Maďaři

Magyar: Maďarsko chce splnit podmínky pro přijetí eura kolem roku 2030
26.06.2026 Maďarsko má za cíl splnit kritéria pro vstup do eurozóny kolem roku 2030, přijetí eura by zemi přineslo více výhod než nevýhod. Řekl to dnes maďarský premiér Péter Magyar. Evropská centrální banka (ECB) tento týden upozornila, že Maďarsko nesplňuje žádné z důležitých kritérií pro vstup do eurozóny a je od jejich splnění nejdále z pěti zemí, které ještě euro nepřijaly a mají zákonnou povinnost jej přijmout. Informuje o tom agentura Reuters.

Premiér Magyar ve čtvrtek zamíří do Bruselu kvůli zmrazeným fondům
25.05.2026 Nový maďarský premiér Péter Magyar se tento týden chystá do Bruselu, kde se pokusí uzavřít významnou politickou dohodu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou s cílem uvolnit 10,4 miliardy eur (asi 252,5 miliardy Kč) ze zmrazených unijních fondů. Dohoda by mohla být podepsána ve čtvrtek, uvedl bruselský server Politico s tím, že to ale nebude "zadarmo". Maďarská vláda se bude muset zavázat k dosažení řady reforem, včetně rozsáhlých soudních změn, než v srpnu vyprší lhůta pro čerpání těchto prostředků.

Tisza po sečtení téměř všech okrsků má výrazný náskok nad Fideszem
13.04.2026 Strana Tisza vedená Péterem Magyarem má výrazný náskok nad Fideszem premiéra Viktora Orbána. Ukazují to údaje maďarského volebního úřadu po sečtení 98,9 procenta okrsků. Tisza by získala podle úřadu 138 z 199 mandátů, což by jí stačilo na ústavní většinu. Druhý Fidesz by měl získat podle propočtů 55 mandátů.

Forex: Maďaři jdou v neděli k volbám, forint je vyhlíží s nadějí
10.04.2026 Nadcházející neděle přinese v Maďarsku parlamentní volby, které mohou být nejdůležitějšími za poslední dvě dekády. Úřadující premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz dominují politické scéně již zhruba 16 let, během nichž postupně posilovali svou moc, často na úkor principů právního státu a evropských hodnot, jak opakovaně upozorňuje Evropská komise. Spory mezi Budapeští a Bruselem se vedou zejména o nezávislost justice, migrační politiku či postoj k Ukrajině, což vedlo až k blokaci zhruba 20 miliard eur z evropských fondů.

Maďaři zablokují půjčku EU Ukrajině za 2,2 bilionu korun, na které se ovšem ani nepodílejí. Odblokovat ji může Trump – tím, že „odblokuje“ Chorvaty
20.02.2026 Maďaři zablokují půjčku EU Ukrajině v objemu v přepočtu takřka 2,2 bilionu korun. Hodlají ji vetovat tak dlouho, dokud Ukrajina neobnoví přepravu ruské ropy právě Maďarsku (a Slovensku). Pikantní je, že Maďarsko společně se Slovenskem a Českem se na zmíněné půjčce ani nepodílí.

Slováci a Maďaři mají od Trumpa výjimku na dovoz ruské ropy jen na jeden rok. Potrubní dovoz ruské ropy do EU může skončit už příští rok, zajímat to musí i Česko
25.11.2025 Maďarský premiér Viktor Orbán nakonec u amerického prezidenta Donalda Trumpa tak úplně nepochodil. Výjimku na dovoz ruské ropy od sankcionovaného Lukoilu získal totiž maďarský MOL pouze na jeden rok, jak dnes oznámila americká administrativa. Orbán přitom po washingtonském setkání s Trumpem začátkem měsíce tvrdil, že výjimka je časově neomezená.

Trumpova otočka stran Ukrajiny může Česku zajistit nemalý příjem z tranzitu plynu. Fico lpěním na ruských energiích asi narazí do zdi, zvlášť když za pár měsíců skončí Orbán
25.09.2025 V rámci otočky amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně Ukrajiny z tohoto týdne lze předpokládat stupňování mezinárodního tlaku na Maďarsko a Slovensko, aby se odstřihly od odběru ruských energetických surovin, ropy a zemního plynu. Navíc již před otočkou, která naznačuje určité Trumpovo přichýlení se k ukrajinským zájmům, americký prezident vyzýval země EU, aby uplatnily stoprocentní sekundární clo na Čínu a Indii. A to kvůli tomu, že tyto dvě asijské země jsou největšími odběrateli ruských energetických surovin, takže pomáhají financovat ruské válčení na Ukrajině.

