Ekonomika Číny

Čínská ekonomika stále v pásmu deflace
01.07.2025 V posledních týdnech se obchodní vztahy na trase USA – Čína poněkud zlepšovaly. Obě země vyřešily sporné otázky týkající se dodávek vzácných zemin a magnetů do USA, což v pátek potvrdil i americký ministr financí Scott Bessent. Situace byla značně kruciální, protože Čína pozastavila vývoz široké škály klíčových nerostů a magnetů, čímž narušila dodavatelské řetězce zásadní pro automobilky, výrobce v leteckém průmyslu, polovodičové společnosti a vojenské dodavatele po celém světě. Hrozila další zostření obchodních vztahů, další vzájemná odvetná cla a mnoho nejistoty pro investory. V jaké kondici se nachází po uplynulých celních bitvách čínská ekonomika a jaký je další výhled pro tohoto globálního hráče?

EUR/USD. Týdenní výhled. Inflace a zase inflace
09.06.2025 Nadcházející obchodní týden se bude točit kolem americké inflace. Ve Spojených státech budou zveřejněna data o růstu indexu spotřebitelských cen (CPI), indexu cen výrobců (PPI) a indexu spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity.

Zájem firem z Evropské unie investovat v Číně klesl
10.05.2024 Podíl firem z Evropské unie, které považují Čínu za nejlepší investiční destinaci, klesl na rekordní minimum. Obnovení důvěry ve druhou největší ekonomiku světa může trvat roky. Uvedla to ve svém nejnovějším průzkumu podnikatelské důvěry lobbistická skupina Evropská obchodní komora v Číně.

Týdenní zpráva o komoditách: Neústupná inflace a nepříznivé počasí
02.05.2024 Sektor komodit se již pět týdnů posouvá výš a Bloomberg Commodity Total Return Index je připraven uzavřít týden na nejvyšší hodnotě za posledních sedm měsíců. Drahé kovy a měkké komodity sice po týdnech výrazného posilování svůj vzestup zastavily, teď však převzaly štafetu obiloviny pod vedením pšenice, která zažila nejlepší týden od loňského června. Příčinou bylo nepříznivé počasí v klíčových pěstitelských regionech na severní polokouli.

Světová banka čeká letos zpomalení globálního růstu na 2,4 procenta
09.01.2024 Globální ekonomický růst v letošním roce třetím rokem za sebou zpomalí, což prodlouží chudobu a zvýší zadlužení mnoha rozvojových zemí. Uvedla to Světová banka (SB) ve své nejnovější zprávě Global Economic Prospects. Hrubý domácí produkt (HDP) se má v letošním roce zvýšit o 2,4 procenta po loňském růstu o 2,6 procenta.

Analýza: Čínské státní půjčky v Africe loni byly nejnižší za téměř 20 let
19.09.2023 Čínské státní půjčky v Africe loni klesly pod jednu miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) a byly nejnižší za téměř 20 let. Uvádí to analýza Bostonské univerzity, na kterou dnes odkazuje agentura Reuters. Odklon Pekingu od desetiletí trvajícího rozmachu velkých infrastrukturních projektů na tomto kontinentě přichází v době, kdy se několik afrických zemí potýká s dluhovou krizí a kdy i čínská ekonomika čelí řadě obtíží.

Průzkum: Zpomalující ekonomika Číny znepokojuje firmy z EU víc než politika
21.06.2023 Zpomalení čínské a globální ekonomiky je největším problémem, který ovlivňuje evropské firmy podnikající v Číně. Překonává i politické napětí mezi Čínou a Spojenými státy a rozdělování trhů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila Evropská obchodní komora v Číně (EUCCC).

