Čtvrtek 20. leden 2022 19:08
reklama
Purple Trading Smolen
reklama
fpmarkets
reklama
XTB Investicni rady 2022
reklama
InstaMarkets

Prognózy na rok 2022: Co očekávat a čeho se obávat?

23.12.2021 09:03  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Byl představen vynález léku proti koronaviru Mir-19, na akciových trzích probíhá vánoční rally a západní svět hystericky bojuje s kmenem omikron. Uvedený lék je skutečně lék a nikoli vakcína, která bude léčit pacienty v počátečních stadiích onemocnění.

To je opravdu silná zpráva, protože použití léku v počátečních stadiích nemoci s následným vyléčením povede ke konečnému vítězství nad covid-19 a ukončení pandemie, která trvá již téměř dva roky.

Jak tato zpráva ovlivní stav světové ekonomiky obecně a finančních trhů v roce 2022?

Věříme, že se jedná o velmi důležitou událost, která skutečně zachrání nejen životy jednotlivých lidí, ale také vrátí celé země do normálního života. Na tomto pozadí lze samozřejmě očekávat zvýšení obchodní a výrobní aktivity ve světě. Vzroste zájem investorů o akcie společností, které získají širokou podporu na pozadí hospodářského oživení. Kromě toho bude možné očekávat zahájení konjunktury s povzbuzením poptávky po komoditních aktivech, což povede k růstu cen. Postupně se začnou obnovovat dodavatelské řetězce zboží do západních zemí s postindustriální ekonomikou, což pravděpodobně povede k předzásobení trhu a k postupnému poklesu inflačních tlaků. K tomu bude docházet, dokud budou existovat největší světová emisní centra ve Spojených státech a eurozóně, které budou tiskem měny podporovat celý globální finanční systém.

Je možné, že znatelná změna stavu americké inflace by mohla vést i k plynulejšímu procesu zvyšování úrokových sazeb, což bude v budoucnu brzdit posilování amerického dolaru. Ve skutečnosti lze hovořit o určitém procesu pokračování uvolněného průběhu měnové politiky s cílem stimulovat oživení americké ekonomiky. Totéž budou s největší pravděpodobností provádět i ostatní světové centrální banky.

Proč je pro Fed "nevýhodné" aktivně zvyšovat úrokové sazby?

Důvodem je skutečnost, že zvyšování sazeb přispívá k poklesu zájmu investorů o americké státní dluhopisy, což ve skutečnosti snižuje financování americké ekonomiky a země jako celku. Stojí za zmínku, že Amerika nemůže existovat bez stálé vnější podpory, protože americký dolar zůstává jejím hlavním zbožím ve světě. Neexistují kupci státních dluhopisů, není jimi podporován americký dolar, což znamená, že roste peněžní zásoba a s ní i inflace. Je tu ještě jedna důležitá věc. Prodej státních dluhopisů vede ke zvýšení jejich výnosnosti, což znamená zvýšení nákladů na obsluhu dluhu na úrocích. To místní finanční systém nepřežije. Nebude schopen obsluhovat státní dluh, což povede k finančnímu kolapsu Spojených států. A protože americký dolar je stále centrem světového finančního systému, měli bychom očekávat začátek nové, rozsáhlé a hluboké globální krize.

Tato pravděpodobnost negativního scénáře je však stále hypotetická, ale kdo ví, jak se události vyvinou?

Závěrem lze konstatovat, že rok 2022 bude pravděpodobně přelomový. Koronavirus bude poražen a světová ekonomika se začne aktivně zotavovat – to povede k růstu světových akciových trhů a světové centrální banky se budou snažit nespěchat se zpřísňováním měnové politiky. Za této situace je nepravděpodobné, že by americký dolar výrazněji vzrostl, protože ostatní světové centrální banky budou ukazovat svou sílu postupným zvyšováním úrokových sazeb, což zvýší kurzy jejich národních měn.