Z Česka a Prahy zvláště se stal skanzen, i Brno či Bratislava mají vyšší budovu, o Varšavě ani nemluvě. Top Tower a Černého „vrakodrap“ to mohou začít měnit
12.09.2025 Z České republiky, a Prahy zvláště, se stává jakýsi skanzen. V první padesátce žebříčku nejvyšších budov zemí Visegrádské čtyřky má Česko jen dvě zastoupení. A to brněnskou AZ Tower na 39. místě a pražskou City Tower na 42. místě. Žebříčku dominují Poláci s bezmála čtyřiceti zastoupeními; výrazně vyšší budovu, než jsou ty české nejvyšší, ovšem mají také Slováci a Maďaři (viz žebříček níže).

Česko vydělá na tranzitu plynu pro Maďarsko, které hází ručník do ringu, neb mu došla trpělivost s čekáním na obnovení dodávek přes Ukrajinu
09.09.2025 Maďaři házejí ručník do ringu, více zemního plynu chtějí získávat západní cestou, vydělá na tom Česko. Budapešti došla trpělivost s doufáním, že se obnoví dodávky plynu přes Ukrajinu, zastavené letos na samém začátku roku. Uzavírá proto kontrakt se společností Shell na dodávky plynu v objemu dvou miliard metrů krychlových během deseti let. Dnes to uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v rozhovoru, z nějž cituje agentura Bloomberg. Příslušný kontrakt má být podepsán dnes.

Finanční zdraví Čechů se v rámci EU mírně zhoršilo, meziročně jsme se propadli z 9. na 10. příčku. Vycházíme ale jako jedni z nejspořivějších
29.07.2025 Česko si v oblasti finančního zdraví v Indexu prosperity a finančního zdraví meziročně pohoršilo z 9. pozice na 10. v EU. Za propadem stojí zejména nárůst podílu nízkopříjmových domácností bez finanční rezervy z téměř 57 % na mírně přes 60 %, a tedy propad z 12. na 16. příčku.

20 let v regionu: Polsko jako lídr, Česko ztrácí tempo, zbytek zaostává
23.07.2025 Česká republika zůstává co do HDP na obyvatele stále nejvýkonnější zemí střední Evropy, její náskok se však zmenšuje. Potenciál ekonomiky roste jen pomalu a s ním i životní úroveň. Vliv na to má drahé bydlení i energie a slabá investiční aktivita. Tygrem regionu se stalo Polsko, které dokázalo nejen lépe využít zdroje z EU, ale také vlastní dluhové financování. Plyne to z rozsáhlého srovnání skupiny CREDITAS mezi zeměmi bývalé V4 v oblastech financí, bydlení a energií.

Ohlášené mohutné zbrojení Německa má překvapivého vítěze: Orbána. Své cíle plní i jeho spojenec, Trump, jenž srazil ilegální imigraci z Mexika nejníže v tomto miléniu, takže i proto couvá se cly na Mexiko
07.03.2025 Maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi vyšla sázka na Donalda Trumpa v Bílém domě a nyní i na německé zbraně. Ty mu mohou zachránit premiérské křeslo pro příští funkční období. Ještě před válkou na Ukrajině nalákal do Maďarska největší německou zbrojovku, Rheinmetall, která tam hned v několika fabrikách vyrábí tanky, munici či trhaviny.

Orbán blokuje prodloužení sankcí EU vůči Rusku. Bojuje tím i za Fica a levné pohonné hmoty v Česku
26.01.2025 Maďarský premiér Viktor Orbán vyráží do boje; a na pomoc Slovensku – a za udržení levných pohonných hmot v Česku. Zablokoval totiž prodloužení sankcí EU vůči Rusku. Jejich odblokování podmiňuje splněním hned tří požadavků.

Češi za nejlevnější pohonné hmoty takřka v celé EU vděčí tomu, že platí korunou, a nepřijali euro. Ale i tomu, že stále ve velkém dovážejí ruskou ropu
19.01.2025 Češi za nejlevnější pohonné hmoty takřka v celé EU vděčí tomu, že si nechali korunu, a nepřijali euro. A i tomu, že stále ve velkém využívají ruskou ropu, aniž slevu z ní tak výrazně zdanili jako Maďaři.