Ranní okénko - Inflace, navzdory snížení, nedá ECB možnost pauzy
31.03.2023 Dnešní ekonomická data dorazí z Česka, Německa, Eurozóny i USA. V tuzemsku se bude jednat pouze o finální odhad výkonu ekonomiky v 4Q22. Podle dostupných měsíčních dat nepočítáme s revizí a očekáváme, že bude potvrzen pokles HDP o 0,4 % mezikvartálně. V Německu byl před několika minutami zveřejněn údaj o únorových maloobchodních tržbách. Dostavil se pro finanční trh nečekaný pokles meziměsíčně reálně o 1,3 %, přičemž medián odhadu byl nastaven na +0,4 %. Pokles se dostavil také nominálně, o 0,5 %. Jedná se informaci, že slabá poptávka, která brzdila ekonomiku již v závěru roku, pokračovala i během letošního prvního kvartálu.

OSN snížila odhad globálního růstu pro letošní rok na 3,1 procenta
19.05.2022 Organizace spojených národů včera výrazně zhoršila svoji prognózu globálního hospodářského růstu pro letošní rok, protože válka na Ukrajině vyvolala růst světových cen potravin a komodit a prohloubila inflační tlaky, což narušuje křehké oživení z pandemie nemoci covid-19. Hrubý domácí produkt má vzrůst o 3,1 procenta místo původně očekávaných čtyř procent. Vyplývá to ze zprávy oddělení OSN pro ekonomické a sociální záležitosti.

Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta
16.04.2021 Čínská ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku výrazný růst - vykázala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta. Informovaly o tom dnes světové agentury. Podle serveru BBC je to největší skok ve vývoji hrubého domácího produktu (HDP) Číny od roku 1992, kdy Peking začal vést čtvrtletní záznamy. Dnešní čísla jsou nicméně podle BBC do určité míry zkreslená a nesvědčí tolik o silném růstu, jelikož jsou srovnávána s obrovským ekonomickým poklesem ve stejném období loňského roku.

Index Exportu – prvotní šok za námi, křehké oživení před námi
16.07.2020 Český export se postupně vzpamatovává z uštědřeného šoku. Po kolosálním propadu v dubnu o více než třetinu a v květnu o necelou třetinu, Index Exportu předpovídá českému exportu v následujících pěti měsících pozvolné oživení.

Ekonomika podle Raiffeisenbank kvůli koronaviru stoupne méně
10.03.2020 Česká ekonomika letos kvůli dopadům šíření koronaviru stoupne pouze o jedno až 1,5 procenta. Vyplývá to z rizikového scénáře vývoje ekonomiky, který vypracovali analytici Raiffeisenbank. Rizikový scénář se přitom podle nich již naplnil. Počítá mimo jiné s šířením infekce tři až čtyři měsíce, poklesem ekonomiky i ve druhém čtvrtletí a oživením jejich růstu až ve třetím čtvrtletí. ČTK o tom dnes informovala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Původní odhady ekonomů před šířením koronaviru letos počítaly s růstem ekonomiky kolem dvou procent.

Týdenní zpráva z FOREX trhu 6.8.2018
06.08.2018 Až na páteční inflaci se žádných zajímavých dat z USA tento týden nedočkáme. Meziroční cenový růst se podle všeho udržel těsně pod hranicí tří procent. Pozornost bude směřovat na francouzský a německý průmyslu. Z domova nás čeká celá řádka dat. Ze začátku týdne data z reálné ekonomiky potvrdí, že české hospodářství zpomaluje, ale stále si udržuje růstovou dynamiku. Inflace sice zvolňuje kvůli cenám potravin, ale jádrová složka ukáže, že inflační tlaky neusínají.

Čínský dovoz i vývoz v lednu rostly
08.02.2018 Dovoz i vývoz z Číny na počátku nového roku rostly mnohem rychleji, než se čekalo. Přebytek bilance zahraničního obchodu pak klesl na 20,34 miliardy USD (418,7 miliardy Kč) z prosincových 54,69 miliardy USD a byl nejnižší za 11 měsíců. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský celní úřad.

