Čtvrtek 23. březen 2023 14:48
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Tickmill logo

Klíčová slova - Ruský plyn

img

Si Ťin-pching v Moskvě Putinovi do náruče úplně nepadl. Čína nehodlá od Ruska kupovat tolik plynu, kolik by si Kreml přál

22.03.2023 Čínský prezident Si Ťin-pching se při své právě skončené třídenní státní návštěvě Ruska snažil dávat světu zřetelně najevo, že je se svým hostitelem zajedno v celé řadě věcí. V tom pro Kreml opravdu důležitém byl však zdrženlivý. Nekývnul třeba na nabídku svého protějšku Vladimira Putina, aby Čína odebírala mnohem více plynu.
C:\fakepath\ropa2.jpg

Šéf Exxonu kritizoval energetickou politiku EU, zašla podle něj příliš daleko

08.03.2023 Generální ředitel americké ropné společnosti ExxonMobil Darren Woods kritizoval energetickou politiku Evropské unie. Podle něj zašla až příliš daleko a represivní opatření proti fosilním palivům v Evropě teď velké energetické společnosti nutí, aby přehodnotily své plány a případně investovaly jinde. Woods to řekl na každoroční konferenci CERAWeek, která se v těchto dnech koná v Houstonu.
C:\fakepath\eu penize.jpg

Analýza: EU díky obnovitelným energiím ušetřila miliardy eur za dovoz plynu

22.02.2023 Evropská unie byla díky většímu využívání energie z větru a slunce schopna ušetřit po začátku invaze Ruska na Ukrajinu 12 miliard eur (asi 285 miliard Kč) za dovoz plynu. Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněné analýzy think-tanku Ember Climate.
img

Konec éry drahého plynu?

08.02.2023 Ještě před několika měsíci média doporučovala nakoupit teplé svetry na nadcházející zimu kvůli extrémním cenám energií a plynu. Zima s cenou plynu 300 eur za megawatthodinu by nebyla levná a nejspíš ani teplá. Tyto obavy však již dávno pominuly a nyní si klademe otázku: Je to konec éry extrémně drahého plynu a vysokých účtů za energie? Je to naopak začátek větších problémů, kterým čelí Evropa a další země závislé na plynu?
img

Velké čínské otevření: divoká makro karta roku 2023

20.01.2023 Zatímco v Evropě jsme si již odvykli považovat covid-19 za hlavního hybatele makro dění, v Číně dochází teprve v těchto týdnech k překotnému otevření druhé největší ekonomiky světa. Po téměř třech letech izolace totiž komunistická strana kapitulovala na politiku nulové tolerance a uvolnila většinu proti-pandemických opatření. A vzhledem k velikosti čínské ekonomiky je možné, že půjde o jednu ze zásadních makro událostí tohoto roku, jejíž dopady pocítí i zbytek globální ekonomiky.
img

Ruský Gazprom pokračuje ve snižování dodávek plynu do Evropy přes Ukrajinu

19.01.2023 Ruská plynárenská společnost Gazprom pokračuje ve snižování dodávek zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu. Firma oznámila, že dnes budou tyto dodávky činit 25,1 milionu krychlových metrů. Již v úterý je zredukovala na 32,6 milionu krychlových metrů, tedy o zhruba osm procent proti předchozím několika dnům, napsala agentura Reuters. Od 6. do 16. ledna se dodávky pohybovaly mezi 35,4 a 35,5 milionu krychlových metrů denně. Po většinu loňského druhého pololetí přitom přesahovaly 40 milionů krychlových metrů denně.
C:\fakepath\zemni plyn5.jpg

Plyn pro evropský trh dál zlevňuje, dopoledne se dostal k 70 eurům za MWh

02.01.2023 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh první obchodní den letošního roku pokračuje v poklesu. Dopoledne vykazoval klíčový termínový kontrakt na plyn pokles o více než sedm procent, a cena se tak dostala k 70 eurům (1692 Kč) za megawatthodinu (MWh). Plyn je nyní nejlevnější od druhé poloviny loňského února, tedy od doby, než začala válka na Ukrajině. K nízkým cenám teď přispívá hlavně teplé počasí a s tím související nižší poptávka.
img

Rozbřesk: Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu?

20.12.2022 V komunistické Číně se v posledních týdnech hnuly ledy. Pod tlakem rostoucího počtu nově nakažených, negativních dopadů do ekonomiky a nezvykle silných občanských protestů se úřady rozhodly rozvolnit politiku nulové tolerance vůči covidu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se Čína vydá západní cestou minimálních restrikcí a naučí se „žít s covidem“. Pro evropskou ekonomiku však může být tento krok – zvláště pokud proběhne překotně – spojený minimálně s dvěma negativními riziky.
img

Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu?

20.12.2022 V komunistické Číně se v posledních týdnech hnuly ledy. Pod tlakem rostoucího počtu nově nakažených, negativních dopadů do ekonomiky a nezvykle silných občanských protestů se úřady rozhodly rozvolnit politiku nulové tolerance vůči covidu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se Čína vydá západní cestou minimálních restrikcí a naučí se „žít s covidem“. Pro evropskou ekonomiku však může být tento krok – zvláště pokud proběhne překotně – spojený minimálně s dvěma negativními riziky.
img

Rozbřesk: Evropa i v listopadu snížila spotřebu plynu o čtvrtinu

06.12.2022 Evropa se ve snaze omezit závislost na ruských energiích opravdu snaží. Tedy, abychom byli přesnější, extrémní nárůst cen energií v čele právě s plynem, nutí evropské spotřebitele výrazně šetřit. Přesně to totiž naznačují předběžná čísla o spotřebě plynu v EU za listopad, která oproti pětiletému průměru ukazují na pokles spotřeby asi o čtvrtinu. Tedy podobně jako v říjnu, a to navzdory tomu, že listopad již z hlediska počasí nebyl tak příznivý.
img

Evropa dále snižuje spotřebu plynu

06.12.2022 Evropa se ve snaze omezit závislost na ruských energiích opravdu snaží. Tedy, abychom byli přesnější, extrémní nárůst cen energií v čele právě s plynem, nutí evropské spotřebitele výrazně šetřit. Přesně to totiž naznačují předběžná čísla o spotřebě plynu v EU za listopad, která oproti pětiletému průměru ukazují na pokles spotřeby asi o čtvrtinu.
img

💥NATGAS se propadá téměř o 5 %

30.11.2022 NATGAS se během dnešní seance chová zvláštním způsobem. Dočasná poptávka po elektřině, teple a průmyslovém využití je dnes v USA poměrně vysoká. K tomu všemu jsme svědky rekordních denních exportů LNG ze Spojených států do Evropy, což ukazuje, že stále existuje prostor pro další růst exportu a snižování lokální nabídky.
img

Gazprom hrozí, že vypne Evropě další plyn. Ratingová agentura Standard & Poor’s zase varuje Českou národní banku

22.11.2022 Evropa energetickou krizi zatím zvládá. To však neznamená, že zejména některé její země – včetně Česka – nečeká v příštím roce ekonomický otřes. Oba závěry lze vyvodit z dnešního dění na mezinárodních trzích.
img

Finanční trhy: Pro trvalejší oslabení dolaru je nutné rozvolnění ze strany Fedu

04.11.2022 Pokud v nadcházejícím čtvrtletí nedojde k náhlému obnovení toku zemního plynu z Ruska, čeká Evropskou unii a euro, ale i měny jejích satelitů, tedy libru a švédskou korunu, ekonomická zima. I když se to ECB a další centrální banky, s nezanedbatelnou výjimkou Bank of Japan (BoJ), snažily dohnat a ve 3. čtvrtletí zpřísňovaly, zůstává Fed i nadále centrální bankou, která „vládne všem“. A dokud nezačne Federální rezervní systém znovu rozvolňovat, nemůžeme si být jistí, že je americký dolar konečně připraven oslabit.
img

Šéf IEA: Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize

25.10.2022 Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize. Na konferenci v Singapuru to dnes prohlásil výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Napjatá je podle něj především situace na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), poukázal ale i na velké producenty ropy, kteří snižují těžbu. Svět se podle něj i přes cenové stropy neobejde bez ruské ropy.
img

Turecko chce být distribučním centrem ruského plynu pro Evropu, řekl Erdogan

14.10.2022 Turecko se chce stát distribučním centrem ruského plynu, který by proudil do Evropy. Ruské a turecké úřady dostaly zadání, aby na záměru spolupracovaly. Při návratu ze summitu v Kazachstánu to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ve čtvrtek jednal v Astaně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informovala o tom dnes agentura AP.
C:\fakepath\zemni plyn4.jpg

Itálie dnes nedostane plyn z Ruska, tranzit přes Rakousko není možný, uvedla ENI

02.10.2022 Itálie dnes nedostane žádný plyn z Ruska. Uvedla to italská energetická společnost ENI s odkazem na informaci od ruské společnosti Gazprom. Podle ruské firmy totiž není možné zaručit tranzit přes Rakousko kvůli regulačním změnám. Před válkou Itálie pokrývala dovozem z Ruska na 40 procent své spotřeby plynu.
C:\\fakepath\\xtb-29092022-3.png

Reportáž z vysílání XTB: Energetická krize 2022

29.09.2022 V úterý 22. 9. 2022 od 18:00 pořádala společnost XTB online konferenci na aktuálně velmi skloňované téma „Energetická krize 2022“. Pozvanými řečníky byli: Lukáš Kovanda (hlavní ekonom Trinity Bank), Tomáš Prouza (prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR) a Jaroslav Šura (ekonom a investor). Konferencí provázel hlavní analytik XTB Česká republika Jiří Tyleček.
C:\fakepath\zemni plyn 2.jpg

Cena zemního plynu v USA obnovila růst, je blízko mnohaletého maxima

14.09.2022 Cena zemního plynu ve Spojených státech kvůli hrozbě stávky na železnici obnovila růst a pohybuje se blízko mnohaletého maxima nad devíti dolary za milion britských termálních jednotek (mmBtu), na kterém se ocitla v srpnu. Ukazují to záznamy komoditní burzy NYMEX v New Yorku. Před dvěma lety stál plyn v USA zhruba 1,50 USD/mmBtu.
img

Scholz: Německo bude mít do konce příštího roku náhradní kapacitu za ruský plyn

14.09.2022 Německo bude mít do konce příštího roku díky nově budovaným terminálům na zkapalněný zemní plyn (LNG) dostatečnou dovozní kapacitu, aby plně nahradilo dodávky ruského plynu. Na fóru zaměstnavatelů to dnes v Berlíně prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že jeho vláda hledá možnosti, jak ceny energií spotřebitelům snížit.
img

Plán EU na boj s drahými energiemi

12.09.2022 Evropská unie má plán, jak bojovat s drahými energiemi. Shoda ovšem panuje jen v obecné rovině, v detailech zatím evropský plán hodně “drhne”. Ministři pro energetiku se shodli na tom, že omezí spotřebu elektřiny ve spotřebních špičkách, uvalí mimořádné daně na ne-plynové výrobce energie, zavede strop na ceny plynu a zajistí dostatek likvidity producentům energií, pro které je při vysoké volatilitě velmi obtížné uzavírat obchody na burze. Nejvíce otazníků visí nad zastropováním cen plynu a nad mimořádným zdaněním energetických společností.
img

Rozbřesk: Evropský plán na boj s drahými energiemi zatím přináší víc otázek než odpovědí

12.09.2022 Evropská unie má plán, jak bojovat s drahými energiemi. Shoda ovšem panuje jen v obecné rovině, v detailech zatím evropský plán hodně “drhne”. Ministři pro energetiku se shodli na tom, že omezí spotřebu elektřiny ve spotřebních špičkách, uvalí mimořádné daně na ne-plynové výrobce energie, zavede strop na ceny plynu a zajistí dostatek likvidity producentům energií, pro které je při vysoké volatilitě velmi obtížné uzavírat obchody na burze. Nejvíce otazníků visí nad zastropováním cen plynu a nad mimořádným zdaněním energetických společností.
img

Pražané už mají dvě třetiny plynu z Norska, ruské dodávky se daří z podstatné míry nahrazovat. Dodávky plynu do Česka klesly po odstavení Nord Streamu 1 o necelých 40 procent

08.09.2022 Česko po odstavení plynovodu Nord Stream 1 rozhodně nezůstává bez dodávek plynu. Do Česka sice po vypnutí klíčového evropského potrubí, spojujícího Rusko s Německem, neteče žádný ruský plyn. Zato se však zvyšuje podíl plynu z jiných zemí. „Podle našich odhadů je teď kolem 65 procent zemního plynu spotřebovávaného v Praze původem z Norska,“ uvedl například včera na svém twitterovém účtu Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské. Ta je třetím největším dodavatelem plynu v ČR podle počtu odběrných míst.
img

Dodávky plynu z Německa do Česka klesly v prvním týdnu po odstavení Nord Streamu 1 o takřka 40 procent. Do Česka nyní z Německa proudí hlavně norský plyn

07.09.2022 Do Česka v uplynulých sedmi dnech netekl žádný z Ruska. Důvodem je odstavení plynovodu Nord Stream 1. Přesto se dodávky plynu z německé do české plynovodní sítě ztenčily jen o necelých 40 procent. Důvodem je fakt, že do Česka přes Německo nadále proudí plyn z jiných zemí, než je Rusko. Zejména se jedná o Norsko.
C:\fakepath\gazprom.jpg

Gazprom se dohodl s čínskou CNPC na platbách za plyn v rublech a jüanech

06.09.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom podepsala s čínskou energetickou firmou China National Petroleum Corporation (CNPC) smlouvu, podle které se budou dodávky ruského plynu do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře hradit v ruských rublech a čínských jüanech místo v amerických dolarech. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera je tato změna výhodná pro obě strany.
img

Největší americká banka chystá přesun zaměstnanců z Frankfurtu do Londýna, bojí se zimních blackoutů v Německu. Stabilní dodávky ruského plynu v EU má teď jen Maďarsko

06.09.2022 Největší americká banka JP Morgan se chystá přesunout své zaměstnance z Frankfurtu do Londýna. Obává se, že Německo se bude přes zimu potýkat s blackouty, před nimiž chce chránit je i svůj byznys. Plány banky jsou součástí souboru nouzových opatření, která hodlá uplatnit, zhorší-li se v Německu dále energetická situace.
img

Vypnutí Nord Streamu 1, „ruská odveta“, srazilo do mínusu i americké akcie. Svět se bojí těžké evropské energetické krize s globálními důsledky, cena plynu v EU příští týden prý poletí nahoru

04.09.2022 Americké akcie včera začaly obchodování růstem, nakonec je ale skolila zpráva Gazpromu, že neobnoví dodávky plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval. Takový vývoj naznačuje, že svět se obává závažné evropské energetické krize, která může mít důsledky i mimo starý kontinent.
img

Rusko nechá Nord Stream 1 vypnutý, Siemens naznačuje, je za tím politický motiv. Co se bude dít dále?

03.09.2022 Skutečnost, že Gazprom neobnoví dodávky plynu do EU plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval, není úplně nečekaná. Z pohybů ceny plynu v EU v uplynulých dnech bylo možné vyčíst, že trh přikládá zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost tomu, že ke zprovoznění potrubí nedojde, jak dle plánu mělo, tedy zítra. EU je tak i proto na nastalou situaci alespoň částečně připravena.
img

Ukrajinský Naftogaz by podle svého šéfa mohl napřesrok zásobovat Evropu plynem

02.09.2022 Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz usilovně pracuje na zvyšování produkce zemního plynu a mohla by dodávat evropským státům plyn pro topnou sezonu v příštím roce. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel Naftogazu Jurij Vitrenko. Někteří odborníci z odvětví jsou nicméně k jeho plánům skeptičtí.
img

Závěr týdne je zelený díky datům i energiím

02.09.2022 Akcie i dluhopisy na hlavních trzích si v samotném závěru týdne připisují velmi pěkné zisky. Hlavní americké akciové indexy rostou přes procento a v Evropě vidíme na DAXu růst až přes 3 pct. Velmi dobře se daří i dluhopisům, především těm s kratší splatností. Výnosy v USA padají o 8, v Německu o 9 bazických bodů na 2Y splatnosti. Eurodolar během dneška vytrvale stoupá a nachází se na 1,0025.
img

Je čas zastropovat cenu ruského plynu, řekla šéfka EK

02.09.2022 Evropská unie by měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Během cesty do Německa to dnes prohlásila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na její slova reagoval oznámením, že Moskva v tom případě přestane plyn do unie dodávat. Šéfka unijní exekutivy zároveň vyzvala k úsporám energií, konkrétní plán by měla představit v polovině září.
img

Ranné zhrnutie (31.08.2022)

31.08.2022 Akciové indexy včera nedokázali udržať ranné zisky a ukončili seansu nižšie. S&P 500 klesol o 1,10 %, Dow Jones sa posunul o 0,96 % nižšie a Nasdaq klesol o 1,12 %. Russell 2000 klesol o 1,45 %.
C:\fakepath\zemni plyn Rusko EU2.jpg

Gazprom zastavil vývoz plynu do Polska, Bulharska, Nizozemska a dalších zemí

31.08.2022 Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (ruská společnost Gazprom od čtvrtka zcela zastaví dodávky plynu francouzské společnosti Engie; firma podle ní plně neuhradila červencové dodávky):
C:\fakepath\elektrina.png

Na rekordu uzavřela cena elektřiny pro Německo i plyn pro evropský trh

25.08.2022 Evropské ceny elektřiny stoupají na nové rekordy. Tlak na velkoobchodní energetické trhy, které se již potýkají s výrazně nižšími dodávkami ruského plynu, umocňuje nedostatečná produkce jaderné energie ve Francii. Na rekordu včera uzavřel i plyn pro evropský trh.
img

S nákupem nemovitosti počkejte. Může být levněji

08.08.2022 Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle nejnovějších údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta, nyní už se blíží úrovni 6,5 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.
img

Bulharsko zvažuje dlouhodobý kontrakt na plyn s Gazpromem. Byla by to „rána“ pro Brusel

07.08.2022 Bulharsko zvažuje zahájení jednání o dlouhodobém kontraktu na dodávky plynu s ruským podnikem Gazprom. Náměstek ministra energetiky bulharské úřednické vlády, Elenko Božkov, to v pátek uvedl v rozhovoru pro místní televizi.
C:\fakepath\Turecko2.jpg

Turecko přistoupilo na platby v rublech za ruský plyn, uvádí Moskva

07.08.2022 Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech. Podle agentury TASS o tom po pátečním setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho tureckého protějšku Recepa Tayyipa Erdogana v Soči informoval místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Rusko začalo požadovat platby v rublech po odběratelích plynu po rozpoutání války na Ukrajině a ostré západní reakci, která ohrozila stabilitu ruské měny.
img

Dodávky plynovodem Nord Stream 1 klesly, Německo mluví o mocenské hře

27.07.2022 Dodávky ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 do Německa dnes v souladu s pondělním oznámením ruské společnosti Gazprom klesly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Gazprom do Evropy dodává tolik plynu, kolik je jen možné a nutné - ve větších dodávkách mu podle něj zabránily evropské sankce, které zpozdily opravu turbíny pro plynovod. Mluvčí německé vlády hovoří o mocenské hře, argument s turbínou odmítá.
img

Hypotéky prudce zdražují, splátka za panelákový byt bude 45 tisíc korun měsíčně. Ceny nemovitostí nyní proto budou často klesat, až po dva roky, vyplatí se s nákupem počkat

24.07.2022 Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle nejnovějších údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta, nyní už se blíží úrovni 6,5 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.
img

Týden na akciových trzích: Výsledkové sezóna podporuje akciové trhy

22.07.2022 Makro událostí týdne bylo jistě měnové zasedání ECB. Sazby se zvýšily, to se čekalo, ale nečekalo se, že se zvednou o 50 bb (očekávání byla na jen 25 bb). Navíc podle doprovodného komentáře se pravděpodobně dočkáme dalšího utahování.
C:\fakepath\trader-20072022-25-zm.jpg

Forex: Euro před čtvrtečním rozhodnutím ECB o sazbách vůči dolaru slábne

20.07.2022 Euro dnes na forexových trzích sílilo vůči dolaru, později ale o zisky přišlo a kolem 17:40 SELČ ztrácelo 0,2 procenta na 1,0202 EUR/USD. Investoři čekají, zda a o kolik Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýší základní úrokovou sazbu.
img

Forex: Poteče, či nepoteče? Toť otázka

20.07.2022 Z dneška na zítřek by měla skončit plánovaná odstávka plynovodu Nord Stream 1. Klíčovou otázkou dne tak je, zda ruský plyn ve čtvrtek skutečně začne do Evropy téct a v jaké výši. Tato informace je samozřejmě důležitá pro další cenový vývoj v této komoditě, a tedy i vývoj cen průmyslových výrobců. Data za červen dnes budou zveřejněna za Německo i Česko. Statistiky ukážou na další vzestup, i když dynamika bude slabší než v minulém měsíci. Vysoké ceny kazí náladu i evropským domácnostem. I tady ale podle nás je to nejhorší za námi, jak čekáme od červencového ukazatele spotřebitelské důvěry v eurozóně.
img

Zmrzne Evropa?

