Ranní nadhoz
Ranní nadhoz - Dorazí údaje o mzdách, HDP i maloobchodu
31.08.2020 V pátek zveřejněné výsledky průzkumu mezi podnikateli a spotřebiteli prováděné Evropskou komisí zaznamenaly zlepšení prakticky ve všech složkách. Celkově důvěra v ekonomiku eurozóny poskočila z červencových 82,4 na 87,7 bodů. Z historického pohledu se však stále jedná o slabý výsledek relativně k předkrizovým hodnotám i dlouhodobému průměru.
Ranní nadhoz - Očekává se růst ekonomické důvěry v eurozóně
28.08.2020 Ekonomika USA ve druhém čtvrtletí poklesla v anualizovaném mezikvartálním vyjádření o -31,7 %, namísto původně avizovaných -32,9 %. Pokles byl znatelný prakticky ve všech oblastech. Soukromé investice ubraly 46,2 %, spotřeba 34,1 % a export 63,2 %. Fiskální záchranné balíčky se pozitivně odrazily ve vládní spotřebě, která nakonec vykázala +2,8 %.
Ranní nadhoz - Trh bude sledovat projev šéfa Fedu
27.08.2020 Trh se dnes bude soustředit na rétoriku centrálních bankéřů, kteří se zúčastní ekonomické konference Jackson Hole pojmenované po městečku ve Wyomingu, kde se tradičně pořádá. Vzhledem na pandemickou situaci se ale tento rok konference přesune do virtuálního prostoru. Hlavní projev bude mít šéf amerického Fedu Jerome Powell. Investoři budou sledovat, zda nepadne pár náznaků k délce trvání podpůrných programů, tolerování inflace nad 2% pásmo, nebo třeba dlouhodobější strategii měnové politiky.
Ranní nadhoz - Nálada amerických spotřebitelů se propadla
26.08.2020 Německý IFO index v souladu s předpoklady přinesl další mírné zlepšení tamního sentimentu. Jeho srpnové vydání zaznamenalo meziměsíční nárůst ve všech složkách, tedy v hodnocení podnikatelského prostředí (zvýšení o 2,2 bodu na 92,6), očekávání do budoucna (o 0,8 bodu na 97,5) i náhledu na současnou situaci (o 3,4 bodu na 87,9). Zatímco hodnocení aktuální situace se tak jen pomalu vrací k předkrizovým hodnotám, na které stále schází více než 10 bodů, složka očekávání je momentálně nejvýše od roku 2018.
Ranní nadhoz - Sada Ifo indexů nám nastíní náladu v německých firmách
25.08.2020 Včerejší výsledek konjunkturálního průzkumu za srpen indikoval, že důvěra v českou ekonomiku polevila v růstu. Zatímco v červenci se souhrnný ekonomický index meziměsíčně zvýšil o 9,5 bodu, v srpnu vzrostl oproti červenci o pouhých 0,3 bodů na úroveň 87,0. Indikátor spotřebitelské důvěry poklesl na 94,4 z červencových 96,0 bodů. Mezi lidmi se zvýšily obavy o vlastní budoucí finanční situaci. Nadále přetrvávají i obavy z růstu cen a ztráty zaměstnání. Úmysl spořit však poklesl. Na druhé straně indikátor důvěry mezi podnikateli si meziměsíčně mírně polepšil o 0,8 bodů na 85,5. Zlepšení nálady bylo zaznamenáno v sektoru průmyslu, stavebnictví a obchodu. Důvěra ve službách se naopak zhoršila. Tento vývoj je obdobný s výsledky PMI indikátorů v eurozóně z minulého pátku.
