Klíčová slova - Ministr hospodářství

Podle Södera není zásobování plynem zajištěno, německé ekonomice hrozí infarkt
30.06.2022 Německo nemá podle bavorského premiéra Markuse Södera zajištěné zásobování plynem; zemský ministerský předseda varoval, že největší ekonomice EU hrozí infarkt. Jeho protějšek z Bádensko-Württemberska Winfried Kretschmann během debaty uspořádané listem Süddeutsche Zeitung řekl, že situace je dramatická a případné odstavení některých podniků od dodávek plynu může mít dopad na dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu. Bavorsko a Bádensko-Württembersko přitom patří k motorům německého hospodářství. Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes dal najevo, že se obává úplného přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1, kterým proudí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Gazprom poprvé od roku 1998 nevyplatí dividendy, akcie firmy prudce oslabily
30.06.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom za loňský rok nevyplatí žádné dividendy, jejich výplatu zrušila poprvé od roku 1998. Cena akcií firmy, nad kterou má kontrolu Kreml, se v reakci na oznámení propadla o více než čtvrtinu, informovala dnes agentura Reuters.

Průmyslová výroba v Rusku klesla, nezaměstnanost na rekordním minimu
29.06.2022 Průmyslová výroba v Rusku v květnu klesla v meziročním srovnání o 1,7 procenta. Některé sektory zaznamenaly masivní propad, například výroba aut. Míra nezaměstnanosti se pak snížila na rekordní minimum. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
29.06.2022 1) Akcionáři na včerejší valné hromadě schválili dividendu 48 CZK na jednu akcii. Jedná se na návrh Ministerstva financí, návrh managementu ČEZu byl 44 CZK. Schválená dividenda 48 CZK odpovídá hrubému výnosu 4,4 %. Rozhodný den pro dividendu je 4. července, tzn. že poslední den obchodování s akciemi ČEZu s právem na tuto dividendu bude čtvrtek 30. června.

Ministr: Rusko směřuje k deflaci, problémem je slabá poptávka i silný rubl
29.06.2022 Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov. Spotřebitelé mají tendenci šetřit a nechtějí utrácet, poptávka je teď velmi nízká. Země také musí zvýšit dovoz, problém pro ni teď představuje zejména příliš silný rubl, dodal ministr.

Prognos: Přerušení dodávek ruského plynu by uvrhlo německou ekonomiku do recese
29.06.2022 Úplné přerušení dodávek zemního plynu z Ruska by ve druhém pololetí mohlo snížit výkon německé ekonomiky o 12,7 procenta. Vyplývá to ze studie, kterou pro bavorskou hospodářskou asociaci vbw vypracoval institut Prognos. Podle hlavního ekonoma institutu Prognos Michaela Böhmera by tak německá ekonomika "sklouzla do hluboké recese", píše agentura DPA.

Německý ministr hospodářství varuje před odstávkou průmyslu pro nedostatek plynu
24.06.2022 Pokud budou dodávky ruského plynu i nadále tak nízké jako nyní, hrozí Německu nedostatek této suroviny, řekl dnes v rozhovoru s časopisem Der Spiegel německý ministr hospodářství Robert Habeck. V případě takové situace by v zimě muselo dojít k pozastavení některých průmyslových odvětví, dodal.

Dluhopisy strmě rostou na stoupajících obavách z recese
23.06.2022 Na dnešním obchodování určitě stojí za pozornost strmý vzestup cen dluhopisů, respektive propad jejich výnosů. Ty padají jak v Evropě, tak v zámoří a ukazují, že obavy z recese na hlavních trzích možná vstupují do další fáze. Stejným směrem míří také výnosy českých papírů, kdy se do hry dostává i možnost přerušení cyklu růstu sazeb.

Šéf německé opozice Merz nevylučuje recesi a doporučuje zvážit jádro
23.06.2022 Šéf německé opozice Friedrich Merz nevylučuje, že Německu kvůli následkům ruské invaze na Ukrajině hrozí recese. Doporučuje také zvážit prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren, které letos země plánuje definitivně odstavit. Merz, který je předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéfem poslanců konzervativní unie CDU/CSU, to řekl v rozhovoru se zahraničními novináři.

Putin: Spolupráce Moskvy a Pekingu se odvíjí od potenciálu Číny
17.06.2022 Spolupráce Moskvy a Pekingu se odvíjí od potenciálu Číny a nikoli od "nedávných geopolitických událostí". V projevu na ekonomickém fóru v Petrohradě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin, který přitom narážel na invazi Ruska na Ukrajinu. Rusko zasažené západními sankcemi usiluje o prohloubení hospodářských vazeb s Pekingem, napsala agentura Reuters. Čínský prezident Si Ťin-pching předtím v předem nahraném projevu uvedl, že čínsko-ruská spolupráce vykazuje dobrou dynamiku ve všech oblastech.

Putin: Chmurné předpovědi se nenaplnily, sankce se obrátily proti Západu
17.06.2022 Chmurné předpovědi, které Ruské federaci načrtly západní země, se nenaplnily. Rusko odolává bezprecedentním sankcím, které se naopak obrátily proti Západu. V projevu na ekonomickém fóru v Petrohradě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Míra inflace v některých zemích Evropské unie podle něj přesáhla 20 procent a EU jako celek bude chudší o více než 400 miliard USD (9,4 bilionu Kč) právě v důsledku sankcí, které zavedla proti Rusku.

Plyn je v EU od pondělí dražší o 70 procent, Rusko hrozí odstávkou plynovodu
16.06.2022 Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur za megawatthodinu (MWh). Cena se začala zvyšovat po zprávě, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU.

Plyn je v EU od pondělí dražší o 70 %, Rusko hrozí odstávkou plynovodu
16.06.2022 Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur za megawatthodinu (MWh). Cena se začala zvyšovat po zprávě, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU. Podle agentury RIA Novosti to dnes řekl ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov.

Gazprom opět výrazně snížil objem dodávek plynovodem Nord Stream 1
15.06.2022 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom znovu snížila maximální objem dodávek plynovodem Nord Stream 1 do Německa, a to na 67 milionů krychlových metrů denně. Opatření bude platit od čtvrtečního rána a firma ho opět zdůvodnila prodlevami při opravě zařízení, informovala dnes agentura DPA. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro export ruského plynu do Evropské unie, obvykle je schopen přepravovat 167 milionů krychlových metrů plynu denně. Loni se na celkovém ruském vývozu plynu do EU podílel více než třetinou.

Habeck: Omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 je politické rozhodnutí
15.06.2022 Omezení dodávek ruského plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1, o kterém v úterý informovala ruská státní plynárenská společnost Gazprom, je politickým rozhodnutím a nelze ho ospravedlnit technickými důvody. Řekl to dnes německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Gazprom v úterý oznámil, že dodávky se snížily zhruba o 40 procent.

Německý ministr hospodářství chce zákonem zakročit proti vysokým cenám benzinu
13.06.2022 Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck chce výrazně zpřísnit protikartelový zákon, aby zabránil petrochemickému průmyslu ve zneužívání dočasného snížení daně z pohonných hmot. Vláda tuto daň od června na tři měsíce snížila, aby obyvatelům kompenzovala vysoké ceny benzinu a nafty. Nehledě na takzvanou tankovací slevu, jak se opatření v Německu říká, se ale ceny na čerpacích stanicích takřka vrátily na květnovou úroveň. Liberální ministr financí Christian Lindner snížení daně hájí jako správný krok, Habeckův návrh ale podporuje.

Jak sankce ovlivňují Rusko?
01.06.2022 Stále se hledá odpověď na zásadní otázku, jak citelně zasáhnou sankce ruskou ekonomiku. „Jde především o politický boj a demonstraci síly a jednoty pro jakékoliv budoucí podobné konflikty. Cílem západních zemí je tedy i odstrašit potenciální budoucí agresory, kteří by snad chtěli vykročit stejným směrem a uplatnit podobnou agresivní regionální politiku. To se týká především Číny,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Komodity: Ceny ropy rostou, pomáhá jim mimo jiné napjatá globální nabídka
26.05.2022 Ceny ropy rostou, vystoupaly na dvouměsíční maximum. K jejich růstu přispívá mimo jiné napjatá globální nabídka. Evropská unie se dohaduje s Maďarskem ohledně plánů na zákaz dovozu ropy z Ruska.

Forex: Euro po sestupu na nové pětileté minimum mírně posílilo
13.05.2022 Euro během dnešního obchodování sestoupilo až na nové pětileté minimum 1,0350 EUR/USD. Později se sice vrátilo nad 1,0400 EUR/USD, nejistota kolem dodávek ruského plynu však nadále podporuje obavy ze zpomalování hospodářského růstu v eurozóně. Kolem 17:30 SELČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,3 procenta na 1,0410 EUR/USD.

Německo se snaží vyjednat s Katarem podmínky dodávek plynu
13.05.2022 Německý ministr hospodářství Robert Habeck tento týden v rozhovoru pro list WirtschaftsWoche uvedl, že země by dokázala přečkat následky případného zastavení dodávek plynu z Ruska za tří podmínek: že před začátkem příští topné sezóny naplní své zásobníky plynu, že dokončí zvýšení plánované kapacity pro dovoz LNG a že Němci sníží svou spotřebu energie. Německo plánuje výstavbu čtyř plovoucích terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu, a pokud se dva z nich před začátkem příští topné sezóny připojí k síti, bylo by v případě, že Rusko dodávky plynu zastaví, schopno přečkat zimu. Plyn se v Evropě obchoduje okolo úrovně 1 115 USD:

Německo je připraveno podpořit zákaz EU na dovoz ruské ropy
04.05.2022 Výhled cen ropy zůstává optimistický v době, kdy se Evropa chystá uvalit embargo na ruskou energetiku. Německý ministr hospodářství Robert Habeck v pondělí řekl, že Německo bude připraveno podpořit okamžitý zákaz Evropské unie na dovoz ruské ropy.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
02.05.2022 1) Ministři energetiky zemí Evropské unie budou dnes hledat způsob, jak zajistit plyn pro všechny spotřebitele ve svých zemích při omezených dodávkách z Ruska. Tématem mimořádné bruselské schůzky bude i strategie zaměřená na naplnění zásobníků před zimní topnou sezónou v době nejisté perspektivy energetických obchodů s Moskvou. Ministři by také měli vyjádřit názory svých vlád na možné ukončení odběru ruské ropy, které má být součástí dalšího balíku protiruských sankcí, žádné závazné rozhodnutí se však nečeká.