18.07.2022 Evropa aktuálně čelí jedné z nejhorších energetických krizí v historii. Faktorů, kterých vedlo k této situaci je mnoho, avšak jeden je zřejmý. Rusko v odvetě za sankce uvalené po útoku na Ukrajinu již přerušilo dodávky plynu některým členským státům EU a postupně omezuje dodávky plynu do dalších zemí. Po dlouhá léta byl plyn preferovaným zdrojem energie, což se přisuzuje jeho nízké ceně. Nelze vyloučit různé akce ruské lobby, která učinila Evropu závislou na ruském plynu. Z toho důvodu se všichni obávají, že během zimní sezóny mohou zmrznout.
img

Ranní okénko - Inflační očekávání mezi českými podniky se znovu zvýšila

15.07.2022 Asijské burzy dnes otevřely ve špatné náladě, když investoři reagovali na výkon čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí +0,4 % meziročně, což je nejnižší tempo od pandemie v roce 2020. Výsledek zaostal i za mediánem tržního odhadu (+1,2 %). V mezičtvrtletním srovnání HDP klesl o 2,6 % oproti očekávaným 2,0 %. Čínská ekonomika byla svírána přísnými lockdowny. V eurozóně dnes dopoledne vyjde květnový údaj o bilanci zahraničního obchodu, která měla navýšit deficit z 31,7 mld. EUR na 35 mld. EUR.
C:\fakepath\US dolar a EURO.jpg

Forex: Euro poprvé od roku 2002 sestoupilo na paritu vůči dolaru

12.07.2022 Jednotná evropská měna euro dnes poprvé od roku 2002 sestoupila na paritu vůči americkému dolaru. Jedno euro se tak po krátkou dobu prodávalo za jeden dolar. Jednotná evropská měna je nyní pod tlakem kvůli obavám z negativních dopadů energetické krize na evropskou ekonomiku.
img

Hypotéky prudce zdražují, splátka za panelákový byt bude 45 tisíc korun měsíčně. Ceny nemovitostí nyní proto budou často klesat, až po dva roky, vyplatí se s nákupem počkat

12.07.2022 Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle dnes zveřejněných údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta. Za poslední měsíc tak stoupla o další citelnou 0,53 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.
C:\fakepath\trader-11072022-25-zm.jpg

Forex: Euro kvůli obavám z recese pokračuje v poklesu na nové 20leté minimum

11.07.2022 Jednotná evropská měna dnes pokračuje v poklesu na nové 20leté minimum vůči dolaru a dále se přiblížila paritě. Ke ztrátám eura přispívají obavy, že energetická krize uvrhne region do recese. Dolar naopak podporuje očekávání, že centrální banka USA (Fed) bude zvyšovat úrokové sazby rychleji než jiné přední centrální banky.
img

⏫NATGAS roste přes 10 %

11.07.2022 Ceny plynu v USA opět rostou, což je způsobeno vlnami veder v jižních státech. Teplota v Texasu má dnes dosáhnout nových, dlouho nepozorovaných maxim a místní distributor elektřiny ERCOT uvedl, že síť může zaznamenat poruchu nebo dokonce vypnutí kvůli nadměrné spotřebě energie. Stojí za připomenutí, že velká část elektráren v USA využívá jako zdroj plyn. Dá se tedy očekávat, že spotřeba plynu v USA bude v blízké budoucnosti opět rekordní, což sníží šance, že zásoby vyskočí na 5letý průměr.
img

Začala údržba plynovodu Nord Stream 1, Německo z ní má obavy

11.07.2022 Konsorcium Nord Stream AG dnes zahájilo pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Konsorcium sídlí ve Švýcarsku a uvádí, že údržba potrvá do 21. července. Německo se obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 po údržbě nepoteče.
img

Ukrajina kvůli vrácení turbíny spílá Kanadě: „Vrážíte nám dýku do zad“. Ode dneška bude EU prakticky bez ruského plynu, s turbínou však Rusko podle Berlína přichází o záminku, proč Nord Stream 1 nezprovoznit

11.07.2022 Dnes nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že dalším významným plynovodem, Jamalem, už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
img

Od zítřka bude EU prakticky bez ruského plynu, jde o historický milník. Turbínu však Rusko dostane zpět, nebude se na ni moci vymlouvat

10.07.2022 Zítra nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že plynovodem Jamal už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
img

Jedna turbína může rozhodnout o tom, zda Česko letos padne do recese. Nikdy v historii nezávisel vývoj české ekonomiky – a osud statisíců Čechů – na jednom jediném stroji

09.07.2022 V současnosti nejsledovanějším a nejdiskutovanějším průmyslovým zařízením světa je bezesporu jedna konkrétní turbína, co odešla na údržbovou opravu do kanadského Montrealu. Poslal ji tam Gazprom, ruský plynárenský gigant, jejž ovládá Kreml. Jenže turbína nemůže zpět do Ruska. Kanada totiž v červnu zavedla sankce na ruský ropný a plynárenský průmysl, které znemožňují export právě takových zařízení do Ruska.
img

Europarlament zítra asi odmítne jádro a plyn jako zelený zdroj, tlačí na to i Kyjev. Naopak USA zrušením cel na čínské zboží, tedy i ruskou ropu, oslabí západní sankce proti Rusku

05.07.2022 Poslance Evropského parlamentu čeká už zítra stěžejní hlasování. Rozhodnou totiž, zda zemnímu plynu udělí visačku zeleného zdroje. Ukrajinští představitelé, včetně třeba ukrajinského velvyslance v Německu, přitom evropské zákonodárce tlačí k tomu, aby visačku neudělili. Podpora plynu prý znamená podporu Putinovu režimu.
img

EU v červnu poprvé dovezla více plynu z USA než z Ruska, uvedl šéf IEA

01.07.2022 Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států než prostřednictvím plynovodů z Ruska. Na twitteru to ve čtvrtek napsal výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.
img

Plynová krize opět nabírá na obrátkách

24.06.2022 Cena plynu v Evropě opět skokově roste a včera se vyšplhala nad 130 EUR/MWh, což je nejvyšší úroveň od začátku března. Na vině jsou nové nabídkové šoky, se kterými se musí trh vypořádat a které ohrožují probíhající plnění zásobníku před topnou sezónou (k cílovým 80 % k prvnímu listopadu). Dobrou zprávou je, že tempo doplňování zásobníků v posledních týdnech akcelerovalo napříč celou EU a zvlášť dobře si vede Česko.
img

Rozbřesk: Plynová krize opět nabírá na obrátkách

24.06.2022 Cena plynu v Evropě opět skokově roste a včera se vyšplhala nad 130 EUR/MWh, což je nejvyšší úroveň od začátku března. Na vině jsou nové nabídkové šoky, se kterými se musí trh vypořádat a které ohrožují probíhající plnění zásobníku před topnou sezónou (k cílovým 80 % k prvnímu listopadu). Dobrou zprávou je, že tempo doplňování zásobníků v posledních týdnech akcelerovalo napříč celou EU a zvlášť dobře si vede Česko.
img

Úsporný energetický tarif neřeší podstatu problému, pouze plošně na dluh maskuje jeho příznaky. Fialova vláda musí začít řešit podstatu problému – mohla si i vytáhnout více na dividendě ČEZ

20.06.2022 Úsporný energetický tarif, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, lidem pomůže jen nepatrně. Nejběžněji přibližně v rozsahu pěti až deseti procent. Například vytápění a ohřev vody běžného rodinného domku plynem vyjde společně s platbou za napájení elektrických spotřebičů na zhruba 95 tisíc korun ročně. Pokud je zdrojem energie elektřina, a k vytápění slouží třeba přímotop, pak je třeba počítat s náklady až kolem 115 tisíc korun ročně. Tyto náklady navíc v nadcházející topné sezóně dále vzrostou.
img

Otázky a odpovede: Je ESG budúcnosť investovania?

17.06.2022 V rámci práce v XTB naši analytici často odpovedajú aj na otázky novinárov. Tentokrát sme odpovedali na otázky pre TREND ohľadom problematiky v oblasti ESG investovania.
C:\fakepath\EU staty.jpg

Orbán: Embargo EU na ruský plyn by zničilo evropskou ekonomiku

10.06.2022 Zavedení embarga Evropské unie na dovoz zemního plynu z Ruska by zničilo evropskou ekonomiku, která se už potýká s negativními dopady růstu inflace v důsledku vyšších cen energií. Řekl to dnes maďarský premiér Viktor Orbán.
C:\fakepath\Rusko.jpg

Rusko má plán, jak splácet zahraniční dluh, aby se vyhnulo bankrotu

30.05.2022 Rusko plánuje zavést mechanismus pro splácení dluhopisů, který má obejít americké sankce a zabránit tomu, že se země dostane do platební neschopnosti. Návrh je podobný systému pro placení za ruský plyn a má zahraničním investorům umožnit otevřít si v ruských bankách účty jak v rublech, tak v tvrdé měně. Investoři by měli mít k penězům přístup bez omezení. V rozhovoru s listem Vedomosti to dnes řekl ministr financí Anton Siluanov. O mechanismu ale zatím vláda jedná, investorům ho představí později.
C:\fakepath\soros.jpg

Soros: Ruská invaze na Ukrajinu může znamenat začátek třetí světové války

25.05.2022 Ruská invaze na Ukrajinu může znamenat začátek třetí světové války. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu to včera řekl americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros. Nejlepším způsobem, jak zachovat svobodnou civilizaci, je podle něj porazit ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovala o tom agentura Reuters.
img

Ruský Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska

20.05.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to dnes finská společnost Gasum, která je státním velkoobchodem s plynem. O přerušení vývozu ji dnes informoval Gazprom. Finský podnik předtím podle agentury DPA odmítl platit Gazpromu za dodávky v rublech.
C:\fakepath\trader-17052022-18-zm.jpeg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

17.05.2022 1) Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje, megawatthodina (MWh) se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes dopoledne pohybovala kolem 92 eur (2273 Kč). Trh se už tolik neobává, že surovina z Ruska přestane proudit, protože Evropská komise (EK) vyjasnila, jak mohou velcí evropští odběratelé za ruský plyn platit, aniž by porušili západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.
C:\fakepath\zemni plyn.jpg

Cena plynu pro evropský trh dál klesá, polevily obavy z nedostatku suroviny

17.05.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje, megawatthodina (MWh) se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes dopoledne pohybovala kolem 92 eur (2273 Kč). Trh se už tolik neobává, že surovina z Ruska přestane proudit, protože Evropská komise (EK) vyjasnila, jak mohou velcí evropští odběratelé za ruský plyn platit, aniž by porušili západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.
img

Brusel ustupuje Putinovi. Nad platbou za plyn v rublech zřejmě přivře oči

15.05.2022 Evropská komise v těchto hodinách završuje svoji snahu precizovat vodítko firmám a státům EU stran toho, jak mají platit za ruský plyn. Podle informací agentury Bloomberg vodítko precizuje takovým způsobem, že evropští odběratelé budou moci nadále nakupovat ruský plyn, aniž by přitom porušovali protiruské sankce. Ty EU zavedla v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
C:\fakepath\zemni plyn3.jpg

