Neděle 03. červenec 2022 16:22
reklama
Vantage
reklama
InstaMarkets
reklama
Dukascopy forex
reklama
InstaMarkets

Klíčová slova - Členské země

img

Ukrajina zítra představí obří „Marshallův plán“ své poválečné obnovy. Financování zajistí hlavně EU, a to částkou kolem 12,5 bilionu korun

03.07.2022 Ukrajina se chystá představit obří plán své poválečné obnovy, svého druhu „Marshallův plán pro Ukrajinu“. Stane se tak na dvoudenní konferenci ve švýcarském Luganu, která začíná zítra, informuje agentura Bloomberg. Plán má zhruba 2000 stránek.
C:\fakepath\eurozona vlajky.jpg

Eurozónu tvoří 19 členských zemí EU, dvacátou zemí bude Chorvatsko

24.06.2022 - Evropská měnová unie (EMU) vznikla na základě Smlouvy o EU 1. ledna 1999, kdy 11 zemí unie začalo v bezhotovostním styku používat euro. O rok později (1. ledna 2000) převzala Evropská centrální banka (ECB) úlohy národních centrálních bank. Od 1. ledna 2002 byly v zemích EMU do oběhu uvedeny první bankovky a mince eura, které se dva měsíce používaly současně s národními měnami. Jedinou měnou je euro v zemích EMU od 1. března 2002.
img

Plyn je v EU od pondělí dražší o 70 %, Rusko hrozí odstávkou plynovodu

16.06.2022 Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur za megawatthodinu (MWh). Cena se začala zvyšovat po zprávě, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU. Podle agentury RIA Novosti to dnes řekl ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov.
C:\fakepath\euro penize.jpg

Evropská unie poskytne Ukrajině dalších 205 milionů eur

09.06.2022 Evropská unie poskytne Ukrajině dalších 205 milionů eur (pět miliard korun) vzhledem ke zhoršující se humanitární situaci. Dnes to během návštěvy této země čelící už více než tři měsíce ruské agresi oznámil eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič.
C:\fakepath\ecb dluhopis.jpg

ECB patrně oznámí konec podpůrných opatření a potvrdí záměr zvýšit sazby

09.06.2022 Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na svém dnešním zasedání pravděpodobně oznámí ukončení podpůrných opatření a potvrdí záměr začít od příštího měsíce zvyšovat úrokové sazby. Banka už dala finančním trhům několikrát zřetelně najevo, že léta nákupů dluhopisů, kterými podporovala ekonomiku eurozóny, budou minulostí. Nutí ji k tomu především vysoká inflace.
img

Zprávy z ropného trhu: ceny komodit rostou a embargo zatím není přesvědčivé

07.06.2022 Ceny ropy v pondělí stoupaly v souvislosti s oslabením amerického dolaru vůči hlavním světovým měnám, růstem cen u největší ropné společnosti na světě Saudi Aramco a očekávaným růstem poptávky po ropných produktech.
img

Pokud chce Česko mít euro před rokem 2030, musí vláda už teď propouštět, zvyšovat daně a nevymýšlet nové dávky jako 5000 korun na dítě

07.06.2022 Evropská centrální banka (ECB) bude muset už ve druhé polovině letošního roku razantně zvedat úrokové sazby. Ve své nové analýze tak praví experti Bank of America, druhé největší banky ve Spojených státech. Soudí, že ECB zvýší svoji základní úrokovou sazbu hned o 0,5 procentního bodu jak na svém červencovém, tak zářijovém zasedání.
img

Rozbřesk: V Chorvatsku bude od ledna 2023 fungovat euro

02.06.2022 Dovolená v Chorvatsku bude pro Čechy v roce 2023 zřejmě o něco komfortnější. ECB totiž včera vydala tzv. konvergenční zprávu z níž plyne, že se Chorvatsko může stát počínaje rokem 2023 dvacátým členem eurozóny. Formálně by sice ještě v červenci měly doporučení Evropské komise o tom, že euro nahradí v Chorvatsku kunu, schválit členské země eurozóny, avšak to by již mělo být formalitou.
img

Kuna v Chorvatsku na vyhynutí

02.06.2022 Dovolená v Chorvatsku bude pro Čechy v roce 2023 zřejmě o něco komfortnější. ECB totiž včera vydala tzv. konvergenční zprávu z níž plyne, že se Chorvatsko může stát počínaje rokem 2023 dvacátým členem eurozóny. Formálně by sice ještě v červenci měly doporučení Evropské komise o tom, že euro nahradí v Chorvatsku kunu, schválit členské země eurozóny, avšak to by již mělo být formalitou.
C:\fakepath\euro star.jpg

Evropská komise schválila Chorvatsku zavedení eura od ledna příštího roku

02.06.2022 Chorvatsko včera udělalo klíčový krok na cestě k tomu, aby od ledna příštího roku mohlo jako svou měnu začít používat euro. Evropská komise dospěla k závěru, že země plní všechna potřebná kritéria a může se za sedm měsíců stát dvacátým členem eurozóny. Chorvatský parlament již potřebný zákon schválil a definitivní slovo budou mít v červenci členské země, jejichž souhlas by měl být spíše formalitou. Dalších šest zemí včetně Česka podle komise plní jen část nutných podmínek na cestě ke společné měně.
img

Gazprom kvůli sporu o platby zastavil dodávky plynu do Nizozemska

31.05.2022 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom zastavila veškeré dodávky plynu do Nizozemska. Ruský podnik dnes oznámil, že nizozemská obchodní společnost GasTerra, která dovoz plynu do Nizozemska zajišťuje, nezaplatila za surovinu dodanou v dubnu. GasTerra už v pondělí avizovala, že nepřistoupí na platby v rublech, jak požaduje Kreml. Problémy se zásobováním v důsledku zastavení dodávek neočekává.
C:\fakepath\eu penize.jpg

Maďarské fondy na ropu jsou u ledu, Polsko vyhlíží odblokování svých miliard

26.05.2022 Ve zcela rozdílné pozici jsou před nadcházejícím mimořádným summitem Evropské unie dvě země, které řadu let spojoval spor jejich vlád s unijními institucemi o právní stát. Zatímco Maďarsko stále blokuje ostatními podporované embargo na dovoz ruské ropy a požadované peníze na ropnou infrastrukturu podle unijních činitelů patrně ještě dlouho neuvidí, polský premiér Mateusz Morawiecki se v Bruselu může dočkat odblokování mimořádných miliard pro svou zemi. Někteří diplomaté přitom soudí, že jedinou nadějí na rychlou shodu na ropném embargu je vyjít vstříc jinému maďarskému požadavku a vyjmout z něj ropu tekoucí potrubím.
C:\fakepath\Biden2.jpg

Biden oznámil vznik Indopacifické soustavy pro ekonomický rozvoj, protiváhy Číně

23.05.2022 Americký prezident Joe Biden dnes oficiálně oznámil vznik Indopacifické soustavy pro ekonomický rozvoj (IPEF), která má vytvořit půdu pro hlubší angažovat Spojených států v rychle rostoucím regionu, kde posiluje svůj vliv Čína. IPEF má zatím 13 členů a má řešit nové úkoly, od stanovení standardů pro digitální ekonomiku, zajištění bezpečných dodavatelských řetězců až po zajištění významných investic pro přechod na čistou energii, uvedla agentura Kjódó.
C:\fakepath\EK.jpg

Brusel kvůli ruské invazi odložil znovuzavedení fiskálních pravidel na rok 2024

23.05.2022 Evropská komise (EK) odložila opětovné zavedení rozpočtových a dluhových pravidel Evropské unie na rok 2024. Unijní exekutiva dnes za důvod označila makroekonomický šok způsobený ruskou invazí na Ukrajinu, zejména pokračující růst cen energií. Ve svých pravidelných doporučeních pro členské země komise konstatovala, že by měly využít investice z mimořádného fondu obnovy pro dosažení rychlé nezávislosti na ruských energiích.
C:\fakepath\EU staty.jpg

Evropský parlament podpořil minimální sazbu daně pro velké firmy

19.05.2022 Evropský parlament naprostou většinou hlasů podpořil zavedení minimální sazby daně pro velké společnosti. Vyzval také členské země, aby po pěti letech umožnily revizi, která by zhodnotila, zda není toto rozhodnutí nutné zpřísnit. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
C:\fakepath\trader-13052022-22-zm.jpg

Chorvatský parlament schválil zákon o zavedení eura jako oficiální měny

13.05.2022 Chorvatský parlament dnes podle očekávání schválil většinou hlasů zákon o zavedení eura jako oficiální měny v zemi. Podle chorvatských médií ve 151členném Saboru tento právní akt podpořilo 113 přítomných poslanců, 17 bylo proti a jeden se hlasování zdržel.
C:\fakepath\ropa-fx.png

Ropa zlevnila o zhruba šest procent, panují obavy ohledně poptávky

10.05.2022 Ceny ropy se včera výrazně snížily. Dolů je tlačí zejména obavy ohledně poptávky, za kterými stojí mimo jiné koronavirové uzávěry v Číně. Cena severomořské ropy Brent klesla o 5,7 procenta a uzavřela na 105,94 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se snížila o 6,1 procenta na 103,09 dolaru za barel.
C:\fakepath\ropa 05072013.jpg

Ropa zlevňuje, vliv na její cenu má silný dolar a obavy o poptávku

09.05.2022 Ceny ropy se dnes výrazně snižují. Dolů je tlačí zejména silnější kurz dolaru a také obavy ohledně poptávky, za kterými stojí koronavirové uzávěry v Číně. Cena severomořské ropy Brent krátce po 14:00 SELČ vykazovala pokles o 2,2 procenta zhruba na 109,90 dolaru za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak ve stejnou dobu ztrácela 2,4 procenta a nacházela se těsně nad 107 dolary.
img

Česko bude mít na odstřižení od ruské ropy více času, až do června 2024. Zatím na odstřižení není připraveno

06.05.2022 Evropská komise navrhuje kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do konce roku 2024, nikoli tedy jen do konce roku 2023, jak zněl návrh původní. Dnes o tom informuje agentura Bloomberg. Delší lhůtu si nakonec podle téže agentury vyboxuje také Česko, čas bude mít do června 2024. Je to nutnost, alespoň ekonomicky.
img

JP Morgan: ropa může prudce stoupnout o dalších 18–35 USD

06.05.2022 Banka JP Morgan s odkazem na vysoké ceny snížila svou prognózu poptávky po ropě pro letošní rok o 1 milion barelů denně.
C:\fakepath\EK.jpg

Předsedkyně EK vyzvala k přípravě balíčku pro poválečnou rekonstrukci Ukrajiny

04.05.2022 Evropská unie by měla začít připravovat balíček pro poválečnou obnovu Ukrajiny. V projevu před europoslanci to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která celkové náklady na rekonstrukci země odhaduje na stamiliardy eur. Řekla také, že úspěšná obnova připraví Ukrajinu na členství v EU.
C:\fakepath\ropa 05072013.jpg

Ceny ropy se zvyšují, Evropská komise navrhla zákaz dovozu ruské ropy do EU

04.05.2022 Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, k růstu přispěly zprávy, že Evropská komise (EK) navrhla do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Cena severomořské ropy Brent krátce před 11:00 SELČ vykazovala nárůst o 3,7 procenta zhruba na 108,80 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,8 procenta a prodávala se přibližně za 106,30 dolaru za barel.
img

Česko se odstřihne od ruské ropy asi ještě letos, přitom nemá náhradu. Problémy mohou nastat v podobě citelného zdražení pohonných hmot, ale i ohrožení dodávek okenních rámů, palubních desek či obalů na potraviny

04.05.2022 Evropská komise dnes navrhla kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, které mají mít čas na odstřižení do konce příštího roku. Česko podle zákulisních informací usilovalo o podobnou výjimku také, ale nakonec si ji zřejmě neprosadilo. O návrhu Evropské komise se může hlasovat už dnes. Maďarsko sice hrozilo vetováním, ale je otázka, zda tento postoj zachová.
C:\fakepath\trader-29042022-24-zm.png

