Středa 15. května 2024 22:52
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Ropy

img

Graf dne: Ropy je moc, koronavirus poslal Brent po roce do contanga

07.02.2020 Dlouhou dobu platilo, že aktuální futures kontrakty na ropě Brent byly dražší, než futures kontrakty na následující měsíce. Této situaci se říká "backwardation". Výprodej na ropě z přelomu měsíce však situaci změnil a ropa přešla do stavu "contango", kdy aktuální futures se na trhu nabízejí za nižší cenu, než futures s delší expirací. Graf ukazuje cenový rozdíl - tříměsíční spread mezi aktuálním a budoucím futures kontraktem. Rozdíl se v pátek dostal až na 71 centů. Prudký přechod do contanga se považuje za medvědí signál, který naznačuje přezásobení trhu. Obchodníci by mohli očekávat, že se situace bude postupně stabilizovat. V minulosti na trhu s ropou převládalo contango. Přibližně od roku 2017 se začalo více prosazovat backwardation. Contango by mohlo být považováno ze přirozenější pro trh s komoditami, protože vyšší ceny vzdálenějších kontraktů zahrnují vyšší náklady na skladování suroviny.
img

Ropu čekají další problémy

07.02.2020 Po zprávě, že Čína možná našla účinný lék pro lidi s koronavirem, se ropa dostala z jednoletého minima. Největší poptávkový šok od globální finanční krize však bude patrně vyžadovat další omezení produkce, aby se trh stabilizoval.
img

NFP: Trhy mají vysoká očekávání na odpolední data z trhu práce v USA

07.02.2020 Data z amerického trhu práce patří mezi globálně nejdůležitější fundamenty. Zveřejnění však bude tentokrát probíhat ve stínu koronaviru a jeho ekonomického dopadu na světovou ekonomiku. Americký dolar má tendenci posilovat už od počátku roku a odpolední data NFP mohou napovědět, zda růst probíhá s fundamentem v zádech. Obchodníci by se měli zaměřit na tyto tři faktory:
img

Ranní komentář: Americké indexy bez ohledu na rizika navyšují maxima

07.02.2020 Také včera dokázaly akciové indexy na celém světě růst a například v USA postupně navyšovaly svá historická maxima. Hrozba dalšího šíření koronaviru se tak do ocenění rizikových aktiv zatím výrazněji nepromítá, i když její dopad na ceny průmyslových kovů a ropy je i nadále zřetelný.
C:\fakepath\1.jpg

Co sledovat příští týden na trhu?

06.02.2020 Během týdne budou zveřejněny pozoruhodné údaje, které začnou v úterý.
img

ČNB přichází s panickým zvýšením sazeb

06.02.2020 Bankovní rada ČNB dnes zaskočila trhy, když navzdory všem očekáváním rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,25 %. Stalo se tak po pěti zasedáních v řadě, které zachovaly úrokovou stabilitu. Pro zpřísnění měnových podmínek se vyslovili 4 členové rady, zatímco zbylí tři preferovali stabilitu. Guvernér Rusnok označil dnešní diskuzi za složitou a potvrdil, že odsunutí vyhlášení výsledku o jednu hodinu bylo způsobeno obtížným hledáním konsenzu.
img

Rozbřesk: ČNB sazby nezmění, ale ponechá ve hře jejich růst

06.02.2020 Na dnešním zasedání ČNB budou centrální bankéři hodnotit dvě protichůdné tendence. Na jedné straně česká ekonomika viditelně zpomaluje, na druhé stále generuje relativně vysoké inflační tlaky. Banka oznámení měnově-politického rozhnudtí posunula o hodinu, tedy na 14:00. O hodinu je posunutá i následná tisková konference, která začíná v 15:15.
C:\fakepath\forex.jpg

Kdy dojde k obratu na eurodolaru?

06.02.2020 Nůžky mezi eurozónou a Spojenými státy zůstávají i nadále rozevřené. Byť nízké ceny ropy a zemního plynu by měly brzdit americký průmysl a podpořit evropského spotřebitele, tento pozitivní dopad zatím v tvrdých číslech není vidět. Zatímco podle středečních čísel agentury ADP vytvořila americká ekonomika v lednu 291 tisíc pracovních míst (výrazně nad odhadovanými 157 tisíci), eurozóna v čele s Německem se i přes uklidnění okolo řízeného brexitu dále trápí.
img

Zahraniční obchod opět zklamal

06.02.2020 Již třetí měsíc v řadě zahraniční obchod zklamal. Deficit za prosinec na úrovni 6,7 miliard korun zaostal jak za našimi, tak za tržními očekáváními. Za hlubším deficitem nestály ani tak větší vánoční nákupy, jako snížení kladného salda bilance s motorovými vozidly (o 5 miliard korun). K horšímu výsledku přispělo i prohloubení schodku potravinářskými a farmaceutickými výrobky. Lépe naopak dopadla bilance s chemickými látkami, počítači a optickými přístroji. Celkový vývoz meziročně poklesl o 2,4 %, dovoz pak o 1,5 %.
img

Koronavirus citelně zlevňuje Čechům benzín i naftu. Naděje na jeho účinnou léčbu však od včerejška ropu zdražuje, nicméně zlevňování pohonných hmot bude ještě pokračovat

06.02.2020 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dále zrychlily své zlevňování. Benzín zlevnil o 22 haléřů na litr, nafta o 26, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,04 koruny za litr, zatímco nafta za 31,69 koruny za litr. V obou případech jde o nejnižší cenu od letošního 2. ledna.
img

Rozbřesk: ČNB sazby nezmění, ale ponechá ve hře jejich růst

06.02.2020 Na dnešním zasedání ČNB budou centrální bankéři hodnotit dvě protichůdné tendence. Na jedné straně česká ekonomika viditelně zpomaluje, na druhé stále generuje relativně vysoké inflační tlaky.
C:\fakepath\R5.jpg

Komodity: Ropa výrazně zdražuje po zprávě, že vědci mají lék na koronavirus

05.02.2020 Ropa dnes zdražuje asi o čtyři procenta poté, co některá média přinesla zprávu, že vědci vyvinuli lék proti koronaviru, jehož rychlé šíření negativně ovlivňuje světovou ekonomiku. Počet nakažených novým typem koronaviru v Číně vystoupal oproti úterý o téměř 4000. Místní úřady tak nyní evidují již přes 24.300 infikovaných, zatímco téměř 500 lidí viru podlehlo.
img

Denné zhrnutie: Pozitívne makroekonomické dáta podporujú rally na trhoch

05.02.2020 Akciové indexy v Európe a v USA sa obchodujú v zelených číslach. Za pozitívnou náladou na trhoch stoji viacero faktorov.
img

Technická analýza: OIL.WTI

05.02.2020 Ceny ropy v stredu vyskočili o viac ako 4% v dôsledku skutočnosti, že vedci vyvinuli liek proti rýchlo sa šíriacemu koronavírusu. Pri pohľade technicky na interval H1, OIL.WTI prelomil krátkodobú trendovú líniu a komodita sa teraz obchoduje nad hornou hranicou štruktúry Overbalance. Keby dnešné obchodovanie skončilo nad úrovňou 51,3 USD, komodita môže pokračovať v raste. Na druhej strane, návrat pod hladinu 51 dolárov by viedlo k zrýchleniu pohybu smerom nadol.
img