Ranní nadhoz - Údaje o spotřebitelské důvěře napoví o tempu zotavování české ekonomiky
24.08.2020 V pátek zveřejněné první odhady PMI indexů nákupních manažerů za srpen vyslaly na trh rozpolcené signály. PMI indikátory naznačují, že zatímco ekonomické zotavování v eurozóně zvolnilo tempo, v USA se aktivita zvýšila. Kompozitní PMI index v eurozóně spadl z 54,9 na 51,6 bodů, zatímco v USA stoupl z 50,3 na 54,7 bodů. Důvodem pro protichůdný vývoj je rozdílný výsledek subindexu PMI ve službách. Pozoruhodné je, že i když oba kontinenty zaznamenaly v posledních týdnech nárůst výskytu počtu případů nákazy Covid-19, poptávka v sektoru služeb v eurozóně poklesla, zatímco v USA posílila. Konkrétně se subindex služeb v eurozóně snížil na 50,1 z červencových 54,7 bodů, přičemž v USA vzrostl na 54,8 z 50,0 bodů.
Ranní nadhoz - Den bude charakterizován indikátory sentimentu
21.08.2020 V Německu byl včera ráno zveřejněn index cen průmyslových výrobců za červenec. Ceny ve výrobním sektoru meziměsíčně stouply o 0,2 %, analytici počítali s růstem o 0,1 %. V meziročním srovnání ceny pokračovaly v poklesu, a to o -1,7 % oproti červnovým -1,8 %. Hlavní příčinou byly klesající ceny energií, které se snížily o 5,8 % oproti červenci 2019.
Ranní nadhoz - Počet nezaměstnaných v USA podle odhadů poklesnul
20.08.2020 Včera dopoledne byly zveřejněné finální údaje o dynamice spotřebitelských cen v eurozóně. Překvapení se nedostavilo a v souladu s tržním očekáváním ceny oproti červenci minulého roku vzrostly o 0,4 %. V meziměsíčním srovnání byl zaznamenán mírně vyšší pokles (-0,4 %), než bylo očekáváno (-0,3 %).
Ranní nadhoz - USD v blízkosti 2letého minima
19.08.2020 Během včerejšího dne probíhalo jednání mezi ministryní financí Schillerovou a předsedou ČSSD, vicepremiérem Janem Hamáčkem. Kromě projednávání státního rozpočtu na příští rok se dostalo i na jednání o zrušení superhrubé mzdy a o změnách v sazbách daně z příjmu. Klíčovým argumentem pro nižší daň z příjmu pro nižší a střední příjmy je očekávaný příznivý dopad do spotřeby domácností skrz vyšší čistý příjem. Tomu by mohly bránit obavy spotřebitelů o vlastní budoucí finanční situaci spojené s nejistotou ohledně vývoje pandemie. Efekt snížení daně z příjmu by tak mohl být zaznamenán spíše v úsporách než v poptávce.
Ranní nadhoz - Jednání o státním rozpočtu na rok 2021
18.08.2020 Včera zveřejněný index cen českých průmyslových výrobců za červenec vykázal meziroční snížení tempa poklesu cen. Ceny byly minulý měsíc o 0,1 % pod úrovní ze stejného období roku 2019. V meziměsíčním srovnání ceny výrobců vzrostly o 0,1 %. To bylo dáno rostoucími cenami v odvětví koksu, rafinovaných ropných produktů a chemických látek a výrobků. Na druhé straně ceny zemědělských výrobců klesly oproti červnu o 1,2 %. Za tím stál rekordní pokles cen brambor o 24,3 %. Očekáváme, že snižování cen výrobců by mělo nadále postupně ustupovat.
Ranní nadhoz - Týden bude charakterizován indikátory sentimentu
17.08.2020 V pátek zveřejněný v řadě již druhý předběžný odhad HDP eurozóny za druhé čtvrtletí potvrdil první odhad z konce července, tj. pokles HDP o 12,1 % mezikvartálně a 15,0 % meziročně. Největší propad zaznamenalo Španělsko (-18,5 %), Portugalsko (-13,9 %) a Francie (-13,8 %). Nejméně byla zasažena ekonomika Finska (-3,2 %). Ve srovnání si tak Česká republika s poklesem o 8,4 % v druhém čtvrtletí neobstála nijak zle. Trajektorie dalšího zlepšování ekonomické situace bude v příštích měsících záviset na plošném (ne)šíření pandemie.
Ranní nadhoz - Česká inflace zůstane svižná
13.08.2020 Evropský průmysl v červnu podle očekávání pokračoval v postupném zotavování z pandemického propadu. Po sezónním očištění tamní objem výroby meziměsíčně vzrostl o 9,1 % a ve srovnání s loňským červnem tak byl o 12,3 % nižší. Červnové zlepšení tím ovšem mírně zaostalo za očekáváními a tempo dohánění se oproti květnu citelně snížilo. Největší skok zaznamenala výroba zboží dlouhodobé spotřeby a investičních statků, kterých meziměsíčně přibylo 20,2 resp. 14,2 %.
Ranní nadhoz - Očekávaný růst průmyslové výroby v eurozóně
12.08.2020 Z Německa včera přišly další dobré zprávy, když tamní ZEW index očekávání namísto předpokládaného mírného poklesu poskočil vzhůru. Po červencových 59,3 bodech jsme se tak dočkali hodnoty 71,5, což je nejlepší skóre od roku 2004. Mezi německými investory tak evidentně zavládlo přesvědčení, že jejich zemi na půlročním horizontu čeká razantní ekonomické zotavení. Opačný průběh pak mělo zveřejnění druhé složky ZEW indexu, tedy hodnocení aktuální situace. Zde se namísto zlepšení dostavil další propad a index tak zůstává na bídných -81,3, tedy poblíž historického minima.
Ranní nadhoz - Další informace o náladě v ekonomice
11.08.2020 Včerejší zveřejnění indexu Sentix dopadlo v eurozóně lépe, než se čekalo. V srpnu index přidal 4,8 bodů a polepšil si tak na -13,4 z minulé hodnoty -18,2. U investorů se stabilizovala očekávání na příští měsíce a dostavilo se také pozitivnějšího hodnocení aktuální situace.
Ranní nadhoz finančních trhů 7.8.2020
07.08.2020 Průmyslová výroba v tuzemsku přinesla v červnu dobré zprávy, když neočištěně oproti loňskému roku odepsala jen 7 %, zatímco odhady činily -11,4 %. Ve srovnání s květnem tento výsledek po sezónním očištění odpovídá zvýšení objemu výroby o 13,4 %.
Ranní nadhoz - ČNB dnes sazby nezmění
06.08.2020 Včerejší data o tuzemském maloobchodu zklamala, když bez započtení prodeje automobilů vykázala v červnu meziměsíční stagnaci. Po zohlednění kalendářních vlivů to pak odpovídá meziročnímu poklesu o 2 %. Lépe než loni se dařilo prakticky jen internetovým a zásilkovým prodejům (+22,7 %).
Ranní nadhoz - Dnes dorazí další známky oživení
05.08.2020 Červnový index cen průmyslových výrobců vykázal v eurozóně meziměsíční růst o 0,7 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 3,7 %. Významnou roli v nárůstu cen sehrály ceny energií, které v červnu vlivem zdražující ropy jako jediné stoupaly.
Ranní nadhoz - Tovární objednávky v USA zřejmě porostou
04.08.2020 Včera zveřejněný index nákupních manažerů ve výrobě za červenec ukazuje na pozvolna se zlepšující podmínky v české ekonomice. Oproti červnu index stoupl o 2,1 bodu na 47,0. Tahounem bylo (i když nepatrné) zvýšení výroby a nižší tempo poklesu v objemu nových zakázek. I přesto ale podnikatelé hlásí přetrvávající špatné provozní podmínky ve zpracovatelském sektoru, náročné podmínky v poptávce a neustupující nejistotu ohledně koronavirové epidemie.