Čínske premiešanie vlády sa nezadržateľne blíži
18.10.2017 Čínsky prezident Xi Jinping v stredu na zraze Komunistickej strany načrtol odvážnu víziu prosperujúcej krajiny a jej úlohu v súčasnom svete. Veľkými problémami v Číne zostávajú korupcia, nerovnosť príjmov, vysoká zadĺženosť a obrovské znečistenie ovzdušia, hlavne v metropolách krajiny.

Růst čínské ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zrychlil na 6,8 pct.
20.01.2017 Tempo růstu čínské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo v meziročním srovnání na 6,8 procenta z 6,7 v předchozích třech měsících. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády a rekordní půjčky od bank. Za celý rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 procenta, což byl nejpomalejší růst za 26 let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad.

Ceny ropy po datech z USA rostou
15.07.2016 Světové ceny ropy se dnes vzpamatovaly z počátečních ztrát a mají namířeno k druhému týdennímu zisku za...

Je správný čas na prodej eurodolaru?
21.03.2016 Máme za sebou velmi důležité události. Překvapivé výsledky zasedání Evropské centrální banky (ECB) i amerického Fedu. ...

Osborne: Čína zůstává globálním motorem
20.09.2015 Britský ministr financí George Osborne čínské ekonomice i přes zpomalování růstu věří. Čína podle...

Ak nebude lift-off dnes, tak bude až...
17.09.2015 V našej analýze, či je čas na zvyšovanie sadzieb sme si spoločne určili a porovnali makroekonomické dáta z roku 2004 (...

RBA snížila sazby na rekordní minimum
03.02.2015 Australská centrální banka dnes snížila hlavní úrokovou sazbu na rekordní minimum 2,25 procenta. Snaží se tak podpořit domácí ekonomiku, na kterou doléhají klesající ceny komodit.

Přebytek zahraničního obchodu Číny vzrostl
12.02.2014 Přebytek bilance zahraničního obchodu Číny v lednu nečekaně vzrostl na 31,9 miliardy USD z prosincových...

Čínská ekonomika loni stagnovala
20.01.2014 Růst čínské ekonomiky loni neklesl, jak se očekávalo, jen stagnoval. Ekonomika Číny meziročně vzrostla...

Ukrajina žádá o pomoc čínské banky. Ekonomika neporoste, Rusko jí neodpustí EU
07.10.2013 Nulový růst ekonomiky a nezvládnutí schodku běžného účtu k HDP předpověděla dnes Ukrajině Světová banka. Země se oci...

SB snížila výhled růstu pro rozvojové země východní Asie
07.10.2013 Světová banka (SB) snížila výhled růstu ekonomiky rozvojových zemí východní Asie na letošní a příští rok....

Pád komodit: Hedge fondy prudce ruší býčí sázky. Není to jen o dolaru, vzkazuje Citi
04.06.2012 Třetím měsícem v řadě se v květnu velké hedgeové fondy prokazatelně stahovaly ze svých investic na poli komodit. Rýsují tak nejdelší sestupnou sérii od finanční krize roku 2008. Nejvíce medvědí nálada od počátku roku vládne na mědi, ropě, zlatu a stříbru, obilí i topném oleji, ukazují data Commodity Futures Trading Commision (CFTC), podle kterých fondy v posledním květnovém týdnu omezili své čisté pozice v komoditních futures a opcích o 8,1 procenta na 620.715 kontraktů a od počátku května kumulovaně o 26 procent. Euro proti americkému dolaru k počátku června padlo na 23měsíční minima, nezaměstnanost v eurozóně vylétla na 11 procent a nečekaný růst vykázala i ve Spojených státech. Je to jen o síle amerického dolaru? Ne zcela, snaží se svou analýzou ukázat Citi.

Forex jako donut
15.01.2011 Článek o tom, jak si asi představit forex trh.

Na měnové frontě, klid. Dočasně ?!
09.11.2010 Je svět ve válce ? Myšleno v měnové. Pokud ano, co bude dál ?
Související klíčová slova:
Akciové trhy | Retracement | EUR | Cenová hladina | Bank of China | Řecko | Tempo růstu | Vstupy | Scott Bessent | Australská centrální banka | Trend | Situace v eurozóně | Bank of Japan | Aktiva | USD/PLN | Korelace | Pravděpodobnost | Petr Fiala | CZK | Utahování měnové politiky | Výkyvy | Argos Capital | Rozvojové ekonomiky | Investice do podílových fondů | Cenové výkyvy | Naše prognóza | Dolarový index | Saxo | Expanze | PLN | Mrazivé počasí | Deflace | Výhled | Vratislav Zámiš | Zpomalující ekonomika | Výdaje | BHP | Úrokové sazby | Hrubý domácí produkt (HDP) | Afrika | Vzestup zlata | Tržní volatilita | Strach | Brexit | Commodity futures | Růst cen | Vysoká inflace | České vlády | Dnešní makroekonomické ukazatele | Čínské státní půjčky v Africe | Výsledek inflace | Obchodní seance | Bydlení | Development | Index volatility VIX | ISM v průmyslu | Oslabování eura | Nezaměstnanost | Evropské společnosti | Zprávy o inflaci | Firmy z EU | Americký prezident | Irsko | Vývoj měnového páru | Maloobchod | Půjčky v Africe | Vývoj ceny ropy WTI | Výrazný růst | Ekonomický růst v letošním roce | Aktuální hodnoty měny | Dnešní zprávy | USD za tunu | Zpomalující ekonomika Číny | Plnění objednávek | Ekonomiky | Čínský jüan | Volatilita | Covid | Zpomalení globálního růstu | Klesající trend | Macron | Pandemie koronaviru | Donald Trump | HDP Číny | Náklady financování | Inflace | Peníze | Nejdůležitější den | Brent | Komoditní sektor | Politika | HUF/EUR | Indikátor | Státní půjčky | Očekávání | Odvetná cla | Státní pomoc | Reakce trhu | Jádrová spotřebitelská inflace | Průmysl | Obchodní týden | Commodity | Býčí signál | Globální ekonomiky | Dovoz ropy | CZK/EUR | Růst | Koruna | Příležitosti | Itálie | EUR/CZK | Americká lehká ropa | Sentiment na trhu | Kurzu měn | Prognóza | Vývoj ceny ropy Brent | Oživení z pandemie | Válka | Zpráva | Asociace exportérů | Negativní dopad | Long | Kontrakty | Floating | Graf | Geopolitická rizika | AUD | Trh | Centrální banky | MSCI | EMU | Index | Futures | Měď | Směnný kurz | Zveřejněná data | MMF | Nabídka | USA | Globální poptávka | Eura | Komise | Nejistoty | Počasí | Kapitál | Belt and Road Initiative | Posílení | Agentura Reuters | Obiloviny | Trading | Makroekonomická data | Inflace v eurozóně | S&P | Rekordní minimum | Unie | Devalvace | Hedgeové fondy | Důvěra investorů | Sázky | DJIA | Akciové indexy | Vice | Globální finanční krize | Pozornost | Pás a stezka | Raiffeisenbank a.s. | EPFR Global | Světové ceny ropy | Zahraniční firmy | Ropa | Volatility | Výsledky průzkumu | Ekonomika Evropské unie | Další růst | Hlavní ekonomka | Směnárny | Rekordní objem | Společnosti | Obchodování s jüanem | Dopady války na Ukrajině | Premiér Petr Fiala | Ropa Brent | Virus | Šíření nemoci COVID-19 | Kov | Momentum | Index nákupních manažerů | Týdenní výhled | Růst v letošním roce | Druhá největší ekonomika světa | Aktivity v Číně | Tržní sentiment | Futures kontrakty | Celková inflace | Belt and Road | Ranní okénko | Polovodičové společnosti | Podnikatelé | Investovat