Vakcína na koronavirus je dopingem pro tržní sentiment

05.02.2020 Hlavními světovým trhy dnes obletěly zprávy, že se výzkumníkům z čínské university v Če-ťiangu podařilo najít lék působící proti 2019-nCoV, tedy kmeni koronaviru šířícímu se v rámci současné epidemie. Vedle toho britský tisk hovoří o výrazném průlomu tamních vědců na cestě k vakcíně proti tomuto viru.
img

Graf dne: Americký obchodní deficit klesl v roce 2019 poprvé po šesti letech

05.02.2020 Americký obchodní deficit klesl v roce 2019 z nejvyšších úrovní od roku 2008. Ke snížení zároveň došlo poprvé po šesti letech. Deficit klesl o 1,7 % na 616,8 mil. dolarů (dle statistik amerického ministerstva obchodu). Mezi hlavní faktory patřilo snížení importů z Číny (díky novým clům) a také pokles importů ropy (díky expanzi ropného průmyslu v USA). Rozdíl mezi exporty a importy zůstává stále přibližně o pětinu vyšší, než byl na konci roku 2016, kdy se americkým prezidentem stal Donald Trump.
C:\fakepath\490678-trhy.jpg

Finanční trhy zpevňují po zprávě o průlomu v léčbě koronaviru

05.02.2020 Finanční trhy dnes po celém světě zpevňují, k růstu jim pomohla zpráva, že lékaři mají na dosah účinnou vakcínu na koronavirus. Vzhůru se vydaly akcie v Asii i v Evropě, zdražuje také ropa. Náladu na trhu ale podpořily i dobré výsledky hospodaření některých velkých firem, například německého výrobce čipů Infineon Technologies.
img

Saudové se snaží přimět OPEC+ ke snížení produkce. Rusko je proti

05.02.2020 Po včerejším zasedání expertní komise OPEC+ dnes pokračuje jednání expertů o možném snížení ropné produkce v důsledku situace v Číně, kde údajně poptávka po ropě klesla až o 20 %. Podle informací agentury Bloomberg Saudská Arábie tlačí na dočasné snížení produkce o 500 tis. až milion barelů. Proti je však Rusko, jehož rozpočet je vůči nižším cenám odolnější než rozpočet Saudů.
img

Rozbřesk: Na trhy se vrací volatilita. Je strach z koronaviru u konce?

05.02.2020 Americké akcie si včera připsaly 1,4 % a index Nasdaq uzavřel na nových maximech. Na trhy se vrací volatilita. Včera to bylo počtvrté za posledních sedm seancí, kdy americké akcie zaznamenaly pohyb výraznější než 1 %. To vše přichází po období relativně bezprecedentního klidu z konce roku 2019.
img

Ranní komentář: Strach z koronaviru polevuje, Čína jej ale stále nemá pod kontrolou

05.02.2020 Nálada na finančních trzích včera byla pozitivní a pomohla akciím v Evropě i v USA k postupné likvidaci dřívějších zisků. Na trzích zdá se sílí přesvědčení, že dopad koronaviru na světovou ekonomiku nakonec nebude tak velký, a to i když pokračuje postupný nárůst počtu obětí a nakažených v Číně, která zatím situaci nemá plně pod kontrolou. Návrat risk-on sentimentu včera pomohl hlavně rizikovým aktivům, zatímco pod tlakem byly bezpečné přístavy, jako JPY nebo zlato.
C:\fakepath\BRENTH1.png

Komodity: Ropa zdražuje v naději, že OPEC+ sníží její dodávky na trh

04.02.2020 Ropa dnes po dvoutýdenním poklesu opět zdražuje. Pomáhá jí naděje, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci prohloubí stávající těžební škrty. Takový předpoklad zastínil i obavy z poklesu poptávky, který by mohlo způsobit šíření nákazy koronavirem. Obavy z možných dopadů koronaviru přitom v pondělí poslaly ropu na nejnižší úroveň za déle než rok.
img

Měsíčník finančních trhů – Leden 2020

04.02.2020 Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %.
img

Speciální report: Jak těžce zasáhne koronavirus světovou ekonomiku a finanční trhy?

04.02.2020 Šíření koronaviru je hlavním tématem dění na finančních trzích v posledních seancích. Přestože dosud zasáhl hlavně Čínu, tak jeho důsledky jsou citelné po celém světě. Zatím je velmi těžké odhadovat celkové škody, které virus napáchá. V této analýze se budeme snažit zmapovat situaci a podíváme se také na to, na jaké trhy by se měli obchodníci zaměřit.
img

Minuta s XTB

04.02.2020 Dnes s Jaroslavem Brychtou ze společnosti X-Trade Brokers (XTB) o reakci organizace OPEC+ na propad cen ropy a poklesu britské libry.
img

Long signál na akcie Fresenius Medical (FME)

04.02.2020 Německá farmaceutická společnost Fresenius Medical (FME) byla na našem seznamu již v lednu. Proražení z označené trojúhelníkové formace vyšlo přesně podle plánu. První cenový cíl na ceně 73 EUR, kde leží významná resistence, byl nyní dosažen. Řada investorů začala vybírat své zisky. Nicméně vzestupný trend i přesto nadále pokračuje.
img

Rozbřesk: Obrat průmyslu zůstává dál nejistý

04.02.2020 Tento týden nás čeká nejen první letošní rozhodnutí bankovní rady ČNB o nastavení úrokových sazeb, ale je to rovněž týden bohatý na čísla z české ekonomiky. A některá už máme dokonce za sebou. Tím prvním byl nepochybně index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu, který dopadl o něco málo lépe než v prosinci (45,2 oproti 43,6), ale jeho hlavní poselství se tím vlastně vůbec nemění. Nachází se stále hluboko pod hranicí 50, takže průmysl dál podle PMI setrvává i na začátku roku ve fázi útlumu. Trpí nedostatkem zakázek, klesá produkce, firmy dál propouštějí a jsou nuceny i zlevňovat své výrobky. Se zpožděním tak na naše největší odvětví doléhá to, co pociťuje průmysl v Německu již delší dobu. I tam se v posledním měsíci PMI zvýšil (dokonce na jedenáctiměsíční maximum), nicméně fakticky dopadl téměř stejně jako v ČR, a tak podle tohoto průzkumu dál klesají objednávky, výroba i zaměstnanost. Jediný rozdíl je v tom, že německé firmy jsou ohledně budoucnosti optimističtější než ty české. Je otázkou, jak dlouho jim to vydrží, když jedním z důvodů má být oživení poptávky v Číně, která se v posledních týdnech potýká s šířícím se koronavirem.
C:\fakepath\opec-03022020-lv.jpg

Reuters: OPEC+ plánuje snížit těžbu o dalších 500.000 bpd

03.02.2020 Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci plánují snížit těžbu ropy o dalších 500.000 barelů denně (bpd). Podle zdrojů agentury Reuters se kvůli dopadům koronaviru obávají poklesu poptávky po této surovině. V roce 2019 činila průměrná produkce ropy celosvětově zhruba 80 milionů bpd. Kartel a jeho spojenci včetně Ruska, tedy skupina známá jako OPEC+, podle zdrojů zvažují, že namísto schůzky plánované až na březen se setkají už ve dnech 14. a 15. února.
C:\fakepath\Ropa.PNG