Ranní nadhoz - Čeká nás týden plný dat z tuzemska
03.08.2020 Český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí 2020 meziročně poklesl o 10,7 %, což odpovídá snížení o 8,4 % oproti předchozímu kvartálu. Ačkoliv se jedná o historicky největší propad, výsledek pozitivně předčil konsensus analytiků. Lze předpokládat, že nejpozitivnější složkou HDP byly výdaje veřejného sektoru. Pokud jde o jednotlivé sektory, pokles vykázaly téměř všechny, speciálně pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
Ranní nadhoz - Vyhlížíme české a evropské HDP
31.07.2020 Německá míra nezaměstnanosti dosáhla v červenci hodnoty 6,4 % a zůstala tak oproti červnu nezměněna. Trh vyhlížel mírné zvýšení o desetinu procentního bodu, když se čekalo 41 tisíc nových nezaměstnaných. Těch namísto toho 18 tisíc ubylo.
Ranní nadhoz - Čeká nás den nabitý informacemi
30.07.2020 Včerejší měnověpolitické zasedání amerického Fedu v souladu s očekáváními nepřineslo změnu nastavení měnové politiky. Šéf centrální banky Powell pak ve svém vystoupení zdůraznil, že epidemie koronaviru znovu hrozí zpomalit tamní ekonomiku a naznačil, že ani v dohledné době nelze čekat zpřísnění úrokových podmínek. Podobně jako to známe z Evropy, i americká centrální banky zesiluje svůj apel na vládu, aby zintenzivnila fiskální stimulaci ekonomiky.
Ranní nadhoz - nálada amerických spotřebitelů vyprchává
28.07.2020 Po pátečních příznivých výsledcích PMI ukazatelů potvrdily i včera zveřejněné Ifo indexy nárůst sentimentu. Ukazatel hodnotící celkové podnikatelské klima překonal konsensus analytiků a v červenci vrostl na 90.5 bodů oproti červnové hodnotě 86.3 bodů. Vpřed hledící složka indexu (Ifo Expectations) vrostla dokonce na nejvyšší úroveň od roku 2018 na hodnotu 97 bodů, oproti předchozí hodnotě 91.6 bodů. Kompletnější pohled na ekonomiku Eurozóny se naskytne koncem týdne, kdy budou publikovaná data o růstu HDP za druhé čtvrtletí.
Ranní nadhoz - první odhady HDP za Q2 dominují datům tento týden
27.07.2020 ČSÚ zveřejnil výsledky konjunkturálního šetření za červenec. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu si oproti červnu polepšil o 9,5 bodu a dosáhl hodnoty 86,7. Na tomto zlepšení se výraznou měrou podílel posun v sentimentu u podnikatelů, když jejich ukazatel dosáhl 84,7, což je o 10,9 bodu více oproti červnu (historicky nejvyšší meziměsíční zlepšení). Podstatně méně se zvedla důvěra u spotřebitelů (jen o 2,7 bodu).
Ranní nadhoz - PMI naznačí další zlepšení
24.07.2020 Podle týdenní statistiky o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v týdnu končícím 19. červencem evidováno 1,42 milionu nezaměstnaných, což bylo o 116 tisíc více než předchozí týden. Došlo tak k obratu klesajícího trendu, což zřejmě souvisí s vyššími počty nově nakažených osob a narušením plynulosti probíhajícího hospodářského oživení. Počet pokračujících žádostí se však během minulého týdne snížil o více než milion a dosáhl hodnoty 16,2 milionu.
Ranní nadhoz - spotřebitelský sentiment se zvedá jen pozvolna
23.07.2020 Člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký se po J. Rusnokovi a T. Holubovi se stal třetím bankéřem, který nechal veřejnost nahlédnout do svých úvah o nastavení měnových podmínek. Stejně jako guvernér Rusnok momentálně nevnímá potřebu dalšího uvolnění měnové politiky. Obavy z dezinflace, která vlivem pandemie mohla hrozit, se podle něho zatím nenaplňují. ČNB tak nemusí hledat alternativní měnové nástroje, debatu o jejich možném použití tak označil za ryze akademickou.
