22.02.2019 Ropě WTI se opravdu povedlo uzavřít minulý týden nad veledůležitou technickou úrovní 54,50 USD +/- (střednědobý breaklevel). Po celý tento týden se cena této komodity s rezervou udržuje nad ní a ukazuje ochotu ještě dále posílit. Dnes se intradenně obchoduje i výrazněji nad úrovní 57,00 USD.
22.02.2019 Albert Einstein jednou prohlásil: “Složené úročení je osmý div světa.” Poukazoval na skutečnost, že i odkládání malé částky, kterou ale vhodně zainvestujete, vám může přinést příjemné výdělky.
22.02.2019 Včerejší seance přinesla zajímavé makro hlavně z Evropy, kde překvapily výsledky PMI, které konečně přerušily svůj volný pád z minulých měsíců. Euro si na páru s dolarem své pozice ale zatím drží a čeká na nový impuls. Ten by mohl přijít možná už dnes ráno v případě, že by dokázaly překvapit výsledky německého indexu IFO.
21.02.2019 Včerejší seance se na akciových trzích opět nesla v opatrně optimistickém duchu, když přinesla mírný růst na akciové indexy v Evropě i v USA. Z tradičních fundamentů zaujal hlavně zápis z minulého zasedání Fedu, ze kterého vyplynulo, že Fed zaujal spíše holubičí pozice a s dalším utahováním měnové politiky nehodlá nijak pospíchat. Trh s podobným výstupem ale počítal a reakce na USD byla minimální.
20.02.2019 Včerejší seance se na většině akciových trhů nesla opět v poklidném duchu a indexy si tak své pozice ze začátku týdne bez problémů podržely. Zajímavější byla situace na FX, kde byl pod tlakem USD, který ztrácel na většině měnových párů. Slabší dolar, v kombinaci s nízkými sazbami, pak pomohl k dalšímu silnému růstu cen drahých kovů, když například cena zlata vystoupala včera krátce až na dosah 1 350 USD. Středeční seance bude na data po většinu dne znovu chudší, ale ve večerních hodinách nás čeká zveřejnění zápisu z minulého zasedání americké centrální banky. Trh přitom bude zvědavý hlavně na to, jak Fed v zápisu nahlížel na rizika ekonomického zpomalení, která jej přiměla prozatím odložit další růst úrokových sazeb.
19.02.2019 Nový týden začal poklidným obchodováním na finančních trzích. Hlavním důvodem byl nedostatek důležitých fundamentů, což bylo spojeno se státním svátkem v USA a uzavřenou Wall Street. Znovuobjevená hrozba cel na importy evropských automobilů do USA se negativně projevila na německém DAXu. Euro i libra na páru s americkým dolarem v pondělí posilovaly, mrtvo ovšem bylo na USDJPY. Ropa vzrostla na tříměsíční maxima díky důvěře v uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou a také snížené produkci v Rusku a Saúdské Arábii.
18.02.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
17.02.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
15.02.2019 V pondělí šéf euroskupiny Mario Centeno oznámil, že i přes nedávný pokles jsou fundamenty eurozóny stále příznivé a ekonomická data jsou silnější než před krizí.
14.02.2019 Akciové indexy se včera opět dokázaly dostat do zelených čísel a mírně růst, když díky nízké úrovni rizikových přirážek bez větších problémů navázaly na zisky, které si připsaly během úterní obchodní seance. K pozitivnímu sentimentu dál pomáhá hlavně téma americko-čínských obchodních vztahů a ochota obou stran dál jednat o dosažení obchodní dohody. Tu včera signalizoval například americký prezident, který připustil, že by deadline pro uzavření dohody mohl být prodloužen o další dva měsíce. Z makra jsme se včera dočkali hlavně výsledků CPI z Británie a z USA, jejichž dopad na FX byl ale omezený. Dolar včera dokázal bez větších problémů zlikvidovat své úterní ztráty a na páru s eurem se vrací na důležitý support pod 1,13 EURUSD.
13.02.2019 Včerejší seance se na trzích nesla v optimistickém duchu, když se výrazně dařilo hlavně akciím v USA, které rostly o procento a půl. Na pozitivním sentimentu rozhodně přidávají také informace z USA, kde americký prezident připustil možnost toho, že by prodloužil deadline pro dosažení obchodní dohody s Čínou, který je momentálně nastaven na 1. března. Pokles averze k riziku včera pomohl většině měn na páru s americkým dolarem a japonským jenem, které zůstávají pod mírným tlakem také dnes ráno. Dnešní ráno pak výrazně pomohlo NZD poté, co šéf RBNZ na tiskové konferenci uvedl, že pravděpodobnost snížení sazeb od minulého zasedání centrální banky nijak nevzrostla.
12.02.2019 Začátek týdne se vydařil hlavně americkému dolaru, který pokračoval v postupném růstu na většině měnových párů. Na páru s eurem se americká měna dostala pod hranici 1,13 EURUSD, když jí pomáhá kombinace hned několika faktorů, v čele se strachem z ekonomického zpomalení v Evropě a pádem evropských výnosů. Ty jsou v případě Německa u 10letých splatností nyní nejníže od konce roku 2016, když dosahují pouhých 0,1 %. Dnešní seance bude na tradiční makro spíše chudší a trh se tak zaměří hlavně na plánované projevy centrálních bankéřů. Jedním z nosných témat pak zůstává také schůzka mezi americkým ministrem financí a čínským vicepremiérem, která se má konat koncem týdne v Pekingu.
11.02.2019 Minulý týden se na finančních trzích nesl ve spíše nervózním duchu, což bylo vidět hlavně na ocenění akcií v Evropě, které se dostaly pod prodejní tlak. Trhy se dál obávají hlavně důsledků zpomalování světové ekonomiky, což pomohlo k dalšímu růstu cen dluhopisů a pádu výnosů, které se u 10letých splatností v USA přibližují zpět ke 2,6 %. Téma zpomalování světové ekonomiky zůstane klíčovým také v tomto týdnu, který nabídne hned několik důležitých makrodat. Pozornost obchodníků se ale postupně začíná přesouvat také zpět k politickým rizikům, v čele s brexitem a vztahy mezi USA a Čínou, kterým 1. března skončí obchodní „příměří“, které obě země uzavřely ve snaze o vyjednání obchodní dohody. Ta ale zatím stále chybí, což může začít řadu investorů znovu znervózňovat.