Komodity: Ropa kvůli dopadům koronaviru zlevňuje, OPEC+ zvažuje další škrty

03.02.2020 Ropa dnes zlevňuje kvůli obavám z dopadů koronaviru na poptávku v Číně. Propad ceny mírní zprávy o možných dalších těžebních škrtech, které podle některých zdrojů plánuje skupina OPEC+, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem.
img

Graf dne: Čínská poptávka po ropě klesla nejníže od roku 2016, Brent padá

03.02.2020 Ropa stála na čele instrumentů, které v druhé polovině ledna výrazně a velmi rychle negativně reagovaly na zprávy o novém čínském koronaviru. Poslední data importů ropy do Číny paniku dobře vysvětlují. Sedmidenní průměr importů ropy do Číny do 29. ledna klesl na 8 mil. barelů denně z 11 mil. barelů, kde se průměr pohyboval v první polovině tohoto měsíce. Importy ropy do Číny se na těchto úrovních pohybovaly naposledy v roce 2016. Zdá se, že ropné trhy zažívají největší poptávkový šok od finanční krize, která skončila více než před deseti lety. Virus způsobil pětinový pokles poptávky největšího světového importéra. Situace by mohla donutit organizaci OPEC ke snížení kvót na mimořádném zasedání. Dnes ceny ropy opět výrazně ztrácejí. Severomořský Brent padá k úrovni 55 dolarů za barel, kde se naposledy pohyboval na počátku roku 2019.
img

Čínské akcie dnes kvůli koronaviru masivně padaly, „akciová nákaza“ se ale dále nešíří. Čeští řidiči se mohou těšit na levnější pohonné hmoty, jejich zlevňování kvůli čínské infekci ještě zrychlí

03.02.2020 Čínské akciové trhy se při pondělním obchodování propadly nejvýrazněji od léta 2015, kdy splaskla tehdejší bublina. Například klíčový burzovní ukazatel šanghajské burzy, index Shanghai Composite, se propadl o necelých osm procent, když po otevření klesal dokonce o takřka devět procent. Index CSI 300, který zahrnuje nejdůležitější tituly burz v Šanghaji a Šen-čenu, klesal po otevření o více devět procent, tedy nejvýrazněji od „šanghajského překvapení“ února 2007, které předznamenalo příchod světové finanční krize.
img

Rozbřesk: Čínské akcie otevřely nejhůře za posledních 13 let

03.02.2020 Náladu v tomto týdnu bude dál určovat především strach z koronaviru. Silný propad čínských akcií dnes po ránu dokázala jen lehce zmírnit svými opatřeními čínská centrální banka. Ta napumpovala do finančního systému dodatečnou likviditu v celkovém objemu přes 170 miliard dolarů. I když v minulosti se dopady epidemií na globální ekonomiku ukázaly být zpravidla jako dočasné, je těžké říci, kdy panika nakonec dosáhne svého vrcholu. Trhy pravděpodobně potřebují vidět jistou kombinaci stabilizace nákazy a současně vidinu výraznějšího čínského rozpočtového stimulu. Tak jako tak se čínská ekonomika zkoušená obchodními válkami a slabým finančním systémem nevyhne výraznému zpomalení růstu. Otázkou pouze je, jak rychlé a výrazné nakonec bude post-epidemické oživení.
C:\fakepath\eurusd-tydenik2.png

Forex trader Ondřej Hartman a jeho týdenní komentář (3.2.2020)

03.02.2020 Minulý týden na měnovém páru EUR/USD došlo ke vstupu do dvou obchodních příležitostí, na kterém jsem s předstihem upozornil v mém týdenním komentáři. Oba chody skončily v zisku a trh došel přesně do cílů, které jsem dopředu určil.
img

Rychlé shrnutí

03.02.2020 Akcie v Číně otevřely výraznou korekcí. V Šanghaji index propadl o více než 7 %, přičemž v jednu chvíli klesal o více než 9 %. Čínský regulátor zavedl omezení pro prodej akcií a centrální banka rozhodla o zavedení nových repo operací se sníženou úrokovou sazbou o 10 bazických bodů.
img

Koronavir udeřil i na čínské burzy, propadají se nejvýrazněji od roku 2015. OPEC kvůli pádu ceny ropy zřejmě svolá nouzové zasedání

03.02.2020 Čínské akciové trhy se po zahájení pondělního obchodování propadly nejvýrazněji od roku 2015, kdy splaskla tehdejší bublina. Například klíčový burzovní ukazatel šanghajské burzy, index Shanghai Composite, se po otevření propadl o necelých devět procent. Suroviny jako železná ruda, ropa, měď či palmový olej se propadly v rozsahu odpovídajícím maximálnímu dennímu limitu.
C:\fakepath\chart-1905225_640.jpg

Komodity: Ropa kvůli obavám z nového koronaviru zlevňuje

31.01.2020 Ceny ropy se dnes navzdory počátečnímu růstu snižují. Na trhu totiž sílí obavy z ekonomických důsledků nového koronaviru šířícího se z Číny. Kolem 18:05 SEČ severomořská ropa Brent ztrácela zhruba čtvrt procenta na 58,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles o téměř 0,8 procenta na 51,74 dolaru za barel.
img

20 nejlepších světových akcií roku 2020

31.01.2020 Investoři neustále hledají ty nejlepší akcie. Výběr těchto akcií je však často komplikovaný a je potřeba sledovat spoustu proměnných, abyste vybrali ty nejlukrativnější společnosti.
img

Okénko trhu - Ekonomika eurozóny ve 4. čtvrtletí překvapivě zpomalila

31.01.2020 Se šířícím se koronavirem rostou obavy nejen z nákazy, ale také z dopadu do růstu globální ekonomiky. Analytici již začali předběžně odhadovat dopady do čínského HDP. Odhady se přitom zakládají zejména na předchozí zkušenosti s nemocí SARS. Analytici z Economist Intelligence Unit odhadují dopad na čínské HDP za první čtvrtletí v rozpětí mezi půl až jedním procentním bodem. V prvních třech měsících roku by tak Čína rostla jen tempem okolo 5 %. Bloomberg je v odhadech ještě odvážnější a očekává, že by tempo čínského HDP mohlo poklesnout na nejnižší úroveň od roku 1992 tedy zhruba na 4,5 %. Takto významné zpomalení jedné z největších světových ekonomik bude mít dopad nejen na globální růst, ale i na růst závislých ekonomik jako je například eurozóna či Německo. Podle několik let staré analýzy ČNB by zpomalení Číny o jeden procentní bod dopadlo na státy střední Evropy o něco silněji než na zbytek Evropy, konkrétně pak ve výši přibližně 0,27 procentního bodu. Porovnáme-li vzájemný obchod mezi ČR a Čínou, vidíme, že zhruba 11 % dováženého zboží k nám míří právě z Číny, v opačném směru pak putuje v průměru jen asi 1,2 % našich vývozů. Ohroženy jsou tak zejména subdodávky materiálu, což může pozdržet celou výrobu, a dovoz spotřebního zboží včetně elektroniky. Obecně je však velmi předčasné odhadovat dopady nákazy, jelikož ještě nedosáhla svého vrcholu a další vývoj je jen těžko předvídatelný.
img

Měsíc koronaviru. Jak se dotýká české i světové ekonomiky?