Reuters: EK poskytne dodatečné pokyny ohledně plateb za ruský plyn

29.04.2022 Evropská komise poskytne členským zemím Evropské unie dodatečné pokyny ohledně toho, zda mohou pokračovat v platbách za ruský plyn, aniž by porušovaly unijní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný představitel komise. Mezi státy EU nyní panují rozdílné názory na to, zda přistoupení na způsob plateb požadovaný Ruskem znamená porušení sankcí, upozorňuje Reuters.
C:\fakepath\zemni plyn Rusko EU.jpg

Rusko přestalo dodávat plyn do Polska a Bulharska, cena suroviny se zvyšuje

27.04.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Cena plynu pro evropský trh se pak výrazně zvýšila. Evropská unie oznámila, že chystá společnou reakci, podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy.
C:\fakepath\EU staty.jpg

EU je na zastavení ruského plynu připravena a zareaguje společně, řekla šéfka EK

27.04.2022 Evropská unie chystá společnou reakci na zastavení dodávek ruského zemního plynu do Polska a Bulharska. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která krok Moskvy označila za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí. Unijní exekutiva je podle ní na tento scénář připravena a je v kontaktu se všemi členskými státy, s nimiž řeší zajištění dostatečných dodávek pro celou EU.
C:\fakepath\Musk.jpg

Komisař Breton připomněl Muskovi přísná pravidla EU pro sociální sítě

27.04.2022 Bruselu nepřísluší komentovat koupi firmy Twitter miliardářem Elonem Muskem, řekl včera komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Připomněl však, že sociální síť musí plnit pravidla EU pro odstraňování nelegálního obsahu, na jejichž zpřísnění se před několika dny shodli vyjednavači za Evropský parlament a členské země EU. Musk v minulosti prohlašoval, že chce ze sociální sítě twitter učinit platformu, která by přijímala co nejširší okruh uživatelů včetně některých, jejichž účty firma v minulosti trvale zablokovala kvůli porušování pravidel pro obsah příspěvků.
C:\fakepath\Ukrajina.png

Ukrajinský premiér Šmyhal se vypraví do Washingtonu na zasedání MMF

17.04.2022 Ukrajinský premiér Denys Šmyhal se příští týden zúčastní jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) ve Washingtonu, napsala včera agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Do USA se Šmyhalem vyrazí rovněž ministr financí Serhij Marčenko a guvernér centrální banky Kyrylo Ševčenko. Budou tak mít poprvé od zahájení ruské invaze na Ukrajinu možnost jednat osobně s vysokými finančními činiteli ze západních zemí.
img

Ukrajinsko-ruský konflikt, den 48. Švédsko a Finsko jsou připraveny vstoupit do NATO.

12.04.2022 Klíčové indexy amerického akciového trhu, Dow Jones, NASDAQ a S&P 500, skončily v pondělí silným propadem. V zásadě se trh za současných okolností vrací do nejlogičtějšího stavu. Opakovaně jsme říkali, že vážné fundamentální a geopolitické pozadí bude vyvíjet silný tlak na akciový trh. Před dvěma týdny však americké akciové indexy vykázaly působivý růst, což okamžitě vyvolalo řeči o tom, že ve skutečnosti propad nebude tak silný. Pád trhu na základě tak závažných faktorů, které ovlivní celý svět, však není pádem do týdne nebo dvou. Mnoho odborníků se shoduje, že pokles akcií a indexů bude pozorován během celého cyklu zvyšování sazeb Fedu. A to je minimálně rok a půl. Máme tedy situaci, kdy akciové indexy mohou čas od času růst, ale obecně již začal sestupný trend, který může trvat velmi dlouho.
img

Ropa zahajuje obchodní týden pesimisticky. Investory znepokojuje epidemiologická situace v Číně

11.04.2022 Ceny ropy v pondělí vytrvale klesají. Brent se stále obchoduje na ceně 100 USD za barel. Obchodníci rozvažují o možném poklesu poptávky po ropě, zejména v Číně.
img

Evropská unie vytvořila platformu pro nákup plynu

11.04.2022 Evropská unie vytvořila platformu, která je založena pro společný nákup neruského plynu a zemního zkapalněného plynu zeměmi EU, kterým momentálně jde o snížení závislosti na ruských palivech a chtějí si vytvořit rezervu proti nabídkovým šokům.
C:\fakepath\trader-06042022-26-zm.jpeg

Komodity: Ceny ropy po dohodě členů IEA o uvolnění rezerv klesají

06.04.2022 Ceny ropy klesají. Přispěly k tomu zprávy o překvapivém růstu zásob ve Spojených státech a uvolnění ropy ze strategických rezerv členských zemí Mezinárodní agentury pro energii (IEA).
C:\fakepath\trader-01042022-31-zm.png

Komodity: Ropa zlevňuje, členové IEA souhlasí s dalším uvolněním suroviny z rezerv

01.04.2022 Ceny ropy se dnes snižují. Členské země Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se na dnešním mimořádném zasedání dohodly, že uskuteční další koordinované uvolnění ropy ze svých strategických rezerv. Zatím však není jasná přesná podoba tohoto kroku, včetně jeho rozsahu a načasování.
C:\fakepath\rusky rubl.jpg

Rusko dodávky plynu kvůli sporu ohledně plateb neutne, myslí si italský premiér

31.03.2022 Rusko dodávky zemního plynu kvůli sporu ohledně měny plateb neutne, myslí si italský premiér Mario Draghi. Na dnešní tiskové konferenci také řekl, že je přesvědčen, že Rusko ustoupilo od požadavku na platby v rublech. Ruská vláda, centrální banka a společnost Gazprom mají do dneška na pokyn prezidenta Vladimira Putina připravit řešení nového platebního režimu. Putin dříve v reakci na západní sankce prohlásil, že Rusko bude brzy požadovat, aby "nikoli přátelské" země platily za surovinu v rublech.
img

Zklidnění na energiích i možný spor s Čínou

25.03.2022 Evropské akcie se z mírného záporu dokázaly přehoupnout do plusu a o to samé se snaží americké futures. Příznivou zprávou je určitě dohoda mezi USA a EU na dodávkách zkapalněného plynu, o které se spekulovalo už včera. Pro trhy pozitivní je i výsledek summitu EU, ze kterého sice vyšlo varování Rusku, ale fakticky se členské země nedohodly na žádných dalších podstatných sankcích. Plyn i ropa následně lehce klesají, což zmenšuje obavy z dalšího zrychlení inflace.
C:\fakepath\Madarsko.png

Orbán žádá o uvolnění peněz z fondu obnovy EU, argumentuje ukrajinskou krizí

22.03.2022 Maďarský premiér Viktor Orbán požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou o uvolnění všech prostředků vyčleněných pro Maďarsko ve fondech Evropské unie a o poskytnutí půjčky v rámci evropského plánu obnovy, oznámil podle agentury Reuters Orbánův mluvčí. Maďarsko hodlá prostředky použít na nové výzvy, které s sebou přináší ukrajinská krize. Ve videoprohlášení se Orbán postavil proti návrhu, aby NATO zavedlo nad Ukrajinou bezletovou zónu, i proti myšlence zavedení embarga na ruské energie.
img

Od invaze Česko Rusku za plyn a ropu poslalo 10krát více peněz, než kolik vybralo v historicky rekordní sbírce na Ukrajinu. Nejúčinnější „sbírkou“ je odstřižení od ruských energií

22.03.2022 Podle zpráv z minulého týdne Češi vybrali na pomoc Ukrajině zhruba 2,7 miliardy korun. Jedná se o rekordní výtěžek jednorázové humanitární akce. Jde o úctyhodný výsledek semknutí tuzemské veřejnosti.
C:\fakepath\ropa2.jpg

Německý ministr hospodářství vyzval OPEC ke zvýšení těžby

21.03.2022 Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes vyzval Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ke zvýšení těžby. Během návštěvy Spojených arabských emirátů rovněž prohlásil, že země z oblasti Perského zálivu by se neměly snažit vydělávat na sankcích, které západní země uvalily na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu.
C:\fakepath\eu.jpg

Státy EU se shodly na zavedení takzvaného uhlíkového cla

15.03.2022 Státy Evropské unie se shodly na podmínkách zavedení takzvaného uhlíkového cla, kterým chce sedmadvacítka zpoplatnit dovoz některých produktů, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí. Poplatek se má vztahovat na dovoz železa, oceli, hliníku, elektřiny, hnojiv a cementárenských produktů. Schválili to dnes unijní ministři financí. Členské země musejí nyní dohodnout podrobnosti systému s europoslanci.
img

Pohonné hmoty v ČR letos zdražují druhým nejvýraznějším tempem v celé EU. Po Německu

14.03.2022 Pohonné hmoty letos citelně zdražují takřka v celé EU. V Česku je však jejich růst druhý nejvýraznější. Pouze v jediné zemi, v Německu, letos benzín i nafta zdražují ještě výrazněji než v Česku. Vyplývá to z údajů, které pravidelně zveřejňuje Evropská komise.
C:\fakepath\EU staty.jpg

Lídři zemí EU budou jednat o ruském plynu, obraně i sankcích

10.03.2022 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes ve francouzském Versailles zahájí dvoudenní neformální jednání, jehož hlavním tématem bude válka na Ukrajině. Summit se bude věnovat posilování společné evropské obrany, snižování energetické závislosti na Rusku či další pomocí Kyjevu a ukrajinským uprchlíkům.
C:\fakepath\trader-09032022-43-zm.jpeg

Komodity: Ropa prudce zlevnila po zprávě, že emiráty a Irák podpoří vyšší těžbu

09.03.2022 Cena severomořské ropy Brent se dnes propadla až o 17 procent a dostala se pod 106 dolarů za barel po zprávách médií, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Irák podpoří zvýšení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců. Později Brent část ztrát smazal, krátce před 20:00 SEČ se prodával zhruba za 112,60 USD za barel. Vykazoval tak pokles přibližně o 12 procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela přes 11 procent na 109,70 dolaru za barel.
C:\fakepath\trader-09032022-37-zm.jpeg

Komodity: Ropa zlevňuje, polevily obavy z dopadů zákazu dovozu ruské ropy do USA

09.03.2022 Ceny ropy dnes výrazně klesají, zákaz dovozu suroviny z Ruska do Spojených států by totiž podle některých investorů nemusel prohloubit globální převis poptávky nad nabídkou. K poklesu cen přispělo i prohlášení šéfa Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatiha Birola, podle kterého by členské země této organizace mohly přikročit k dalšímu uvolnění ropy ze svých zásob.
C:\fakepath\Rusko-sankce.png

EU přidá na sankční seznam dalších 160 Rusů, potrestá i běloruské banky

09.03.2022 Státy Evropské unie se dnes shodly na uvalení dalších sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů. Unie také rozšíří vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT i na běloruské banky. Oznámila to Rada EU. Podle jednoho z unijních činitelů budou prezidenti a premiéři členských zemí ve čtvrtek jednat i o dalších krocích, jež mají Rusku zkomplikovat financování války.
C:\fakepath\Rubl.jpg

Podle Čaputové je ve hře další zpřísnění sankcí vůči Rusku

06.03.2022 Ve hře je další zpřísnění sankcí vůči Rusku, včetně vyloučení zbylých ruských bank z platebního systému SWIFT. V diskusní relaci slovenské televize Markíza to dnes uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyslovila se rovněž pro snížení závislosti na dodávkách energií z Ruska.
C:\fakepath\AIIB.jpg

Asijská rozvojová banka AIIB pozastavuje činnost v Rusku a Bělorusku

04.03.2022 Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB), jejímž spoluzakladatelem a hlavním podporovatelem je Čína, pozastavuje veškeré své aktivity týkající se Ruska a Běloruska. V souvislosti s válkou na Ukrajině se vedení banky rozhodlo, že budou všechny aktivity související s Ruskem a Běloruskem pozastaveny a přezkoumány, uvedla banka v prohlášení. Rusko patří k zakládajícím členům organizace považované za konkurenta Světové banky.
img

Sankce: vítězové a poražení

03.03.2022 Ruská invaze na Ukrajinu byla aktem agrese, který jsme v Evropě po desetiletí neviděli. To vedlo k rozbití stavu, který na starém kontinentě panoval od konce Studené války a návratu násilí, za což evropské i další země světa ruské činy rychle odsoudily. Byly vyhlášeny sankce bezprecedentního rozsahu, které vedly k uzavření burzy v Moskvě a více než 90% propadu indexu ruských akcií kótovaných v Londýně. Sankce proti Rusku však mají i jiné dopady. Pojďme se tedy podívat na sektory akcií, které lze považovat za vítěze a poražené.
C:\fakepath\ropa3.jpg

