Středa 08. únor 2023 17:35
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Instaforex Zhodnocení roku 2022
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty

Udeří až 10procentní inflace, největší zdražování za generaci. Proč právě teď a jak se připravit?

14.12.2021 09:07  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu deseti procent. Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu. Průměrná míra inflace se tak přiblíží sedmiprocentní hladině. Celá generace Čechů nemá s takovým růstem cen zkušenost, neboť půjde o nejrapidnější celoroční inflaci od roku 1998. 

Bohužel, růst mezd tempu inflace stačit nebude. Pravděpodobně totiž bude jen více než pětiprocentní, což znamená, že inflační smršť eroduje kupní sílu tuzemských domácností. Reálné výdělky konkrétně poklesnou nejspíše o více než půldruhé procento. Že to není zase taková hrůza? Pak vězme, že tak výrazně v žádném z roků tohoto tisíciletí ještě neklesly. Příští rok zažijeme devadesátkové retro, totiž pořádné utahování opasků. Nebude jej však provázet euforie budování kapitalismu v českých zemích jako před bratru třemi desetiletími, což se zřejmě rychle přetaví v mohutnící vlnu zloby lidu vůči nastupující vládní formaci.  

Inflační smršť se nadobro utiší až někdy v době konání prezidentských voleb, takže Andrej Babiš jistě větří šanci. Pokud se mu v rámci pravděpodobné prezidentské kampaně podaří přičíst vinu za citelné zdražování nekompetentnosti nikoli své, ale už Fialovy vlády, umocní vyvažující efekt české politiky a znatelně zvýší své šance na dobytí Hradu.   

Což nás ale dostává k otázce, kdo vlastně za inflační smršť může?  

Nikdo dnes přesně neurčí, jak velký podíl celkové inflace představuje inflace dovezená. Nejčastěji se objevují odhady, že jde o 50 až 70 procent. Dovezenou inflaci způsobuje třeba zdražující ropa. Loni v listopadu vyšel barel Brentu průměrně v přepočtu na nějakých 975 korun. Letos v listopadu na zhruba 1800 korun. Více než 80procentní meziroční zdražení ropy mají na svědomí hlavně vládci v Rijádu a v Moskvě, i když i ti jen zčásti. Jejich rozhodnutí si Česko „dováží“ v podobě zdražování benzínu či nafty, se kterým tu nikdo nic nezmůže, leda že by snížil příslušnou spotřební daň nebo DPH. Jako když rozhodnutí končící Babišovy vlády snížit DPH na elektřinu a plyn na nulu způsobilo, že listopadová inflace není sedmi-, ale „jen“ šestiprocentní.  

To tedy znamená, že 30 až 50 procent inflace jsme si „vyrobili“ sami. Jak? Specifikem české inflace je v mezinárodním kontextu to, že za ni značně může nejen zdražování energií, ale i rychlý růst mezd. Ten odráží dlouhodobě velmi nízkou míru nezaměstnanosti, která je trvaleji nejnižší ze všech ekonomicky srovnatelných zemí, dokonce nižší než v Japonsku. Takto utažený trh práce nakonec tlačí mzdy nahoru, neboť pánem mzdové přetahované je zaměstnanec, nikoli zaměstnavatel. Tomu za dveřmi žádná fronta zájemců o dané místo rozhodně nečeká, takže často ještě rád přistoupí na požadavek navýšení mzdy.  

Utažený trh práce je kromě jiného výsledkem dlouhodobého znehodnocení koruny, k němuž došlo v důsledku intervenčního režimu České národní banky z let 2013 až 2017. V jeho rámci tuzemská centrální banka „ťukáním do klávesnice“ vytvořila přes 2000 miliard nových korun. Ty nyní z velké části způsobují fenomén takzvané překoupenosti koruny. Finanční instituce, banky, fondy i spekulanti celého světa si zkrátka během intervence nakoupili uměle zlevněné koruny plné sejfy, takže se ve sháňce po ní teď tolik nepřetrhnou. Česká národní banka se nyní ale naopak může přetrhnout, aby jim ji zatraktivnila, jenže zatím spíše marně. Razantně navyšuje svoji základní úrokovou sazbu, takže úrok na koruně je stále lákavější, ale svět to stále moc nevábí. Což je vidět už z vývoje kursu. Od poloviny května koruna osciluje kolem úrovně 25,50 za euro, přestože základní úrok ČNB činil tehdy 0,25 procenta a nyní 2,75 procenta. Přitom Evropská centrální banka „své“ euro v tomto smyslu nijak nezatraktivňuje a drží po celou tu dobu základní sazbu na nule.  