10.02.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
08.02.2019 Vedle technické a psychologické analýzy je fundamentální analýza další metodou, pomocí které se může investor rozhodnout, zda nakoupit nebo prodat konkrétní akciový titul. Jedná se o jeden ze základních přístupů, které se používají pro ocenění akcií.
08.02.2019 Včerejší seance se na akciových trzích nesla opět v nervózním duchu. Většina indexů se dostala pod prodejní tlak a po silném lednovém růstu zdá se zahajuje částečnou korekci dřívějších zisků. Náladě na trzích příliš nepomáhají hlavně slabší makrodata z Evropy a USA, ale ani včerejší komentář Donalda Trumpa, který uvedl, že se během tohoto měsíce s Čínským prezidentem nepotká, přestože dříve tvrdil, že se setkají koncem února. Na FX stála za pozornost hlavně britská libra, která zpevnila po zasedání BoE. Pod silným tlakem je naopak kanadský dolar, na který dnes čekají důležitá čísla z kanadského trhu práce.
07.02.2019 Dnešní zasedání změnu úrokových sazeb nepřineslo, přesto se ale nejednalo o nudnou událost. Dva členové bankovní rady dokonce pro růst úroků hlasovali. Diskuze se nakonec protáhla více, než se předpokládalo, a rozhodnutí bylo oznámeno se zpožděním. Podle guvernéra Rusnoka sazby nadále míří k neutrální úrovni. Prognóza ČNB opět ukázala na výrazné posilování koruny, odhad HDP i inflace byl revidován dolů. Celkově dnešní zasedání dopadlo podle našeho odhadu. Stále se tak domníváme, že letos ještě dojde ke dvěma zvýšení sazeb.
07.02.2019 Česká národní banka dnes na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Jedná se o druhé zasedání v řadě, kdy základní sazba zůstává na úrovni 1,75 %. Rozhodování zřejmě nebylo jednoduché, oznámení se zpozdilo o půl hodiny, a to poprvé od listopadu 2012.
07.02.2019 Včerejší seance přinesla zajímavá data z Nového Zélandu, kde byly zveřejněny čerstvé statistiky z pracovního trhu. Ty skončily výrazně za očekáváním, což se podepsalo hlavně na NZD, který se dostal pod silný prodejní tlak. Většina dalších měn na FX si své pozice ale drží, přičemž v mírném růstu pokračuje hlavně americký dolar. Ten zpevňuje i navzdory nedávným signálům ze strany americké centrální banky, která si chce dát nějakou dobu od dalšího zvyšování sazeb pauzu.
06.02.2019 I dnes ráno je zatím v centru dění na FX hlavně AUD. Po včerejším zasedání australské centrální banky dnes ráno ještě promluvil její guvernér, který připustil, že díky rizikům pro světovou a australskou ekonomiku jsou nyní šance na snížení sazeb stejné, jako šance na jejich zvýšení. Trh sice s možností snížení sazeb počítal už dlouho, po dnešním projevu si je ale tímto krokem jistější než dříve a AUD se tak ráno dostal pod silný prodejní tlak.
05.02.2019 Včerejší seance byla bez klíčových fundamentů a postupný pád rizikových přirážek tak dál spíše mírně pomáhal akciím a ostatním rizikovým aktivům. V USA vystoupal S&P500 o více než půl procenta a postupně tak pokračuje v likvidaci ztrát z konce minulého roku.
04.02.2019 Česká ekonomika bude pokračovat v udržitelném růstu: Zatímco v loňském roce ekonomika přidávala díky vysokým investicím, letos nás čeká mnohem vyváženější růstová struktura. Pnutí na trhu práce přetrvá a bude i nadále vytvářet cenové tlaky, které udrží inflaci po celý rok nad 2% cílem ČNB.
03.02.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
01.02.2019 Po středečním zasedání americké centrální banky nálada na trzích zůstala i včera relativně příznivá. Dařilo se hlavně technologickému sektoru v USA, který včera táhly výsledky FB, jehož akcie vystoupaly o více než 10 %. Například v Evropě ale indexy stagnovaly, když doplácely především na slabší makro z eurozóny, v čele s velmi slabými výsledky německých maloobchodních prodejů. Na FX se tentokrát pod prodejní tlak dostalo hlavně euro, které doplatilo na horší evropská data a přišlo tak kompletně o zisky, které nabralo vůči dolaru po středečním zasedání Fedu. Dnešek bude na data docela bohatý, přičemž tím nejdůležitějším makrem budou hlavně výsledky evropské inflace a americká čísla z pracovního trhu.
31.01.2019 Včerejší seance přinesla velmi důležité zasedání americké centrální banky. Ta poměrně jasně naznačila, že s dalším růstem sazeb prozatím nepočítá a že je dokonce připravena omezit i prodeje dluhopisů v rámci reverzního QE v případě, že bude pokračovat zpomalování ekonomické aktivity a snižování inflačních tlaků. Jeden z hlavních strašáků minulého roku (další růst sazeb) je tak zdá se zažehnán, což včera pomohlo akciovým trhům k solidnímu růstu.
30.01.2019 Přestože byly očekávání před včerejším hlasováním malé, výstup z hlasování byl i tak zklamáním. Shoda nakonec panovala nad několika dodatky, ale hlavně dva stojí za pozornost. První se týkal pravomoci parlamentu vyloučit tvrdý brexit a byl parlamentem odmítnut. Druhý se týkal možnosti prodloužit termín, do kterého by měla Británie z EU vystoupit, a byl rovněž odmítnut. Mayová tak dostala druhou šanci na to, aby zahájila jednání s EU, a to hlavně o tématu irské hranice, které je klíčovou překážkou pro velkou část konzervativců, kteří nechtěli podpořit návrh, který v této oblasti britská premiérka vyjednala. Jak už ale uvedl šéf evropské komise Donald Tusk, EU není ochotna jednat o změnách poté, co více než deset měsíců hledala shodu na původní dohodě. Mayová má nyní na jednání s EU dva týdny a i kdyby se jí podařilo alespoň kosmetické změny prosadit, šance na schválení nové dohody v parlamentu zůstávají malé. Libra se včera dostala na páru s dolarem pod tlak, ale dnes ráno část svých ztrát dokázala zlikvidovat.