Opravdu Češi bohatnou nejrychleji ze zemí bývalého východního bloku? Opravdu je majetek každého Čecha včetně nemluvňat a po odečtení dluhů takřka 800 000 korun, zatímco majetek Slováka jen něco přes 200 000 tisíc korun?
15.01.2025 V roce 2013 měl průměrný Čech majetek v hodnotě zhruba 246 000 Kč. V roce 2023 už to bylo takřka 766 000 Kč. V uplynulých deseti letech tedy Češi – včetně nemluvňat a dětí – zbohatli v průměru o 520 000 Kč. Pokud ovšem zohledníme zhruba 50procentní inflaci, jež v daných deseti letech nastala, zbohatl průměrný Čech „pouze“ o 407 000 Kč. Protože zmíněných 766 000 Kč odpovídá v cenách roku 2013 necelým 653 000 Kč.

Z Florencie do největší hyperinflace v dějinách. Podívejte se na příběh maďarského forintu
25.09.2024 Maďarský forint začal psát svou historii už ve středověku, ačkoli moderní forma měny spatřila světlo světa až po druhé světové válce. Dnes se forint podobně jako koruna brání nástupu eura. A zatím to vypadá, že forint s námi ještě nějakou chvíli pobude. Na historii maďarského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY.
Související klíčová slova:
Ropa | Ceny benzínu | Viktor Orbán | Statistiky | Wealth Report | Mince | Životní prostředí | Bezcenné platidlo | Řecko | EUR | Cap | Dluhové financování | Graf | Hlavní ekonom | Evropská komise | Rostoucí ceny | Dovednosti | Adria | Maďarsko | Národní banka Slovenska | TurkStream | Fiorino | Americký prezident Donald Trump | Citigroup | Prosperity | Pravděpodobnost | Nejvyšší budovy | Nájemní bydlení | Přijetí | Rakousko-uherské koruny | Tento týden | Pohonné hmoty v Česku | Největší hyperinflace | Nižší ceny | Tranzitní plynovody | Pohonné hmoty | Dluhy domácností | NIM | moderní forma měny | Asociace pro kapitálový trh | CZK | Poplatky | ETS II | Růst cen | Rakousko-Uhersko | Volební preference | Ceny elektřiny | Trumpová | Německé pojišťovny | Ekonomiky | Obnovení dodávek | Zájem o investování | Pětiforintová mince | Platidlo Rakouska-Uherska | Vlastní bydlení | Karel I. Robert | Nízké ceny | Filip Kalčák | Peníze | Brent | Maďarská vláda | metodologie | SpaceX | Deprese | Suroviny | Majetek | Allianz | Financovat | Úzkost | Růst | Itálie | Wealth | ČSÚ | Růstový impuls | Světová válka | HUF | Spolupráce | Míra úspor | Nizozemsko | Obchodní společnosti | Portál FXstreet.cz | ČSOB | Čisté bohatství | Vývoj kurzu | Trpělivost | Trh | Král Karel | Používaná platidla | RTL | Posílení | Zkušenost | Ipsos | Slabé měny | Kapitálový trh | Platidla | Uherské koruny | Připojení Maďarska do eurozóny | Eura | Komise | ERA | Americký prezident | Agentura Reuters | Parlamentní volby | Unie | GLOBSEC | Poplatek | Hospodářské krize | Centrální banky | Vstup do eurozóny | Inflace | Megastát | ETS | Lukáš Kovanda | Členství Ukrajiny | Deficit | Shell | Dolary | Hyperinflace v historii | Vice | Plynovody | Bydlení | Benzín | Čech | Vstup do Evropské unie | HDP na obyvatele | Americká banka | Koruna | Bohatství | Válka | Mluvčí EK | 4iG | Vývoj kurzu české koruny | Spotřební daně | Lucembursko | Ropa Brent | Pandemie koronaviru | Pokles ceny | Research | Donald Trump | České koruny | Prezident Donald Trump | Florentinus | Fiorino d'oro | Společnosti | Tereza Hrtúsová | Pokles cen | 3М | Přijetí eura | Volatility | Investiční aktivita | Volby | Domácnosti | Rumunsko | Maďarský forint | Náklady | Opatření | Země EU | Eura za forint | Směnný kurz | Varšava | Pandemie covidu | Ruský plyn | Sázka | Maďarský premiér | Příběh maďarského forintu | Vývoj | Vysoké inflace | Pádivá inflace | Kurs eura | Český stát | Investování | Časový rámec | Přijmout jako měnu euro | Slevy | Pokles cen nemovitostí | Forma měny | Investice do nemovitostí | Ministr zahraničí | Indikátor | Vliv