Zkrátka, ona překoupenost zapříčiňuje, že koruna vůči euru moc nezpevňuje. Jenže Česko bohatší země EU a eurozóny dlouhodobě ekonomicky dohání jen dvěma způsoby: prostřednictvím právě posilování měny a prostřednictvím inflace. Jestliže to skrze posilování měny kvůli překoupenosti není příliš možné, musí si celé dohánění „odpracovat“ inflace. Proto je vyšší, než pokud by koruna výrazněji posilovala. Relativně slabá, podhodnocená koruna navíc způsobuje, že Česko je z mezinárodního hlediska stále „levný kraj“. Německé a obecně zahraniční firmy to nikdy na plná ústa neřeknou, leč platit Čechy v podhodnocené, překoupené koruně je pro ně i přes citelnou mzdovou inflaci stále výhodnější, než pokud by je platili v euru nebo v neznehodnocené koruně. Což vysvětluje, proč je sháňka po české pracovní síle pořád tak enormní, že Česko má nejnižší nezaměstnanost na světě. Tu nezaměstnanost, která nyní tak razantně tlačí nahoru inflaci, čímž se kruh uzavírá.  

Jak z kruhu ven? Obtížně. Za rapidní inflací stojí i dlouhodobé příčiny, které nelze změnit dokonce ani z roku na rok, natož ze dne na den nebo z měsíce na měsíc. Řadovému občanovi nezbývá než se alespoň co nejlépe připravit na mizérii příštího roku. Před inflační smrští jej z velké části a bezpečně ochrání třeba protiinflační Dluhopis Republiky ministerstva financí, jejž si může pořídit na vybraných pobočkách největších českých bank. V příštím roce by mohl vynést i šest procent. Při více než šestiprocentní inflaci ji tedy asi nepokryje úplně, leč při dané úrovni rizika lze lepší ochranu úspor hledat jen těžko.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Události aktuálního týdne: James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari
  Tento týden byl historickým týdnem, v němž se znovuzvolení Baracka Obamy do Bílého domu shodou okolností časově krylo se zahájením obměny...
 • Události dnešního dne
  Velká Británie   Inflace ve Velké Británii zůstala překvapivě na nejvyšších hodnotách od května...
 • Události, které v průběhu týdne zamávaly cenou eura
  Jednou dolu a jednou zase nahoru. K jízdě na housenkové dráze by se dal přirovnat cenový vývoj měnov...
 • Událostí loňského roku na domácím devizovém trhu byla listopadová intervence centrální banky
  Vývoj kurzu české měny proti euru byl po většinu roku 2013 relativně klidný. Po první polovinu loňského roku se koruna pohybovala v lehce oslabujícím trendu – z hodnot těsně nad 25,00 CZK/EUR na počátku roku se kurz postupně dostal k úrovni 26,00 CZK/EUR, kterou několikrát otestoval. Za tímto oslabováním koruny stál trend snižující se inflace, který vedl centrální banku k verbálním intervencím proti české měně. Již od srpna se pak na bankovní radě hlasovalo o použití přímých intervencí na trhu jako měnověpolitického nástroje.
 • Událostí týdne bude středeční zasedání Fedu
  Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ztrátou. Index Dow Jones oslabil o 0,1 %, S&P 500 si pohoršil o 0,2 % a technologický Nasdaq klesl o 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo technologickým firmám (-0,8 %) následovaným energetickými společnostmi (-0,7 %). Protipólem jim byly především síťová odvětví se ziskem 1 %. Americký ministr obchodu Wilbur Ross neočekává, že by v průběhu summitu G20 dospěl prezident Donald Trump s jeho čínským protějškem k obchodní dohodě. Spíše dle něj se oba vůdci dohodnou na tom, že jejich země budou pokračovat v obchodním jednání. Stanoví si harmonogram a pravidla jednání. V závěru svého proslovu uvedl, že Čína je tím, kdo by měl obchodní válku ukončit, když podle Spojených států vznikla právě kvůli nim.
 • Událost, která změnila svět investování. Před 30 lety bylo spuštěno první ETF
  Před 30 lety došlo k revoluci v investování. Investoři si totiž vůbec poprvé mohli na burze kromě akcií koupit tzv. burzovně obchodovaný fond (ETF). Ty v následujících letech získaly oblibu investorů především díky nižší rizikovosti oproti nakupování jednotlivých akcií. Došlo tak k zásadní změně v tom, jak lidé zhodnocují své peníze.
 • Událost týdne před námi: Euro vyhlíží ECB z 1,18 k dolaru
  Již zítra proběhne klíčové zasedání Evropské centrální banky. Na něm centrální bankéři s nejvyšší pravděpodobností nepohnou sazbami, odhalí ale plán ústupu z měnové expanze, tedy měsíčních nákupů aktiv. Podle posledních slov Maria Draghiho nemá jít úplně o revoluci, dopad na trhy ale mít bude. To naznačuje již dnešní chování hlavního měnového páru eurodolar, který se posouvá na metu 1,1800 EURUSD.