30.01.2019 Theresea Mayová včera hlasování v Britském parlamentu ustála a dostane tak druhou šanci na vyjednání nové dohody s EU. Parlament přitom požaduje změny hlavně v otázce uspořádání irské hranice, ale zástupci EU už dopředu avizovali, že žádné změny ochotni dělat nejsou. Pokud by se Mayové přeci jen několika kosmetických změn dosáhnout podařilo, šance, že její nový návrh projde parlamentem, jsou ale i tak poměrně malé.
29.01.2019 Začátek týdne se na akciových trzích nesl v nervózním duchu, a to hlavě díky výsledkové sezóně v USA. Zklamáním byly především výsledky americké společnosti Caterpillar, které tak ještě více přiživily obavy z výhledu pro světovou ekonomiku. Relativní klid panoval naopak na FX, kde si hlavní světové měny své pozice držely, přičemž pod mírným tlakem byly jen komoditní měny, které likvidovaly část vysokých zisků z konce minulého týdne. Dnešek přinese jen pár méně významných dat z USA a v centru dění tak zůstane hlavně výsledková sezóna. Pozor ale také na situaci v Británii, kde dnes bude britský parlament hlasovat o dalším směřování vyjednávání země s EU v rámci brexitu.
28.01.2019 Závěr minulého týdne přinesl další pád rizikových přirážek a tedy i růst na většinu akciových indexů. Nálada na trzích se i nadále pozvolna zlepšuje, díky čemuž se na FX daří hlavně rizikovějším měnám na páru s dolarem a japonským jenem. Velmi silný konec týdne za sebou proto mají hlavně komoditní měny, jako CAD, AUD, nebo NZD. Minulý týden přinesl zasedání ECB a tento týden nás čeká zasedání Fedu. Trh i od něj čeká ponechání sazeb beze změny, takže bude klíčovým hlavně doprovodný komentář a nové projekce pro vývoj sazeb. Pondělní seance ale začne spíše pozvolna a zvědavi budeme hlavně na odpolední projev Maria Draghiho.
27.01.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
25.01.2019 Páteční seance se zatím na akciových trzích nese v pozitivním duchu. Akcie v Evropě i v USA rostou a likvidují ztráty, které nabraly během začátku tohoto týdne. V Evropě přidává většina indexů více než procento, zatímco v USA se futures na hlavní indexy pohybují přibližně osm desetin v procenta v plusu. Pokud by americké indexy zakončily dnešní seanci podobným růstem, jednalo by se ale i tak o první z posledních pěti týdnů, který by uzavřely v červených číslech.
25.01.2019 Včerejší seance přinesla zasedání ECB, která ale pouze potvrdila svůj doprovodný komentář z minulého zasedání, když upozornila na rizika ekonomického zpomalení, která od druhé poloviny minulého roku začala zesilovat. Banka ale stále signalizuje růst úrokových sazeb někdy koncem letošního roku.
24.01.2019 Včerejší seance byla na nově příchozí fundamenty opět spíše chudší a žádné větší změny tak na akciové trhy ani na FX nepřinesla. Indexy v USA mírně rostly a likvidovaly část úterních ztrát, zatímco v Evropě většina zůstala pod mírným prodejním tlakem. Stabilní byla i většina měn, pouze s výjimkou britské libry, které dál pomáhá vidina toho, že by Británie mohla dostat více času na vyjednávání s EU. Dnešek bude na fundamenty podstatně bohatší, přičemž velmi zajímavá bude čtvrteční seance hlavně pro euro. To čeká zveřejnění výsledků PMI a odpoledne pak hlavně zasedání ECB. Obchodníky na euru přitom bude zajímat především doprovodný komentář Maria Draghiho k situaci v evropské ekonomice a to, zda ECB jakkoli upraví svůj, nyní už spíše optimistický, výhled pro sazby.
23.01.2019 Akciové indexy v Evropě i v USA včera zamířily do červených čísel a po solidním růstu z předchozích několika seancí začaly část svých zisků korigovat. Na devizovém trhu panoval na většině měnových párů klid, i když se našly výjimky, jako NZD, který těžil z lepších výsledků inflace, nebo JPY, na který dnes ráno dolehlo rozhodnutí Bank of Japan znovu snížit svůj výhled pro inflaci. Po včerejší korekci se úroveň rizikových přirážek mírně zvýšila, ale celkově zůstávají trhy dál viditelně klidnější než v prosinci. Dnešek přinese jen několik méně významných dat, takže se obchodníci budou dál soustředit hlavně na politická rizika v čele s brexitem a Čínou.
22.01.2019 Včerejší seance žádné větší změny na finanční trhy nepřinesla. Nově příchozích dat bylo málo a díky svátku v USA byly zobchodované objemy na většině trhů podprůměrné. Investoři se proto zaměřili hlavně na Británii, kde britská premiérka oznámila, že se bude snažit vyjednat nové podmínky v EU v otázce irské hranice. I kdyby se jí ale nějaké ústupky vyjednat podařilo, šance na to, že návrh protlačí parlamentem, zůstávají malé. Dnes se na trhy vrátí objemy a snad i volatilita. Důležitými budou hlavně data z britského trhu práce, ale pozor také na večerní výsledky inflace z Nového Zélandu.
21.01.2019 Akciové indexy minulý týden pokračovaly v likvidaci prosincových ztrát a opět se tak dočkaly solidního růstu. K ziskům jim přitom pomáhala hlavně snižující se averze k riziku, která stlačila implikovanou volatilitu na SP500 konečně výrazněji pod hranici 20 %. Značný podíl na tom má i situace na trhu s dluhopisy a prudký pád výnosů, kterým dává trh jasně najevo, že s tak rychlým růstem sazeb v USA už nepočítá. Nový týden bude na fundamenty velmi bohatý. Velkým tématem zůstává brexit a už dnes by měla britská premiérka promluvit o tom, jaký bude její další postup při vyjednávání s EU. Za pozornost ale budou stát i tradiční fundamenty, jako například zasedání ECB, která bude ve čtvrtek rozhodovat o sazbách.
21.01.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
20.01.2019 Fundamentální i technické medvědí nastavení pro akciové indexy nám opět narušil Donald Trump, když americká administrativa nyní jedná s Čínou o zmírnění či odvolání jím nedávno uvalených cel na čínské zboží. Pozitivní výstupy z jednání (naposledy nabídka výrazného navýšení čínského importu z USA) výrazně zlepšují aktuální náladu na kapitálových trzích.
