22.02.2019 Podnikatelská nálada v Německu se v únoru šestý měsíc za sebou zhoršila a index, který ji měří, se dostal na nejnižší hodnotu od prosince 2014. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který dnes zveřejnil institut Ifo. Údaje naznačují, že největší německá ekonomika zřejmě bude nadále zpomalovat.
21.02.2019 Americký prezident Donald Trump včera komentoval své nadcházející setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, s nímž bude jednat za týden v Hanoji. Rád by prý uvolnil sankce, které Spojené státy proti KLDR vyhlásily, ale Pchjongjang musí nejdřív "něco udělat".
20.02.2019 Dolar posílil na téměř 1-týdenní maximum poté, co americký prezident Donald Trump uvedl, že obchodní jednání s Čínou probíhají dobře. Deklaroval ochotu posunutí termínu 1. března na pozdější datum, aby byla jednání dokončena komfortně a obě strany měly prostor pro vyjednání svých sílů. Pár se obchodoval o 0,2 procenta výš na 110,78, a dosáhl maxima 110,95, což je nejvyšší hodnota od 14. února. Investoři budou sledovat široký tržní sentiment před Fed Minutes (zveřehnění zápisu z posledního monetárního meetindu). Rezistence je na 111.12 (14 února Low), prolomení nad tuto hladinu povede k 111.40 (26. prosince Low). Na protilehlé straně je podpora na úrovni 110.25 (únor 15 low), propad níž by mohl táhnout paritu na 109,60 (7 února Low).
20.02.2019 Největší pravděpodobnou obětí případných amerických cel na dovoz aut bude zřejmě Německo. Komplexní geografické rozdělení průmyslu v Evropě však znamená, že poškodí i další země, a na některé to může mít ještě horší relativní dopad než na Německo. Americký prezident Donald Trump tak riskuje, že pokud cla opravdu zavede, zaseje v regionu semínka antiamerikanismu, a to dokonce i v zemích, které jsou mu nyní nakloněné. Cla by totiž výrazně dopadla i třeba na Itálii a Maďarsko, země s populistickými vládami a vůdci, kteří jsou vůči Trumpovi přátelští, upozornila agentura Bloomberg.
20.02.2019 Americké akcie včera mírně posílily díky příznivým hospodářským výsledkům maloobchodního řetězce Walmart a optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických společností, si připsal 0,03 procenta a obchodování uzavřel na 25.891,32 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,15 procenta na 2779,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl 0,19 procenta na 7486,77 bodu.
19.02.2019 Koruna dnes posilovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila o tři haléře na 25,70 Kč/EUR. K dolaru pak posílila o sedm haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,69 Kč/USD.
19.02.2019 Americká delegace se minulý týden setkala s čínským prezidentem v Pekingu, což vnímaly trhy jako velmi pozitivní impuls k dalšímu růstu. V pozadí rostoucí důvěry v dosažení obchodní dohody a zažehnání hrozby dalšího vládního shutdownu v USA se tak akciovým indexům podařilo růst již osmý týden v řadě. Optimismus posiluje také fakt, že americký prezident Donald Trump je ochotný posunout plánovaný deadline z konce března o 60 dní, pokud nebude dosaženo obchodní dohody. Obchodní vyjednávání na vyšších úrovních budou pokračovat tento týden ve Washingtonu. Pokud nebude do 1. března dosaženo dohody, Spojené státy by měly reagovat zvýšením celních přirážek na některé čínské dovozy.
18.02.2019 Včera odpoledne dostal americký prezident Donald Trump na stůl zprávu o možném dopadu cel na dovoz automobilů a k tomu doporučení, zda k tomuto kroku vůbec přistoupit. Hrozit přitom může až 25 % clo. Prezident má nyní 90 dní na konkrétní rozhodnutí. Evropská komise již připravuje případná protiopatření, na jejichž seznamu se prý nacházejí například elektromobily, což by mohlo ovlivnit americkou Teslu.
18.02.2019 „V případě, že se zvýší cla na dovoz automobilů do Spojených států, lze očekávat proměnu dodavatelsko-odběratelských vztahů v rámci evropského automobilového průmyslu. To by mohlo mít výrazně negativní dopad na evropskou ekonomiku. Státy, které balancují na hraně ekonomické recese, by se mohly propadnout do krize. Negativní dopady by se nevyhnuly ani České republice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
15.02.2019 Páteční ráno bylo na hlavních trzích poměrně nevýrazné, ale přes den převládl optimismus, který tak charakterizuje i samotný závěr tohoto týdne. V Pekingu skončilo další kolo jednání mezi Čínou a USA a podle obou stran je postup dobrý. Hned příští týden se vyjednavači přesunou do Washingtonu a na trzích mezitím stoupají očekávání příznivého výsledku.
14.02.2019 Americký dolar dnes oslabuje. Ke ztrátám přispěla zpráva o nečekaně výrazném poklesu maloobchodních tržeb ve Spojených státech, která naznačila, že výkon americké ekonomiky ke konci loňského roku výrazně zpomalil.
14.02.2019 Podle nedávné zprávy server POLITICO je pravděpodobné, že prezident Donald Trump podepíše nařízení, které zakazuje používání čínských telekomunikačních zařízení pro bezdrátové sítě v USA. Předpokládá se, že příkaz bude příští týden podepsán před Mobile World Congress, který je naplánován na 25. až 28. února v Barceloně ve Španělsku.
14.02.2019 Americký akciový trh uzavřel středeční obchodní seanci v zisku. Průmyslový index Dow Jones posílil o 0,5 %, S&P 500 vzrostl o 0,3 % a technologický Nasdaq si připsal 0,1 % své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 nejvíce posílily akcie energetických společností, a to o 1,3 %. Jejich růst byl podpořen vývojem cen ropy na světových trzích, když ropa Brent v průběhu včerejšího dne posílila i o více jak jeden dolar za barel. Nejztrátovějším odvětvím se staly utility, které však odepsaly pouhé tři desetiny procenta.
