Úterý 19. březen 2024 06:32
reklama
XTB trading konference 2024
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB trading konference 2024

Index nákupních manažerů ve výrobě

img

Ranní okénko - Tento týden zasedá Fed, vycházejí výsledky HDP a inflace

29.01.2024 Přelom ledna a února nabídne další zajímavý týden, kdy na globálních trzích bude hrát prim zasedání americké centrální banky, spolu s měsíčními daty z amerického trhu práce. Nouze o ekonomická data ale nebude ani v eurozóně, kdy dorazí výsledky lednové inflace, doplněné o údaje ohledně reálného vývoje jednotlivých ekonomik v závěrečném kvartálu roku 2023. Informace ohledně vývoje HDP v závěru loňského roku pak dorazí i z české ekonomiky, kde trh bude zároveň vyčkávat na poslední komentáře členů bankovní rady před zahájením mediální karantény.
img

Ranní okénko - Dnes zasedá Fed, sazby pravděpodobně nezvýší

01.11.2023 Trhy nedostávají pauzu, a i první listopadový den bude ve znamení ekonomických dat. Z Česka dorazí index nákupních manažerů ve výrobě, odpoledne ho doplní report o stavu státního rozpočtu za prvních deset měsíců letošního roku. Pro trhy důležitější ale bude večerní zasedání Fedu, kde americká centrální banka s největší pravděpodobností rozhodně o stabilitě sazeb.
C:\fakepath\usdcad-02102023-2.png

Poroste letos kanadský dolar? - Analýza USD/CAD

02.10.2023 USD /CAD je jedním z nejžádanějších měnových párů v mezinárodním obchodování. V tomto článku prozkoumáme klíčové faktory ovlivňující směnný kurz páru, analyzujeme dynamiku cenových změn v roce 2023 a prozkoumáme krátkodobé a střednědobé prognózy poskytnuté odborníky.
img

Ranní okénko - Dnes vyjde výsledek HDP, zítra zasedá ČNB a Fed

02.05.2023 Po prodlouženém víkendu přichází týden nabitý ekonomickými daty, a to již od dnešního rána. Za několik minut dorazí český výsledek HDP, o půl hodiny později index nákupních manažerů ve výrobě a odpoledne završí sérii stav státního rozpočtu ke konci letošního dubna. Z eurozóny přijde výsledek dubnové inflace a ze Spojených států statistika továrních objednávek. Již ráno přitom kalendář otevřelo Německo, kde vyšla statistika maloobchodních tržeb. Ty nečekaně silně poklesly, kdy namísto trhem očekávaného meziměsíčního růstu o 0,4 % klesaly tržby o 2,4 %. Meziročně jsou nižší o 6,5 %. Tempo novinek proudících na trh nezpomalí ani v následujících dnech, kdy zítra zasedá ČNB a Fed, ve čtvrtek také Evropská centrální banka. V pátek dorazí z USA měsíční data z trhu práce.
img

Růst dolaru díky rostoucím výnosům dluhopisů v USA

02.06.2022 Ve čtvrtek ráno dolar vzrostl a začátkem asijského obchodování se dostal na třítýdenní maximum vůči jenu. Americká měna se pevně držela a výnosy vládních dluhopisů USA nakonec dosáhly dvoutýdenních maxim.
img

Swingový výhled 42. týden

18.10.2021 Akciové indexy mají za sebou rozkolísaný týden, který zakončily silným růstem. Ve čtvrtek index SP500 vzrostl o 1,7 %, Dow Jones Industrial Average o 1,6 %, tj. o 534 bodů a NASDAQ o 1,7 %. Tuto býčí náladu podpořily údaje z USA, které ukázaly zmírnění inflačních tlaků a snížení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. K posílení akcií přispěl také mírný pokles výnosů 10letých amerických dluhopisů, které zůstaly pod 1,6 %.
img

Swingový výhled 41. týden

11.10.2021 Swingový výhled 41. týden Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovi...
img

Swingový výhled 41.týden

11.10.2021 Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovině týdne pak začaly posilovat pod vlivem dobrých dat z americké ekonomiky. Z celkového kontextu se však nic zásadního nezměnilo.
C:\fakepath\top-31082021-lv-5.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

31.08.2021 1) Investory do asijských akcií dnes od nákupů neodradilo ani zpomalení tempa růstu čínské výrobní aktivity. Tamní index nákupních manažerů ve výrobě klesl na 50,1 bodu z červencových 50,4 a nedosáhl tak analytiky odhadované hodnoty 50,2 bodu.
C:\\fakepath\\top-01032021-lv-7.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

01.03.2021 1) V předminulém týdnu dosáhlo nového absolutního maxima hned několik kryptoměn a mezi nimi byly i Bitcoin a Ethereum. Minulý týden se ovšem vítr obrátil a trh s kryptoměnami se začal propadat. Spekulativní investoři na všech trzích začínají být nervózní a Elon Musk na Twitteru dokonce vykládá, že mu ceny Bitcoinu a Etherea připadají příliš vysoké.
img