BREAKING: Ropa roste po zprávách o možném embargu na dovoz ruské ropy do Evropy
28.04.2022 Cena ropy ve čtvrtek vyskočila po zprávě, že by EU mohla zastavit dovoz ruské ropy poté, co Německo údajně upustilo od své opozice vůči takovému kroku. Ministr hospodářství Robert Habeck tento týden oznámil, že Německu se již podařilo snížit závislost na ruských dodávkách do té míry, že by mohl být zaveden úplný zákaz dovozu. Připomínáme, že podobné rozhodnutí již přijaly USA a Británie.

Růst ropy, omezení dodávek ruské ropy krizi eskaluje
27.04.2022 Ropa stoupla poté, co Rusko přestalo dodávat plyn do Polska a Bulharska, a vystupňovalo tak energetickou krizi v Evropě. Ropa WTI se prodávala nad 102 dolary za barel poté, co v úterý získala 3,2 %. Ceny zemního plynu se v Evropě vyšplhaly poté, co Rusko zastavilo dodávky do Polska a Bulharska, splnilo tak hrozbu přerušení dodávek do zemí, které nechtějí za pohonné hmoty platit v rublech.

Kvůli válce na Ukrajině poroste německá ekonomika pomaleji, zvýší se inflace
27.04.2022 Německá vláda dnes kvůli hospodářským dopadům války na Ukrajině zhoršila výhled růstu ekonomiky na 2,2 procenta, ještě na začátku roku očekávala růst o 3,6 procenta. Inflace vystoupí na 6,1 procenta. Po jednání vlády to na tiskové konferenci řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck. Zdůraznil, že Německo sice nese následky za svou podporu Ukrajině, ale musí být připraveno takovou cenu nést, neboť Ukrajina čelí ruské invazi a bojuje i za svobodu a hodnoty Německa a celé Evropy.

Polsko, Bulharsko přichází o ruský plyn, další na řadě je Itálie? Pokud se celá EU odpojí od ruského plynu, pohonné hmoty v Česku budou stát minimálně 60 Kč/l
27.04.2022 Do Polska a Bulharska dnes přestává téci ruský plyn. Dochází tak k zásadnímu zlomu ve vývoji energetické situace EU v souvislosti s ukrajinskou válkou. Rusko dává zřetelně najevo, že bude dále hrotit situaci. I za cenu svých vlastních ztrát. Polsku loni dodalo 9,9 miliardy metrů krychlových plynu, Bulharsku 3,3 miliardy.

Západ platbu v rublech za plyn z Ruska od začátku odmítá
26.04.2022 Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (Rusko podle neoficiálních informací polského portálu onet.pl zastavilo dodávky plynu plynovodem Jamal):

Německá vláda podporuje případné znárodňování energetických firem
26.04.2022 Německá vláda schválila právní úpravu, která by umožnila znárodňovat energetické firmy. Opatření má být krajním řešením pro zajištění dodávek v případě nouze. Země závislá na ruských energiích tak reaguje na zhoršení vztahů s Moskvou po ruském napadení Ukrajiny a po zavedení západních sankcí proti Rusku. Podle zdroje agentury Reuters vláda doufá, že parlament novelu schválí v květnu.

Bloomberg: Rozpočtový deficit Německa letos vystoupí alespoň na 140 miliard eur
25.04.2022 Letošní hospodaření Německa skončí s rozpočtovým schodkem nejméně 140 miliard eur (3,4 bilionu Kč). Podle informací agentury Bloomberg s tím počítá německý ministr financí Christian Lindner, který ve středu předloží vládě kancléře Olafa Scholze rozpočtový dodatek zohledňující následky ruské invaze na Ukrajinu. Německo dosud pro letošní rok počítalo s deficitem 99,7 miliardy eur (2,43 bilionu Kč). Mimo rozpočet pak stojí zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,44 bilionu Kč) na modernizaci armády.

Pokud se EU odpojí od ruských energií, pohonné hmoty v Česku budou stát minimálně 60 Kč/l, plyne z výpočtu Bundesbanky
24.04.2022 Německo spadne do recese, pokud dojde k odpojení dodávek ruského plynu, ropy a uhlí do Evropské unie. Jeho ekonomika by se letos propadla o takřka dvě procenta. Vyplývá to z včera zveřejněných propočtů Bundesbanky. Cena ropy Brent by podle ní v případě zastavení dodávek vylétla až nad 170 dolarů za barel. Takže pohonné hmoty by se v Česku prodávaly minimálně za 60 korun na litr. Před úplným odpojením EU od ruské ropy dále varuje americká ministryně financí Janet Yellenová. Jak moc je scénář odpojení nyní reálný?

Odpojení EU od ruského plynu, které má Evropou otřást, je blíže, než si myslíme. Itálie už je připravena
20.04.2022 Itálie je prvním z klíčových odběratelů ruského plynu v EU, jenž je připravený se od něj zcela odpojit. Země včera uvedla, že tak učiní v tom případě, že požadavek Kremlu na nový způsob plateb za plyn bude v rozporu se sankcemi. Podle nálezu právníků pracujících pro Evropskou komisi a Evropskou radu v takovém rozporu skutečně je. Konečné slovo však musí ještě vyřknout Evropská komise.

Právníci Evropské komise: EU nemůže odebírat ruský plyn, jak chce Putin, musela by porušit své vlastní sankce
17.04.2022 Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.

EU přece jenom může být brzy bez ruského plynu, pravděpodobnost toho je nyní dosud nejvyšší. Putinův požadavek platby v rublech by ji totiž nutil obcházet sankce, zjistila Evropská komise
17.04.2022 Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy dnes informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
05.04.2022 1) Spojené státy v pondělí znemožnily ruské vládě uhradit splátky dluhopisů v hodnotě přes 600 milionů dolarů (více než 13 miliard Kč) z ruských rezerv držených u amerických bank. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího amerického ministerstva financí. Washington se tak snaží zvýšit tlak na Moskvu a omezit množství dolarů, které má Rusko k dispozici.

Německý ministr hospodářství podle DPA podporuje zákaz ruského uhlí v EU
05.04.2022 Německý ministr hospodářství Robert Habeck podporuje v dohledné době zastavení dodávek ruského uhlí do Evropské unie. Dnes to s odvoláním na své zdroje napsala agentura DPA, konkrétní termín ale nezmínila. Habeck na pondělní tiskové konferenci řekl, že Evropská unie sice zavedla tvrdé sankce proti Rusku, ale v odvetných opatřeních za invazi na Ukrajinu může zajít mnohem dále.

Německo nadále platí za ruský plyn v eurech, Putinův dekret vláda zkoumá
01.04.2022 Německo nadále platí za dodávky ruského plynu v eurech. Dnes to novinářům na tiskové konferenci řekla mluvčí německého ministerstva hospodářství Beate Baronová s tím, že Berlín trvá na dodržování uzavřených smluv. Mluvčí německé vlády Wolfgang Büchner k tomu řekl, že kabinet kancléře Olafa Scholze podrobně zkoumá dekret ruského prezidenta Vladimira Putina, podle kterého od dnešního dne odběratelé ze seznamu takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek.

Na ruském plynu jsou v EU nejvíc závislé Česká republika a Lotyšsko
01.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Unijní statistická agentura uvádí, že na ruském plynu jsou nejvíce závislé Česká republika a Lotyšsko, kde tvoří 100 procent spotřeby, následují Maďarsko a Slovensko. Naopak několik zemí nedováží ruský plyn vůbec. Mezi nimi Eurostat uvádí i Rakousko, které ale podle šéfa rakouského energetického regulačního úřadu E-Control závisí na ruském plynu z 80 procent.

Západ usiluje o snížení závislosti na plynu z Ruska, platbu v rublech odmítá
31.03.2022 Rusko je druhým největším producentem zemního plynu na světě. Země je také dlouhodobě největším dodavatelem plynu do Evropy, podle údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) stabilně zajišťuje zhruba 40 procent spotřeby plynu Evropské unie (EU). Monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů má ruský plynárenský gigant Gazprom. Převážná část ruského plynu proudí do Evropy potrubím Jamal, který vede přes Bělorusko a Polsko do Německa, plynovodem Nord Stream, který vede z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa, a potrubím přes Ukrajinu. Vnitřní trhy s plynem v Evropě spojuje síť propojovacích potrubí.

Putin: Za ruský plyn se musí od pátku platit v rublech
31.03.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, podle kterého od pátku odběratelé z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech. Zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Podle agentury DPA nicméně odborníci nepředpokládají, že by Putinův dekret měl na odběratele ruského plynu vážnější dopady.

Putin trvá na rublových platbách za ruský plyn, evropské země to odmítají
31.03.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Prohlásil rovněž, že pokud se takové platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Francie, Německo či Rakousko už takový postup odmítly a hovoří o politickém vydírání. Podle nich jde o porušení stávajících smluv, které počítají s platbami v eurech.

ČNB bojuje s inflací, ECB by měla také. Přestane Rusko dodávat plyn?
31.03.2022 Na hlavních trzích dnes převažuje negativní vývoj při velké nejistotě o cenách energií i rizicích pro růst. Hůř je na tom Evropa, kam většina rizik míří. Zdejší akciové indexy výrazně padají na rozdíl od mírně klesajících amerických.

