Ruské hospodářství

Ekonom: Ruská ekonomika má kvůli válce a sankcím potíže
14.05.2025 Ruská ekonomika se potýká se stále většími potížemi kvůli válce na Ukrajině a západním sankcím, tvrdí podle agentury AP ekonom a ředitel Stockholmského institutu přechodové ekonomiky (SITE) Torbjörn Becker. Evropa by však podle něho měla nadále zůstat aktivní a vyvíjet na Rusko tlak. Ukrajina se už více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.

Nové americké sankce na ruskou ropu jsou důležitější než kdy dříve
17.01.2025 Na konci prezidentského mandátu Joea Bidena představily Spojené státy nejširší a nejagresivnější opatření zaměřená na přerušení dodávek ropy, které pomáhají financovat ruský konflikt na Ukrajině. Sankce zahrnují asi 160 tankerů, několik velkých energetických společností a obchodní firmy organizující přepravu. Indie, jeden z klíčových odběratelů ruské ropy, oznámila, že od března zakáže přístup sankcionovaným tankerům do svých přístavů.

Ruská ekonomika roste, nezaměstnanost byla v červnu na rekordním minimu
31.07.2024 Ruská ekonomika zrychlila v prvním pololetí růst na 4,7 procenta z 1,8 procenta ve stejném období loni. Nezaměstnanost v červnu klesla na rekordní minimum 2,4 procenta. Podle agentury Reuters to vyplývá z oficiálních statistik. Ruské hospodářství roste do značné míry díky rozsáhlým vládním výdajům na zbrojní výrobu, protože Moskva financuje svou agresivní válku na Ukrajině. Armádní a zbrojní sektor pak zároveň odčerpávají množství pracovních sil.

DPA: Ruská ekonomika roste, ale dopady války na Ukrajině jsou stále citelnější
11.09.2023 Ruská ekonomika sice navzdory západním sankcím roste, ale zásluhu na tom má především zbrojní průmysl. Slábnoucí rubl, klesající kupní síla, omezenější vývoz ropy a plynu a stále vyšší náklady na dovoz dávají Rusům čím dál více pocítit dopady rok a půl trvající války na Ukrajině. Ruská média o tom nyní otevřeně informují, přestože stát ekonomická data často tají. Dalším tématem je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, protože migranti zemi opouštějí s ohledem na ekonomické problémy a někdy i hrozbu odvodu, píše agentura DPA.

Ruská centrální banka ponechala základní úrok na 7,50 procenta
28.04.2023 Ruská centrální banka ponechala na svém dnešním zasedání základní úrokovou sazbu na 7,50 procenta, kde ji drží od loňského podzimu. Mírně ale zlepšila výhled inflace, která by ke konci roku měla být v pásmu 4,5 až 6,5 procenta. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě.

AP: Život Rusů se z ekonomického hlediska příliš nezměnil, hospodářství se drží
26.03.2023 Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.

Rok po invazi prognózuje MMF Rusku zhruba stejný ekonomický růst jako Česku. Kdy se protiruské sankce projeví opravdu viditelně?
24.02.2023 Česká ekonomika letos může dopadnout hůř než ta ruská. Ne, nejde o kremelskou propagandu. Je to závěr prognóz západních institucí a bank v čele s Mezinárodním měnovým fondem.

Analytici: Ruská ekonomika odolává, návrat na předválečnou úroveň je však daleko
23.02.2023 Ruská ekonomika v loňském roce prokázala nečekanou odolnost vůči rozsáhlým hospodářským sankcím ze strany západních zemi, návrat prosperity Ruska na úrovně z doby před začátkem války na Ukrajině ale může být podle analytiků velmi vzdálený. Uvedla to dnes agentura Reuters. Analytici mimo jiné upozorňují, že vládní výdaje v Rusku se více zaměřily na armádu, což bude mít časem negativní dopad na rozvoj civilní ekonomické infrastruktury.

Rusko letos poroste jako Česko, možná i více, plyne z nové prognózy Mezinárodního měnového fondu. Účinkují tedy po roce západní sankce?
20.02.2023 Mezinárodní měnový fond v lednu překvapil. Výrazně zlepšil svůj odhad letošního růstu ruské ekonomiky. Ano, růstu. Ruské hospodářství by podle něj mělo reálně přidat, byť mírně, konkrétně 0,3 procenta. Česko je na tom dle MMF jen o trochu lépe, vlastně takřka neznatelně, když jeho hospodářství má podle washingtonské instituce letos posílit o 0,5 procenta.