Výsledek PMI vykazuje další známky oživení

02.11.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě v říjnu navzdory úderu druhé vlny pandemie vzrostl z 50,7 na 51,9 bodů a posunul se tak dále do teritoria expanze. Zlepšila se jak domácí, tak zahraniční zákaznická poptávka. Stejně jako v září opět rostl objem nových zakázek, který byl nejsilnější za poslední dva roky. To napomohlo k růstu výstupů českých výrobních firem. Díky přísunu nových zakázek se snížilo tempo poklesu rozpracovanosti a firmy nabíraly nové zaměstnance. Nicméně citelné byly i negativní dopady související se zhoršením epidemiologické situace. Finanční zátěž vzrostla nejrychleji od jara minulého roku a vyhlídky na příštích dvanáct měsíců byly méně optimistické.
img

Závěru týdne dominují data z pracovního trhu

02.10.2020 Česká národní banka hned v počátku dne vydá záznam z měnového jednání z 23. září, který bude odrážet diskuzi členů bankovní rady.
img

Český PMI indikátor pokořil hodnotu 50 bodů

01.10.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě se v září dostal nad 50ti bodovou hranici značící expanzi. Stalo se tak poprvé po téměř dvou letech. Oproti srpnu indikátor vzrostl o 1,6 bodů a činí 50,7. Byly tak dohnány PMI indexy zemí sousedících s ČR, které hodnotu 50 bodů pokořily již v létě. Index nákupních manažerů ve výrobě tak navázal na trend růstu trvající již od dubnového propadu. Růst byl tažen zlepšením provozních podmínek napříč zpracovatelským sektorem. Objem výroby zrychlil, čemuž napomohl návrat k expanzi nových objednávek v souvislosti se zesílením zahraniční poptávky. Nadále však pokračoval pokles cen s ohledem na konkurenční tlaky a nejistou situaci v poptávce. Rozpracovanost v září klesala, i tak ale přetrvávaly volné kapacity, což vedlo k dalšímu snižování počtu zaměstnanců. Tempo propouštění však zpomalilo až na hodnoty z června 2019. Výhled pro budoucí vývoj poptávky je pozitivní, čímž se zlepšila prognóza výroby a zvýšil podnikatelský optimismus.
img

Údaje o sentimentu, inflaci a nezaměstnanosti poodhalí stav ekonomik

29.09.2020 Prezidentka ECB Lagarde včera konstatovala, že ekonomika eurozóny pravděpodobně setrvá v deflaci i v nadcházejících měsících. Jako hlavní důvody zmínila nedávný pokles v cenách za energie, silnější euro a dočasné snížení daně z přidané hodnoty v Německu.
img

Ranní okénko - Dnes budeme sledovat dění v USA

02.09.2020 Z Evropy dnes dorazí jen údaj o vývoji cen výrobců. Ty by měly podle odhadů meziměsíčně přidat 0,5 %, což v meziročním vyjádření znamená cenovou deflaci na úrovni 3,3 %.
img

Podmínky v poptávce jsou nadále složité

01.09.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v srpnu nadále polepšil. Již podruhé v řadě přidal oproti předešlému měsíci 2,1 bodu a činí tak 49,1. To je o trochu pesimističtější výsledek než jsme očekávali my i trh. Důvodem jsou trvající náročné podmínky v poptávce a pouze mírný optimismus podnikatelů ohledně budoucího vývoje. Nadále firmy snížily počet zaměstnanců, avšak nižším tempem než v minulých měsících. Ceny výstupů zůstaly nízké z důvodu konkurenčních tlaků. Na druhé straně došlo k nejrychlejšímu zvýšení objemů výroby od října 2018. Současně však poklesl příjem nových zakázek. Vyšší výstup byl tak často hnán rozjezdem provozů, namísto lepšící se situace v poptávce. Ta zůstává složitá v tuzemsku i zahraničí. V dané situaci je podnikatelská důvěra historicky slabá. Zůstává zatížena především obavami z negativního dopadu možného dalšího šíření koronavirové pandemie.
img

Ranní okénko - Dozvíme se strukturu českého HDP

01.09.2020 Dolar startuje do nového měsíce dalším oslabením a dostal se tak až na úroveň 1,2 EUR/USD z května 2018. Koruna se pohybuje spolu s polským zlotým a maďarským forintem a aktuálně se nachází u hranice 26,23 EUR/CZK.
img

Okénko trhu - Předběžné odhady PMI indexu minuly očekávání

21.08.2020 Dnes zveřejněné předběžné odhady indexu nákupních manažerů (PMI) pro srpen minuly očekávání analytiků a přinesly tak zklamání. Index však zůstal nad 50-ti bodovou hranicí. To znamená, že expanze aktivity pokračuje, avšak pomalejším tempem, než se očekávalo. Kompozitní PMI index v eurozóně, který měří aktivitu v privátním sektoru (ve výrobě i službách), se z července na srpen snížil na 51,6 z původních 54,9 bodů. Pokles byl způsoben především zhoršeným výhledem pro PMI ve službách, které spadlo z 54,7 na 50,1 bodů a dostalo se tím prakticky na úroveň stagnace. Ukazatel aktivity ve výrobě zůstal víceméně beze změny (klesl z 51,8 na 51,7), odhad trhu byl 52,7. Ze šetření dále vyplývá, že produkce i nové zakázky ve výrobě pokračovaly v růstu. Na druhé straně míra zaměstnanosti znovu poklesla.
img

Ranní nadhoz - Tovární objednávky v USA zřejmě porostou

04.08.2020 Včera zveřejněný index nákupních manažerů ve výrobě za červenec ukazuje na pozvolna se zlepšující podmínky v české ekonomice. Oproti červnu index stoupl o 2,1 bodu na 47,0. Tahounem bylo (i když nepatrné) zvýšení výroby a nižší tempo poklesu v objemu nových zakázek. I přesto ale podnikatelé hlásí přetrvávající špatné provozní podmínky ve zpracovatelském sektoru, náročné podmínky v poptávce a neustupující nejistotu ohledně koronavirové epidemie.
img

Okénko trhu - Američané se dál hádají o podpoře ekonomiky

03.08.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červenci nadále polepšil. Oproti červnu přidal 2,1 bodu a činí tak 47,0. To je o trochu pesimističtější výsledek než jsme očekávali my i trh. Důvodem jsou přetrvávající špatné provozní podmínky ve zpracovatelském sektoru. Příjem zakázek nadále klesal – avšak nové zakázky zpomalily tempo poklesu, a to jak v tuzemsku, tak i ze zahraničí. K tomu přispělo první (i když nepatrné) zvýšení výroby od listopadu 2018, které firmy připisují stabilizaci zákaznické poptávky a oživění v automobilovém průmyslu. Avšak podmínky v poptávce jsou nadále náročné, což reflektuje neustupující nejistota ohledně koronavirové pandemie.
img

Nálada zpracovatelů se pozvolna

03.08.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červenci nadále polepšil. Oproti červnu přidal 2,1 bodu a činí tak 47,0. To je o trochu pesimističtější výsledek než jsme očekávali my i trh. Důvodem jsou přetrvávající špatné provozní podmínky ve zpracovatelském sektoru. Příjem zakázek nadále klesal – avšak nové zakázky zpomalily tempo poklesu, a to jak v tuzemsku, tak i ze zahraničí. K tomu přispělo první (i když nepatrné) zvýšení výroby od listopadu 2018, které firmy připisují stabilizaci zákaznické poptávky a oživění v automobilovém průmyslu. Avšak podmínky v poptávce jsou nadále náročné, což reflektuje neustupující nejistota ohledně koronavirové pandemie. Nadbytečné kapacity nadále přiměly výrobce k propouštění. Jeho tempo však zvolnilo. Stejnou dynamiku jako v minulém průzkumu lze pozorovat i ve vývoji cen. Ceny vstupů vzrostly, nicméně v rámci udržení a získání zakázek výrobci opět snížili ceny výstupů. To vede firmy ke spoření, což se projevuje v omezení personálních výdajů a snižování nákupů.
img

Ranní nadhoz - americký trh práce se dál zlepšuje

02.07.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červnu polepšil o dalších 5,3 bodu na hodnotu 44,9 a naznačil postupující zlepšování podmínek v průmyslu. Z průzkumu nicméně vyplývá, že obchodní podmínky zůstávají i nadále náročné. Výrobní objemy pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. K tomu přispěla skutečnost, že řada firem rozjela výrobu a začala zpracovávat nedodělky. Nových zakázek se však stále nedostává.
img

Okénko trhu - Německá nezaměstnanost pomalu stoupá

01.07.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červnu polepšil o dalších 5,3 bodu na hodnotu 44,9 a naznačil postupující zlepšování podmínek v průmyslu. Zveřejněná skutečnost byla v souladu s naším i tržním odhadem. Z průzkumu nicméně vyplývá, že obchodní podmínky zůstávají i nadále náročné. Výrobní objemy pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. K tomu přispěla skutečnost, že řada firem rozjela výrobu a začala zpracovávat nedodělky. Nových zakázek se však stále nedostávalo.
img

Podmínky ve výrobě zůstávají náročné

01.07.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červnu polepšil o dalších 5,3 bodu na hodnotu 44,9 a naznačil postupující zlepšování podmínek v průmyslu. Zveřejněná skutečnost byla v souladu s naším i tržním odhadem. Z průzkumu nicméně vyplývá, že obchodní podmínky zůstávají i nadále náročné. Výrobní objemy pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. K tomu přispěla skutečnost, že řada firem rozjela výrobu a začala zpracovávat nedodělky. Nových zakázek se však stále nedostávalo. Zákaznická poptávka byla často brzděna nedostatkem investic a to zejména v automobilovém sektoru či zastavením stavebních projektů. Nevyužité kapacity pak přiměly firmy k další redukci pracovních sil. V rámci udržení a získání klientů výrobci v červnu opět snížili své ceny.
img

Forex: Pozitivní sentiment na trzích pomáhá koruně

02.06.2020 Pozitivní sentiment přetrval na finančních trzích i zkraje aktuálního týdne. Z toho těžila i koruna, když včera zpevnila o další 0,5 % a její kurz oproti euru se posunul až do blízkosti EUR/CZK 26,7. Posilovaly i ostatní měny regionu.
img

Okénko trhu - oživování na starém kontinentě bude zřejmě pozvolnější

01.06.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v květnu polepšil o 4,5 bodu na hodnotu 39,6 a naznačil tak mírné zlepšení podmínek v průmyslu. Data nicméně ukázala na pokračující pokles objemů výroby i nových zakázek následkem propadu poptávky způsobeného pandemií koronaviru. Karanténní opatření na trzích našich hlavních obchodních partnerů výrazně omezovala příliv zakázek ze zahraničí. Nevyužité kapacity pak přiměly firmy k redukci pracovních sil, a to i přes vládní programy na podporu zaměstnanosti. Úbytek pracovních sil tak pokračoval druhým nejrychlejším tempem od července 2009. Pokles zaměstnanosti navíc svědčí o pesimistickém výhledu a pokračující nejistotě. V rámci udržení a získání klientů výrobci v květnu opět snížili ceny svých produktů. Předpokládáme, že i v následujících měsících bychom měli být svědky pozvolného zlepšování situace ve výrobní sféře a návratu indexu PMI na vyšší úrovně. Otázkou zůstává, jak rychle se bude obnovovat poptávka po průmyslovém zboží.
img

Výroba se nesměle odráží ode dna

01.06.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v květnu polepšil o 4,5 bodu na hodnotu 39,6 a naznačil tak mírné zlepšení podmínek v průmyslu. Data nicméně ukázala na pokračující pokles objemů výroby i nových zakázek následkem propadu poptávky způsobeného pandemií koronaviru. Tržní očekávání byla mírně pesimističtější, když počítala s růstem indexu jen na 38,5 bodu. Karanténní opatření na trzích našich hlavních obchodních partnerů výrazně omezovala příliv zakázek ze zahraničí. Nevyužité kapacity pak přiměly firmy k redukci pracovních sil, a to i přes vládní programy na podporu zaměstnanosti. Úbytek pracovních sil tak pokračoval druhým nejrychlejším tempem od července 2009. Pokles zaměstnanosti navíc svědčí o pesimistickém výhledu a pokračující nejistotě. V rámci udržení a získání klientů výrobci v květnu opět snížili své ceny.
img

Ranní nadhoz - nezaměstnanost se v dubnu zvedla na 3,4%

05.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala jen s hodnotou 33,2 bodu. Pokles výroby i nových zakázek byl z velké části dán rozšířením epidemie koronaviru 2019 a zavedením karanténních opatření. Výrazně se snižuje i zaměstnanost. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné.
img

Okénko trhu - první z květnových indikátorů příliš nepotěšil

04.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala s poklesem až na 33,2 bodu. Dubnová data ukázala nejprudší pokles objemu výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles zákaznické poptávky byl z velké části dáván za vinu rozšíření epidemie koronaviru 2019 a zavedení karanténních opatření. Omezení dopadla i na zahraniční odbyt a exportní zakázky výrazně klesly. Nízký odbyt pak způsobil nejvýraznější pokleszaměstnanosti od finanční krize v roce 2009. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné. Předpokládáme však, že dubnové PMI dosáhlo svého dna a v květnu bychom již mohli být svědky určitého zlepšení. S tím jak se budou postupně uvolňovat zavedená restriktivní opatření a výroby se začnou rozbíhat, měl by i index nákupních manažerů vykázat lepší skóre.
img

Karanténní opatření zmrazila průmyslovou výrobu

04.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala s poklesem až na 33,2 bodu. Dubnová data ukázala nejprudší pokles objemu výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles zákaznické poptávky byl z velké části dáván za vinu rozšíření epidemie koronaviru 2019 a zavedení karanténních opatření. Omezení dopadla i na zahraniční odbyt a exportní zakázky výrazně klesly. Pokles odbytu pak způsobil nejvýraznější pokleszaměstnanosti od finanční krize v roce 2009. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné.
img

Ranní nadhoz - dubnový PMI z výroby dále poklesne

04.05.2020 Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že hospodaření státu za první 4 měsíce skončilo víc než devadesátimiliardovým deficitem. Jen za duben, kdy se již v hospodaření státu naplno projevila koronavirová krize, skončil rozpočet deficitem 46 miliard. Aktuální rozpočtový schodek 90,7 miliardy je tak o 60 miliard vyšší než ve stejném období loňska, oproti krizovému roku 2009 je hlubší o 35 miliard. Kompletní zprávu zveřejní MF dnes odpoledne.
img

Okénko trhu - další úspěšná aukce státních dluhopisů

01.04.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě v březnu klesl o 5,2 bodu na hodnotu 41,3, tedy na historicky nejnižší úroveň. K poklesu došlo víceméně ve všech sledovaných oblastech. Zaměstnanost podle dotazníku klesla nejrychleji od září 2009. Objem výroby a nových zakázek se stejně jako objem zásob významně snížil. Ceny vstupů se nepatrně zvýšily, naopak ceny finálních produktů podnikatelé nepatrně zlevnili ve snaze přilákat zákazníky. Vyhlídky podnikatelů na výrobu v následujících 12 měsících podle očekávání zaznamenaly také propad. České PMI nyní ještě rozhodně nenarazilo na své dno. Průmyslníci měli v tomto průzkumu hodnotit situaci od poloviny února do poloviny března. Hlavní vlna restriktivních opatření ovšem přišla až v druhé polovině března. Očekáváme proto, že dubnový index klesne ještě hlouběji, když plně zaznamená dopady nákazy a s ní souvisejících opatření.
img

Mimořádná opatření významně dopadla na průmysl

01.04.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě v březnu klesl o 5,2 bodu na hodnotu 41,3, tedy na historicky nejnižší úroveň. Trhy očekávaný propad na hodnotu 42,5 tedy byl o více než bod překonán. K poklesu došlo víceméně ve všech sledovaných oblastech. Zaměstnanost podle dotazníku klesla nejrychleji od září 2009. Objem výroby a nových zakázek stejně jako objem zásob významně snížil. Ceny vstupů se nepatrně zvýšily, naopak ceny finálních produktů podnikatelé nepatrně zlevnili ve snaze přilákat zákazníky. Vyhlídky podnikatelů na výrobu v následujících 12 měsících podle očekávání zaznamenaly také propad.
img

Ranní nadhoz - ČSÚ potvrdí zpomalení HDP v závěru loňského roku

03.03.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru vzrostl o 1,3 bodu na 46,5, tedy nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním. I přes dílčí zlepšení ukazatele v posledních měsících však hodnoty indexu nadále zůstávají hluboko v pásmu kontrakce. Navíc přetrvávají značné nejistoty ohledně budoucího vývoje. Zotavení německé ani evropské ekonomiky se nedostavuje, údaje v následujících měsících pak mohou být významně ovlivněny dopady koronaviru.
img

OECD snižuje výhled růstu globální ekonomiky

02.03.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru vzrostl o 1,3 bodu na 46,5, tedy nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním. I přes dílčí zlepšení ukazatele v posledních měsících však hodnoty indexu nadále zůstávají hluboko v pásmu kontrakce.Navíc přetrvávají značné nejistotyohledně budoucího vývoje. Očekávané zotavení německé ani evropské ekonomiky se nedostavuje, údaje v následujících měsících pak mohou být významně ovlivněny dopady koronaviru. Epidemie postupně zasahuje stále více oblastí, a i když se zdá, že nákaza v Číně již kulminovala, v Evropě bude ještě sílit a její dopady v datech teprve uvidíme. Hodnoty PMI by tak mohly v příštích měsících opět začít klesat na nižší úrovně. V únoru však respondenti ještě hleděli do budoucna s optimismem (šetření skončilo už 20. 2.), když očekávání průmyslníků byla poprvé od loňského září pozitivní a dosáhla nejvyšších úrovní od loňského května. V únoru byl nižší pokles zakázek i výroby a to se odrazilo i v menším úbytku zaměstnanosti. Zejména vlivem slabé poptávky, především té ze zahraničí, předpokládáme, že tuzemský průmysl bude letos stagnovat, či růst jen mírně.
img

I přes zlepšení PMI zůstávají vyhlídky průmyslu nejisté

02.03.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru vzrostl o 1,3 bodu na hodnotu 46,5, tedy nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním. Došlo opět k poklesu objemu nových zakázek a výroby, avšak v menší míře. Firmám ovšem stále dělá starost neochota zákazníků objednávat, zejména těch z odvětví strojírenství a automotive. Nižší pokles nových zakázek pak vedl i k menšímu úbytku zaměstnanosti. Výrobci projevují snahu nalákat nové zákazníky a ubírají ze svých marží, cena výstupů tak nadále pokračovala v poklesu. I přes hrozící nejistoty byla únorová očekávání průmyslníků pozitivní (poprvé od září) a nejsilnější od loňského května.
img

Ranní nadhoz - Tuzemský PMI ve výrobě by měl opět mírně klesnout

01.11.2019 Inflace v eurozóně za měsíc říjen dosáhla meziročního tempa 0,7 % a její jádrová složka pak 1,1 %. Růst cen tak hluboce zaostává za cílem Evropské centrální banky, která by její hodnotu ráda viděla těsně pod dvěma procenty. Na příštím zasedání se s tímto nedostatkem bude již potýkat nová šéfka ECB Ch. Lagardeová.
img

PMI ve výrobě dosáhl desetiletého minima

01.07.2019 Český index nákupních manažerů ve výrobě v květnu nadále klesá a dosáhl hodnoty 45,9, což je nejnižší hodnota od července 2009, tedy od dob velké finanční krize. Po krátkém květnovém zastavení poklesu se tak propadá ještě hlouběji.
img