Ceny ropy kvůli obavám o dodávky vystoupily na další sedmileté maximum

02.03.2022 Ceny ropy dnes pokračují v růstu a při asijském obchodování vystoupily na další sedmileté maximum. Na trhu se zvyšují obavy z přerušení dodávek kvůli sankcím uvalených na ruské banky v souvislosti s prohlubujícím se konfliktem na Ukrajině. Obchodníci se snaží hledat alternativní zdroje ropy, trh je však napjatý.
C:\fakepath\euro zone.jpg

Před 20 lety se euro stalo jedinou měnou 12 zemí EMU

28.02.2022 Euro jako jedinou měnu v současnosti používá 19 z 27 členských zemí Evropské unie. Euro mají i Kosovo a Černá Hora a na základě smluv s EU také Andorra, Monako, Vatikán a San Marino. Evropská měnová unie (EMU) byla vytvořena na základě Smlouvy o EU 1. ledna 1999, kdy 11 zemí unie začalo v bezhotovostním styku používat euro. O rok později, 1. ledna 2000, převzala Evropská centrální banka (ECB) úlohy národních centrálních bank. Od 1. ledna 2002 byly v zemích EMU do oběhu uvedeny první bankovky a mince eura, které se po dva měsíce používaly současně s národními měnami. Jedinou měnou je euro v zemích EMU od 1. března 2002.
C:\fakepath\Rusko.jpg

Výběr případných nových sankcí, které mohou zasáhnout ruskou ekonomiku

22.02.2022 Výběr případných nových sankcí, které by mohly zasáhnout ruskou ekonomiku (Rusko jednostranně uznalo dva separatistické regiony na východě Ukrajiny):
img

OPEC reviduje své měsíční zvýšení produkce

03.02.2022 OPEC stále očekává, že světový trh s ropou bude letos v přebytku. Provedl však úpravy svého měsíčního zvýšení produkce a revidoval ji na 1,3 mil. barelů denně.
C:\fakepath\euro2.jpg

EU poskytne ohrožené Ukrajině 1,2 miliardy eur, řekla von der Leyenová

24.01.2022 Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun). Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž bude tato podpora zahrnovat přímé granty i půjčky. Aby mohla být částka Kyjevu, ohroženému ruskými vojsky na hranicích, odeslána, musí ji schválit členské státy a Evropský parlament.
C:\fakepath\eu.jpg

Francie chce shodu EU na korporátní dani do března, část zemí je skeptická

18.01.2022 Státy Evropské unie by se mohly na nových pravidlech pro zdanění nadnárodních podniků dohodnout do března. Počítá s tím plán francouzského předsednictví, který na dnešním zasedání s kolegy z ostatních členských zemí představil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Některé státy ale chtějí, aby EU s přijetím směrnice počkala na globální dohodu, díky níž budou firmy platit daně tam, kde skutečně vydělávají. Český ministr financí Zbyněk Stanjura podporuje rychlé schválení návrhu za podmínky, že neomezí daňovou flexibilitu jednotlivých zemí.
img

Jak se OPEC během dvou let změnil a co očekávat do budoucna?

03.01.2022 OPEC řešil v posledních dvou letech několik důležitých otázek. Na začátku pandemie se dvě členské země přely, jak krizi řešit. Naštěstí se usmířily a skupina v reakci na sníženou poptávku začala spolupracovat na největším omezení produkce v historii OPEC.
C:\fakepath\ecb dluhopis.jpg

ECB o půlnoci oslaví 20 let eura světelnou show na své centrále

31.12.2021 Evropská centrální banka (ECB) oslaví 20 let od zavedení eurobankovek a euromincí světelnou show v modré a žluté barvě, tedy barvách Evropské unie. Show se objeví na jejím sídle, mrakodrapu ve Frankfurtu nad Mohanem, hned se začátkem nového roku. Výročí eura dnes na blogu ECB připomíná prezidenta centrální banky Christine Lagardeová.
C:\fakepath\euro5.jpg

Euro používá 19 z 27 členských zemí EU

30.12.2021 Základní fakta o evropské měně euro k 20. výročí (1. ledna) zavedení eura do oběhu v zemích Evropské měnové unie (EMU):
C:\fakepath\top5-14122021-20-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

14.12.2021 1) Průmyslová výroba v Evropské unii i v eurozóně se v říjnu vrátila k meziměsíčnímu růstu. V EU stoupla o 1,2 procenta po zářijovém půlprocentním poklesu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. Meziroční růst průmyslové produkce v EU v říjnu nicméně zpomalil na 3,6 procenta ze zářijových 4,8 procenta. Česká republika patřila mezi členské země EU s nejvýraznějším meziročním poklesem výroby.
C:\fakepath\euro zona.jpg

Průmyslová výroba v EU i v eurozóně se v říjnu vrátila k meziměsíčnímu růstu

14.12.2021 Průmyslová výroba v Evropské unii i v eurozóně se v říjnu vrátila k meziměsíčnímu růstu. V EU stoupla o 1,2 procenta po zářijovém půlprocentním poklesu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. Meziroční růst průmyslové produkce v EU v říjnu nicméně zpomalil na 3,6 procenta ze zářijových 4,8 procenta. Česká republika patřila mezi členské země EU s nejvýraznějším meziročním poklesem výroby.
C:\fakepath\investovani-10122021.jpg

Nejdůležitější ekonomické události roku 2021

13.12.2021 Rok 2021 se blíží ke svému konci, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v tomto roce.
C:\\fakepath\\euro-17062015.jpg

EU se dohodla na rozpočtu pro příští rok, bude v něm téměř 170 miliard eur

16.11.2021 Po mnohahodinovém vyjednávání se v noci na dnešek zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu shodli na podobě rozpočtu EU pro příští rok. Navrhovanou částku téměř 170 miliard eur (4,3 bilionu Kč) se europoslancům podařilo navýšit o několik stovek milionů, členské země tradičně usilující o nižší rozpočet však naproti tomu řadu jejich dalších požadavků odmítly.
C:\fakepath\eu penize.jpg

Státy EU jednají s europoslanci o rozpočtu na příští rok, přou se o nová místa

12.11.2021 Překonat poslední neshody v názorech na rozpočet Evropské unie na příští rok se dnes pokoušejí zástupci zemí Evropské unie a vyjednávači Evropského parlamentu. Zatímco europoslanci hledají cesty, jak k navržené částce téměř 170 miliard eur (4,3 bilionu Kč) přidat ještě další miliardy na výzkum či program studentských výměn, unijní státy se snaží zvyšování rozpočtu mírnit. Zásadní spor se podle informací ČTK vede o vytvoření desítek nových pracovních míst v EP, která by měla podle představ poslanců sloužit k dohledu nad tím, jak státy plní podmínky pro čerpání peněz z mimořádného fondu obnovy.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Inflace kam se podíváš

08.11.2021 Hned začátek týdne přinese důležitá data z tuzemské ekonomiky v podobě zářijové průmyslové produkce, stavební výroby a zahraničního obchodu. Po extrémním zklamání ze srpna očekáváme zlepšení. Ne ale takové, aby výsledky za třetí kvartál nějak oslnily. Říjnová nezaměstnanost potvrdí napjatý trh práce v Česku a statistiky říjnové inflace ukážou na pokračující zrychlování růstu tuzemských spotřebitelských cen na dohled šesti procent. Akceleraci inflačních tlaků přinesou i americké statistiky za říjen.
img

Itálie kvůli summitu G20 přechodně zavede hraniční kontroly

27.10.2021 Itálie kvůli víkendovému summitu hospodářských mocností ze skupiny G20 v Římě od dnešní noci přechodně zavádí kontroly na svých hranicích, které jsou uvnitř schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Italské ministerstvo vnitra oznámilo, že kontroly hranic začnou dnes ve 22:00 SELČ a skončí 1. listopadu ve 13:00 SEČ.
img

Ranní okénko - Jak se dařilo ekonomice USA, eurozóny a ČR v Q3

25.10.2021 Čeká nás nabitý týden: HDP za třetí kvartál, inflace v eurozóně a zasedání ECB. Navíc dorazí důležité měkké indikátory v čele s německým Ifo indexem a českým konjunkturálním průzkumem. Údaje o HDP pro eurozónu i její členské země by dle očekávání trhu měly být vesměs povzbudivé, poblíž 2% mezikvartálně. Zvýšené riziko platí především pro ekonomiky popoháněné průmyslem, kam kromě například Německa či Slovenska spadá i Česko. Je otázkou, do jaké míry letní oživení poptávky, především ve službách, vykompenzuje nižší aktivitu v průmyslu kvůli komplikacím na straně nabídky. Inflace v eurozóně měla vzrůst z 3,4 % na 3,7 % z titulu dražších energií a vyšších cen u čerpacích stanic. Od ECB nečekáme změnu rétoriky.
img

Rozbřesk: Koruna navzdory jestřábí ČNB dál slábne

25.10.2021 Konec minulého týdne byl ve znamení prvních odhadů indexů nákupních manažerů v eurozóně za měsíc říjen. Celkový PMI podle očekávání mírně poklesl v důsledku nepříznivé situace v evropském průmyslu. Nejde však jen o problém pomalejšího růstu odvětví, jak by napovídal celkový index, ale také o slabší příliv nových zakázek, rostoucí zásoby nedokončených výrobků, a především o prudce rostoucí ceny vstupů, které se odrážejí i v rekordních cenách finální produkce.
img

Ranní glosa: Do nového čtvrtletí vstupuje evropská ekonomika v horší kondici

25.10.2021 Konec minulého týdne byl ve znamení prvních odhadů indexů nákupních manažerů v eurozóně za měsíc říjen. Celkový PMI podle očekávání mírně poklesl v důsledku nepříznivé situace v evropském průmyslu. Nejde však jen o problém pomalejšího růstu odvětví, jak by napovídal celkový index, ale také o slabší příliv nových zakázek, rostoucí zásoby nedokončených výrobků, a především o prudce rostoucí ceny vstupů, které se odrážejí i v rekordních cenách finální produkce.
img

Hypotéky v Česku rapidně zdraží, česká vláda čelí nejvyššímu úroku na svém dluhu od roku 2012

20.10.2021 Hypotéky v Česku zdražují nejvýraznějším tempem od konce roku 2018. V září jejich průměrná úroková sazba stoupla z 2,32 na 2,43 procenta, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Fincentrum Hypoindex. Z měsíce na měsíc tak průměrná sazba poskočila hned o 0,11 procentního bodu. Rapidněji meziměsíčně stoupala naposledy v prosinci 2018. Jde však stále jen o „zahřívací kolo“. Hypotéky budou dále a ještě rychleji zdražovat v příštích měsících. Kdo tedy potřebuje v nejbližším roce až dvou letech hypotéku, neměl by otálet a vyčkávat, ale naopak si ji okamžitě sjednat.
img

EK navrhla opatření proti zdražování energií, zváží společný nákup plynu

13.10.2021 Země Evropské unie mohou dočasně zmírnit dopady rychlého růstu cen energií finanční podporou či daňovými úlevami pro nejvíce zasažené obyvatele. Vlády mohou pomoci také firmám, nesmějí ale porušit unijní pravidla o státní podpoře. Navrhla to dnes Evropská komise (EK), a to v reakci na žádosti skupiny zemí včetně České republiky o společná opatření proti zdražování energií. Komise zmínila i některé dlouhodobější kroky, včetně možného společného nákupu plynu či rozšíření kapacity pro jeho ukládání. Další zásadní požadavky států, jako je reforma trhu s elektřinou či regulace cen emisních povolenek, však unijní exekutiva nevyslyšela.
C:\fakepath\euro3.jpg

První zelené dluhopisy EU vyvolaly mezi investory rekordní zájem

12.10.2021 První zelené dluhopisy, které dnes vydává Evropská unie, se setkaly s rekordním zájmem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace od hlavního manažera nabídky. EU nabízí 15leté dluhopisy za 12 miliard eur (304,4 miliardy Kč), zájem však byl o dluhopisy za více než 135 miliard eur. Nabídka tak byla rekordní jak z pohledu velikosti emise, tak podle výše poptávky po zelených dluhopisech. EU tak učinila první krok k tomu, aby se stala největším emitentem dluhopisů, které budou financovat aktivity přátelské k životnímu prostředí.
C:\fakepath\m-23082021-lv.gif

MMF začíná rozdělovat mezi své členy peníze z navýšených nouzových rezerv

23.08.2021 Mezinárodní měnový fond (MMF) dnešním dnem začíná rozdělovat mezi své členy zhruba 650 miliard USD (14,1 bilionu Kč) z navýšených nouzových rezerv. Peníze jsou "významnou injekcí" pro celosvětové úsilí v boji proti pandemii nemoci covid-19, uvedla výkonná ředitelka Kristalina Georgievová.
C:\fakepath\eu penize.jpg

Ministři financí schválili další čtyři plány obnovy, na český dojde v září

26.07.2021 Ministři financí zemí Evropské unie dnes definitivně schválili druhou skupinu národních plánů obnovy, díky nimž si členské země mezi sebe rozdělí peníze z mimořádného fondu na pokrizové oživení ekonomik. Po 12 státech z první skupiny se dnes dostalo na Chorvatsko, Slovinsko, Litvu a Kypr. Český plán obnovy, který minulý týden odsouhlasila Evropská komise, by měli ministři schválit na své příští schůzce v září.
img

Je ropa stále zajímavou investicí?

20.07.2021 „Ropa si nyní prochází většími cenovými propady. Podílí se na tom nejen výsledek zasedání skupiny OPEC, který však byl v určité míře očekáván, ale především šíření covidové varianty Delta. Poklesy můžeme vidět na ropných termínovaných kontraktech,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Evropská ropa Brent se v pondělí usadila na 68,62 USD za barel, což znamená jednodenní propad o 6,8 %. Americké ropné kontrakty na srpnové dodávky ropy dosedly na hodnotu 66,42 USD, což je pokles o 7,5 %. Zářijový americký ropný kontrakt se snížil na 66,35 USD.
C:\fakepath\eu.jpg

Průmyslová výroba v EU i eurozóně v květnu klesla

14.07.2021 Průmyslová výroba v Evropské unii i v zemích eurozóny se v květnu ve srovnání s předchozím měsícem snížila. Evropský statistický úřad Eurostat dnes uvedl, že v celé EU výroba klesla o 0,9 procenta a v zemích platících eurem o jedno procento. Meziročně však byla o více než pětinu vyšší.
C:\\fakepath\\eu penize.jpg

EU schválila plány obnovy prvním 12 zemím, dostanou miliardy z krizového fondu

13.07.2021 Státy Evropské unie dnes schválily prvních 12 národních plánů obnovy, díky čemuž budou moci členské země začít v příštích týdnech čerpat peníze z mimořádného fondu na obnovu ekonomiky po koronavirové krizi. Ministři financí odsouhlasili mezi jinými příspěvky pro Itálii nebo Španělsko, což jsou země, které budou největšími příjemci z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur (asi 19,1 bilionu Kč).
C:\fakepath\euro2.jpg

Evropská komise odloží plán na zavedení digitální daně

12.07.2021 Evropská komise (EK) odloží plán na zavedení digitální daně jako dalšího zdroje svých příjmů. Dnes to na tiskové konferenci v Bruselu uvedl její mluvčí. Komise návrh chtěla původně představit tento měsíc.
C:\fakepath\zlatm-o-09072021-lv.gif

Výkonná rada MMF schválila posílení zdrojů na boj s pandemií o 650 miliard USD

09.07.2021 Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) schválila posílení zdrojů na podporu ekonomicky zranitelných zemí v boji s pandemií o 650 miliard USD (14,1 bilionu Kč). Oznámila to dnes výkonná ředitelka MMF Kristlaina Georgievová. Zvýšení objemu peněz musí ještě schválit Rada guvernérů, ve které má každý stát jednoho člena. Navrhované rozšíření nouzových rezerv je největší v 77leté historii MMF.
C:\fakepath\letecka dopr.jpg

EK navrhne revizi zdanění energií, chce zdanit znečisťující letecké palivo

05.07.2021 Evropská komise vypracovala návrh minimálního zdanění znečisťujících leteckých paliv, informovala včera s odvoláním na dotyčný dokument agentura Reuters. Plán zapadá do klimatické strategie sedmadvacítky. Komise se chystá 14. července předložit revizi zdanění energií. Chce zdanit letecké palivo, které se dosud zdanění vyhýbá. Komise se k návrhu, který se před zveřejněním může ještě změnit, odmítla vyjádřit. Klimatickým cílem EU je snížit skleníkové plyny do roku 2030 ve srovnání se stavem v roce 1990 o 55 procent.
C:\fakepath\g20.jpg

Zástupci zemí G20 vyzvali ke spravedlivější distribuci vakcín a pomoci Africe

30.06.2021 Ministři zahraničí členských zemí skupiny G20 na prvním osobním jednání v posledních dvou letech volali po spolupráci na mezinárodní úrovni při řešení krizí, jako jsou pandemie covidu-19 nebo klimatické změny, a spravedlivější distribuci vakcín ve světě. Summit největších světových ekonomik v jihoitalském městě Matera se mimo jiné zaměřil na problematiku oživení světové ekonomiky po pandemii a také možnosti posílení rozvoje Afriky, uvedla agentura Reuters.
C:\fakepath\eu.jpg

EU chce dále podporovat rychlé oživení po krizi, shodl se summit

25.06.2021 Instituce Evropské unie státy by měly rychle postupovat při schvalování národních plánů obnovy, aby členské země mohly začít čerpat peníze z mimořádného fondu pokrizové obnovy ekonomik. Vyzvali k tomu dnes prezidenti a premiéři unijních zemí na závěr dvoudenního summitu v Bruselu. Podle českého premiéra Andreje Babiše by Česko mělo vedle přímých dotací, o které již požádalo, zvážit i využití výhodně úročených půjček z fondu.
img

Bezemisní ekonomika? Kdo nebude ekologický, své podnikání těžko udrží

17.06.2021 Zelená energetika, auta, zelené úvěry i potraviny. Celý svět stupňuje úsilí proti globálnímu oteplování. Evropská unie zpřísnila své klimatické cíle – do roku 2030 chce snížit emise skleníkových plynů o 55 procent a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. To vše si vyžádá významné změny a masivní investice v energetice, průmyslu, dopravě i službách. Shodli se na tom účastníci diskusního setkání Institutu pro veřejnou diskusi (IVD) s názvem Udržitelné podnikání jako cesta k bezemisní ekonomice.
C:\fakepath\euro-17062015.jpg

EK navrhla na příští rok mimořádně vysoký rozpočet 311 miliard eur

08.06.2021 Rozpočet Evropské unie navýšený o mimořádný fond obnovy by měl v příštím roce počítat s celkovými výdaji 311,3 miliardy eur (7,9 bilionu Kč). Navrhla to dnes Evropská komise, podle jejíhož plánu budou granty pro členské země z bezprecedentního krizového balíku tvořit 143,5 miliardy eur. Dalších 167,8 miliardy půjde z unijní kasy na běžné rozpočtové výdaje. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že by Brusel mohl příští týden schválit první národní plány obnovy, na jejichž základě budou země peníze z fondu dostávat.
C:\fakepath\g7.png

Ministři financí zemí G7 vyzvali k reformám světových obchodních pravidel

30.05.2021 Ministři financí vyspělých zemí sdružených ve skupině G7 v pátek vyzvali všechny demokratické státy, aby se společně zasadily za prosazení reforem nynějších pravidel světového obchodu. Zároveň zkritizovali ty země, které podle nich nynější systém podkopávají, napsala agentura Reuters.
C:\fakepath\e-17052021-lv.gif

EK nyní nechce další hospodářské stimuly, trvalý společný dluh ale nevylučuje

17.05.2021 Volání některých zemí Evropské unie po dalším společném stimulu pro ekonomiky zasažené koronavirovou krizí je předčasné. Prohlásila to dnes místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, podle které se nyní musí unie zaměřit na úspěšné využití schváleného fondu obnovy. Část eurokomisařů přitom nezastírá, že balík o objemu 750 miliard eur (přes 19 bilionů korun) může být prvním krokem k trvalému společnému dluhu.
C:\fakepath\Ropa-3.jpg

IEA: Poptávka po ropě se letos bude zvyšovat rychleji než nabídka

12.05.2021 Poptávka po ropě se díky postupujícímu očkování proti nemoci covid-19 bude zvyšovat rychleji než nabídka suroviny, zejména ve druhém pololetí. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
C:\fakepath\eu penize.jpg

EK zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky EU na 4,2 procenta

12.05.2021 Ekonomika Evropské unie letos i v příštím roce především díky rychlejšímu uvolňování protipandemických omezení poroste rychleji, než se původně čekalo. Ve své jarní makroekonomické předpovědi to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak zlepšila letošní výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 4,2 procenta. Příští rok by měla ekonomika EU, která loni kvůli pandemii zažila rekordní propad, vykázat růst o 4,4 procenta.
img

Rozbřesk: Dluh zemí EU se přiblížil hranici 100 % HDP

23.04.2021 ECB podle očekávání ani na dubnovém zasedání nezařadila nižší rychlost v nákupech dluhopisů a hodlá tak pokračovat v tisku eur i nadále. Jen v případě nouzového pandemického programu PEPP s rámcem 1,9 bilionů hodlá pokračovat až do března příštího roku. Od loňského začátku až do poloviny letošního dubna jen v rámci tohoto nástroje již nakoupila papíry za téměř bilion eur, přičemž jen v březnu objem těchto nákupů překročil hodnotu 73 mld.
C:\fakepath\r-19042021-lv.gif

Ruská ekonomika může podle ratingových agentur odolat i nejnovějším sankcím

19.04.2021 Ruská ekonomika je schopná odolat i nejnovějším ekonomickým sankcím. Otevřeny ale zůstávají dveře k uvalení dalších opatření týkajících se státního dluhu, což by mohlo přinést sankce s větším dopadem. Uvedly to dnes mezinárodní ratingové agentury.
C:\\fakepath\\SB2.jpg

Šéf SB varoval před příliš vysokou globální minimální daní

08.04.2021 Prezident Světové banky (SB) David Malpass varoval před stanovením globální minimální sazby firemní daně na příliš vysoké úrovni. V rozhovoru s BBC uvedl, že nechce, aby nová pravidla podkopávala schopnost chudých zemí přitahovat investice.
C:\fakepath\mmf 132.jpg

Šéfka MMF chce nízkoúročené půjčky i pro země se středními příjmy

08.04.2021 Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová chce jednat s členskými zeměmi o tom, zda podpoří poskytnutí bezúročných a nízkoúročených půjček zemím se středními příjmy, které těžce zasáhla pandemie nemoci covid-19. V současnosti mají k těmto půjčkám z programu MMF zaměřeného na snížení chudoby a podporu růstu (Poverty Reduciton and Growth Trust, PRGT) přístup jen nejchudší země, uvedla agentura Reuters.
C:\fakepath\mmf 132.jpg

Skupina G7 se vyslovila pro první zvýšení rezerv MMF od roku 2009

21.03.2021 Skupina hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7 se v pátek vyslovila pro první zvýšení rezerv Mezinárodního měnového fondu (MMF) od roku 2009. Fond by díky němu mohl poskytovat větší finanční podporu rozvíjejícím se zemím v době koronavirové krize, napsala agentura AP.
C:\fakepath\recko foto.jpg

Řecko poprvé od finanční krize vydává dluhopisy splatné za 30 let

17.03.2021 Řecko poprvé od finanční krize vydává dluhopisy splatné za 30 let. Dostalo nabídky za více než 17 miliard eur (444 miliard Kč), což je více, než kolik si chce vypůjčit, uvedla dnes agentura Reuters. Země se tak zcela vrátila na dluhopisové trhy, kde se může financovat sama a nespoléhat na pomoc ostatních. Řecko se po krizi z let 2007 až 2009 stalo symbolem problémů, před státním bankrotem ho musely zachránit ostatní členské země eurozóny.
C:\fakepath\eurozona.jpg

EK zachová uvolnění rozpočtových pravidel i v roce 2022

03.03.2021 Evropská unie by měla zachovat současné uvolnění rozpočtových a dluhových pravidel i v příštím roce. S ohledem na současné ekonomické dopady koronavirové pandemie to dnes navrhla Evropská komise (EK). K předkrizovým pravidlům rozpočtové odpovědnosti by se podle dnešních doporučení unijní exekutivy měly země vrátit od roku 2023.
C:\fakepath\Italie2.png

Italská ekonomika loni klesla; dluh vzrostl méně, než se čekalo

01.03.2021 Italská ekonomika loni klesla o 8,9 procenta po růstu o 0,3 procenta v předchozím roce. Oznámil to dnes italský statistický úřad ISTAT. Italskou ekonomiku tvrdě zasáhla pandemie, pokles je zhruba v souladu s očekáváním. Rozpočtový deficit a veřejný dluh se loni zvýšily, avšak méně, než se čekalo.
C:\fakepath\euro3.jpg

Rumunsko posouvá plán zavedení eura na rok 2027

19.02.2021 Rumuni nezačnou eurem platit do roku 2024, jak dosud plánovali, ale nejdříve v období 2027 až 2028. V rozhovoru se soukromou rumunskou televizní stanicí Digi24 to dnes řekl rumunský ministr financí Florin Citsu. Bukurešť musí podle něj nejprve napravit ekonomickou nerovnováhu.
img

Visegrádská „čtyřka“ po 30 letech: posun od ekonomiky k politice

15.02.2021 Země Visegrádské trojky se hned po podpisu 15. února 1991 musely soustředit na podporu svých ekonomik, prioritu měly Polsko, Československo a Maďarsko stejnou: přiblížit se co nejrychleji životní úrovní k „západu“. Před 30 lety dosahovaly středoevropské ekonomiky pouze pětiny až třetiny úrovně západní Evropy. Tento cíl se všem čtyřem zemím podařilo docílit, jak ukazují srovnávací data ve studii CapitalPanda, když země ‚Visegrádu‘ dosahují přes 70–90 % úrovně průměru EU.
C:\fakepath\eu penize.jpg

Europoslanci chtějí rychlé spuštění krizového fondu EU

09.02.2021 Poslanci Evropského parlamentu podporují co nejrychlejší spuštění fondu krizové pomoci pro země Evropské unie, jehož zásadní část budou dnes schvalovat. Unijní státy by podle návrhu podporovaného velkou většinou europoslanců měly peníze věnovat především na modernizaci ekonomik, zmírnění následků koronavirové pandemie či prevenci dalších podobných krizí. První peníze z fondu obnovy o celkovém objemu 750 miliard eur (téměř 20 bilionů korun) by země mohly dostat ve druhé polovině roku.
C:\fakepath\e-28012021-lv.gif

EK zvýšila limity pro covidovou státní pomoc firmám

28.01.2021 Na více než dvojnásobek dnes Evropská komise zvýšila limity pomoci, kterou mohou státy Evropské unie poskytovat firmám zasaženým koronavirovými omezeními. Maximální částka na jednu společnost bude nově 1,8 milionu eur (asi 47 milionů korun). Mimořádná pravidla, která měla původně platit do poloviny roku, se prodlužují do jeho konce, oznámila dnes komise v tiskové zprávě.
img

3 zprávy, bez kterých se dnes na trzích neobejdete (28.1.2020)

28.01.2021 Na finančních trhy včera dorazila vlna nervozity, kterou způsobil spekulativní trading na akciích jako je Gamestop nebo AMC. Výprodej na akciových indexech dokonce nezastavily ani lepší výsledky Applu a Facebooku. Večerní zasedání FEDu pak žádnou změnu v dosavadní rétorice nepřineslo a banka pouze vyjádřila obavy z pomalého zotavení ekonomiky.
C:\fakepath\eurozona.jpg

Země EU chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, EK vidí chyby

19.01.2021 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k posouzení, mají nedostatky, jež by státům komplikovaly plné čerpání peněz z mimořádného krizového fondu. Po videokonferenci s ministry financí členských zemí to dnes řekl místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. Podle portugalského předsednictví státy směřují k tomu, aby v polovině roku mohly z balíku obsahujícího 672 miliard eur (17,6 bilionu Kč) dostat první peníze.
C:\fakepath\ekonomika-01012021.jpg

Uplynulé desetiletí v ekonomice: krize, rozmach Číny, alternativy

01.01.2021 Turbulentní rok 2020 je již minulostí a společně s ním skončilo také další desetiletí, ve kterém jsme byli svědky mnoha důležitých událostí. V dnešním článku se proto ohlédneme za poslední dekádou. Přinášíme výběr pěti nejdůležitějších událostí a trendů ve světové ekonomice v uplynulém desetiletí.
Související klíčová slova: FOREX | Partneři | FXstreet | George Soros | Bitcoin | Nový Zéland | Brexit | Řecko | Čína | Japonsko | Video | Finance | Peníze | Expert | Akciové indexy | Akciový index | Moody's | Fitch | Inflace | OECD | EUR/USD | AUD/USD | Nasdaq | Dow Jones | Mario Draghi | Světová banka | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Janet Yellenová | Británie | Britská libra | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | G20 | Evropská unie | HDP | Devizové rezervy | Turecká lira | Dluhová krize | Divergence | Měnová politika | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Česká měna | Polsko | Turecko | Španělsko | Apple | Středoevropské měny | Polský zlotý | Evropské akcie | Kypr | Analytik | New York | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Ropa Brent | Ropa WTI | Česká koruna | Americké akcie | Světová ekonomika | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Export | Import | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Rozpočtový deficit | Swiss Life | Důvěra investorů | Ekonomické události | Eurodolar | Cenné papíry | Hospodářství | Sazby | Akcie | Akciové fondy | Akciový trh | Akumulace | Alokace | Americký dolar | Analýza | Zhodnocení | Transakce | Bloomberg | Bundesbank | Burza | CFD | Centrální banka | Centrální banky | DAX | Distribuce | Dluhopis | Dolarový index | ECB | EFSF | ERM | ERM II | ESM | Ekonomika | Emise | Emitent | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Evropská investiční banka | Evropská komise (EK) | FOMC | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Hedge fondy | Futures | Fúze | G7 | Grafy | Hedge | IFO index | IPO | Indikátor | Indikátory | Inflační cíl | Investice | Investiční společnost | Komodity | Konečná sazba | Korekce | Kurz | Kurzové riziko | Kurzy měn | LES | MMF | MT4 | Maastrichtská kritéria | Marže | Mezibankovní | Mezinárodní obchod | Měna | Finanční instituce | Měnový pár | Měny | NYMEX | Nabídka | Nástroj | Obchodování s měnami | Opce | Pakt stability | Platforma | Poplatek | Pozice | Prémie | Rating | Ratingová agentura | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Short | Splatnost | Swiss | Tištění peněz | Trader | Trading | Trend | Tržní kapitalizace | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Výnos | WTO | Wall Street | Bondy | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Jednotná evropská měna | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | UBS | Barclays | Dluhopisy | JPY | CHF | CAD | AUD | GBP | ČEZ | Obchodování | JPMorgan | Bank of China | EMU | Goldman Sachs | Evropa | Finanční krize | Citigroup | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Evropská ekonomika | Komerční banka | Patria | Bank of America | Americký prezident | Indexy | Úroková sazba | OSN | Americká lehká ropa | Spekulanti | Globální ekonomika | Investoři | Fundamenty | Fond | Exxon Mobil | Měnový výbor | Program nákupů dluhopisů | EU | Finanční sektor | Ministři financí | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Myšlení | Business | Pravděpodobnost | BNP Paribas | Výnosy dluhopisů | Makroekonomická data | Zisk | Berkshire Hathaway | Ropný trh | Komise pro cenné papíry a burzy | Těžba ropy | Dluhopisové trhy | Kurz dolaru | Ceny komodit | Obchodování na finančních trzích | Zkušenosti | Optimismus | Výsledky | Strach | Bohatství | IEA | Credit Suisse | Oanda | ČSOB | Partners | Obchodovat | Ondřej Hartman | CAC 40 | Deutsche Bank | Investiční banka | Aktuální kurzy | Regulace | Financování | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Nasdaq Composite | Makro | Eurostat | Český statistický úřad | Portugalsko | EUR/HUF | Facebook | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Zásoby ropy | Wall Street Journal | ADP report | Financial Times | Bankrot | Ceny akcií | Obchodníci | Komunita | Praxe | Centrální bankéři | EURUSD | Raiffeisenbank | Delta | Index | Odpor | Podpora | Průlom | Volatilní | Akcie dnes | Akciové burzy | Aktuální kurzy měn | Americká centrální banka | Analytika | Analýzy | Banka | Běžný účet | Brent | Capital Markets | Cena | Cena akcií | Čínská ekonomika | Conference Board | CZK | Česká ekonomika | Čínská banka | Členské země eurozóny | Členské země Evropské unie | Dolar | Dolary | Ekonomický kalendář | Elektřina | Emisní povolenky | Eura | Evropská měna | Evropská měnová unie | Evropská rada | Evropské měny | Expirace | Finanční služby | Fondy | FXstreet.cz | GfK | Graf | Graf EURUSD | Hrubý domácí produkt | HSBC | Index Dow Jones | Index Nasdaq | Index PMI | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Investiční poradenství | Investing | Irsko | ISM | Jádrová inflace | Jedno euro | JP Morgan | Komodita | Kurz bitcoinu | Kurz dolarů | Kurzy | Libra | Lira | Maďarsko | Makroekonomické ukazatele | Management | Markets | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Největší ekonomika světa | Největší světové ekonomiky | Nemovitosti | Patria.cz | Prezidentské volby | Prodej akcií | Prognóza | Rakousko | Reuters | Ropy | Ruská ekonomika | Růst HDP | Signály | Société Générale | Státní dluh | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | SWIFT | Trh | Tržní hodnota | Twitter | Volkswagen | Výprodej | Vývoj cen komodit | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | WTI | Zavedení eura | Země EU | Země eurozóny | Zemní plyn | Zpráva | Zpravodajství | Zprávy | Předpověď | Zisky | BreakEven | ZEW | EIA | Benzín | Komise pro cenné papíry | Andrej Babiš | Čistý dluh | Ekonomika EU | Ekonomika Francie | Elon Musk | Indie | Intermediate | Jeff Bezos | Ministerstvo financí | Obchodní den | ROCE | Sekundární trh | Vláda ČR | Itálie | Spojené státy | Finanční společnosti | West Texas Intermediate (WTI) | Převis | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Úvěr | QE | Světové ekonomiky | Miliardář | Investiční analytik | Komise | Kontrakt | Volby | Fundamentální data | Vzdělání | 1 milion | Burze | Investment | Aramco | Capital Economics | Unicredit | Danske Bank | DPA | Institut ZEW | RBS | Microsoft | Bankovní sektor | Westpac | Baker Hughes | Guvernér centrální banky | Institut Ifo | Investing.com | Členové OPEC | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | NATO | Agentura AP | BBC | Washington Post | Agentura DPA | The Guardian | Hospodářské vyhlídky | Zvyšování sazeb | UNCTAD | Thomson Reuters | Short squeeze | HUF/EUR | Brazílie | Dnešní fundamenty | Průmyslová produkce | Čínská centrální banka | Nákupy dluhopisů | Dovoz ropy | Nastavení měnové politiky | Úspěch | Podnikání | Euro proti dolaru | BMW | Automobilový průmysl | Averze k riziku | Pokles akcií | Ministr financí | Finanční centrum | Evropské banky | Precedens | Energie | Severomořská ropa | Dluhopisy německé vlády | Index německých akcií DAX | Ekonomický sentiment | Londýn - ICE | New York - Nymex | Ekonomický a strategický výzkum | Příprava | Přehled | Polská ekonomika | Rosněfť | Christine Lagardeová | Agentura Reuters | David Cameron | Bankovnictví | Referendum | Ekonomická aktivita | Miliardáři | Evropský stabilizační mechanismus (ESM) | Forbes | Cena Brentu | Úřad pro energetické informace (EIA) | Vývoj ceny ropy WTI | Základní úrokové sazby | Lídři | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Mezinárodní ratingové agentury | Standard & Poor's | Kapitálové rezervy | Ekonomické dopady | Členství v EU | Otřesy na finančních trzích | Globální finanční krize | Program nákupu dluhopisů | Daňové příjmy | Vladimir Putin | Americký akciový index | Americké akciové indexy | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Biliony dolarů | Miliardy dolarů | Odchod z EU | Dostatek hotovosti | Britský ministr financí | Fitch Ratings | Summit EU | Uvolňování měnové politiky | Walmart | Alibaba | Halliburton | Dnes na trzích | Propad | Kryptoměny | Les Echos | Ropné společnosti | Ropná společnost | Severomořská ropa Brent | Země OPEC | S&P | Guvernér | Agentura Moody's | Agentura Fitch | Výzkumná společnost | Zahraniční investice | Ztráty | Hlavní index francouzských akcií CAC 40 | Posílení koruny | Finanční injekce | Evropský trh | Nejistota | Erste | Světové finanční krize | Světová finanční krize | Saúdská Arábie | Největší banky | Rozpočtová pravidla | Stagnace | Prodej aut | Prodej nových osobních automobilů | Akcionáři | Daně z příjmů | Daně z příjmů právnických osob | CySEC | Zajištění | Šéf společnosti | Baidu | Digitální měny | Ethereum | Tesla | Měnové zóny | Dluhové krize | Odhodlání | Výnos desetiletých dluhopisů | Kryptoměna | Kapitalizace | Výhled | Depozitní sazba | Francouzská ekonomika | Bankéři | Poplatky | Hlavní index německých akcií DAX | Britská vláda | Americké akciové trhy | Exxon | Chevron | Konsensus | Mzdy | Britská ekonomika | Predikce | Světový obchod | Záchranný fond | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Krize | Inflace v Německu | Opatření na podporu ekonomiky | FCA | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | TTIP | Výnosy | Americká vláda | Česká vláda | Očekávání analytiků | ISTAT | Turecká centrální banka | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Investiční plány | Příjmy | ExxonMobil | cTrader | Alphabet | Měny&Sazby | ČTK | Země G20 | Země G7 | Skupina G7 | Ceny ropy v dolarech | Aktuální cena | Rada MMF | Růst ekonomiky | Belgie | HDP eurozóny | HDP Británie | Program kvantitativního uvolňování | Členské země EU | Výhled domácí ekonomiky | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Švédsko | Norsko | Dánsko | Odhad HDP | Očekávání | Index ekonomické nálady | Evropský statistický úřad Eurostat | HDP v eurozóně | Audi | Politico | Devizy | Purple Trading | Ruské akcie | Okénko trhu | Swiss Life Select | Zahraniční forex | Výnosy řeckých dluhopisů | Cena palladia | Pohyby na finančních trzích | Vývoj směnných kurzů | LBBW | Coinbase | Investiční firmy | Obchodování s kryptoměnami | ERM-2 | Jerome Powell | Coinmarketcap | Investiční nástroj | Fincentrum Hypoindex | Fincentrum | Hypoindex | Cena kryptoměny ethereum | Cena bitcoinu | Obchodní války | Bitcoiny | Raytheon | Lockheed Martin | Kartel OPEC | Obchodní týden | OPEC+ | Přijetí eura | Podniky | Regionální měny | Silný americký dolar | Technologické akcie | Inflace v eurozóně | Akcie společnosti | Americká investiční banka | Forint | Turecké liry | Ekonomické krize | Graf indexu | Odvětví polovodičů | Czech Fund | Zasedání OPEC | Měny v regionu | Nové peníze | Těžba OPEC | I-Trader | Použití finanční páky | BGA | Trh s ropou | Silnější dolar | Dodávky ropy | Cena plynu | Nejznámější kryptoměna | EK | Evropská komise | Šéf ECB | Fiskální pakt | Vstup do eurozóny | Evropský stabilizační mechanismus | Veřejný dluh | Evropský fond finanční stability | Refinitiv | Kryptoměna Bitcoin | Odhady analytiků | Čínské firmy | Společnost Apple | Majetek | The Wall Street Journal | Výsledková sezóna v USA | Obchodovat s akciemi | Sazby ČNB | Pozornost trhu | Ceny zemního plynu | Zvýšení sazeb | Rekordní růst | Světové finanční trhy | Rozdílové smlouvy | Statistický úřad | Ropovod | Růst americké ekonomiky | Graf indexu S&P 500 | Splácení dluhu | Český průmysl | CNY | Nejznámější kryptoměny | Příjmy Ruska | Ceny pohonných hmot | Tencent Holdings | Akcie klesají | Oživení světové ekonomiky | Boris Johnson | Americké společnosti | Dolarové sazby | South China Morning Post | Společnost Gazprom | Gazprom | Digitální daň | Capital Partners | Pokles cen | Americké futures | Odvetná cla | Ministerstvo obchodu | Silný dolar | Šéfové států | Řešení krizí | Britský premiér | Konglomerát | Oživení ekonomiky | Pohonné hmoty | Kristalina Georgievová | Těžební zařízení | Deficit rozpočtu | Saudi Aramco | Sazby ECB | Kjódó | Agentura Kjódó | Očekávání trhu | Italská ekonomika | Poptávka po ropě | The Washington Post | Kurzarbeit | ESG | Předstihové indikátory | Obchodní dohoda | Vývoz ropy | Bilance zahraničního obchodu | Hypotéky v Česku | Vyšší úrokové sazby | Největší ekonomika | Druhá největší ekonomika světa | Druhá největší ekonomika | MMF Kristalina Georgievová | Šéfka MMF | Tým FXstreet.cz | Banka Goldman Sachs | Trinity Bank | Hospodářské krize | Huawei | Vatikán | Vlastní investice | Digitalizace | Americké automobilky | Automobilky | Čistý zisk | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Celkové příjmy | Deficit | Prohloubení schodku | Prezident Donald Trump | HDP v USA | Německá vláda | Trinity | LNG | Objem | Data z USA | František Táborský | Čínské podniky | Bílý dům | Obchod | Trh práce | Obchodní dohody | Inflace v říjnu | Včerejší obchodování | Server Politico | Přijmout euro | CETA | Alibaba Group | Růst spotřebitelských cen | Zdražování pohonných hmot | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Americká lehká ropa WTI | Inflace v USA | ČSÚ | Konkurenceschopnost | Německé hospodářství | Statistický