14.02.2019 Čínský vývoz se v lednu meziročně zvýšil o 9,1 procenta, zatímco dovoz o 1,5 procenta klesl. Vyplývá to z oficiálních celních údajů, podle nichž země za první měsíc v roce vykázala obchodní přebytek 39,16 miliardy dolarů (893,6 miliardy Kč). Vývoj zahraničního obchodu se zásadně lišil od očekávání analytiků, kteří předpovídali výraznější pokles na obou stranách bilance.
13.02.2019 1) Americký prezident Donald Trump je ochoten prodloužit jednání o nové obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou za původně stanovený termín 1. března. Podmínkou ale je, že jednání budou zdárně postupovat, řekl prezident v úterý.
13.02.2019 Akcie na americké burze včera posilovaly jak díky předběžné dohodě na podmínkách financování vlády v Kongresu USA, tak díky pozitivnímu vývoji v jednání USA a Číny o vzájemném obchodu. Všechny hlavní indexy stouply o víc než procento, přičemž S&P 500 se pohyboval nad 200denním průměrem poprvé od počátku prosince.
12.02.2019 1) Asijské akciové trhy zakončily dnešní obchodování převážně v plusových číslech, když investoři čekali na začátek dalšího kola jednání mezi Čínou a Spojenými státy, které by mělo začít v tomto týdnu.
12.02.2019 Americký akciový trh uzavřel první obchodní den tohoto týdne různorodě. Průmyslový index Dow Jones oslabil o 0,2 %, S&P 500 a technologický Nasdaq shodně posílily o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 nejvíce posílily akcie průmyslových podniků, a to o 0,6 %. Protipólem jim byly telekomunikační společnosti se ztrátou 0,6 %.
11.02.2019 Americký dolar zahájil nový týden růstem. Důvodem jsou obavy, že v rámci nejnovějšího kola obchodních jednání mezi USA a Čínou se oběma stranám nepodaří dosáhnout dohody, která má vyřešit jejich vzájemný obchodní spor ohrožující globální ekonomiku. Termín pro vyřešení sporu, a tedy uzavření dohody, je přitom stanoven na počátek března.
11.02.2019 Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones si připisuje kladnou nulu, S&P 500 roste o 0,2 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří průmyslovým podnikům (+0,5 %) a technologickým firmám (+0,4 %). Na opačné straně se nachází především energetické společnosti se ztrátou jedné desetiny procenta. Trhům vlilo do žil trochu optimismu ohlášení o probíhajících přípravných obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, které se konají dnes. Hlavní kolo jednání se uskuteční ve čtvrtek a pátek. Bohužel nadále platí, že se Donald Trump nesejde s jeho protějškem do konce února.
11.02.2019 Přebytek Německa v obchodu se Spojenými státy, který je zdrojem napětí mezi oběma zeměmi, se vloni snížil asi o miliardu na 49 miliard eur (1,28 bilionu Kč). To znamená, že Německo má s USA dál největší přebytek v porovnání s ostatními státy. Na celkovém přebytku zahraničního obchodu Německa, který činí 228 miliard eur, se tak USA podílejí asi pětinou. Ukazují to předběžné údaje spolkového statistického úřadu, do kterých měla možnost nahlédnout agentura Reuters.
11.02.2019 Po týden trvajícím svátku dnes opět otevřel čínský akciový trh a seanci se mu podařilo uzavřít v pozitivním teritoriu. Těsně před uzávěrou rostl Shanghai Compocite o zhruba 1 % a Hang Seng (CHNComp) přidával 0,15 %. Čínský vicepremiér potvrdil, že se zúčastní jednání o nové obchodní dohodě s USA, které je naplánováno na 14. a 15. února v Pekingu. Nicméně po zprávách, že Donald Trump se nesetká s čínským prezidentem Xi Jinpingem před 1. březnem, dokdy by rozhovory měly skončit, naděje na uzavření obchodní dohody o něco poklesly.
10.02.2019 Americký akciový index S&P 500 uzavřel týden na zelené nule (+0,05 %). Silná rally zahájená po Vánocích zpomalila.
08.02.2019 Americkým indexům se podařilo dostat opět více nahoru, než jsem očekával. Od včerejška již akciové trhy oslabují, když vyprchává optimismus z potenciální americko-čínské dohody o omezení či odstranění uvalených i zamýšlených celních opatření. Navíc Donald Trump aktuálně připravuje dekret k vyloučení čínských technologií z budování telekomunikačních sítí v USA.
08.02.2019 Americké akciové trhy vstoupily do poslední obchodní seance tohoto týdne se špatnou náladou. Za tou stojí zhoršený výhled na vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump včera odvolal chystanou schůzku s čínským prezidentem Xi Jinpingem. Ta se měla konat v závěru února a jejím výsledkem mohla být všemi očekávaná obchodní dohoda obou zemí a konec obchodní války. Teď tedy reálně hrozí, že od 1. března dojde ke zvýšení dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 na 25 %. Špatnou náladu podpořil hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Doplnil Trumpova slova o výrok, že je stále značné množství věcí, které musí obě země dohodnout v rámci obchodních jednání. Díky těmto faktorům tak index Dow Jones klesá o 0,8 %, S&P 500 ztrácí 0,7 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,7 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 ztrácí všechny sektory. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti (-1,3 %). Nedaří se ani finančním institucím (-1 %) či výrobcům luxusního zboží (-1 %).
08.02.2019 Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování ve ztrátách. Průmyslový index Dow Jones a S&P 500 shodně oslabily o 0,9 %. Technologický Nasdaq ztratil 1,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo energetickým společnostem (-2,1 %). Ty stáhla dolů klesající cena ropy, když cena za jeden barel ropy Brent včera oslabila o 1,5 USD na 52,5 USD. Zajímavější zisky si připsalo pouze odvětví utilit (+1,3 %).