PMI ve výrobě překvapivě klesl pod hranici 50 bodů

02.01.2019 Český index nákupních manažerů ve výrobě v prosinci klesl o 2,1 b. na 49,7 bodů. Sestupný trend indexu přetrvává i v závěru roku, kdy PMI dosahuje nejnižších hodnot od července 2016.
Související klíčová slova: FOREX | Technická analýza | Bitcoin | Čína | Finance | Kanadský dolar | Bank of Canada | Akciové indexy | Korelace | Inflace | OECD | EUR/USD | GBP/USD | USD/JPY | AUD/USD | NZD/USD | Nasdaq | Dow Jones | USD/CAD | USA | NFP report | Nezaměstnanost | Británie | Britská libra | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | G20 | Evropská unie | HDP | Pin Bar | Monetární politika | Měnová politika | Kanada | Německo | Francie | Pražská burza | Česká měna | Turecko | Španělsko | Polský zlotý | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | USD/CNY | Česká koruna | Americké akcie | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Objemy obchodů | Ekonomické prognózy | Sazby | Akcie | Akciový trh | Americký dolar | Analýza | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Burza | Centrální banka | Centrální banky | DAX | Dow Jones Industrial | ECB | ECN | EMA | Ekonomika | Euro | Evropská centrální banka | Fed | Futures | Grafy | Index DAX | Index cen průmyslových výrobců | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Investor | Klouzavý průměr | Komodity | Kurz | Long | Low | Risk | Momentum | Měna | Měnový pár | Měny | Obchodní bilance | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Průmyslové objednávky | Rally | Rezistence | Riziko | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Sentiment | Směnný kurz | Spike | Spread | Stagflace | Support | Trend | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Wall Street | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Americká měna | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Citibank | Dluhopisy | JPY | NZD | CAD | AUD | GBP | Obchodování | JPMorgan | Morgan Stanley | Regulátor | Finanční krize | Citigroup | Cena ropy | Německá ekonomika | Bank of America | Indexy | Úroková sazba | Investoři | Produkce ropy | EU | Aukce | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Pravděpodobnost | BNP Paribas | Výnosy dluhopisů | Zisk | Kurz koruny | Optimismus | Výsledky | Index nákupních manažerů | IEA | Uvolnění měnové politiky | Investovat | CZK/EUR | Index cen | Index PPI | Eurostat | Český statistický úřad | Obchodní seance | Donald Trump | Burzy | EURUSD | GBPUSD | Raiffeisenbank | Index | Křiž smrti | Podpora | Volatilní | Americká centrální banka | Americká centrální banka FED | Analýzy | AUDJPY | Banka | Brent | CAD USD | Cena | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Dolary | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Eura | Euro dnes | Evropské měny | Exchange | Graf | Hrubý domácí produkt | HSBC | Index PMI | Index S&P 500 | Investiční | Investing | ISM | Jádrová inflace | JP Morgan | Kanadská měna | Komoditní | Kurz USD | Libra | London metal exchange | Makroekonomické ukazatele | Míra inflace | Nemovitosti | Prognóza | Reuters | Risk Off | Risk On | Ropy | Růst HDP | SP500 | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | Trh | USD index | Vývoj USD | WTI | Zpráva | Zprávy | Zisky | EIA | ING | Elon Musk | Intermediate | Ministerstvo financí | ROCE | SPAD | Tovární objednávky | Využití kapacit | Itálie | West Texas Intermediate (WTI) | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Komise | Federální rezervní systém | Burze | Markit | Wells Fargo | Sentix | Investing.com | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Thomson Reuters | Euro vůči dolaru | Hospodářské výsledky | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Podnikatelé | Podnikatelská důvěra | Přehled | Jádrový index | Futures kontrakty | Ekonomická aktivita | Fundamentální faktory | Index důvěry | Základní úrokové sazby | Firmy | Aktuální vývoj | České firmy | Zasedání České národní banky | Inflační tlaky | IHS | JPMorgan Chase | Daňové příjmy | Klouzavý průměr EMA | Klouzavý průměr SMA | Zpomalení globální ekonomiky | Globální ekonomiky | Utahování měnové politiky | Propad | Německý index DAX | S&P | Výrobní aktivita | Německý DAX | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Pokles výnosů | Ekonomická data | Americké indexy | Nejistota | Saúdská Arábie | Stagnace | Tempo růstu | Daně z příjmů | Daně z příjmů právnických osob | Ethereum | National Australia Bank | Výhled | Francouzská ekonomika | Chevron | Payrolls | Mzdy | Non-Farm Payrolls | Nonfarm Payrolls | Americký trh práce | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Krize | Inflace v Německu | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Měnový pár USD/JPY | Očekávání analytiků | Turecká ekonomika | Indikátor důvěry | Příjmy | Oslabování eura | ExxonMobil | Země G20 | Konsenzus | Růst ekonomiky | HDP eurozóny | Zasedání americké centrální banky | Zpomalení ekonomiky | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | Nezaměstnanosti v Německu | IHS Markit | Spekulativní investoři | Okénko trhu | Ranní nadhoz | Americký akciový trh | Estee Lauder | RoboMarkets | Tržní očekávání | Airbnb | Obchodní války | OPEC+ | Podniky | Index nákupních manažerů (PMI) | Inflace v eurozóně | Forint | Pokles ceny | Ekonomické krize | Trh s ropou | Trh s kryptoměnami | Silnější dolar | Pokles cen ropy | Posilování eura | Dopady na ekonomiku | Index spotřebitelské důvěry | Hodnota indexu | Růst dolaru | Zvýšení sazeb | Uber Technologies | Statistický úřad | CNY | Infineon | Silnější euro | Snížení sazeb | Prezidentka ECB | Pokles cen | Oživení ekonomiky | ISM index | Růst mezd | Deficit rozpočtu | Očekávání trhu | Poptávka po ropě | Finanční situace | Měnověpolitické zasedání | Data z Německa | Český index nákupních manažerů | Tržby v maloobchodě | Očekávaný růst | Měny regionu | TikTok | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Deficit | Jednání o brexitu | Prezident Donald Trump | Býčí signál | Medvědí signál | Objem | Obchod | Trh práce | ČSÚ | Statistický úřad Eurostat | Zasedání ČNB | Pokles průmyslové produkce | Technické analýzy | Pfizer | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Datový kalendář | Bilance | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Lagardeová | Miliardy | Vyhlídky | Trendová linie | Walt Disney | EUR Index | Ekonomická důvěra | Domácí poptávka | Index Exportu | Automobilový sektor | Počet nezaměstnaných v Německu | Deficit hospodaření státu | Hospodaření státu | SMA | Statistika | Ceny výrobců | Průmysl | ADP | PLN | Na burze | Propouštění | Impuls | Výrazný pokles | Další rozvoj | Rozvoj | Data z průmyslu | Nejvyšší nezaměstnanost | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Koruna dnes | Zdražování | Problémy | Total | Prognózy | Nejistoty | Největší producent ropy | Nálada | Kontrakty | Koruna zpevnila | Ford Motor | AbbVie | Míra | Úroky | Německý PMI | Měnové politiky | Předseda | Naše prognóza | Americké centrální banky | Regulátoři | Disney | Tým RoboMarkets | Nejbližší support | Uber | Ztráta | Úbytek | Americký index | Obchodní podmínky | Investiční aktivita | Hospodaření | Klesající trend | Silný support | Indikátor investičního sentimentu | Američané | Hospodářské recese | Míra inflace v eurozóně | Finální odhad | Experti | Zemědělství | Předběžné výsledky | Nejbližší rezistence | Poradenství | Růst globální ekonomiky | Nový rekord | Ministerstvo práce | Luboš Růžička | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Tržní sazby | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Smíšené výsledky | Dobré zprávy | Ceny energií | Horší data | Údaje o hrubém domácím produktu | Trump | Prezident | Trhy | Evropské ekonomiky | Pražské burzy | Šíření koronaviru | Negativní dopad | Zlepšení nálady | Nejprudší pokles | Pokles | Situace | Nejvýraznější pokles | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Vít Hradil | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | IHNED | Vysoká inflace | Ceny Bitcoinu | Medvědí Pin Bar | Starbucks | Dnešní datový kalendář | Vstupy | Raiffeisenbank a.s. | FIAT | Pochybnosti | Zlepšení | Růst v eurozóně | Aktuální rezistence | Výdaje | Průmyslníci | Zpracovatelský sektor | Dopady koronaviru | BP | Americký ISM | Sazby beze změny | Francouzský statistický úřad | NFP | Rozhodování | Americké ekonomiky | West Texas Intermediate | Medvědi | Poptávky po ropě | COVID-19 | Ekonomické aktivity | PMI ze sektoru služeb | Údaje z USA | Konjunkturální průzkum | Dopady epidemie koronaviru | Výhled růstu globální ekonomiky | Data PMI | Šéfka ECB | Cestovní kanceláře | Zpřesněný odhad | Český hrubý domácí produkt | Průměrná mzda | Sestupný trend | Kanadská centrální banka | Vývoj | Tovární objednávky v USA | Mzda | Mzdový růst | Výkyvy | Výsledky HDP | Americké výnosy | Lufthansa | Další vývoj | Karanténní opatření | Restriktivní opatření | Pokles HDP | Měnové zasedání | Počet nakažených | Aktuální situace | Mimořádná opatření | Žádosti o podporu | Onemocnění | Rozkolísaný | Texas | Další pokles | Koronavirová krize | MF | Ministryně práce a sociálních věcí | Ministryně práce | Index ISM | Republikáni | Demokraté | Domácnosti | Spotřebitelská nálada | Alena Schillerová | Ministryně financí | Spoření | Záchranný