Také ceny ropy a dalších komodit pravděpodobně zůstanou přinejmenším na současné úrovni. Mezitím svět kryptoměn dostane těžkou ránu. Očekáváme zvýšený tlak ze strany státních regulací, který povede k odlivu spekulativního kapitálu z kryptoměn na akciové trhy. Obecně by měl být nový rok rokem obnovy a normalizace života lidí i zemí.

Předpověď na dnešní den:

Pár EUR/USD získává podporu na vlně poptávky po rizikových aktivech, která vedla k vánoční rally na akciových trzích. Pokud tyto nálady přetrvají, pár vzroste na úroveň 1,1365 a poté na 1,1435.

Pár USD/CAD se nachází na úrovni 1,2830. Jeho prolomení na pozadí oživení cen ropy může vést k jeho poklesu na 1,2760.

analytics61c40c9aeb4fd.jpg

analytics61c40ca28a00c.jpg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Profesionální tvorba www stránek
  Na internetu se točí ročně obrovské množství peněz a každá firma by si tak chtěla ukousnout svůj koláč a prodat tak sv...
 • Profitujte na EURUSD – aktualizácia
  Včera sme písali o Snahe profitovať na EURUSD. Dnes pozíciu aktualizujeme. Manažment pozície Pokiaľ nie je prekonaná...
 • Prognóza cen ropy v roce 2022
  Začátkem ledna se bude konat příští zasedání OPEC+, na kterém může skupina aktualizovat svůj plánovaný harmonogram navýšení produkce. OPEC+ zatím nic nenaznačil, ale pravděpodobnost zvýšení produkce nad rámec plánu představuje pro trhy vážné potenciální riziko.
 • Prognóza Credit Suisse na roky 2022 a 2023
  Trh zlata začíná poslední obchodní týden roku 2021 nad 1 800 USD za unci a analytici říkají, že drahý kov by mohl v novém roce zaujmout býčí pozici.
 • Prognóza ČNB letos více než jedno zvýšení sazeb nenabídne
  První pátek v měsíci přinese statistiky z amerického trhu práce. Po březnovém zklamání bude dubnový report mnohem pozitivnější. Dnešní publikace březnového deflátoru soukromé spotřeby Američanů potvrdí inflační tlaky nad dvouprocentním cílem centrální banky. Fed ale tento týden na nastavení měnové politiky nic nezmění. První odhad HDP eurozóny za Q1 18 potvrdí zpomalení růstu. To by ale mělo být dočasné. ČNB ve čtvrtek zveřejní novou prognózu, více než jedno zvýšení sazeb nečekejme.
 • Prognóza ČNB odhalí protiinflační tlaky
  I včera bylo obchodování se středoevropskými měnami klidné. Česká koruna se tradičně držela v úzkém pásmu nad kurzovým závazkem. Horní hranici tohoto...
 • Prognóza ČNB: Rychlejší růst ekonomiky v 2021 a trojí zvýšení sazeb. Vše však závisí na rychlosti rozvolňování
  Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že hodlají od poloviny února opět zvyšovat počty dodaných vakcín do Evropské unie. Ve druhém čtvrtletí letošního roku by pak evropské státy měly obdržet o 75 milionů vakcín více, než se původně očekávalo. EU totiž potřebuje urychlit proočkování obyvatelstva.
 • Prognóza IMF - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Mezinárodní měnový fond dnes zveřejnil svůj pravidelný podzimní výhled světové ekonomiky. „World Economic Outlook“ z dílny Mezinárodního měnového fondu obecně představuje nejúplnější pohled na vývoj napříč světovou ekonomiku, proto vždy poutá pozornost nejen finančních trhů.
 • Prognóza kurzu koruny – proč nevěřit v další posilování CZK
  Kurz české koruny na závěr minulého týdne oslabil přes hladinu 25,70 za euro. „Proti naší prognóze, která počítala mimo jiné s dohodou ohledně brexitu, je koruna už nyní o cca 40 haléřů slabší. Tuto úroveň kurzu koruny jsme očekávali až na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí 2019,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Podle našeho názoru je prostor pro posilování koruny v horizontu 1-2 let velmi omezený. V dalších měsících a čtvrtletích počítáme na rozdíl od převažujícího názoru trhu i prognózy České národní banky s oslabováním koruny vůči euru a to hned z několika důvodů.