07.02.2019 1) Americký prezident navrhl na post šéfa Světové banky jejího kritika Davida Malpasse. Donald Trump to oznámil ve středu, a potvrdil tak úterní informaci serveru Politico. Ke změně ve funkci dochází poté, co dosavadní prezident SB Jim Yong Kim 1. února překvapivě odstoupil, více než tři roky před vypršením mandátu.
07.02.2019 Americký prezident navrhl na post šéfa Světové banky (SB) jejího kritika Davida Malpasse. Donald Trump to oznámil včera, a potvrdil tak úterní informaci serveru Politico. Ke změně ve funkci dochází poté, co dosavadní prezident SB Jim Yong Kim 1. února překvapivě odstoupil, více než tři roky před vypršením mandátu.
06.02.2019 Deficit zahraničního obchodu USA v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem klesl o 11,5 procenta na 49,3 miliardy USD (1,1 bilionu Kč). Dostal se tak nejníže od června. Předtím se pět měsíců za sebou zvyšoval. K výraznému snížení schodku přispěl pokles dovozu mobilních telefonů a ropných produktů, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
06.02.2019 Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování v zisku. Průmyslový index Dow Jones posílil o 0,7 %, S&P 500 rostl o 0,5 % a technologický Nasdaq si připsal 0,7 %. Trhům pomohly k růstu solidní výsledky hospodaření společností. Obzvláště potěšila finanční čísla kosmetické firmy Estée Lauder, kde ziskovost překonala očekávání trhu o téměř 13 %. Akcie společnosti na to reagovaly 11,6% růstem. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo výrobcům luxusního zboží, kteří si polepšili o jedno procento. Následovala je trojice sektorů telekomunikací, informačních technologií a průmyslu. Ta si shodně připsala 0,9 % hodnoty. Na opačné straně spektra se umístily finanční instituce se ztrátou dvou desetin procenta.
06.02.2019 Americké akcie před očekávanou zprávou o stavu unie povzbudily převážně pozitivní firemní výsledky. Dařilo se především akciím technologických firem a akciím výrobců spotřebního zboží. Na forexovém trhu zpevňoval americký dolar.
05.02.2019 1) Americký prezident Donald Trump chce do čela Světové banky navrhnout vysokého úředníka ministerstva zahraničí USA Davida Malpasse. Informoval o tom server Politico s odvoláním na informované zdroje, podle kterých již Trumpova vláda o výběru informovala akcionáře SB. Mluvčí Bílého domu a ministerstva financí se ke zprávě odmítli vyjádřit.
05.02.2019 Donald Trump si do Bílého domu pozval předsedu Fedu Powella s guvernérem Claridou, aby prodiskutovali zejména ekonomický výhled. Podle informací ze schůzky se oba zástupci centrální banky drželi aktuální rétoriky. Zveřejněná prohlášení vypadají velmi formálně a nepřinášejí nic nového. O něco zajímavější bylo vystoupení Loretty Mesterové, která se řadí mezi jestřáby. I ona podporuje současný vyčkávací postoj, ale zároveň říká, že v případě naplnění jejích předpokladů o vývoji ekonomiky by sazby měly být o něco výš. Na druhou stranu nevylučuje ani úpravu politiky pro případ slabšího výkonu ekonomiky.
04.02.2019 Měnový pár EUR/USD v minulém týdnu nabídl dvě obchodní příležitosti podle mého týdenního komentáře, který jsem veřejně a s předstihem uveřejnil v pondělí ráno. Oba obchody skončily v zisku. Došlo k prolomení horní vstupní S/R zóny, čímž se aktivoval long obchod, který došel do svého prvního cíle a byl ukončen na Profit-Targetu 1 (PT1) a následně také na Profit-Targetu 2 (PT2). Oba Profit-Targety byly s přesností na pip. Ve středu pak došlo k aktivaci další horní vstupní S/R zóny a došlo ke vstupu do dalšího long obchodu, který měl pouze jeden cíl, ke kterému trh také došel s přesností na pip. Pak už k dalším obchodům minulý týden na EUR/USD nedošlo. Minulý týden se tedy slušně vydařil, a pokud jste využili mého obchodního nastavení, tak gratuluji k ziskům! Níže pak najdete výsledek přímo v grafu.
01.02.2019 Ropa WTI za první měsíc v roce 2019 rostla o více jak 18% a zaznamenala tak nejlepší měsíc leden v historii. Ropě se podařilo stabilizovat její cenu poté, co 3 měsíce po sobě ztrácela. Cenu ropy nyní podporuje v růstu několik fundamentů včetně produkčních škrtů ze strany OPEC+, slabého amerického dolaru a sankce na venezuelskou státní ropnou firmu. Ropě se zároveň podařilo svést se na znovuobnoveném apetitu po rizikových aktivech, kde od začátku roku rostou také akciové indexy.
01.02.2019 Čínská obchodní delegace oznámila, že bylo docíleno "významného pokroku" v nejnovějším kole obchodních jednání se Spojenými státy. S odvoláním na čínská státní média o tom dnes informoval zpravodajský web BBC.
01.02.2019 Spojené státy budou schopné uzavřít obchodní dohodu s Čínou. Uvedl to včera americký prezident Donald Trump. Finální dohoda však podle něj bude dokončená nejdříve po jeho setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, které by se mělo uskutečnit v blízké budoucnosti.
31.01.2019 Dnešní obchodování na hlavních trzích bylo ještě ovlivněno včerejším zasedáním Fedu, ale reakce už není tak výrazná. Výsledek jednání byl holubičí a nahrál tak akciím i dluhopisům, zatímco vedle toho dolehl na dolar.
30.01.2019 Začíná nové kolo vyjednávání mezi USA a Čínou, které má za cíl dosáhnout obchodní dohody do března. Zatímco americký ministr financí šíří optimismus, na trhu se objevují pochybnosti o pokrocích v jednání a reálnosti dohodu stihnout. Navíc se do hry vracejí obavy, že po Číně Donald Trump spustí útok na Evropu s její exporty do USA. Slovně se do EU, Německa či Francie opřel už několikrát.
28.01.2019 Rozpočtový deficit Spojených států se v letošním fiskálním roce zvýší na 897 miliard USD (20,2 bilionu Kč) a růst ekonomiky zpomalí, neboť se začne vytrácet příznivý vliv snížení daní na firemní investice. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Ten rovněž předpokládá, že uzavření vládních úřadů bude stát americkou ekonomiku tři miliardy USD.
28.01.2019 Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal zákon, kterým ukončil nejdelší vládní „shutdown“ v dějinách. Financování vládních institucí je nicméně zaručeno pouze do poloviny února. Prezident trvá na dostavbě zdi na hranici s Mexikem, takže zástupci obou znesvářených stran budou muset v kongresu najít nějaký kompromis pro její financování. Prezident zároveň pohrozil, že pokud nezíská plánovaných 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi, bude následovat nový „shutdown“ nebo že dokonce vyhlásí výjimečný stav. Není příliš pravděpodobné, že by demokraté podpořili prezidentův návrh v plném znění. Podepsání návrhu zákona o dočasném ukončení „shutdownu“ však vyvolalo u prezidentových voličů značnou kritiku. Podle nich měl prezident trvat na svém stanovisku a neustupovat. Vládní „shutdown“ byl pro prezidenta velmi neoblíbený, vzrůstá tedy pravděpodobnost, že by v polovině února mohl přistoupit spíše na vyhlášení stavu národní nouze. Nedá se tedy říci, že by došlo k uklidnění celkové situace, řešení problému bylo pouze odloženo na později. Vlivem předchozího vládního „shutdownu“ nebyla zveřejněna celá řada makroekonomických ukazatelů. V průběhu tohoto týdne budou zveřejněny např. maloobchodní tržby, stavebnictví či průmyslová výroba.
28.01.2019 Očekává se, že měny rozvíjejících se asijských ekonomik budou pokračovat v rally, v rámci globálního postoje k růstu. Stále však zůstávají citlivé vůči riziku, které se náhle zvýšilo v reakci na jednání o obchodní politice mezi USA a Čínou.
25.01.2019 1) Asijské akciové trhy dnes zpevnily, přestože investory nadále znervózňovala nejistota spojená s dalším vývojem obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký ministr obchodu Wilbur Ross ve čtvrtek uvedl, že dohoda mezi oběma zeměmi je stále na míle vzdálená.
24.01.2019 Čísla ekonomického rastu Čínskej republiky za minulý rok nedávajú tamojším vládnym predstaviteľom veľa dôvodov na radosť. Práve naopak. Podľa najnovšej analýzy tamojšieho štatistického úradu sa v roku 2018 rast hospodárstva pohyboval na úrovni 6,6 percenta, čo je najnižšie za 28 rokov. Pre porovnanie - v roku 2017 bol rast HDP 6,8 percenta.
24.01.2019 Akciové trhy ve Spojených státech včera alespoň z části odmazaly úterní ztráty. Dow Jones vzrostl o 0,7 %, S&P 500 posílil o 0,2 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo výrobcům nezbytného zboží (+1,2 %) a sektoru utilit (+1,1 %). Největší ztrátu zaznamenaly energetické společnosti, a to o rovné jedno procento. Důvodem byl pokles cen ropy na světových trzích kvůli zveřejnění překvapivě vyšších zásob ropy ve Spojených státech. Celkově však na trzích panovala optimistická nálada, a to především díky velmi slušným hospodářským výsledkům společností, které je včera zveřejňovaly. Nejvíce investory potěšila firma United Technologies, která dodává součástky do leteckého průmyslu. Její ziskovost překonala očekávání o 27 %. Akcie společnosti na to reagovaly více jak 5% růstem. Dobrou náladu investorů podpořil také americký prezident Donald Trump svým vyjádřením o kvalitě probíhajícího vyjednávání obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Zdůraznil, že USA v každém případě z této situace vyjdou jako vítěz. Buď se uzavře obchodní dohoda, nebo se zvýší dovozní cla z 10 % na 25 % na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD.
23.01.2019 Stává se z toho skoro tradice. V průběhu ledna dostane světová elita v Davosu varování od nevládní organizace Oxfam - rozdíly mezi majetkem nejbohatších a nejchudších se nadále rozevírají. Podle Oxfamu 26 nejbohatších lidí vlastnilo více než nejchudší polovina světové populace (skoro 3,8 miliardy lidí). Jmění nejbohatšího muže na světě Jeffa Bezose dosahuje skoro 112 miliard dolarů - podle Oxfam pouhé jedno procento z něj je stejně velké jako roční výdaje Etiopie na zdravotnictví (země se 105 miliony obyvatel). Jmění dolarových miliardářů jako Bezose vzrostlo v uplynulém roce o 12 % především kvůli dalšímu růstu akciových trhů (data jsou brána k říjnu 2018). To zní vcelku uvěřitelně. Větší problém má řada ekonomů s odhadem jmění nejchudší poloviny populace.
22.01.2019 Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu dnes začalo výzvou jeho zakladatele Klause Schwaba ke spolupráci. Informuje o tom agentura DPA. Davoského setkání, které se koná pod heslem Globalizace 4.0: Hledání globální architektury ve věku čtvrté průmyslové revoluce, se zúčastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity.