Podle ministrů Francie a Německa je požadavek na platby v rublech vydírání
31.03.2022 Francouzský ministr financí Bruno Le Maire a německý ministr hospodářství Robert Habeck odmítli nový požadavek prezidenta Vladimira Putina, aby zahraniční kupci za ruský plyn platili v rublech. Podle nich jde o nepřijatelné porušení smluv a vydírání. Obě země se podle ministrů připravují na zastavení dodávek plynu z Ruska.

Evropská komise provedla kontroly v plynárenských společnostech v Německu
31.03.2022 Evropská komise (EK) kvůli podezření ze zneužívání dominantní pozice na trhu provedla kontroly v několika společnostech v Německu, které se věnují dodávkám, transportu a skladování zemního plynu. Konkrétní firmy komise v dnes zveřejněném prohlášení neuvedla. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že v hledáčku byly německé kanceláře ruského Gazpromu. Mluvčí RWE sdělila ČTK, že této společnosti se kontroly netýkaly, a to ani v Německu ani v České republice.

Kommersant: Gazprom zvažuje zastavení dodávek plynu do "nikoli přátelských" zemí
31.03.2022 Ruský energetický gigant Gazprom zvažuje možnost zastavení dodávek zemního plynu do "nikoli přátelských" zemí a vyhodnocuje možné důsledky. Informoval o tom dnes list Kommersant s odvoláním na nejmenované zdroje. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko bude brzy požadovat, aby "nikoli přátelské" země platily za plyn v rublech, což vyvolalo obavy z možného výpadku dodávek plynu do Evropy. Gazprom na žádost listu o komentář nereagoval.

Putin a Scholz: O dodávkách plynu za rubly budou jednat experti
30.03.2022 Ruský prezident Vladimir Putin a německý kancléř Olaf Scholz se dohodli, že o dodávkách ruského plynu za rubly bude jednat skupina expertů. Dnes o výsledku telefonátu hlav obou států informovala agentura TASS. Podle ní jednal Putin o platbách za ruský plyn i s italským premiérem Mariem Draghim. Úhrady v rublech nesmí "zhoršit" smlouvy evropských zákazníků, řekl podle AFP šéf Kremlu.

Dodávky plynu do ČR jsou stabilní, krizový štáb se pravidelně schází
30.03.2022 Současné dodávky plynu do České republiky jsou stabilní. Centrální krizový štáb plynárenské soustavy byl poprvé svolán již před několika týdny a od té doby se pravidelně schází. Zemní plyn lze do České republiky dodávat na několika místech a z několika zdrojů, řekl dnes ČTK Vojtěch Meravý, mluvčí Net4Gas, který je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v ČR. Uvedl to v reakci na postup Německa, které očekává problémy s dodávkami ruského plynu. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck dnes oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
30.03.2022 1) Polsko plánuje přestat používat ruskou ropu do konce letošního roku. Nejpozději do konce května pak chce přestat dovážet ruské uhlí. Oznámil to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Rozhodnutí souvisí s přerušením hospodářských vztahů s Moskvou kvůli jeho agresi vůči sousední Ukrajině. Morawiecki také vyzval EU ke zdanění dovozu ruské ropy, plynu a uhlí.

Země eurozóny pod hrozbou ekonomického zpomalení kvůli vysoké inflaci
30.03.2022 Evropská měna si razí cestu k dalším týdenním maximům a drží se na úrovni 1,1160, což potvrzuje pozitivní náladu kupců rizikových aktiv po včerejším jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. A přestože mnozí investoři brali prohlášení s rezervou, uvolnění geopolitického napětí přispěje k dalšímu posílení páru EUR/USD.

Německo očekává problémy s dodávkami ruského plynu
30.03.2022 Německo očekává problémy s dodávkami ruského plynu. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck dnes oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů. Habeck uvedl, že nyní bude o energetické bezpečnosti Německa jednat krizový štáb. Berlín zhoršení zásobování nevylučuje v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a ruským požadavkem platit za plyn v rublech.

Ekonomové se obávají dopadů výpadku ruských dodávek energií na Německo
29.03.2022 Ekonomové se obávají dalekosáhlých dopadů výpadku ruských energetických dodávek na německou ekonomiku. Hrubý domácí produkt (HDP) by se mohl v následujících 18 měsících snížit až o tři procenta. Pokud by se dodávky ropy a plynu z Ruska zastavily natrvalo, vyžádají si odpovídající změny až deset let. Dnes to podle agentury DPA uvedl německý výzkumný institut DIW. Výpadek by podle něj zároveň s sebou přinesl nárůst inflace až o 2,3 procentního bodu.

Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech
28.03.2022 Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech. Bylo by to porušení smluv, tlumočil dnes jejich stanovisko německý ministr hospodářství Robert Habeck poté, co o problematice se svými kolegy na dálku jednal. Informuje o tom agentura DPA, podle níž se porady účastnili i zástupci Evropské unie.

Gazprom musí do čtyř dnů vymyslet jak přijímat platby za dodávky plynu v rublech
25.03.2022 Ruský státní plynárenský gigant Gazprom musí do čtyř dnů vymyslet jak přijímat platby za vývoz plynu v rublech. Nařídil to ruský prezident Vladimir Putin. Konkurenční Novatek, který je největším ruským producentem zkapalněného zemního plynu, takový úkol nedostal, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Německo se podle Habecka letos zbaví závislosti na ruském uhlí a možná ropě
25.03.2022 Německo se do podzimu může zbavit závislosti na ruském uhlí a do konce roku možná na ruské ropě, do poloviny roku 2024 pak může být země nezávislá i na ruském plynu. Dnes to oznámil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Německo se po ruské invazi rozhodlo posílit svou energetickou bezpečnost, která je nyní odkázána na dodávky energetických surovin z Ruska. Habeck v uplynulých dnech nicméně opakovaně varoval, že rychlé odpojení není možné.

Roskosmos bude nové smlouvy se zahraničím uzavírat pouze v rublech
24.03.2022 Ruská vesmírná agentura Roskosmos bude nové smlouvy se zahraničními partnery uzavírat výhradně v rublech. Podle tiskové agentury TASS to oznámil šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Učinil také poté, co včera prezident Vladimir Putin sdělil, že Rusko za plyn určený pro Evropu už nebude brát eura ani dolary, ale pouze ruble.

Americká automobilka Tesla otevřela u Berlína svou první továrnu v Evropě
22.03.2022 Americká společnost Tesla dnes oficiálně otevřela svůj nový závod na elektromobily v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína, je to zároveň její první továrna v Evropě. Tesla ji vybudovala na domácí půdě konkurenčního automobilového koncernu Volkswagen, s kterým soupeří v elektromobilitě. Při ceremonii, které se zúčastnili mimo jiné německý kancléř Olaf Scholz, ministr hospodářství Robert Habeck a braniborský premiér Dietmar Woidke, předal šéf Tesly Elon Musk první auta novým majitelům. Továrna, která nabídne práci 12.000 lidí, chce vyrábět až 500.000 vozů Model Y ročně.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
22.03.2022 1) Největší čínský internetový prodejce Alibaba se rozhodl rozšířit program odkupu vlastních akcií na rekordních 25 miliard dolarů (zhruba 560 miliard Kč) z dosavadních 15 miliard. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě. Alibaba se tak snaží podpořit cenu svých akcí, která se kvůli tlaku regulačních úřadů a obavám ze zpomalení růstu podniku za poslední rok propadla o více než polovinu.

Německo bude dovážet LNG z Kataru
22.03.2022 Ministr hospodářství Robert Habeck uvedl, že Německo bude dovážet zkapalněný zemní plyn z Kataru. Katar v současné době zvyšuje těžbu plynu, aby pomohl nahradit dodávky do Německa. Ceny zemního plynu nadále klesají z historického maxima téměř 4 000 USD:

Tesla u Berlína otevře závod na elektromobily, první vůz předá Musk
22.03.2022 Americký výrobce elektromobilů Tesla dnes oficiálně otevře svůj nový závod na elektromobily v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína. První vůz Model Y chce osobně předat majiteli šéf Tesly Elon Musk. Ceremonie se zúčastní i kancléř Olaf Scholz a ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck a také braniborský premiér Dietmar Woidke.

Německý ministr hospodářství vyzval OPEC ke zvýšení těžby
21.03.2022 Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes vyzval Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ke zvýšení těžby. Během návštěvy Spojených arabských emirátů rovněž prohlásil, že země z oblasti Perského zálivu by se neměly snažit vydělávat na sankcích, které západní země uvalily na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Fidelity International: Snaha o energetickou nezávislost by mohla poznamenat zavádění obnovitelných zdrojů energie
10.03.2022 Ničivá válka na Ukrajině dramaticky zvýšila potřebu energetické nezávislosti v Evropské unii, která před několika dny oznámila plán na snížení své závislosti na ruském plynu. To si v krátkodobém horizontu vyžádá větší využívání fosilních paliv. V dlouhodobém horizontu by to mělo urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie.

Ministr: Německo se nemůže rychle odpojit od ruských energetických surovin
10.03.2022 Německo se nemůže naráz odpojit od ruských energetických surovin, na snížení závislosti potřebuje týdny a měsíce, jedině tak předejde těžkým hospodářským škodám se stovkami tisíc nezaměstnaných. V nočním pořadu televize ZDF to prohlásil německý ministr hospodářství Robert Habeck. Poznamenal, že ruská invaze na Ukrajinu je upozorněním, aby Německo co nejrychleji přešlo na obnovitelné zdroje energie a definitivně se zbavilo fosilních paliv.

Německo patrně neprodlouží životnost zbývajících jaderných elektráren
08.03.2022 Německo patrně neprodlouží životnost zbývajících jaderných elektráren. Ministerstva hospodářství a životního prostředí dnes ve společném prohlášení uvedla, že náklady a rizika takového kroku převažují nad omezenými přínosy. Největší evropská ekonomika koncem minulého měsíce zvažovala, že by si jaderné elektrárny ponechala jako součást svého energetického mixu. Cílila tím na snížení energetické závislosti na Rusku, které Německu dodává většinu zemního plynu.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh poprvé překonala 200 eur za MWh
04.03.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes poprvé překonala hranici 200 eur (zhruba 5150 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující.

Úroková sazba se zvýší o 0,25 %, potvrdil Powell. Rusko zakázalo vyplácet dividendy zahraničním investorům
04.03.2022 Šéf Fedu Jerome Powell před americkým sněmovním výborem pro finanční služby uvedl, že již v březnu by mělo dojít ke zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů. Podle Powella by se mělo jedna o adekvátní odpověď na vysokou inflaci a utažený trh práce. Také nevyloučil razantnější zvýšení úrokové sazby na některém z dalších měnověpolitických zasedáních.

Západ by měl přestat od Ruska kupovat ropu a plyn, řekl šéf Naftogazu
04.03.2022 Západ by měl přestat od Ruska kupovat ropu a zemní plyn, řekl včera v rozhovoru s BBC šéf největší ukrajinské energetické společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko. Protiruské sankce by podle něj měly být přísnější a zaměřené přímo na energetiku. Aby se válka přestala šířit, Západ by podle něj "měl udělat jasnou volbu a zbavit se závislosti na ruském plynu a ropě".

Tree Energy postaví na severu Německa terminál na zkapalněný zemní plyn
02.03.2022 Německá společnost Tree Energy Solutions (TES) vybuduje v německém přístavním městě Wilhelmshaven v Severním moři terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Napsal to dnes list Handelsblatt, podle nějž mají investice do terminálu do roku 2045 činit zhruba 25 miliard eur (637,3 miliardy Kč), do provozu pak má být zařízení uvedeno za tři roky. Firmu TES zaštiťuje belgická společnost AtlasInvest.

Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance
01.03.2022 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který už je dokončen, ale nebyl uveden do provozu, dnes informaci následně potvrdil. Stanice RTS uvedla, že zástupci projektu dnes budou jednat s představiteli švýcarského kantonu Zug, kde má společnost Nord Stream 2 AG ústředí. Agentura Reuters pak s odkazem na své zdroje napsala, že společnost Nord Stream 2 AG zvažuje vyhlášení insolvence.

Státy EU podpořily synchronizaci energetické sítě s Ukrajinou, zásob mají dost
01.03.2022 Státy Evropské unie chtějí v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zavést nová společná opatření proti rostoucím cenám energie. Podporují také nouzovou synchronizaci k propojení energetické sítě EU s ukrajinskou sítí. Po jednání unijních ministrů energetiky to řekla francouzská ministryně Barbara Pompiliová. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v Bruselu navrhl zavedení povinných nouzových zásob plynu v rámci unie. Česko má podle něj dostatečné zásoby energií do konce této topné sezony.

Německo chce do roku 2035 získávat energii výhradně z obnovitelných zdrojů
28.02.2022 Německo chce do roku 2035 získávat elektřinu takřka výhradně z obnovitelných zdrojů. Podle deníku Süddeutsche Zeitung s tím počítá připravovaná novela zákona o obnovitelné energii, ve které dosud konkrétní datum pro tento cíl nebylo. Úprava nadále počítá s tím, že do roku 2030 bude Německo vyrábět 80 procent energie z obnovitelných zdrojů, nyní tento podíl činí 42 procent.

Ministr: Tempo hospodářského oživení bude v Německu pomalejší, poroste inflace
26.01.2022 Německé hospodářství se bude s následky pandemie nemoci covid-19 potýkat déle, než se předpokládalo. Německá vláda nově pro letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,6 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 4,1 procenta. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Řekl také, že spotřebitelské ceny by se letos mohly zvýšit o 3,3 procenta a že na cílová dvě procenta se dostanou příští rok. Loni činila míra inflace v Německu 3,1 procenta, což bylo nejvíce od roku 1993.

Spiegel: Německá vláda výrazně sníží výhled letošního hospodářského růstu
21.01.2022 Německá vláda výrazně sníží výhled letošního hospodářského růstu, píše s odkazem na své zdroje web časopisu Der Spiegel. Nově ho odhaduje na 3,6 procenta místo v říjnu uváděných 4,1 procenta. Stejnou informaci následně potvrdily zdroje z německého kabinetu i agentuře Reuters. Údaj by se měl objevit ve výroční hospodářské zprávě, kterou příští týden představí německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií, řekl ministr
18.01.2022 Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií a kde hrozí problémy energeticky náročným odvětvím. Řekl to dnes ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Vláda si ale podle něj pohlídá, aby firmám neplatila až příliš, uvedla agentura Reuters.

Německo v klimatických cílech zaostává, ministr hospodářství chce vyšší tempo
11.01.2022 Německo v plnění klimatických cílů značně zaostává, do roku 2030 proto musí oproti současnému stavu ztrojnásobit roční tempo snižování škodlivých emisí. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Řekl také, že v letošním roce koaliční vláda sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) představí dva soubory opatření na podporu ochrany klimatu a že bez zemního plynu se Německo v přechodu k čistým zdrojům energie neobejde.

Technická analýza páru ETH/USD na 11. ledna 2022
11.01.2022 Kosovská policie zesílila úsilí v zásazích proti těžařům kryptoměn v zemi a jen během soboty zabavila přes 300 těžebních strojů.

Německý ministr hospodářství změnil formát výroční zprávy, nepíše jen o HDP
09.01.2022 První německý ministr hospodářství za stranu Zelených Robert Habeck mění formát výroční zprávy o hospodářství země. Nově se text bude zaměřovat nejen na samotný hospodářský růst, ale i na udržitelnost a na ochranu klimatu. Napsal to týdeník Der Spiegel.

Technická analýza páru BTC/USD na 5. ledna 2022
05.01.2022 Kosovská vláda zastavila kvůli omezeným dodávkám energie v zimním období těžbu kryptoměn v zemi. Místní média informovala, že kosovský ministr hospodářství Artane Rizvanolli rozhodl o zastavení těžby kryptoměn v souladu s doporučením Technického výboru pro mimořádná opatření v oblasti dodávek energie,

Německý HDP ve 3. čtvrtletí pokračoval v růstu, tempo bylo ale pomalejší
29.10.2021 Německý hrubý domácí produkt (HDP) i ve třetím čtvrtletí pokračoval v růstu, stoupl o 1,8 procenta. Oznámil to dnes německý statistický úřad, který zveřejnil rychlý odhad HDP. Tempo mezičtvrtletního růstu se proti původnímu odhadu ekonomů zpomalilo, pro celý rok pak ministerstvo hospodářství očekává růst 2,6 procenta.

Ministr hospodářství SRN snížil odhad růstu letošního HDP na 2,6 procenta
27.10.2021 Růst německého hospodářství bude v letošním roce pomalejší, než se očekávalo, činit bude 2,6 místo předpokládaných 3,5 procenta. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Zároveň řekl, že v nadcházejícím roce počítá s výraznějším oživením, a to ve výši 4,1 procenta. Doposud ministerstvo hospodářství počítalo pro rok 2022 s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,6 procenta.

Agentura S&P Global zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie
24.10.2021 Mezinárodní ratingová agentura S&P Global zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie ze stabilního na pozitivní. Signalizovala tím možné zvýšení úvěrového ratingu, který se nyní nachází na úrovni BBB. Agentura své rozhodnutí zdůvodnila reformním úsilím italské vlády, které by podle S&P Global mělo podpořit hospodářský růst, a tím příznivě ovlivnit stav veřejných financí.

Institut Ifo letos v Německu očekává nejvyšší inflaci za 30 let
15.09.2021 Růst spotřebitelských cen v Německu letos bude nejvyšší za téměř 30 let, odhaduje mnichovský výzkumný institut Ifo. Míra inflace by měla vystoupit na tři procenta z 0,5 v loňském roce. Na příští rok institut očekává inflaci v rozmezí dvou až 2,5 procenta. I tak ale ceny porostou výrazně rychleji než v polovině minulého desetiletí, uvedl institut ve svém dnešním sdělení.

Ruský rozpočet bude v letech 2022 a 2023 v přebytku, pak vykáže deficit
08.09.2021 Ruský rozpočet skončí v letech 2022 a 2023 v mírném přebytku, v roce 2024 ale vykáže deficit. Uvedl to dnes ministr financí Anton Siluanov. Vláda podle něj plánuje v nejbližších letech zvýšit výdaje a sáhne i do fondu národního blahobytu. Ministr hospodářství Maxim Rešetnikov pak na finanční konferenci v Moskvě dnes uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce zvýší nejméně o 4,2 procenta. Doposud ministerstvo počítalo s růstem o 3,8 procenta.

Japonská ekonomika před olympiádou rostla více, než se čekalo
16.08.2021 Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla více, než se původně očekávalo. Podle předběžných údajů se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil v celoročním přepočtu o 1,3 procenta. Silný vývoz zastínila malá spotřeba během výjimečného stavu vyhlášeného kvůli pandemii covidu-19. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila japonská vláda.

Nezaměstnanost v Portugalsku ve čtvrtletí klesla, zaměstnanost je rekordní
11.08.2021 Míra nezaměstnanosti v Portugalsku ve druhém čtvrtletí klesla na 6,7 procenta ze 7,1 procenta v předchozím čtvrtletí. Počet zaměstnaných pak stoupl na rekordní maximum, protože firmy po uvolnění omezení, která měla zabránit šíření nemoci covid-19, najímaly nové zaměstnance. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil portugalský statistický úřad INE.

Německo uvolní deset miliard eur na podporu rozvoje technologických start-upů
22.06.2021 Německo uvolní deset miliard eur (255,4 miliardy Kč) na podporu rozvoje technologických start-upů. S odkazem na dnešní vyjádření ministrů financí a hospodářství o tom informovala agentura Reuters. Podle ní je toto odvětví klíčové pro tvorbu pracovních míst v největší evropské ekonomice.

Inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta, vláda čeká další růst
15.06.2021 Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta z dubnové hodnoty dvou procent. Dnes to v konečné zprávě oznámil německý statistický úřad, který tak potvrdil svůj předběžný odhad. Květnový růst spotřebitelských cen výrazně překračuje dlouhodobý cíl Evropské centrální banky (ECB), což vyvolává spekulace o dalším nepříznivém vývoji. Německé ministerstvo hospodářství je ale ve své měsíční zprávě optimistické, i když upozorňuje na možnost, že inflace přechodně vystoupí až ke třem procentům.

Altmaier: Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronavirové krize
03.06.2021 Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronavirové krize a v letošním roce by mohla vykázat růst až o čtyři procenta. Uvedl to dnes německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Jeho nejnovější prognóza je optimističtější než oficiální vládní výhled z konce dubna, který na letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta po loňském propadu o 4,8 procenta.

Německý ministr hospodářství čeká růst HDP a pokračování stávající politiky
01.06.2021 Zářijové parlamentní volby v Německu výrazný obrat ve směřování země nepřinesou, protože všichni tři hlavní kandidáti z řad konzervativců, sociální demokracie i Zelených respektují kurz posledních desetiletí. V rozhovoru se zahraničními novináři to dnes prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Řekl také, že vedle politické budoucnosti země je optimistický i v otázce hospodářství, protože v Německu po pandemii nemoci covid-19 čeká v nadcházejících letech ekonomický růst.

Německá ekonomika za první čtvrtletí klesla o 1,8 procenta, více než odhad
25.05.2021 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa za první čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 1,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než rychlý odhad statistiků z dubna. Zpřesněné propočty o vývoji německé ekonomiky, od které analytici v letošním roce očekávají návrat k růstu, dnes zveřejnil německý statistický úřad. Důvodem propadu jsou karanténní opatření v boji s pandemií nemoci covid-19.

Vývoz z Německa do USA a Číny se v dubnu výrazně zvýšil
20.05.2021 Vývoz z Německa do Spojených států se v dubnu meziročně zvýšil o více než 60 procent na 10,1 miliardy eur (přes 257 miliard Kč), vývoz do Číny byl pak vyšší o 16,3 procenta a dosáhl 8,4 miliardy eur (více než 214 miliard Kč). Oznámil to dnes německý statistický úřad. Jeho data naznačují, že největší evropská ekonomika těží zejména z oživení poptávky mimo Evropskou unii. Za výrazným růstem je i nižší srovnávací základna vlivem pandemie.

Počet nezaměstnaných v Německu se v dubnu nečekaně zvýšil
29.04.2021 Počet nezaměstnaných v Německu podle sezonně upravených údajů v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem nečekaně vzrostl, a to o 9000 na 2,76 milionu. Míra nezaměstnanosti ale zůstala na šesti procentech. Firmy více využívají dotovaný program ochrany pracovních míst, takže více zaměstnanců pracovalo pouze na zkrácený úvazek. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedl spolkový úřad práce. Vývoj podle analytiků znamená další překážku pro zatím křehké oživení největší evropské ekonomiky.

GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zhoršuje
28.04.2021 Spotřebitelská důvěra v Německu se nečekaně zhoršila. Růst počtu nově nakažených nemocí covid-19 způsobil, že se opět zpřísnila omezení pro nákupy, cestování i veřejný život v mnoha oblastech země, která je největší ekonomikou v Evropě. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil institut GfK.

Německé hospodářství letos podle vlády poroste rychleji, než se čekalo
27.04.2021 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce i přes pokračující pandemii zvýší o 3,5 procenta. Aktualizovaný odhad vlády, který je proti výhledu z ledna o půl procentního bodu vyšší, dnes představil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Řekl také, že v příštím roce vláda očekává růst ekonomiky o 3,6 procenta.

Německo prodlouží pomoc firmám zasaženým koronavirem
25.03.2021 Německo až do konce letošního roku prodlouží pomoc, kterou firmám zasaženým koronavirovou krizí poskytuje přes státní rozvojovou banku KfW. Od dubna také zvýší limity úvěrů. Banka to dnes oznámila společně s ministerstvy hospodářství a financí. Na pomoc financování firem už Německo vynaložilo zhruba 49 miliard eur (1,3 bilionu Kč), uvedla agentura DPA.

Londýnskou burzu ničí nové regulace a brexit
19.03.2021 „První data o objemu obchodů naznačují, že brexit výrazně poškozuje londýnskou burzu. Pozice Paříže a Frankfurtu nad Mohanem se zlepšují jen mírně. Vítězem brexitu se zřejmě stane burza v Amsterodamu. Polepší si i americká Wall Street,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Hospodářské svazy žádají po německé vládě plán otevírání
16.02.2021 Jasnou strategii pro otevírání uzavřených provozů po karanténě kvůli pandemii nemoci covid-19 žádají po německé vládě hospodářské svazy. Ministr hospodářství Peter Altmaier jim na dnešním virtuálním ekonomickém fóru přislíbil, že konkrétními plány se bude kancléřka Angela Merkelová věnovat na svém příštím krizovém jednání s premiéry německých spolkových zemí 3. března.

Evropský parlament schválil protikrizový balíček. Němečtí podnikatelé nelibě nesou prodloužení lockdownu.
12.02.2021 Americký prezident Joe Biden oznámil, že chce k Číně přistupovat odlišně než Donald Trump a soustředí se hlavně na mezinárodní pravidla. Dále prezident dodal, že obě ekonomické velmoci budou extrémně soupeřit. Inflace v lednu ve Spojených státech zůstala nezměněna na úrovni 1,4 %. Analytici očekávali mírnější růst na úrovni 1,5 %. Jádrová inflace v lednu zaznamenala pokles z 1,6 % na 1,4 %.

Reuters: Německé podnikatele děsí prodloužení karantény
11.02.2021 Německá podnikatelská komunita dnes vyjádřila zděšení poté, co se kancléřka Angela Merkelová ve středu se spolkovými zeměmi dohodla na prodloužení karantény nejméně do 7. března. Informuje o tom agentura Reuters.

Šéf DIW: Německo může vykázat růst i propad HDP o pět procent
04.02.2021 Předpovídat vývoj německého hospodářství pro letošní rok uprostřed pandemie nemoci covid-19 je složité, možné je cokoli od pětiprocentního propadu po pětiprocentní růst. V rozhovoru se zahraničními novináři to prohlásil šéf berlínského výzkumného institutu DIW Marcel Fratzscher. Řekl také, že podoba dluhové brzdy, kterou má Německo zakotvenu v ústavě, je ekonomicky nerozumná, neboť v dobrých časech poskytuje velký manévrovací prostor, zatímco v těch špatných takřka žádný.

Německá vláda zhoršila výhled růstu ekonomiky na tři procenta
27.01.2021 Německá vláda výrazně zhoršila výhled vývoje ekonomiky. Zatímco ještě na podzim čekala na letošek růst o 4,4 procenta, nyní čeká vzestup jen o tři procenta. Počítá s tím vládní zpráva o stavu německého hospodářství na letošní rok, kterou dnes představil ministr hospodářství Peter Altmaier. Ze zprávy tak vyplývá, že největší evropská ekonomika se letos z krize vyvolané pandemií nemoci covid-19 nezotaví a že na dosažení předkrizového stavu bude potřebovat výrazně více času.

Reuters: Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
22.01.2021 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší pouze o tři procenta. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný vládní představitel. Nový odhad znamená výrazné zhoršení říjnové prognózy, podle které se měl HDP zvýšit o 4,4 procenta. Za zhoršením výhledu stojí karanténa, kterou Německo v listopadu zavedlo kvůli stoupajícímu počtu případů nákazy koronavirem.
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Technická analýza | Intervence | Brexit | Řecko | Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Expert | Akciové indexy | Moody's | Fitch | Equity | Inflace | OECD | EUR/USD | AUD/USD | Nasdaq | Mario Draghi | Světová banka | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Janet Yellenová | Británie | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Koruna | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Turecká lira | Pin Bar | Forexový trh | Austrálie | Německo | Francie | Polsko | Španělsko | Apple | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Ropa WTI | Dividendy | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Ekonomové | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | Spotřebitelské ceny | Obchodní komora | Míra nezaměstnanosti | Rozpočtový deficit | Swiss Life | Eurodolar | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Advance | Akcie | Aktiva | Akvizice | Analýza | Zhodnocení | Auditor | Bankovní rada | Ben Bernanke | Bloomberg | Bod | Burza | CME | Centrální banka | Centrální banky | Garance | Devalvace | Devizový účet | Diverzifikace | Dividenda | Dividendový výnos | Dluhopis | ECB | ESM | Ekonomika | Emise | Euro | Eurobondy | Eurozóna | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | FOMC | Fed | Finanční trhy | G7 | IPO | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Inflační cíl | Investice | Investiční fond | Komodity | Kurz | Kurzy měn | Long | MMF | MT4 | Margin | Měna | Měny | Nabídka | Stavební povolení | Nástroj | Obchodní bilance | Platební bilance | Platforma | Portfolio | Pozice | Prémie | Rating | Ratingová agentura | Retracement | Rezistence | Riziko | Ropa | Směnný kurz | Support | Swiss | Pokladniční poukázky | Ticker | Trading | Trend | Trigger | Ukazatel | VaR | Volatilita | Výnos | Wall Street | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Jednotná evropská měna | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | Barclays | Dluhopisy | JPY | CHF | CAD | AUD | GBP | ČEZ | Obchodování | JPMorgan | Morgan Stanley | Goldman Sachs | Regulátor | Objem obchodů | Evropa | Finanční krize | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Evropská ekonomika | Komerční banka | Americký prezident | Indexy | Úroková sazba | OSN | Americká lehká ropa | Investoři | Fond | Exxon Mobil | EU | Finanční sektor | Ministři financí | Vývoj ceny | Zasedání ECB | Ekonom | Business | Pravděpodobnost | BNP Paribas | Těžba ropy | Kurz eura | Výsledky | Strach | Emoce | Intervence na forexovém trhu | IEA | Oanda | Deloitte | Obchodování s akciemi | Deutsche Bank | Aktuální kurzy | Regulace | Financování | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Index cen | Eurostat | Obchodní seance | Portugalsko | LYNX | BTC | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Wall Street Journal | Penzijní fondy | Financial Times | Bankrot | Ceny akcií | Obchodníci | Vzdělávání | Komunita | EURUSD | GBPUSD | EPS | Index | Odpor | Podpora | Průlom | Přenos | Aktuální kurzy měn | Analytika | Analýzy | Atlantik | Banka | Brent | Britské libry | Cena | Cena akcií | Cena ropy brent | CISCO | CZK | Členské země Evropské unie | Dolar | Dolary | Ekonomický růst | Eura | Evropská měna | Finanční prostředky | Finanční služby | Fondy | FXstreet.cz | GfK | Graf | Hrubý domácí produkt | Index PMI | Investiční | Investing | ISM | Jádrová inflace | Japonská ekonomika | Komoditní | Kurz rublu | Kurzy | Libra | Lira | Maďarsko | Makroekonomický kalendář | Maloobchodní prodej | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nákup dluhopisů | Největší ekonomika světa | Pád rublu | Pivot | Portfolia | Pro investory | Prognóza | Pšenice | Rakousko | Reuters | Ropy | Rubl | Ruská ekonomika | Ruská měna | Růst HDP | Směnné kurzy | Société Générale | Shares | SWIFT | Trh | Trh s akciemi | Velká Británie | Volatility | Volkswagen | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj rublu | WTI | Zahraniční měny | Země EU | Země eurozóny | Zemní plyn | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | EIA | ING | Elon Musk | Ministerstvo financí | ROCE | Itálie | Spojené státy | Vybírání zisků | WSJ | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Úvěr | Světové ekonomiky | Western Union | Komise | Kontrakt | Volby | Know-how | Vzdělání | Poradenská společnost | Burze | Investment | Aramco | Markit | DPA | Spiro Sovereign Strategy | Intesa Sanpaolo | KPMG | Microsoft | ABN Amro | CME Group | Caterpillar | DIW | Institut Ifo | Frankfurter Allgemeine Zeitung | Nordea | Investing.com | Členové OPEC | PwC | Agentura AP | BBC | Agentura DPA | Hospodářské vyhlídky | Technický výhled | HUF/EUR | Nákupy dluhopisů | Dovoz ropy | Podnikatel | Podnikání | BMW | Televize ARD | Automobilový průmysl | Der Spiegel | Ministr financí | Rheinische Post | Zvyšování úrokových sazeb | Precedens | Energie | Společná evropská měna | Earnings | Podnikatelé | KBC | Přehled | Rosněfť | Firemní investice | Agentura Reuters | Bankovnictví | La Repubblica | City | Fidelity International | Ministři financí eurozóny | Vývoj ceny ropy WTI | Zpravodajský server | Index důvěry | Základní úrokové sazby | Lídři | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | České firmy | Ekonomické dopady | Globální finanční krize | JPMorgan Chase | Velké banky | Vladimir Putin | S&P Global | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Uvolňování měnové politiky | Utahování měnové politiky | Walmart | Alibaba | Propad | Kurz domácí měny | Bělorusko | Handelsblatt | Institut pro makroekonomii | Úvěrový rating | Ropná společnost | Německý hospodářský institut DIW | Země OPEC | S&P | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Mezinárodní ratingová agentura | Agentura S&P | Agentura Fitch | Ztráty | Euro vůči americkému dolaru | Farmaceutické společnosti | Posílení dolaru | Oslabení dolaru | Pokles výnosů | Evropský trh | Nejistota | Prognos | Rozpočtová pravidla | Institut Prognos | Tempo růstu | Prodej aut | Akcionáři | Daně z příjmů | Zajištění | Komoditní sektor | Obilniny | Baidu | Tesla | Dluhové krize | Zahraniční firmy | Ekonomický institut | Výhled | Bankéři | Exxon | Chevron | Konsensus | Mzdy | Hrubý domácí produkt Německa | Dnešní zprávy | Britská ekonomika | Predikce | Průzkum | Bankovní systém | Krize | Investiční rozhodnutí | Inflace v Německu | Opatření na podporu ekonomiky | Firemní zisky | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | S&P Global Ratings | TTIP | Výnosy | Měnové stimulace | Japonská vláda | Očekávání analytiků | ISTAT | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Odliv kapitálu | Institucionální investoři | Příjmy | Spotřebitelské výdaje | ExxonMobil | Měny&Sazby | ČTK | Růst ekonomiky | HDP eurozóny | Členské země EU | Výhled ekonomiky | Výkyvy na finančních trzích | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Švédsko | Norsko | Odhad HDP | Očekávání | Ekonomická nálada | Index ekonomické nálady | Evropský statistický úřad Eurostat | Mercedes | Devizy | ex | MUFG | Swiss Life Select | ING Groep NV | Bloomberg Commodity Index | BHS | Protiruské sankce | BTC/USD | ETH/USD | Jerome Powell | ETH | Fincentrum | NEST | Těžba kryptoměn | Vzácné kovy | WirtschaftsWoche | Výnosy italských dluhopisů | Krypto | OPEC+ | Podniky | Long signál | Obchodní aktivita | Firma McDonald's | Akcie společnosti | Geopolitické napětí | Domácí měna | Šéf Fedu | Royal Dutch Shell | Slábnutí rublu | Posílení rublu | BGA | Die Zeit | IfW | Ruská centrální banka | Dodávky ropy | Cena plynu | Signál na akcie | Pokles cen ropy | Daňové úlevy | Zpomalení hospodářského růstu | Zvýšení úrokové sazby | EK | Náklady na úvěry | Evropská komise | Šéf ECB | Veřejný dluh | Financial Times (FT) | Inflační vývoj | Odhady analytiků | Růst cen komodit | Majetek | Analytici společnosti | The Wall Street Journal | Evropské dluhopisy | Ceny zemního plynu | Zvýšení sazeb | Uber Technologies | Statistický úřad | Podnikatelská nálada | Podnikatelská nálada v Německu | Splácení dluhu | Růst cen ropy | CNY | Infineon | Infineon Technologies | Akcie firmy | Riziko recese | Americké společnosti | Snížení sazeb | Medvědí výhled | Společnost Gazprom | Gazprom | Nezaměstnanost v Portugalsku | Obchodní konflikt | Výnosové křivky | Pokles cen | Štěpán Křeček | Odvetná cla | Silný dolar | Obavy z recese | Oživení ekonomiky | Ekonomické problémy | Pohonné hmoty | Thyssenkrupp | Růst mezd | KB | IMK | Kjódó | Vývoz do Číny | Vývoz do USA | Hospodářský výhled | Italská vláda | Italská ekonomika | Thomas Cook | Finanční situace | Pohonné hmoty v Česku | Snížení daní | Energetické firmy | Britská obchodní komora | Kurzarbeit | Vývoz ropy a plynu | Vývoz ropy | Hospodářské dopady | Očekávané Earnings | Největší ekonomika | Trinity Bank | Digitalizace | Rozpočtová politika | Automobilky | Analytik GfK | Rozpočet | Deficit | Prezident Donald Trump | Ceny benzínu | Německá vláda | Trinity | LNG | Objem | Ekonom BHS | BHS Štěpán Křeček | Obchod | Trh práce | Čínský export | Německý průmysl | Myšlenka | Statistické údaje | Spojené státy a Čína | CETA | Růst spotřebitelských cen | Šéf Fedu Jerome Powell | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Americká lehká ropa WTI | ČSÚ | List The Wall Street Journal | Německé hospodářství | Luis De Guindos | Statistický úřad Eurostat | Cisco Systems | Firma | Ekonomiky eurozóny | PLN/EUR | Parlamentní volby | UnitedHealth | Pfizer | Čínská firma | Růst cen | Server BBC | Maďarská centrální banka | Studie | BDI | Vysoké riziko | Bilance | Ceny na čerpacích stanicích | ROTE | Generální ředitel | GM | Obchodní spor | Statistici | Čínský prezident | Ukrajina | Lagardeová | Si Ťin-pching | Labouristé | Indexy nákupních manažerů | LVMH | Miliardy | Vyhlídky | Sdružení automobilového průmyslu | Nálada podnikatelů | Domácí měny | Walt Disney | Premarket | AFP | FT | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Automobilový sektor | Počet nezaměstnaných v Německu | Technické rezistence | Financovat | Předpovědi | Průmysl | Společnost ČEZ | Zakázky německého průmyslu | Růst eurozóny | HUF | PLN | Mario Centeno | Vyšší poptávka | Propouštění | Impuls | Zasedání RBA | Visa | General Motors | Enel | Výrazný pokles | Ceny potravin | Rozvoj | Stavebnictví | Problémy | Výzkumný institut | Breaking | Total | Zasedání FOMC | Prognózy | Státy EU | Těžba ropy v Rusku | Počet zemřelých | Konzervativní strana | Dění na světových burzách | Přehled o dění | Přehled o dění na světových burzách | Předseda Evropské rady | Charles Michel | GBP/EUR | Plyn | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Zavedení cel | Dovoz aut | Moskva | HDP Německa | Americká automobilka | United Technologies | Airbus | Nord Stream | Nord Stream 2 | NN Group | Míra | RWE | Vivendi | Jaderné elektrárny | Úroky | Počet zaměstnaných | Měnové politiky | Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny | Předseda | Investujte | Americké centrální banky | Elektrárenská společnost | Automobil | AXA | Záporné úrokové sazby | Paolo Gentiloni | Italský premiér | Nálada německých spotřebitelů | xStation5 | Disney | TASS | Německý ministr hospodářství | Peter Altmaier | Zpomalováním růstu | Nike | Bydlení | Uber | EY | Eugal | NERV | Nejlepší akcie | BREAKING | SPD | Yandex | Giuseppe Conte | Miliardy korun | Kraft Heinz | Investiční ředitel | Počet výdělečně činných osob | Wirecard | Růst hrubého domácího produktu | Hospodaření | Nízké ceny ropy | Pracovní trh | Francouzský ministr financí | Bruno Le Maire | Exact Sciences | Commodity index | Hospodářské recese | List Financial Times | Americké dolary | Výroba aut | Washington | Daimler | VDA | Objem průmyslových zakázek | Letecké společnosti | Miliardy eur | Nákup devizových prostředků | Ekonomické sankce | Světová banka (SB) | Von der Leyenová | RBA | Budoucnost | Ifo | Clemens Fuest | Experti | Zemědělství | Rekordní maximum | Spolkový statistický úřad | ASML | ASML Holding NV | Poradenství | Mercedes-Benz | Německá společnost | Zpřesněná data | Nový rekord | Podnik | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Veřejné finance | SAP | Konzervativní politik | iRobot | IRBT | Technologická společnost | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | Růst německé ekonomiky | Meziroční růst spotřebitelských cen | Růst spotřebitelských cen v Německu | Ceny energií | Vyplácení dividend | Čerpání peněz z fondů | Čerpání peněz | Angela Merkelová | Kancléřka Angela Merkelová | Německá kancléřka | Kancléřka Merkelová | Krach | Komunikace | Prezident Emmanuel Macron | Emmanuel Macron | Macron | Trump | Prezident institutu | Prezident | Koronavirus | Nový koronavirus | Trhy | Ursula von der Leyenová | Evropské ekonomiky | Šíření koronaviru | American Express | Ratingová agentura Fitch | Velcí institucionální investoři | Pohyby cen | Nový virus | Virus | Negativní dopad | Nejprudší pokles | Pokles | Situace | Klaus Wohlrabe | Ekonom Ifo | Ifo Klaus Wohlrabe | Ifo Clemens Fuest | Odhad letošního růstu HDP | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Růst inflace | Typ koronaviru | Nový typ koronaviru | Pandemie | IHNED | DISH | Boeing | Lehká ropa WTI | Zpomalení růstu | Pochybnosti | Zlepšení | Úsilí | Tempo růstu hrubého domácího produktu | Obchody | Výdaje | Čínská vláda | Zpracovatelský sektor | BP | Fresenius Medical | Adidas | Americká společnost | Zrychlení růstu | SEC | Medvědi | Prodávající | Inflace v lednu | Valuace | Výrobce elektromobilů | COVID-19 | Kukuřice | Německý HDP | Empire State Index | OIL.WTI | Deutsche Telekom | Lídři zemí Evropské unie | Výhled úvěrového ratingu | Výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti | Krize v eurozóně | Střední podniky | Roberto Gualtieri | Italský ministr hospodářství | Stabilita | Vývoj | Výkyvy | WP | Videokonference | Pomoc ekonomice | Premiér Giuseppe Conte | Restrikce | Negativní hospodářské dopady | Opatření ECB | Poradci | Aerolinky | Lufthansa | Deficit státního rozpočtu | Olaf Scholz | Stav nouze | Karanténní opatření | Evropské země | Brusel | Letectví | Pokles HDP | Masivní propad | Světové organizace | Kabinet | Energetické společnosti | Stimul | Inflace v EU | Anton Siluanov | Gazprombank | Viceprezident | Spotřebitelé | Objem stimulů | Zotavení ekonomiky | Šíření nového typu koronaviru | Nemoc COVID-19 | Automobilka | Dopady koronavirové pandemie | Dopady pandemie | Historie | Počet nakažených | Mimořádná opatření | Spiegel | Německý hospodářský institut | Dopady krize | JPMorgan Chase & Co | Šíření nemoci COVID-19 | Šíření nemoci | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Tiskové agentury | Vládní podpory | Levnější půjčky | Rating vyšší | Zásobníky | Další pokles | Deutschlandfunk | Vyplácet dividendy | Valné hromady | Německý ministr financí | Situace v Číně | Koronavirová krize | Ahold Delhaize | Wolters Kluwer | Unilever | Katar | Rozpočtová pravidla EU | Pravidla EU | Motocykly | Manufacturing | Demokraté | Domácnosti | Přehled kurzů | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Ministryně financí | Úřad práce | Fond ESM | Využití ESM | Dávky v nezaměstnanosti | Další růst | Růst | Německý parlament | Koronavirové krize | Signál | Index spotřebitelské nálady | Ratingová agentura S&P | Instituty | Šéf IEA | Fatih Birol | Potenciál | Evropský parlament | Platební neschopnosti | Allianz | Německý statistický úřad | Propad HDP | Karanténa | Šíření nákazy | Bulharsko | Sberbank | Ekonomiky | Ekonomický propad | Ministři obchodu | Slovensko | Války | Schodek | Organizace | Odhad vývoje hrubého domácího produktu | Wopke Hoekstra | Růst nezaměstnanosti | Obchodní svaz | British Airways | Britská letecká společnost | Letecká společnost | Společnost British Airways | Závislost | Práce | Změny sazeb | Model Y | Tesla dnes | Údaje | Dlužník | DPH | Eurokomisaři | Thierry Breton | Eni | Novela zákona | Jednání euroskupiny | Opatření proti šíření koronaviru | Prezident Vladimir Putin | UnitedHealth Group | Hluboké recese | Dopady koronavirové krize | Gernot Blümel | Rakouský ministr | Petr Kupec | Jihoevropské země | Ministři | Ministři energetiky | Znárodnění | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Nárůst nezaměstnanosti | Dostatek energie | Německé automobilky | Státní příspěvek | Výpadky | Trh dluhopisů | Více peněz | Long signál na akcie | Microsoft Corp | Dodavatelské řetězce | Hospodářské oživení | Otevírání ekonomiky | Procter & Gamble | Statistiky | Jeffrey Halley | Poradenské společnosti | Madrid | Největší ekonomika eurozóny | Finanční pomoc | Debata | Rolf Bürkl | GfK Rolf Bürkl | Soukromá spotřeba | Air France | Institut GfK | Posílení | Swingové minimum | Omezení pohybu | Omezení pohybu kapitálu | Znovusjednocení země | Joe Biden | Rating Itálie | Christos Staikuras | Odhad vývoje HDP | Skandinávské aerolinky | Aerolinky SAS | SAS | Cestování | 3M | Norwegian Air | Maloobchodní tržby v Německu | Německé ministerstvo hospodářství | Ministerstvo hospodářství | Hospodářství země | Shell | Energetická společnost | Ropa roste | Maloobchod | Zaměstnanci | Rakouská vláda | Blízký východ | Benjamin Gehrs | Expert Greenpeace | Greenpeace | Ekonomická poradkyně | Monika Schnitzeová | Poradkyně německé vlády | Herbert Diess | Šéf Volkswagenu | Koncern Volkswagen | PEPSICO | Dovoz | Vývoz | Rakouský kancléř | Německá spolková vláda | KfW | Zadlužení | Bezpečnost | Italský statistický úřad | Dluhy | Členské země | Merck KGaA | Merck | Rekordní propad | Auta | Expedia | Royal Caribbean | Vývoj ekonomiky | Plynovod Nord Stream | Plynovod Nord Stream 2 | Konsorcium | Protikoronavirová opatření | Sektor služeb | CL | Spekulovat | Spolková vláda | Lee Hardman | Státní podpora | Advance Auto Parts | Koronavirová pandemie | Kupci | Cena ruské ropy | Cena ruské ropy Urals | Urals | Gabriel Torres | Argentina | Inflace v Turecku | Ekonomický institut Ifo | Technologické centrum | JDE | Největší ekonomika v Evropě | Unie | ČR | Pokles investic | Koronavirové pandemie | Hospodářský institut | Hospodářský institut Ifo | Inflace v Německu v květnu | Novatek | Lukoil | Dlouhodobý výhled | Výhled cen | Německý Spolkový sněm | Spolkový sněm | Výrobce aut | Landesbank Hessen-Thüringen | Průraz | Záchranný balík | Chování trhu | Slabá poptávka | Bild am Sonntag | Vývoj hrubého domácího produktu | Střední Evropa | Kommersant | Start-upy | Německé vládní strany | Předkrizové úrovně | Francouzský ministr | Berlín | Funke | Polský premiér | Mateusz Morawiecki | Vývoz z Německa | Rekordní pokles | Süddeutsche Zeitung | Míra inflace v květnu | Inflace v květnu | WSF | HDP Itálie | Pomoc leteckým společnostem | Pokles německé ekonomiky | Energetický gigant | Největší evropská aerolinka | Italská centrální banka | Sanofi | Největší evropská ekonomika | Otevření obchodu | Covid | Zahraniční kapitál | Index průmyslové výroby | Vyšší daně | Podmínky půjčky | Restrukturalizace | Druhá vlna | Slabší ekonomika | Vlna koronaviru | ARD | Sankce proti Rusku | Stimulační program | Den obchodování | Míra nezaměstnanosti v Evropské unii | Objem zakázek | Nárůst počtu nově nakažených | Nizozemská vláda | Výhled vývoje ekonomiky | E.ON | Johnson & Johnson | Šance | Německý maloobchod | Ceny | Kolaps | Květnový růst | Verizon Communications | Merkelová | Ekonomické následky | Následky pandemie | Celkový výsledek | Insolvence | OMV | Plynárenské společnosti | Výhled německé ekonomiky | Výhled růstu německé ekonomiky | Důvěra | Caixin | Německý automobilový průmysl | Odhad vývoje ekonomiky | Růst zaměstnanosti | Růst HDP Itálie | Rozšíření produkce | Podhodnocené akcie | Deutsche Lufthansa | Ruská ropná společnost | Oživení poptávky | Pandemická situace | Hnojiva | Vládní koalice | Air Liquide | Zvýšení daní | Coca-Cola | Ekonomika Itálie | Ruská vláda | Ceny v eurozóně | Výhled letošního vývoje ekonomiky | Výrobní sektor | Hospodářské svazy | Institut DIW | Devalvovat směnný kurz | Směnný kurz domácí měny | Konvertibilní peso | Měna peso | Oficiální měna | Kurz pesa | Směnný kurz pesa | Kubánská vláda | Kuba | Hodnota pesa | Alejandro Gil | Odborníci | Kubánská ekonomika | Peso | Zdanění | Dolarové úrokové sazby | Mezinárodní agentura pro energii | Výkon ekonomiky | Celkové investice | Spotřebitelská důvěra v Německu | Důvěra v Německu | Šéf Tesly | Elektromobily | Německý rozpočet | Politici | Diverzifikovat | Ropovody | Ropovody a plynovody | Plynovody | Biden | Softwarová společnost | Marathon | Pracovní místa | Druhá vlna koronaviru | Vinci | Česká republika | Španělská centrální banka | Cena akcií firmy | Ruské firmy | Epidemická situace | Energetický sektor | Lockdown | Měnový fond | Nancy Pelosiová | Oživení německé ekonomiky | Walgreens | Embargo | Dílčí indexy | Intel | Solární energie | SolarEdge Technologies | SEDG | Sigmar Gabriel | SolarEdge | Státy Evropské unie | Zynga | ZNGA | Ruské společnosti | Screening akcií | Jak funguje screening akcií | Hledání podhodnocených akcií | Přebytek zahraničního obchodu | Hospodářský vývoj | Schválená dividenda | Zelené investice | Investice do vody | Linde | Siemens | Bayer | BASF | Deutsche Post | Deutsche Boerse | Vonovia | Fresenius SE | Fresenius | Henkel | Beiersdorf | Continental | HeidelbergCement | Covestro | BIDU | Očkování | Zadlužování | MGM | Roskosmos | Dmitrij Rogozin | Klimatická opatření | Očkování proti covidu-19 | Balík stimulačních opatření | Svaz BGA | Německý obchodní svaz | Německý obchodní svaz BGA | Marcel Fratzscher | DIW Marcel Fratzscher | Pokles zásob | Pomoc firmám | Zvýšení těžby | Západní ekonomiky | Společnost Tesla | Brands | Racionální rozhodnutí | Shopify | Evropské centrální banky | Acacia Communications | WU | VTB | Philips | PEP | Očkování proti covidu | Express | Vypuknutí pandemie | Rozvolnění | Automobilka Tesla | Proočkování populace | Anheuser-Busch inBev | Prodloužení karantény | Zajímavé akcie | Tyson Foods | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | Využití vodíku | Negativní vývoj | Míra inflace v Německu | Siemens Energy | Pandemie covidu-19 | Fidelity | Průzkum analytiků | Výrazný růst | Těžby kryptoměn | Vysoké dividendy | Výhled růstu ekonomiky | Nové regulace | Reuters analytik | EDF | Harley-Davidson | Richard Bechník | Fincentrum & Swiss Life Select | Krok za krokem | Ceny ropy Brent | Emise skleníkových plynů | Premiér Mario Draghi | Italský premiér Mario Draghi | Rostoucí ceny | Meziroční růst cen | Čínský internetový prodejce | Největší čínský internetový prodejce | Německé společnosti | Oslabení | Rozpočtový deficit Francie | MNB | Ruský ministr | Ruský ministr hospodářství | Evropské společnosti | Plány | Cíle | Dodávky plynu | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | Guy Parmelin | Dekarbonizace | Finančně technologická společnost | Prodej | Zvyšování daní | Zastavení těžby kryptoměn | Obrovský potenciál | Trh dnes | Malajsie | Počet nezaměstnaných | Krizové situace | Cenové stability | Technologie | Americký výrobce | Výroční zprávy | Zvýšení produkce | Odvětví | Divize | Načasování | Výrobce elektromobilů Tesla | Dodávky suroviny | Dřevo | Chování | Pocity | Vnímání | Dodávky ruského plynu | Růst aktivity | Rekordní minimum | Základní sazby | Německý stát | Náměstek ředitele | RWE Gas | Míra nezaměstnanosti v Portugalsku | Hackeři | Zahraniční společnosti | Vyšší úroky | Fitch Solutions | Americká ministryně financí | Republikánský senátor | Vlna pandemie | Nedostatek čipů | Dodávky plynu do Evropy | Výkon německé ekonomiky | Společnosti | Opatření | Okta | Uhlí | Ruský rozpočet | Ceny plynu | Reakce centrální banky | Los Angeles | Dopady epidemie | CDU/CSU | FDP | Sociální demokraté | Konzervativní unie | Problémy v dodavatelských řetězcích | mmBtu | Zemní plyn (LNG) | Title Transfer Facility (TTF) | Title Transfer Facility | TTF | Krize v Evropě | Zvýšení základní úrokové sazby | Adler | Energetické krize | Dmitrij Peskov | Příjmy z ropy | Vysoké ceny | Nord Stream 2 AG | Nedostatek polovodičů | Americká automobilka Tesla | Schlumberger | Obilí | Úvěrový rating Itálie | Daniele Franco | Pozornost | Christian Lindner | Robert Habeck | Ruský prezident | Klima | Společnost | Týdenní pivot | Pivotní body | Týdenní pivotní body | Obchodní výhled | Technický výhled na trh | American Petroleum Institute | RIA Novosti | TIM | Jiří Gavor | ENA | Ruský trh | RTS | Innogy | Změny klimatu | Zprávy z krypto | Omikron | Zprávy z krypto průmyslu | Akcie Gazpromu | 3М | Postavení na trhu | Fibonacciho retracement | Rozšíření | Rostoucí inflace | Annalena Baerbocková | Bundesnetzagentur | Technická rezistence | Jamal | Poradenská společnost EY | Společnost EY | Mluvčí Kremlu | PGNiG | Plynová krize | Uniper | Rozhodnutí firmy | Tranzit ruského plynu | Kosovo | Artane Rizvanolli | Ocel | Ruský plyn | Francouzské energetické společnosti | Uhelné elektrárny | Hry | Válka na Ukrajině | Napadení Ukrajiny | Ruské dodávky plynu | Dodávky plynu do Evropské Unie | Omezení dodávek | Analytik trhů | Christian Dürr | Přerušení dodávek ruského plynu | Snížení daně | Plynová krize v Evropě | Žádné dividendy | Vladimir Čižov | Útok na Ukrajinu | Ruský útok na Ukrajinu | Ruský velvyslanec | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Poslední den obchodování | Čínský prezident Si Ťin-pching | Dění na Ukrajině | Sankce | Dodávky ropy a plynu | Evropské vlády | Ruský prezident Vladimir Putin | Prezident Putin | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Společnost Nord Stream 2 AG | Ruské banky | Ruská banka | Cena plynu pro evropský trh | Společnost Uniper | Green Deal | Ruský útok | Export do Ruska | Ruská armáda | Lídři zemí EU | Sberbank CZ | Plyn přes Ukrajinu | VEB.RF | Západní společnosti | MWh | EUR/MWh | Krize na Ukrajině | Nahdi Medical | Nahdi | Přerušení dodávek zemního plynu z Ruska | Přerušení dodávek zemního plynu | Akcie Schlumberger | Akcie Schlumberger (SLB) | Schlumberger (SLB) | Velkoobchodní cena plynu | Orsted | Tree Energy | Zkapalněný zemní plyn | Tree Energy Solutions (TES) | Tree Energy Solutions | Společnost Tree Energy | Sankce EU | Agentura TASS | Šéf Naftogazu | Naftogaz | Jurij Vitrenko | Investice Rusku | Ruský vývoz ropy | Ruský vývoz ropy a plynu | Invaze | Narušení dodávek | Tvrdé sankce proti Rusku | Tvrdé sankce | Společnost Eni | Akcie Exxon Mobil | Akcie Exxon | Ukončení války | Řetězce | Hnědé uhlí | Bolševické revoluce | Západní sankce | Zahájení ruské invaze | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Plynárenský gigant | Gigant Gazprom | Dodávky plynovodem | Tok ruského plynu | Závislost na ruských energetických surovinách | Nord Stream 1 | Plynovod Nord Stream 1 | Balík sankcí | Vladimir Medinskij | Závod na elektromobily | Dietmar Woidke | Braniborský premiér | Americký výrobce elektromobilů | Spuštění provozu | Aktivisté | Čínští investoři | Daň na pohonné hmoty | Ruská vesmírná agentura | Platby za plyn v rublech | German Gref | Vysoké ceny energií | Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou | Dodávky zemního plynu | Platby za plyn | Vypnutí plynu | Martin Chalupský | Zastavení dodávek plynu | Zastavení dodávek | Sankce uvalené na Rusko | Rusko dodávky plynu | Německý kancléř | Německý kancléř Olaf Scholz | Kancléř Olaf Scholz | Snížení závislosti na plynu | Snížení závislosti na plynu z Ruska | Der Tagesspiegel | Tagesspiegel | Ruský Gazprom | Ruská plynárenská společnost | Plynárenská společnost | Zákaz ruského uhlí | Zákaz ruského uhlí v EU | Zastavení dodávek ruského uhlí | Ruští zákonodárci | Rosbank | Zákonodárci | Embargo na dovoz ruské ropy | Dovoz ruské ropy | Leonhard Birnbaum | Odpojení EU od ruského plynu | Onet.pl | Onet | Plyn v rublech | Akcie společnosti Adler | EuRoPol Gaz | Vývoz obilí | Svaz německého průmyslu | Spolupráce Moskvy a Pekingu | Šéf německé opozice | Friedrich Merz | Maxim Rešetnikov | Průmyslová výroba v Rusku
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | USA | Index | Trh | Pozice | Reuters | Výhled | ČTK | Banky | Rezistence | Banka | FOREX | Obchodování | EUR/USD | Indikátor | Graf | ROCE | Cena | FXstreet