Plynovod Jamal přivádí do Evropy plyn z ložisek za polárním kruhem

12.05.2022 Výběr informací o plynovodu Jamal (ruský Gazprom nebude vyvážet plyn potrubím Jamal přes Polsko, zdůvodnil to ruskými sankcemi vůči firmě EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu):
C:\\fakepath\\trader-12052022-19-zm.jpeg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

12.05.2022 1) Bankovní rada České národní banky na dnešním mimořádném měnovém zasedání rozhodla kvůli výraznému oslabení kurzu koruny z posledních dní zahájit intervence na forexovém trhu. Banka o tom informovala na webu. Podle ČNB je cílem nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu koruny v situaci vysoké inflace. Banka zároveň po dobu intervencí pozastavila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.
C:\fakepath\rusky rubl.jpg

Bloomberg: Rublové účty pro platby za ruský plyn už má 20 evropských odběratelů

12.05.2022 Rublové účty pro platby za ruský plyn si u finančního ústavu Gazprombank otevřelo dalších deset evropských odběratelů, celkem už jich je 20. Dalších 14 klientů požádalo o doklady nutné k otevření účtu. S odkazem na svůj zdroj o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Evropští odběratelé už týdny zkoumají, jak splnit nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina, aby za odběr ruského plynu od dubna platili v rublech, a neporušit přitom sankce Evropské unie uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu.
C:\fakepath\trader-10052022-22-zm.jpeg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

10.05.2022 1) Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad 13 procenty. Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 1,8 procenta byl dán zejména dražším bydlením a potravinami.
C:\fakepath\Nemecko3.jpg

Reuters: Německo je na hraně zavádění sankcí, obává se zastavení plynu

10.05.2022 Německo se přiblížilo limitu v zavádění protiruských sankcí, další zpřísňování by roztočilo spirálu hospodářských problémů. Kritické by bylo obzvláště embargo na ruský plyn, na kterém je německé hospodářství prozatím kriticky závislé. Podle informací agentury Reuters se ale němečtí představitelé již připravují na náhlé zastavení dodávek ruského plynu včetně možného převzetí kontroly nad klíčovými společnostmi.
img

Německo je připraveno podpořit zákaz EU na dovoz ruské ropy

04.05.2022 Výhled cen ropy zůstává optimistický v době, kdy se Evropa chystá uvalit embargo na ruskou energetiku. Německý ministr hospodářství Robert Habeck v pondělí řekl, že Německo bude připraveno podpořit okamžitý zákaz Evropské unie na dovoz ruské ropy.
C:\fakepath\zemni plyn.jpg

Brusel neví o zemích či firmách, které by za ruský plyn platily v rublech

02.05.2022 Evropská komise neví o státech EU či firmách z těchto zemí, které by za ruský plyn v souladu s požadavkem Moskvy platily v rublech. Před jednáním ministrů energetiky zemí unie to novinářům řekla eurokomisařka Kadri Simsonová, podle níž hodlá sedmadvacítka dále za plyn platit v eurech či dolarech podle dosavadních smluv. Řada ministrů před mimořádnou bruselskou schůzkou potvrzovala dosavadní postoje svých zemí, které platbu v ruské měně vylučují.
C:\fakepath\zemni plyn4.jpg

Ministři energetiky EU proberou, jak si poradit s omezením ruského plynu

02.05.2022 Ministři energetiky zemí Evropské unie budou dnes hledat způsob, jak zajistit plyn pro všechny spotřebitele ve svých zemích při omezených dodávkách z Ruska. Tématem mimořádné bruselské schůzky bude i strategie zaměřená na naplnění zásobníků před zimní topnou sezónou v době nejisté perspektivy energetických obchodů s Moskvou. Ministři by také měli vyjádřit názory svých vlád na možné ukončení odběru ruské ropy, které má být součástí dalšího balíku protiruských sankcí, žádné závazné rozhodnutí se však nečeká.
img

Kreml už na rublech za plyn netrvá. I tak stále drží Evropskou unii pod krkem

01.05.2022 Jednota Evropské unie ve vztahu k Rusku dostává těžce na frak. Tak to samozřejmě mají v Kremlu nejradši. Jistě se jim tváře rozjasnily, když Maďarsko v pátek obvinilo některé další země EU z pokrytectví a záludností. Podle Budapešti se státy typu Německa, Rakouska nebo Itálie, resp. jejich klíčové energetické podniky, tváří, že na Kremlem požadovaný nový způsob platby za plyn nepřistupují. Přitom opak je pravdou.
img

Kreml couvá. Platba za plyn v rublech už není bezpodmínečně nutná

01.05.2022 Kreml včera upřesnil podobu nového mechanismu platebního styku s odběrateli ruského plynu z takzvaných nepřátelských zemí, mezi něž patří i členské státy EU. Složí-li „nepřátelští“ obchodní partneři ruského plynárenského gigantu Gazprom svá eura, příp. dolary na devizový účet Gazprombanky, ruské státní banky, plyn poteče do EU i tehdy, pokud Gazprombanka nepřevede získané devizy v rubly. Znemožnění převodu ovšem v takovém případě nesmí být důsledkem případných dalších sankcí na Rusko uvalených.
C:\fakepath\trader-29042022-24-zm.png

Reuters: EK poskytne dodatečné pokyny ohledně plateb za ruský plyn

29.04.2022 Evropská komise poskytne členským zemím Evropské unie dodatečné pokyny ohledně toho, zda mohou pokračovat v platbách za ruský plyn, aniž by porušovaly unijní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný představitel komise. Mezi státy EU nyní panují rozdílné názory na to, zda přistoupení na způsob plateb požadovaný Ruskem znamená porušení sankcí, upozorňuje Reuters.
img

Česká ekonomika – dobrý start do 2022...ale

29.04.2022 Český statistický úřad vydal předběžný odhad vývoje české ekonomiky v Q1´22. Výsledek je dobrý: +0,7 % k/k oproti mediánu odhadu +0,4 %. V meziročním srovnání se jedná o svižný růst o 4,6 %, ovšem zde výsledek pozdvihuje nízká srovnávací základna ze začátku loňského roku. Problém ale je, že dobře našlápnuté ekonomice už stojí v cestě negativní dopady spojené s válkou na Ukrajině, a takto vysoké HDP číslo letos pravděpodobně už neuvidíme.
img

Rusko za války na Ukrajině zdvojnásobilo příjmy z vývozu paliv do EU

28.04.2022 Rusko od začátku války na Ukrajině zdvojnásobilo příjmy z prodeje plynu, ropy a uhlí do Evropské unie. S odvoláním na údaje finského střediska pro výzkum energií a ovzduší CREA to napsal ruský list Kommersant. Rusko vydělává na růstu cen fosilních paliv, přestože objem dodávek se kvůli embargu a sankcím snížil.
C:\fakepath\zemni plyn3.jpg

Analytik: Akcie plynárenských firem od ruské invaze na Ukrajinu raketově stouply

28.04.2022 Akcie světových plynárenských společností zaznamenaly od ruské invaze na Ukrajinu raketový růst. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Cena plynu na světových burzách výrazně stoupla, Rusko nyní vyhrožuje ukončením dodávek plynu do "zemí nikoliv přátelských". Rusko napadlo Ukrajinu koncem února.
C:\fakepath\omv.jpg

FT: Rakouská OMV chystá pro nákupy ruského plynu účty v rublech

28.04.2022 Rakouská energetická skupina OMV, která je jedním z největších dovozců ruského plynu, se chystá u finančního ústavu Gazprombank ve Švýcarsku otevřít si účty v rublech. S odkazem na informované zdroje to dnes napsal britský ekonomický list Financial Times (FT). Rakouský podnik tak vyhoví požadavkům Kremlu, který od svých odběratelů v EU začal vyžadovat platby v rublech.
img

Pohonné hmoty v ČR zatím odpojení Polska a Bulharska od ruského plynu výrazněji nezdraží. Největší provozovatel čerpacích stanic v ČR, polský Orlen, ale hlásí 50procentní nárůst zisku, i kvůli válce a sankcím

28.04.2022 Pohonné hmoty v Česku po několika týdnech zlevňování opět zdražují. Cena benzinu v uplynulém týdnu stoupla v průměru o 32 haléřů na 42,72 koruny za litr. Za naftu dají řidiči o 28 haléřů více než minulou středu, nyní stojí průměrných 44,95 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
C:\fakepath\zemni plyn 2.jpg

Maďarsko přistoupilo na Moskvou navržené schéma plateb za plyn, řekl CNN ministr

28.04.2022 Maďarsko přistoupilo na platební podmínky Moskvy pro odběr ruského plynu, potvrdil americké televizi CNN ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko podle něj nemá alternativní možnosti, jak si zajistit energetické zdroje nebo trasy, které by zemi umožnily v nejbližších letech ukončit dovoz z Ruska. Szijjártó již dříve uváděl, že jeho země nepodpoří žádnou podobu evropských sankcí, která by se týkala ruské ropy a plynu.
C:\fakepath\trader-27042022-31-zm.png

Evropa cílí na diverzifikace dodávek plynu, dostávat plyn bude také z USA

27.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Za loňský rok bylo do Evropy z Ruska dodáno zhruba 155 miliard kubických metrů plynu.
C:\fakepath\rusky rubl.jpg

Bloomberg: Účet v rublech už má deset evropských odběratelů ruského plynu

27.04.2022 Účet v rublech už si otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu a čtyři z nich za plyn zaplatili způsobem, který začal vyžadovat Kreml. S odkazem na svůj zdroj o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Ruský prezident Vladimir Putin vyžaduje, aby odběratelé z EU platili v rublech.
C:\fakepath\zemni plyn4.jpg

Polsko je připraveno obejít se bez ruského plynu, případně i bez ruské ropy

27.04.2022 Polsko je připraveno obejít se bez plynu a případně také bez ropy z Ruska, uvedla dnes v polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Polsko bylo na ruské "utažení kohoutků" nachystáno, zásobníky s plynem jsou plné přibližně z 80 procent. Díky dodávkám přes přípojky plynovodů z Česka a Litvy ale nemusí do zásob ani sahat; také těžba plynu v samotném Polsku běží na maximum, ujistila v rozhlasovém rozhovoru.
img

Graf dne: NATGAS (27.04.2022)

27.04.2022 Ruský Gazprom informoval polské a bulharské plynárenské společnosti, že dodávky ruského plynu byly dnes ráno zastaveny a nebudou obnoveny, pokud Polsko a Bulharsko nebudou souhlasit s platbou za plyn v ruských rublech. To znamená, že by mohlo přijít velké finále sankcí. Rusko se rozhodlo odstavit Evropu od plynu, než stihla uvalit embargo. Je takřka jisté, že celá diskuse o embargu na ruský zemní plyn nyní nabere na tempu.
C:\fakepath\zemni plyn 2.jpg

Ruská společnost Gazprom zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska

27.04.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Polská společnost PGNiG přerušení dodávek potvrdila. Krok označila za porušení smlouvy a vyhradila si právo požadovat odškodné. Upozornila také, že její zákazníci nadále dostávají plyn podle svých potřeb.
img

Ranní okénko - S finančními trhy znovu hýbe geopolitika

27.04.2022 Z pohledu dat patří dnešek k těm klidným, napětí na finančním trhu ale přesto nechybí. Dle agenturních zpráv Rusko přeruší dodávky zemního plynu do Polska i do Bulharska poté, co země odmítly platit v rublech. To vyslalo euro k nejslabší úrovni od konce roku 2016, kdy se měnový pár EUR/USD dotknul dna u 1,0520. Aktuálně se obchoduje za 1,0630.
img

Gazprom varuje, že sníží dodávky i plynu pro Česko, pokud bude Polsko přepravovaný plyn krást. „Rozděl a panuj“

27.04.2022 Dnešní ranní zprávy o tom, že Gazprom obnovil dodávky plynu do Polska, představují spíše přání, které je otcem myšlenky. Gazprom totiž dnes ráno uvedl, že dodávky obnoví teprve tehdy, až dostane zaplaceno, jak žádá ruský prezident Putin, tedy v rublech. A burzovní cena plynu v EU vyletěla na začátku dnešního obchodování vzhůru o 24 procent.
img

Polsko, Bulharsko přichází o ruský plyn, další na řadě je Itálie? Pokud se celá EU odpojí od ruského plynu, pohonné hmoty v Česku budou stát minimálně 60 Kč/l

27.04.2022 Do Polska a Bulharska dnes přestává téci ruský plyn. Dochází tak k zásadnímu zlomu ve vývoji energetické situace EU v souvislosti s ukrajinskou válkou. Rusko dává zřetelně najevo, že bude dále hrotit situaci. I za cenu svých vlastních ztrát. Polsku loni dodalo 9,9 miliardy metrů krychlových plynu, Bulharsku 3,3 miliardy.
C:\fakepath\trader-26042022-33-zm.png

Západ platbu v rublech za plyn z Ruska od začátku odmítá

26.04.2022 Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (Rusko podle neoficiálních informací polského portálu onet.pl zastavilo dodávky plynu plynovodem Jamal):
C:\fakepath\trader-26042022-31-zm.png

Na ruském plynu jsou v EU nejvíc závislé Česká republika a Lotyšsko

26.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Unijní statistická agentura uvádí, že na ruském plynu jsou nejvíce závislé Česká republika a Lotyšsko, kde tvoří 100 procent spotřeby, následují Maďarsko a Slovensko. Naopak několik zemí nedováží ruský plyn vůbec. Mezi nimi Eurostat uvádí i Rakousko, které ale podle šéfa rakouského energetického regulačního úřadu E-Control závisí na ruském plynu z 80 procent.
C:\fakepath\ropa2.jpg

The Times: EU připravuje takzvané chytré sankce na dovoz ruské ropy

25.04.2022 Evropská unie připravuje takzvané chytré sankce na dovoz ruské ropy, jejichž cílem by měla být minimalizace škod v evropské ekonomice. Uvedl to dnes britský deník The Times, který se odvolává na místopředsedu Evropské komise (EK) Valdise Dombrovskise. Příjmy z ropy představují pro Moskvu důležitý zdroj financování války na Ukrajině.
img

EU rozhodla, že nebude odebírat ruský plyn, jak chce Putin. Musela by totiž porušit své vlastní sankce

22.04.2022 Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. EU svým dnešním stanoviskem souhlasí s právní analýzou, kterou si zadala Evropská komise a která shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku.
img

E.ON: Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má Evropa velký problém

19.04.2022 Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má nejen Německo, ale celá Evropa velký problém. V sázce by mohla být i samotná existence Evropské unie. Hospodářskému deníku Handelsblatt to zopakoval šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vyloučil návrat k jaderné energetice v Německu, nebrání se ale prodloužení životnosti německých uhelných elektráren.
img

Zlato začíná nový týden prudkým růstem ceny

18.04.2022 Cena zlatých slitků vykazuje v pondělí ráno jistý pozitivní trend. Poptávka po drahém kovu roste s rostoucími geopolitickými a inflačními riziky.
img

Právníci Evropské komise: EU nemůže odebírat ruský plyn, jak chce Putin, musela by porušit své vlastní sankce

17.04.2022 Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.
img

EU přece jenom může být brzy bez ruského plynu, pravděpodobnost toho je nyní dosud nejvyšší. Putinův požadavek platby v rublech by ji totiž nutil obcházet sankce, zjistila Evropská komise

17.04.2022 Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy dnes informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.
img

Euro k dolaru nejníže od jara 2020. Americké výnosy znovu rostou, technologie padají

14.04.2022  Euro se po dnešním měnověpolitickém oznámení ECB propadlo k dolaru pod 1,08 EURUSD na nejnižší hodnoty od května 2020 a pak jenom namáhavě šlape vodu. Centrální banka eurozóny nepřekvapivě potvrdila sazby na stávající úrovni, nepodařilo se jí ale dodat jakékoli náznaky, že by s utahováním měnové politiky nějak pospíchala. V prohlášení nechybělo ujištění, že Rada guvernérů podnikne veškeré potřebné kroky, aby naplnila mandát ECB v oblasti cenové stability. Dostupné údaje podle ní posilují očekávání, že čisté nákupy aktiv v rámci programu APP by měly být ukončeny ve třetím čtvrtletí – podle Lagardeové to může být v jeho úvodu i na konci.
img