úřad Eurostat | Firma | Technologický index Nasdaq Composite | Technologický index Nasdaq | Technologický index | Ekonomiky eurozóny | Reálné ekonomiky | PLN/EUR | Hlavní události | Tesla Elon Musk | Výrobce léků | USA a Čína | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Růst cen | Maďarská centrální banka | Studie | Zavedení digitální daně | Vysoké riziko | Bilance | Index DOW | Americký Senát | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Erste Group | Generální ředitel | PSA | Odhad růstu světové ekonomiky | Skupina OPEC+ | Čínský prezident | Ukrajina | Lagardeová | Si Ťin-pching | Vyšetřování | Amazon | Nízké úrokové sazby | Indexy nákupních manažerů | Úrok | Miliardy | Vyhlídky | Vicepremiér | Walt Disney | AFP | Dlužníci | Valdis Dombrovskis | Automobilový sektor | Financovat | Omezení těžby | Statistika | Předpovědi | Napětí mezi USA a Čínou | Průmysl | ADP | Jan Vejmělek | Společnost ČEZ | HUF | PLN | Mario Centeno | Šéf euroskupiny | Na burze | Impuls | Industrial and Commercial Bank of China | ICBC | Ceny potravin | Rozvoj | Data z průmyslu | Export z Německa | Stavebnictví | Zdražování | Sociální sítě | Problémy | NAFTA | Finanční ztráty | Tomáš Holub | Prognózy | Ruská ropa | Členské státy EU | Státy EU | Těžba ropy v Rusku | Ranní komentář | Protekcionismus | Pokračující protekcionismus | Světové obchodní organizace | Předseda Evropské rady | Charles Michel | GBP/EUR | Plyn | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Yahoo | Moskva | Prezident Světové banky | David Malpass | PKN Orlen | EASA | Americká ropná společnost | Americká automobilka | Farmaceutická společnost | Londýnské akciové burzy | Huawei Technologies | Airbus | Nord Stream | Nord Stream 2 | Akciový index Dow Jones | Purdue Pharma | Společnost Microsoft | Události ve světové ekonomice | Nejdůležitější ekonomické události | Události roku | Porsche | Událostí ve světové ekonomice | Škoda Auto | Míra | Premiér Babiš | Vivendi | Jaderná elektrárna | Úroky | Konec roku | Investiční aktivity | Edward Moya | Míra nezaměstnanosti v Británii | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Hypotéky | Premiér Boris Johnson | Geely | Důchod | Předseda | Americké centrální banky | Elektrárenská společnost | Automobil | Regulátoři | Výkonná ředitelka | Ředitelka | Záporné úrokové sazby | Meziroční míra inflace v eurozóně | Paolo Gentiloni | Europoslanci | Eurokomisař | Italský premiér | xStation5 | Biotechnologické společnosti | AT&T | Disney | Německý ministr hospodářství | Ministr hospodářství | Peter Altmaier | Nike | Bydlení | Uber | EY | Ztráta | NERV | Hlavní ekonomické události | Hlavní akciové indexy | Giuseppe Conte | ACEA | Miliardy korun | Výnosy státních dluhopisů | Peking | National Bank of Greece | Singapur | Obchodní podmínky | Investiční aktivita | Hospodaření | Paschal Donohoe | Placení daní | Američané | Francouzský ministr financí | Bruno Le Maire | Návratnost | Odškodné | Netflix | Inovace | Míra inflace v eurozóně | Washington | Daimler | Ceny ropy dnes | Letecké společnosti | Miliardy eur | Írán | Irák | Ministr energetiky | Ministr zahraničí | Ekonomické sankce | Přebytek bilance zahraničního obchodu | Produkce energie | Období po brexitu | Von der Leyenová | Úřad britského premiéra | Budoucnost | OX Capital Markets Ltd | Ifo | Experti | Zemědělství | Spolkový statistický úřad | Poradenství | Automobilka BMW | Nový rekord | Dow Jonesův akciový index | Iniciativa | Podnik | Posouvat kupředu | Tuzemská inflace | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Přebytek bilance | Výroba v eurozóně | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | Silnější kurz | Kryptoměny bitcoin | Americké akcie dnes | Meziroční růst spotřebitelských cen | Americké ministerstvo | Hospodářský růst v Číně | Americké ministerstvo obchodu | Pozitivní komentáře | Velké firmy | Ceny energií | Akcie HP | Čerpání peněz | Angela Merkelová | Kancléřka Angela Merkelová | Německá kancléřka | Prognózy ČNB | Zajímavé zisky | Krach | Komunikace | Francouzská vláda | Údaje o HDP | Francouzský prezident | Prezident Emmanuel Macron | Emmanuel Macron | Macron | Astrazeneca | Trump | Belt and Road | Prezident | Koronavirus | Průměrná úroková sazba | NICE | Brand Finance | Google | Samsung | WhatsApp | Instagram | Obchodní vztahy | Nákaza koronavirem | Trhy | Spravedlivější zdanění | Šíření nového koronaviru | Ursula von der Leyenová | Světová zdravotnická organizace | WHO | Americký miliardář | Filantrop | Evropské ekonomiky | Šíření koronaviru | Počáteční zisky | Silnější kurz dolaru | Ratingová agentura Fitch | Virus | Vir | Negativní dopad | Nejprudší pokles | Pokles | Situace | Zdražovat | Odhad letošního růstu | Provozní zisk | Meziroční růst | Vít Hradil | Pandemie koronaviru | Pandemie | IHNED | Vysoká inflace | Boeing | Vstupy | Úřad pro energetické informace | Lehká ropa WTI | Raiffeisenbank a.s. | FIAT | Akceptovat ztráty | Pochybnosti | Zlepšení | Úsilí | Světová zdravotnická organizace (WHO) | Výdaje | Platit daně | Daň z příjmu | Daňové otázky | Dopady koronaviru | BP | Dodávky na trh | Adidas | Americká společnost | Rekordní hodnoty | Universal Music Group | SEC | Rozhodování | Měnový výbor ruské centrální banky | Americké ekonomiky | Britský statistický úřad | Firemní sektor | West Texas Intermediate | Medvědi | Poptávky po ropě | Organizace zemí vyvážejících ropu | Výrobce elektromobilů | COVID-19 | Zvyšující se inflace | Deutsche Telekom | Ekonomické aktivity | Společnost Berkshire Hathaway | Konjunkturální průzkum | Slabá čísla | Výhled růstu globální ekonomiky | Stabilita | Jižní Korea | Sestupný trend | Japonská automobilka | Automobilka Toyota | Toyota | Vývoj | Ministři financí zemí platících eurem | Šok | Ředitelka Mezinárodního měnového fondu | Snížení těžby | Michel Barnier | Opatření proti šíření nemoci | Světový trh s ropou | Varovné signály | Výsledky HDP | Ekonomika Evropské unie | Videokonference | Lídři EU | Rishi Sunak | Pomoc ekonomice | Premiér Giuseppe Conte | Italský premiér Giuseppe Conte | Restrikce | Zásoby ropy v USA | Aerolinky | Air France-KLM | Lufthansa | Nouzový stav | Opatření proti koronaviru | Olaf Scholz | Bankovky | Mince | Bankovky a mince | Profitovat | Nejprudší pokles v historii | Technologičtí giganti | Tencent | Solidarita | Íránská ropa | Karanténní opatření | Stimuly | Evropské země | Unijní instituce | Brusel | Letectví | Kabinet | Tržby společnosti | Generální ředitel ČEZ | Zrychlení inflace | Největší propad | Vyšší úrok | Společnost Saudi Aramco | Šíření viru | Inflace v EU | Gazprombank | ECB dnes | Spotřebitelé | Zotavení ekonomiky | Ekonomický rozvoj | Výhled poptávky | Automobilka | Dopady koronavirové pandemie | Dopady pandemie | Pandemie COVID-19 | Počet nakažených | Čerpací stanice | Mimořádná opatření | Nejslabší růst | Žádosti o podporu | Dopady krize | Snížení základní úrokové sazby | Šíření nemoci COVID-19 | Šíření nemoci | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Světové tiskové agentury | Tiskové agentury | Zásobníky | Texas | Bilion dolarů | Běžný účet eurozóny | Německý ministr financí | Situace v Číně | Koronavirová krize | Král Salmán | Salmán | MF | Pravidla EU | Německá automobilka | Škoda | Index ISM | Manufacturing | Demokraté | Domácnosti | Asociace | Posílení amerického dolaru | Investiční banka Goldman Sachs | Dramatický dopad | Fiskální balík | Přehled kurzů | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Ministryně financí | Stabilizační mechanismus | Záchranný balíček | Další růst | Růst | Delta Air Lines | Balík na podporu ekonomiky | Koronavirové krize | Poslanci | Signál | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Repo sazby | Státní rozpočty | Biliony | Potenciál | Evropský parlament | Koronové dluhopisy | Dopady pandemie na ekonomiku | České vlády | Výroba automobilů | Automobilový trh | Farmaceutické firmy | Ceny elektřiny | Karanténa | Bulharsko | Unijní země | Fiat Chrysler | Krizový fond | Sberbank | Ekonomiky | Nigérie | Alžírsko | VW | Člen představenstva | Slovensko | Války | Schodek | Březnová data | Poradce | Organizace | Realitní firmy | LTV | Mark Rutte | Nizozemský premiér | Premiér Mark Rutte | Využití záchranného fondu eurozóny | Obchodní svaz | Letecká společnost | Závislost | Práce | Asijská rozvojová banka | Rozvojová banka | Koronakrize | Vláda USA | Světový potravinový program | Údaje | Emise oxidu uhličitého | IATA | Skupina OPEC | AOL | DPH | Mexiko | Pedro Sánchez | Španělský premiér | Eurokomisaři | Thierry Breton | Eni | Opatření proti šíření koronaviru | Prezident Vladimir Putin | Pohonné hmoty v ČR | Jihoevropské země | Ministři | Oživení ekonomik | Ekonomické oživení | Ministři energetiky | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Tajné služby | Německé automobilky | Snížení produkce | Nejvyšší soud | Splátky dluhů | David Frost | Mluvčí EK | Daniel Ferrie | Více peněz | Rozpočet EU | Státy G20 | Země skupiny G20 | Výhled poptávky po ropě | Vedoucí představitelé | Úspory | Hospodářské oživení | Prodej aut v EU | Růst cen v EU | AMC | EP | Statistiky | Oživit ekonomiku | USD za barel | Madrid | Cena americké ropy | Cena americké ropy WTI | Nabídka ropy | Spotřeba ropy | Finanční pomoc | Ázerbájdžán | Nizozemsko | Situace na trhu s ropou | Zbyněk Stanjura | Premiér Andrej Babiš | Celosvětová poptávka po ropě | Reddit | Sociální síť | Debata | Surové ropy | Evropská data | Air France | Posílení | Omezení pohybu | Zoom Video Communications | Amazon Jeff Bezos | Premiéři zemí Evropské unie | Joe Biden | Dluh Itálie | Automobilka Škoda Auto | Automobilka Škoda | Lucembursko | Poklesy HDP | Evropské méně | Data z trhu práce | Cestování | Americký HDP | 737 MAX | Americká centrální banka (Fed) | Pracovní síly | Ryanair | Volvo | Zasedání Evropské centrální banky | Osobní příjmy | BCM | Shell | Energetická společnost | Maloobchod | Čistá ztráta | Dopravci | Soudní dvůr EU | Soudní dvůr | Soud | Koncern Volkswagen | PEPSICO | Dovoz | Vývoz | Objem ropy | UNWTO | Zdražení ropy | Rakouský kancléř | Sebastian Kurz | Obchodní přebytek | Wolt | Alternativní taxislužby | Soud EU | Unijní soud | Justice | Státy eurozóny | Zadlužení | Expanze | Bezpečnost | Šéfka EK | Propad průmyslové výroby | Zveřejněné údaje | Italský statistický úřad | Italský statistický úřad ISTAT | Členské státy | Koronavirová nákaza | Průmyslová výroba v Evropské unii | RBI | Otvírání hranic | Rekordní propad | Auta | Xiaomi | Vývoj ekonomiky | Dohoda mezi EU a Británií | Plynovod Nord Stream | Plynovod Nord Stream 2 | Vakcína | Spekulovat | Moderna | Jukos | Mluvčí MMF | Prodej vozů | Prodej vozů v rámci Evropské unie | Český Svaz dovozců automobilů | Svaz dovozců automobilů | Nástroj SURE | Koronavirová pandemie | Evropské sdružení výrobců automobilů | Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) | Velikost fondu | Omezení produkce | Kupci | Aktivity v eurozóně | Předsedkyně Evropské komise | Renault | Přežití Evropské unie | Umělé inteligence | Spoluzakladatel | Ekologické podmínky | JDE | Unijní činitelé | Unie | Setkání lídrů | ČR | Záchranný program | Prezidenti a premiéři | Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie | Jihoevropské státy | Koronavirové pandemie | Hospodářský institut | Hospodářský institut Ifo | Hertz | Andrej Babiš (ANO) | Výrobce aut | Francouzská automobilka | Automobilka Renault | Reliance Industries | Těžba ropného kartelu | Těžba ropného kartelu OPEC | Záchranný balík EU | Záchranný balík | Exprezident Klaus | Exprezident | Václav Klaus | Bývalý prezident | Prezident Václav Klaus | Finanční krizový plán | Krizový plán | Plán Evropské komise | Krizový plán Evropské komise | Jednání EU s Británií | Rozpočet eurozóny | Budoucí rozpočet eurozóny | PEPP | Střední Evropa | Kommersant | Dění kolem brexitu | Internetová firma | CVC Capital | Square | Francouzský ministr | Berlín | Americké statistiky | Jednání mezi EU a Británií | Polský premiér | Mateusz Morawiecki | Šéf SB | Vývoz z Německa | Tempo poklesu | Používání eura | Portugalský ministr financí | Mário Centeno | Index Nasdaq Composite | eMarketer | Strach z druhé vlny | Průmyslová výroba v EU | Parlament dnes | Brexitové přechodné období | Maroš Šefčovič | Místopředseda Evropské komise | Michael Gove | Prodloužení přechodného období | Investice do infrastruktury | Nestlé | Sanofi | CapitalPanda | BCM Begin Capital Markets CY Ltd | BCM Begin Capital Markets CY | OX Capital Markets | Jozo Perić | Agrofert | Političtí vůdci | Největší evropská ekonomika | HDP EU | Covid | Technologické firmy | Banka JP Morgan | Předsedové vlád | Finanční ústavy | Druhá vlna | Ekonomické aktivity v eurozóně | Index německých akcií | Státní pomoc | Cla na zboží | Příjmy a výdaje | ARD | Sankce proti Rusku | Merkelová a Macron | Ukrajinský prezident | Volodymyr Zelenskyj | Ukrajinská vláda | Jasný signál | Zasedání MMF | Zasedání Mezinárodního měnového fondu | Nákupy přes internet | MAM | Sony | Fond obnovy | Výhled vývoje ekonomiky | Výrazný propad | Střední kurz | Kurz bulharské měny | Bulharské měny | Chorvatsko | Leva | Nový trend | Ceny emisních povolenek | KLM | Úspěchy | DoorDash | Ocenění | Americká společnost Apple | Šance | SAE | Chrysler | Kyrylo Ševčenko | Eurodluhová unie | Evropská dluhová unie | Dluhová unie | Ceny | Viktor Orbán | Maďarský premiér | Premiér Viktor Orbán | Praha | Summit Evropské unie | Rozdíly v názorech | Verizon Communications | Technologické společnosti | Merkelová | Společnost Twitter | Objem fondu obnovy | Společnost Amazon | Softwarový gigant | Fond obnovy EU | Zotavení ekonomik | Manfred Weber | Životní úroveň | Ekonomické následky | Ekonomické následky pandemie | Následky pandemie | Reliance | Progres | Celkový výsledek | Odhady HDP | Letecká osobní doprava | OMV | Plynárenské společnosti | Čínská společnost | Odhad růstu HDP | Důvěra | Turistický ruch | Data z tuzemské ekonomiky | Margrethe Vestagerová | Výzkumy | Indonésie | Produkce v průmyslu | Objem dovozu | Bruegel | Lepší výsledky | Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu | Erdogan | Recep Tayyip Erdogan | Oživení poptávky | Indikátory sentimentu | Upozornění na rizika | Vládní koalice | Goodyear | Výrobce pneumatik | Unijní ministři | Unijní ministři zahraničí | Coca-Cola | Ruská vláda | Klimatické změny | Odborníci | Transparentnost | Větší zdanění | Zdanění | Fiat Chrysler (FCA) | Mezinárodní agentura pro energii | Objem exportu | Čínské technologické firmy | Snížení emisí | Universal Music | Peníze z krizového fondu | Sílící dolar | Caroline Bainová | Ropa dnes | Evropský statistický úřad | Elektromobily | Politici | Ropovody | Primární veřejné nabídky akcií | Primární veřejné nabídky akcií (IPO) | Dánská vláda | Dan Jörgensen | Klimatický plán | Klimatický plán Kodaně | Ministr životního prostředí | Dánský ministr | Snížit emise | Biden | Softwarová společnost | Americká softwarová společnost | Internetová společnost | Americká internetová společnost | Pracovní místa | Ranní okénko | Česká republika | Yavuz | McAfee | Nejvýraznější růst | Antimonopolní úřad | Fyzické akcie | Energetický sektor | Lockdown | Měnový fond | Clement Beaune | Libye | iPhone | Výrobce letecké techniky | Masivní investice | Jack Dorsey | První peníze | Koncern | Epidemiologická situace | Embargo | Andorra | Množství peněz | Dluhopisy EU | Nařízení | Reebok | Intel | Výrobce čipů | Průzkum PMI | Futures na ropu | Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) | Sigmar Gabriel | Státy Evropské unie | Ruské společnosti | GLE | Přebytek zahraničního obchodu | Vakcína proti covidu-19 | Apollo | Apollo Global Management | Řešení rozpočtového sporu | MRNA | Heiko Maas | Německý ministr zahraničí | Nabízené dluhopisy | Producent ropy | Ropovod Družba | Zelené dluhopisy | Životní prostředí | GameStop | Společnost DoorDash | Munich Re | Vonovia | Munich | Continental | Carsten Fritsch | Očkování | Rozpočtové deficity | Zadlužování | Johan van Overtveldt | Financování fondu | Orbán | Trumpova vláda | Mutace koronaviru | MGM | Dohoda EU s Británií | Futures na ropu WTI | Evropská unie a Británie | Nicola Sturgeonová | Skotská premiérka | Irský premiér | Micheál Martin | Dohoda Evropské unie s Británií | Předsednictví EU | Růst průmyslové produkce | Cenné papíry a burzy | Svaz BGA | Německý obchodní svaz | Německý obchodní svaz BGA | BA.US | Boeing 737 Max | Rozmach Číny | Proměny automobilového průmyslu | Boston Consulting Group | BCG | Boston Consulting Group (BCG) | Budoucnost automobilového průmyslu | Čínské Lenovo | Lenovo | Celní války | Cities 40 | C40 | Paralýza | Pandemická paralýza | Belt and Road Initiative | Iniciativa Pásu a cesty | Desetiletí v ekonomice | Počasí | Rychlé ekonomické oživení | Růst ceny | Pomoc firmám | Zvýšení těžby | Zvýšení ceny | Hodnota trhu s kryptoměnami | Brands | Zdravotní péče | TUI | Akcie americké internetové společnosti | Zoom Video | Carrefour | Couche-Tard | Evropské centrální banky | Toshiba | Polská společnost | Obavy o poptávku | Akcie společnosti GameStop | Globální letecká osobní doprava | Automobilka Tesla | Dialog | Dialog Semiconductor | Poslanci Evropského parlamentu | BofA Securities | ETS | Nové rekordy | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | Fosilní paliva | V4 | Evropský výrobce letecké techniky | PMI indexy | Rumunský ministr financí | Florin Citsu | Rumuni | Digi24 | Bukurešť | Plán zavedení eura | Skluz | Air | Celosvětová poptávka | Covidová krize | Míra inflace v Německu | Maďarská ekonomika | Uvolnění rozpočtových pravidel | Riziková prémie | Britská společnost | Pandemie covidu-19 | Výhled růstu ekonomiky | Zpravodajské události | VOW1.DE | VOW1 | Suezský průplav | Discovery | Loď Ever Given | Ever Given | Hrubý národní důchod | Data z reálné ekonomiky | PMI index | LMT | Hodnota trhu kryptoměn | Globální daňové dohody | Daňové dohody | Daně ve Spojených státech | Nízkoúročené půjčky | Země se středními příjmy | Prezident Světové banky (SB) | Firemní daně | Richard Bechník | Fincentrum & Swiss Life Select | Eurokomisař pro ekonomiku | Debut na trhu Nasdaq | Ceny ropy Brent | Emise skleníkových plynů | Pepco | Premiér Mario Draghi | Italský premiér Mario Draghi | Raytheon Technologies | Raytheon Technologies (RTX.US) | RTX.US | Odhad letošního růstu ekonomiky | Uranium Energy | UEC | Rostoucí ceny | Objednávky | Internetové společnosti | Verizon | Společnost Verizon | Cena emisních povolenek | Cena emisních povolenek v EU | Cena povolenek | Pakt stability a růstu | Japonský konglomerát | Eurokomisařka | Meziroční růst cen | Plán obnovy | Hospodářské stimuly | Pandemie COVID | Malta | Zvýšené riziko | Riziko ztráty | Deutsche Wohnen | Vonovia a Deutsche Wohnen | Oslabení | About You | Růst úroků | Prodejní ceny | První zvýšení sazeb | MNB | Pershing Square Tontine Holdings | PSTH | Pershing Square Tontine Holdings (PSTH) | Firmy z EU | Evropské společnosti | Vysoký rozpočet | Salvador | Plány | Cíle | Příležitosti | Dodávky plynu | Bezemisní ekonomika | Dekarbonizace | Jan Kalina | Gigafactory | Zelená energetika | Revolut | Prodej | Jednotné měny | Zavedení jednotné měny | BCM Begin Capital Markets | Konference OSN o obchodu a rozvoji | Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) | Nové prognózy | Regulační úřad | Didi | Malajsie | Thajsko | Cenové stability | Společnost Didi | Technologie | Americký výrobce | Nabídky akcií | Zdanění energií | Zdanění znečisťujících leteckých paliv | Klimatické strategie | Daňová pravidla | Minimální sazby daně | Sazby daně | Daně na energetické produkty | Letecké palivo | Lety v Evropské unii | Andy Jassy | Spojené arabské emiráty | Hliník | Sada dat | Kontejnerová loď | Kontejnerová loď Ever Given | Výkonná rada MMF | Plán na zavedení digitální daně | TSMC | Zvýšení produkce | Didi Global | Plány obnovy | Český vývoz | Rada guvernérů | Úřad pro hospodářskou soutěž | Čínský výrobce | Taiwan Semiconductor Manufacturing | GlobalFoundries | Odvětví | Pokles poptávky | Divize | Rotterdam | Indické společnosti | Načasování | Ministři financí zemí Evropské unie | Výrobce elektromobilů Tesla | Dodávky suroviny | Americké technologické společnosti | Softwarová společnost Microsoft | Rekord | Suez | Bilion | Německý automobilový koncern | Automobilový koncern | Dodávky ruského plynu | Růst aktivity | Objem nouzových rezerv | Členské státy Mezinárodního měnového fondu | Členské státy Mezinárodního měnového fondu (MMF) | Státy Mezinárodního měnového fondu | Rozšíření nouzových rezerv MMF | Rozšíření nouzových rezerv | Special Drawing Rights | Special Drawing Rights - SDR | SDR | Rekordní minimum | Zajišťovny | CVC Capital Partners | CVC | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Cena kryptoměny | Výrobce sportovního oblečení | Německý výrobce | Authentic Brands Group | První odhad | Dovoz oceli | Medián | SpaceX | Americká ministryně financí | David Vagenknecht | Nedostatek čipů | Ranní glosa | Společnosti | Axel Springer | Vydavatelství Axel Springer | Německé vydavatelství | Měnové unie | Guardian | Opatření | Chorvatská ekonomika | Rivian | Uhlí | Indexy amerického akciového trhu | Spojené arabské emiráty (SAE) | Ceny plynu | Společnost AT&T | WarnerMedia | Mediální skupina | Skupina Vivendi | Investice do těžby | mmBtu | Zemní plyn (LNG) | Title Transfer Facility (TTF) | Title Transfer Facility | TTF | Úročení | Růst cen plynu | Americký vládní Úřad pro energetické informace | Automotive | Mathias Cormann | Mediální podnik | David Card | Joshua Angrist | Guido Imbens | Německé aerolinky | Aerolinky Lufthansa | Češi | První zelené dluhopisy | Zelené dluhopisy EU | První zelené dluhopisy EU | Zdražování energií | Nákup plynu | Dmitrij Peskov | Prodeje ropy | Vysoké ceny | ITA | Italia Trasporto Aereo | Italia Trasporto Aereo (ITA) | Veolia | Giphy | Zdravotnictví | Americká automobilka Tesla | Kuny | Rumunsko | Pozornost | Volvo Cars | Boeing (BA.US) | Christian Lindner | Robert Habeck | Ruský prezident | Veřejné investice | Akcie švédské automobilky | Meta | Metaverzum | Dceřiná firma | Lídři G20 | Meta Platforms | Společnost Yahoo | Hlavní index francouzských akcií | Index francouzských akcií | Fialova vláda | Hospodaření českého státu | Společnost | Ruský plynovod | RIA Novosti | Družba | Lockdowny | TIM | Jens Stoltenberg | Změny klimatu | Globální nedostatek čipů | Nové mutace | Uvolnění rezerv | Omikron | Parag Agrawal | | Britský antimonopolní úřad | CMA | Nové vakcíny | Kazachstán | Nejvýraznější propad | Vietnam | Kartel při obchodování s měnami | Kartel při obchodování | Postavení na trhu | Rozšíření | Rostoucí inflace | Výrobce čipů Intel | Tržní hodnota americké společnosti | Kryptoměnové transakce | Bidenova administrativa | Jamal | Mluvčí Kremlu | PGNiG | MTI | Agentura MTI | Kritéria konvergence | Konvergence | Covidové krize | Evropské aerolinky | Tranzit ruského plynu | Kosovo | Zvyšování sazeb Fedu | Ruský plyn | Průměrná míra inflace | Válka na Ukrajině | Omezení dodávek | Instituce | Základní úrok | Ruské dluhopisy | Napětí kolem Ukrajiny | LHA | LHA.DE | Lufthansa (LHA.DE) | Vladimir Čižov | Útok na Ukrajinu | Ruský útok na Ukrajinu | Ruský velvyslanec | Deeskalace | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Vojenský konflikt | Sankce | Separatistické regiony | Krok Moskvy | LMT.US | Lockheed Martin (LMT.US) | Odpojení Ruska | Platba SWIFT | Identifikační kód | Odpojení Ruska od systému SWIFT | Export klíčových komodit | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Bidenova vláda | Ukrajinská krize | Ruské banky | Cena plynu pro evropský trh | Green Deal | Ruský útok | Lídři zemí EU | Kyjev | Burza v Moskvě | UEC.US | Západní společnosti | BAE Systems | BA.UK | BAE Systems (BA.UK) | MWh | EUR/MWh | Sedmadvacítka | Vzdušný prostor | Evropský blok | Harmonizovaná inflace | Orsted | Rheinmetall | Zkapalněný zemní plyn | Sankce EU | Zpřísnění sankcí | Obranný sektor | DBK.DE | Deutsche Bank (DBK.DE) | GLE.FR | DBK | Societe Generale (GLE.FR) | UCG.IT | UCG | UniCredit (UCG.IT) | Renault (RNO.FR) | RNO.FR | Volkswagen (VOW1.DE) | Continental (CON.DE) | CON.DE | BMW (BMW.DE) | BMW.DE | TUI (TUI.DE) | TUI.DE | Airbus (AIR.DE) | AIR.DE | Nové energetické technologie | Energetické technologie | Vestas Wind Systems | VWS.DK | Vestas Wind Systems (VWS.DK) | ORSTED.DK | Orsted (ORSTED.DK) | NEL (NEL.NO) | NEL.NO | NEL | Uranium Energy (UEC.US) | RHM.DE | Rheinmetall (RHM.DE) | AIIB | Asijská banka pro investice do infrastruktury | Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) | Invaze | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | Společnost Orsted | Společnost Eni | Ukrajinský premiér | Denys Šmyhal | Zákaz dovozu ruské ropy | Řetězce | Členské státy IEA | Zlevňování ropy | Velvyslanec SAE | Západní sankce | Zahájení ruské invaze | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Nord Stream 1 | Plynovod Nord Stream 1 | CBAM | Dopady války na Ukrajině | Dodávky zemního plynu | Platby za plyn | Zastavení dodávek plynu | Zastavení dodávek | Sankce uvalené na Rusko | Rusko dodávky plynu | Ruská plynárenská společnost | Plynárenská společnost | MOL | Růst cen energií | Zákonodárci | Vlastnictví | Embargo na dovoz ruské ropy | Dovoz ruské ropy | Kiril Petkov | Premiér Kiril Petkov | Bulharský premiér | Embargo na ruskou ropu | Zavedení eura jako oficiální měny | Zákon o zavedení eura | Chorvatský parlament | EuRoPol Gaz | Occidental | Zavedení rozpočtových a dluhových pravidel | Znovuzavedení fiskálních pravidel | IPEF | Maďarské fondy na ropu | Maďarské fondy | Zavedení eura v Chorvatsku
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Trh | Pozice | Reuters | Výhled | ČTK | Banky | Rezistence | Banka | FOREX | Obchodování | EUR/USD | Indikátor | Graf | ROCE | Cena | FXstreet

Předchozí klíčová slova

Člen představenstva
Člen představenstva ČEZ
Člen rady guvernérů
Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky
Členské státy
Členské státy EU
Členské státy G20
Členské státy IEA
Členské státy Mezinárodního měnového fondu
Členské státy Mezinárodního měnového fondu (MMF)

Následující klíčová slova

Členské země EU
Členské země eurozóny
Členské země Evropské unie
Členské země kartelu OPEC
Členské země WTO
Členství v EU
Členství v NATO
ČMKBK
ČMZRB
ČNATA
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex krypto webinar
Potvrďte prosím... Zavřít