balíček | Další růst | Růst | Signál | Počet žádostí o podporu | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Potenciál | Ministryně financí Alena Schillerová | Propad HDP | Šíření nákazy | Ekonomické ukazatele | Fiat Chrysler | Ekonomiky | České PMI | Solidní růst | Války | Schodek | Aukce státních dluhopisů | Práce | Údaje | DPH | Sentix indikátor | Opatření proti šíření koronaviru | Výpadky | Activision Blizzard | Data z americké ekonomiky | Restart ekonomiky | Otevírání ekonomik | Statistiky | Demokraté a Republikáni | USD za barel | PMI ve službách | Šíření nákazy COVID-19 | Posílení | Omezení pohybu | Nové zakázky | Evropské méně | Data z trhu práce | Průzkum ČSÚ | Očekávané výsledky | Čtvrtletní výsledky | Pracovní síly | Zasedání Evropské centrální banky | Osobní výdaje | SMA 100 | Maloobchod | Dubnový PMI | PMI z výroby | Český státní rozpočet | Rally na akciích | Expanze | Kontrakce | Macy’s | Rekordní schodek rozpočtu | RBI | Vakcína | Sektor služeb | CL | GSK | Omezení produkce | Ztráty zaměstnání | Mondelez | JDE | Unie | ČR | Koronavirové pandemie | Výrobní PMI | Pozitivní sentiment na trzích | Pozitivní sentiment | Sentiment na trzích | Antivirus | Počet nových žádostí o podporu | Pokračování růstu | Tempo poklesu | Novo Nordisk | Covid | Index průmyslové výroby | Koronavirové epidemie | Podmínky ve výrobě | Německá nezaměstnanost | Ceny | Prohloubení deficitu státního rozpočtu | Konjukturální průzkum | Supervelmoci | Německá míra nezaměstnanosti | Důvěra | Nálada zpracovatelů | Caixin | Oživení v automobilovém průmyslu | Známky oživení | Růst vývozu | Ekonomické zotavování | Indikátory sentimentu | Upozornění na rizika | Odhady PMI | Odhady PMI indexu | Ceny v eurozóně | Výrobní sektor | Dění v USA | Inflace spotřebitelských cen | Ceny mědi | Qualcomm | Výkon ekonomiky | Budoucí vývoj | Epidemiologické situace | Investiční prostředí | Údaje o sentimentu | Micron | Stav ekonomik | PMI indikátor | Růst deficitu | Marathon Petroleum | Marathon | Pracovní místa | Data z pracovního trhu | Ranní okénko | Reálný HDP | Futures na ropu | Producent ropy | Swingový výhled | PMI ve výrobě | Rostoucí ceny ropy | Evropské centrální banky | CARA | Měsíční data | Marriott | Nárůst ceny | Klíčové faktory | Výrobní aktivity | Humana | Nastavení sazeb | Růstový trend | CVS Health | CVS | Rostoucí výnosy | Freeport-McMoRan | Trend na ropě | Advanced Micro Devices | HSBC Holdings | Rostoucí ceny | Objednávky | Tempo ekonomického růstu | Oslabení | Výnosy 10letých dluhopisů | Cíle | Cíl Evropské centrální banky | Nové prognózy | Pozitivní vliv | Report ADP | Počet nezaměstnaných | Hliník | Měnověpolitické zasedání Fedu | Rekord | Marriott International | Vratislav Zámiš | Medián | David Vagenknecht | Společnosti | Výrobní aktivita v USA | Posilování amerického dolaru | Minulá výkonnost | TIM | | Cena USD/CAD | Hodnoty měny | Významné úrovně | Pár USD/CAD | Cheniere Energy | Pokles inflace | Mondelez International | Upozornění | Výsledek HDP | Vysoké inflace | CZ | Technická analýza USD | Analýza USD | Estée Lauder | First Republic | Převzetí banky | Zvýšení cen ropy | JOLTS | Srovnávací základna | Vice | Vítězství nad inflací | Měnová politika americké centrální banky | Přehled měnového páru | McKesson Corp | McKesson | Graf měnového páru | Prognóza USD/CAD | Prognóza USD/CAD na rok 2023 | Technická analýza USD/CAD | USD/CAD v roce 2023 | Jak si vede USD/CAD | Ukazatele ekonomického rozvoje | Ukazatele ekonomického rozvoje USA | Monetární politika Bank of Canada | Obchodní charakteristiky páru USD/CAD | Přehled měnového páru USD/CAD | Dlouhodobá prognóza pro USD/CAD | Dlouhodobá prognóza | Analýza USD/CAD | Experti HSBC | Míra růstu HDP | Inflační indexy | Inflační indexy (CPI, PPI) | Ukazatele ekonomického rozvoje USA a Kanady | 1D
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Pozice | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | FOREX | Indikátor | Trading | Cena | Graf | EUR/USD | ROCE

Předchozí klíčová slova

Index MSCI All-Country World Equity
Index MSCI Emerging Markets
Index MSCI Europe
Index MSCI World
Index MSCI World ESG
Index nákladů práce
Index nákupních manažerů
Index nákupních manažerů ČR
Index nákupních manažerů (PMI)
Index nákupních manažerů v ČR

Následující klíčová slova

Index nálady investorů
Index Nasdaq
Index Nasdaq Composite
Index Nasdaq (NDX100)
Index Nasdaq (US100)
Index Nasdaq - Vývoj akciového indexu
Index NASDAQ 100
Index NDX100
Index německé akciové burzy DAX
Index německé burzy
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB trading konference 2024
Potvrďte prosím... Zavřít