Klíčová slova - Zpomalující ekonomika

Okénko trhu - Globální výrobní řetězec je ohrožen kvůli subdodávkám z Číny
05.02.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v prosinci meziročně vzrostly o 4,8 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 4,6 %. Zásluhu na tom má o jeden pracovní den delší pracovní měsíc v porovnání s loňským prosincem. Spotřebitelé v předvánočním čase zvyšovali útraty zejména za počítačové a komunikační vybavení, výrobky pro domácnost a oděvy i obuv. Za celý rok 2019 vzrostly celkové maloobchodní tržby o velmi slušných 3,5 %, bez započtení prodejů a oprav aut se jejich dynamika zvýšila dokonce o 4,8 %. V letošním roce by zpomalující ekonomika měla postupně tlumit mzdový růst, oslabovat by měl i spotřebitelský sentiment. Předpokládáme tedy, že růst maloobchodních tržeb zpomalí pod tři procenta. Spotřeba domácností by nicméně měla zůstat hlavním přispěvatelem k růstu HDP.

Vyšší prodeje aut pomohly celkovým tržbám
05.02.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v prosinci meziročně vzrostly o 4,8 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 4,6 %. Prosincové útraty tak dopadly pod očekáváním trhů. Oproti loňsku měl letošní prosinec o jeden pracovní den více, což pomohlo k vyšší dynamice tržeb oproti listopadu i říjnu. Po očištění o tento vliv se tržby v maloobchodě reálně meziročně zvýšily o 3,9 %. Spotřebitelé v předvánočním čase zvyšovali útraty zejména za počítačové a komunikační vybavení, výrobky pro domácnost a oděvy i obuv.

Forex: Koruna koronaviru odolává
03.02.2020 Jakkoliv by se podle shody jmen mohlo zdát, že česká měna je přímo předurčena k nákaze čínským koronavirem, v uplynulém týdnu vůči němu vykázala značnou rezistenci. Navzdory tomu, že mediální prostor plnily zprávy o dalším šíření viru a jeho přibývajících obětech, koruna se téměř nehnula z pozic v okolí EUR/CZK 25,22. Standardní poučky přitom velí, že při stoupající globální nejistotě by měny rozvíjejících se trhů měly oslabovat. Naše interpretace tak je, že trhy jsou zatím ohledně rizika masivní pandemie spíše skeptické a nepropadají tudíž preventivní panice.

Okénko trhu - americký trh práce zaostal za očekáváním
13.01.2020 Spotřebitelské ceny se v prosinci meziměsíčně zvedly o 0,2 %, v meziročním srovnání inflace přidala desetinu procentního bodu a dosáhla 3,2 %. Nachází se tak již druhý měsíc v řadě nad horní hranici pásma inflačního cíle centrální banky, kde byla naposledy v říjnu 2012. Největší měrou se na meziročním růstu podílejí ceny spojené s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) a rychle rostoucí ceny služeb (v prosinci 3,6 %). Právě v cenách služeb se nejvíce projevuje vysoká spotřebitelská poptávka daná napjatou situací na trhu práce, tedy nízkou nezaměstnaností a rychlým růstem mezd. Naproti tomu inflační tlaky ze zahraničí jsou utlumené, ceny v produkční sféře v eurozóně klesají, padají tak i tuzemské dovozní ceny. Vlivem očekávaného zpomalování ekonomiky by však domácí inflační tlaky měly postupně slábnout. Očekáváme, že centrální bankéři zatím ponechají sazby na stávající úrovni, protože vyšší inflace bude vyvážena trvajícími nejistotami spojenými se zahraničním ekonomickým vývojem. V samém závěru letošního roku by pak odeznívání inflace na výhledu mělo přimět ČNB zahájit cyklus snižování sazeb.