Spotřebitelské ceny v USA vzrostly o 8,5 %. Elon Musk chce koupit Twitter

14.04.2022 Spotřebitelské ceny v USA vzrostly v březnu o 8,5 % oproti předchozímu roku, což je nejrychlejší nárůst od roku 1981. Hodnota je tak 0,1 procentního bodu nad očekáváním trhu. Bez zahrnutí potravin a energií se tzv. jádrový CPI index zvýšil v meziročním srovnání o 6,5 %. To odpovídá predikcím ekonomů. Trhy na zprávu reagovaly pozitivně. Akcie vzrostly a výnosy státních dluhopisů vyklesaly. Největší růst zaznamenaly ceny jídla a energií.
Související klíčová slova: FOREX | Partneři | FXstreet | George Soros | Bitcoin | Intervence | Intervence ČNB | Kvantitativní uvolňování | Nový Zéland | Price Action | Řecko | Čína | Japonsko | Peníze | Australský dolar | Novozélandský dolar | Stříbro | Akciové indexy | Fitch | Inflace | Deflace | OECD | EUR/USD | USD/JPY | AUD/USD | Nasdaq | Dow Jones | Mario Draghi | EUR/JPY | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | Britská libra | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Devizové rezervy | Bezpečný přístav | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Pražská burza | Česká měna | Polsko | Turecko | Španělsko | Apple | Polský zlotý | Evropské akcie | Kypr | Analytik | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | Dividendy | Světová ekonomika | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | AUD/NZD | Export | Import | Průmyslová výroba | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/RUB | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Důvěra investorů | Eurodolar | Cenné papíry | Hospodářství | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Americký dolar | Analýza | Zhodnocení | Transakce | Bank of England | Bank of Japan | Bankovní rada | Benchmark | Bloomberg | Bod | Breakout | Burza | CPI index | Centrální banka | Centrální banky | DAX | Devizový účet | Diverzifikace | Dividenda | Dolarový index | ECB | ECOFIN | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | FOMC | FRA | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Finančník | Forex trader | Forward | Futures | Fúze | G10 | G7 | IFO index | IPO | Index DAX | Index PX | Indikátor | Indikátory | Insider | Investice | Investiční společnost | Investor | Investování | Japonský jen | Komodity | Korekce | Kurz | Kurzy měn | Long | MIFID | MT4 | Margin | Marže | Mezibankovní | Měna | Finanční instituce | Měnový pár | Měny | NYMEX | Nabídka | Nástroj | Obchodní bilance | Obchodní systém | Obchodník | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Oficiální úroková sazba | PEG | Pasiva | Penzijní fond | Platební bilance | Poplatek | Portfolio | Pozice | Příkaz | Rally | Ratingová agentura | Repo sazba | Reserve Bank of Australia | Retracement | Rezistence | Platina | Riziko | Ropa | Russell 2000 | S&P 500 | Saldo běžného účtu | Sentiment | Short | Směnný kurz | Split | Spotový trh | Stagflace | Support | Termínový kontrakt | Trader | Trend | Trigger | Tržní kapitalizace | Ukazatel | VaR | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Wall Street | Zlato | Švýcarský frank | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Jednotná evropská měna | Americká měna | Analytici | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | Dluhopisy | JPY | CHF | NZD | CAD | AUD | GBP | ČEZ | Obchodování | JPMorgan | Morgan Stanley | Bank of China | Goldman Sachs | Regulátor | Evropa | Citigroup | Cena zlata | Cena ropy | Německá ekonomika | Evropská ekonomika | Komerční banka | Patria | Americký prezident | XTB | Saxo Bank | Indexy | Úroková sazba | OSN | Americká lehká ropa | Globální ekonomika | Investoři | Fond | EU | Ministři financí | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Byznys | Business | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Zisk | Berkshire Hathaway | Breakout strategie | Těžba ropy | Ceny komodit | Kurz eura | Kurz koruny | Optimismus | Výsledky | Strach | Intervence na forexovém trhu | Investiční příležitost | Bohatství | IEA | Intervenovat | ČSOB | Obchodovat | Kurzové výkyvy | Ondřej Hartman | Deutsche Bank | Stoxx 600 | Aktuální kurzy | Financování | Investiční banky | Investiční společnosti | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Nasdaq Composite | Makro | USDX | Index PPI | Eurostat | Český statistický úřad | Stavební výroba | Obchodní seance | Portugalsko | Devizové intervence | EUR/HUF | LYNX | BTC | Lukáš Kovanda | Burzy | Time-Frame | Zásoby ropy | Wall Street Journal | Financial Times | Bankrot | Ceny akcií | Obchodníci | Praxe | EURUSD | EURCZK | Raiffeisenbank | Aktivum | Index | Investiční strategie | Odpor | Podpora | Akcie dnes | Akcie RWE | Akcie Siemens | Akcie Tesla | Aktuální kurzy měn | Americká centrální banka | Analytika | Analýzy | Atlantik | AUDJPY | Banka | Bankovní rada ČNB | Barel ropy | Běžný účet | Běžný účet platební bilance | Brent | Britské libry | Capital Markets | Cena | Cena akcií | Cena ropy brent | Čínská ekonomika | Conference Board | CZK | Česká ekonomika | České akcie | České koruny | Dividenda ČEZ | DJIA | Do čeho investovat | Dolar | Dolary | Ekonomický kalendář | Elektřina | Eura | Euro dnes | Evropská měna | Evropské burzy | Evropské měny | Fondy | Frank | FXstreet.cz | GfK | Graf | Guvernér české národní banky | Guvernér ČNB | HDP Ruska | Index DJIA | Index Dow Jones | Index Nasdaq | Index PMI | Index S&P 500 | Instrumenty | Investiční | Investiční doporučení | Investing | Investování do akcií | Irsko | ISM | Jádrová inflace | Jak investovat | Jiří Tyleček | Jeden dolar | Jedno euro | Jiří Rusnok | JP Morgan | Kapitálové trhy | Komoditní | Komoditní burzy | Koruna posiluje | Kurs koruny | Kurs měny | Kurs rublu | Kursy | Kurz rublu | Kurz rublu k dolaru | Kurzy | Libra | Londýnská burza | Maďarsko | Makléři | Makroekonomické ukazatele | Markets | Měna euro | Měnová krize | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Obchody na burze | Oslabení koruny | Pád rublu | Patria.cz | Pro investory | Prognóza | Rakousko | Reuters | Ropy | RUB | Rubl | Ruská ekonomika | Růst HDP | Sázky | SP500 | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Švédská koruna | SWIFT | Trh | Twitter | Ukrajinská ekonomika | USD index | Velká Británie | Volatility | Výnosy z dluhopisů | Výprodej | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj ceny zemního plynu | WTI | Zahraniční měny | Zavedení eura | Země EU | Zemní plyn | Zkušenost | Zpráva | Zprávy | Železná ruda | Předpověď | Zisky | CNBC | EIA | ING | Benzín | Buy | EBITDA | Ekonomika EU | Elon Musk | Ex-dividend | Hold | Indie | Intermediate | Ministerstvo financí | Obchodní den | ROCE | ROE | Sekundární trh | Sell | Commonwealth Bank | Itálie | Spojené státy | West Texas Intermediate (WTI) | Tržby | Zaměstnanost | Miliardář | Boháč | Komise | Kontrakt | Federální rezervní systém | Volby | S/R zóny | Rozhovor | Know-how | Burze | Aramco | Dow Jonesův index | Rabobank | DPA | Jefferies | CNN | Julius Bär | DIW | Sentix | Guvernér centrální banky | Investing.com | Členové OPEC | NATO | BNY Mellon | Agentura AP | Washington Post | Agentura DPA | The Guardian | Hospodářské vyhlídky | Reporty | Zvyšování sazeb | Obchodní nastavení | Ceny nemovitostí | Thomson Reuters | Uložení peněz | HUF/EUR | Polská centrální banka | Průmyslová produkce | Nákupy dluhopisů | Dovoz ropy | Úspěch | Podnikání | Euro proti dolaru | Euro vůči dolaru | Automobilový průmysl | Averze k riziku | Der Spiegel | Ministr financí | Zlaté slitky | Zvyšování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Precedens | Plodiny | Energie | Severomořská ropa | Rada ČNB | Podnikatelé | Henry Hub | Index německých akcií DAX | Implikovaná volatilita | Přehled | Rosněfť | Christine Lagardeová | Agentura Reuters | Ekonomická aktivita | Vývoj ceny ropy WTI | Bookmakeři | Základní úrokové sazby | Lídři | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Vývoj měnového páru USD/JPY | Vývoj dolarového indexu | České firmy | Inflační tlaky | Vladimir Putin | Americké akciové indexy | S&P Global | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Biliony dolarů | Miliardy dolarů | Vládní dluhopisy | Hlavní indexy | Nervozita | Růst akcií | Obchodní partner | Fitch Ratings | Obchodování v Asii | Utahování měnové politiky | Dnešní obchodování | Propad | Německý index DAX | Bělorusko | Handelsblatt | Ropné společnosti | Severomořská ropa Brent | Citi | S&P | Guvernér | Ztráty | Euro k dolaru | Politická nejistota | Zvýšení úrokových sazeb | Bezpečné útočiště | Oslabení dolaru | Pokles výnosů | Ekonomická data | Evropský trh | Nejistota | Erste | Philip Morris | Tempo růstu | Zajištění | Šéf společnosti | Digitální měny | Tesla | Vývoj měnového páru EUR/JPY | Zahraniční firmy | Odhodlání | Kryptoměna | Kapitalizace | Představitelé Fedu | Steen Jakobsen | Výhled | Bankéři | Hlavní index německých akcií DAX | Americké akciové trhy | Exxon | Chevron | Konsensus | Mzdy | Úspěšné obchodování | Bankovní domy | Průzkum | Krize | Inflace v Německu | Zisky firem | Finanční ústav | Historické rekordy | Výnosy | Měnový pár EUR/USD | Americká vláda | Česká vláda | Očekávání analytiků | Ekonomické údaje | Obchodování na akciových trzích | Příjmy | Spotřebitelské výdaje | Dun & Bradstreet | ExxonMobil | Měny&Sazby | ČTK | Země G7 | Aktuální cena | Belgie | Zasedání americké centrální banky | Bilance Fedu | Členské země EU | Hlavní ekonom | Jednání FOMC | Inflační čísla | Švédsko | Norsko | Dánsko | Očekávání | Ekonomická nálada | Business Insider | Devizy | Morningstar | ex | Marshall Gittler | Ruské akcie | CIBC | Zahraniční forex | CoinDesk | Kurzotvorná informace | Protiruské sankce | Akcie Tesly | Kvantitativní utahování | Palladium | BTC/USD | Vývoj BTC/USD | Průmyslový index Dow Jones | Jerome Powell | MiFID II | Štěpán Hájek | Elektronické obchody | Asijské trhy | Inverzní výnosová křivka | Wood & Company | Cena bitcoinu | Akcie Avastu | Podnikání na kapitálovém trhu | Trhy dnes | Saxo | Jamie Dimon | Obchodní týden | OPEC+ | Podniky | Evropské akciové trhy | Regionální měny | Long signál | Inflace v eurozóně | Akcie společnosti | Geopolitické napětí | CIBC Capital Markets | Forint | Obchodníci s ropou | Index RTS | Domácí měna | Geopolitika | Short signál | Ether | Index Stoxx 600 | Dluhopisové výnosy | Spotřebitelská inflace | Akcie v Evropě | I-Trader | Julius Baer | Trh s ropou | Sílící euro | Ruská centrální banka | Dodávky ropy | Cena plynu | Signál na akcie | BDSwiss | Nejznámější kryptoměna | Zvyšování úroků | Týden na akciových trzích | EK | Evropská komise | Veřejný dluh | Financial Times (FT) | Refinitiv | Odhady analytiků | Čínské firmy | Společnost Apple | Majetek | Analytici společnosti | Nemovitostní trh | WEF | Silný frank | Ceny zemního plynu | Zvýšení sazeb | Asijské burzy | Státní fond | Cena zemního plynu | Plánované obchody | Statistický úřad | Inflační očekávání | Ruská firma | Vyjádření analytiků | Český průmysl | Růst cen ropy | CNY | Německé firmy | Ceny pohonných hmot | Akcie firmy | Omezení