Klíčová slova - Šok

HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
08.01.2021 Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské třetí čtvrtletí potvrzují solidní oživení české ekonomiky po poklesu v jarních měsících. Čerstvá data o HDP potvrzují, že v loňském třetím čtvrtletí vzrostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 6,9 %, meziroční pokles HDP se pak zmírnil na 5,0 %, což je v souladu s předchozími údaji. Mezičtvrtletní růst HDP o 6,9 % byl tažen růstem exportů a obnovením růstu spotřeby domácností díky tomu, jak koncem jara začaly opadat restrikce spojené s první vlnou pandemie a v letních měsících tak ekonomika fungovala v mnohem lepších podmínkách než na jaře. Na straně tvorby HDP přineslo třetí čtvrtletí silné mezikvartální oživení jak v průmyslu, také ve službách a obchodu.

Těžba ropy v Rusku loni poprvé od roku 2008 klesla
04.01.2021 Těžba ropy v Rusku se loni poprvé od roku 2008 snížila. V průměru činila 10,27 milionu barelů denně, což je nejméně od roku 2011, ukázala statistika ruského ministerstva energetiky. Hlavním důvodem je dohoda s ostatními producenty o snížení těžby za účelem podpory cen a také dopady pandemie. Uvedla to v sobotu agentura Interfax. Od ledna se Rusko chystá těžbu zvýšit.

Cena bitcoinu překonala 30.000 dolarů, za rok se zečtyřnásobila
03.01.2021 Cena bitcoinu včera poprvé překonala hranici 30.000 dolarů a za rok se zvýšila o více než 300 procent. Ukazují to záznamy na webu CoinDesk. Cenový růst se nezastavil ani v odpoledních hodinách, krátce před 19:00 SEČ už se první decentralizovaná kryptoměna světa prodávala za 32.700 dolarů (702.000 Kč). Proti předchozímu dni tak vykazovala nárůst o dalších zhruba 12 procent.

Zemědělské komodity v roce 2020
28.12.2020 Zemědělské komodity mají za sebou úspěšný rok. Podobně jako akcie se s příchodem pandemie cukr, sojové boby nebo pšenice propadly. Ve zbytku roku ale ztráty vesměs dokázaly smazat a meziročně se již obchodují v plusu. Přitom výrazně lépe se logicky dařilo čistě zemědělským komoditám a méně pak už komoditám, které se používají jak v zemědělství, tak v průmyslu.

Zahraniční obchod nadále tahounem ekonomického oživení
08.12.2020 Podle předběžných údajů ČSÚ skončila v říjnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách s přebytkem 33,4 mld. Kč, blízko zářijového výsledku ve výši 35,4 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o nárůst ve výši 24,4 mld. Kč. Zahraniční obchod tak opět předčil tržní očekávání.

Svět je zase v pořádku, výdělky rostou
04.12.2020 Průměrný Čech si ve třetím čtvrtletí oproti loňsku polepšil, když mu na pásce zasvítila cifra o 5,1 % vyšší. Nově tak pobírá 35 402 Kč. Vzhledem ke svižné české inflaci musí ovšem krotit nadšení, jelikož reálně si za výplatu může dovolit „jen“ o 1,7 % více nežli před rokem. Mediánová mzda, tedy ta, na kterou jedna polovina Čechů nedosáhne a druhé by přišla nízká, pak nově činí 31 183. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 3,1 %.

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
26.11.2020 Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla vést k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb. Uvedl to na dnešní tisové konferenci ke stabilitě finančního sektoru guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
25.11.2020 Britská vláda si v letošním fiskálním roce kvůli koronavirové krizi půjčí až 394 miliard liber (11,6 bilionu Kč), což odpovídá zhruba 19 procentům hrubého domácího produktu (HDP). Řekl to dnes ministr financí Rishi Sunak. Země tak bude mít největší rozpočtový deficit od druhé světové války. Ministr také zmírnil odhad letošního propadu HDP, v příštím roce ale čeká mírnější zotavení.

Trhy překonávají úvodní šok. Americká vláda zablokovala program na pomoc firmám
20.11.2020 Americké vládě se podařilo zaskočit trhy i centrální banku. Ministr financí Mnuchin oznámil šéfovi Fedu, že peníze zbývající ze společného programu pomoci by měly být staženy a přerozděleny Kongresem. Jde o tu část programu CARES (březnový fiskální balík celkově za 2,2 bilionu USD, určený na podporu domácnostem, firmám a místním samosprávám), kterou ministerstvo financí participovalo na pomoci firmám společně s Fedem.

New York upozornil na problémy s virem, na které je vakcína krátká. Akcie klesají
12.11.2020 Nadšení z vakcíny, zdá se, pro tentokrát vyprchalo. Vypadá to, že se do popředí dostává nejbližší budoucnost, která ještě tak zářivá nebude. V komentářích tržních hráčů se opakuje poměrně jasný fakt, že vakcína nemá šanci ovlivnit aktuální vlnu nákazy, a to pro nás překvapivě až teď. Navíc New York zavedením nových restriktivních opatření upozornil, že nákaza ve Spojených státech se stále rychleji šíří, a s negativními materiálními důsledky je třeba počítat. Tyto věci nejsou žádnou novinkou, o vzrůstajícím riziku americké třetí vlny informujeme už pár týdnů, dosud ale téma evidentně zastiňovaly pozitivní zprávy. I proto se domníváme, že šok podobný letošnímu jaru není pravděpodobný a tržní reakce by měla být o dost mírnější.

Spoutaný Biden Česku prospěje
06.11.2020 Joe Biden zřejmě míří do Bílého domu. Ačkoli se mu jeho sok bude snažit cestu ještě zastavět právními překážkami. Těžko však sázet na institucionální rozval USA, jakkoli tamní dění občas připomíná občanskou válku. Takže pravděpodobně Biden nakonec bude od ledna Bílý dům obývat.

Americké prezidentské volby skončily, výsledek zatím nejistý, zlato vyčkává
06.11.2020 Událost, na kterou se upírají zraky celého světa, se blíží ke svému závěru. Americké prezidentské volby jsou bezesporu nejočekávanější, nejsledovanější a nejnapínavější v historii USA. Celý svět nyní sleduje, jak asi dopadnou a jakou cestou se USA vydají příští čtyři roky. Zbývá dopočítat poslední hlasy, v několika státech a celý svět se dozví, kdo se stane na čtyři roky nejmocnějším mužem světa. Jak na tuto událost reagují finanční trhy?

Nová prognóza ČNB
05.11.2020 Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky šok nepřineslo, když rada rozhodla o zachování všech tří úrokových sazeb na stávající úrovni. Repo sazba tak zůstává na hodnotě 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 a lombardní sazba na 1 %.

ČNB bez překvapení, sazby se nemění
05.11.2020 Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky šok nepřineslo, když rada rozhodla o zachování všech tří úrokových sazeb na stávající úrovni. Repo sazba tak zůstává na hodnotě 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 a lombardní sazba na 1 %. Více informací o tom, co bankovní radu k aktuálnímu rozhodnutí vedlo, se dozvíme na tiskové konferenci za účasti guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, jejíž začátek je plánován na 15:45.

Akcie ve světě zpevňují, trh čeká Trumpovu volební porážku
03.11.2020 Akcie ve světě zrychlují růst, zisky dnes mají hlavní akciové trhy jak v Asii, tak i v Evropě. Investoři i těsně před prezidentskými volbami ve Spojených státech očekávají vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena, který před současnou hlavou státu, republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, v posledních dnech náskok v průzkumech veřejného mínění ještě zvýšil.

Zákaz nedělního prodeje připraví prodejce potravin a alkoholu o stovky milionů korun týdně
01.11.2020 V loňském roce utratili lidé v České republice za potraviny a nealkoholické nápoje dohromady celkem 428,3 miliardy korun, vyplývá z údajů Eurostatu. Za alkoholické nápoje pak utratili celkem 93,5 miliardy korun. To dohromady činí 521,8 miliardy korun. Při prostém rozpočtení na jednotlivé dny roku to znamená, že průměrně vydali za potraviny, nápoje a alkohol v obchodech 1,4 miliardy korun denně a rovných 10 miliard týdně. Samozřejmě, v jednotlivých dnech i týdnech ve skutečnosti dochází k výkyvům, takže prosté rozpočtení na jednotlivé dny a týdny je pouze orientační.

Inflační rébus a jak ho vyřešit
29.10.2020 Inflace je opět horkým tématem. Od té doby, co zvýšení úrokových sazeb FEDu zastavilo v roce 1980 nekontrolovatelný růst cen, se inflace vyvíjela podle očekávání. I po finanční krizi byla utlumená, a to navzdory obavám ekonomů, že tehdejší experimentální programy kvantitativního uvolňování, které zaváděly vyspělé ekonomiky, budou vysoce inflační.

Zákaz nedělního prodeje Čechy z obchodů dostane, i když v sobotu jich bude nakupovat více, třeba v potravinách až o desetinu. Zákaz je další „nahrávkou“ e-shopům
27.10.2020 Vláda ČR rozhodla, že v rámci dalšího zpřísnění svých protipandemických opatření přistoupí k zákazu nedělního prodeje. Cílem je snížit sociální kontakty obyvatelstva, a snížit tak tempo šíření koronavirové nákazy. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR je ale zákaz nedělního prodeje kontraproduktivní, neboť kompenzačně zvýší koncentraci lidí v obchodech ve zbývajících dnech týdne, zejména pak v sobotu.

Růst spotřebitelských cen v USA - komentář Martina Pohla, Generali Investments
13.10.2020 Vývoj inflace v září naznačuje, že šok způsobený pandemií pomalu odeznívá a dynamika cen se pomalu vrací k "normálu". Celkový i jádrový index spotřebitelských cen vzrostly shodně o 0,2% meziměsíčně, což odpovídá zhruba trendu z předkrizového období. Prudké výkyvy předchozích měsíců jsou podle všeho minulostí, avšak i v září zanechala pandemie otisk v dynamice cen. Cenové tlaky ustupují zejména v segmentu služeb, který je více citlivý na opatření proti šíření viru a na oslabení spotřebitelské poptávky a to by mělo dominovat dynamice cen i do budoucna, neboť podzimní vlna nedává příliš velké šance na změnu.

Dynamika spotřebitelských cen polevila
12.10.2020 Spotřebitelské ceny v září minuly náš i tržní odhad, když v meziročním vyjádření poklesly o 3,2 %, což je o dvě desetinky méně než jsme očekávali. V meziměsíčním vyjádření došlo k poklesu o 0,6 % oproti srpnové stagnaci. Ceny přitom klesaly i v září minulého roku, což připravilo nízkou srovnávací základnu. I přesto se dostavilo snížení cenové dynamiky. Náhled do struktury inflace ukazuje, že došlo k prohloubení dezinflace. Ceny položek, které ve stejném období minulého roku zdražovaly, se letos zvýšily méně. Například v oddíle vzdělávání, kde v září začátkem školního roku tradičně rostou ceny, byl letos nárůst nižší. Zatímco v září 2019 ceny ve vzdělávání meziměsíčně přidaly 3,7 %, v září 2020 jen 2,5 %. Pomaleji rostly také ceny imputovaného nájemného. Na druhé straně pak u některých položek klesly ceny výrazněji, než minulý rok. Například ceny potravin a nealkoholických nápojů letos v září poklesly o 1,2 %, zatímco v září 2019 o 0,6 %.