 • Prognózy inflace a úrokových sazeb
  Americký statistický úřad v pátek zveřejní nejnovější zprávu o inflaci za listopad 2021. Od června se inflační tlaky vymkly kontrole a neustále se pohybují na úrovni 5,3 % nebo vyšší. V současné době ekonomové předpokládají, že páteční zpráva vykáže zvýšení inflace o 0,7 %. Pokud tomu tak bude, pak současná meziroční míra inflace vzroste na alarmujících 6,8 %. Takové hodnoty nebyly zaznamenány od 80. let minulého století.
 • Prognózy pre podnikové zisky sa zhoršujú, rast akcií nemusí stáť na pevných nohách
  Máme tu znova risk-on sentiment, uplynulý týždeň bol pre americké akcie piatym ziskovým v rade. Je to súhra viacerých ...
 • Prognózy zprávy o zaměstnanosti a jestřábí tón zápisu z jednání Fedu
  Podle zprávy Nonfarms amerického ministerstva práce z minulého pátku byl nárůst pracovních míst loni v prosinci průměrný. Ekonomové dotazovaní různými zpravodajskými zdroji předpovídali, že minulý měsíc přibude na výplatní listině 400 000 dalších pracovních míst, ale skutečné číslo bylo pouze poloviční oproti prognóze, 199 000 pracovních míst.
 • Program na dnes: NFP, PSI, CAC a CDS
  ECB včera podľa očakávaní ponechala základné &uacute...
 • Program nákupů dluhopisů ECB pod lupou právníků
  Německý list Bild dnes přišel s nečekanou zprávou, která opět vnesla na trhy nejistotu a nervozitu. ...
 • Program podpory bydlení pro mladé hodlá ministerstvo rozšířit. Pomůže to, ale i spásu nejde
  Program půjček na bydlení mladým, který Státní fond rozvoje bydlení, spustil v srpnu 2018, skončil loni fiaskem. Proto letos stát svůj program výhodnějších půjček na bydlení upravuje a rozšiřuje.
 • Prohlášení členů bankovní rady podporuje korunu
  Česká koruna se dnes odpoledne obchoduje kolem úrovně EUR/CZK 25,56 a oproti začátku minulého týdne se i přes vysokou volatilitu pohybuje na stejných hodnotách. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,70 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna posílila o celé dva desetníky.
 • Prohlášení ECB poslalo akciové trhy dolů
  Zasedání Evropské centrální banky (ECB) minulý týden přineslo změnu výhledu na vývoj sazeb, které měla původně v plánu nechat na aktuálních úrovních jen do konce léta 2019. Nyní uvedla, že by sazby měly zůstat na aktuálních úrovních minimálně do konce roku 2019, respektive do doby, dokud se růst spotřebitelských cen trvale nepřiblíží k inflačnímu cíli ECB.
 • Prohlubující se úrokový rozdíl škodí euru
  Společná evropská měna včera pokračovala ve svém oslabování, i když oproti prvním dvěma dnům tohoto týdne se jednalo pouze o malý posun...
 • Project Syndicate: Trump, korporativismus a nedostatek inovací
  Mnoha lidem se zdá, že ve Spojených státech dochází k domácímu politickému posunu od kosmopolitismu k nacionalismu a od levicověji smýšlejících městských „elit“ k venkovským „populistům“ tíhnoucím doprava. Rovněž převládající ekonomická ideologie zažívá posun od přerozdělovacího regulačního korporativismu k čemusi, co připomíná starý korporativismus intervencionistický.
 • Projekt na Cínovci s novou dynamikou
  Projekt těžby lithia na Cínovci technicky připraví německá skupina SMS Group. Výběr tohoto inženýringového leadera projektu Cínovec oznámila společnost European Metals (EMH). Ta má v licencované společnosti Geomet 49% podíl, 51 % drží ČEZ prostřednictvím Severočeských dolů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IC Markets
NAGA
FX Global
reklama
InstaMarkets