22.01.2019 Akciové trhy ve Spojených státech dnes po prodlouženém víkendu zahájí obchodování. Výsledková sezóna je v plném proudu. Jen tento týden bude reportovat téměř šedesát společností v rámci širšího indexu S&P 500. Včera udělil francouzský úřad pro ochranu dat pokutu ve výši 50 mil. EUR společnosti Google za porušení regulace na ochranu dat GDPR. Důvodem bylo, že uživatelé neměli zcela jasný a jednoduchý přístup ke svému souhlasu především v oblasti personalizace reklamního obsahu a nemohli tak tento souhlas lehce odvolat. Pokuta nedosahuje ani jedné desetiny procenta celkových tržeb společnosti za rok 2017. Vzhledem k relativně malému dopadu do hospodaření společnosti neočekáváme zásadnější vliv na dnešní cenu akcií.
22.01.2019 Ve švýcarském Davosu dnes začíná každoroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), které je pro světové politické a ekonomické elity příležitostí k diskusi o nejnaléhavějších problémech dnešního světa. Hlavními tématy letošního čtyřdenního setkání jsou globalizace a čtvrtá průmyslová revoluce. Ve čtvrtek a v pátek se konference v Davosu zúčastní i český premiér Andrej Babiš, ale řada předních světových politiků bude letos v alpském středisku chybět.
21.01.2019 Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se od 70. let minulého století každý rok účastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity. Letos mezi hosty nebude chybět ani český premiér Andrej Babiš. Diskuse a proslovy mocných tohoto světa se letos mají točit kolem témat jako globalizace a budoucnost planety Země.
20.01.2019 Fundamentální i technické medvědí nastavení pro akciové indexy nám opět narušil Donald Trump, když americká administrativa nyní jedná s Čínou o zmírnění či odvolání jím nedávno uvalených cel na čínské zboží. Pozitivní výstupy z jednání (naposledy nabídka výrazného navýšení čínského importu z USA) výrazně zlepšují aktuální náladu na kapitálových trzích.
18.01.2019 Čína nabídla Spojeným státům, že během šesti let výrazně zvýší dovoz z USA, aby do roku 2024 snížila přebytek vzájemné obchodní výměny na nulu. S odvoláním na informované zdroje o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Znamená to, že pokud bude prezident Donald Trump znovuzvolen, obchodní nerovnováha mezi oběma zeměmi zmizí do konce jeho druhého funkčního období. Obchodní spory mezi USA a Čínou začaly loni přerůstat v obchodní válku a stále nejsou vyřešeny.
18.01.2019 Od soboty zažívají Spojené státy americké nejdelší výpadek financování federálních úřadů ve své historii. Donald Trump nechce schválit rozpočet do doby, než mu zákonodárci uvolní 5,7 mld. USD na vybudování zdi na hranici s Mexikem. Trump tímto krokem tlačí na kongresmany, protože postavení zdi byl jeden z jeho hlavních slibů v prezidentské kampani v roce 2016 a určitě bude chtít zahájit stavbu zdi před zahájením nové prezidentské kampaně.
18.01.2019 1) Asijské akciové trhy dnes zpevnily, když investory potěšila čtvrteční zpráva, že Spojené státy zvažují částečné či úplné zrušení cel na dovoz čínského zboží do USA. Po dlouhých měsících nejistoty by se tak posunula jednání mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
18.01.2019 Americký prezident Donald Trump zrušil cestu delegace USA na Světové ekonomické fórum, které se má ve švýcarském Davosu konat příští týden. Důvodem je přetrvávající rozpočtová krize americké vlády, oznámila ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Sám Trump už dříve oznámil, že kvůli takzvanému shutdownu do Švýcarska nepojede.
16.01.2019 Světové ekonomické fórum (WEF) se chce na svém výročním zasedání ve švýcarském Davosu soustředit na řešení dlouhodobých globálních problémů. Čtyřdenní schůzka, která začne v úterý 22. ledna, je "možností analyzovat stav světa". Na tiskové konferenci to dnes řekl zakladatel WEF Klaus Schwab.
15.01.2019 Zpomalení německé ekonomiky není nečekané. Může za něj zadrhnutí evropského automobilového trhu, obchodní válka mezi USA a Čínou a částečně také nejistota spjatá s brexitem. To všechno jsou ale spíše politické a regulatorní příčiny než příčiny fundamentálně ekonomické. Proto německé zpomalení může být stále jen přechodné. Musí se ovšem co nejrychleji zmírnit tenze ve světovém obchodě, napětí mezi Británií a zbytkem EU musí taktéž polevit a Evropská komise a další unijní struktury by měly vzít vážně v potaz právě i zadrhnutí německého automobilového průmyslu. To totiž pomohly přivodit náročné emisní testy. Přičemž se chytají další přísné emisní limity, které evropský automobilový průmysl činí ve světovém měřítku méně konkurenceschopný.
09.01.2019 Asijské akcie během dnešního obchodování vystoupaly na maxima za celé období posledních více než tří týdnů. Světové akcie – nejen ty asijské – v posledních dnech ženou vzhůru dva důvody. Prvním je opatrnější přístup ke zvyšování úrokových sazeb v USA, který už minulý týden signalizoval šéf americké centrální banky Jerome Powell. Druhým pak nejnovější vývoj v jednáních mezi USA a Čínou o možné deeskalaci napětí ve vzájemných obchodních vztazích.
09.01.2019 Představte si pilota, který má v nádrži paliva tak akorát, aby doletěl na letiště, avšak před jeho strojem se formuje nepříjemně vypadající bouře. Pilot zvažuje alternativy, avšak co čert nechtěl, službu mu vypoví navigace a radiové spojení se pomalu vytrácí. Prekérka, co? A přesně do takto nezáviděníhodné situace se postupně dostává americký Fed.
08.01.2019 Evropské akcie se dnes vyšplhaly na třítýdenní maximum díky nadějím na obchodní dohodu mezi Spojenými státy a Čínou. Panevropský index STOXX 600 si připsal 0,88 procenta a obchodování uzavřel na 345,89 bodu. K růstu evropských akciových trhů velkou měrou přispěly maloobchodní a technologické podniky.