 • Udělá Apple z Garminu druhou Nokii?
  Společnost Apple je technologickým lídrem a dominuje na trhu v mnoha segmentech. V oblasti smart hodinek jako celku má Apple na trhu jednoznačně největší podíl ze všech výrobců, avšak v dražším segmentu outdoorových hodinek dlouhodobě dominuje společnost Garmin. Může Apple novými Apple Watch Ultra přebrat Garminu podíl v této oblasti? Proč si Apple dělá zálusk na tento segment, kolik je v něm peněz a jaké marže v něm výrobci dosahují? Na tyto otázky jsme se podívali v našem videu.
 • Udělala G20 dost, aby bylo v měnové válce vyhlášeno příměří?
  Víkendová ,,oťukávací" schůzka zemí G20 nepřinesla měnovým trhům téměř nic nového, i když určité nové zajímavé prvky stojí za ...
 • Udělejte ze svých dětí malé finančníky. Není to tak složité...
  Říká se, že peníze vládnou světu. To je do jisté míry pravda, ale když začnou ovládat naše životy víc, než je zdrávo, je to špatně. Přitom se to lehce může se to stát každému, kdo se s nimi nenaučí hospodařit a kdo s nimi nerozumně nakládá. Aby k tomu nedošlo, měli bychom se s nimi učit zacházet už od dětství. Proto u svých potomků nepodceňujte výchovu k finanční gramotnosti.
 • Udržia akcie svoj rast? - Výhľad pre akciové indexy na 44. týždeň
  Jedná sa o týždenné zmeny jednotlivých spoločností rozdelených podľa sektorov. Minulotýždňový sentiment na akciách bol celkov prorastový...
 • Udrží býci na německém indexu DAX30 úroveň 13 000 bodů?
  CFD DAX30 zaznamenal velmi slabé týdenní uzavření. Aktuálně je trh poháněný nejnovějšími zprávami a vývojem Coronavirus. Výsledné riziko pro účastníky trhu způsobilo pokles k psychologicky relevantní úrovni 13 000 bodů.
 • Udrží GBPUSD úroveň 1,21? Záležať bude od formy BrExitu (FA, TA)
  Hlavným driverom na libre v posledných mesiacoch vôbec nie sú ekonomické dáta, ale správy o tom, že aká bude forma BrExitu. Keby to tak nebolo, tak by to na GBPUSD vyzeralo úplne inak (a GBPUSD by neklesol po dnešnej silnej priemyselnej výrobe), v indexe ekonomických prekvapení stále je stále UK výrazne nad USA, a to aj napriek výraznému zlepšeniu dát z USA po zvolení Trumpa za prezidenta
 • Udrží libra růstový trend?
  Libra je nyní na páru s americkým dolarem nejsilnější od dubna roku 2018 a vypadá to, že jí nemá příliš co zastavit. Technicky překonala všechny důležité rezistence a fundamentálně jí pohání rychlá vakcinace a vyhlídky na rychlé ekonomické oživení. I přesto Británie čelí několika problémům včetně probíhajícího lockdownu, šíření mutací koronaviru nebo obchodních neshod s EU. Ve středu budou zveřejněna makroekonomická data, která možná napoví, jakým směrem se libra vydá.
 • Udrží medvědi CFD DAX30 pod 13 200 bodů? Pokud trh rezistenci prolomí, výhodu získají býci
  V roce 2014 se hodnota CFD DAX30 zvýšila o 2,65%, v roce 2015 se zvýšila o 9,56%, v roce 2016 se zvýšila o 6,87%, v roce 2017 se zvýšila o 12,51%, v roce 2018 se snížila o 18,26%, což znamená, že po pěti letech se hodnota zvýšila o 10,5%.
 • Udrží se DAX30 v obchodním rozpětí 13.300 až 13.100 bodů?
  Vzhledem ke slabému ekonomickému kalendáři a nadcházejícímu svátku díkůvzdání ve čtvrtek (více o změně obchodních hodin na našich webových stránkách), neočekáváme velkou volatilitu na akciových trzích a tedy ani na německém DAX30.
 • Udrží se EUR/USD nad 1,35?
  Evropská komise dnes zveřejnila index ekonomické nálady v eurozóně, který se dočkal výrazného posílení a předčil ...
 • Udrží si akcie Planet Labs vzestupný trend?
  Planet Labs (PL.US) je americká společnost pro satelitní snímkování založená bývalými vědci NASA. Planet poskytuje přesné satelitní snímky vybraných částí Země na podporu zpravodajského průzkumu a poskytování obchodních řešení pro soukromé společnosti. Výsledky společnosti za druhé čtvrtletí roku pozitivně překvapily Wall Street a její ocenění akcií prudce vzrostlo:
 • Udrží si GBP růst i v příštím roce?
  Britská měna získala důvěru a nyní se obchoduje stabilně výše. Vzestupný trend však nemusí trvat dlouho kvůli složité ekonomické situaci ve Spojeném království.
 • Udrží si kupující zlata úroveň 1900 USD?
  Zlato zaznamenalo solidní začátek týdne a opět dosáhlo úrovně 1 900 USD. Jedním z důvodů může být zpráva z trhu práce minulý pátek. Ta ukázala, že americká ekonomika vytvořila v září 661 tis. pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 7,9%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank