Podíl firem

Ranní okénko - PMI i průzkum Ifo v Německu dávají naději na lepší zítra
23.05.2025 Dnes bude zveřejněn finální odhad HDP v Německu za 1Q 2025. Dle odhadu trhu se mezičtvrtletní HDP zvýší o 0,2 %, ve 4Q 2024 HDP poklesl o 0,2 %. Meziroční HDP se dle finálního odhadu trhu sníží o 0,2 %.

Ruská ekonomika vykazuje první známky ochlazení, řekl ministr hospodářství
17.02.2025 Ruská ekonomika vykazuje první známky ochlazení, vlivem vysokých úrokových sazeb a inflace klesají tržby a zakázky v různých odvětvích. S odkazem na ministra hospodářství Maxima Rešetnikova to dnes uvedla agentura Reuters.

Český pracovní trh pozvolna ochlazuje
17.02.2025 Český pracovní trh pozvolna ochlazuje, jak ostatně ukázaly i poslední statistiky registrované nezaměstnanosti. Ta v lednu vzrostla na 4,3 % (zejména kvůli sezónnosti typické pro přelom roku) a za poslední rok se zvýšila o 0,3procentního bodu. V tuto chvíli se podle nás nadále neděje nic mimořádného. Ochlazení se pohybuje v mantinelech, které jsme předpokládali – počet registrovaných nezaměstnaných meziročně vzrostl zhruba jen o 21 tisíc.

Ruské ekonomice hrozí vlna firemních bankrotů
27.01.2025 Ruské ekonomice letos hrozí vlna firemních bankrotů. O výzkumné zprávě moskevského Centra pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy, které je blízké Kremlu, dnes informovala agentura Reuters. Podíl firem s rizikovou mírou zadlužení na celkových příjmech soukromých společností v Rusku se loni zdvojnásobil, vyplývá z analýzy.

Objem kontraktů na kladenské burze energií byl loni rekordní
27.01.2025 Objem kontraktů na kladenské burze energií (ČMKB) byl loni rekordní, meziročně vzrostl o 30 procent. Přesáhl 7,75 terawatthodiny (TWh) elektřiny a zemního plynu. Počet kontraktů ve srovnání s rokem 2023 klesl, bylo jich uzavřeno 8351, předloni téměř 10.400. Hodnota obchodů byla loni 12,3 miliardy korun, o rok dříve 13,9 miliardy korun. Více než 70 procent všech kontraktů na dodávku energií bylo minulý rok na burze uzavřeno v prvním pololetí, kdy byly ceny elektřiny, ale zejména zemního plynu s dodávkou na rok 2025, nižší než ve druhé polovině roku. ČTK o tom dnes informoval generální sekretář ČMKB Miroslav Hájek.

Německá ekonomika už nepociťuje takový nedostatek zaměstnanců
19.12.2024 V Německu je teď méně firem než loni, které mají problém obsadit volná pracovní místa kvůli nedostatku zaměstnanců. Ukázal to průzkum, o jehož výsledcích dnes informovala Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK). Jinak celkem odolný trh práce začíná pociťovat dopady hospodářského útlumu.

Ifo: Německé podniky mají nejméně zakázek od krize před 15 lety
11.11.2024 Německé podniky mají nejméně zakázek od finanční krize před 15 lety. V říjnu si na nedostatek objednávek stěžovalo 41,5 procenta oslovených podniků, což je nejvíce od roku 2009. Dnes to na svém webu uvedl hospodářský institut Ifo. V průmyslu informoval o chybějících zakázkách téměř každý druhý podnik. To dál brzdí hospodářský rozvoj v zemi, uvedl šéf průzkumu Ifo Klaus Wohlrabe.

DIHK: Německé průmyslové firmy stále více zvažují přesun výroby do zahraničí
02.08.2024 Čím dál více německých průmyslových podniků zvažuje přesun výroby do zahraničí kvůli vysokým cenám energie a nejistotě ohledně budoucího zabezpečení dodávek energie. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK).

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
10.05.2024 1) Akcie Novavax rostou v premarketu amerického obchodování o dramatických 146 procent k 11 USD/akcie na oznámení spolupráce mezi Sanofi a Novavax při komercializaci společné vakcinace proti covid-19 a chřipce.

Zájem firem z Evropské unie investovat v Číně klesl
10.05.2024 Podíl firem z Evropské unie, které považují Čínu za nejlepší investiční destinaci, klesl na rekordní minimum. Obnovení důvěry ve druhou největší ekonomiku světa může trvat roky. Uvedla to ve svém nejnovějším průzkumu podnikatelské důvěry lobbistická skupina Evropská obchodní komora v Číně.

Ifo: Německé firmy plánují snižování investic
18.04.2024 Německé podniky hodlají v letošním roce snižovat investice. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo. Index investičních očekávání v březnu podle průzkumu klesl na minus 0,1 bodu z listopadových 1,2 bodu. Pokud se index nachází v záporném pásmu, signalizuje, že počet podniků plánujících snižování investic převažuje nad počtem firem plánujících jejich zvyšování.

Evropská pravidla pro firemní AI mohou katapultovat Evropu do popředí, vše je na odvaze manažerů
11.04.2024 V Evropské unii začala platit nová pravidla pro využití AI ve firmách. Obavy ze zaostávání za zbytkem světa jsou zbytečné, Evropa se může stát v revoluční technologii světovým lídrem. Nejinak je tomu i u Česka. S pravidly padla legislativní bariéra v podnikovém využívání AI a je na českých manažerech, aby zvedli hozenou rukavici. Mají na to odvahu a jsou jejich firmy připravené na implementaci AI ve svých procesech? To zkoumají analytici z poradenské společnosti RSM.

Ifo: Zásobovací potíže v německém průmyslu klesly téměř na předkrizovou úroveň
13.11.2023 Problémy německých průmyslových podniků se zásobováním výrazně polevily a dostaly se téměř na předkrizovou úroveň. Na potíže s nedostatkem surovin a polotovarů si v říjnu stěžovalo pouze 18,2 procenta dotazovaných firem, zatímco v září to bylo 24 procent. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo.

Zamrazilová: Měnová politika byla slabší, než by si centrální banky přály
02.10.2023 Ekonomický vývoj v Česku a na Slovensku naznačuje, že měnová politika možná byla v současné inflační epizodě slabší, než by si centrální banky přály. Na Česko-Slovenském ekonomickém fóru v Praze to dnes řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Poukázala přitom na podobnou výši inflace v obou zemích, přestože měly odlišnou měnovou politiku, když Slovensko je na rozdíl od Česka členem eurozóny.

Firmy vydaly během půldruhého roku dluhopisy za více než 90 miliard Kč
30.08.2023 Mezi lednem 2022 a červnem 2023 vydaly firmy 886 emisí korporátních dluhopisů v objemu 90,4 miliardy Kč. Více než polovina emitentů nabídla výnosy vyšší než 8 %. V insolvenci se ve sledovaném období ocitlo 10 emitentů (1,7 %), kteří vydali 35 emisí dluhopisů (4,0 %) v celkovém objemu 3,2 miliardy Kč (3,6 %). Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, který provozuje Dluhopisomat.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
29.08.2023 1) Společnost Binance, která je největší kryptoměnovou burzou na světě, uvažuje o úplném odchodu z ruského trhu. S odvoláním na mluvčího podniku o tom informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal.

DIHK: Německé firmy se energetické transformace spíše obávají
29.08.2023 Německé firmy vidí v energetické transformaci více rizik než příležitostí pro svou konkurenceschopnost. Zjistil to výzkum Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). Polovina z více než 3500 společností, které DIHK oslovila, uvedla, že bude mít přechod na obnovitelné zdroje energie a odklon od ruského plynu velmi negativní nebo negativní dopad na jejich podnikání. Roste také podíl firem, které kvůli němu zvažují odchod ze země. Jako velmi pozitivní nebo pozitivní vnímá důsledky energetické transformace 13 procent dotazovaných podniků.

Oživení ekonomiky? Skepse mezi vývozci roste, ukázal exkluzivní globální průzkum Allianz Trade
03.05.2022 Ceny energií budou v důsledku války na Ukrajině pro globální obchod ještě větším problémem než doposud; vývozci zároveň očekávají, že se v následujícím půl roce až roce prodlouží platební lhůty a zvýší riziko neplacení. Výrazně klesl i podíl firem, které předpokládají, že se jim letos zvýší obrat z vývozu.

Ranní glosa: Podnikatelé jsou pro příští měsíce o něco optimističtější
25.11.2021 Jen několik dnů před zavedením nových restriktivních opatření zveřejnil statistický úřad průzkum nálad mezi podnikateli a spotřebiteli, na kterém je asi nejzajímavější další nárůst inflačních očekávání. Ale popořadě. Důvěra v českou ekonomiku se v době prudce se zhoršující pandemické situace zvýšila, a to především díky příznivějším vyhlídkám průmyslových a stavebních firem.

Rozbřesk: Podnikatelé jsou pro příští měsíce o něco optimističtější. Koruna zůstává v zajetí nálad
25.11.2021 Jen několik dnů před zavedením nových restriktivních opatření zveřejnil statistický úřad průzkum nálad mezi podnikateli a spotřebiteli, na kterém je asi nejzajímavější další nárůst inflačních očekávání. Ale popořadě. Důvěra v českou ekonomiku se v době prudce se zhoršující pandemické situace zvýšila, a to především díky příznivějším vyhlídkám průmyslových a stavebních firem. V obou odvětvích jsou navzdory rychle rostoucím cenám patrná příznivější očekávání vývoje poptávky v následujících třech měsících. V průmyslu lze tento obrat přičítat obratu v automobilovém průmyslu, který do října pociťoval důsledky omezení produkce v největším tuzemském producentovi osobních vozů.

Graf dne: US2000 (02.11.2021)
02.11.2021 Americké trhy v první seanci nového týdne rostly. Zatím kompletně ignorují riziko utahování měnové politiky ze strany FOMC. Oznámení poklesu objemů nákupů dluhopisů by mělo být na programu už ve středu večer. Akciím pomáhá výsledková sezóna. Z indexu S&P 500 už reportovalo více než 300 společností. A více než 80 % z těchto společností překonalo očekávání. Velkým problémem se ukazuje být přerušení dodavatelsko - odběratelských řetězců. Velký podíl firem naznačuje, že negativní dopad bude přetrvávat i na počátku příštího roku.