OPEC očekává zvýšení svého podílu na globálním ropném trhu
08.10.2020 Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) čeká, že se jí podaří díky pandemii zvýšit podíl na globálním prodeji ropy, protože letošní propad cen zničil některé konkurenty ve Spojených státech i jinde ve světě. Ve své dnešní zprávě OPEC zvýšil odhad svého prodeje ropy na příští čtyři roky a změnil svoji loňskou prognózu, která počítala s tím, že do poloviny desetiletí bude ztrácet podíl na trhu, upozornila agentura Bloomberg.

Podíl firem nesplácejících dluhy v EU a USA se může zdvojnásobit
07.10.2020 Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků. Uvedla to ve své zprávě ratingová agentura S&P Global. Dodala však, že rekordní tempo snižování ratingu z posledních měsíců nyní zpomaluje.

Ozvěny trhu: Zoufalá situace si žádá zoufalou politiku
05.10.2020 Stabilizovat ekonomiku při současném rozsahu ekonomických šoků je úkol hodný mistra. Před půl rokem bylo evidentní, že pokud mají vlády zabránit hospodářské depresi, musí spustit mohutnou fiskální a měnovou expanzi. To se do značné míry povedlo a ekonomiky začaly z hlubokého dna expandovat rychleji, než se čekalo. Řada institucí v průběhu léta upravila mnohdy velmi pesimistické prognózy pro HDP nahoru. S druhou vlnou se vrátily obavy z opětovného útlumu. A na světovém měnověpolitickém kolbišti dochází k zásadním proměnám. Poslední takovou změnou byl náhlý příklon britské centrální banky k využití záporných úrokových sazeb. V naší prognóze počítáme z 80 % s tím, že poslední vývoj směřuje k brexitu bez dohody. Dovolte mi vsunout otázku, kolik Britů by v roce 2016 zvedlo ruku pro brexit, kdyby věděli, jak nechutný ten proces bude a že nakonec Británie odejde bez dohody? Pro Británii to znamená další negativní šok do ekonomiky, který si vyžaduje od centrální banky stimul. A ten tedy přijde v podobě snížení úrokových sazeb do záporu pravděpodobně už začátkem roku 2021. Připomeňme dále americkou centrální banku, která nově v rámci duálního mandátu zavádí cílování průměrné inflace a implicitně tak nyní bude směřovat k inflaci nad 2 %. To je opatření jdoucí ve prospěch posílení eura proti dolaru.

Červený závěr týdne, Trumpovo zdraví v centru pozornosti
02.10.2020 Na finančních trzích stejně jako jinde se koncem týdne přetřásá zejména zdraví amerického prezidenta. Implikace jeho onemocnění může být řada, takže se logicky zvedla nejistota, na kterou investoři reagují redukcí rizika v portfoliích. Na druhou stranu efekt zprávy, která zprvu způsobila šok, během dne už částečně vyprchává.

Pátek začal negativně, trhy vstřebávají nečekané zprávy a čekají na data
02.10.2020 Ještě včera jsme si mohli dělat naděje na solidní konec týdne, a to i přes některá horší makrodata. Nové zprávy ale situaci znovu překopaly a narostly negativní tlaky, se kterými se trhy nyní musejí vypořádat.

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody
22.09.2020 Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a EU. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se tak podle nás zvýšila na 80%. Za odchod bez dohody Velká Británie podle našeho odhadu zaplati v průběhu příštích pěti let 3 % HDP. Negativní dopady na eurozónu budou zhruba čtvrtinové. Britská centrální banka bude na šok reagovat snížením sazeb do záporu. Hlavním obchodním artiklem, který Česká republika vyváží do Velké Británie, jsou automobily a jejich příslušenství. Zavedení 10% cel by vedlo nejen k růstu cen vyvážených aut ale i poklesu ziskových marží českých automobilek. Celkově by za brexit bez dohody Česko zaplatilo podobnou daň jako ostatní země EU, tedy v průměru 0,2-0,3 pb HDP.

Šok odezněl a akcie se vydávají vzhůru. Euro i koruna však zůstávají pod tlakem
22.09.2020 Začátek evropského obchodování na hlavních finančních trzích vypadá výrazně veseleji než ten včerejší. Už včera se zvláště technologickému Nasdaqu dařilo směrem k závěru umazávat ztráty a dnes se evropské akciové indexy nacházejí v plusu asi o půl procenta. Růst se přitom daří i většině bank, které se včera silně vyprodávaly. Na dluhopisech sledujeme konsolidaci, výnosy se drží kolem včerejších hodnot. Zlato ještě mírně ztrácí.

Forex: Dolar kvůli Fedu slábne, ECB nekontruje
11.09.2020 Již několik týdnů a měsíců nazpět při přemítání o tom, co vše se vrací k normálu, zmiňujeme rostoucí inflační očekávání. Mezitím přišla konference v Jackson Hole, kde 27. srpna šéf Fedu oznámil změnu v tom, kam se bude snažit Fed směřovat cenový vývoj. V aktuálním nastavení, kdy inflace byla delší dobu pod 2 %, to znamená ochotu udržovat uvolněnější politiku delší dobu s tím, že Fed bude mířit inflaci nad 2 %.

Ako sa darilo indexu S&P 500 počas najväčších pádov trhu
02.09.2020 Rovnako ako veľkolepé nárasty boli súčasťou trhu aj veľké poklesy. Sily podporujúce každý vzostup a pokles sú často menej zreteľné. Zoberme si napríklad pokles pri nástupe COVID-19. Napriek zaostávajúcemu ekonomickému rastu a historickej úrovni nezamestnanosti sa index S&P 500 za iba päť mesiacov vrátil späť na maximá a posilnil o 47%, a to v ohromujúcom zvrate.

Česká ekonomika utrpěla obří šok
01.09.2020 „Restriktivní opatření proti šíření koronaviru způsobila historicky nejhlubší propad české ekonomiky. To nejhorší však již máme za sebou. Situace by se v následujících čtvrtletích měla zlepšovat. Celkový pokles našeho hospodářství za letošní rok by se měl pohybovat kolem úrovně 7,5 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Powell možná naznačí posun v politice, trhy zatím spíše negativní
27.08.2020 Z dnešních událostí lze určitě vyzdvihnout plánovaný online příspěvek Jeroma Powella k symposiu tradičně konaném v Jackson Hole. Většinou se tato akce, navzdory vysokým očekáváním, obejde bez zásadních informací. Fed však na ní v minulosti oznámil některé koncepční změny v politice a takovou příležitosti bude mít i dnes, když nevyužil například posledního měnového zasedání.

Cesta k inflaci v době poCOVIDové
21.08.2020 V makroekonomické sféře je dnes nejdůležitějším tématem inflace. Investoři se jí tedy logicky obávají a hledají investiční strategie, které jim pomohou se proti inflaci zajistit. V posledních týdnech jsme byli svědky několika případů překvapivého růstu inflace, které z velké části odrážejí značnou asymetrii ekonomiky po recesi způsobené virem COVID. Nelze však zcela vyloučit, že během zotavení skutečně přijde delší období vysoké inflace způsobené náhlou změnou vývoje, rostoucím protekcionismem a stále rozmáchlejší přerozdělovací politikou. Kdybych směl dát investorům jen jedinou radu, zněla by takto: Prostudujte si všechno, co najdete, o inflaci a hlavně o stagflaci.

Ceny v Česku rostou opět rychleji, než se čekalo – skoro nejrychleji v EU. Zdražují vejce i uzeniny, alkohol i tabák
13.08.2020 Inflace v Česku v červenci zrychlila, meziročně vykázala tempo 3,4 procenta. Trh většinově očekával pokles tempa růstu cenové hladiny, a to k úrovni 3,1 procenta.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
12.08.2020 1) Čínské akcie se dnes ráno připojily ke klesajícímu trendu na ostatních asijských trzích. Investoři nadále sledují vývoj koronaviru ve světě a napětí mezi USA a Čínou. Rusko oznámilo registraci první vakcíny proti onemocnění covid-19, byť ještě nebyl dokončen celý testovací proces.

Růst v Evropě bude impozantní!
11.08.2020 Hrubý domácí produkt eurozóny klesl za první dvě čtvrtletí kumulovaně o hrozivých 15,5 %, což je bezprecedentní i ve srovnání s globální finanční krizí, během které klesla ekonomika měnové unie o 5,7 %. Jak je vidět z grafu, uzavření ekonomiky na jaře vymazalo veškerý růst během 10. let.

Fitch letos očekává pětiprocentní pokles ruské ekonomiky
09.08.2020 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 5,2 procenta kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 na domácí poptávku i export. Hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska nicméně potvrdila na úrovni BBB se stabilním výhledem. Ten signalizuje, že Fitch se změnou ratingové známky v nejbližší době nepočítá.

Další měsíc, další rekordní deficit
03.08.2020 Jak už se stalo v době covidové tradicí, přinesl i červenec nový rekord deficitu českých veřejných financí. Není ovšem bez zajímavosti, že oproti předchozímu měsíci narostl rozdíl mezi příjmy a výdaji spíše mírně. Zatímco v červnu šlo o 195,2 mld. Kč, červenec skončil deficitem ve výši 209 mld. Kč. Důvody žalostného stavu státní pokladny, která je přitom v létě zvyklá spíše na přebytky, jsou jasné – hibernovaná ekonomika negenerovala daňové příjmy a naopak polyká miliardy ze záchranných vládních programů. Aktuální sada čísel z dílny ministerstva financí již nově počítá i s nedávno zvýšeným celoročním schodkem, který momentálně činí 500 mld. Kč.

Oživení světových ekonomik bude vyžadovat práci v rukavičkách
31.07.2020 V posledních několika dnech spatřovaly světlo světa první odhady vývoje hrubého domácího produktu za druhý kvartál a v drtivé většině případů na ně není příliš pěkný pohled. S tím se však dalo obecně počítat. Obzvláště poté, co světové ekonomiky již za první kvartál generovaly rekordně nízké výsledky, ačkoliv je naplno postihla protikoronavirová opatření až v závěru března.

Forex: Německá a americká ekonomika vyloží karty za druhé čtvrtletí
30.07.2020 Čtvrtek přinese nejzásadnější statistiky tohoto týdne – vývoj HDP v Německu a USA za druhé čtvrtletí. Pro našeho západního souseda očekáváme relativně mírný pokles ekonomiky ve srovnání s celou eurozónou. Od hlubšího propadu ji zachránilo krátké období nejtvrdších bezpečnostních opatření a koncentrace na průmysl. V USA byl podle nás propad výraznější. Poslední měsíce ale naznačují, že o to rychlejší bylo oživení ve třetím čtvrtletí. Koruna se vrátila na dosah svých lokálně nejsilnějších hodnot a podle nás se je v nejbližších dnech pokusí překonat.

Moody's: Pandemie zvýší tlak na příjmy některých samospráv
28.07.2020 Koronavirová pandemie vyvine v letošním roce tlak na příjmy regionálních a místních správ v České republice, Polsku, Maďarsku, Rusku a Turecku. To povede k vyšším schodkům a zadlužení, varovala ve své dnešní zprávě zaslané ČTK agentura Moody's.

Chevron koupí ropnou firmu Noble Energy za pět miliard USD
20.07.2020 Americká ropná společnost Chevron se dohodla na koupi ropné a plynárenské společnosti Noble Energy Inc. za pět miliard USD (116 miliard Kč) formou výměny akcií. Je to první velká dohoda v ropném a plynárenském průmyslu od vypuknutí pandemie nemoci covid-19, která způsobila odvětví šok, upozornily agentury AP a Reuters.

Rozbřesk: Barel ropy za 100 dolarů? Zapomeňte…
17.07.2020 Březnový výplach, dubnový kolaps, květnová rally a konečně červnová a červencová nuda. Tak by se dalo ve zkratce shrnout dění na ropném trhu posledních pěti měsíců, kterému nejprve dominovala extrémní volatilita, jež v průběhu léta vystřídala nebývalá cenová stabilita, když se ropa Brent zatvrzele drží na úrovni 40 USD/barel. Aktuální obchodní seance tak sice příliš vzrušení nenabízejí, za pozornost nicméně stojí, jak vlastně korona-krize poznamenala střednědobý a dlouhodobý výhled na cenu ropy.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
16.07.2020 1) Čínské akcie kvůli dalšímu zhoršení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem dnes výrazně oslabily, a to navzdory tomu, že čínská ekonomika se vrátila k růstu, který překonal očekávání. Index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, odepsal 4,81 % na 4516,25 bodu, což byl nejprudší jednodenní propad od začátku února.

Ozvěny trhu: Evropská centrální banka počká a uvidí
16.07.2020 Ekonomika eurozóny procitá z hibernace, do které ji v průběhu března uvrhla vládní restriktivní opatření v souvislosti s bojem proti šíření pandemie covid-19 a ve které se nacházela i po celý duben. Květnová data z reálné ekonomiky potvrdila, že duben byl měsícem, od kterého se ekonomická aktivita pomalu začíná zvedat, což reflektují i finanční trhy. Zlepšování situace ocení na svém dnešním zasedání k měnové politice i evropští centrální bankéři.

Index Exportu – prvotní šok za námi, křehké oživení před námi
16.07.2020 Český export se postupně vzpamatovává z uštědřeného šoku. Po kolosálním propadu v dubnu o více než třetinu a v květnu o necelou třetinu, Index Exportu předpovídá českému exportu v následujících pěti měsících pozvolné oživení.

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta
16.07.2020 Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí oživila z koronavirového šoku. Hrubý domácí produkt (HDP) se v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 procenta, což bylo více, než čekali analytici. V prvním čtvrtletí ekonomika naopak klesla o rekordních 6,8 procenta kvůli omezením, která měla zabránit šíření nemoci covid-19. K oživení přispěla stimulační opatření, jejichž cílem je zmírnit šok z koronavirové krize, uvedla agentura Reuters.

Rozbřesk: Evropský průmysl se odrazil ode dna
15.07.2020 To nejhorší mají průmyslové firmy za sebou, avšak rizika a nejistoty zdaleka ještě nepominuly. Asi tak by se daly jednoduše hodnotit výsledky průmyslové výroby ve většině zemí EU za květen, kdy už docházelo k odstraňování nejvíce restriktivních opatření a končily i dobrovolné odstávky v automobilovém průmyslu.

Forex: Inflační šok korunu nerozhodil
10.07.2020 Český statistický úřad dnes zveřejnil překvapivou zprávu, tuzemská inflace navzdory očekávání zrychlila, a to celkem výrazně. Zatímco trh, ČNB i my jsme počítali se stagnací meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,9 %, ve skutečnosti růst cen v červnu zrychlil na 3,3 %. Inflace se tak vrátila nad toleranční pásmo ČNB, což samotná centrální banka v tomto smyslu i okomentovala. Vzhledem ke stávající prognóze představují dnešní data pro ČNB proinflační riziko. Spekulovat na pokles úrokových sazeb pro nejbližší měsíce tak pro hráče na trhu nedává smysl. To se na trhu projevilo v tom, že tržní sazby neklesaly tak jako jejich eurové či dolarové protějšky. Na devizovém trhu byl dopad zveřejněné vysoké inflace v podstatě nulový. Kurz české měny osciloval kolem hladiny 26,70 CZK/EUR bez výraznějšího trendu. A i z pohledu celotýdenního hodnocení musíme konstatovat, že se česká měna v podstatě nepohnula.

Forex: Koruna dnes mírně stoupla k euru i vůči dolaru
10.07.2020 Koruna dnes mírně posílila k oběma světovým měnám. K euru se podle serveru Patria Online obchodovala v 17:00 za 26,65 Kč/EUR, proti čtvrtku si tak polepšila o tři haléře. Vůči dolaru zpevnila o pět haléřů na 23,55 Kč/USD.

Rozbřesk: Opice v Thajsku bez práce, aneb o povaze šoků
10.07.2020 Opice v Thajsku přišly o práci. Nedávné rozhodnutí britských maloobchodních řetězců vyhlásit bojkot na kokosové ořechy sbírané opicemi dost možná osvobodí řady makaků od stereotypní otrocké práce. Na druhou stranu bojkot kokosových produktů ze strany západních řetězců představuje jen další negativní ekonomický šok v tomto již tak zpackaném roce.

Rozbřesk: Svět po koronaviru - jak se vypořádat s monstrózními dluhy?
09.07.2020 Zatímco další vývoj koronavirové pandemie zůstává nadále zatížen významnou nejistotou, již nyní je zřejmé, že jedním z jejích makroekonomických důsledků bude prudký nárůst státního zadlužení. To se přitom bude týkat nejen fiskálně zodpovědných jako například Německa, které si to s dluhem 60 % HDP může dovolit, ale také Itálie a spol., u nichž dluhové břemeno významně přesahuje hranici 100 % HDP.

Ako je na tom nemecká ekonomika a čo to znamená pre DAX?
09.07.2020 Inštitút ifo ako jedna z najrešpektovanejších inštitúcií v Európe vydáva známy index podnikateľskej klímy, okrem toho však publikuje aj viaceré iné reporty a analýzy. Čo hovoria o ekonomickom vývoji v Nemecku a aký dávajú celkový obraz? Pozrime sa na to bližšie a povedzme si aký to môže mať stredno a dlhodobý vplyv na index DAX.

Zlatí býci riskují pozdější uspokojení
02.07.2020 Ve třetím čtvrtletí se budou dopady pandemie Covidu-19 na globální ekonomiku projevovat čím dál více. Zatímco druhý kvartál jsme strávili hlavně hašením požárů a snahou zabránit naprostému kolapsu světové ekonomiky, nyní začínají práce na její obnově.

Druhá vlna přichází i na korunu a forint
29.06.2020 Zvýšení počtu nově nakažených po celém světě znovu vrací do hry rizikovou kartu a investoři se poohlíží po bezpečných aktivech. Mezi ně však nepatří středoevropské měny, které prozatím propluly koronavirovou krizí relativně hladce.

Americký domeček z karet je na spadnutí
26.06.2020 Spojené státy čeká horký podzim. I bez efektu možné druhé vlny COVID-19 (pokud aktuální vlna do té doby bude vůbec kulminovat a opadne) budou prezidentské volby jedny z nejstěžejnějších v posledních desetiletích. USA vykazují enormní dluhovou zátěž, když veřejný dluh na konci roku 2019 dosáhl úrovně 107 % HDP a dá se jen tušit, do jakých výšin se dostane letos.

Míra nezaměstnanosti v Česku stoupne k deseti procentům, nízko ji držíme jen na dluh
26.06.2020 Koronavirová krize začala jako nabídkový šok, jenž postupně přerostl a slil se s šokem poptávkovým. Synergický efekt těchto dvou šoků je tak silný, že nyní vyvolává šok realokační. Firmy zjišťují, že některé zaměstnance potřebovat už nikdy nebudou, zatímco některé jiné, nové ano.

Wirecard přiznává, že chybějící peníze zřejmě neexistují
22.06.2020 Německá finanční společnost Wirecard uvedla, že účty s chybějící částkou zhruba 1,9 miliardy eur (50,7 miliardy Kč), kvůli kterým auditoři EY minulý týden odmítli podepsat účetní závěrku, zřejmě vůbec neexistují. Částka představuje asi čtvrtinu celkové rozvahy firmy. Wirecard současně uvedl, že nezveřejnění výsledky za loňský rok a za první čtvrtletí roku letošního. Zrušil také výhled hospodaření. Budoucnost firmy je tak nejistá a bude záviset na vstřícnosti bank, upozornila agentura DPA.

Rozbřesk: Automobilový průmysl na dně
17.06.2020 V březnu o více než polovinu, v dubnu o tři čtvrtiny a v květnu znovu o polovinu propadl trh s novými osobními automobily v EU. Alespoň tak vyznívají výsledky registrací nových vozů, které dnes zveřejnila belgická ACEA. Za prvních pět měsíců letošního roku se tak trh měřený počtem registrací smrsknul o téměř 42 %, respektive o 2,3 milionů vozů. Důvody netřeba dalece hledat, je to koronavirus a vše s ním spojené, co se dá označit jako nabídkový šok.

Forex: Koruna dál posílila k euru, mírně oslabila vůči dolaru
16.06.2020 Koruna dnes znovu posílila k euru, k 17:00 zpevnila o šest haléřů na 26,62 Kč/EUR. K dolaru česká měna naopak proti předchozímu závěru ztratila dva haléře na 23,68 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Vláda: Švýcarská ekonomika zažije nejhorší propad za desítky let
16.06.2020 Švýcarská ekonomika zažije kvůli pandemii nejhorší propad za desítky let, oslabí ale méně, než se dosud čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) by se letos vinou poklesu výroby a ztráty pracovních míst mohl snížit o 6,2 procenta, uvedl dnes švýcarský Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO).

Analýza makroindikátorů: Propad průmyslu byl opravdu masivní
08.06.2020 Český průmysl v dubnu klesl hlouběji než se čekalo a stáhl do hlubokého i záporu zahraniční obchod. Otázkou zůstává oživení v dalších měsících. V menším útlumu je dle očekávání stavebnictví. Šok do ekonomiky je natolik silný, že by ČNB mohla již tento měsících přistoupit ke snížení úrokových sazeb na technickou nulu.

Vláda USA podle Trumpa zachránila životy milionů Američanů
05.06.2020 Hospodářský úspěch současné republikánské vlády Spojených států umožnil postavit se pandemii nemoci covid-19 a zachránit životy milionů Američanů. Dnes to na briefingu v Bílém domě prohlásil prezident Donald Trump, jenž zároveň kritizoval předchozí administrativu, která podle něj zemi na nic nepřipravila.

Forex: Závěr týdne ve znamení sladké tečky pro investory
05.06.2020 Prakticky po celý týden panovala na globálních i tuzemských finančních trzích dobrá nálada. Primárně ji táhnou očekávání, že to nejhorší, myšleno duben, je za námi. Nyní ekonomika ožívá a hospodářské politiky se snaží růst dále podporovat. Evropská komise finišuje s přípravou rozvojového fondu, ECB navyšuje pandemický program odkupu aktiv, německá vláda schválila další fiskální balíček. Do toho přineslo dnešní odpoledne opravdu pozitivní šok. Navzdory všem očekáváním zaznamenal americký trh práce nečekané zlepšení. Pracovní místa v USA již v květnu nezanikala, naopak jich 2,5 milionu vzniklo, míra nezaměstnanosti oproti veškerým předpokladům klesla z dubnové historicky nejvyšší úrovně 14,7 % na 13,3 %. Trh přitom v průměru čekal její razantní růst až na 19 %.

Rozbřesk: Druhá vlna šoků do české ekonomiky - kdo je nejvíc zranitelný?
04.06.2020 Globální trhy jedou na vlně optimismu. Uvolňování karanténních opatření napříč vyspělým světem v kombinaci s masivní reakcí centrálních bank žene akcie vzhůru. Realita v podnikovém sektoru je však stále hodně komplikovaná. Anketa mezi (převážně středně velkými) podniky na naší poslední Ranní kávě z konce května ukázala, že více než 40 % podniků pociťuje přes uvolňování vládních opatření jen velice pomalý návrat k normálu, a proto de facto odkládají všechny naplánované investice.

Forex: Domácí ekonomika v prvním čtvrtletí výrazně propadla
02.06.2020 Tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí prudce poklesla, hlavní efekt koronaviru se však ukáže až v druhém čtvrtletí. Nejvíce postižený byl sektor služeb, zatímco průmysl relativně odolával. Koruna se i nadále veze na pozitivní vlně globálních trhů, kterým pomáhají relativně pozitivní čísla z ekonomiky i příznivý geopolitický vývoj.

Rozbřesk: Po nabídkovém šoku přichází ten poptávkový
29.05.2020 Ekonomika se už pozvolna zase rozbíhá, ale na to, aby se dostala do původní kondice, ji čeká ještě hodně dlouhá cesta. A nenaznačují to jen zpožděná tvrdá data, ale především aktuální průzkumy důvěry a nálady v jednotlivých odvětvích. Ten poslední, vydávaný pod hlavičkou Evropské komise, nevyznívá příliš povzbudivě. Celkově sice došlo k drobnému zlepšení důvěry v ekonomice, zejména díky lepšímu spotřebitelskému sentimentu a dílčímu zlepšení nálad v průmyslu a obchodě. Za souhrnnými čísly se však skrývají i docela zajímavé trendy, které s celkovým vyzněním průzkumu docela kontrastují.

Jediná jistota: Nemovitosti zdraží. Otázka je, kdy přesně…
26.05.2020 Když se nedávno poprvé historii prodávala ropa za zápornou cenu, mnozí si ťukali na čelo. Kdo to kdy viděl, aby kupující dostal ještě navrch zaplaceno za to, že něco kupuje.

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data ze Spojených států nepotěší
25.05.2020 Data, která budou tento týden přicházet z USA, nepotěší. Jedinou výjimkou by mohl být počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který by měl začít klesat. Spotřebitelskou důvěru, prodeje nemovitostí i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby však čekají další propady. Naopak data z eurozóny by mohla tento týden vyznít pozitivně. Čekáme zlepšení ekonomického sentimentu v eurozóně i německého IFO indexu. Investory budou zajímat i detaily týkající se fondu na podporu ekonomiky eurozóny, které představí Evropská komise. Optimismus však může zkalit revize HDP za Q1 v Itálii a Francii směrem dolů a také inflace v eurozóně blížící se bodu mrazu. V regionu bude zveřejněna česká a maďarská důvěra v ekonomiku za květen, která by již mohla odrážet uvolňování opatření v boji proti koronaviru. Čeká nás i zasedání polské a maďarské centrální banky, které nechají sazby beze změny a také zpřesněné odhady HDP obou zemí.

Uklidňující se EUR/USD
24.05.2020 Nedávno jsem psal o tom, jak je dobré mít flexibilní strategii, která umí reagovat na volatilitu trhu a díky tomu vytěžit z trhu maximum možného. Také jsem už psal o tom, že se příliš nezabývám tím, abych dělal nějaké analýzy. Až na jednu výjimku.

Okénko trhu - optimismus na trzích vyprchává, koruna oslabuje
22.05.2020 Guvernér ČNB Jiří Rusnok v dnešním rozhovoru uvedl, že výrazný makroekonomický šok způsobený pandemií Covid-19 vyvolal rychlou reakci měnové politiky, kdy úrokové sazby ve třech krocích poklesly až do blízkosti nulové úrovně. V důsledku propadu ekonomického výkonu a ztráty poptávky Rusnok očekává, že dojde rovněž k rychlému sestupu inflace do blízkosti dvouprocentního cíle a pravděpodobně i pod něj. Současně ekonomice pomáhá i slabší úroveň kurzu koruny. Použití záporných úrokových sazeb nelze podle něho zcela vyloučit, protože patří do teoretického repertoáru nástrojů v mimořádných situacích, nicméně v našich podmínkách si negativní úroky dokáže představit jen velmi obtížně. Argumentuje tím, že na finančním trhu existuje stále značný přebytek likvidity, a není tedy omezena dostupnost úvěrů. Navíc tuzemská inflace je stále výrazně vzdálená nule. V podobném duchu se včera vyjádřil i další člen bankovní rady V. Benda. Podle něho představuje dosavadní snížení úrokových sazeb o 200 bazických bodů dostatečné uvolnění měnové politiky v reakci na koronavirovou krizi a centrální banka v tuto chvíli nepotřebuje sáhnout po nestandardních nástrojích. Model se zápornými úrokovými sazbami není mezi členy rady příliš populární a podle něho se ani banka nechystá vrátit k již vyzkoušené politice umělého oslabování koruny.

Rozbřesk: Aktivita ve firmách se začíná vzpamatovávat, k dobrým časům je ale hodně daleko
22.05.2020 To nejhorší je za námi, ale vyhráno zdaleka není. Asi tak nějak by se daly shrnout včera zveřejněné květnové indexy nákupních manažerů za eurozónu. Nový výsledek potvrdil, že dubnová čísla byla (prozatím) naprostým dnem firemní aktivity a ekonomika se začíná pomalu vzpamatovávat s tím, jak opadávají restrikce a podniky ukončují nucené i dobrovolné odstávky. Celkový kompozitní PMI vyšplhal z předchozích 13,6 na 30,5 bodu, avšak k neutrální padesátkové hranici zbývá ještě extra velký kus cesty. A totéž vlastně platí i pro všechny zveřejněné dílčí subindexy, tedy pro výrobu, nové zakázky i zaměstnanost nebo pro jednotlivé země, jejichž předběžné výsledky byly včera rovněž zveřejněny.

Rozbřesk: Další propad prodejů aut v EU, tentokrát o více než tři čtvrtiny
19.05.2020 Už v březnu se evropský trh s osobními automobily, měřený registracemi nových osobních aut, propadl o více než polovinu, v dubnu to bylo meziročně dokonce o tři čtvrtiny. Pandemie koronaviru a s ní spojené restrikce a dobrovolné odstávky výrobců v podstatě zcela ochromily prodej osobních vozů napříč kontinentem a výrazný pokles prodejů byl patrný i v zemích, které k žádným razantním restrikcím nepřistoupily. Prozatím šlo o tzv. nákladový šok, který kromě zmíněných restrikcí a odstávek umocnilo i zamrznutí dodavatelských řetězců v rámci některých výrobních skupin.

Koruna oslabuje, česká ekonomika už v prvním čtvrtletí zažila největší negativní ekonomický šok od svého vzniku, a to je jenom začátek. Maďarsko překonalo očekávání trhu, na rozdíl od Česka roste
15.05.2020 Propad české ekonomiky byl v letošním prvním čtvrtletí mírně hlubší, než se čekalo. V meziročním vyjádření klesl reálný hrubý domácí produkt země o 2,2 procenta, vyplývá z dnešních předběžných dat ČSÚ. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s poklesem čítajícím rovná dvě procenta.

Průzkum: Oživit českou ekonomiku se podaří příští rok, HDP poroste
12.05.2020 Česká ekonomika by se měla ze současné krize vzpamatovat příští rok. Podle průzkumu poradenské společnosti KPMG, který má ČTK k dispozici, si to myslí bezmála dvě třetiny transakčních expertů. Více než polovina z nich odhaduje, že příští rok poroste hrubý domácí produkt (HDP). Trh fází a akvizic by se měl ke stavu před krizí podle 54 procent respondentů vrátit nejpozději v roce 2022. Oslovení odborníci předpokládají také snížení hodnoty společností, nejčastěji do 30 procent.

Bankovní rada ČNB razantně krájí sazbu na 0,25 %
07.05.2020 Bankovní rada České národní banky snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o třičtvrtě procentního bodu na 0,25 %. Zároveň snížila lombardní sazby na 1,00 % a diskontní sazby na 0,05 %. Jedná se o razantnější krok, než čekal trh. Ten včetně nás předpokládal pokles o půlprocentního bodu na 0,5 %.

Rozbřesk: ČNB sníží sazby a odkryje míru svého pesimismu
07.05.2020 Hlavní událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB, od kterého se čeká nejenom snížení sazeb o dalšího půlprocentního bodu, ale také nová prognóza a případně i osvětlení záměrů centrální banky na dluhopisovém trhu.

Pohonné hmoty zlevňují. Benzín prohlubuje své takřka jedenáctileté minimum a je právě teď v ČR nejdostupnější minimálně od druhé světové války
07.05.2020 Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu zmírnily svůj propad z předešlých sedmi dní. Zlevňování je v posledních takřka čtyřech měsících prakticky soustavné. Bude navíc ještě pokračovat, byť s postupným otevíráním naší i zahraničních ekonomik během května postupně ustane.

Jaký další vývoj cen ropy můžeme očekávat?
06.05.2020 Cena ropy v průběhu března a dubna propadala v reakci na koronavirovou krizi. Doprava byla výrazně omezena, přičemž například letecká doprava takřka zkolabovala. Poptávka po ropě se logicky vydala stejným směrem. V dubnu klesla o 35 mil. barelů denně, což představuje přibližně třetinu globální denní poptávky. Naproti tomu nabídka ropy na trhu se téměř nezměnila. Dle dat agentury Bloomberg dosud nabídka ropy ve Q2 2020 dosahuje na 99 mil. barelů ropy denně. Oproti prvnímu kvartálu se tak jedná o pokles o pouhých 1 - 2 mil. barelů denně. Důsledkem masivního přebytku nabídky nad poptávkou je rychlý růst zásob na souši i ve formě plovoucích zásobníků (tankerů) na moři. Růst zásob byl dokonce tak rychlý, že se americká ropa poprvé v historii obchodovala v negativním teritoriu. Tuto epizodu sice máme za sebou, ale jednalo se o poslední podobnou situaci? Čeho se můžeme na ropě dočkat v následujících týdnech a měsících?

Zakázky německého průmyslu kvůli koronaviru rekordně klesly
06.05.2020 Průmyslové zakázky v Německu v březnu klesly ve srovnání s předchozím měsícem o 15,6 procenta, což je nejvyšší propad od začátku měření v roce 1991. Za propadem je pandemie nemoci covid-19, která snížila poptávku z domova i ze zahraničí. Ve své zprávě to dnes uvedl spolkový statistický úřad.

Rozbřesk: Nabídkový šok drtí český průmysl, koruna vyčkává na novinky z ČNB
05.05.2020 Ještě sice nemáme v rukou ani březnové výsledky průmyslu, které ukážou, jak na toto největší tuzemské odvětví dopadl nabídkový šok, respektive dobrovolné odstávky v autoprůmyslu nebo zamrznutí dodavatelských řetězců, a už je k dispozici soft náhled na dubnový vývoj v podobě indexu nákupních manažerů (PMI).

Benzín je právě teď v ČR nejdostupnější minimálně od druhé světové války. Za průměrnou mzdu jej lze koupit pětkrát více než roku 1953 či šestkrát více než v roce 1990
05.05.2020 Pohonné hmoty v ČR jsou v těchto dnech nejdostupnější v celé historii země minimálně od druhé světové války. Za celou tu dobu totiž v českých zemích nikdy nebylo možné za částku odpovídající průměrné hrubé měsíční mzdě pořídit tolik litrů benzinu či nafty jako právě v horké současnosti. Důvodem je zejména obecná ekonomická prosperita celé druhé poloviny končícího desetiletí, ale nejnověji také mimořádný vývoj na světovém trhu s ropou.

Obnovené americko-čínské napětí vrhá stín na finanční trhy
04.05.2020 Akciový trh si minulý týden nevedl nejlépe a své obchodování uzavřel s týdenní ztrátou. Ve středu sice akcie rostly o 2,66 %, další dny však přehouply týden do červených čísel. Negativní nálada se přenesla i do úvodu tohoto týdne.

Elektřina v prodeji za zápornou cenu
04.05.2020 Koronavirová krize otřásla s cenami ropy, ale i elektřiny, která se poprvé v české historii prodávala v pondělí během Velikonoc za zápornou cenu.

Rozbřesk: Fed čeká oživení U, co nového dnes představí ECB?
30.04.2020 Jak se dalo očekávat, tak Fed svou politiku na dubnovém zasedání nikterak nezměnil, neboť již během března prakticky vystřílel celou svoji munici. Oficiální úrokové sazby v USA tedy zůstávají na technické nule a Fed bude nakupovat vládní a hypoteční dluhopisy tak, jak to bude potřebovat. Americká centrální banka je však připravena dělat více, byť si je dobře vědoma svých limitů, a proto ústy svého šéfa J. Powella vybízí Kongres, aby byl fiskálně ještě agresivnější. Fed je přitom evidentně připraven rozpočtovou robustní expanzi podporovat svou uvolněnou politikou, přičemž má v záloze i další úvěrové programy. Alespoň tak v kostce vyzněla první tisková videokonference šéfa FOMC, kterou zorganizovala pandemie.

Důvěra v českou ekonomiku v dubnu klesla o rekordních 19,6 bodu
24.04.2020 Důvěra v českou ekonomiku zaznamenala v dubnu největší pokles od začátku sledování Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Klesla o 19,6 bodu na 74,8 bodu. Pod osmdesátibodovou hranici spadl indikátor důvěry naposledy v březnu 2009, tedy v době vrcholící finanční krize. Důvěra v dubnu rekordně poklesla mezi podnikateli i spotřebiteli. Důvodem je strach z pandemie koronaviru, uvedli statistici. Důvěru v ekonomiku ČSÚ sleduje od roku 1993, začínal ale s jinou metodikou, než kterou používá nyní.

Komodity: Ceny ropy díky napětí na Blízkém východě o nižší těžbě rostou
23.04.2020 Ceny ropy dnes na trhu výrazně rostou. Způsobilo to rostoucí napětí na Blízkém východě, ale také snížení těžby některými velkými producenty, které má omezit nadbytek ropy na trhu, doprovázené sliby některých vlád, že poskytnou svým ekonomikám další pomoc, aby zmírnily negativní dopady koronavirové pandemie na hospodářský růst. To by mohlo podpořit poptávku po ropě.

V USA zmizela všechna nová místa od krize, Evropa v hlubokém útlumu, akcie však rostou
23.04.2020 Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA se dál snižuje, a to v minulém týdnu na 4,4 milionu, což zhruba koresponduje s tržními odhady. Kumulativně už současná krize stála ekonomiku i přes veškerou snahu vlády za posledních pět týdnů 26 milionů pracovních míst. To je o pár milionů víc, než trh práce vytvořil od začátku oživení v roce 2010.

Jihokorejský HDP v 1. čtvrtletí klesl nejvýrazněji od roku 2008
23.04.2020 Jihokorejská ekonomika v důsledku koronavirové krize utrpěla nejprudší mezičtvrtletní pokles od konce roku 2008. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle dnešních údajů centrální banky v letošním prvním čtvrtletí snížil o 1,4 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy o 1,3 procenta vzrostl, informovala agentura Reuters.

Čína kvůli koronaviru varuje před hrozbou potravinové krize
20.04.2020 Pandemie způsobená koronavirem by mohla vyvolat šok v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty a spustit novou globální potravinovou krizi. Uvedl to dnes náměstek čínského ministra zemědělství Jü Kchang-čen. Některé země už omezily vývoz hlavních obilovin a zvýšily nákupy do svých rezerv, upozornila agentura Reuters.

Handelsblatt: Koronavirus vrhá rozvíjející se země zpět do bídy
19.04.2020 Rozvíjející se země, včetně některých států ve východní Evropě, budou pociťovat následky koronaviru déle než ty rozvinuté. Rostoucí zadlužení by mnohé z nich mohlo dohnat až na hranici bankrotu, píše na svém webu německý hospodářský deník Handelsblatt.

Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 1. čtvrtletí: S Teslou si investoři užili pořádnou jízdu
15.04.2020 Po pomalém lednovém vzestupu přišla pandemie viru COVID-19, která během pár týdnů spláchla všechny zisky do kanálu. To bylo nejlépe vidět na akciích Tesly, které si v 1. kvartále užily divokou jízdu. Začalo to uzavíráním krátkých pozic, které přineslo růstovou špičku a nárůst ceny o 50 %, a skončilo karanténou, kterou doprovázel pád zpět na hladinu odpovídající začátku roku.

Analýzy makroindikátorů: Inflace bude proměnlivější, ale měla by klesat
14.04.2020 Inflace v březnu zpomalila. Klesly zejména ceny u čerpacích stanic zatímco růst cen potravin a tabáku byl slabší než jsme čekali.

Inflace brzdí vlivem levné ropy
14.04.2020 Spotřebitelské ceny v březnu oproti únoru v průměru klesly o 0,1 %, když trh čekal růst o 0,1 %. Meziroční míra inflace tak zpomalila na 3,4 % z únorového tempa 3,7 %. Prognóza ČNB ukazovala 3,6 %, ale opírat se o předchozí prognózy je nyní poněkud zavádějící.

Rozbřesk: Skryté signály českého trhu práce
09.04.2020 Čísla, která reprezentují vývoj po startu nákazy, na sebe strhávají větší pozornost než jakákoliv z období před korona-krizí. Ať už šlo o indexy nákupních manažerů po celé Evropě nebo aktuální statistiky z jednotlivých trhů práce, které začínají ukazovat první reakce firem na kombinovaný nabídkový a poptávkový šok. Březnové výsledky, jejichž kompletní sada byla zveřejněna teprve včera (byť o míře nezaměstnanosti MPSV informovalo už před několika dny) naznačují, že velké drama se v závěru předchozího měsíce ještě rozhodně neodehrálo.

Investovať na akciovom trhu sa stále oplatí
08.04.2020 Akciové indexy rastú od dna už viac ako dva týždne a práve teraz je správny čas zamyslieť sa nad tým, ako dlho to bude trvať. Dosiahli sme už na dno aktuálnej krízy a budú indexy ďalej rásť alebo sa pozeráme na pascu pre býkov? Z pohľadu dlhodobého investovania to nemusí byť až tak kritické.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
07.04.2020 1) Obchodování na evropských trzích začalo dnes více než 2 % v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní růst v naději, že vrchol epidemie způsobené koronavirem už má Evropa za sebou. Během dopoledne se pohybovaly více méně do boku. Futures na americké akcie se dvě a čtvrt hodiny před začátkem seance pohybovaly rovněž v plusu.

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
07.04.2020 Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 procent, což bude nejprudší tempo od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Ve své studii to předpovídá společnost Coface. Dříve počítala s nárůstem počtu bankrotů o pouhá dvě procenta.

Demografické nedostatky ovlivní ekonomiku
06.04.2020 Mnozí investoři jsou toho názoru, že nejnovější vývoj na trzích v souvislosti s pandemií viru COVID-19 představuje jen dočasný propad 10letého dlouhodobě býčího trhu, podobný těm, k nimž došlo v letech 2011 a 2016. Jejich hlavním argumentem je, že uvolněná monetární politika, tedy nízké úrokové sazby a přizpůsobivá monetární politika, jako je QE, zafunguje jako hlavní hnací síla trhu.

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Těžké týdny za námi, špatná data před námi
06.04.2020 Tento týden přinese další kroky hospodářských politik na podporu ekonomik. Čínská centrální banka pravděpodobně sníží úrokové sazby. Ostře sledované bude úterní zasedání Euroskupiny. Eurozóna dychtivě očekává silný fiskální impuls a mocně se hovoří o možnosti emise společného eurodluhopisu. Ač je patrné, že k tomuto tématu nyní ochotněji přistupují i země jako Německo, byla by shoda již tento týden skutečně pozitivním překvapením.

Předpověď: Zlato, Ropa, VIX a S&P 500
05.04.2020 Ano, vím, že jsem slíbil, že už nikdy nebudu dělat žádné předpovědi. Tím spíš, že si pamatujeme, jak dopadla ta jediná, kterou jsem zatím udělal.
Související klíčová slova:
FOREX | Partneři | FXstreet | Bitcoin | Intervence | Exotické měny | Kvantitativní uvolňování | Brexit | Čína | Japonsko | Video | Finance | Peníze | Stříbro | Akciové indexy | Akciový index | Moody's | Fitch | Korelace | Equity | Inflace | Deflace | OECD | EUR/USD | USD/JPY | AUD/USD | Nasdaq | Dow Jones | Světová banka | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | Britská libra | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | Euroskupina | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Devizové rezervy | Brazilský real | Bezpečný přístav | Monetární politika | Měnová politika | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Pražská burza | Česká měna | Polsko | Turecko | Španělsko | Apple | Středoevropské měny | Polský zlotý | Evropské akcie | Analytik | New York | Take-Profit | Ceny ropy | Spekulace | Ropa Brent | Ropa WTI | Česká koruna | Americké akcie | Medvědí trh | Býčí trh | ETF | Private equity | Dluhopisový trh | Dividendy | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Lehman Brothers | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | EUR/CHF | Export | Import | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/BRL | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Rozpočtový deficit | Spready | Eurodolar | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Akvizice | Alokace | Americký dolar | Analýza | Zhodnocení | Ask | B/E | Bank of England | Bankovní rada | Bear | Bid | Bloomberg | Bod | Burza | CBOE | CFD | CME | Cash flow | Centrální banka | Centrální banky | Certifikát | Konsolidace | DAX | Depreciace | Dezinflace | Distribuce | Dluhopis | Dow Jones Industrial | ECB | ESM | Ekonomika | Emerging markets | Emise | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | FOMC | Fannie Mae | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Fiskální politika | Hedge fondy | Forward | Futures | G10 | Grafy | Hedging | Hedge | High | Index DAX | Index PX | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Inflační cíl | Investice | Investor | Investování | Japonský jen | Komodity | Korekce | Kurz | Kurzy měn | Likvidita | Long | Long pozice | MACD | MAE | MMF | MT4 | Margin | MetaTrader | Mezinárodní obchod | Momentum | Měna | Finanční instituce | Měnové páry | Měnový pár | Měny | Fluktuace | Nabídka | Nástroj | Obchodní bilance | Obchodník | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Obligace | Open | Open interest | P/E | Pakt stability | Peněžní zásoba | Platební bilance | Portfolio | Pozice | Prodejní cena | Produktivita práce | Prémie | Rally | Rating | Ratingová agentura | Repo sazba | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Short | Směnný kurz | Splatnost | Spread | Stagflace | Stop-Loss | Swiss | Ticker | Tištění peněz | Trading | Trend | Tržní kapitalizace | Ukazatel | VIX | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Wall Street | Warren Buffett | ZEW index | Bondy | Zlato | Švýcarský frank | ČNB | Česká národní banka | Úroková míra | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | UBS | Citibank | Dluhopisy | JPY | CHF | CAD | AUD | GBP | ČEZ | Obchodování | Morgan Stanley | EMU | Goldman Sachs | Objem obchodů | Evropa | Panevropský index | Finanční krize | Citigroup | Cena zlata | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Komerční banka | Patria | Komoditní trhy | Americký prezident | XTB | Saxo Bank | Admiral Markets | Indexy | Úroková sazba | Americká lehká ropa | Spekulanti | Globální ekonomika | Jihoafrický rand | Čínské akcie | Investoři | Produkce ropy | Fond | Měnový výbor | Stimulační opatření | Program nákupů dluhopisů | EU | Finanční sektor | Ministři financí | Vývoj ceny | Aukce | Aktuální kurz | Zasedání ECB | Ekonom | Byznys | Business | Pravděpodobnost | Drahé kovy | BNP Paribas | Hospodářská krize | Makroekonomická data | Zisk | Berkshire Hathaway | Ropný trh | Těžba ropy | Sázka | Ceny komodit | Kurz eura | Kurz koruny | Zkušenosti | Panika | Optimismus | Výsledky | Strach | Trpělivost | Index nákupních manažerů | Obchodní příležitosti | Bohatství | IEA | Credit Suisse | Japonská měna | Ozvěny trhu | Uvolnění měnové politiky | Intervenovat | ČSOB | Partners | Gold | Obchodovat | MT5 | Deutsche Bank | Investiční banka | Analytický tým | Aktuální kurzy | Regulace | Portfolio manager | Financování | Investiční společnosti | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Nasdaq Composite | Makro | Výrobní náklady | Eurostat | Český statistický úřad | Obchodní seance | Makrodata | Devizové intervence | EUR/HUF | Facebook | Akcenta | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | BCPP | Mezinárodní měnový fond | Žlutý kov | Zásoby ropy | Japonská centrální banka | ADP report | Financial Times | Bankrot | Ceny akcií | Obchodníci | Vzdělávání | Komunita | Praxe | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Aktivum | Delta | Index | Investiční strategie | Odpor | Podpora | Volatilní | Akcie ve světě | Aktuální cena ropy | Aktuální kurzy měn | Americká centrální banka | Americká centrální banka FED | Analýzy | Banka | Bankovní rada ČNB | Barel ropy | Běžný účet | Běžný účet platební bilance | Brent | Capital Markets | Cena | Cena akcií | Cena ropy brent | Cena ropy na světových trzích | Ceny stříbra | Ceny zlata | Čínská ekonomika | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | České akcie | České koruny | DAX 30 | DJIA | Dolar | Dolary | Ekonomická krize | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Ekonomika USA | Elektřina | ETF fondy | Eura | Evropská měna | Evropské měny | Finanční služby | Fondy | Forex kalendář | ForexFactory | ForexFactory.com | Forexu | Frank | FXstreet.cz | Graf | Guvernér české národní banky | Guvernér ČNB | Hang Seng | HDP Francie | HDP v ČR | HDP v Evropě | Hodnota zlata | Hrubý domácí produkt | Index Dow Jones | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Index VIX | Index volatility | Investiční | Investiční poradenství | Zlaťáky | Investing | Irsko | ISM | J&T Banka | J&T | Jádrová inflace | EBay | Jiří Rusnok | Kam investovat | Komoditní | Komoditní burzy | Korporátní dluhopisy | Koruna posiluje | Kurz amerického dolaru | Kurz EUR | Kurz eura k dolaru | Kurzy | Libra | Lira | Maďarsko | Makroekonomické ukazatele | Management | Market | Markets | MetaTrader 5 | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nákup dluhopisů | Největší ekonomika světa | Nemovitosti | Oslabení koruny | Oslabování koruny | Patria Online | PayPal | Portfolia | Prezidentské volby | Pro investory | Prognóza | Pšenice | Rakousko | Reuters | Roboti | Ropy | RUB | Rubl | Ruská ekonomika | Růst HDP | Signály | Směnárny | Société Générale | SPX | SP500 | Státní dluh | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Těžba ropy v USA | Trh | Tržní hodnota | Tržní podíl | Twitter | Velká Británie | Volatility | Výprodej | Vývoj cen ropy | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj inflace | Vývoj mezd | Vývoj nezaměstnanosti | Webináře | WTI | Země EU | Země eurozóny | Zkušenost | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Tradeři | Diskontní sazba | EUR/PLN | CNBC | ZEW | EIA | ING | Mojmír Hampl | Benzín | Buffett | Andrej Babiš | CEPS | Cílová cena | Daniel Beneš | Ekonomika Číny | Elon Musk | Indie | Měď | MIC | Ministerstvo financí | Obchodní den | P.A. | Překoupení | Redukce | ROCE | Sekundární trh | Tim Cook | Vláda ČR | Itálie | Spojené státy | CMC Markets | Vybírání zisků | Převis | Primární emise | Hrubý domácí produkt (HDP) | M2 | Tržby | Zaměstnanost | Úvěr | QE | Světové ekonomiky | Investiční analytik | Komise | Kontrakt | Federální rezervní systém | Volby | Cukr | Retail | Burze | Graf EUR/USD | Aramco | Capital Economics | Markit | Danske Bank | BPI | DPA | Jackson Hole | KPMG | RBC Capital Markets | VP Bank | Microsoft | Bankovní sektor | Institut Ifo | Nordea | Investing.com | Členové OPEC | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | TLTRO | NATO | Ole Hansen | Moody's Analytics | Next Finance | RBC Capital | Agentura AP | BBC | Agentura DPA | Oslabení eura | Reporty | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Thomson Reuters | Fundamentální pohled | HUF/EUR | Polská centrální banka | Brazílie | Japonský premiér | Pokles úrokových sazeb | Čínská centrální banka | Nákupy dluhopisů | Firemní dluhopisy | Nastavení měnové politiky | Úspěch | Růst cen akcií | Podnikání | Euro vůči dolaru | BMW | Automobilový průmysl | Averze k riziku | Kurz české měny | Der Spiegel | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Vývoj akciového indexu | Globální trhy | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Dlouhé pozice | Komoditní stratég | Energie | Společná evropská měna | Zlevnění ropy | Severomořská ropa | Prezident Fedu | Rada ČNB | Kapitálová rezerva | Podnikatelé | Ekonomický a strategický výzkum | Přehled | Klid | Zdravý rozum | Jádrový index | Kč/EUR | Kč/USD | Moneta Money Bank | Polská ekonomika | Il Sole 24 | Volby v USA | Rosněfť | Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO) | Christine Lagardeová | Agentura Reuters | Averze vůči riziku | Sázet | Americké trhy | Futures kontrakty | Swapy | Ekonomická aktivita | Rozdávání peněz | Helicopter money | Fidelity International | Posilování koruny | Cena Brentu | Vývoj ceny ropy WTI | Fundamentální faktory | Základní úrokové sazby | Lídři | Firmy | Vývoj měnového páru | Kapitálové rezervy | Economist | Inflační tlaky | Ekonomické dopady | Na volné noze | IHS | Globální finanční krize | Britská centrální banka | Cenné kovy | Americké státní dluhopisy | Program nákupu dluhopisů | Velké banky | Daňové příjmy | Vladimir Putin | Americký akciový index | Americké akciové indexy | Vývoj akciového indexu S&P 500 | Šok na trhu | S&P Global | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Hlavní indexy | Akcie mediální skupiny CME | Růst akcií | Fitch Ratings | Summit EU | Světové centrální banky | Alibaba | Propad | Bělorusko | Handelsblatt | Úvěrový rating | Kryptoměny | Ropné společnosti | Ropná společnost | Severomořská ropa Brent | Citi | S&P | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Mezinárodní ratingová agentura | Agentura S&P | Guvernér | Agentura Moody's | Agentura Fitch | Výrobní aktivita | Akcie na pražské burze | Ztráty | Euro vůči americkému dolaru | Zvýšení úrokových sazeb | Bezpečné útočiště | Farmaceutické společnosti | Oslabení dolaru | Posílení eura | Akcie na Wall Street | Opatření centrálních bank | Ekonomická data | Americké indexy | Historická minima | Index SPX | Evropský trh | Nejistota | Philip Morris | VIG | Světová finanční krize | Saúdská Arábie | Stagnace | Tempo růstu | Akcionáři | Daně z příjmů | Zajištění | Výnosy amerických dluhopisů | Úvěrové krize | Šéf společnosti | Ethereum | Tesla | Nižší kurz | Odhodlání | Credit Suisse Group | Kryptoměna | Ekonomický institut | Kapitalizace | Steen Jakobsen | Výhled | Bankéři | Bankéř | Uvolnit měnovou politiku | Rekordní minima | Britská vláda | BDO | Americké akciové trhy | Exxon | Chevron | Payrolls | Konsensus | Mzdy | Dobré výsledky | Dnešní zprávy | Britská ekonomika | Americký trh práce | Hlavní evropské indexy | Analytik J&T Banky | Odhady trhu | Ekonomická situace | Globální obchod | Záchranný fond | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Bankovní systém | Krize | Investiční rozhodnutí | Velké zisky | Analytický tým FXstreet.cz | FCA | Finanční ústav | Indikátor vývoje cen akcií | Inflace v Česku | Snížení úrokových sazeb | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Nadbytek ropy | Německé dluhopisy | Výnosy | Shazování peněz z vrtulníku | Měnový pár EUR/USD | Japonská vláda | Americká vláda | Česká vláda | Očekávání analytiků | Americký index S&P 500 | Akciové trhy v USA | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Indikátor důvěry | Čínský statistický úřad | Příjmy | Vydávání dluhopisů | Spotřebitelské výdaje | Indikátory důvěry | Kapitálové strategie | Indexy PMI | Finanční domy | Měny&Sazby | ČTK | Aktuální cena | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | Fiskální stimuly | Belgie | HDP eurozóny | Zasedání americké centrální banky | Vývoj úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Švédsko | Dánsko | Očekávání | Nezaměstnanosti v Německu | Evropský statistický úřad Eurostat | HDP v eurozóně | IHS Markit | Venture Capital | Akcie firem | Generali Investments | Okénko trhu | Fluktuace kurzu | Obchodování ropy | Alokace aktiv | Euler Hermes | Zahraniční forex | Lipow Oil Associates | Nasdaq Composite Index | CoinDesk | Kurzotvorná informace | BHS | René Remšík | Aleš Michl | Vygon Consulting | Anadarko Petroleum | Coinbase | Ekonomické výhledy | Markéta Šichtařová | Obchodování na pražské burze | Vývoj ceny palladia | Palladium | Jerome Powell | Kodak | Masivní výprodeje | Obchodování na trzích | Tržní očekávání | Cena bitcoinu | Trhy dnes | Saxo | Bitcoiny | Wood Mackenzie | OPEC+ | Obchodní válka | Podniky | Asijské akciové trhy | Globální růst | Regionální měny | Obchodní aktivita | Kurz EUR/CZK | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Akcie společnosti | CSI 300 | Geopolitické napětí | Forint | Obchodníci s ropou | Americký S&P 500 | Pokles ceny | Ekonomické krize | Šéf Fedu | Graf indexu | Cena akcií Amazonu | TradeCentrum | Czech Fund | Ritterbusch and Associates | HKD | Profesionální obchodník | Měny v regionu | Dluhopisové výnosy | Spotřebitelská inflace | Akcie v Evropě | Trhy v USA | Trh s ropou | Mileniálové | Reakce trhu | Ruská centrální banka | Vývoj ceny bitcoinu | Cena plynu | Pokles cen ropy | Propad cen ropy | Největší kryptoměna | Christopher Dembik | Posilování eura | Daňové úlevy | EK | Prezident Trump | Nezávislost centrální banky | Náklady na úvěry | Dopady na ekonomiku | Evropská komise | Základní úroková sazba | Veřejný dluh | Alternativa oficiálních měn | Index hongkongské burzy | Kryptoměna Bitcoin | Prezident USA | Majetek | Analytici společnosti | Sazby ČNB | Obchodování na burzách | Makroekonomické statistiky | Evropské dluhopisy | Makroekonomické strategie | Pozornost trhu | Mezinárodní investoři | Vývoj na dluhopisovém trhu | Martin Sklenář | Michal Uma | Rekordní růst | Zájem investorů | Inflace v ČR | Uber Technologies | Statistický úřad | Podnikatelská nálada | Podnikatelská nálada v Německu | Technologický Nasdaq | Inflační očekávání | Graf indexu S&P 500 | Český průmysl | Cena pohonných hmot | Podíl nezaměstnaných | Zahraniční investoři | Michal Brožka | Slabší dolar | Akciové futures | CNY | Pokles sazeb | Vývoj amerického dolarového indexu | Sójové boby | Německé firmy | Ceny pohonných hmot | Pokles kurzu | Moje obchody | Akcie klesají | Oživení světové ekonomiky | Brexit bez dohody | Boris Johnson | Riziko recese | Americké společnosti | Snížení sazeb | Záporné sazby | NASDAQ 100 | Capital Partners | Pokles úroků | Růst ceny zlata | Vývoj na trzích | Ekonomické vyhlídky | Výnosové křivky | Pokles cen | Americké futures | Snížení úroků | Výkonný ředitel | XTB Research | Štěpán Křeček | Šéfové států | Britský premiér | Tomáš Pfeiler | Poskytování úvěrů | Oživení ekonomiky | Ekonomické problémy | Pohonné hmoty | ISM index | Alan Greenspan | Růst mezd | KB | Tiering | Saudi Aramco | Televize CNBC | Vývoj ceny cukru | MT5 Supreme Edition | PPF | Denní graf | Očekávání trhu | Italská vláda | Povídání o trzích | Backtest | Poptávka po ropě | Pokles ceny ropy | Finanční situace | Snížení daní | Kurzarbeit | Měsíční předpovědi | Ceny palladia | Očekávaný růst | Vývoz ropy | Bilance zahraničního obchodu | Hospodářské dopady | Cíl hospodářského růstu | Největší ekonomika | Tým FXstreet.cz | Banka Goldman Sachs | Trinity Bank | Hospodářské krize | Rozpočtová politika | Automobilky | Rozpočet | MetaTrader 5 Supreme Edition | Deficit | Milan Vaníček | Analytik J&T | Prezident Donald Trump | Peter Garnry | Káva | Michal Dvořák | HDP v USA | Německá vláda | Tomáš Lébl | AXA ČR a SR | Hongkong | Výdaje státního rozpočtu | Ropné firmy | Trinity | ČNB Jiří Rusnok | Nová prognóza ČNB | Býčí signál | Objem | Rijád | František Táborský | Bílý dům | Ekonom BHS | BHS Štěpán Křeček | Obchod | Český trh práce | Trh práce | Analýzy makroindikátorů | Německý průmysl | Obchodní dohody | Myšlenka | Statistické údaje | FRED | Včerejší obchodování | Obrat trendu | Supreme Edition | Růst spotřebitelských cen | Růst ruské ekonomiky | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Americká lehká ropa WTI | Inflace v USA | Ceny pohonných hmot v ČR | ČSÚ | Konkurenceschopnost | Německé hospodářství | Lukáš Jankovský | Předseda představenstva | Luis De Guindos | Statistický úřad Eurostat | Americký dolar dnes | Firma | Data ze Spojených států | Zasedání ČNB | Dynamika HDP | Ekonomiky eurozóny | Reálné ekonomiky | PLN/EUR | Hlavní události | BAT | Martin Krištoff | SP500 CFD | Pfizer | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | TradingEconomics | Souhrn finančních trhů | Ceny v průmyslu | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Server BBC | Maďarská centrální banka | Produkty obchodované s finanční pákou | Studie | Server CNBC | Datový kalendář | Vysoké riziko | Bilance | Index DOW | Americký Senát | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Vývoj trhu | Generální ředitel | PSA | GM | Růst světové ekonomiky | Skupina OPEC+ | Statistici | Negativní nálada | Největší pokles | Ukrajina | Lagardeová | Amazon | Nízké úrokové sazby | Indexy nákupních manažerů | Důvěra v českou ekonomiku | Nadhodnocení | Úrok | Nejbohatší | Miliardy | Důvěra v ekonomiku | Admiral Markets Forex Kalendář | Vyhlídky | Sdružení automobilového průmyslu | Průzkumy | Výměny akcií | Legislativa | Domácí měny | Americká data | Švýcarská ekonomika | SECO | Hospodářské záležitosti | Inflační cíle | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Index Exportu | Helena Horská | Ekonomka Raiffeisenbank | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Otto Daněk | Zveřejněná data | Data o HDP | Vládní bondy | Financovat | SMA | Omezení těžby | Statistika | Předpovědi | Technologický sektor | Napětí mezi USA a Čínou | Ceny výrobců | Průmysl | Mzdový nárůst | ADP | Jan Vejmělek | Zakázky německého průmyslu | Průmyslové zakázky v Německu | HUF | PLN | Mario Centeno | Šéf euroskupiny | Na burze | Drahý kov | Deficit zahraničního obchodu | Propouštění | Dnešní data | Impuls | Průmyslová výroba v Německu | Rostoucí náklady | Výrazný pokles | Čínské zboží | Ceny potravin | Čínský vývoz | Šinzó Abe | Další rozvoj | Rozvoj | CFD World | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Investujte na Forexu | Oslabuje dolar | Koruna dnes | Zdražování | Ceny zboží | Problémy | Soukromé podniky | NAFTA | Vládní výdaje | Tomáš Holub | Člen bankovní rady | Breaking | Úvěrové pojišťovny | Pojišťovny | Total | Růst spotřebitelských cen v USA | Americké ministerstvo práce | Zasedání FOMC | Prognózy | Nejistoty | Těžba ropy v Rusku | Evropský průmysl | Philip Morris ČR | Světové obchodní organizace | Výsledek voleb | GBP/EUR | Výhled centrální banky | Plyn | Dobrá nálada | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Zavedení cel | Moskva | Americká ropná společnost | Členové Organizace zemí vyvážejících ropu | Mylan | Centrální banky USA | Míra | Jaderné elektrárny | Ohlédnutí | Nižší ceny ropy | Úroky | Konec roku | Epidemie afrického moru | Epidemie afrického moru prasat | Měnové politiky | Uvolněné měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Bankovní rada České národní banky | Premiér Boris Johnson | Předseda | Investujte | Americké centrální banky | Rozhodnutí ČNB | Trumpova administrativa | ČNB dnes | Vojtěch Benda | Vánoce | Kupní síla | AXA | Ředitelka | Italský premiér | xStation5 | Disney | Rozpočtové politiky | Next Finance Markéta Šichtařová | Americké vlády | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Bydlení | Uber | Česká zbrojovka | EY | Ztráta | Úbytek | NERV | BREAKING | Stratég | Giuseppe Conte | Roční růst | Citelné zdražování | ACEA | Miliardy korun | Vývoj měnového páru EUR/HUF | Demokratické strany | Koruna posílila | Peking | Investiční ředitel | Americký index | Wirecard | Singapur | Napětí na Blízkém východě | Ziskovost | Tuzemská ekonomika | Hospodaření | American Airlines Group | Wood and Company | Analytik Wood and Company | Zvýšení inflace | Růst měnového páru | Růst poptávky | Nízké ceny ropy | Předpokládaný vývoj | Pracovní trh | Teherán | Napětí mezi USA a Íránem | Návratnost | Inovace | Washington | Ceny ropy dnes | Výprodeje akcií | Analytik skupiny AXA | O2 | Letecké společnosti | Miliardy eur | Irák | Ministr energetiky | Čeští exportéři | USA Donald Trump | Světová banka (SB) | Von der Leyenová | Míra nezaměstnanosti v ČR | Asociace exportérů | Budoucnost | Švýcarská vláda | Ifo | Clemens Fuest | Experti | Dramatické dopady | Šéf Ifo | Zemědělství | Spolkový statistický úřad | Předběžné výsledky | Poradenství | Mzdová dynamika | Inflační překvapení | Nový rekord | Ministerstvo práce | Iniciativa | Podnik | Tuzemská inflace | Proinflační | Luboš Růžička | Vyšší inflace | Tržní sazby | Bloky | Snížit úrokové sazby | Inflace v prosinci | Růst cen potravin | Analytička | Ukazatele | Šéf Bílého domu | Cenové tlaky | Dobré zprávy | Americké ministerstvo | Spotřebitel | Nájemné | Nájmy | Nejobchodovanější akcie | Horší data | Hotovostní prostředky | Prognózy ČNB | Krach | Očekávaný vývoj | Komunikace | Trump | Pozitivní zprávy | Mezinárodní organizace práce (ILO) | Mezinárodní organizace práce | ILO | Prezident | Výsledkové sezóny | Koronavirus | Výsledky průzkumu | Jihokorejská ekonomika | Samsung | 100 miliard dolarů | Obchodní vztahy | Trhy | Šíření nového koronaviru | Evropské ekonomiky | Pražské burzy | Šíření koronaviru | Koruna oslabuje | Ratingová agentura Fitch | Stabilní výhled | Zvýšení účinnosti | Virus | Asijské indexy | Akciové trhy v Evropě | Negativní dopad | Pokles | Situace | České měny | Ifo Clemens Fuest | Americký kongres | Meziroční růst | Zdravotní pojištění | Vít Hradil | Růst inflace | Stratég Saxo Bank | Epidemie koronaviru | Typ koronaviru | Nový typ koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Natland | Analytik skupiny | IHNED | Vysoká inflace | Ceny Bitcoinu | Dnešní datový kalendář | Boeing | Vstupy | Lehká ropa WTI | Raiffeisenbank a.s. | Viceguvernér ČNB | Zlepšení | Úsilí | Spekulativní kapitál | Obchody | Výdaje | Strach z koronaviru | Daň z příjmu | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Dopady koronaviru | Hospodářské dopady koronaviru | BP | Optimismus na trzích | Americký ISM | Prodeje aut | Adidas | Sazby beze změny | SEC | Americké ekonomiky | Ekonomický dopad | Průměrná cena | Obchodovanie | Britský statistický úřad | Propad průmyslu | Medvědi | Poptávky po ropě | Organizace zemí vyvážejících ropu | Americká inflace | Marek Mora | Politika centrálních bank | Výrobce elektromobilů | COVID-19 | Zemědělské komodity | Kukuřice | Týden na finančních trzích | Kurzové změny | Snížení ekonomické aktivity | Ekonomické aktivity | Ministerstvo financí ČR | Index CSI 300 | Prudký propad | Ekonomický dopad koronaviru | Dopad koronaviru | Střední podniky | České banky | Šíření koronavirové nákazy | Index aktivity | Největší ztráty | Průmysl a zahraniční obchod | Šéfka ECB | Cestovní kanceláře | AXA ČR | Tržní úrokové sazby | Průměrná mzda | Americký Fed | Stabilita | Jižní Korea | Cestovní ruch | Toyota | Vývoj | Nafta v ČR | Hospodářská politika | Nová data | Řešení šoků | Snížení těžby | Michel Barnier | Průměrná hrubá měsíční mzda | Mzda | Mzdový růst | Mediánová mzda | Vládní opatření | Výkyvy | Ropná válka | Světový trh s ropou | Společnost IHS Markit | Schůzka skupiny OPEC+ | Schůzka skupiny OPEC | Cenová válka | Čínské exporty | Kolaps cen | Kolaps cen ropy | Snížení průmyslové aktivity | Inflace v únoru | Míra inflace v únoru | Cenové války | Videokonference | Lídři EU | Rishi Sunak | Pomoc ekonomice | Premiér Giuseppe Conte | Italský premiér Giuseppe Conte | Restrikce | Hospodářský šok | Negativní hospodářské dopady | Povzbuzení ekonomiky | Zákaz cestování | Prudký pokles | Průmysl a stavebnictví | Aerolinky | Air France-KLM | Nouzový stav | Masivní nákupy | Počet firemních bankrotů | Stav nouze | Bankovky | Prudké výkyvy | Profitovat | Pozitivní impulz | Impulz z Itálie | Dostatek likvidity | Finanční armagedon | Bezprecedentní volatilita | Další vývoj | Finanční armageddon | Armageddon | Udržení likvidity | Těžaři ropy | Generovat cash-flow | Íránská ropa | Desetileté dluhopisy | Desetileté dluhopisy v USA | Zahraniční spekulativní kapitál | Karanténní opatření | Restriktivní opatření | Eurozóna stimuly | Stimuly | Silný propad | Brusel | TARP | Pokles HDP | Fiskální politiky | Světové organizace | Největší propad | Cenový vývoj | Bleskový průzkum | Průzkum Fidelity | Pokles české ekonomiky | Silný pokles | Šíření viru | Fiskální balíček | Stimul | Nákupy vládních dluhopisů | Zastavení výroby | Měnové podmínky | Půjčky pro firmy | Mamutí balíček | Justin Trudeau | Kanadský premiér | Propad poptávky | Viceprezident | Spotřebitelé | Zotavení ekonomiky | Nemoc COVID-19 | Britská Kolumbie | Kanadská provincie | Zamezení šíření viru | Dopady koronavirové pandemie | Dopady pandemie | Pandemie COVID-19 | Historie | Počet nakažených | Historický pád cen | Mimořádná opatření | Spiegel | Žádosti o podporu | Britská centrální banka dnes | Negativní dopady krize | Dopady krize | Snížení základní úrokové sazby | Měnový výbor banky | Šíření nemoci COVID-19 | Šíření nemoci | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Rozhodnutí bankovní rady | Tiskové agentury | Pokles cen komodit | Levnější půjčky | Rating vyšší | Ropné cenové války | Zásobníky | Další pokles | Valné hromady | Koronavirová krize | MPSV | MF | Kalifornie | Ministryně práce a sociálních věcí | Ministryně práce | Kongres | Index ISM | Manufacturing | Komerční banky | Republikáni | Demokraté | Návrh zákona | Domácnosti | Il Sole 24 Ore | Asociace | Průmyslové komodity | Investiční banka Goldman Sachs | Lék na krizi | Hotovost | Helikoptérové peníze | Evropská opatření | Uttarpradéš | Indický stát | Fiskální balík | Přehled kurzů | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Vyspělé ekonomiky | Ministryně financí | Futures na americké akcie | Phil Smith | Zápis z posledního zasedání | Nákup aktiv | Index podnikatelské aktivity | Extrémní volatilita | Fond ESM | Záchranný fond eurozóny | Záchranný fond eurozóny (ESM) | Klaus Regling | Šéf ESM | ESM Klaus Regling | ECCL | Úvěrové linky | Speciální úvěrové linky | Enhanced Conditions Credit Line | Stabilizační mechanismus | Stabilizační mechanismus eurozóny | Využití ESM | Možnost využití ESM | Státy používající euro | Všechny státy používající euro | Dávky v nezaměstnanosti | Tým Admiral Markets | Tomáš Raputa | Velká finanční krize | Dividendové výnosy | Bankovní systém USA | Pojišťovací společnosti | Ekonomický dopad viru | Peněžní zásoby | Velikost peněžní zásoby | České státní dluhopisy | Propad indexu | Bezprecedentní propad | Bezprecedentní propad indexu | Další růst | Růst | Vyšší výnosy | United Airlines | American Airlines | Koronavirové krize | Signál | Ratingová agentura S&P | Počet žádostí o podporu | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Tisková konference | Repo sazby | Počet Američanů žádajících o podporu | Státní rozpočty | Biliony | Globální poptávka po ropě | Potenciál | Evropský parlament | Platební neschopnost | The Economist | Boj s koronavirem | České vlády | Výroba automobilů | Marc Schattenberg | Dění ve světě | Ceny elektřiny | Karanténa | Živobytí | Šíření nákazy | Hospodářské dopady šíření koronaviru | Reálné mzdy | Riziko inflace | Klid před bouří | Ekonomiky | VW | Italové | Slovensko | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Růst nezaměstnanosti | Rekordní růst nezaměstnanosti | Hrubý domácí produkt země | Saúdové | Závislost | Práce | Kolaps stříbra | Výprodej ropy | Koronakrize | Špatná data | Vláda USA | Koronabond | Autoprůmysl | Podíl na trhu | FAO | Údaje | Výhled ratingu | Dlužník | Můj trade | Skupina OPEC | DPH | Mexiko | Ropný průmysl | Opatření proti šíření koronaviru | Coface | Společnost Coface | Vládní opatření proti šíření koronaviru | Mladé měny | Výroba v Německu | Pohonné hmoty v ČR | Ostausschuss der Deutschen Wirtschaft | Ostausschuss der Deutschen Wirtschaft (OA) | Nemovitosti v ČR | Alexandr Novak | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Nárůst nezaměstnanosti | Cena benzínu | Nadprodukce | Výpadky | Vývoj HDP | Inflace v březnu | Akcie Saxo Bank | Lloyds Banking Group | Boeing Co. | Anglo American | Credit Suisse Group AG | LafargeHolcim | USB Group | Microsoft Corp | NOVACYT | Předseda ČEZ | Dodavatelské řetězce | Majitel | Úspory | Býčí vyhlídky | Statistiky | Americké univerzity | Rozvíjející se země | Vzrušení | Poradenské společnosti | Colorado | Američtí těžaři | Potravinové krize | Čínský ministr zemědělství | Chan Čchang-fu | Šok v mezinárodním obchodě | Globální epidemie | Čínský vývoz zeleniny | Vývoz zeleniny | CMC | Propad ceny | Nabídka ropy | Spotřeba ropy | Důvěra v eurozóně | Premiér Andrej Babiš | Uvolňování karanténních opatření | Debata | Surové ropy | Jihokorejský HDP | KB Bank | Soukromá spotřeba | Hong Nam-ki | Evropské indexy | Břidlicové ropy | Air France | Posílení | Omezení pohybu | Důvěra v českou ekonomiku v dubnu | Legendární investor | Dnešní statistika | Kapitálové zboží | Nové zakázky | Joe Biden | Lucembursko | Americké státy | Data z trhu práce | Cenový propad | Cestování | Americký HDP | Pracovní síly | Zasedání Evropské centrální banky | Nezaměstnanost v Německu | Dubnová inflace | Shell | Spotřebitelské výdaje v USA | Maloobchod | Zaměstnanci | UBS Global Proprietary Trading Group | Trading Group | Proprietary Trading | UBS Global | Americko-čínské napětí | VP Bank Group | Thomas Gitzel | Propad zaměstnanosti | Vývoz | Dlouhodobý trend | Zadlužení | Expanze | Bezpečnost | Dluhy | Oživení české ekonomiky | Předpokládaný dopad krize | Dopad krize | Očekávání oživení české ekonomiky | Průzkum KPMG | Transakční aktivity | Členské státy | Ceny zeleniny | Průmyslová výroba v Evropské unii | Analýza makroindikátorů | Pokrok ve vývoji | Použití záporných sazeb | Účet platební bilance | Propad daňových příjmů | Auta | Protikoronavirová opatření | Vakcína | Sektor služeb | Spekulovat | Moderna | Analytik měnového trhu | Eli Lilly | GSK | Koronavirová pandemie | PMI v eurozóně | Ekonomický magazín | Propad příjmů | Pronájem nemovitosti | JDE | Unie | Setkání lídrů | ČR | Soběstačnost | Propad investic | Plán EU | Koronavirové pandemie | Dlouhodobý výhled | Andrej Babiš (ANO) | Zbrojovka | Slabá poptávka | Pozitivní sentiment na trzích | Pozitivní sentiment | Sentiment na trzích | Střední Evropa | Nová prognóza | Hospodářský úspěch | Průmyslové recese | Český průmysl v dubnu | Tempo poklesu | Parlament dnes | Investice do dlouhodobého majetku | Globální poptávka | Objem vládních stimulů | Státní úřad pro hospodářské záležitosti | Hospodářský propad | Bern | Podpůrné programy | Propad cen | Proticyklická kapitálová rezerva | Markus Braun | Covid | Nárůst nově nakažených | Druhá vlna pandemie | Německá finanční společnost | Společnost Wirecard | Představenstvo | Podmínky půjčky | Finanční ústavy | Bank of Philippine Islands (BPI) | Bank of Philippine Islands | BDO Unibank | Filipínská centrální banka | Výhled hospodaření | Budoucnost firmy | Vstřícnosti bank | Snížení nákladů | Restrukturalizace | Ukončení činnosti | Akcie společnosti Wirecard | Pátrání po penězích | Bankovní certifikát | Druhá vlna | Výrobci aut | Útlum ekonomické aktivity | Propad české ekonomiky | Státní pomoc | Práce z domova | Zvýšení počtu nově nakažených | ONS | Míra zisku | Úroda | Ukrajinský parlament | Situace na trhu práce | Exporty | Michal Lukáč | Inflační šok | Generace Z | Větší riziko | Šance | Druhá největší kryptoměna | Šok z koronavirové krize | Ceny | Kolaps | Spotřební daně | Noble Energy | Společnost Chevron | Progres | Forward guidance | Zadlužení samospráv | Oživení světových ekonomik | Rekordní deficit | Pokles ruské ekonomiky | Cenové hladiny | Hlavní akciové trhy | Online nakupování | Pokles tržeb | VisualCapitalist | Vývoj ceny sojových bobů | Slábnoucí americký dolar | Zrušení superhrubé mzdy | Konvertibilní peso | Kuba | Peso | Transparentnost | Prezidentské volby v USA | Budoucí vývoj | Ceny sójových bobů | Politici | Biden | Fiskální pomoc | Údaje o výkonu HDP | Česká republika | Epidemická situace | Ceny v Česku | Covidový šok | Americké prezidentské volby | Michael Hewson | Interfax | Epidemické situace | Bidenovo vítězství | Straits Times | Index Straits Times | Indikátor vývoje cen | Vítězství Donalda Trumpa | Zpochybnění výsledku | Nerozhodný výsledek | Výsledky voleb | Výhra Joe Bidena | Výhra Donalda Trumpa | Výdělky | Ekonomické uzavírky | Guggenheim Investments | Scott Minerd | Elektronické databáze | Tisk dalších peněz | Boj s koronavirovou krizí | Zrychlení tempa růstu inflace | Komentář Radomíra Jáče | HDP Česká republika
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | USA | Index | Trh | Reuters | Pozice | ČTK | Banky | Výhled | Rezistence | Banka | FOREX | Obchodování | EUR/USD | FXstreet | Indikátor | Euro | Graf | ROCE