Klíčová slova - Protekcionismus

Jestli Asie přestane panikařit, větší potravinové krizi se lze vyhnout
27.05.2022 Problém s potravinami ve světě je už teď vážný, jelikož ceny prudce rostou a protekcionismus vzplanul, ale existuje velká šance, že tomu, aby situace nebyla ještě horší zabrání vlády, pokud se poučí z krize z roku 2008: nepanikařte.

Čínský prezident vyzval k větší spolupráci proti pandemii covidu-19
17.01.2022 Čínský prezident Si Ťin-pching v rámci jednání Světového ekonomického fóra (WEF) dnes ve svém virtuálním vystoupení vyzval k větší spolupráci v boji proti koronaviru. Slíbil, že pošle další miliardu dávek očkovací látky proti covidu-19 do dalších zemí. V poznámce namířené proti Spojeným státům pak apeloval na ostatní velmoci, aby se zbavily "mentality studené války" v době sílícího geopolitického napětí, informovala agentura AP.

Spojené arabské emiráty představily rozsáhlý plán na podporu ekonomiky
06.09.2021 Spojené arabské emiráty (SAE) včera představily rozsáhlý plán, který má podpořit konkurenceschopnost domácí ekonomiky a přilákat zahraniční investice v hodnotě 550 miliard dírhámů (3,2 bilionu Kč) během příštích devíti let. Plán zahrnuje investice do technologií i opatření k přilákání kvalifikované pracovní síly ze zahraničí, napsala agentura Reuters.

Coface: riziko občanských nepokojů se může zvýšit až desetinásobně
31.05.2021 Sociální napětí a z toho pramenící riziko občanských nepokojů se může ve světě zvýšit až desetinásobně. Dopady pandemie na světovou ekonomiku načas odsunuly do pozadí politická rizika, tedy zejména zvýšený protekcionismus a dopady brexitu nebo rizika spojená se sociálními nepokoji, vnitřními konflikty či nebezpečí teroru. Vyplývá to ze studie světové úvěrové pojišťovny Coface.

Politická rizika jsou časovanou bombou
31.05.2021 Sociální napětí, a z toho pramenící riziko občanských nepokojů, se může ve světě – včetně Evropy – zvýšit až desetinásobně. Dopady pandemie na světovou ekonomiku načas odsunuly do pozadí politická rizika – zejména pak zvýšený protekcionismus a dopady Brexitu – nebo rizika spojená se sociálními nepokoji, vnitřními konflikty či nebezpečím terorismus. Tato rizika však nezmizela. „Vliv nestabilními politického prostředí na ekonomiku se stal velmi zásadním. Pandemie Covid-19 sice odsunula politická rizika do pozadí. To neznamená, že přestala existovat. Naopak vinou koronavirové krize se mohou ještě prohloubit. Podle analýzy Coface se například riziko občanských nepokojů může zvýšit až desetinásobně,“ upozorňuje Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.

Akcie se zvedají, koruně pomohl výhled sazeb
26.01.2021 Na trhu jsou dále smíšené zprávy kolem koronaviru či vakcín, přesto se evropské akciové trhy na rozdíl od asijských rychle zvedají po včerejším poklesu. Stoxx Europe 600 přidává necelé procento, zisky DAXu už se blíží 1,5 pct. Dluhopisy se pomalu vzdávají včera dobytých pozic, přičemž americký 10Y výnos stoupá zhruba o jeden bazický bod a německý zatím minimálně. Eurodolar se zvedl z denních minim a usazuje se u 1,2130. Ropa se snaží držet akcií a roste o 0,4 pct.

Uplynulé desetiletí v ekonomice: krize, rozmach Číny, alternativy
01.01.2021 Turbulentní rok 2020 je již minulostí a společně s ním skončilo také další desetiletí, ve kterém jsme byli svědky mnoha důležitých událostí. V dnešním článku se proto ohlédneme za poslední dekádou. Přinášíme výběr pěti nejdůležitějších událostí a trendů ve světové ekonomice v uplynulém desetiletí.

Trhy neocenily čínská data a přihlédly k problémům. Od ECB dnes žádnou akci nečekáme
16.07.2020 Čínská data z dnešního rána vypadají na první pohled dobře. HDP za 2Q strmě narostl o 11,5 procenta a překonal tak odhady, průmyslová výroba za červen zrychlila a naplnila očekávání, jedinou vadou na kráse je pak menší pokles maloobchodu namísto očekávaného těsného růstu.

Noviny v Británii, Německu i Francii se věnují šíření koronaviru
26.02.2020 Šíření koronaviru v Evropě a plány na jeho zastavení dominují dnes titulním stranám britských, německých i francouzských novin. Hlavně bulvární listy v Německu a Británii věnují zvláštní pozornost případu hotelu na španělském ostrově Tenerife, ve kterém je v izolaci tisícovka turistů včetně šesti Čechů. Francouzské deníky upozorňují na titulních stránkách také na dopady šíření nového viru na světové hospodářství.

Světová obchodní organizace (WTO) vznikla před 25 lety
30.12.2019 Základní údaje o Světové obchodní organizaci (WTO), která zahájila činnost před 25 lety, 1. ledna 1995:

Čína naznačila, že by kvůli zákazu Huawei mohla zakročit proti německým autům. Takový krok by měl dopad i na český automobilový sektor
15.12.2019 S dílčím smírem USA a Číny, který se podařilo dojednat během tohoto týdne, obchodní rozmíšky zjevně nekončí. Čína ústy svého velvyslance včera pohrozila Německu odvetnými opatřeními, pokud Berlín vyřadí společnost Huawei jako možného dodavatele technologie pro sítě páté generace (5G). Zmínila miliony aut, které Německo do Číny vyváží. Pokud by Čína podnikla kroky vůči německým automobilům, neblaze to poznamená také český automobilový sektor.

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
12.12.2019 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících obchodní výměnu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes představil generální ředitel WTO Roberto Azevedo. Pokračující protekcionismus má podle něj negativní dopady na hospodářský růst i na tvorbu pracovních míst.

Lídři G20 slíbili podporu ekonomiky, protekcionismus ovšem neodsoudili
30.06.2019 Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku a slíbili, že budou společně pracovat na podpoře hospodářského růstu. Ochranářství ale v závěrečném komuniké včera opět neodsoudili. Součástí závěrů summitu je i závazek boje proti změnám klimatu, ačkoli Spojené státy si nepřály, aby se společné komuniké o tomto tématu zmiňovalo. Pařížskou dohodu o ochraně klimatu v závěrečném dokumentu opět podpořilo jen 19 zemí, zatímco Spojené státy potvrdily své rozhodnutí od dohody odstoupit.

Ekonomické školy v historii a co si z nich má odnést dnešní investor?
13.03.2019 Ekonomie je sociální věda, která studuje výrobu, distribuci a spotřebu zboží a služeb. Pojem je odvozen z řeckého slova oikonomia, které se dá volně přeložit jako „vedení domácnosti“. Právě v antickém Řecku můžeme dohledat počátek rozvoje uceleného ekonomického myšlení.

Ekonomický kalendář: Páteční NFP report přivítá investory naplno v roce 2019
31.12.2018 Většina trhů se dnes představí pouze ve zkráceném obchodování, pokud tedy dnes vůbec otevřely (DAX30 zůstává zavřený). Zítřejší den pak přinese uzávěru naprosté většiny důležitých akciových trhů. Dalo by se tak očekávat, že tento týden by mohl proběhnout v klidu, nicméně páteční makrodata by mohla přinést alespoň trochu vzrušení. Fundamentem číslo jedna jsou statistiky z amerického trhu práce NFP. Dočkáme se také dat z trhu s ropou, které jsou tentokrát posunuty až na pátek. A v Evropě bude zveřejněn Index spotřebitelských cen.

Weidmann s Rusnokem: Hlavním rizikem je protekcionismus
09.08.2018 Hlavní globální riziko pro ekonomiku je nárůst protekcionistických opatření v obchodních vztazích mezi nejdůležitějšími ekonomickými centry světa. Shodli se na tom prezident německé centrální banky Jens Weidmann s guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem. Po Weidmannově návštěvě ČNB o tom dnes centrální banka informovala ČTK.

Cla USA jsou prý čirý protekcionismus
01.06.2018 Americká cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie dále oslabí transatlantické vztahy. Prohlásila to dnes komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová a současně odmítla Trumpův argument, že cla jsou nezbytná z důvodů národní bezpečnosti USA. EU bude věc řešit na půdě Světové obchodní organizace (WTO).

WTO: Světový obchod roste, rizikem je protekcionismus
21.09.2017 Tempo růstu světového obchodu se v letošním roce výrazně zrychlí na 3,6 procenta z loňských 1,3 procenta zejména díky poptávce v Číně a USA. Předpověděla to dnes Světová obchodní organizace (WTO). Současně ale poukázala na rizika plynoucí především z protekcionismu.

Studie: Trumpův protekcionismus je škodlivý pro svět i USA
12.09.2017 Obchodní politika Spojených států po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce čím dál více sází na protekcionistická opatření, jejichž cílem má být podpora domácí ekonomiky a zajištění pracovních míst. Ve skutečnosti jsou však takováto opatření škodlivá pro světovou ekonomiku a především pro samotné americké hospodářství, tvrdí studie německé Bertelsmannovy nadace.

Oživení světové ekonomiky začíná nabírat na tempu
12.04.2017 Oživení světové ekonomiky po šesti letech neuspokojivého hospodářského růstu začíná nabírat na tempu. Čelí však řadě potenciálních hrozeb, od politické nejistoty po protekcionismus. Uvedla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

ECB: Protekcionismus může vést k růstu obchodního schodku
22.03.2017 Ochranářská obchodní politika může obchodní deficit příslušné země spíše zvýšit než snížit. Uvedla to dnes podle agentury Reuters ve své studii Evropská centrální banka (ECB). Studie přichází v době obav z protekcionistických tendencí nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve snaze o snížení obchodního schodku hrozí například zavedením nových dovozních cel.

G20 už zřejmě nezavrhuje protekcionismus a cílenou devalvaci
07.03.2017 Lídři skupiny zemí G20 by mohli přestat otevřeně zavrhovat protekcionismus a devalvaci měn v zájmu konkurenceschopnosti ekonomiky. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu komuniké pro summit, který se uskuteční příští týden v Německu. V návrhu se hovoří pouze o věrnosti otevřenému a spravedlivému mezinárodnímu obchodnímu systému.

Amerika na prvním místě, protekcionismus na prvním místě
31.01.2017 Do teď byl nejviditelnějším výsledkem Trumpova vítězství nárůst úrokových sazeb (od 8. listopadu je to o 50 bazických bodů na amerických desetiletých dluhopisech). Investoři už předpokládají, že Trumpova ekonomická politika bude inflační. Klid na trhu je ale neopodstatněný vzhledem k protekcionistické politice, kterou prezidentův nástupní projev jen potvrdil („Musíme ochránit naše hranice před nebezpečím ostatních zemí, které přebírají naši výrobu, kradou naše firmy a ničí naše pracovní místa. Nakupujte americké výrobky a najímejte Američany.“)

Mobius: EM porostou pětinásobkem západních trhů, Řecko v případě exitu vítej mezi nimi. Straší mne protekcionismus
14.06.2012 Zatímco akcie napříč Evropou klesají, řecká burza zažila od dnešního úvodu rally. V polovině dne hlavní index ASE přidával kolem 7 %, subindex bank až 20 %. To jsou čísla v předkrizové době viděná na emerging markets a investor Mark Mobius říká, že v případě odchodu Řecka z eurozóny právě tam jeho akciový trh v očích investorů bude patřit.
Související klíčová slova:
FXstreet | Bitcoin | Intervence | Řecko | Čína | Japonsko | Inflace | OECD | AUD/USD | Rusko | USA | NFP report | Janet Yellenová | Británie | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Koruna | G20 | Evropská unie | SYRIZA | HDP | Dluhová krize | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Turecko | Španělsko | Apple | Evropské akcie | Kypr | Analytik | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Míra nezaměstnanosti | Eurodolar | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Zhodnocení | Asset management | Bankovní rada | Bazický bod | Benchmark | Bloomberg | Bod | Bundesbank | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Distribuce | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Fed | Fiskální politika | Grafy | Index spotřebitelských cen | Investice | Investor | Kurz | Kurzy měn | MMF | Makléř | Mezinárodní obchod | Měny | Obchodník | Politické riziko | Pozice | Příkaz | Rally | Riziko | Ropa | Směnný kurz | Trader | Trend | Tržní kapitalizace | Ukazatel | Výnos | WTO | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | CHF | CAD | AUD | GBP | Obchodování | Morgan Stanley | Bank of China | EMU | Evropa | Finanční krize | Hospodářský růst | Bank of America | Barack Obama | Americký prezident | Saxo Bank | Indexy | OSN | Ropné zásoby | Investoři | Ekonomie | Program nákupů dluhopisů | EU | Finanční sektor | Ministři financí | Zasedání Fedu | Ekonom | Myšlení | Byznys | Business | Sázka | Ceny komodit | Zkušenosti | Panika | Deprese | Výsledky | Bohatství | Obchodovat | Ondřej Hartman | Světová obchodní organizace | Aktuální kurzy | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Makrodata | Portugalsko | Obchodní deficit | LYNX | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Rozvíjející se trhy | Financial Times | Obchodníci | Praxe | EURUSD | Index | Odpor | Podpora | Přenos | Aktuální kurzy měn | Analýzy | Banka | Čínská ekonomika | CZK | Čínská banka | Čínský obchod | Ekonomický cyklus | Ekonomický kalendář | Eura | Fondy | Forexové obchody | Frank | FXstreet.cz | Graf | Hrubý domácí produkt | Investiční | Irsko | Komodita | Kurz bitcoinu | Kurzy | Management | Markets | Největší ekonomika světa | Pro investory | Pšenice | Reuters | Ropy | Saxo Trader | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Trh | Volkswagen | Webinář | WTI | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Indie | ROCE | Itálie | Spojené státy | Hrubý domácí produkt (HDP) | Zaměstnanost | Světové ekonomiky | Burze | Deutsche Bundesbank | Microsoft | MSCI | Frankfurter Allgemeine Zeitung | Agentura AP | Sója | The Guardian | Oslabení eura | HUF/EUR | Brazílie | Úspěch | Automobilový průmysl | Zvyšování úrokových sazeb | Multi-Asset obchodování | Energie | Příprava | Přehled | Klid | Christine Lagardeová | Agentura Reuters | Politické napětí | Lídři | Firmy | Investice do technologií | Economic | Globální finanční krize | Pavel Kohout | Program nákupu dluhopisů | Vladimir Putin | Die Welt | Globální ekonomiky | Miliardy dolarů | Hlavní indexy | Utahování měnové politiky | Alibaba | Kryptoměny | DAX30 | Citi | Zahraniční investice | Ztráty | Politická nejistota | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení dolaru | Nejistota | Pegas Nonwovens | Saúdská Arábie | Tempo růstu | Prodej aut | Zajištění | Zpomalení v Číně | Baidu | Dluhové krize | Odhodlání | Kapitalizace | Výhled | Mzdy | Summit G20 | Světová obchodní organizace (WTO) | Světový obchod | Globální obchod | Krize | Theresa Mayová | TTIP | Výnosy | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Měny&Sazby | ČTK | Země G20 | Guvernéři centrálních bank | Hlavní ekonom | Očekávání | Politico | Coinmarketcap | NEST | John Maynard Keynes | Tržní očekávání | Ekonomické výsledky | Skupina Saxo Bank | Saxo | Obchodní války | LYNX webinář | Bitcoiny | OPEC+ | Podniky | Evropské akciové trhy | Czech Fund | Trh s ropou | Christopher Dembik | Prezident Trump | WEF | Makroekonomické strategie | Zvýšení sazeb | Řecká