08.01.2019 Během dneška postupně převládl slušný optimismus na evropských akciích, který živil Donald Trump dalším ujišťováním, že rozhovory s Čínou pokračují dobře. Toto téma trhům pomáhalo vzhůru ještě při otevření amerického obchodování, ale růst poté začal poněkud uvadat. Nyní stále zůstávají evropské akcie slušně v plusu, ale Amerika své úvodní zisky korigovala a drží se v zeleném jen mírně.
08.01.2019 Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování převážně v ziscích. Index Dow Jones roste o 0,3 %, S&P 500 získává 0,2 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,3 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede průmyslovým podnikům (+0,8 %) a realitním developerům (+0,6 %). Naopak největší ztráty zaznamenávají finanční instituce, a to 0,7 %. Důvodem optimismu na trzích jsou probíhající jednání mezi Spojenými státy a Čínou ohledně obchodní dohody a ukončení obchodní války. Americký prezident Donald Trump se vyjádřil na Twitteru, že jednání pokračují velmi dobře.
08.01.2019 Americké akcie během včerejšího obchodování opět posílily, velkou měrou se na tom podílely internetový obchod Amazon a internetová televize Netflix. K růstu akciového trhu přispěly naděje na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou.
07.01.2019 Dění na akciových trzích v roce 2019 bude ve velké míře odvislé od toho, jak se zachovají dvě konkrétní osoby. Americký prezident Donald Trump a šéf americké centrální banky Jerome Powell. Trump je stále rozhořčenější z Powellových aktuálních kroků. Nelíbí se mu, že americká centrální banka navzdory poměrně nízké inflaci pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby totiž nepřejí akciovým trhům. Trump se bojí, že s pokračujícími propady akcií klesne jeho popularita u voličů, kteří mají v akciích podstatnou část majetku, a to nakonec zásadně ohrozí jeho šanci na znovuzvolení v roce 2020.
07.01.2019 Měnový pár EUR/USD minulý zkrácený obchodní týden neaktivoval žádnou mou vstupní S/R zónu a nebyl tak žádný vstup do obchodu podle mého týdenního komentáře. Věřím, že tento týden už by nějaký obchod mohl být.
04.01.2019 Šéf centrální banky USA (Fed) Jerome Powell dnes prohlásil, že pokud ho prezident Donald Trump požádá, aby rezignoval, nevyhoví mu. Banka je nicméně připravena pozastavit zvyšování úrokových sazeb. Trump Powella za zvyšování sazeb neustále kritizuje a tvrdí, že zpřísňování měnové politiky je "jediným problémem" americké ekonomiky.
04.01.2019 Akciové trhy ve Spojených státech se včera propadly do významných ztrát. Jako hlavní viník by se dal označit technologický gigant Apple (-10 %). Investory odradila od jeho akcií zpráva o snížení výhledu hospodaření pro první kvartál letošního roku (o čemž jsme informovali již včera). Výprodeje se následně nejvíce dotkly celého technologického sektoru, neboť významně ztrácely na hodnotě akcie dodavatelských společností firmy Apple. Výsledkem toho všeho bylo, že index Dow Jones klesl o 2,8 %, S&P 500 ztratil 2,5 % a Nasdaq se propadl o 3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo již zmíněným technologickým firmám, které odepsaly 5,1 % ze své hodnoty. Následovaly je průmyslové podniky (-3 %) a zpracovatelé komodit (-2,8 %). Protipólem jim byly především realitní developeři se ziskem půl procentního bodu.
03.01.2019 S blížícím se koncem loňského roku jsme v mediálním prostoru zaznamenávali stále více a více chmurnějších předpovědí, jak se letos bude českému hospodářství dařit. Je jasné, že rizika z vnějšího prostředí zůstávají opravdu vysoká, ale nejinak tomu bylo i před rokem. Čelili jsme vyhrocené situaci na jihokorejském poloostrově, Donald Trump se chystal k rozpoutání obchodních válek, v Evropě jsme se těšili na italské volby či vyjednávání o brexitu, báli jsme se výraznějších turbulencí na finančních trzích. Mnoho z těchto rizik se do určité míry naplnilo, přesto o ekonomické či globální krizi opravdu hovořit nemůžeme. Naopak globální ekonomika rostla v roce 2018 v podstatě stejným tempem jako o rok před tím.
31.12.2018 Americké akcie letos utrpěly nejprudší pokles od roku 2008, kdy ekonomiku svírala finanční krize. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel dnešní obchodování na 23.327,46 bodu, od začátku roku tak ztratil 5,6 procenta.
31.12.2018 Světový akciový trh letos zažil největší výprodeje od finanční krize. Globální index FTSE All World ztratil 12 procent, což je nejhorší roční výsledek od roku 2008, píše list Financial Times (FT).
31.12.2018 Měnový pár EUR/USD v minulém týdnu neaktivoval žádnou mou vstupní S/R zónu a tím tak nedošlo k žádnému vstupu do obchodní pozice podle mého posledního týdenního komentáře. Volatilita v posledním týdnu roku 2018 byla alespoň na měnových trzích poměrně nízká.
28.12.2018 Problém s americkým rozpočtem trvá, Donald Trump jako obvykle deklaruje nejtvrdší možný postoj ve sporu s Kongresem a obnovení plného financování státních institucí se tak může protáhnout. Spotřebitelská důvěra v zámoří v prosinci spadla překvapivě hodně i přes evidenci silných předvánočních nákupů. I přes tyto zprávy ale trhy nezůstaly pod tlakem.
27.12.2018 Nastal nečekaný zvrat na americké burze. Akcie mají nejlepší čísla za posledních 10. let. Dow Jonesův index si připsal přes 1 000 bodů a své obchodování uzavřel na 22.878,45 bodu.
27.12.2018 Do svátečního málo likvidního obchodování letos trhy vlétly patřičně nervózní a podle toho to vypadá. Akcie si prošly dlouhou sérií velkých propadů, načež v USA následoval velmi strmý růst. Dnes se v úvodu snažila přidat Evropa, ale její posun vzhůru byl o poznání vlažnější a nevydržel. O nějakém růstu můžeme hovořit už leda v případě pařížské burzy.
27.12.2018 Zisk čínských průmyslových společností se v listopadu poprvé po téměř třech letech meziročně snížil. Může za to zpomalení růstu vnější i domácí poptávky. Celkem zisk klesl o 1,8 procenta na 594,8 miliardy jüanů (dva biliony Kč) po říjnovém růstu o 3,6 procenta. Pokles byl první od prosince 2015. Uvedl to dnes čínský statistický úřad. Za 11 měsíců letošního roku zisk stoupl o 11,8 procenta na 6,1 bilionu jüanů (20 bilionů Kč).
27.12.2018 Americké akcie včera výrazně vzrostly a po návratu investorů z oslav vánočních svátků se zotavily ze všech ztrát, které utrpěly na Štědrý den. Dow Jonesův index si poprvé v historii připsal v jednom dni více než tisíc bodů. Včerejší obchodování znamenalo pro všechny tři hlavní americké akciové indexy nejlepší den od 23. března 2009. Největší zisky si připsaly technologické společnosti, maloobchodní prodejci a akcie farmaceutických a internetových firem. Dění na akciové burze posílilo i americký dolar.
27.12.2018 Dolar dnes mírně zpevňuje v reakci na zotavování akciového trhu ve Spojených státech, který se předtím propadl až na 20měsíční minimum. Obavy investorů z omezeného chodu úřadů v USA a politiky americké centrální banky (Fed) ale přetrvávají.
26.12.2018 Americký prezident Donald Trump včera opět kritizoval tamní centrální banku (Fed) za zvyšování úrokových sazeb, naopak ministrovi financí Stevenu Mnuchinovi v době obav o stav ekonomiky a propadů na akciových trzích vyjádřil podporu. V Oválné pracovně Bílého domu novinářům také řekl, že americké podniky jsou "nejlepší na světě" a že představují "skvělou" nákupní příležitost.
25.12.2018 Americký prezident Donald Trump kritizoval americkou centrální banku. Označil Fed za jediný problém americké ekonomiky. Akcie v USA totiž prudce oslabily a dolar také ztrácel.
25.12.2018 Jediným problémem americké ekonomiky je Fed, zkritizoval dnes opět americkou centrální banku Donald Trump. Podle jeho názoru banka nechápe fungování trhů a "nezbytné obchodní války", stojí na prezidentově twitterovém účtu. Hlavu USA i finanční trhy znepokojují vyhlídky americké ekonomiky mimo jiné ve světle pokračujícího propadu akciového trhu ve Spojených státech.
24.12.2018 V minulém týdnu mi měnový pár EUR/USD nabídl několik ziskových obchodních příležitostí, na které jsem s předstihem upozornil v mém pravidelném týdenním komentáři. Jako první došlo k prolomení horní vstupní S/R zóny, čímž se aktivoval long obchod, který velmi rychle skončil v zisku a byl ukončen na Profit-Targetu. V této oblasti ukončení longu jsem čekal rychlý a krátkodobý návrat zpět (short obchod na pullbacku), který také přesně nastal, ovšem na H1 grafu není vidět, jelikož to byl pohyb v rámci minut a je tak viditelný pouze na minutových time-frame. Dále pak došlo na konci týdne k prolomení další horní vstupní S/R zóny, kde jsem vyčkával s long obchodem a který také přesně došel do svého cíle k další následující S/R zóně a byl ukončen v zisku na Profit-Targetu. Aby toho nebylo málo, tak došlo k průrazu ještě další vstupní S/R hladiny a k dalšímu ziskovému long obchodu. Vše je zvýrazněno na grafu níže.
23.12.2018 Americký prezident Donald Trump popírá, že by navrhoval propustit šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Uvedl to ministr financí Steven Mnuchin. Reagoval tak na informace médií, že Trump o možnosti Powellova odvolání diskutoval kvůli nespokojenosti s pokračujícím zvyšováním úrokových sazeb.
23.12.2018 Americký prezident Donald Trump uvažuje o propuštění šéfa centrální banky Fed Jeromea Powella. Oznámila to včera agentura Bloomberg. Nelibost prezidenta podle ní posílilo středeční zvýšení úrokové sazby a dlouhodobý pokles cen akcií.
21.12.2018 Americké akcie dnes v proměnlivém obchodování oslabily. Na trhu převládly obavy ze zpomalení hospodářského růstu a z hrozby, že prezident USA Donald Trump nepodepíše provizorní rozpočet umožňující chod vlády. Index technologického trhu Nasdaq potvrdil, že se propadl do medvědího teritoria, definovaného jako pokles hodnoty indexu o pětinu z posledního maxima. Propad akcií zmírnil komentář představitele centrální banky (Fed) naznačující možnou modifikaci měnové politiky.
21.12.2018 Fed ignoroval slova Trumpa o potřebě pomalejší normalizace monetární politiky a na svém posledním zasedání dle očekávaní zvýšil svojí hlavní úrokovou sazbu. ČNB se neodvážila po páté za sebou zvýšit sazby.
21.12.2018 Evropské akcie otevíraly v záporu, pak se během dne snažily své ztráty nahrazovat a byly v tom i částečně úspěšné. S otevřením Ameriky je situace na trzích proměnlivá, Evropa je v záporu, ale Wall Street začíná růst. Mezitím registrujeme zvýšenou poptávku po delších amerických dluhopisech, zatímco u evropských se to říci nedá. Křivky zde zestrmují při lehkém nárůstu delších a poklesu krátkých splatností.
21.12.2018 Výprodeje akciových trhů pokračovaly i v průběhu včerejška. Americký index S&P 500 přišel o dalších 1,6 %. K výsledkům posledního zasedání Fedu se přidaly rozpory ohledně financování americké administrativy, když Donald Trump hrozí zastavením přísunu peněz, pokud nedostane zelenou ve stavbě ochranné zdi proti uprchlíkům na hranici s Mexikem. Nejhůře se dařilo energetickým titulům, které negativně ovlivnily i padající ceny ropy. Jejich akcie tak včera odepsaly 2,8 %. Přes dvě procenta spadly i akcie prodejců spotřebního zboží. Naopak v plusu se udržely utility se ziskem 0,3 %.
21.12.2018 Evropské akcie začínají další den poklesem. Třebaže už nejde o tak prudký výprodej jako včera, nálada zůstává negativní a zbavování se rizika je hlavní téma i bez nových impulsů. Podle nás je současná situace v podstatě už samovolným výprodejem, kdy hlavní motivací je strach z dalšího poklesu a nové zprávy spíše jen záminkou či zpětným zdůvodněním.
21.12.2018 Akcie na americké burze včera pokračovaly v sestupném trendu. Stále tak reagují na středeční rozhodnutí centrální banky USA (Fed), která chce napříště úrokové sazby zvyšovat mírnějším tempem a stávajícím tempem snižovat svou bilanci. Pesimismus trhu pak podtrhla zpráva, že prezident USA Donald Trump nepodepíše provizorní rozpočet umožňující chod vlády. Stejné faktory tlačí dolů americký dolar, který vůči koši měn spadl na měsíční minimum.
19.12.2018 Americký dolar dnes na forexových trzích oslabuje, a pokračuje tak v sestupném trendu posledních dní. Trh očekává, že americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenního zasedání svého měnového výboru dnes zvýší základní úrokovou sazbu, klíčové však bude, zda se rozhodne zpomalit budoucí tempo zvyšování úroků.
18.12.2018 Podle očekávání nenechává Fed finanční trhy spát. Bankéři dnes zahajují dvoudenní zasedání, jehož výsledek se dozvíme zítra večer. Mezitím se dál spekuluje, jak by tento výsledek mohl vypadat. Podle nás je zde poměrně úzké rozmezí, které by trhy potěšilo, a Fed se do něj možná vejde. To znamená, že kromě předpokládaného zvýšení sazeb lehce sníží jejich budoucí trajektorii, přičemž ale zůstane pozitivní na ekonomiku. Je možné, že právě na postoj, který nebude ani nebezpečně jestřábí ani podezřele holubičí, nyní trhy sázejí.
18.12.2018 Hodnota indexu S&P 500 se dostala na nejnižší úroveň od října minulého roku. Bude to Fed ochoten vzít na svém zítřejším zasedání v úvahu? Nebo je Jerome Powell opravdu posedlý dosažením neutrálních sazeb?
17.12.2018 Prezident Spojených států Donald Trump dnes kvůli zvyšování úrokových sazeb opět kritizoval americkou centrální banku (Fed). Ta už letos úroky zvýšila třikrát a tento týden se očekává další zvýšení. Kritika centrální banky ze strany politiků je citlivé téma, může být chápána jako snaha měnovou autoritu ovlivňovat.
17.12.2018 Měnový výbor Fedu se chystá ke svému poslednímu letošnímu zasedání a Donald Trump se jakoby náhodou znovu připomněl s jeho kritikou. Podle amerického prezidenta je neuvěřitelné, že centrální bankéři vůbec zvažují další zvýšení sazeb, když "dolar je velmi silný, inflace skoro žádná, vnější svět letí do povětří, Paříž hoří a Čína míří dolů".
17.12.2018 Výběr hlavních politických a ekonomických událostí ve Spojených státech v letošním roce:
17.12.2018 Rok 2018 se brzy stane minulostí, a tak je na čase se společně podívat na každoroční přehled všech důležitých a klíčových ekonomických událostí v tomto roce. Byl to rok velmi bohatý na důležité ekonomické události ve světové ekonomice a nuda na trzích rozhodně nebyla. Pojďme si tedy přehledně po jednotlivých měsících připomenout ty nejzajímavější okamžiky, které nám nabídly finanční trhy v roce 2018.
13.12.2018 V neděli ráno našeho času byla zveřejněná inflace z Číny. Meziroční inflace v listopadu poklesla z 2,5 % na 2,2 %.
13.12.2018 Obchodování v USA zaznamenává značné výkyvy. Hlavní americké akciové indexy v poslední době vykazují velké pohyby a nestabilitu.
13.12.2018 Americké akcie včera přidávaly v průběhu obchodování zhruba procento, před závěrem ale část svých zisků smazaly. Po nejnovějších komentářích z obou stran je během dne posilovala vyhlídka na obchodní smír mezi Spojenými státy a Čínou. Uklidňující signály viděli investoři i v situaci na britské politické scéně, kde se premiérce Therese Mayové nakonec podle jejich očekávání podařilo ustát hlasování poslanců své strany o nedůvěře. Na forexovém trhu oslaboval americký dolar.
12.12.2018 K uvolnění napětí na trzích přispěl vývoj kolem zatčené finanční šéfky Huaweie. Jednak ji Kanada propustila na kauci a navíc Donald Trump prohlásil, že by v této kauze zaintervenoval, pokud by měla ohrožovat obchodní dohodu s Čínou. Krom toho americká strana znovu uvedla, že se Čína chystá snížit cla na americká auta, jen ještě musí oznámit konkrétní načasování a potvrdit záměr na papíře. Trump rovněž oznámil, že Čína začala nakupovat „obrovské množství“ americké sóji, jenže obchodníci na komoditních trzích nic takového nesledují.