Vzácné zeminy

Pentagon investuje 400 mil. USD do amerického těžaře vzácných zemin MP Materials
10.07.2025 Americké ministerstvo obrany se stane největším akcionářem těžařské firmy MP Materials, která se zabývá těžbou kovů vzácných zemin. Firma podle prohlášení souhlasila, že ministerstvo koupí její prioritní akcie za 400 milionů USD (8,4 miliardy Kč).
Další články k tématu Vzácné zeminy

EK oznámila 13 strategických projektů v oblasti kritických surovin
04.06.2025 Evropská komise dnes zveřejnila první seznam 13 nových strategických projektů, které se týkají kritických surovin nacházejících se mimo Evropskou unii, včetně zámořských území. Projekty se týkají mimo jiné i Grónska. Informoval o tom místopředseda Evropské komise Stéphane Séjourné. Cílem je zvýšit dodávky kovů a minerálů, které jsou nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti v energetické transformaci, obraně a rovněž leteckém průmyslu v EU.

Apple investuje 500 milionů USD do amerického dodavatelského řetězce pro vzácné zeminy
15.07.2025 Apple oznámil investici 500 milionů USD prostřednictvím víceroleté smlouvy s MP Materials. Cílem je posílení domácího dodavatelského řetězce a snížení závislosti na Číně v oblasti vzácných zemin.

Čína ovládá světovou produkci vzácných kovů, lithia či kobaltu. V krajním případě může způsobit obdobu ropného šoku 70. let
22.05.2019 Čína má po ruce několik ekonomických zbraní, kterými nyní může „kontrovat“ úderu, který jí a jejím firmám v čele s Huawei uštědřuje administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mezi ty klíčové patří čínská měna a čínské nerostné bohatství. Ani s jednou z těchto zbraní to však není tak úplně jednoduché.

Čínská omezení vývozu vzácných kovů ohrožují výrobu aut
03.06.2025 Omezení vývozu slitin, směsí a magnetů ze vzácných zemin z Číny představuje vážné riziko pro automobilový průmysl. Pokud se rychle nenajde řešení, může to způsobit zpoždění a výpadky ve výrobě. Agentuře Reuters to řekla šéfka německé automobilové lobby VDA Hildegard Müllerová.

WSJ: Těžba surovin může být na Ukrajině obtížná
01.05.2025 Rozvoj rozsáhlých ukrajinských zdrojů bude vyžadovat obrovské investice a mnohé z regionů, ve kterých se tyto zdroje nacházejí, jsou v oblastech okupovaných Ruskem. Napsal to americký list The Wall Street Journal (WSJ). Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly dohodu, která Američanům umožní přístup k ukrajinským nerostným surovinám. Dohoda má podle vlády prezidenta Donalda Trumpa pomoci kompenzovat pomoc Kyjevu v boji proti ruským okupantům.

Čína a USA učinily důležitý krok vstříc jeden druhému
09.06.2025 Euro a libra se zotavily z pátečních ztrát a postupně obnovily svůj vzestupný trend. K tomu přispělo i dnešní obnovení jednání mezi USA a Čínou, jehož cílem je dále zmírnit napětí ohledně vzácných zemin a pokročilých technologií po telefonickém rozhovoru mezi prezidenty Donaldem Trumpem a Si Ťin-pchingem minulý týden.

Brusel hrozí Římu, Peking Washingtonu a Washington spojencům v Berlíně, Paříži a Londýně. Atmosféra ve světě je po dnešku opět vyhrocenější, což „odnese“ i Česko
29.05.2019 Ve středu eskalovalo hned několik napjatých mezinárodních vztahů. Vyhrocení každého jednoho z nich má přitom potenciál vážně ochromit světový ekonomický růst. Brusel hrozí Římu, Peking Washingtonu a Washington spojencům v Berlíně, Paříži a Londýně. Atmosféra ve světě je po dnešku opět o něco vyhrocenější, což „odnese“ i Česko.

Apple uzavírá půlmiliardovou dohodu s MP Materials – USA chtějí omezit závislost na čínských vzácných zeminách
15.07.2025 Společnost Apple oznámila uzavření dohody v hodnotě 500 milionů dolarů se společností MP Materials, jediným producentem vzácných zemin v USA, který minulý týden získal finanční podporu od Pentagonu. Obě firmy plánují výstavbu nové továrny v Texasu, kde budou vznikat neodymové magnety na míru pro produkty Applu, včetně iPhonů.

Boj o vzácné nerosty: Kde se využívají a proč jsou klíčové?
18.03.2025 V posledních týdnech se ve veřejném prostoru objevila řada otázek týkajících se nerostného bohatství Ukrajiny. Zejména na východě země se nachází významná ložiska vzácných zemin, které hrají zásadní roli v průmyslu. O některé z nich se v posledních letech vedly obchodní spory mezi Čínou a USA. Které prvky jsou nejcennější a jaký mají význam pro světovou ekonomiku?

Reuters: Automobilky hledají náhradu za magnety z kovů vzácných zemin
01.08.2021 Napětí mezi Čínou a Spojenými státy způsobilo, že se výrobci aut na Západě snaží snížit závislost na důležitém hybateli elektromobilové revoluce - permanentních magnetech. Ty, i když jsou často menší než balíček karet, pohánějí elektrické motory. Většina z nich se ale vyrábí z kovů vzácných zemin vytěžených v Číně a poptávka po nich prudce roste. Používají se totiž i v odvětví obnovitelných zdrojů energie. A vzhledem k přechodu od spalovacích k elektrickým motorům hrozí podle analytiků, že jich bude nedostatek.
Související klíčová slova:
James Litinsky | Zpracování kovů | Administrativa prezidenta | Prioritní akcie | Kovy vzácných zemin | Oznámení | Vývoj akcie MP Materials | Společnost MP Materials | Akcie MP Materials | Prodeje akcií | Administrativa prezidenta Donalda Trumpa | Pentagon | xStation | MP Materials | Graf | Společnosti | Vývoj akcie | Závislosti na Číně | Americké ministerstvo obrany | USA | Firma | Spojené státy | Vývoj | Běžné akcie | Prohlášení | Těžařské firmy | Generální ředitel | Firmy | Partnerství | Akcionáři | Společnost | Čína | FactSet | Zisk | Zprávy | Údaje | ProCent | ČTK | Nakupovat | Akcie | Reuters | Investice | Ministr vnitra | F-35 | Rozšíření | Administrativa | Znárodnění | Prime | Akcie společnosti | BlackRock | Kovy | Služby | Řetězce | USD | Americké ministerstvo | ROCE | Miliardy | Prodeje | CNBC
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Růst | Obchodování | Banka | Reuters | Pokles | Trading | Banky | ČTK | Indikátor | 3М | Cena | Pivot