Maloobchodní tržby rostly, i prodejcům aut se dařilo
13.01.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v listopadu meziročně vzrostly o 2,9 %.Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 2,7 %. Celkově maloobchodní tržby dopadly lehce nad očekáváním trhu. Byly negativně ovlivněny zejména o jeden pracovní den kratším měsícem ve srovnání s loňským rokem. Po očištění o tento vliv se tržby v maloobchodě reálně meziročně zvýšily o 3,7 %.

Prosincová sezónnost zvýšila nezaměstnanost
09.01.2020 Podíl uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let na populaci se v prosinci podle očekávání zvýšil na 2,9 %. Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil oproti konci listopadu o zhruba 19 tisíc na 196 285. Celkový počet nezaměstnaných činil 215 532. Prosincový nárůst počtu nezaměstnaných se opakuje každý rok a je dán ukončováním sezónních prací. Trend z posledního období však naznačuje, že nezaměstnaných bude postupně přibývat i vlivem slábnoucí ekonomiky.
Další články k tématu Zpomalující ekonomika

Akcie v roce 2018: Růst zisků versus pokles valuací
21.12.2018 Globální akciové trhy nezažily příznivý rok. Index MSCI All Country World od začátku roku ztrácí 9,9 %. Pokud přihlédneme k dividendovému výnosu ve výši 1,7 %, je ztráta globálních akciových trhů o něco mírnější na úrovni 8,2 %. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu celé světové ekonomiky, konkrétně především zpomalující růst čínské ekonomiky, jež přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou, dále obchodní válka mezi USA a Čínou, zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem, včetně korespondujícího růstu výnosů amerických státních dluhopisů a celkového zpřísňování měnových podmínek amerického dolaru, a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistotu ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti. V poslední době se k výrazným negativním faktorům také přidala silně invertující výnosová křivka v USA, která na základě historických zkušeností může indikovat relativně brzký příchod hospodářské recese. Všechny tyto negativní faktory dohromady způsobily silný nárůst rizikové averze, jenž se projevil právě v akciových poklesech. Přitom platí, že korunová výkonnost globálních akciových trhů byla o poznání lepší na záporné úrovní -2,3 %, neboť americký dolar letos vůči koruně poměrně výrazně posílil.

Globální akcie by měly na konci roku posilovat
13.11.2018 Globálním akciovým trhům se zatím letos příliš nedaří. Nejširší globální index MSCI All Country World je přibližně v 5% mínusu a rozvíjející se trhy od začátku roku ztrácí dokonce téměř 20 %. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu světové ekonomiky, obchodní války mezi USA a Čínou, zpomalující růst čínské ekonomiky, která přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou, dále měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistota ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti.

Letošní akciové poklesy má na svědomí nárůst rizikové averze
13.12.2018 Globálním akciovým trhům se v letošním roce příliš nedaří. Globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku přibližně v 6% mínusu. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu celé světové ekonomiky, obchodní válka mezi USA a Čínou, zpomalující růst čínské ekonomiky (přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou), zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem a korespondující zpřísňování měnových podmínek amerického dolaru, dále měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistota ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti.

Němečtí spotřebitelé optimističtí i přes zpomalující ekonomiku
26.02.2019 Němečtí spotřebitelé zůstávají optimističtí navzdory zpomalující ekonomice. Na základě svého průzkumu to dnes uvedla společnost GfK. Svůj index spotřebitelské důvěry na březen proto ponechala v souladu s očekáváním na únorové hodnotě 10,8 bodu.

Čínská vláda dále podporuje ekonomiku
11.06.2014 Zpomalující čínská ekonomika dostane impulz v podobě zvýšení a urychlení projektů v infrastruktuře, rozhodla...

Indická centrální banka slíbila reformy
05.09.2013 Indické akciové trhy dnes výrazně vzrostly a pomohly asijským akciím k růstu na nejvyšší úroveň za tři týdny. Indické akcie tak reagovaly na vyjádření nového šéfa indické centrální banky, který představil opatření na podporu zpomalující domácí ekonomiky. Indie je třetí největší asijskou ekonomikou po Číně a Japonsku. Prochází ale nejhorší hospodářskou krizí za dvacet let. Indická rupie od května k dolaru ztratila pětinu hodnoty.

ČNB sazby nezvýšila, bojí se dopadu obchodní války a brexitu na zpomalující českou ekonomiku
07.11.2019 Česká národní banka sazby nezvýšila, bojí se dopadu obchodní války a brexitu na zpomalující českou ekonomiku. Bankovní rada České národní banky dnes na svém měnověpolitickém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokové sazby na stávající úrovni. I takový krok však lze v současném mezinárodním kontextu považovat za „jestřábí“. Světově významné centrální banky, v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou, totiž své klíčové sazby snižují, případně dokonce měnovou politiku opět nekonvenčně uvolňují, jako ECB od tohoto měsíce.

Průzkum: Zpomalování čínské ekonomiky má dopad na německé firmy
13.11.2019 Zpomalující růst čínské ekonomiky má negativní dopad na německé podniky působící na čínském trhu. Podle průzkumu německé obchodní komory v Pekingu nyní pouze 27 procent německých firem předpokládá, že v Číně letos dosáhne stanovených cílů.

Komodity: Ropa dnes značně zlevňuje
22.01.2019 Ceny ropy dnes výrazně klesají, zpomalující růst čínské ekonomiky totiž posiluje obavy ohledně vývoje světové ekonomiky a poptávky po pohonných hmotách. Cena severomořské ropy Brent kolem 17:15 SEČ ztrácela zhruba tři procenta na 60,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles téměř o 3,2 procenta na 52,10 dolaru za barel.

EK pro letošek čeká v EU27 růst o 2,2 %
08.11.2018 Ekonomika 27 zemí Evropské unie letos poroste o 2,2 procenta, odhaduje ve své podzimní makroekonomické prognóze Evropská komise. Také v příštím roce bude podle ní růst pokračovat, byť pomaleji, na úrovni dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Pro rok 2020 nyní komise očekává růst o 1,9 procenta. Předpověď poukazuje na zpomalující globální ekonomiku a vyšší míru napětí v mezinárodních obchodních vztazích.
Související klíčová slova:
FOREX | Inflace | Nezaměstnanost | Spotřebitelská důvěra | Koruna | HDP | Česká měna | Poptávka | Rizika | Průmyslová výroba | Maloobchodní tržby | EUR/CZK | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Hospodářství | Sazby | Centrální banky | Ekonomika | Měna | Měny | Sentiment | Trend | Zlato | ČNB | Analytici | Banky | EUR | USD | UBS | Investoři | EU | Strach | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | CZK | Elektřina | Trh | Zprávy | ROCE | Tovární objednávky | Tržby | Snižování sazeb | Firmy | Inflační tlaky | Propad | Citi | Ztráty | Stagnace | Výhled | Bankéři | Mzdy | Americký trh práce | Data z amerického trhu práce | Krize | Očekávání | Okénko trhu | Pohonné hmoty | Růst mezd | Finanční situace | Nízká nezaměstnanost | Tržby v maloobchodě | Růst čínského HDP | Měny regionu | Objem | Obchod | Zpomalování ekonomiky | Trh práce | Měny rozvíjejících se trhů | Průmysl | Nejvyšší nezaměstnanost | Prognózy | Koruna zpevnila | Míra | Zasedání bankovní rady | Prosincová sezónnost | Sezónnost | Úrovně nezaměstnanosti | Budoucnost | Česká inflace | Silnější koruna | Trhy | Situace | České měny | Pandemie | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Prodeje aut
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | USA | Index | Trh | Pozice | Reuters | Výhled | ČTK | Banky | Rezistence | Banka | FOREX | Obchodování | EUR/USD | Indikátor | Graf | ROCE | Cena | FXstreet