na ekonomiku | Chování | FIDESZ | Bývalý prezident | Průměrný Čech | Finanční zdraví | Michal Skořepa | Stačilo | Ceny nemovitostí | Dánové | Nevýhody | Bulharsko | Koncentrace | Přechod na euro | Pengő | Americká administrativa | CREDITAS Real Estate | Národní banka | Sankce | Floriny | USA | Premiér Viktor Orbán | Česká legislativa | Růst akcií | Růst cen nemovitostí | Investovat | Konsolidační balíček | Hotovost | Rostoucí ceny nemovitostí | Berlín | Firmy | Pandemie | Ceny nových bytů | Historie | Nezávislost justice | Dovoz ruské ropy | Maďarská ekonomika | Plyn z Ruska | Politická rozhodnutí | Zlotý | Výdaje | Plyn přes Ukrajinu | Prostředky | Rozpočtový deficit | Fidesz | Trade | Mar-a-Lago | Největší hyperinflace v historii | Rizika | Jednoforintové mince | Lukoil | Vítězství | Portugalsko | Belgie | CZK/HUF | Nákup nemovitostí | Nová evropská regulace | Úspory | Bytová výstavba | Dánsko | Označení pro měny | Kyjev | Vysoké ceny | Florencie | Mzdy | Moderní forint | Maďarská koruna | Maďarské pengő | Analytička | Platidla pengő | Orbán | Úspory Čechů | EUR/HUF | FXstreet | Maďarská centrální banka | První světová válka | EK | Riziko | Analytik | Trinity | Budapešť | Transakce | Šok | LTV | Meta | NATO | Plyn | Životní úroveň | Capital | STAR | Platidlo | Ceny | Financování | Pokles | Války | Impuls | Ukrajina | Centrální banka | BBC | DPH | Instituce | Forint | Vývoj kurzu amerického dolaru | Nájmy | Trinity Bank | Justice | Zastropování cen | Ceny energií | CASH HISTORY | Funkční období | Ruské ropy | Dovoz | Eurostat | Prezident | Ropovod | Průměrný denní objem | Ropovod Družba | Evropa | Měna | Trump | Nákup nemovitosti | Měsíční časový rámec | Údaje | Dodávky plynu | Pojišťovny | FXstreet.cz | ProCent | Evropská regulace | Chorvatsko | Situace | Miliardy eur | Dluhy | Světové války | FOREX | HDP | Daňové zatížení | Ekonom | Dolar | Euro | Zdanění | NEST | Průměrná cena | Politici | Slovensko | Měnové unie | Zdraví | ČTK | USD/HUF | Akcie | Mzda | Žebříček | City | Velkoobchodní ceny elektřiny | Finanční rezervy | Češi | Reuters | Silná měna | Kurz | Daně | SOK | Výsledky | Míra inflace | Investice | Business | Potenciál | Míra volatility | Nezávislost | Regulace | Fondy | Ukazatel | Exotické měny | Měny | Dialog | Hospodářský růst | Politico | Hyperinflace | Rusko | Největší pravděpodobnost | Petr Dufek | Real Estate | Zhodnocení | Organizace | Praha | Média | Plány | Administrativa | Hypotéky | InterContinental | TIM | Energie | Objem | Investiční | Příjmy | Bloomberg | Zlaté mince | Rozvoj | Capital Economics | Mexiko | Míra | Výrazný pokles | Asociace | Průzkumy | NET4GAS | Agentura Bloomberg | Krize | Centrum | Zastropování cen elektřiny | JDE | Podpora | Ceny zboží | Cena | Německo | Zadlužení | Maďarská měna | Rezervy | Podnik | Forexu | Ekonomika | Indikátory | Finanční situace | Výnosnost | Úspěch | Cíle | Banky | Vlády | Zlepšení | ČR | Kontrakt | Pozice | Creditas | Obchodní ředitel | Denní objem | Průměrná mzda | Kurz forintu | Import | Družba | Mluvčí | Služby | Server Politico | Řetězce | Spotřebitelé | Rheinmetall | Polsko | Ceny potravin | Ropy | Struktura | USD | Legislativa | Půjčka | Zpomalení ekonomického růstu | Rusové | Kupní síla | CZ | Propad | Rakousko | ANO | Nemovitosti | Ekonomie | Česká republika | Evropská centrální banka | Švédsko | ECB | Voda | Asijské země | Měnová reforma | ROCE | Navýšení | Analytické společnosti | EU | Miliardy | Dostupnost bydlení | MOL | Komunistické strany | Uhlí | Banka | V4
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | Výhled | USA | Index | Rezistence | Trh | Růst | Obchodování | 3М | Pokles | Trading | Banka | Reuters | Indikátor | Banky | ČTK | Cena | Pivot