dodávek ropy | NATGAS | Společnost Gazprom | Gazprom | Výnosové křivky | Pokles cen | Americké futures | Výkonný ředitel | Obavy z recese | Zprávy z Německa | Bohatí | Vývoj české ekonomiky | Cla na čínské zboží | Cena niklu | Produkce zemního plynu | Akcie podniku | Pohonné hmoty | Růst mezd | Depozitní sazby | Nárůst cen ropy | Saudi Aramco | Televize CNBC | Očekávání trhu | Italská vláda | Nastavení úrokových sazeb | Poptávka po ropě | Růst ceny ropy | Finanční situace | The Washington Post | Pohonné hmoty v Česku | Energetické firmy | ESG | Nízká nezaměstnanost | České nemovitosti | Equinor | Vývoz ropy | Bilance zahraničního obchodu | Hypotéky v Česku | CzechTrade | Tým FXstreet.cz | Banka Goldman Sachs | Trinity Bank | Digitalizace | Čistý zisk | KOSPI | Rozpočet | Deficit | Německá vláda | Investice do ropy | Ropné firmy | Trinity | LNG | Objem | Evropské firmy | Bílý dům | Obchod | Trh práce | Dlouhodobé dluhopisy | Růst spotřebitelských cen | Zdražování pohonných hmot | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Inflace v USA | ČSÚ | Německé hospodářství | Předseda představenstva | Statistický úřad Eurostat | Firma | Zasedání ČNB | Reálné ekonomiky | PLN/EUR | Hlavní události | Technické analýzy | Americký průmysl | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Maďarská centrální banka | Dolar k japonskému jenu | Bilance | Index DOW | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Erste Group | Avast | Generální ředitel | Skupina OPEC+ | Čínský prezident | Trh s dluhopisy | Ukrajina | Ukrajinská centrální banka | Lagardeová | Si Ťin-pching | Klesly akcie | Vyšetřování | Úrok | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Americká data | AFP | Valdis Dombrovskis | FT | Meziroční růst HDP | Struktura HDP | Financovat | Hospodaření státu | Statistika | Předpovědi | Průmysl | Předvolební průzkumy | ADP | Jan Vejmělek | HUF | PLN | Na burze | Drahý kov | Centrální banka USA | Impuls | Rozhodnutí o úrokové sazbě | Industrial and Commercial Bank of China | ICBC | Čínské zboží | Ceny potravin | Rozvoj | Data z průmyslu | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Zdražování | Sociální sítě | Problémy | NAFTA | Tomáš Holub | ČNB Tomáš Holub | Člen bankovní rady | Člen bankovní rady ČNB | Zasedání FOMC | Nejistoty | Ruská ropa | Členské státy EU | Státy EU | Evropský průmysl | Dění na světových burzách | Přehled o dění | Přehled o dění na světových burzách | ECB Christine Lagardeová | Philip Morris ČR | Předseda Evropské rady | Charles Michel | GBP/EUR | Plyn | Nálada | Kofola | Kontrakty | Prohlášení | Moskva | PKN Orlen | Nord Stream | Nord Stream 2 | Míra | RWE | Jaderné elektrárny | Úroky | Investiční aktivity | Míra nezaměstnanosti v Británii | Měnové politiky | Bankovní rada České národní banky | Hypotéky | Předseda | Naše prognóza | Americké centrální banky | Dolar roste | Metalurgie | Europoslanci | Italský premiér | xStation5 | Andrew Bailey | Sergej Rjabkov | TASS | Německý ministr hospodářství | Ministr hospodářství | Nejbližší support | Bydlení | Eugal | NERV | Stratég | Propad akciových trhů | ANSA | Miliardy korun | Inflace v Maďarsku | Výnosy státních dluhopisů | WIG20 | Peking | Americký index | Obchodní podmínky | Ziskovost | Hospodaření | Růst poptávky | Pracovní trh | Eskalace konfliktu | Teherán | Američané | Francouzský ministr financí | Bruno Le Maire | Odškodné | List Financial Times | Míra inflace v eurozóně | Americké dolary | Washington | Ceny ropy dnes | Letecké společnosti | Miliardy eur | Írán | Ministr energetiky | Čeští exportéři | Oslabení kurzu | Ministr zahraničí | Ekonomické sankce | Von der Leyenová | RBA | Asociace exportérů | Ifo | Experti | Zemědělství | Nejbližší rezistence | Ropa typu Brent | Poradenství | Německá společnost | Oslabení kurzu koruny | Podnik | Vyšší inflace | Analytička | Ukazatele | Americké ministerstvo financí | Výroba v eurozóně | Meziroční růst spotřebitelských cen | Silné cenové tlaky | Cenové tlaky | Americké ministerstvo | Ceny energií | MOEX | Banka Morgan Stanley | Komunikace | Francouzská vláda | Trump | Prezident | Průměrná úroková sazba | 100 miliard dolarů | Trhy | Ursula von der Leyenová | ASX 200 | S&P/ASX 200 | Americký miliardář | Filantrop | Evropské ekonomiky | Pražské burzy | Impérium | Zlepšení nálady | Pokles | Situace | Zisk EBITDA | Meziroční růst | Pandemie | IHNED | Certifikace | Vysoká inflace | Raiffeisenbank a.s. | Zlepšení | Úsilí | Aktuální rezistence | Obchody | Výdaje | Platit daně | Přerušení vývozu | BP | Americká společnost | Sazby beze změny | SEC | Rozhodování | Bipan Rai | Americké ekonomiky | Ekonomický dopad | Americké banky | Průměrná cena | Britský statistický úřad | West Texas Intermediate | Medvědi | Organizace zemí vyvážejících ropu | Růst sazeb | COVID-19 | Empire State Index | Ekonomické aktivity | Společnost Berkshire Hathaway | Konjunkturální průzkum | Akcie na evropských trzích | Šéfka ECB | Čínské banky | Průměrná mzda | Americký Fed | Stabilita | Vývoj | Zasedání OPECu | Nafta v ČR | Nová data | Mzda | Výkyvy | Současná cena | Aktuální Price Action | Propad rublu | Ekonomika Evropské unie | WP | Videokonference | Restrikce | Americké výnosy | Vývoj na trhu | Prudký pokles | Euro včera | Akcie včera | Olaf Scholz | Profitovat | Solidarita | Dostatek likvidity | Další vývoj | Evropské země | Brusel | Letectví | Pokles HDP | Fiskální politiky | Kabinet | Energetické společnosti | Standard & Poor’s 500 | Největší propad | Cenový vývoj | Krátkodobé dluhopisy | Akcie Exxonu | Anton Siluanov | Gazprombank | ECB dnes | Nákupy aktiv | Měnové zasedání | Spotřebitelé | Politbyro | Pandemie COVID-19 | Historie | Spiegel | Žádosti o podporu | Tiskové agentury | Prudký pokles cen | Zásobníky | Texas | Obavy z ekonomických dopadů | Další pokles | Katar | MF | Kongres | Index ISM | Manufacturing | Demokraté | Domácnosti | Asociace | Hotovost | Přehled kurzů | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Zahraniční dluh | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Úvěrové linky | Graf dne | Propad indexu | Další růst | Růst | Signál | Americká banka | Guvernér ČNB Rusnok | ČNB Rusnok | Počet žádostí o podporu | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Tisková konference | Repo sazby | Dvoutýdenní repo sazby | Biliony USD | Biliony | Šéf IEA | Globální poptávka po ropě | Fatih Birol | Potenciál | Evropský parlament | Platební neschopnosti | Platební neschopnost | České vlády | Ceny elektřiny | Bulharsko | Izrael | Sberbank | Ekonomiky | Prudký ekonomický propad | Ekonomický propad | Slovensko | Války | Poradce | Organizace | Závislost | Práce | Údaje | Týdenní nárůst | Johan Sverdrup | Skupina OPEC | DPH | Omyl | Ropný průmysl | Eni | Ruské podniky | Prezident Vladimir Putin | Poradenské firmy | Pohonné hmoty v ČR | Hluboké recese | Ministři | Nemovitosti v ČR | Ministři energetiky | Alexandr Novak | Znárodnění | Extrémní nárůst | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Cena benzínu | Dostatek energie | Nejvyšší soud USA | Nejvyšší soud | Splátky dluhů | Čínské oživení | Technické problémy | Výpadky | Více peněz | Short signál na akcie | Long signál na akcie | Dodavatelské řetězce | Data z americké ekonomiky | WELL | Úspory | Statistiky | Chuť riskovat | Poradenské společnosti | USD za barel | S&P500 | Ropný a plynárenský průmysl | Plynárenský průmysl | Ázerbájdžán | Nizozemsko | Zbyněk Stanjura | ODS | Reddit | Debata | Evropské indexy | Posílení | Premiéři zemí Evropské unie | Výkon dolaru | Joe Biden | Lucembursko | Evropské méně | Data z trhu práce | Cenový propad | Ekonomické vztahy | Sazba Fedu | Americká centrální banka (Fed) | Pracovní síly | Německé ministerstvo hospodářství | Ministerstvo hospodářství | Energetické úspory | Shell | Energetická společnost | Maloobchod | Pozastavit obchodování | Zaměstnanci | Darren Woods | Rakouská vláda | Mandát ECB | Soud | Dovoz | Vývoz | Rakouský kancléř | Rekordní zisk | Australská ekonomika | Snižování cen | Expanze | Bezpečnost | Šéfka EK | Spotřebitelské ceny v USA | Členské státy | Průmyslové kovy | Členské země | RBI | Účet platební bilance | Auta | Plynovod Nord Stream | Plynovod Nord Stream 2 | Konsorcium | Záporné ceny | CL | Spekulovat | Spolková vláda | Ruské ministerstvo financí | Kupci | Falešný průraz | Předsedkyně Evropské komise | PMI v eurozóně | Komunistická strana | JDE | Unie | ČR | Soběstačnost | Prezidenti a premiéři | Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie | Plán EU | Lukoil | Dlouhodobý výhled | Výhled cen | Landesbank Hessen-Thüringen | Bohumil Trampota | Průraz | Tržní situace | Pozitivní sentiment | Střední Evropa | Kommersant | Ruský list | Špatné zprávy | Ruské úřady | Francouzský ministr | Počet nových žádostí o podporu | Berlín | Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech | Index Nasdaq Composite | APA | Běžný účet platební bilance ČR | Platební bilance ČR | Globální poptávka | Energetický gigant | Rozsáhlé investice | Nestlé | Světová poptávka po ropě | Členové Fedu | Propad cen | Političtí vůdci | Největší evropská ekonomika | Míra nezaměstnanosti v USA | Covid | Technologické firmy | Analytické společnosti | Banka JP Morgan | Index německých akcií | Výkyvy cen | Sankce proti Rusku | Program ECB | Objem aktiv | Ukrajinský prezident | Ukrajinská vláda | Exporty | Prostor pro další růst | Nizozemská vláda | Výrazný propad | Chorvatsko | E.ON | Jachty | Americká společnost Apple | Rostoucí šance | Šance | Kyrylo Ševčenko | Růst tržeb | Ceny | Viktor Orbán | Maďarský premiér | Premiér Viktor Orbán | Praha | Kolaps | Verizon Communications | Společnost XTB | Následky pandemie | Nižší poptávka | Bretton Woods | Konkrétní plán | Forward guidance | Bohatí lidé | Americké vládní dluhopisy | OMV | Plynárenské společnosti | Pár EUR/USD | Odveta | Důvěra | Bruegel | Cenové hladiny | Erdogan | Turecký prezident | Recep Tayyip Erdogan | Monex | Společnost Rosněfť | Indikátory sentimentu | Analytik XTB | Rystad | Úroky na hypotékách | Vládní koalice | Trh s futures | Ruská vláda | Odborníci | Zdanění | Český nemovitostní trh | Propad cen akcií | Ropa dnes | Cena elektřiny | Politici | Němečtí politici | Diverzifikovat | Ropovody | Plynovody | Nárůst HDP | Biden | Odklon od fosilních paliv | Druhy ropy | Ranní okénko | Česká republika | Ruské firmy | Energetický sektor | Lockdown | Státní penzijní fond | Příjmy z prodeje ropy | Koncern | Embargo | Nařízení | Interfax | Intel | Solární energie | Reálný HDP | První obchodní den | Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) | Moneta | Státy Evropské unie | Ruské společnosti | Přebytek zahraničního obchodu | Oživení čínské ekonomiky | Balík akcií | Zvyšování dovozu | Záznam konference | Producent ropy | Akcie spoločnosti | Index STOXX Europe | Index STOXX Europe 600 | Futures na DAX | Siemens | BASF | Trans Adriatic Pipeline | Swingový výhled | LEN | NBP | Orbán | Cenné papíry a burzy | Banky v EU | Pokles zásob | Vývoz LNG | Počasí | Růst ceny | Dobrý výsledek | Rio Tinto | Evropské centrální banky | ACT | Měsíční data | Indexy na Wall Street | Josep Borrell | Situace na trhu | Agentura Interfax | Polská společnost | Dnešní seance | Rozvolnění | Brent (OIL) | Kov | Colt | Nové rekordy | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | James Bullard | Zásoby plynu | Světová poptávka | Míra inflace v Německu | Siemens Energy | Intervenovat na devizovém trhu | Pandemie covidu-19 | Výrazný růst | Týdenní shrnutí | Sýrie | Poptávka po nemovitostech | Data z reálné ekonomiky | Práva na dividendu | EDF | Prudký růst cen | Advanced Micro Devices | AMD | Advanced Micro Devices (AMD) | Xilinx | Akcie Goldman Sachs | Ceny ropy Brent | Premiér Mario Draghi | Italský premiér Mario Draghi | Vysoká cena | Uranium Energy Corp. | Uranium Energy | UEC | Cameco | CCJ | Nedostatečná produkce | Denison Mines | Uran | Rostoucí ceny | Objednávky | Verizon | Hodnocení současné situace | Eurokomisařka | Inflace v České republice | EEX | Pandemie COVID | Obchodování s emisními povolenkami | Malta | Kurzotvorné zprávy | Ochota riskovat | Německé společnosti | API | Oslabení | Tellurian | Podstatné kurzotvorné zprávy | Dříví | První zvýšení sazeb | MNB | Ruský ministr | Firmy z EU | Evropské společnosti | Spotřeba domácností | Největší americká banka | Plány | Cíle | Příležitosti | Lídři G7 | Prodeje dluhopisů | Dodávky plynu | Zajišťování | Dekarbonizace | Konkurence | Prodej | Týdenní výkon | Mali | Schůzce FOMC | Zajištění bezpečnosti | Dolar dnes | CO2 | Nordstream | Obrovský potenciál | Trh dnes | Cenové stability | Technologie | Mluvčí společnosti | Energetický regulátor | Zvýšení produkce | Míra inflace v USA | USA inflace | Rada guvernérů | Fúze s Nortonem | Americký trh | Odvětví | Přijímání bitcoinů | BHP | Divize | Boom | Dodávky suroviny | Balkán | Energetická skupina | Rekord | Guidance | University of Michigan | Bankovní skupina | Chování | Ovlivňování | Dodávky ruského plynu | Růst výrobních cen | Logistika | Projekce | Rekordní minimum | Společnost Equinor | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Vratislav Zámiš | Transgas | Akciové obchodování | Americké ceny | Německý výrobce | Zahraniční společnosti | Byty | První odhad | Varšava | Medián | Fitch Solutions | ASX | David Vagenknecht | Dodávky plynu do Evropy | DWS | Společnosti | Národní měny | Guardian | Opatření | Dna | The Times | Katastrofy | Lenka Kalivodová | Rychlý růst | ANO | Uhlí | Vysoká poptávka | Siemens Healthineers | Energetika | Měnový pár AUD/NZD | Společnost Siemens | Ceny plynu | Evropský index | Los Angeles | Zprávy z pražské burzy | FDP | Problémy v dodavatelských řetězcích | Šéfka ECB Christine Lagardeová | mmBtu | Cena zemního plynu ve Spojených státech | Zemní plyn (LNG) | Henry Hub v Louisianě | Title Transfer Facility (TTF) | Title Transfer Facility | TTF | Energetická krize | Krize v Evropě | Energetická krize v Evropě | Růst cen plynu | Putinovo vyjádření | Strategie Ondřeje Hartmana | Breakout strategie Ondřeje Hartmana | Úspěšnost strategie | Minulá výkonnost | Zhoršení nálady | Češi | Energetické krize | Zvýšení dodávek plynu | Dmitrij Peskov | Prodeje ropy | Příjmy z ropy | Rychlý růst cen | Vysoké ceny | Rekordní ceny | Změny na trhu | Reakce ČNB | Cena termínového kontraktu | Obilí | Rumunsko | Pozornost | Ruská společnost | Přijetí bitcoinu | Bankovní společnosti | Poptávka po čipech | Zboží dlouhodobé spotřeby | Robert Habeck | Ceny plynu v Evropě | Ruský prezident | Klima | Plyn v EU | Plynovod Jamal | Gascade | Fialova vláda | Drahé energie | Velkoobchodní ceny plynu | Podmínky na trhu | Globální dodavatelské řetězce | AMD akcie | Společnost | Inflace ve Spojených státech | Burzovní cena | Raketový růst | Raketový růst ceny | ESG principy | Ruský plynovod | American Petroleum Institute | Družba | Lockdowny | TIM | Vladimír Štěpán | Jiří Gavor | ENA | RTS | Jens Stoltenberg | Omikron | Sazby centrální banky | Švýcarský frank (CHF) | | Drahý plyn | Kazachstán | Vojtěch Boháč | Zlotý | Fibonacciho retracement | Cykly | Rozšíření | Rostoucí inflace | Ekonomické ztráty | Liz Trussová | Annalena Baerbocková | Úrokové sazby v USA | Spotřebitelské inflace | Ceny energií v Evropě | Bidenova administrativa | Bundesnetzagentur | Jamal | Mluvčí Kremlu | PGNiG | Základní sazba | Plynová krize | MTI | Agentura MTI | Rozšiřování kapacit | Hodnoty měny | Uniper | Tranzit ruského plynu | Kazatomprom | Míra inflace v Maďarsku | Uhelné elektrárny | Hry | Dražší energie | Válka na Ukrajině | Napadení Ukrajiny | Ruské dodávky plynu | Omezení dodávek | Instituce | Napětí na Ukrajině | Spotřební zboží | Nový týden | Základní úrok | Přerušení dodávek ruského plynu | Rusko dnes | Monex USA | Polský podnik | Rusko-ukrajinský konflikt | Ruské dluhopisy | Napětí kolem Ukrajiny | Útok na Ukrajinu | Ruský útok na Ukrajinu | Invaze na Ukrajinu | Plynárenské firmy | Ruské invaze na Ukrajinu | Hlavní index německých akcií | Čínský prezident Si Ťin-pching | Index moskevské burzy | Vivek Dhar | Sankce | Sankce vůči Rusku | Separatistické regiony | Dodávky ropy a plynu | Evropské vlády | Ruský prezident Vladimir Putin | Odpojení Ruska | Platba SWIFT | Identifikační kód | Odpojení Ruska od systému SWIFT | Export klíčových komodit | Norbert Rücker | Prudký růst ceny ropy | Růst ceny ropy Brent | Prezident Putin | Konflikt na Ukrajině | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ukrajinská krize | Moskevská burza | Ruské banky | Ruská banka | Cena plynu pro evropský trh | Společnost Uniper | Válka mezi Ruskem a Ukrajinou | Zelená dohoda v současné podobě | Zelená dohoda | Green Deal | Zelená dohoda pro Evropu | Michal Macenauer | EGÚ Brno | EGÚ | Ruský útok | Export do Ruska | Lídři zemí EU | Hlavní index moskevské burzy | Energiewende | Švýcarská národní banka | Kyjev | Západní firmy | Plyn přes Ukrajinu | Uranium Energy Corp | UEC.US | Uranium Energy Corp (UEC.US) | NexGen | NXE.US | NexGen (NXE.US) | DNN.US | Denison Mines (DNN.US) | Kazatomprom (KAZ.UK) | KAZ.UK | Ruská vojska | MWh | EUR/MWh | Sedmadvacítka | Evropský blok | Situace na Ukrajině | Kadri Simsonová | Komisařka pro energetiku | Velkoobchodní cena plynu | Orsted | Rheinmetall | Cheniere Energy | Zkapalněný zemní plyn | Sankce EU | Sankce EU proti Rusku | Telegram | Energetické technologie | Agentura TASS | Naftogaz | Jurij Vitrenko | Ruský vývoz ropy | Invaze | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | Obchod s Ruskem | XTB Štěpán Hájek | Společnost Eni | Finská společnost | Ukončení války | Zákaz dovozu ruské ropy | Tlak na Rusko | Řetězce | Rozsáhlé sankce | Odchod z Ruska | Západní sankce | Sankce Západu | Zahájení ruské invaze | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | APP | Vývoz ruské ropy | Ruská společnost Gazprom | Plynárenský gigant | Gigant Gazprom | Sergej Kuprijanov | Mluvčí Gazpromu | Dodávky plynovodem | Tranzitní plynovody | Tok ruského plynu | Závislost na ruských energetických surovinách | Uvalení sankcí | Uvalení sankcí na ruský plynovod | Zastavení války | Nord Stream 1 | Plynovod Nord Stream 1 | Americká společnost Intel | Společnost Intel | Ministerstvo průmyslu a obchodu | Dopady války na Ukrajině | Potravinářská společnost | Švýcarská potravinářská společnost | Společnost Nestlé | Akcie Advanced Micro Devices | Akcie Advanced Micro Devices (AMD) | Platby za plyn v rublech | Ruské ropné společnosti | Dodávky LNG | Závislost na Rusku | Těžba z břidlic | Ruská burza | Vysoké ceny energií | Aeroflot | Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou | Zajištění nezávislosti | Zajištění nezávislosti na ruském plynu | Dodávky zemního plynu | Společnost E.ON | Platby za plyn | Vypnutí plynu | Dodávky ruského plynu do Evropy | Zastavení dodávek plynu | Zastavení dodávek | Sankce uvalené na Rusko | Rusko dodávky plynu | Německý kancléř | Německý kancléř Olaf Scholz | Kancléř Olaf Scholz | BDSwiss Holding | Snížení závislosti na plynu | Snížení závislosti na plynu z Ruska | Der Tagesspiegel | Tagesspiegel | Proces platby za plyn | Eurové platby | Zákaz transakcí v rublech | Ruský Gazprom | Odchod z Německa | Ruská plynárenská společnost | Plynárenská společnost | Rekordní zisky | Reddit IPO | Inflační data | Správa | Siemens Healthineers (SHL) | SHL | Akcie Siemens Healthineers | Akcie Siemens Healthineers (SHL) | Dodávky plynu do Rakouska | Cena NATGAS | Embargo na dovoz ruské ropy | Dovoz ruské ropy | Leonhard Birnbaum | Embargo na ruský plyn | Odpojení EU od ruského plynu | Chytré sankce | Sankce na dovoz ruské ropy | Rekordní inflace | Onet.pl | Onet | E-Control | Dodávky ruského zemního plynu | TVN 24 | Polská televize | Účet v rublech | Akcie plynárenských firem | Platba za plyn | Platba za plyn v rublech | Plyn v rublech | Ministři energetiky EU | Rublové účty | Výprodej na trhu kryptoměn | EuRoPol Gaz | Vývoz plynu do Finska | Vláda Finska | Embargo EU | Vedení ECB | Přijetí | Nové sankce | Životní náklady | Energetická situace | Znehodnocení | Cenu plynu | Nord Stream AG | Cenový strop | Úroveň parity | Marketingová komunikace | Vývoz plynu | Centrum | Společnost Naftogaz | Zákaz dovozu ruského uhlí | Zákaz dovozu | České předsednictví | Dodávky zemního plynu do Maďarska | Jaroslav Šura | Plyn pro evropský trh | Ceny plynu TTF | Zestátnění | Zastropování cen | Velkoobchodní cena elektřiny | Dovozce ruského plynu | Státní plynárenská společnost | Ukrajinský Naftogaz | Zastropování cen ruské ropy | Vypnutí Nord Streamu | Vypnutí Nord Streamu 1 | Turk Stream | Energie v Evropě | Premiérka Liz Trussová | CNPC | China National Petroleum Corporation | China National Petroleum Corporation (CNPC) | Dodávky plynu z Německa | Síla Sibiře | Tomáš Prouza | TAP | Cenové stropy | Ruské ropy | Velké energetické společnosti | Energetická krize 2022 | Plyn z Ruska | Plynovod TAP | Boj s drahými energiemi | TurkStream | Turecké úřady | Globální energetická krize | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Nepokoje v Číně | Omezení cen plynu | NATO Jens Stoltenberg | Generální tajemník NATO | Evropský plyn | Šéf Exxonu | Ředitel americké ropné společnosti | Americké ropné společnosti
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Trh | Pozice | Výhled | Reuters | Rezistence | ČTK | Banky | Banka | FOREX | Obchodování | Indikátor | EUR/USD | Graf | ROCE | Cena | Trading

Předchozí klíčová slova

Ruský ministr financí
Ruský ministr hospodářství
Ruský ministr pro energetiku
Ruský ministr průmyslu
Ruský ministr průmyslu a obchodu
Ruský Národní vypořádací depozitář
Ruský Národní vypořádací depozitář (NRD)
Ruský oligarcha
Ruský platební systém
Ruský platební systém Mir

Následující klíčová slova

Ruský plynovod
Ruský premiér
Ruský prezident
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský producent ropy
Ruský producent zlata
Ruský ropný gigant
Ruský ropný sektor
Ruský rozpočet
Ruský RTS index
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex Autochartist nove
Potvrďte prosím... Zavřít