Scope: Ruská ekonomika se na předválečnou úroveň vrátí nejdříve v roce 2030
16.09.2022 Ruská ekonomika se na úroveň z doby před zahájením útoku na Ukrajinu pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2030. Předpovídá to podle agentury Reuters zpráva evropské ratingové agentury Scope Ratings. Rusko v důsledku útoku na Ukrajinu čelí rozsáhlým sankcím ze strany západních zemí.

Inflace v Rusku zpomalila na 14,3 pct., HDP ve čtvrtletí klesl o 4,1 pct.
09.09.2022 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v srpnu zpomalilo na 14,3 procenta z 15,1 procenta v předchozím měsíci. Meziměsíčně ceny klesly za pomoci stabilního kurzu rublu a slabé poptávky. Ruská ekonomika pak ve druhém čtvrtletí podle revidovaných údajů klesla o 4,1 procenta, předběžný údaj počítal s poklesem o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Nejnovější údaje tak poskytují ruské centrální bance prostor pro další snižování úrokových sazeb, upozornila agentura Reuters.

Putin: Ruská ekonomika letos klesne jen asi o dvě procenta
07.09.2022 Ruská ekonomika v letošním roce klesne zhruba o dvě procenta, nebo o něco výrazněji. Předpověděl to dnes ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl také, že situace na ruských finančních trzích se stabilizovala, inflace klesá a míra nezaměstnanosti se nachází na historickém minimu pod čtyřmi procenty. Rusko podle něj letos také vykáže rozpočtový přebytek, který by měl činit asi půl bilionu rublů (zhruba 200 miliard Kč).

Protiruské sankce jsou krátkozraké a nebezpečné pro celý svět, řekl Putin
07.09.2022 Protiruské západní sankce jsou krátkozraké a představují nebezpečí pro celý svět, který se stále více obrací k Asii, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku. Informovala o tom agentura Reuters. Vládu v Kyjevě ruský prezident označil za nelegitimní režim, který se k moci dostal po převratu v roce 2014. Podle ruských agentur také odmítl obvinění, že by Rusko porušovalo mezinárodní právo. Evropská unie a další země uvalily rozsáhlé ekonomické a diplomatické sankce na Rusko a jeho představitele po únorovém ruském vojenském útoku na sousední Ukrajinu.

Protiruské sankce jsou podle německé vlády účinné a poškozují více Rusko než EU
21.08.2022 Německá vláda považuje sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu za účinné a předpokládá, že ruská ekonomika v letošním roce klesne až o 15 procent. Domnívá se rovněž, že sankce poškozují více Rusko než Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury DPA z odpovědi německého ministerstva hospodářství na dotaz poslance Sörena Pellmanna ze strany Levice. Ten nicméně vládní hodnocení dopadů sankcí zpochybňuje.

Ruská ekonomika letos podle vlády klesne mírněji, než se předpokládalo
17.08.2022 Ruské ministerstvo hospodářství zlepšilo odhad letošního vývoje ruské ekonomiky. Nové prognózy, ke kterým získala přístup agentura Reuters, předpokládají, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce sníží o 4,2 procenta. Před třemi měsíci přitom ministerstvo předpovídalo, že HDP se letos propadne o 7,8 procenta.

Ruská ekonomika letos poklesne jen o 3,5 %, méně než Česko v letech 2009 nebo 2020, očekává největší americká banka. Kreml zatím počítá s propadem o 12 %, ale toto číslo sníží směrem k odhadu Američanů
06.07.2022 Pokles ruské ekonomiky letos bude nečekaně mělký, prognózují největší americké banky jako JP Morgan nebo Citigroup. První jmenovaná, největší banka USA, nově počítá s poklesem ruské ekonomiky čítajícím pouze 3,5 %. Jednalo by se tak o dramaticky slabší propad, než jakému ruské hospodářství čelilo v letech 2008 a 2009, v době světové finanční krize, nebo v roce 2020, kdy propukla covidová pandemie.

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad
18.05.2022 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes to prohlásila americká ministryně financí Janet Yellenová, která přicestovala do Bonnu na jednání ministrů financí skupiny velkých světových ekonomik G7. Západní státy v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu přijaly několik balíků ekonomických protiopatření a další postihy chystají.

Ruští poslanci schválili třetí mandát šéfky centrální banky Nabiullinové
21.04.2022 Ruští poslanci schválili třetí mandát guvernérky centrální banky. Elvira Nabiullinová, jejíž prodloužení mandátu navrhl v polovině března prezident Vladimir Putin, má v Rusku zajistit makroekonomickou stabilitu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Putin navrhl prodloužit mandát guvernérky ruské centrální banky
18.03.2022 Ruský prezident Vladimir Putin navrhl, aby guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová tuto instituci vedla i v dalším funkčním období. Uvádí se to v dokumentu, který byl zveřejněn na webových stránkách dolní komory ruského parlamentu. Osmapadesátiletá Nabiullinová je v čele centrální banky od června 2013 a nyní se musí zejména vypořádat s dopady, které má na ruské hospodářství invaze na Ukrajinu.

AP: válka donutila mnoho firem odejít z Ruska, odhalila i rizika podnikání
03.03.2022 Dodávky automobilů se zastavily, pivo přestalo téct, přístavy neobsluhují nákladní lodě a těžařské společnosti zavřely ropovody. Invaze ruských vojsk na Ukrajinu vyvolala zmatek v podnikatelských plánech mnoha firem a řadu těch nejznámějších, jako je Apple, Mercedes-Benz nebo BP, donutila k odchodu z Ruska. Firmy se snaží zachovat si dobrou pověst a dostát svým závazkům korporátní zodpovědnosti.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
21.02.2022 1) Bitcoin po výrazném lednovém propadu, kdy cena této nejznámější kryptoměny spadla až zhruba na 35.000 dolarů, zahájil týden růstem a blíží se k hranici 40.000 USD. Zůstává tak daleko od maxima, které je blízko 69.000 USD a na němž se bitcoin ocitl v listopadu loňského roku. Názory na další vývoj se různí, například podle spoluzakladatele kryptoměnové burzy Huobi se další fáze silného růstu může dostavit až za dva nebo tři roky.