v Číně | Vývoj inflace | Tovární objednávky | Největší ekonomika | Přímé zahraniční investice | Válka na Ukrajině | Norsko | Měkké komodity | Růst úrokových sazeb | Pandemie nemoci | Pár EUR/USD | Maloobchodní tržby | Indermit Gill | Analytici | Odvrácení rizika | Stříbro | Obchodovat | Futures trading | Organizace spojených národů | Pokles cen | Finance | Index Exportu | RBI | Commodity futures trading | Obchodníci | Poptávka | Majors | Politické napětí | Podnikání | Problémy | 3М | Globální inflace | STOXX50 | Růst HDP | Komerční banka | Šíření nemoci | Etiopie | Světová banka (SB) | Index volatility | Ekonomové | Kurz USD | Spojené státy | Index S&P/ASX 200 | Vývoj | Ole Hansen | China Development Bank | Objem půjček | Helena Horská | Zpomalování americké ekonomiky | Volby | Short pozice | EUR/USD | Severomořská ropa Brent | OSN | Intervence | Pandemie | Pěstování kakaa | Měnové politiky | G20 | Rostoucí úrokové sazby | Výnosy | Investování do podílových fondů | Dedolarizace | Pandemie covidu-19 | Pandemická omezení | Odhad HDP | Burzovní index | Miliardy dolarů | AI | Podíl firem | Obchodní příležitosti | Platební bilance | Odvětví | Sazby | Hlavní ekonom | Denominace | Británie | Obchodní komora | Investovat | Komoditní | Průmyslové objednávky | Průzkum | Firmy | Čínské státní půjčky | Napětí mezi Čínou a Spojenými státy | Stratég Saxo Bank | Celkový sentiment | Tlak Číny | Panika | Investování | Fed | Index spotřebitelské důvěry | Celosvětová poptávka | Si Ťin-pching | Trhy | Problémy Číny | Čínské přístavy | Růst české ekonomiky | Rizika | Zájem firem | Portugalsko | ISM | Forex trh | Pšenice | Státní půjčky v Africe | Růst ekonomiky | Stagflace | BASF | Ministerstvo financí | CEE | Snížení sazeb Fedu | David Vagenknecht | Podnikání v Číně | Ekonomický růst | Globální ekonomický růst | Komodity | Prezident Emmanuel Macron | Mzdy | CAD | Dopad na hospodářství | Zpřísňování měnové politiky | Severomořská ropa | Obchod | Pips | Volkswagen | AUD/USD | Riziko | Analytik | Benchmarky | Zasedání ČNB | Citi | RSI | Otto Daněk | Bank of America | Šok | Finanční trh | Pesimismus | Kurz měny | Nástroj | GBP | NATO | Čína | Capital | USD/CNY | Ceny | Siemens | Financování | Recese | Pokles | Obranný průmysl | Války | Raiffeisenbank | Centrální banka | BBC | Předpovědi | WTI | Největší ekonomika světa | CFTC | Dlužník | USD/EUR | Sentix | Stratég | Instituce | Americký ministr financí | Výnosy z dluhopisů | ČEZ | Benchmark | Ekonomická krize | Vývoj koruny | Austrálie | Ceny energií | Pobřeží slonoviny | VIX | Total | ČNB | Swapy | Obchodování | Prezident | Růst inflace | COCOA | Anglo American | Evropa | Měna | Nasdaq | Zprávy | Ceny ropy | Francie | Automobilky | Eurodolar | Finanční krize | Obchody | Drahý kov | Medián | ProCent | Japonsko | Bollinger Bands | TopForex | Ursula von der Leyenová | Situace | USD/CZK | Mario Draghi | Fundamentální ukazatele | Stagnace | Tržby | Rozvojová banka | Dluhy | Hedge fondy | FOREX | Signály | Guvernér | Peking | HDP | Ekonom | Ekonomka | Dolar | Euro | Klid | Ekonomka Raiffeisenbank | Politici | Brazílie | Výprodej | Ekonomické zprávy | ČTK | Retail | Ztráty | Osobní výdaje | Japonský jen | Akcie | Grexit | Kupci | Nový Zéland | Ekonomický cyklus | Železná ruda | Vývoj ceny | Dodavatelské řetězce | Vývoz | Reuters | Týdenní zpráva | Globální ekonomika | Kryštof Míšek | Emmanuel Macron | Prognózy | Kurz | Druhá největší ekonomika | Daně | DNO | Zambie | Jádrová inflace | Index důvěry | Americká ekonomika | Výsledky | Investice | Osobní příjmy | Pro investory | Potenciál | Obchodování v Asii | Rally | Ceny kakaa | Komoditní stratég | Oživení ekonomiky | Bod | Aktuální vývoj | Makrodata | Zisky | Fondy | Hospodářství | Důvěra | Kontrakce | Ukazatel | Evropské firmy | Měny | Ropa WTI | Hospodářský růst | Thomson Reuters | Export | Rusko | Vývoj ceny ropy | Signál | Aktuální cena | NFIB | Zhodnocení | Organizace | Poptávka centrálních bank | COVID-19 | Cenové tlaky | NFP | Devizové rezervy | Posílení indexu | Ekonomika USA | Data z amerického trhu práce | ZEW | TIM | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Sloučení | Příjmy | Bloomberg | Kurzarbeit | Britský ministr financí | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Míra | Pandemie nemoci COVID-19 | Korekce | Spekulant | Asociace | Stimulační opatření | Výkonnost | Spotřebitelská inflace | Hrubý domácí produkt | Short | Stavebnictví | Krize | Chudé země | Sójové boby | CHF | Akcie firem | Index nákupních manažerů (PMI) | S&P 500 | JDE | Podpora | MT4 | Světová banka | Cena | Německo | Makroekonomické ukazatele | Zadlužení | Snížení sazeb | Prime | Česká ekonomika | Kurzy | Ekonomická data | Drahé kovy | Obnovení důvěry | Co bude | DAX | Forexu | Báze | Nepříznivé počasí | Zlato | Ekonomika | Inflace v Německu | Oslabení | Práce | Banky | Produktivita práce | Zisky společnosti | Vlády | CBOT | Ceny mědi | Fundamenty | Bankrot | Průlom | Instrumenty | Analýza | Ministr financí | Zlepšení | ČR | Bavlna | Pozice | Jádrový CPI | Čínská ekonomika | Dlouhé pozice | Kovy | Hedge | Market | FX | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Inflace ve Španělsku | Import | Obchodní aktivity | Cenové indexy | Finální odhad | OPEC | Řetězce | Sentiment | Zrychlení inflace | Index ISM | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Spotřebitelé | Von der Leyenová | Rostoucí výnosy | Slabá poptávka | Omezení produkce | Saxo Bank | Spotřebitelská poptávka | Ichimoku | Ropy | Čokolády | Hospodářské výsledky | Americké ekonomiky | Obchodní vztahy | USD | Ekonomický dopad | D1 | Dnešní čísla | Index bank | Poptávka v Číně | Australský dolar | Pokles HDP | Propad | Čeští exportéři | Agentura AP | Economic | Nemovitosti | Investiční kovy | Čínský statistický úřad | CPI v USA | Nejistota | Makroekonomický kalendář | Zahraniční investice | Ceny komodit | Indexy | Americký dolar | Příjmy a výdaje | ECB | Měnová politika | Růst čínské ekonomiky | Francouzský prezident | Makroekonomické data | Body | ROCE | Hodnoty měny | EU | Miliardy | PBOC | Pimco | Spekulanti | Akciový trh | Investor | Dvojité dno | Ukazatele | Šíření koronaviru | Banka | Agresivní zpřísňování měnové politiky | CNBC
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Růst | Obchodování | Banka | Reuters | Pokles | Banky | ČTK | Trading | Indikátor | 3М | Cena | Pivot