18.01.2019 Od soboty zažívají Spojené státy americké nejdelší výpadek financování federálních úřadů ve své historii. Donald Trump nechce schválit rozpočet do doby, než mu zákonodárci uvolní 5,7 mld. USD na vybudování zdi na hranici s Mexikem. Trump tímto krokem tlačí na kongresmany, protože postavení zdi byl jeden z jeho hlavních slibů v prezidentské kampani v roce 2016 a určitě bude chtít zahájit stavbu zdi před zahájením nové prezidentské kampaně.
18.01.2019 Americké akcie včerejší seanci zakončily růstem a pokračují tak v likvidaci prosincových ztrát. Růst tentokrát paradoxně odstartovala zpráva The Wall Street Journal, podle které americký ministr financí tlačí na to, aby byly sníženy cla na Čínu, kterou ale následně americké ministerstvo financí vyvrátilo. Ať už na této informaci bylo něco pravdy nebo nikoliv, trhy zatím zůstávají opatrně optimistické i během dnešního rána. Co se dění na FX týká, většina mě si své pozice drží a vyčkává. Výjimkou je libra, která na páru s dolarem pokračuje v růstu až na dosah 1,30 GBPUSD.
17.01.2019 Keďže sa na trhu toho príliš veľa nedeje, tak sme sa venovali príprave ďalšieho modelu. Tentokrát ohľadom faktorov vplývajúcich na politiku FEDu. Tie sme rozdelili do štyroch skupín a porovnávali sme ich vývoj s priemerom za posledných 20 rokov. Tieto 4 skupiny sú nasledovné:
17.01.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
17.01.2019 Akciové indexy i včera ve většině případů pokračovaly v pozvolném růstu, ke kterému tentokrát přispěly hlavně lepší korporátní data v čele s výsledky Goldman Sachs a Bank of America. Výsledková sezóna se tak začíná rozjíždět a zejména v příštím týdnu bude pro další vývoj na amerických akciích klíčová, když potvrdí, nebo vyvrátí obavy z výraznějšího ekonomického zpomalení, které hlavně koncem minulého roku držely riziková aktiva pod tlakem. Dnešek bude na důležité makro opět spíše chudší a z korporátních dat budou za pozornost stát hlavně výsledky Morgan Stanley a Netflix.
16.01.2019 V prosinci jste možná zaznamenali výrazný pokles, který byl ke konci měsíce aspoň trochu napraven. Nic to však nemění na věci, že největší akciové indexy za rok 2018 skončily ve ztrátě. O to horší je, že se trh otáčel po vytvoření nového vrcholu. Stále se může jednat pouze o korekci.
16.01.2019 Theresa Mayová včera utrpěla historickou porážku v hlasování o plánu na vystoupení Británie z EU, díky které ji dnes pravděpodobně čeká hlasování o důvěře v její vládu. To by pravděpodobně měla vyhrát, i když její vítězství, kvůli vysokému počtu poslanců, kteří včera hlasovali proti, rozhodně není zaručeno. Libra včera sice byla volatilní, seanci ale nakonec zakončila bez větších změn. O jejím dalším osudu tak budou rozhodovat až nadcházející dny, které ukážou, který ze scénářů odchodu Británie z EU (nebo její prozatímní setrvání) je pravděpodobnější. Dnešek bude na trzích hlavně o dozvucích včerejšího hlasování, takže můžeme s volatiliou na libře počítat i nadále. Pod mírným tlakem se pak nachází ale také evropská měna, která doplácí na zpomalování ekonomické aktivity v Evropě.
15.01.2019 Akciové indexy úterní seanci zahájily zajímavým růstem, ale už během odpoledne o své zisky dokázaly přijít. Indexům pomohly ráno hlavně zprávy z Číny, kde se chystá čerstvé kolo daňových úlev s cílem podepření zpomalující čínské ekonomiky. V Evropě ráno indexy krátce rostly dokonce o více než procento, ale těsně před otevřením amerických burz se většina burz pohybuje kolem negativní nuly, přičemž stejné platí také o futures na indexy v USA.
15.01.2019 Začátek týdne na finančních trzích začal v klidu a bez velkých změn. Akciové indexy v Evropě i v USA sice mírně ztrácely, dnes ráno už ale své včerejší zisky likvidují a své pozice z minulého týdne drží. Dnešek přinese opět jen minimum zajímavého makra, ale i tak se dočkáme několika velmi důležitých momentů. V 16 hod. by měl promluvit v evropském parlamentu Mario Draghi a trh čeká na jakékoli holubičí komentáře, jež by reagovaly na slabší ekonomická data, která v poslední době přicházejí z Evropy. Večer se pak hlasuje v britském parlamentu o brexitu, kde by dohoda Theresy Mayové na vystoupení z EU měla být poslanci odmítnuta.
15.01.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
14.01.2019 V prosinci jste možná zaznamenali výrazný pokles, který byl ke konci měsíce aspoň trochu napraven. Nic to však nemění na věci, že největší akciové indexy za rok 2018 skončily ve ztrátě. O to horší je, že se trh otáčel po vytvoření nového vrcholu. Stále se může jednat pouze o korekci.
14.01.2019 Minulý týden na trhy přinesl výrazné snížení rizikových přirážek a s ním spojený růst cen akcií. Ty v USA vystoupaly o více než dvě procenta, když těžily hlavně ze změny výhledu pro americké sazby a ze slibných vyjednávání mezi USA a Čínou, které se snaží najít společnou řeč v rámci uzavření nové obchodní dohody. Na celou situaci mírně doplácí americký dolar, který se, hlavně díky nižším sazbám v USA, dostal na páru s eurem krátce nad 1,15 EURUSD. Ztráty však nejsou vysoké, jelikož by se výhled pro sazby mohl začít do budoucna zhoršovat také v ostatních zemích. V novém týdnu čekáme hlavně na úterní hlasování o brexitu v britském parlamentu, které bude klíčové i pro další vývoj na libře.
13.01.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. V dnešnej analyze preberiem 3 librové páry a všetky vyzerajú longovo. Prečo? Čítajte ďalej.
11.01.2019 Včerejší seance větší změny na finanční trhy nepřinesla a akcie i většina dalších finančních aktiv si své pozice podržely. Indexy v Evropě i v USA pokračují v mírném růstu, i když úroveň rizikových přirážek zůstává i nadále zvýšená. Trhy však těží z nižších dluhopisových sazeb a z uklidnění ze strany americké centrální banky, která dál vysílá signály, že s růstem sazeb nemusí nijak pospíchat. To by mělo náladu na trzích podpírat i v dalších dnech za předpokladu, že se nezačnou vyhrocovat další politická rizika, spojená s USA, či britským brexitem. Dnes čekáme na zajímavé makro z Británie a hlavně z USA, kde budou zveřejněny výsledky prosincové inflace.
10.01.2019 Včerejší seance přinesla breakout na EURUSD, který prolomil důležitou resistenci a dostal se až nad hranici 1,15 EURUSD. K prolomení této bariéry pomohly další komentáře představitelů Fedu, kteří připustili, že americká centrální banka nemusí s dalším utahováním měnové politiky nijak pospíchat a může si dovolit čekat na to, jaká data budou nyní z americké ekonomiky přicházet. Nálada na trzích jinak zůstává stabilní, i když ji dnes ráno začala mírně narušovat slabší data z Číny, kde se inflace překvapivě propadla meziročně až pod hranici 2 %. Dnešek bude na důležité makro chudší a trh se tak zaměří především na politická rizika spojená s roztržkou mezi Trumpem a demokraty a na další průběh jednání mezi Čínou a USA. Pozor by si měli dát obchodníci ale také na večerní projev šéfa Fedu Powella.
09.01.2019 Dobrá nálada na trzích se zatím drží a pomáhají tomu mj. také zprávy o slibných výsledcích vyjednávání mezi USA a Čínou, které se snaží o dosažení obchodní dohody. Akcie za sebou tak mají další úspěšnou seanci a pokračují v korekci dřívějších ztrát. Ta je doprovázena také snižováním rizikových přirážek, i když ty se i nadále nacházejí na historicky spíše zvýšených úrovních. Zajímavá je situace také na ropě, která se v případě Brentu vyhoupla už nad 59 dolarů, čímž vydatně pomáhá některým měnám, v čele s kanadským dolarem. Právě na CAD dnes přitom může být „veselo“, a to hlavně díky odpolednímu zasedání Bank of Canada, která bude rozhodovat o sazbách.
08.01.2019 Vánoce jsou definitivně za námi a trhy se vrátily do svého standardního režimu. Obavy o zpomalení globální ekonomiky v kombinaci s nepřesvědčivými fundamenty z USA dopadly výrazně na finanční trhy. Nicméně jsme v posledních seancích byli svědky korekce, když data z amerického trhu práce potvrdily přetrvávající růstový potenciál druhé největší světové ekonomiky. Index S&P 500 (US500) se dostal na hladinu 2550 - 2600 bodů, která v nedávné době sloužila jako support. Jedná se pouze o korekci propadu, nebo se na akciových trzích konečně blýská na lepší časy? Více budeme vědět už v příštím týdnu, kdy začnou americké společnosti zveřejňovat své výsledky za poslední kvartál a také celoroční výsledky. Navíc jsme zatím svědky úspěšných rozhovorů mezi USA a Čínou o nové obchodní smlouvě. Z technického pohledu by zmíněná zóna supportu mohla bránit dalšímu navyšování zisku alespoň tedy v krátkodobém horizontu. Nelze zapomínat, že index propadl ze svých maxim o více než pětinu, takže z tohoto pohledu by medvědi mohli mít zatím dostatečnou sílu. Odvrácení hrozby obchodních válek by ale mohlo mít potenciál převážit trhy na býčí stranu.
08.01.2019 Včerejší seance na finanční trhy žádné větší změny nepřinesla a většina aktiv si své ceny dokázala podržet. Platilo to hlavně pro akciové indexy, které po silném pátečním růstu včera přešlapovaly na místě. Tématem začátku týdne je hlavně vyjednávání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou, které pokračuje i dnes a které je podle vyjednavačů USA na dobré cestě. Dnešek bude na nové makro chudý, takže klíčovou roli bude hrát i nadále sentiment na akciových trzích. Ten může výrazně rozvlnit večerní projev amerického prezidenta, který se v živém televizním přenosu vyjádří k tématům, jako je aktuální uzavření americké vlády, nebo k situaci na americko-mexické hranici.
07.01.2019 Závěr minulého týdne přinesl statistiky z amerického trhu práce a také velmi důležitý komentář šéfa Fedu Powella. Ten naznačil, že je americká centrální banka připravena, bude-li zapotřebí, zvolnit v utahování měnové politiky. Fed tak konečně vyslal dlouho očekávaný signál, že je připraven trhům pomoci, na což reagovaly akciové indexy silným růstem, zatímco se pod tlak dostal především americký dolar. Indexy v USA v pátek rostly o více než 3 % a pozitivní zůstává sentiment také v průběhu pondělního rána.
07.01.2019 V tomto špeciálnom blogu poukážem na možný budúci vývoj menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy, ktorý je orientovaný na dlhodobé pohyby.
06.01.2019 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
04.01.2019 Včerejší seance přinesla další výraznou korekci na akciové trhy, když jen v USA klesal technologický NASDAQ o více než tři procenta. Na vině byl samozřejmě především Apple, který se díky zhoršení výhledu pro tržby propadal o téměř 10 % a který s sebou částečně stáhnul i některé další technologické akcie. Nálada na trzích se však dnes začíná zlepšovat a futures na americké indexy zahajují páteční seanci růstem. Dnes do dění na trzích přitom promluví také makro, v čele s americkými statistikami z trhu práce, které mají potenciál rozvlnit nejen akcie, ale především dolar. Pozor ale také na projev šéfa Fedu a jeho případné komentáře ohledně budoucího vývoje sazeb.
04.01.2019 V tomto špeciálnom blogu poukážem na možný budúci vývoj menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy, ktorý je orientovaný na dlhodobé pohyby.
03.01.2019 Včera po uzavření amerických burz zveřejnila společnost Apple nový výhled do 1Q 2019. V tom výrazně snížila odhady tržeb kvůli klesající poptávce po iPhonu, která je slabá zejména v Číně. Akcie společnosti se v after-market obchodování propadly o více než 7 % a pod silný tlak se dostaly také některé měny navázané na Čínu. Především AUD si na řadě měnových párů prošel flash-crashem, zatímco největšího růstu se, jako tradiční bezpečný přístav, dočkal opět japonský jen. Téma zpomalování čínské ekonomiky je tak znovu na stole a bude klíčovým i pro dnešní seanci, kterou zahajují futures na americké indexy téměř dvouprocentní ztrátou.
02.01.2019 První pracovní den roku 2019 bude ve znamení indikátorů PMI v eurozóně, které v prosinci zůstaly pod svým dlouhodobým průměrem. Rovněž český index nákupních manažerů v prosinci poklesl na nejnižší hodnotu za posledních 15 měsíců. Rok 2018 nebyl pro kurz eura vůči dolaru příliš příznivý, společná evropská měna ztratila přes pět procent a nepomohlo jí ani mírné posílení v závěru roku. Rovněž regionální měny během roku následovaly euro, vůči kterému ještě navíc oslabily.
02.01.2019 Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.
31.12.2018 Česká měna dnes k euru přechodně zpevnila na nejsilnější hodnotu za tři měsíce k 25,70 Kč/EUR, zakončila ale beze změny na 25,74 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila o dva haléře na 22,53 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Za celý rok koruna proti očekávání analytiků ztratila k oběma světovým měnám, výrazněji k dolaru.
31.12.2018 Hodnota čínskych akcií klesla tento rok o viac ako 2 bil. CNY. To je takmer totožné so stratou počas finančnej krízy (percentuálne však bola menšia). V porovnaní s rokmi 2015-2016, ktoré označujeme za „spľasnutie bubliny na čínskych akciách, je to niekoľkonásobne viac (je však potrebné dodať, že bublina sa nafúkla a vo veľkej miere aj spľasla v roku 2015, čiže sa to v medziročnej štatistike neobjavilo).
31.12.2018 Minulý týden na finanční trhy přinesl vysokou volatilitu a největší růstovou seanci od finanční krize, když ve středu vystoupal americký SP500 během jediného dne o téměř 5%. Přestože byl růst indexu impozantní, stejně jako předchozí téměř 3% pád probíhal na výrazně podprůměrných objemech a tak si na skutečný stav sentimentu budeme muset počkat až do druhé poloviny týdne, kdy by se na trhy měly znovu vrátit objemy. I tak ale vánoční přestávka potvrzuje, že je situace na trzích napjatá a že medvědi ještě zdaleka nemuseli říci své poslední slovo. Dnešek by měl být na trzích klidný a stejné bude pravděpodobně platit i pro nadcházející dny s výjimkou pátku, který nabídne řadu zajímavého makra z Evropy i ze Severní Ameriky.
30.12.2018
Forex obchodování je jedním z nejvíce vzrušujících a rychle se rozvíjejících trhů, který získává na popularit...
28.12.2018 Paládium, cenný bílostříbrný kov si letos sáhl na korunku krále mezi drahým kovy. Po dlouhých 16 letech tak pokořil zlato. Za poslední čtyři měsíce se cena paládia vyšvihla z hodnoty kolem 840 USD na 1 243 USD za unci, kterou dosahovala během pátečního obchodování, zatímco cena zlata se pohybovala na úrovni 1 242 USD za unci. Ve prospěch dalšího růstu paládia hovoří podle analýzy xPartners i fundamenty. Zatímco cenu zlata tlačí dolů obchodní válka USA s Čínou, která nahrává ve prospěch růstu dolaru a utlumuje tak nákup komodity ze zemí platících jinými měnami, naopak paládium zažívá boom. Až 75 procent poptávky po tomto kovu generují katalyzátory, které se využívají v benzínových motorech. Ty se momentálně kvůli útlumu naftových motorů dostávají do centra pozornosti.
26.12.2018 Index S&P 500 zažil jedno z najdlhších rastov (10 rokov) bez výrazných korekcií, no teraz trh odpísal už 20 % len behom jedného kvartálu. Čo nás čaká prvý kvartál roku 2019? Lepšie to asi nebude.
23.12.2018 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Síce prichádzajú sviatky, no tento výhľad je minimálne na niekoľko týždňov, takže tie hlavné pohyby prídu asi až po novom roku.
21.12.2018 Včerejší seance nijak nevybočovala z těch předchozích a přinesla na akciové trhy další vlnu výprodejů. Indexy v USA se na vysokých objemech znovu propadaly, díky čemuž tentokrát začala výrazněji růst také implikovaná volatilita. Ta se v případě spotového VIX indexu dokonce dostala krátce znovu nad hranici 30b., kde se naposledy pohybovala během únorové korekce. Růst averze k riziku výrazně pomáhá na FX hlavně japonskému jenu, ale daří se také drahým kovům v čele se zlatem, které se vyhouplo nad 1 260 dolarů za unci. Dnešek přinese opět několik zajímavých makrodat, i když klíčovou roli sehraje znovu hlavně sentiment na akciových trzích.
20.12.2018 Americká centrální banka včera zvýšila podle očekávání úrokové sazby do pásma 2,25 – 2,50 %. V doprovodném komentáři pak naznačila, že do příštího roku počítá s jejich zvýšením ještě dvakrát, což je změna proti zářijovému výhledu, kdy počítala s trojnásobným zvýšením. Trh ale od Fedu čekal více ústupků a navzdory zmírnění výhledu pro sazby reagovaly akcie na včerejší zasedání dalším výprodejem. Americký SP500 tak klesl o 1,5 % až na dosah 2 500 dolarů a nervozita z trhů nemizí ani během dnešního rána. Čtvrteční seance přinese hlavně zasedání Bank of England, i když klíčovou otázkou na dnešek i do dalších dnů zůstává hlavně to, kdy se konečně výprodeje na světových burzách zastaví.
19.12.2018 Světová ekonomika dosáhla letos špičkového růstu a zůstává dostatečně silná na to, aby unikla recesi v příštím roce. Předpokládá se sice zpomalení globálního hospodářského růstu v roce 2019, ale neočekáváme ještě obrat, či recesi.
18.12.2018 Americké akcie zahájily týden další dvouprocentní korekcí, která dostala SP500 až na samotnou hranu supportu na úrovni únorového minima. Výprodej na amerických indexech byl hlavně od uzavření Evropy pozvolný, což naznačuje, že nebyl tažen žádným novým fundamentem, ale aktuálním negativním sentimentem, který na trzích převládá prakticky celé čtvrté čtvrtletí. Dnes nás sice čeká trocha zajímavého makra z Evropy a z USA, trhy ale čekají hlavně na zítřejší Fed, který má potenciál celou situaci uklidnit nebo ještě více zhoršit.
17.12.2018 Závěr milého týdne se moc nevyvedl, a to hlavně kvůli slabšímu makru z Číny a z Evropy, které naznačilo, že si oba regiony procházejí pokračujícím ekonomickým zpomalením. Pod tlak se tak dostaly akcie, AUD, NZD a evropské měna, přičemž čerstvý vítr do plachet dostal hlavně americký dolar. Nálada na trzích se dnes ale zlepšuje a futures na indexy signalizují růst. Máme před sebou důležitý týden, který začne pozvolna, ale v dalších dnech přinese například klíčové zasedání Fedu, na kterém bychom se měli dočkat dalšího zvýšení amerických sazeb.
16.12.2018 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
14.12.2018 Adventní nálada na finančních trzích je ve stylu nejistoty Brexitu, konce podpory EU ekonomiky ze strany ECB a oslabování akciových US indexů. Co se děje dnes na finančních trzích?
14.12.2018 Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.
14.12.2018 Včerejší seance přinesla zasedání ECB, která do značné míry zopakovala své předchozí komentáře, i když na adresu ekonomického výhledu upozornila na rizika, která se v poslední době na trzích začala objevovat. Euro však komentář centrální banky ustálo bez větších ztrát a své pozice si zatím drží. Akcie po pár klidných dnech v pátek ráno začínají znovu ztrácet, k čemuž pomáhají hlavně slabší data z Číny, která signalizují její další zpomalování. Negativní dopad má čínské makro také na AUD a NZD, které jsou ráno pod tlakem. Dnes pozor hlavně na evropské PMI a americké maloobchodní prodeje. Klíčovým bude i nadále také sentiment na akciových trzích a to, zda se americké indexy dokážou udržet v současném konsolidačním pásmu.
13.12.2018 Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.
13.12.2018 Tereza Mayová získala včera v hlasování o nedůvěře ve svůj prospěch 200 hlasů z 317 možných. Ustála tak tlak, který na ní byl vyvinut po tom, co bylo shromážděno potřebných 48 hlasů z řad její strany. Upevnila si tak pozici leadera, jelikož další hlasování o nedůvěře nemůže být vyvoláno dalších 12 měsíců. Dnes se Mayová vydala opět do Bruselu, kde bude projednávat především otázku irských hranic. Evropští zastupitelé nejsou moc nadšeni a otevřeni diskusi pouze k tomuto bodu, jak již v minulosti pronesly. Brexit se tak značně komplikuje a je to vidět i na britské libře, která si prožívá turbulentní období.
13.12.2018 Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.
13.12.2018 Včera britští konzervativci vyvolali rychlé hlasování o nedůvěře v Theresu Mayovou, která hlasování přežila a zůstala ve funkci. Více než třetina konzervativců ale hlasovala pro její odvolání, na což britská premiérka reagovala tím, že se bude snažit vyjednat s EU další ústupky v otázkách irské hranice před tím, než předloží návrh o vystoupení z EU britskému parlamentu ke schválení někdy v druhé polovině příštího měsíce. Libra na její potvrzení ve funkci reagovala růstem, i když i do dalších dnů zůstane velmi volatilní. Dnešek bude hlavně o zasedání ECB a o komentáři Maria Draghiho, který by mohl říct více o pohledu banky na aktuální zpomalování evropské ekonoimiky.
12.12.2018 Fundamenty pre ropu sa mierne zlepšujú. Po minulotýždňovom ohlásení zníženia ťažby v OPECu, Rusku a spol., sa mierne zlepšujú dáta z amerického ropného trhu. Už druhý týždeň po sebe klesali zásoby. Pokles bol síce nižší, než sa čakalo (1,2 mil. vs 3 mil. barelov), avšak samotný pokles naznačuje, že nedávny trend prudkého rastu zásob môže byť minulosťou. Medziročne zásoby klesajú už len jemne, o 0,2% a v najbližších týždňoch sa zrejme kvôli nižšej báze dostanú do plusu.
12.12.2018 Americký dolar včera díky růstu amerických výnosů z dluhopisů vystoupal velmi blízko letošním maximům. Akciové indexy k večeru smazaly odpolední ztráty podpořené pozitivní zprávou o vývoji obchodního sporu mezi USA a Čínou. Do zelených čísel se opět vrátila ropa.
12.12.2018 Včerejší seance přinesla na akciové trhy zklidnění, díky kterému si americké indexy svou cenu podržely, zatímco indexy v Evropě dokázaly růst. Ke zlepšení nálady pomohly hlavně zprávy z Číny, která se chystá snížit cla na dovoz amerických automobilů, a dobrou zprávou byl i komentář amerického prezidenta, který naznačil, že je připraven intervenovat ve věci zatčení finanční ředitelky Huawei za účelem dosažení dohody s Čínou. Dnes pozor hlavně na výsledky americké inflace a tradičně i na dění v Británii, kde se začíná mluvit o možnosti vyvolání hlasování o nedůvěře v britskou premiérku.
11.12.2018 Začátek týdne se opět nesl v nervózním duchu. Na devizových trzích výrazně ztrácela libra a táhla sebou i ostatní měny proti americkému dolaru. Podobně na tom byly akciové indexy, které opět ovládli prodejci, nakonec však dokázaly část ztrát zkorigovat.
11.12.2018 Britská premiérka včera rozhodla o odložení hlasování o brexitu, které se mělo konat už dnes odpoledne. Důvodem je stále slabá podpora mezi členy parlamentu a snaha o vyjednání nových podmínek zejména v oblasti otázky irské hranice. Libra na její včerejší rozhodnutí reagovala dalším výprodejem, díky kterému se propadla až na nejnižší úrovně od minulého dubna. Světové akcie mezitím zahájily týden další volatilní seancí, která ale nakonec dopadla dobře, když se v USA indexy dostaly mírně do zelených čísel. Dnes čekáme hlavně na data z britského trhu práce a klíčový bude i nadále celkový sentiment na akciovém trhu.