31.01.2020 K ohlášení prvního případu nakažení koronavirem v čínském městě Wu-chan došlo 31. prosince 2019. Nyní se počet nakažených přehoupl přes 5 000, z nichž 132 virus nepřežilo. Míra úmrtnosti je čínskou vládou stanovena mezi dvěma a třemi procenty a ve dvaceti tamních městech platí restrikce ohledně cestování. Česká republika se podle hlavní hygieničky viru bát nemusí, ekonomika by se však nakazit mohla.
img

Většina středoevropských burz vloni rostla, leaderem Budapešť, propadákem Varšava

31.01.2020 Středoevropské burzy se dlouhodobě potýkají se skomírajícím zájmem investorů. Poptávka investorů byla vloni podle srovnání od brokera ProfitLevel ze zemí Visegrádu nejsilnější v Budapešti. Podle burzovního indexu vzrostla o 17,74 %, s odstupem následovaná s růstem 11 % pražskou burzou. Cenné papíry na bratislavském trhu jsou lehce v zelených (+ 5,65 %), naopak, index burzy ve Varšavě propadl. o, Důvodem poklesu o 5,56 % jsou ztráty společností, v nichž podstatný podíl akcií drží stát.
img

Rozbřesk: Nezaměstnanost v EU na minimu

31.01.2020 Výkon evropské ekonomiky sice nebyl v předchozím roce nijak obdivuhodný – ostatně potvrdí to nejspíš i dnes očekávaný předběžný bleskový odhad HDP za čtvrtý kvartál loňského roku – nicméně i tak stačil, aby nezaměstnanost v EU poklesla na úplné dno. Radost nad touto zprávou snad trochu zmírnit fakt, že časová řada nezaměstnanosti za evropskou osmadvacítku je docela krátká, protože začíná až v roce 2000. Dlouhodobě stále platí, že míru nezaměstnanosti v EU sráží dolů země mimo eurozónu (platí to už vlastně 13 let), kde na konci roku činila 6,2 %, zatímco v zemích platících eurem 7,4 %. Ale i tam nezaměstnanost klesá a už jen jedna desetina procentního bodu ji dělí od minima dosahovaného před velkou recesí. Pokud opustíme pohled relativních čísel a podíváme se na ta absolutní, je aktuálně v eurozóně bez práce 11,5 mil. a v celé EU 15,5 mil. lidí, z čehož více než milion „pochází“ z Velké Británie, která dnes o půlnoci EU formálně opouští. Takže podle nových statistik bude situace na evropském trhu práce vypadat mnohem lépe, i když lepší samozřejmě sama o sobě nebude.
img

Ranní nadhoz - Británie k dnešní půlnoci opouští EU

31.01.2020 Inflace v Německu (EU harmonizovaná) dosáhla v lednu hodnoty 1,6 % a je tak nejvyšší za posledních devět měsíců. Zaostala sice mírně za očekáváními, přesto se jedná v porovnání s předchozím měsícem o zrychlení o desetinu procentního bodu. To je dobrá zpráva pro ECB, která již několik let vede ne zcela úspěšný boj s příliš nízkou inflací a podle mnohých již i téměř vyčerpala možnosti, jak ji přiblížit cíli.
C:\fakepath\1.jpg

Příští týden bude první únorový týden pro měsíční údaje

31.01.2020 Mezi údaji budou indexy výrobních a nevýrobních nákupů manažerů ISM v USA. Tyto události jsou schopné způsobit pohyby až 37,0 pips.
C:\fakepath\R4.jpg

Komodity: Ropa je i kvůli koronaviru na tříměsíčním minimu

30.01.2020 Ceny ropy odepisují zhruba dvě procenta a jsou na tříměsíčním minimu poté, co počet nemocných koronavirem převýšil počet nakažených epidemií SARS v letech 2002 a 2003. Investoři se obávají dopadů dalšího šíření viru na ekonomiku. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvažuje, že uspíší další setkání svých členů.
img

Koronavirus zlevňuje Čechům benzín i naftu. Celkově ale každého z nich nejspíše připraví až o více než tři tisíce korun – za předpokladu, že se nákaza významněji nerozšíří mimo Čínu

30.01.2020 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu navázaly na zlevňování z týdne předchozího. Benzín zlevnil o šest haléřů na litr, nafta o osm, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,26 koruny za litr, zatímco nafta za 31,95 koruny za litr.
img

Rozbřesk: Fed vyčkává, IKEA, Starbucks a Apple zavírají své prodejny v Číně kvůli koronaviru

30.01.2020 Tisková konference šéfa Fedu J. Powella po zasedání FOMC se tentokrát nesla v poněkud jiném duchu než obvykle. Tradiční salonní debata o bilanci makroekonomických rizik či připravované revizi měnové strategie Fedu byla totiž tentokrát vystřídána daleko techničtějším povídáním o tom, jak optimálně nastavit úroveň bankovních rezerv v systému. Něco, co nikdo přesně neví, ale co má velmi důležité implikace pro finanční trhy, neboť je velký rozdíl jestli Fed (například nákupy aktiv) zajistí nadbytek či naopak nedostatek bankovních rezerv.
C:\fakepath\R3.jpg

Komodity: Ceny ropy jsou smíšené vlivem koronaviru a plánu OPEC méně těžit

29.01.2020 Ceny ropy se dnes vyvíjejí smíšeně. Snižují je obavy z dopadů šíření nového koronaviru z Číny a zpráva o zvýšení amerických zásob ropy. Vzhůru je tlačí skutečnost, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvažuje prodloužit omezení těžby nejméně do června.
img

Cílem OPEC je prodloužení snížení produkce ropy do června, důvodem je znepokojení z šíření koronaviru

29.01.2020 OPEC chce prodloužit současné snížení těžby ropy od března alespoň do června s možností většího snížení, pokud bude poptávka po ropě v Číně významně ovlivněna rozšířením nového koronaviru.
img

Denné zhrnutie: Výsledková sezóna pomáha zlepšiť náladu na trhoch

29.01.2020 Akciové index v Európe a v USA pokračujú v oživení. Hlavným faktorom rastu na trhoch počas dnešného dňa bol pozitívny vývoj výsledkovej sezóny. Spoločnosť Apple zverejnila veľmi dobré hospodárske výsledky, keďže dokázala prekonať odhady ziskov o 10 %. Spoločnosť General Electric dokonca prekonala očakávania ziskov o viac ako 20% a spoločnosť Boeing zaznamenala nižšie výdavky v súvislosti s uzemnením lietadiel 737-8 Max.
img