Šéfka EK: Rusko bychom v podstatě odstřihli od finančních trhů
21.02.2022 Rusko by v případě útoku na Ukrajinu bylo podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové v zásadě odstřiženo od mezinárodních finančních trhů. Připravované sankce v rozhovoru pro německou televizi ARD označila za masivní. Zaměřily by se prý především na ruské hospodářství a na produkty, které země není schopna vyrábět sama.
Související klíčová slova:
Ekonomické problémy | Výdaje | Line | EUR | Veřejné finance | Tempo růstu | Výplata dividend | Trend | Těžební společnost | Společnost Nestlé | Investing | Mezinárodní měnový fond | Přehřáté ekonomiky | Hospodářský růst v Německu | Aktiva | Sankce na ruskou ropu | Citigroup | Ruské akcie (GDR) | Pravděpodobnost | Ruská ekonomika | Ruské invaze na Ukrajinu | Míra inflace v Rusku | Evropská komise | Společnost BP | Americký prezident Donald Trump | Maxim Rešetnikov | Asijské trhy | Pokles měny | Ekonomičtí experti | Posílení rublu | Propaganda | Situace na Ukrajině | Ruský ministr hospodářství | GDR | Směrnice | Výhled | Euromoney | Šéf německé centrální banky | NIM | Úrokové sazby | Hrubý domácí produkt (HDP) | Ukrajinský prezident | Ruský export | Základní úrokové sazby | Dovozní cla | Oznámení | Dell Technologies | A.P. Moller-Maersk | Rafinerie | Ruští poslanci | Financial Times | Kryptoměnové burzy | BP | Rheinische Post | Nezaměstnanost | Vysoké riziko | Rosstat | Americký prezident | Scope Ratings | Zvýšení základní úrokové sazby | Gazeta | Dodávky automobilů | Pokles ruské ekonomiky | Burze | Ekonomiky | Směnné kurzy | Covid | Finanční ohodnocení | Donald Trump | Inflace | Peníze | Vývoz ropy | Brent | Švýcarská společnost | Rozpočtový přebytek | Expert | Ministr hospodářství | Fosilní paliva | Průmysl | Války na Ukrajině | Americký výrobce letadel | Invaze na Ukrajinu | Základní sazby | Měnový fond | Financovat | Boje na Ukrajině | Ruské akcie (GDR) obchodované v Londýně | Vysoké ceny energií | Růst | Výpadky | MiFID II | Světové finanční krize | Vzorce chování | Prognóza | Zdroj příjmu | Použití finanční páky | Mercedes | Negativní dopad | Geopolitická situace | Zpráva | Denní minima | Vedoucí představitelé | Rizika podnikání | Japonská automobilka | Chování | Dolary | Podnikání na kapitálovém trhu | Exxon Mobil | Nejznámější kryptoměny | Investujte zodpovědně | Trh | iPhone 14 | Centrální banky | SAE | Janet Yellenová | Financial Times (FT) | Friedrich Merz | Průměrné mzdy | Ruský prezident | Turecko | Rozdílové smlouvy | Index | IKEA | Vyšší náklady | Komise v přenesené pravomoci (EU) | MMF | Nabídka | USA | Eura | Komise | Fungování | Posílení | Warner Bros | Agentura Reuters | Život Rusů | Rubl | Kyjevská ekonomická škola | Index STOXX Europe | Rekordní minimum | Unie | Airbus | Volodymyr Zelenskyj | Lukáš Kovanda | Odhad vývoje HDP | Vice | Soukromý sektor | Pozornost | Ropa | Země EU | Kuvajt | Schlumberger | Nová prognóza | CL | Opatření | Deficit | Asie | Shell | Joachim Nagel | Americká banka | Společnosti | Dopady války na Ukrajině | Huobi | HDP Ruska | Vysoké úroky | Meziroční míra inflace | Akciový index | Nejnovější údaje | Náklady | Podnikání | Domácnosti | Sankce uvalené na Rusko | Bitcoin | Dna | Snižování úrokových sazeb | Vysoká inflace | Volby | Největší ekonomika | Válka na Ukrajině | Marketingová komunikace | Geopolitické zájmy | Pandemie nemoci | Prezident Donald Trump | Maloobchodní tržby | Analytici | Invaze | Moskva | Obchodovat | G7 | Finance | Firma | Německý kancléř Olaf Scholz | Ministerstvo hospodářství | Úsilí | MIFID | Problémy | 3М | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Statistický úřad | Vývoz ropy a plynu | Výkon ruské ekonomiky | Ekonomové | Boeing | Spojené státy | Česká ekonomika letos | Vývoj | Šéfka EK | Aplikace TikTok | Ekonomická škola | TikTok | LOTUS | Západní sankce | Konkurenceschopnost | Ruská centrální banka | Snížení základní úrokové sazby | Sankce | Riziko ztráty | OSN | Konflikt na Ukrajině | Pandemie | Další vývoj | Ekonomická recese | Porsche | Příjmy z ropy | Válečná ekonomika | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Investiční strategie | Odliv kapitálu | Joe Biden | Ekonomické sankce | Miliardy dolarů | Investiční doporučení | Maersk | Kazachstán | Vládní výdaje | Prezidentské volby | Volvo | Platební bilance | Růst mezd | Automobilka | Odvětví | Horší období | Sazby | Automobilka Toyota | Fáze