Silná inflace

AUDUSD: Bude RBA další centrální bankou, která se vrátí ke zvyšování sazeb?
28.01.2026 Australský dolar (AUD) zůstává jednou z nejsilnějších měn po zveřejnění vyšší než očekávané inflace. Nejnovější údaje o CPI překvapily na vyšší straně jak v hlavní, tak v jádrové složce, což posiluje názor, že cenové tlaky jsou stále příliš silné, než aby si Reserve Bank of Australia (RBA) mohla dovolit holubičí nebo neutrální postoj.

Inflace v Česku je nečekaně nízká, tak nízkou ji nikdo z expertů nečekal. Spadly ceny potravin, energií, služeb i zboží, avšak koruna zůstává poměrně silná
06.10.2025 Inflace v Česku v září nečekaně výrazně zpomalila. Tempo růstu hladiny spotřebitelských cen totiž činilo meziročně jen 2,3 procenta, plyne z předběžných dat ČSÚ. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů růst čítající 2,6 procenta. Z celkem devatenácti expertních odhadů žádný neodpovídal hodnotě 2,3 procenta, všechny byly vyšší, nejvyšší zněl na 2,9 procenta.

VIX klesá o 10 %, protože trhy vidí nižší krátkodobou možnost eskalace mezi Izraelem a Íránem
19.04.2024 Index volatility VIX vymazal rychlé zisky, které zaznamenal během nočních a časných ranních hodin. Futures padly v reakci na pravděpodobné ostřelování Íránu Izraelem, protože situace nevyvolala okamžitou reakci a íránská média uklidňovala, že útok nezpůsobil žádné vážné škody. V důsledku toho získala riziková aktiva včetně Nasdaq 100 (US100) a VIX vymazal více než 10 % svého vzestupného pohybu; nyní se obchoduje jen o 0,5 % výše.

Je pád akcií Renaultu opodstatněný?
20.10.2023 Probíhající výsledková sezona za třetí čtvrtletí ukazuje, jak mohou být trhy náladové. Zveřejnit čísla, která odpovídají očekávání analytiků, ještě nestačí k tomu, aby akcie rostla. Reakce trhu může být horší. Vrtošivou reakci trhů na sobě 19. října pocítila akcie automobilky Renault.

Obyvatelé Turecka se v souvislosti s dalším propadem liry obracejí ke kryptoměnám
13.06.2023 Někteří obyvatelé Turecka údajně oživili svůj zájem o trh s kryptoměnami, konkrétně o stablecoin USDT, poté, co došlo k novému poklesu jejich národní měny a obavám, že by v celé zemi mohla začít opět hrozit silná inflace.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 15.08.2022
15.08.2022 Během minulého týdne burzy citelně posílily. S&P 500 přidal 3,3 %, aktuálně se tak obchoduje pouze cca 11 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita prošla významným snížením, index VIX propadl pod klíčovou psychologickou hranici 20 bodů. Bezprostředním spouštěčem tržní euforie v uplynulém týdnu byla inflační čísla, která teoreticky mohou přimět Fed k opatrnějšímu zpřísňování politiky.

Rozhodla se ČNB bojovat s inflací agresivně skrze kurz, aby nemusela zvedat úroky?
14.07.2022 Z nových čísel k inflaci v ČR je zřejmé, že Česká národní banka bude muset nakonec i v novém složení bankovní rady přikročit k razantnímu navýšení své základní úrokové sazby, která tak letos vystoupá z nynější úrovně sedmi procent minimálně k úrovni osmi procent, ba dokonce nad ni. Je však možné, že bankovní rada si na svém prvním zasedání v novém složení dá se zvyšováním sazeb „pauzu“, jak při jmenování naznačoval nový guvernér Aleš Michl. Razance inflace však centrální banku nakonec donutí kapitulovat a sazby dále zvyšovat.

Fed se chystá snižovat rozvahu. Turecko čelí rekordní inflaci 61,14 %
08.04.2022 Představitelé Federálního rezervního systému se shodli na snížování své rozvahy. Konkrétně jde o 60 miliard USD měsíčně u státních dluhopisů a 35 miliard USD z držby cenných papírů krytých hypotékami (mortgage-backed securities).

Hospodářská komora: Česká ekonomika letos poroste o 1,2 procenta
31.03.2022 Česká ekonomika letos stoupne ve srovnání s rokem 2021 o 1,2 procenta. Silná inflace dopadne na firmy i domácnosti, průmysl jako celek ale nebude paralyzován. Vyplývá to z nejnovější národohospodářské prognózy Hospodářské komory ČR (HK). Předpokladem predikce je brzké ukončení války na Ukrajině. Ještě v prosinci komora očekávala růst HDP letos o 4,3 procenta.

Holubičí postoj Fedu zvyšuje optimismus na trzích
17.03.2022 Dříve trhy diskutovaly o tom, o kolik centrální banka letos v březnu zvýší své sazby, k čemuž přispěla především silná inflace v USA. Kvůli konfliktu na Ukrajině však v poslední době prudce vzrostly ceny energií, takže výsledek zasedání Fedu byl mírnější, než se očekávalo. Přesto mnozí stále očekávají, že letos dojde ke zvýšení sazeb o 175 bb.

Rozbřesk: Američané snášejí inflační vlnu hůře než Evropané
17.01.2022 Páteční čísla jako by trhům vyrazila dech - maloobchod ve Spojených státech v prosinci nejenže podle očekávání nerostl, ale naopak velmi prudce poklesl (o 1,9 % meziměsíčně a o 2,3 % bez zahrnutí automobilů). Velmi prudce poklesly zejména online prodeje - o 8,7 %, což je jeden z nejprudších meziměsíčních propadů v historii. Kde je problém? Zdá se, jako by před Vánocemi začal mít americký spotřebitel “vážný” problém s inflací. To ostatně potvrdil i pokles ostře sledované spotřebitelské nálady (podle Uni Michigan), a to právě kvůli inflaci. Dlouhodobá inflační očekávání vyskočila podle spotřebitelského průzkumu na 3,1 % - to je nejvyšší úroveň za více než dekádu.

Ranní glosa: Američané snášejí inflační vlnu hůře než Evropané
17.01.2022 Páteční čísla jako by trhům vyrazila dech - maloobchod ve Spojených státech v prosinci nejenže podle očekávání nerostl, ale naopak velmi prudce poklesl (o 1,9 % meziměsíčně a o 2,3 % bez zahrnutí automobilů). Velmi prudce poklesly zejména online prodeje - o 8,7 %, což je jeden z nejprudších meziměsíčních propadů v historii.

Drahota sílí. Nečekaně silná inflace v otázkách a odpovědích
10.08.2021 Češi se musí připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili. Tím hůře jim bude, že se nyní potkají citelná inflace s velmi chabě úročenými vklady v bankách. Běžné spoření tak bude představovat nejrychlejší cestu do chudoby. Citelná inflace bude totiž úspory rychle požírat. Doba nutí lidi investovat. Často i velmi rizikově, třeba do pochybných firemních dluhopisů. Bude tedy pokračovat enormní zájem Čechů o investice do nemovitostí. S růstem inflace však dojde také k růstu sazeb ČNB a k růstu sazeb hypoték. Hořká kombinace dále zdražujících nemovitostí a zdražujících hypoték učiní vlastní bydlení nedostupné pro nové zástupy Čechů.

Rozbřesk: Sentiment v eurozóně na maximu, v ČR už klesá
30.07.2021 V eurozóně je sice ekonomický sentiment na maximu, avšak v ČR se v červenci mírně zhoršil. A jeho pokles jde na vrub jak průmyslu, tak službám. Včera zveřejněné podrobné výsledky dávají možnost podívat se, co za změnou nálad v českém hospodářství vlastně stojí.

Experty v USA zaskočila tamní inflace: vylétla třikrát výše, než čekali, na maximum od roku 1982. Bude mít dopady i na ČR, Babišově vládě zdraží financování dluhu
12.05.2021 Dubnová meziměsíční inflace Spojených států očištěná o kolísavé ceny potravin a energií vyskočila na 0,9 procenta, nejvýše od roku 1982. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů amerického Úřadu statistiky práce.

Po pandemii Čechy zachvátí nevídaná nákupní mánie, utratí až 200 miliard korun, odhaduje centrální banka. Hrozí tedy také silná inflace
14.03.2021 Češi už rok, od propuknutí pandemie a uzavření ekonomiky, hromadí na svých účtech velké peníze. Střední třída v ČR má podle odhadu České národní banky nyní v úsporách o zhruba o 120 miliard korun více, než by měla za situace bez covidové pandemie.
Související klíčová slova:
LYNX | Statistiky | Vládní dluhopisy | Bankéř | Obchodní seance | Náklady | Forexový broker | Matěj Široký | Otevření Wall Street | Nízká cena ropy | Investování do měn | Inflační čísla | Americká inflace | Jogger | Vysoké riziko | EUR | Zveřejnění výsledků hospodaření | Trend | Austral | USDT | Tempo růstu | Přechod k elektromobilitě | Vladimír Dlouhý | MIFID | Dění na světových burzách | Výkyvy | Výborné fundamenty | Aktiva | APP | Pokles dolaru | Akciové trhy | Turci | Zveřejnění výsledků | Pravděpodobnost | Berkshire Hathaway | Hlavní ekonom | Bývalý bankéř | Vývoj akcií Renault za poslední měsíc | Problém devizového trhu | Pád akcií Renaultu | Akcie Chipotle Mexican Grill | Volatilita | Výsledek zasedání Fedu | Expanze | Index volatility VIX | Směřování měnové politiky | Pandemie COVID-19 | Směrnice | Rostoucí ceny | Zvyšování sazeb | Inflace v prosinci | Kemal Kiliçdaroglu | Růst cen | Dolarový index | Investování | Chipotle Mexican Grill (CMG) | Nákup dolaru | České vlády | Trading | Dolary | Utahování měnové politiky | Inflace v eurozóně | Reserve Bank of Australia | Největší stablecoin | Celý automobilový sektor | Inflace Spojených států | ČSÚ | Peníze | Očekávání | Správci aktiv | Možnost obchodovat | Výdaje státního rozpočtu | Maloobchod | Zvýšení sazeb | Kiliçdaroglu | Reakce trhů | Války na Ukrajině | Rychlé zisky | Automobil | Základní úrokové sazby | Důchody | Inverze výnosové křivky | Růst | Výpadky | MiFID II | EUR/CZK | Národní měny | BP | Prognóza | Výnosová křivka | Použití finanční páky | Trh práce | Výhled | Spotřebitel | WSJ | Objem obchodů | Ceny pohonných hmot | Výrazná inflace | Long | Recep Erdogan | Velká krize | Jak začít cestu na měnových trzích | Inflace | Zasedání FOMC | Negativní výhled | Národní ekonomická rada vlády | 3М | Společnosti | CZK | AUD | ČSOB | Investujte zodpovědně | Měny v regionu | Trh | Akcie automobilky Renault | VIX klesá | Zmírnění inflace | HoReCa | Rozdílové smlouvy | Swapové body | Index | Globální ekonomiky | MMF | Komise | Souhrn finančních trhů | Průmysl | Vakcinace | Optimismus investorů | DJIA | Vývoj akcií Renault | Tržní kapitalizace | Koruna | S&P | Ekonomiky | Americké dolary | Reakce trhu | Trh s úrokovými sazbami | Centrální banky | Vývoj inflačních očekávání | Alibaba | Česká měna | Covid | Napětí mezi USA a Čínou | Akcie Renaultu | Lukáš Kovanda | Proroctví | Indikátor RSI | Zaměstnanost | Pentagon | Indikátor | Bear market rally | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Futures | Pandemie COVID | Kaiko | Bydlení | Automobilový sektor | Pandemie | TOP 5 Trading nástrojů Ondřeje Hartmana | Nařízení Evropského parlamentu | Nejnovější údaje | Očekávání analytiků | Turecko | Market rally | Bohatství | Graf | Výnosové křivky | Eskalace | Platební neschopnost | Americká centrální banka | Dubnová meziměsíční inflace | Poptávka | Volatility | Česká koruna | Energetický sektor | Dopady války na Ukrajině | Asijské indexy | Přehled o dění na světových burzách | Pokles cen | Úrokové sazby | Argentinské peso | Obchodovat | Dluhopisy | Vice | Margin | Domácnosti | Stablecoin | Analytici | Marketingová komunikace | CL | Index volatility | Operační marže | Česká ekonomika letos | Vývoj | Drahota | Ministr zahraničí | Erdogan | Rostoucí ceny ropy | Investice do nemovitostí | Intervenční nákupy | Výdaje | Riziko ztráty | EUR/USD | Očekávání trhu | Zisky firem | Růst HDP | Pokles cen energií | Chipotle Mexican Grill | Měnové politiky | Hike | Akcie Chipotle Mexican Grill (CMG) | Firma | Podnikání | Odhad HDP | Ekonomický sentiment | Čerpání peněz | Investiční strategie | Nárůst zisků | Bezpečný přístav | Dolar (AUD) | Národní banka | ANZ | Odliv kapitálu | Miliardy dolarů | USA | Prezidentské volby | Reálné ekonomiky | Guidance | Trading PRO | Silná koruna | Investovat | Trh s kryptoměnami | Zvyšování úrokových sazeb | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Boj s inflací | Renault | Průzkum | Firmy | Volby | Sazby | Výnosy | Inflace v Česku | Balík pomoci | Podnikání na kapitálovém trhu | Averze k riziku | Investiční doporučení | Zdroje WSJ | Akcie Hewlett-Packard | Podíl nezaměstnaných | Fed | NASDAQ 100 | Komise v přenesené pravomoci | Trhy | Obavy z konfliktu | Citelné zdražování | Vzdělávací materiály | Přehled o dění | Rizika | Kurs koruny | Indexy pohyb | Úspory | Rostoucí mzdy | Vysoké ceny | Citelná inflace | Riziková aktiva | Růst ekonomiky | Cenový vývoj | Evropská elektroauta | Odhady HDP | Chuť k riziku | Bilance | Sentiment v eurozóně | Regulační orgány | Inflace v USA | Mzdy | Poradenství | CAD | Pád liry | Vstup na burzu | Analytička | Společnost | Sázet | Hospodaření | Signál na akcie | Tržní služby | Akcie automobilky | Zahraniční forex | Riziko | Trinity | RSI | Bank of America | GBP | WP | Ceny | Financování | Recese | Pokles | FactSet | Meziměsíční inflace | Války | Ranní glosa | Centrální banka | Předpovědi | Predikce | Rozvolnění | Long signál | Stablecoiny | SXXP | Výnos | Růst cen energií | Nájmy | CFD | 256/2004 | Trinity Bank | Spotřeba domácností | Australský dolar (AUD) | Minulá výkonnost | Miliardy USD | Ceny energií | GBP/USD | VIX | Euforie | Írán | Jestřábí postoj | ČNB | Nová bankovní rada | Obchodování | Dnešní data | Úroky | Prezident | TRY | Měna | Nasdaq | Ceny ropy | Předpověď | Trigger | Údaje | Spoření | Automobilky | Eurodolar | xStation5 | Marže | Aktivum | Velké peníze | Společnost XTB | Situace | Tržby | Konsensus | Vrcholy | FOREX | Turecké liry | Guvernér | Americké akciové trhy | Spready | HDP | Ekonom | Optimismus | Čínské vlády | Dolar | Euro | Investování je rizikové | Westpac | Pandemická situace | USD/CAD | Vyšší inflace | Optimismus na trzích | Měnové páry | ČTK | Ztráty | Česká národní banka | Meziroční inflace | FOMC | Akcie | NERV | Tether | Český HDP | Americký ministr zahraničí | Motivace | Převis | Reuters | Index VIX | Rekordní maximum | Bear market | Prognózy | Kurz | Daně | Jádrová inflace | Americká ekonomika | Světové ekonomiky | NVDA | Výsledky | Míra inflace | Růst trhu | Bankovní rada | Investice | Bear | Potenciál | Long signál na akcie | Rally | Investujte | Kapitalizace | Vládní bondy | Komunikace | Vnímání | Zisky | Delta | Cyrrus | Hospodářství | Akcie klesají | Pád akcií | Protipandemická opatření | Měny | Burzy | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Signál | TABAK | Ukončení války | Zvýšení úroků | Ekonomický rozvoj | Média | Výsledková sezóna | Plány | COVID-19 | Cenové tlaky | Rekordní růst | Akcie Alibaba | TIM | Objem | Investiční | Enormní zájem | Americké centrální banky | Bondy | Zasedání Fedu | Bloomberg | Vedení Renaultu | Rozvoj | Vyhlídky | Míra | Výkonnost | Průzkumy | Spotřebitelská inflace | Index S&P 500 | Přehled | Trendové linie | Tomáš Pfeiler | Agentura Bloomberg | Krize | Napětí na Ukrajině | Centrum | Oslabení koruny | Zvýšení úrokových sazeb | S&P 500 | JDE | QE | Růst tržeb | Cena | CMG | Snížení sazeb | Prime | Česká ekonomika | Kurzy | Hliník | Ekonomika | Inflace v Německu | CFA | Odpovědnost | Oslabení | Finanční situace | Práce | Inflační data | Odhady růstu | Banky | Šance | Fundamenty | Bankrot | Očekávaný růst | Wall Street | Elektroauta | ČR | Globální pandemie Covid-19 | XTB | Pozice | Market | Inflační tlaky | Služby | Broker | Sentiment | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Spotřebitelé | Výstupy | Ceny potravin | AUDUSD | Auta | Centrální banka USA | Inflace v březnu | Zpravodajství | Akcie Nvidia | Nařízení | Zdražování | Ropy | RBA | Hodnocení současné situace | USD | Cestování | Globální pandemie | Peso | D1 | Vývoj akcií | Cena ropy | Obavy z recese | Federální rezervní systém | Americký maloobchod | Program nákupu aktiv | Australský dolar | Konec roku | Finanční ztráty | Nemovitosti | Dezinflační proces | Invest | Aleš Michl | HDP v eurozóně | Nvidia | Ceny komodit | Indexy | Americký dolar | VaR | US100 | Evropská centrální banka | Ziskovost | Doporučení | Inflační očekávání | Body | Krypto | ROCE | EU | Miliardy | Materiály | Trading pro začátečníky | Zrušení superhrubé mzdy | Devizy | Akciový trh | Banka | Američané | SPX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | Výhled | USA | Index | Rezistence | Trh | Růst | Obchodování | Pokles | 3М | Banka | Trading | Reuters | Indikátor | Banky | ČTK | Cena | Pivot