Graf dne: Komodity si procházejí prudkým výprodejem, ne za vše může koronavirus

29.01.2020 Zatímco většina akciových indexů v tomto roce stále vykazuje růst, tak naopak komoditní trhy si procházejí těžkým výprodejem. V prvé řadě se pokles týká průmyslových komodit včetně energií. Zemědělské komodity si naopak svoji cenu drží. Cena mědi v Londýně však už od začátku roku ztrácí téměř 8 % a ztráty niklu už překonaly desetinu. Zajímavější je situace na ropě, která se ještě na počátku měsíce nacházela na sedmiměsíčních maximech kvůli krizi na Středním východě. Dnes se už ztráty ropy WTI blíží 12 %. Slabý výkon mnoha surovin se výrazně projevil na Bloomberg komoditním indexu, který padl na nejnižší úroveň od srpna minulého roku. Hlavním faktorem propadu na komoditách je panika obchodníků okolo koronaviru, který by mohl výrazně ovlivnit čínský a potažmo také globální ekonomický růst v tomto roce. Nejedná se však o faktor jediný, protože ceny klesaly už před vypuknutím nákazy. Cenový propad je také odrazem problémů výrobního sektoru, které se z Evropy přesouvají do USA. Tamní index ISM z výrobního sektoru předvedl v závěru minulého roku vůbec nejhorší výsledek za poslední dekádu.
img

Rozbřesk: České firmy si loni udržovaly solidní ziskovost

29.01.2020 Zatímco trhy se už v pátek dozví, jak si asi vedla eurozóna v posledním kvartále loňského roku, na první české předběžné odhady si budeme muset počkat ještě do poloviny února. Centrální banka tak nebude mít k dispozici jedno z nejvýznamnějších a pozornosti nejvíce dostávající číslo, nicméně už na začátku únorového zasedání se alespoň dozví, jak si vedlo největší tuzemské odvětví – průmysl – v závěru roku. Stěží se dá čekat, že to bude výborný nebo alespoň dobrý výsledek, a tak se nedá asi předpokládat, že by se většina v bankovní radě hned chtěla přiklonit ke zvýšení úrokových sazeb. V každém případě mají centrální bankéři už jen jeden den na to, aby své aktuální naladění odkryli prostřednictvím komentářů a možná alespoň naznačili, jakým směrem se ubírá nová prognóza ČNB, která bude zveřejněna až po zasedání.
img

Ranní komentář: Počet obětí koronaviru v Číně nadále narůstá, dnes zasedá Fed

29.01.2020 Včerejší seance přinesla částečnou korekci dřívějšího výprodeje, i když zprávy ohledně dalšího šíření koronaviru jsou i nadále bez známky jakékoli změny k lepšímu. Počet mrtvých v Číně již dosahuje 132 a počet nakažených je vyšší, než byl v případě šíření SARS. Trhy sice v dalším výprodeji prozatím nepokračují, prohloubení korekce je v aktuálním klima ale rozhodně stále na spadnutí.
C:\fakepath\R2.jpg

Komodity: Ceny ropy stoupají, OPEC zvažuje prodloužit omezení těžby

28.01.2020 Ceny ropy dnes po pětidenním sestupu stoupají. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvažuje prodloužit omezení těžby nejméně do června.
img

Koronavirus ohrožuje poptávku

28.01.2020 Propuknutí epidemie koronaviru v čínském městě Wu-chan ještě prohloubilo nejistotu, která panuje v tomto již tak značně vrtošivém měsíci. Došlo k propadu komodit, jako je měď a ropa, které do značné míry závisejí na čínské poptávce. Obě tak ztratily v podstatě všechno, co dokázaly získat během prosince, kdy oba trhy výrazně posilovaly, protože se pozornost všech upírala na obchodní dohodu mezi USA a Čínou a omezení produkce ze strany OPEC+.
img

Okénko trhu - Americké objednávky rostly díky letadlům

28.01.2020 Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA překvapily, když po sezónním očištění vykázaly meziměsíční nárůst o 2,4 %, zatímco odhady činily pouze 0,3 %. Je ovšem nutné zdůraznit, že výsledek je poněkud zkreslen dvěma faktory. Zaprvé došlo k razantní revizi listopadového výsledku z -2,1 % na -3,1 %, což znatelně snižuje srovnávací základnu. Zároveň je prosincový výsledek silně ovlivněn objednávkami vojenských letadel, které poskočily o 168,3 %. Celý dopravní sektor tak díky tomu vykázal růst o 7,6 %. Při odmyšlení právě dopravy pak objednávky naopak mírně poklesly o 0,1 %. Méně příznivou zprávou byl i pokles objednávek investičních statků, který činil -0,9 %.
img

Speciální Report: Opravdu má Tesla hodnotu 100 miliard dolarů?

28.01.2020 Ve světě biliónových valuací na Wall Street by "pouhých" 100 mld. dolarů nemuselo nikoho omráčit. Nicméně pokud tato částka stačí na druhou nejlépe ohodnocenou světovou automobilku, která produkuje 25 krát méně automobilů než další výrobce automobilů v pořadí, tak by to leckoho mohlo překvapit. Pokud navíc vezmeme v úvahu raketový růst akcií z posledních týdnů, tak i zkušení obchodníci připouštějí, že se nejedná o standardní tržní situaci. Kvartální finanční report, který bude zveřejněn v tomto týdnu, více napoví, zda současné ohodnocení automobilky odpovídá realitě.
C:\fakepath\top-28012020-lv-6.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

28.01.2020 1) Asijské akciové trhy zakončily dnešní obchodování v červených číslech, když je dolů stáhly přetrvávající obavy z šíření čínského koronaviru, který si podle zpráv médií v Číně vyžádal již více než 100 obětí.
img

Ranní nadhoz - čínský koronavirus ovlivňuje i finanční trhy

28.01.2020 Lednové indexy vydávané německým institutem IFO příliš nepotěšily. Ukazatel očekávání odepsal téměř celý bod a dosáhl pouze 92,9, což bylo téměř dva body pod tržními odhady. Pokles indexu byl zaviněn slabšími vyhlídkami ve stavebnictví a ve službách, naproti tomu sentiment v průmyslu se dále zlepšoval, což je pro německou výrobně a exportně orientovanou ekonomiku dobrá zpráva. V reakci na horší data společná evropská měna oslabila, když se vůči dolaru dostala na EUR/USD 1,102, tedy nejslabší úroveň za poslední téměř dva měsíce.
img

Rozbřesk: Koronavirus a ropný trh: černá labuť roku 2020?

28.01.2020 Jen co odeznělo bezprostřední napětí spojené s americko-íránským konfliktem, se globální trhy dostávají znovu pod tlak, tentokrát v souvislosti s rostoucí obavou z šíření čínského koronaviru. Ten přináší ztráty napříč rizikovými aktivy, přičemž ušetřeny nezůstaly ani měny ve středoevropském regionu. Ještě dramatičtější je pak propad v případě ropy Brent, která jen za poslední týden odepsala téměř 10 procent a sesunula se až pod hranici 60 dolarů za barel, nejníže od října minulého roku.
img

Ranní zpráva z FOREX trhu: Maďarská centrální banka dnes nepřekvapí

28.01.2020 Dnes zveřejňované americké statistiky zřejmě finanční trhy zásadně neovlivní. Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budou kompenzovat listopadové slabší číslo. Lednová spotřebitelská důvěra se od prosincové hodnoty zřejmě příliš neodchýlí. Maďarská centrální banka ponechá na svém dnešním zasedání měnovou politiku nezměněnou, tj. nadále uvolněnou, a zdůrazní symetrická rizika pro očekávaný inflační vývoj.
C:\fakepath\I.USDXH1.png

Forex: Dolar mírně posiluje, jüan kvůli koronaviru výrazně klesá

27.01.2020 Americký dolar dnes mírně posiluje, čínský jüan sestoupil na třítýdenní minimum kvůli rostoucímu počtu úmrtí v důsledku nového typu koronaviru. Investoři se obrací k bezpečnějším aktivům, vedle dolaru posilují švýcarský frank a zejména japonský jen považované za útočiště v období nejistoty.
img

Denné zhrnutie: US500 prekonal kľúčový support

27.01.2020 Akciové indexy v Európe a v USA sa dnes obchodujú pod veľkým predajným tlakom. Paniku na trhoch spôsobili správy o rýchlom sa šírení koronavírusu. Americký akciový index US500 zaznamenal najvýraznejší pokles za posledné štyri mesiace. Z negatívnej nálady na trhoch profitovali bezpečné prístavy. Výnos na 10-ročných amerických dlhopisoch klesol na najnižšiu úroveň od októbra. Nemecké dlhopisy s rovnakou splatnosťou zaznamenali najvýraznejší pokles výnosov za posledných 6 mesiacov. Švajčiarsky frank, japonský jen a zlato zaznamenali pomerne slušný nárast. Ceny ropy zaznamenali pokles na najnižšiu úroveň za viac ako 3 mesiace.
C:\fakepath\EURCZKH1.png

Forex: Koruna oslabila k euru i dolaru, kvůli koronaviru, míní analytici

27.01.2020 Koruna dnes oslabila k euru i dolaru, níže ji podle analytiků poslaly šířící obavy z humanitárních a ekonomických dopadů koronaviru. V 17:00 se obchodovala na 25,25 Kč/EUR a na 22,93 Kč/USD. Proti pátečnímu podvečeru tak česká měna ztratila vůči euru devět haléřů a k dolaru 11 haléřů. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
img

Šírenie víru ohrozuje ekonomiku

27.01.2020 Akciové indexy v Európe a v USA zaznamenali počas minulého týždňa nárast, pričom niektoré dokonca atakovali nové historické maximá. Za pozitívnym vývojom na trhoch stálo niekoľko faktorov.
img

Forex: Koronavirus poslal nejenom korunu k slabším úrovním

27.01.2020 Šířící se obavy z humanitárních a ekonomických dopadů koronaviru se podepsaly na rostoucí averzi investorů na globálních trzích, když byla jasně patrná tendence přesouvat se do bezpečnějších aktiv. Výrazné propady tak zaznamenávají akciové trhy, padá cena ropy, naopak roste poptávka po dluhopisech, zejména amerických Treasuries. Je tak patrná podpora, kterou cítí americký dolar. Ten se dnes vůči euru dostal na nejsilnější hodnotu za poslední téměř dva měsíce, když atakoval hladinu 1,1020 EUR/USD.
C:\fakepath\top-27012020-lv-5.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

27.01.2020 1) Asijské akciové trhy zakončily dnešní seanci v červených číslech, když je dolů stáhlo další šíření čínského koronaviru, kterým se v Číně nakazilo již více než 2 700 lidí.
img

Graf dne: Ropa spadla do přeprodaného teritoria

27.01.2020 Strach z čínského koronaviru v posledních seancích výrazně ovlivnil cenu ropy, která se dle oscilátoru RSI dostala pod úroveň 30 poprvé od června 2019. Přes paniku na tomto trhu tak ropa vysílá nákupní signál. Americká ropa WTI propadla v minulém týdnu o 6,89 %. Jednalo se o nejvýraznější pokles od července minulého roku. Zároveň z nejvyšších úrovní tohoto roku, na které ropa dosáhla krátce po zabití íránského generála Sulejmáního, už její cena ztratila více než 20 %. Obchodníci se bojí dalšího zpomalení hospodářského růstu největší světové ekonomiky, která v minulém roce rostla nejméně za poslední 3 desetiletí. Pokud se však nepotvrdí nejhorší obavy a šíření viru se podaří brzy zastavit, tak by se současné ceny ropy mohly jevit jako dobrá nákupní příležitost.
C:\fakepath\eurusd-tydenik2.png

Forex trader Ondřej Hartman a jeho týdenní komentář (27.1.2020)

27.01.2020 V minulém týdnu došlo na měnovém páru EUR/USD k aktivaci dvou obchodů podle mého týdenního komentáře. Jako první došlo k prolomení horní vstupní S/R zóny, čímž došlo k aktivaci long obchodu, který přesně došel do svého cíle a byl ukončen v zisku na Profit-Targetu. Následně došlo k prolomení dolní vstupní S/R zóny, čímž se aktivoval short obchod, který však skončil na Stop-Lossu (falešný průraz). Následující den však došlo k opětovnému prolomení této hladiny podle pravidel mé strategie a tím k opětovnému short obchodu, který následně již pokračoval dle plánu do zisku, nicméně nestihl dorazit do na svůj plný Profit-Target, jelikož trh zavřel svou páteční obchodní seanci. Celkově tak týden skončil v zisku.
img

Rychlé shrnutí

27.01.2020 Koronavirus má na svědomí v Číně už 80 lidských obětí. Počet nakažených se blíží k 2 800 a více zemí zvažuje omezení vstupu pro cestující z čínského města Wuhan. Asijské indexy dnes ráno ztrácejí. Nikkei klesl o 2 %. Čínská a Australská burza jsou kvůli svátku uzavřeny.
C:\fakepath\wti-27012020-lv.gif

Ropa WTI - Intradenní výhled 27.1.2020

27.01.2020 Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 53,70 s cílem na 52,20 a dále pak až na 50,80.
img

Rozbřesk: Potvrdí se lepší kondice německé ekonomiky?

27.01.2020 První zasedání jedné z nejvýznamnějších centrálních bank na světě je za námi a další je na řadě už tento týden. Ale popořadě. V minulém týdnu trhy zaznamenaly spokojenost, s jakou hodnotí současnou situaci ECB, která současně oznámila velkou revizi své měnové politiky. Její výsledky se dozvíme sice nejdříve až v listopadu, nicméně budou nepochybně zajímavé už proto, že ECB chce svoji politiku vyhodnocovat hodně ze široka, včetně environmentálního pohledu. A než se centrální banka dopracuje k výsledkům této velké inventury, nebude nejspíše chtít nic měnit. Ať už půjde o sazby nebo rozsah kvantitativního uvolňování. Ekonomický vývoj eurozóny jde totiž správným směrem, ale stále ne dost rychle, a tak se na podpůrné politice dál nic měnit nemusí. Nakonec ani v pátek zveřejněné předběžné lednové indexy nákupních manažerů nenaznačují výrazné oživení ekonomické aktivity v eurozóně, byť některé pozitivní signály v jednotlivých subindexech PMI můžeme vidět – zejména v případě Německa. Zda jde skutečně o nový a především přesvědčivý trend, může napovědět už dnešní Ifo, od kterého se očekává další mírné zlepšení, a to jak v případě hodnocení současnosti, tak i očekávání německých firem pro další měsíce.
img

Ranní nadhoz - Ifo index by měl potvrdit zlepšení nálady v Německu

27.01.2020 Koruna přes víkend nezaznamenala žádný významný výkyv. Nový týden tak otvírá na přibližně stejné úrovni, jako zavírala ten předchozí, tedy na EUR/CZK 25,17.
C:\fakepath\4-P201508210343001.jpeg

Nový virus tlačí dolů ceny akcií i ropy, zlato naopak zdražuje

27.01.2020 Čínský jüan dnes sestoupil na třítýdenní minimum kvůli rostoucímu počtu úmrtí v důsledku nového typu koronaviru. Obavy z ekonomických důsledků nového viru tlačí dolů rovněž ceny akcí a ropy. Roste naopak cena zlata, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty.
img

Koronavirus děsí trhy, zlato citelně zdražuje, koruna oslabuje, ropa padá. V Číně odkládají otevření burz

27.01.2020 Cena zlata v korunách dnes ráno přeskočila úroveň 36 230 Kč za troyskou unci. Drahý kov se tak opět přibližuje svému dějinnému maximu. Na ně vystoupal loni v září, kdy se prodával za necelých 36 600 korun.
img

Ranní komentář: Čínský koronavirus sráží cenu akcií i ropy, trhy zůstávají v risk-off režimu

27.01.2020 Postupné šíření koronaviru, který má na svědomí v Číně už 80 mrtvých a téměř 2 800 nakažených, zůstává dominantním tématem i dnes ráno. Akciové indexy zahájily týden značným výprodejem, když jen v Japonsku klesl Nikkei o více než 2 %, zatímco futures na americké a evropské indexy ztrácejí více než procento.
img

Denné zhrnutie: Obavy zo šírenia koronavírusu posielajú ceny ropy nadol

24.01.2020 Akciové indexy v USA sa obchodujú v červených číslach vďaka obavám z rýchleho sa šírenia koronavírusu. Čína už uzavrela 10 miest, čo môže mať dvojaký dopad na trhy. Na jednej strane je pozitívne, že Čína sa snaží aktívne brániť proti šíreniu vírusu, čo trhy do značnej miery zohľadňujú, no na druhej strane treba myslieť na to, že takéto zásahy spomaľujú hospodársky rast a v prípade, ak tento trend bude pokračovať, trhy na to môže skôr – či neskôr začať reagovať.
img

Koronavirus ohrožuje Čínu, akcie a ropa padají. ECB zahájila revizi své strategie

24.01.2020 Francouzský prezident Manuel Macron se dohodl se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na příměří ohledně daní, které by mělo trvat do konce roku. Macron novinářům sdělil, že obě země budou pokračovat v intenzivních rozhovorech.
img

Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

24.01.2020 Včerejší zasedání ECB nepřineslo žádnou změnu měnové politiky této centrální banky, a tak úrokové sazby zůstávají tam, kde byly. Kvantitativní uvolňování (QE) odstartované teprve v listopadu pokračuje v nezměněném rozsahu. QE chce ECB ukončit jen těsně před tím, než začne zvyšovat úrokové sazby.
C:\fakepath\R5.jpg

Komodity: Ceny ropy kvůli šíření nového koronaviru v Číně klesají

23.01.2020 Ceny ropy dnes klesají o zhruba dvě procenta. Mohou za to obavy, že šíření nového koronaviru v Číně by mohlo zbrzdit ekonomický růst a snížit poptávku po pohonných hmotách. Ztráty částečně omezila zpráva o vývoji zásob v USA.
C:\fakepath\obrazek.jpg

Příští týden mohou FED a Bank of England zamávat trhy

23.01.2020 Během posledního lednového týdne bude největší pozornost věnována Federal Reserve USA a Bank of England. Obě centrální banky naplánovaly zveřejnění sazeb na tento týden.
img

Denné zhrnutie: Koronavírus sa rýchlo rozširuje, cena ropy klesá

23.01.2020 Akciové indexy v Európe a USA sa obchodujú v červených číslach. Za negatívnou náladou na trhoch stoja obavy investorov ohľadom rýchleho sa šírenia koronavírusu. Údajne sa už vírus rozšíril z Číny do USA a Európy. Investori sa obávajú, že rýchle šírenie vírusu môže mať negatívny dopad na hospodársky rast. Obavy podporovali rast bezpečných prístavov, napríklad ceny zlata, ktorá dnes testovala hranicu 1565 USD. Najväčší vplyv mali tieto správy však na trh s ropou, ktorej cena dnes klesla o viac ako 2,5%, pretože môže dôjsť k obmedzeniu letov, letísk a prepravy.
img

4 nejlepší ropné akcie roku 2020

23.01.2020 Obchod s ropou je v současné době opět trochu hrbolatý. Poté, co americko-čínský konflikt po určitou dobu zasáhl cenu ropy, eskalující konflikt v Íránu způsobil částečné oživení. Pro investory by stále relativně levná cenová hladina ropy mohla nabídnout dlouhodobé možnosti vstupu pro vybrané ropné akcie.
img

Makroekonomický výhled: Klima a inflace jako dvě nové priority trhů

23.01.2020 Klima je téma, ke kterému má asi každý co říct. Jste zastáncem jedné ze stran této podivně politicky nabité debaty o klimatické změně, nebo prostě jen máte obavy, protože víte, co říká vědecká komunita? Poprvé od 2. světové války cítíme posun, kdy se prioritou vlád a jejich občanů stává klima a životní prostředí, nikoli růst.
img

Šířící se nákaza koronavirem zlevní Čechům benzín i naftu. Ohnisko nákazy, město Wu-chan, větší než New York, už je v karanténě – a v chaosu

23.01.2020 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zvrátily předchozí zdražující tendenci a zlevnily. Už totiž plně absorbovaly více než osmiprocentní prosincové zdražení ropy na světových trzích. Benzín i nafta zlevnily shodně o šest haléřů na litr, na průměrnou cenu 32,32, resp. 32,03 koruny za litr.
img

Ekonomický kalendář: Zasedá ECB a pokračuje výsledková sezóna v USA

23.01.2020 10:00 - Norges Bank rozhodnutí o sazbách. Norges Bank by dnes měla ponechat úrokové sazby beze změny na 1,5 %. Bude se jednat o zasedání bez následné tiskové konference. Banka by tedy neměla vyslat žádný silný signál a dopad na trh by měl být omezený.
img

Rozbřesk: ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat?

23.01.2020 ECB dnes oficiálně nastartuje velkou revizi měnové politiky, která pravděpodobně bude trvat až do konce roku 2020. Dnes bude ovšem trhy zajímat především celkový záběr chystané revize. Podle našeho názoru bude mít skutečně široký záběr a bude řešit hned několik velkých otázek.
img

BREAKING: Ceny ropy propadly ze strachu ze šíření koronaviru

23.01.2020 Rozhodnutí čínských úřadů uzavřít město Wuhan kvůli zabránění šíření koronaviru, má výrazný dopad na ropné trhy. Číňané začnou v sobotu oslavovat týden trvající svátek lunárního nového roku a hrozba viru by je mohla odradit od plánů vyrazit na cesty. Čím déle situace potrvá, tak tím větší škody můžeme na ropě očekávat. Její ceny už propadly na nejnižší úrovně od začátku prosince.
img

Ranní komentář: Asijské indexy znovu výrazně ztrácejí, dnes zasedá ECB

23.01.2020 Včerejší seance přinesla několik zajímavých fundamentů, které po delší době rozvlnily také devizový trh. Libra reagovala až překvapivě silně na lepší výsledky indexu průmyslových objednávek, zatímco CAD začal ztrácet v reakci na zasedání Bank of Canada, která si stále nechává otevřená dvířka pro případné snížení úrokových sazeb. Dnes ráno jsme se pak dočkali výrazné reakce také na AUD, kterému pomohly výsledky z trhu práce, které opět mírně zmírnily šance na další snižování úrokových sazeb.
C:\fakepath\R4.jpg

Komodity: Ropa markantně zlevňuje, IEA očekává nadbytek suroviny na trhu

22.01.2020 Ceny ropy dnes klesají o více než dvě procenta. Zapříčinila to zejména zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která v první polovině roku očekává nadbytek této suroviny na trhu.
img

Denné zhrnutie: US500 testuje nové historické maximá

22.01.2020 Americké akciové indexy dnes zaznamenali nárast vďaka pozitívnym správam z Číny, pretože sa zdá, že problémy spojené s respiračnými chorobami nebudú také zlé, ako sa pôvodne očakávalo. Optimistickú náladu na trhoch podporil aj pozitívny vývoj výsledkovej sezóny v USA. Ropa zaznamenala pokles vďaka obavám z prebytku ropy na trhu.
img

Benzín by měl výrazně zlevnit. Nafta bude zlevňovat jen mírně

22.01.2020 V uplynulém týdnu jsme mohli pozorovat mírné snižování cen pohonných hmot. Tento trend se bude udržovat i v následujících týdnech. Aktuální cena ropy i kurz koruny vůči dolaru umožňují pumpařům snižovat ceny. Ti se však k tomuto kroku odhodlávají pomalu a jen na místech, kde je vysoká konkurence čerpacích stanic.
img

Škody Smartwings narůstají, Boeing opět odkládá návrat Maxů do vzduchu. Výzvu pro Smartwings může představovat i aktuální šíření nákazy koronavirem, které má ovšem alespoň potenciál zlevnit i českým řidičům benzín a naftu

22.01.2020 Akcie výrobce letadel Boeing se včera propadly na své minimum za poslední více než rok. Naposledy byla jejich cena nižší na samém začátku roku 2019, kdy ovšem na trzích dozníval panický výprodej z konce roku 2018, takže stlačené byly ceny akcií obecněji, nikoli pouze těch Boeingu.
C:\fakepath\graf1.png

Elliottovy vlny: NZD/USD, EUR/USD, EURO a DOLLAR INDEX, ZLATO, ROPA vs. USD/CAD, DAX a USD/CHF

21.01.2020 Ahojte tradeři a vítejte u týdenní analýzy FX marketu! Dnes se podíváme na NZD/USD, EUR/USD, EURO a DOLLAR INDEX, ZLATO, ROPU vs. USD/CAD, DAX a USD/CHF.
img

Akcie na maximách

21.01.2020 Americké akciové indexy sa počas minulého týždňa dostali na nové historicky najvyššie úrovne, pričom európske akcie taktiež atakovali najvyššie úrovne. Za pozitívnou náladou na trhoch stoji viacero faktorov. Prvým bol pretrvávajúci optimizmus vďaka podpísaniu prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Investori sa teraz zameriavajú na informácie o druhej fáze.
img

Denné zhrnutie: Ropa Brent sa vďaka nepokojom na Blízkom východe obchoduje nad hranicou 65 USD

20.01.2020 Aktivita na väčšine hlavných akciových indexoch bola dnes utlmená vďaka sviatku v USA. Akciové indexy v Európe sa obchodujú v červených číslach, vďaka nervozite na trhoch spôsobenej nepokojmi v Iráku a Lýbii, ktoré zasiahli kľúčové produkčne regióny. Irak dočasne v nedeľu pozastavil ťažbu na ropnom poli. Cena ropy Brent (Oil) reagovala rastom nad hladinu 65 USD/bbl.
C:\fakepath\BRENTH1.png

Komodity: Ropa kvůli potížím s těžbou v Libyi zdražuje, Brent je nad 65 USD

20.01.2020 Ceny ropy zahájily týden růstem a jsou na nejvyšší hodnotě za více než týden. K růstu přispívají zejména potíže s těžbou na dvou ropných polích v Libyi. Ta je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), teď se ale potýká s blokádou ropovodu, která by mohla produkci snížit na minimum.
C:\fakepath\eurusd-tydenik2.png

Forex trader Ondřej Hartman a jeho týdenní komentář (20.1.2020)

20.01.2020 Minulý týden na měnovém páru EUR/USD nedošlo k aktivaci žádného obchodu podle mého komentáře. Trh totiž neprolomil žádnou naplánovanou vstupní S/R zónu. Týden tedy bez obchodu na měnovém páru EUR/USD.
C:\fakepath\1.jpg

Jak budou úrokové sazby hýbat trhy?

17.01.2020 Příští týden bude plný dat, která se v mnoha ekonomických kalendářích projevují jako velmi důležité.
img

První fáze obchodní dohody je podepsána. Německo vykázalo nejvyšší přebytek od roku 1990

17.01.2020 Člen bankovní rady BoE Gertjan Vlieghe v pondělí prozradil, že je připraven snížit sazby, pokud se data nezlepší. Raphael Bostic z Fedu neočekává, že obchodní příměří změní ekonomickou trajektorii. Zatím podle centrálního bankéře není nějaký výrazný podnět k utahování politiky. Německé ministerstvo financí zveřejnilo podle předběžných údajů přebytek rozpočtu 13,5 mld. euro, což představovalo nejvyšší přebytek rozpočtu Německa od roku 1990.
C:\fakepath\rusko.jpg

Ruská měna i akcie po změně vlády výrazně zpevňují

17.01.2020 Ruský rubl dnes výrazně zpevňuje, v jednu chvíli přidával k dolaru více než půl procenta. Na rekord se pak vyšplhaly ruské akcie. Trh tím reaguje jednak na ohlášené změny v ruské vládě, jednak na solidní statistiku z Číny. Vzpruhu znamená pro ruské trhy i růst cen ropy, což je pro Rusko hlavní vývozní komodita, která značnou měrou přispívá i k plnění státní pokladny.
img

Technická analýza: OIL.WTI

17.01.2020 Cena ropy včera prorazila horní limitu struktury Overbalance. Na základě metodologie by mohla přijít pozitivní korekce, nebo bychom dokonce mohli očekávat změnu trendu. Pokud se cena ropy udrží nad hladinou 58,40 dolarů za barel, tak je pokračování růstu naším hlavním scénářem. Nejbližší rezistenci vidíme na úrovni 60,30 dolarů za barel, kde se nachází úroveň 38,2 % Fibo retracementu.
Související klíčová slova:
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Pozice | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | Indikátor | FOREX | Trading | Růst | Cena | Graf | EUR/USD

Předchozí klíčová slova

Ropovod
Ropovod Caspian Pipeline Consorcium
Ropovod Caspian Pipeline Consortium
Ropovod CPC
Ropovod Družba
Ropovodní síť
Ropovodní síť Evropy
Ropovod TAL
Ropovody
Ropovody a plynovody

Následující klíčová slova

Ropy ze Středního východu
Rorschachův test
Rory Gamble
Rosbank
Roscongress
Rose Commodity Group
Rosenberg
Rosenberg Research
Rosenblatt Securities
Roskomnadzor
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster
Potvrďte prosím... Zavřít