Nejlépe placeným ředitelem v Británii byl loni šéf firmy AstraZeneca
19.08.2021 Generální ředitel farmaceutické firmy AstraZeneca, která vyvinula vakcínu proti covidu-19, Pascal Soriot byl loni nejlépe placeným šéfem společnosti, která je součástí britského indexu FTSE 100. Střední plat šéfa firmy z FTSE 100 se však loni snížil o téměř pětinu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila výzkumná a analytická společnost High Pay Centre.
Související klíčová slova:
Russell 2000 (US2000) | EUR | Sekce měnové | Zkušenosti | Akciové trhy | Argentinská centrální banka | Hlavní ekonom | Zpracovatelský sektor | Trend | Investing | US2000 | Prodeje nových domů | Statistiky | USD/PLN | Náklady na půjčky | Investiční firma | Ruské invaze na Ukrajinu | Strach | CZK | Evropské společnosti | Utahování měnové politiky | Firemní sektor | Válečné ekonomiky | Administrativa amerického prezidenta | Společnost Binance | Splátky úroků | Bruegel | PLN | Výhled | Analýzy | Úrokové sazby | Hrubý domácí produkt (HDP) | Hospodářský růst eurozóny | Základní úrokové sazby | Německý DAX | Pascal Soriot | Dodávky elektřiny | Oznámení | Náklady | 1Q 2025 | Zvýšení sazeb v eurozóně | Dnešní makroekonomické ukazatele | Vladimír Pikora | Luke Hildyard | Rob Perrins | Akcie Novavax | Problémy německých průmyslových podniků | Ampere | Automobilový trh | ČSOB | Velké problémy | Vysoké riziko | Americká cla na čínské zboží | Pravidla pro firmy | Albert Manifold | ČNB Eva Zamrazilová | WSJ | Dnes ČNB | Ceny elektřiny | Zaměstnanost | Průmyslové podniky | Problémy se zásobováním | Práce v Německu | Aktuální hodnoty měny | Generativní umělá inteligence | Burze | Potíže v německém průmyslu | Karanténní opatření | Ruská ekonomika | Vakcinace | Růst eurozóny | Ekonomiky | Experian | Covid | Macron | Inflace | Peníze | Problémy se zásobováním v německém průmyslu | Zásobovací potíže v německém průmyslu | Brent | Politika | Indikátor | Očekávání | Střední hodnota | Výzkumné zprávy | Ministr hospodářství | Zásobovací potíže | Zvýšení sazeb | Průmysl | Transparentní | Invaze na Ukrajinu | Tržní prostředí | Allianz | Německá průmyslová a obchodní komora | Důvěryhodnost | List The Wall Street Journal | Vysoké ceny energií | Nákupy | Růst | Koruna | Příležitosti | EUR/CZK | Zasedání FOMC | Německé firmy | Jednání FOMC | Počet lidí bez práce | Data z USA | Trh práce | Bariéra | Bankovní úvěry | Allianz Trade | Globální obchod | Plat šéfa firmy | Velká Británie | Sektor služeb | Negativní dopad | Implementace AI | Farmaceutické firmy | Chování | Kontrakty | Americký index | Graf | Geopolitická rizika | Cla na americké zboží | Perpetuum mobile | Trh | Centrální banky | Zkušenost | Zdroje energie | Nové restrikce | Ceny plynu | Berkeley | Index | HUF | Reckitt Benckiser | USA | Globální poptávka | Komise | Nejistoty | Bankovky | Posílení | Agentura Reuters | Chemický průmysl | Omezené riziko | Francouzská automobilka | Sentiment investorů | S&P | Rekordní minimum | Unie | Lukáš Kovanda | Vice | Investiční plány | Pozornost | Ropa | Wall Street Journal | Ekonomický vývoj | Raiffeisenbank a.s. | Zahraniční firmy | Opatření | Migrace | Automobilka Renault | Rekordní objem | Společnosti | OpenAI | Volná pracovní místa | Ropa Brent | Analytik skupiny | Ifo | CRH | Intuit | Domácnosti | Závislost | Aktivity v Číně | Vysoká inflace | Celková inflace | Ředitel Renaultu | Srovnávače dluhopisů | Investovat v Číně | Ranní okénko | Podnikatelé | Luca de Meo | Ekonomický institut Ifo | Společnost OpenAI | Pandemie nemoci | Analytici | Čistý zisk | Invaze | Čínská cla | Přesun výroby | Sanofi | Vysoké inflace | Finance | Podnikání | RBI | Nejhorší výsledek | Dluhopisy | Firma | Poptávka | Investiční aktivita | Německé průmyslové podniky | Obchodní služby | Rok 2025 | Bankéři | Video | Depozitní sazby | Problémy | 3М | Statistický úřad | Dluhopisomat | Generální ředitel Renaultu | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Česká národní banka (ČNB) | Vymáhání práva | Americká data | Vývoj | Výkon ekonomiky | IW | Úroveň rezistence | Brian Cassin | Konkurenceschopnost | Laxman Narasimhan | Peníze z programu | Ruská centrální banka | Estée Lauder | EUR/USD | Přelom roku | Varování | Pandemie | Další vývoj | Strach z inflace | Měnové politiky | Rusko a Ukrajina | Člen bankovní rady | Výnosy | Odhad HDP | Generální stávka | Náměstek ředitele | Kosmetická společnost | Centrální bankéři | Mzdové balíčky | Odliv kapitálu | AI | MTS | Miliardy korun | Comfort Finance Group | Růst mezd | Automobilka | Odvětví | Sazby | Invaze ruských vojsk | Británie | Americký index S&P 500 | Objem zakázek | Umělá inteligence | Obchodní komora | Úrok | Investovat | Generální ředitel | Důvěra v českou ekonomiku | Renault | Průzkum | Firmy | Manažeři | Fed | Viceguvernérka ČNB | Automobilový průmysl | Poradenské společnosti | Si Ťin-pching | Trhy | Střední plat | Trade | FTSE | Problémy Číny | Rizika | Zájem firem | Investiční rozhodnutí | Sdružení automobilového průmyslu | IT firmy | Předkrizové úrovně | Vysoké ceny | Žádosti o podporu | High Pay Centre | Podnikání v Číně | Americké trhy | Komodity | Prezident Emmanuel Macron | Mzdy | Objem kontraktů | Vstup na burzu | Na burze | Akcionáři | Analytička | Společnost | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Velké firmy | Analytická společnost | Estee Lauder | Obchod | Prodeje existujících domů | Výrobní náklady | Ceny ropy Brent | Hospodářské politiky | Mnichovský ekonomický institut Ifo | Pracovní trh | Astrazeneca | Zahraniční forex | Riziko | Jan Frait | Analytik | Emise | Pražský PX | Trinity | Citi | Binance | Kurz rublu | Údaje o HDP | Nástroj | Veřejný sektor | Německá ekonomika | Know-how | Inovace | Pocity | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Údaje o prodejích | FTSE 100 | Války | Impuls | Ukrajina | Raiffeisenbank | Způsoby obchodování | Ranní glosa | Centrální banka | Předpovědi | Vyhlášení nouzového stavu | Cla na čínské zboží | Evropské centrální banky | Instituce | Forint | Novavax | Německé ekonomiky | Trinity Bank | MNB | Ceny energií | Čínské zboží | Pracovní místa | Tržní hodnota | Zisk | Klaus Wohlrabe | ČNB | Spekulovat | Dovoz | Ifo Klaus Wohlrabe | České hospodářství | Obchodování | Prezident | Evropa | Měna | Management | Nasdaq | Zprávy | Ceny ropy | Potravinářství | Údaje | Pojišťovny | Inflační vývoj | Eurodolar | Finanční krize | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Obchody | Medián | xStation5 | ProCent | Finančnictví | Hospodářský institut Ifo | Ursula von der Leyenová | Výroba automobilů | Situace | USD/CZK | Stagnace | Tržby | FOREX | Turecké liry | HDP | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Dolar | Euro | Nedostatek zakázek | Bonusy | Tomáš Holub | Slovensko | Šéf firmy | ČTK | Odhad letošního růstu | Ztráty | Česká národní banka | 1D | FOMC | Akcie | Podniky | Dodavatelské řetězce | Ceny energie | Podpora ekonomiky | Vývoz | Reuters | Globální ekonomika | Emmanuel Macron | Prognózy | Kurz | Daně | Jádrová inflace | Americká ekonomika | Ekonomika Číny | Výsledky | Míra inflace | Nedostatek čipů | Investice | Pro investory | Potenciál | Zdravotnictví | Špatné zprávy | Automatizace | Konkurence | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Bod | Zaměstnanci | Diverzifikovat | Comfort Finance | Hospodářství | Důvěra | DIHK | Russell 2000 | Měny | Burzy | Hospodářský růst | Ekonomický institut | Export | Milník | Rusko | Zahájení ruské invaze | Partneři | Hospodářský institut | Interfax | Eva Zamrazilová | Výsledková sezóna | Plány | Makroekonomické analýzy | Administrativa | COVID-19 | TIM | Energie | Objem | Umělé inteligence | Investiční | Nálada | Prodej | Bloomberg | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Rozvoj | Vyhlídky | Finanční trhy | Míra | Pandemie nemoci COVID-19 | Divize | Výkonnost | Průzkumy | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Carlyle | Agentura Bloomberg | Stavebnictví | Krize | Institut Ifo | High | Novela zákona | Obnovitelné zdroje | BFM | S&P 500 | JDE | Podpora | Cena | VDA | Německá vláda | Německo | Digitalizace | Makroekonomické ukazatele | Zadlužení | BAT | Obnovení důvěry | Co bude | DAX | Podnik | Zavedení cel | Zlato | Ekonomika | Profesor ekonomie | Finanční situace | Práce | Úspěch | Bezpečnost | Banky | Vlády | Wall Street | Vysoké úrokové sazby | Zlepšení | ČR | Zahájení invaze | Čínská ekonomika | ChatGPT | Finance Group | LSEG | Transparentnost | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Finální odhad | Služby | Řetězce | Sentiment | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Spotřebitelé | Von der Leyenová | Vzdělávání | Omezení produkce | Rezistence | Základní úrok | The Wall Street Journal | Ropy | Hodnocení současné situace | IPO | Hospodářské výsledky | USD | Produkty a služby | Investing.com | Viceguvernérka | Inflace ve službách | Dezinflace | Finanční ztráty | Nemovitosti | Ruská invaze | Nejistota | Ekonomie | Indexy | Evropská centrální banka | HICP | Průmyslové firmy | Měnová politika | Francouzský prezident | Německé podniky | Počet lidí bez práce v Německu | ROCE | Americká cla | Hodnoty měny | Mnichovský ekonomický institut | EU | Miliardy | Zpracovatelský průmysl | Prodeje | Ukazatele | Banka | Ceny ropy a plynu | Mobilní operátor | Graf dne | Chování spotřebitelů
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Růst | Obchodování | Banka | Reuters | Pokles | Banky | ČTK | Trading | Indikátor | 3М | Cena | Pivot