10.12.2018 Závěr minulého týdne se na akciových trzích nesl opět ve velmi nervózním duchu. Akciové indexy pokračovaly ve výprodeji, který do pátečního close v USA ještě zesiloval, takže nakonec indexy v USA uzavřely seanci se ztrátou převyšující dvě procenta. S&P 500 se tak dál blíží ke klíčovému supportu na 2 600 dolarech a bude velmi zajímavé sledovat, jak se na této úrovni v nadcházejících dnech zachová. I v novém týdnu se zájem většiny obchodníků bude soustředit hlavně na dění na americkém akciovém trhu. Důležité bude ale také dění v Británii, kde by se už zítra mělo hlasovat o plánu Theresy Mayové na vystoupení země z EU.
09.12.2018 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
07.12.2018 Od ukončení kurzového závazku v dubnu 2017 jsou úrokové sazby opět hlavním nástrojem měnové politiky ČNB. Ta od té doby zvýšila sazby již sedmkrát. Koruna začala po exitu posilovat, jak bylo všeobecně očekáváno, a tím kurz přispěl k potřebnému zpřísňování měnových podmínek. V únoru 2018 se ale trend vývoje kurzu změnil. Je poslední vývoj kurzu koruny odrazem neúčinnosti měnové politiky, je tedy – slovy učenými – narušena její transmise?
07.12.2018 Včera jsme se na finančních trzích dočkali další vlny výprodejů. K té přispěly zprávy o zatčení finanční ředitelky společnosti Huawei a celkově nervózní sentiment na trzích, který se nepodařilo dostat plně pod kontrolu ani po víkendové schůzce amerického a čínského prezidenta. I přes nervózní seanci se ale situaci podařilo večer částečně stabilizovat, když americké indexy umazaly téměř kompletně ztráty, které během odpoledního obchodování nabraly. Dnešek by proto na trzích mohl být klidnější, i když další vlna výprodejů může přijít znovu bez varování téměř kdykoliv.
06.12.2018 1) Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes budou jednat o případném snížení těžby, které by podpořilo ceny suroviny a omezilo nadbytečné dodávky na trh. V pátek pak budou následovat rozhovory OPEC s Ruskem a dalšími spojenci.
06.12.2018 Včerejší seance přinesla na finanční trhy díky uzavřeným burzám v USA trochu potřebného zklidnění, ale už dnes ráno se nervozita na trhy začíná rychle vracet. Pomohly k tomu zprávy o tom, že v Kanadě na žádost USA zatkli CFO společnosti Huawei, což může opět nepříjemně zkomplikovat křehké vztahy mezi USA a Čínou, které jsou pro aktuální dění na finančních trzích klíčové. Futures na americké indexy dnes ráno ztrácí více než procento a s nimi se do červených čísel propadají také indexy v Asii. Dnešek bude opět hlavně o dění na akciovém trhu a makro tak velmi pravděpodobně půjde stranou. Pozor ale také na ropu, kterou čeká zasedání zemí OPEC.
05.12.2018 Máme za sebou nervózní seanci, která přinesla výrazný výprodej zejména na americké akciové trhy. Ty se propadly více než 3 %, když svou roli sehrála kombinace technických faktorů (resistence na S&P500) a strachu z vyrovnání výnosové křivky, která byla historicky často předzvěstí recese a která včera dostala pod tlak hlavně akcie amerických bank. Dnes je v USA kvůli pohřbu prezidenta Bushe státní smutek a americké trhy proto zůstanou uzavřeny. Obchodníci tak dostanou možnost se po včerejším výplachu uklidnit. Za pozornost bude stát hlavně zasedání Bank of Canada, od které trh čeká ponechání sazeb beze změny, ale také jasnější signál ohledně jejich možného zvyšování v roce 2019.
04.12.2018 V britském parlamentu se nyní bude 5 dní debatovat o dohodě, která byla vytvořena mezi UK a EU o vystoupení Británie z EU. Mnoho politiků není dohodě nakloněno, to může být také důvod, proč Mayová nezíská většinu a dohoda nebude schválena. V tomto případě se může o dohodě hlasovat ještě jednou, pokud ani tak nebude schválena, může nastat několik scénářů. Může být vyhlášeno druhé referendum, předčasné volby nebo zahájeno nové vyjednávání s EU. Pokud dohoda bude většinou v parlamentu schválena, Británie opustí EU 29.3.2019 dle vyjednaných podmínek s Bruselem.
04.12.2018 Začátek týdne na trzích proběhl díky víkendovému summitu G20 v dobré náladě, ale kvůli rozdílům v komunikaci výsledků americko-čínské dohody se na finanční trhy začala opět vkrádat nervozita. Jasně pozitivní zprávou pro trhy je ale alespoň dění na bondech. Ty totiž pokračují v růstu, díky kterému se už například výnosy z amerických 10 letých dluhopisů dostaly výrazněji pod hranici 3 %. Na to částečně doplácí dolar, který ztrácí na většině měnových párů, když investoři mírní svůj výhled ohledně tempa utahování měnové politiky v průběhu příštího roku. Dnešek bude na trzích bez důležitého makra a klíčovým faktorem pravděpodobně zůstane sentiment, který se ráno začíná znovu zhoršovat.
03.12.2018 Víkend přinesl důležitou schůzku mezi americkým a čínským prezidentem, kteří diskutovali nad dalším uspořádáním vzájemných obchodních vztahů. Výstupem z této schůzky je 90 denní příměří a závazek USA nezvyšovat dál cla na Čínu, zatímco Čína souhlasila se zrušením cel na dovoz amerických automobilů. V rámci 90 denního příměří pak obě země budou i nadále jednat nad klíčovými tématy, jako je ochrana duševního vlastnictví. Oba prezidenti zároveň vyjádřili naději, že se budou schopni dohodnout, na což dnes ráno akcie po celém světě reagují výrazným růstem. Nervozita na trzích by tak mohla začít alespoň dočasně ustupovat, i když dohoda mezi oběma zeměmi zatím rozhodně není zaručená. Dnešek přinese ze zajímavých dat hlavně výsledky z amerického a britského výrobního sektoru. Na trzích bude ale i nadále rezonovat hlavně výstup z víkendového summitu G20.
03.12.2018 V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.