burza | CNY | MSCI Emerging Markets | Silnější euro | Oživení světové ekonomiky | Americké společnosti | DE30 | STAR | Odvetná cla | Americká cla | Růst mezd | Vývoz do Číny | Snížení daní | Bilance zahraničního obchodu | Největší ekonomika | Druhá největší ekonomika světa | Druhá největší ekonomika | Tým FXstreet.cz | Hospodářské krize | Devalvaci měn | Huawei | Automobilky | Rozpočet | Deficit | Prezident Donald Trump | Dovoz čínského zboží | Čínské podniky | Obchod | Trh práce | Vyšší sazby | Spojené státy a Čína | Alibaba Group | Konkurenceschopnost | Předseda představenstva | Firma | PLN/EUR | Americký průmysl | Růst cen | Studie | Bilance | Generální ředitel | Čínský prezident | Lagardeová | Si Ťin-pching | Amazon | Miliardy | 5G | Automobilový sektor | Předpovědi | Průmysl | HUF | PLN | Industrial and Commercial Bank of China | ICBC | Rozvoj | NAFTA | Úvěrové pojišťovny | Pojišťovny | Prognózy | Nejistoty | Cla USA | Soukromý sektor | Členské země WTO | Země WTO | Pokračující protekcionismus | Světové obchodní organizace | GBP/EUR | Nálada | Cla na dovoz čínského zboží | Prohlášení | Český automobilový sektor | Huawei Technologies | Míra | Měnové politiky | Předseda | Evoluce | Miliardy korun | GATT | TPRB | CTG | CTS | TRIPS | Peking | Washington | Írán | Přebytek bilance zahraničního obchodu | Budoucnost | Měnové politiky centrální banky | Zemědělství | Iniciativa | Přebytek bilance | Šéf Bílého domu | Ceny v zemědělství | Hospodářský růst v Číně | Ceny energií | Angela Merkelová | Kancléřka Angela Merkelová | Německá kancléřka | List The Guardian | Le Figaro | Trump | Fórum v Davosu | Belt and Road | Prezident | Koronavirus | Obchodní vztahy | Trhy | WHO | Evropské ekonomiky | Šíření koronaviru | Virus | Pokles | Situace | SARS | Typ koronaviru | Nový typ koronaviru | Pandemie | Zlepšení | Úsilí | SEC | America first | NFP | Americké ekonomiky | TNOTE | COVID-19 | Kukuřice | OIL.WTI | Noviny | Daily Mirror | Daily Express | Daily Star | Bulvár | Index aktivity | Jižní Korea | Vývoj | Nová data | Snížení těžby | Výkyvy | Tencent | Další vývoj | Fiskální politiky | Šíření viru | ECB dnes | Spotřebitelé | Dopady pandemie | Pandemie COVID-19 | Historie | Opatření vlád | Vládní podpory | Český ekonom | Ekonom Pavel Kohout | Domácnosti | Keynes | Přehled kurzů | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Peněžní zásoby | Růst | Koronavirové krize | Americká spotřebitelská důvěra | Ekonomiky | Slovensko | Války | Organizace | Práce | Mexiko | Coface | Prezident Vladimir Putin | Německé automobilky | Snížení produkce | Statistiky | Vzrušení | Madrid | Finanční pomoc | Situace na trhu s ropou | Debata | Sociální napětí | Poklesy HDP | Pracovní síly | Dovoz | Vývoz | Obchodní přebytek | Bezpečnost | Členské země | Merck | Moderna | Vrcholní představitelé | Argentina | Unie | ČR | Vládní intervence | Střední Evropa | Tchaj-wan | eMarketer | Covid | Vyspělé technologie | Druhá vlna | Exporty | Nákupy přes internet | Šance | SAE | Ceny | Merkelová | Hegemonie | Důvěra | Indonésie | Cenové hladiny | Hnojiva | Vývoj vakcíny | Elektromobily | Politici | Biden | NextEra | Koncern | Množství peněz | Protiepidemická opatření | Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) | Životní prostředí | Očkování | Rozmach Číny | Proměny automobilového průmyslu | Boston Consulting Group | BCG | Boston Consulting Group (BCG) | Budoucnost automobilového průmyslu | Čínské Lenovo | Lenovo | Celní války | Cities 40 | C40 | Paralýza | Pandemická paralýza | Belt and Road Initiative | Iniciativa Pásu a cesty | Desetiletí v ekonomice | Pokles zásob | Počasí | Dopad na trhy | Nynější krize | Vypuknutí pandemie | Súdán | Pandemie covidu-19 | Ján Čarný | Rostoucí ceny | Pandemie COVID | Politická rizika | Riziko občanských nepokojů | Plány | Cíle | Zajišťování | Konkurence | Prodej | CO2 | Malajsie | Technologie | Spojené arabské emiráty | Globální ceny | Ceny rýže | Páteční NFP | Páteční NFP report | Maynard Keynes | Jihoafrická republika | Společnosti | Opatření | Vysoká poptávka | Spojené arabské emiráty (SAE) | Plány na podporu ekonomiky | Představitelé G20 | Ruský prezident | Lídři G20 | Společnost | 3М | Vietnam | Špatné počasí | Cykly | Válka na Ukrajině | Tržní hospodářství | Rostoucí ceny energií
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | USA | Index | Trh | Pozice | Reuters | Výhled | ČTK | Banky | Rezistence | Banka | FOREX | Obchodování | EUR/USD | Indikátor | Graf | ROCE | Cena | FXstreet