silného růstu | Zdroj příjmů | Pomalejší inflace | Komise v přenesené pravomoci | Úrok | Investovat | Západní společnosti | Ruské akcie | Konzultační firmy | Renault | Zbrojní průmysl | Firmy | Propad měny | Reálné mzdy | Cena ropy brent | Vyšší ceny | Výhled růstu ekonomiky | Investování | Americká ministryně financí | Výrobce letadel Boeing | Trhy | Britská značka | Rizika | Fond | Kancléř Olaf Scholz | Americké banky | Globální trh s ropou | Energetické společnosti | Zasedání centrální banky | Vysoké ceny | Ekonomiky EU | Růst ekonomiky | Ministerstvo financí | Bilance | Vladimir Putin | Hodnocení ekonomiky | Ekonomický růst | Mzdy | Poradenství | Nestlé | Na burze | Společnost | Ztráta | Obchod | Velkoobchodní tržby | Volkswagen | EK | Riziko | Míra inflace v Německu | Analytik | Ruské firmy | Trinity | MAM | FT | Plyn | Životní úroveň | Německá ekonomika | Čína | Know-how | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Gazprom | Ruské úřady | Války | Ukrajina | Centrální banka | Odborníci | Instituce | Panevropský akciový index | Prezident Vladimir Putin | Pokles ekonomiky | ESG | Sankce EU | 256/2004 | Trinity Bank | Sankce proti Rusku | Minulá výkonnost | Stoxx Europe 600 | Ceny energií | Energetická krize | Index STOXX Europe 600 | Pracovní místa | ČNB | Ruské ropy | Dovoz | Ruské banky | Obchodování | Nové prognózy | Úroky | Prezident | Evropa | Pokles produkce | Měna | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Nový výhled | Miliony dolarů | Předpověď | Zelenskyj | Údaje | Dodávky plynu | List Financial Times | Biden | Finanční krize | Sberbank | DPA | Spolková vláda | Obchody | Technologické firmy | ProCent | Exxon | Zemní plyn | Americké sankce | Společnost XTB | Lego | Situace | Google | Tržby | Finanční systém | Průměrný příjem | Guvernér | Ruský ministr | HDP | Devizový trh | Ekonom | Ekonomka | Dolar | Euro | Investování je rizikové | JP Morgan | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | Carlsberg | ČTK | Odhad letošního růstu | Ztráty | Akcie | Podniky | Finanční rezervy | Vývoz | Reuters | OPEC+ | Technologie | Společnost Apple | Prognózy | Americký prezident Joe Biden | Světové ekonomiky | Míra inflace | Bankovní rada | Investice | Časopis Forbes | Business | Podnikatelské aktivity | Ohodnocení | Investujte | Komunikace | Indie | Zaměstnanci | Walt Disney | Hospodářství | Důvěra | Výplata | Měny | Burzy | Hospodářský růst | Trh s ropou | Ekonomický institut | Export | Rusko | Rafinérie | Forbes | Zvýšení úroků | Média | Ruský prezident Vladimir Putin | Toyota | Krok za krokem | COVID-19 | Evropské akcie | Inflace v Rusku | TIM | Energie | Scope | Investiční | Elvira Nabiullinová | Příjmy | Ekonomické dopady | Prodej | Bloomberg | Guvernér centrální banky | Evropská unie | Rozvoj | Capital Economics | Vyhlídky | Finanční trhy | Míra | Pandemie nemoci COVID-19 | Americký výrobce | Rosněfť | Výkonnost | Hrubý domácí produkt | Agentura Bloomberg | Krize | Společnost Rosněfť | Japonská automobilka Toyota | JDE | Prezident Joe Biden | Cena | Německá vláda | Německo | Útok na Ukrajinu | Apple | ARD | Zahraniční společnosti | Česká ekonomika | Kurzy | Největší americká banka | Ekonomická data | Situace na trhu | Agentura DPA | Sony | Mercedes-Benz | Ekonomika | Inflace v Německu | SEC | Odpovědnost | Sankce na Rusko | Finanční situace | Práce | Kryptoměny | Bezpečnost | Banky | Ruská vláda | Halliburton | Irák | XTB | Ropný průmysl | Zahájení invaze | Ropovody | Ratingové agentury | Měnová autorita | Stoxx | Yandex | McDonald's | Poslanci | Služby | OPEC | Ministryně financí | Experti | Míra nezaměstnanosti | Spotřebitelé | Von der Leyenová | H&M | Odměny | Auta | Stav hospodářství | Základní úrok | Nařízení | Ropy | USD | Investing.com | Odhad inflace | iPhone | Cena ropy | Kupní síla | Výrobce letadel | Propad | Telegram | ANO | Tempo růstu spotřebitelských cen | Finanční ztráty | Americká společnost | Agentura AP | Starbucks | Budvar | Doporučení | Body | ROCE | Navýšení | EU | Bankovní sektor | Miliardy | Indie a Čína | Zpracovatelský průmysl | Globální trh | Devizy | Uhlí | Obchodní firmy | Banka | Produkce ropy | Úřady | Baker Hughes | Olaf Scholz | Německý kancléř | Protiruské sankce | Výzvy | Spotřebitelské ceny | Disney
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Růst | Obchodování | Banka | Reuters | Pokles | Banky | ČTK | Trading | Indikátor | 3М | Cena | Pivot