Ranní nadhoz - EU našla shodu ohledně záchranného fondu
21.07.2020 Unijní lídři dnes nad ránem konečně našli shodu ohledně evropského záchranného balíčku. Z celkové částky ve výši 750 mld. EUR budou 390 mld. tvořit granty a 360 mld. je určeno na nízkoúročené půjčky (zatím není rozhodnuto o výši úročení). Tento poměr bylo nakonec kompromisem, se kterým souhlasily i severní státy unie, původně odmítající rozdělení v poměru 500 mld. ku 250 mld. Největší částku získá Itálie, která by měla disponovat 82 mld. ve formě grantů a 127 mld. ve formě půjček. Pokud Česko využije beze zbytku nabízené půjčky, mělo by být celkově v plusu. Prostředky určené na podporu zotavení ekonomiky budou moci jednotlivé státy utratit na základě předložených plánů. Ty musí být odsouhlaseny Evropskou komisí i ostatními zeměmi unie. Část peněz musí jít na "zelená" opatření, např. investice do snižování emisí či proti suchu. V reakci na oznámení o dosažení dohody kurz eura posílil a klesly úroky u italských dluhopisů.
Ranní nadhoz - lídři EU stále jednají o záchranném balíčku
20.07.2020 Během víkendu probíhala intenzivní jednání prezidentů a premiérů členských zemí EU, kde se snažili najít kompromisní řešení ohledně rozdělení 750 mld. EUR ze záchranného evropského fondu. Zároveň byl předmětem jednání i rozpočtový rámec EU na příštích sedm let. Klíčový spor se vede o poměr grantů a úvěrů v záchranném fondu, když šetrné země (Dánsko, Švédsko, Rakousko, Nizozemí) chtějí co nejmenší podíl přímých dotací na rozdíl od Itálie a Španělska. Shodu se nakonec najít nepodařilo, jednání by měla pokračovat dnes odpoledne.
Ranní nadhoz - deflace cen výrobců postupně odeznívá
17.07.2020 Rada guvernérů ECB podle očekávání ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Zachovány tak zůstaly stávající sazby i podpůrné programy PEPP, APP a TLTRO III. Identické jako po posledním zasedání bylo i znění oficiálního oznámení rozhodnutí. Šéfka ECB Lagardeová nepřekvapila ani na následné tiskové konferenci, kde prohlásila, že zotavení evropské ekonomiky prozatím probíhá zhruba v souladu s plány, ale je zatíženo významnými riziky.
Ranní nadhoz - americký maloobchod si polepší i v červnu
16.07.2020 Podle průzkumu New Yorské pobočky amerického Fedu se nálada mezi tamními zpracovateli v červenci výrazně zlepšila, když její index dosáhl 17,2 bodu. Suverénně tak překonal nejen červnový výsledek (-0,2), ale i tržní odhad (10,0). Index se tímto dostal na nejvyšší hodnotu od listopadu 2018.
Ranní nadhoz - Z Ameriky dorazí indikace o tempu zotavení
15.07.2020 Český běžný účet platební bilance vykázal v květnu přebytek na úrovni 4,2 mld. Kč, k čemuž přispělo kladné saldo zboží a služeb ve výši 19,6 mld. Kč. Na finančním účtu došlo k odlivu kapitálu v objemu 16,9 mld. Kč. Přímých zahraničních investic přiteklo 5,1 mld. Kč, zatímco portfoliových odteklo 44,2 mld. Kč.
Ranní nadhoz - oživování v průmyslu je jen pozvolné
14.07.2020 Koruna včera dopoledne ztratila několik haléřů a kurz se dostal mírně nad EUR/CZK 26,7. Po obědě však své ztráty dohnala a vrátila se zpět na hodnoty EUR/CZK 26,65. Poblíž této hladiny kurz osciluje již od počátku června. Polský zlotý i maďarský forint včera spíše mírně ztrácely.
Ranní nadhoz - tržby oživují rychle, průmysl podstatně pomaleji
13.07.2020 Tuzemské spotřebitelské ceny vyrostly v červnu o 3,3 % meziročně, což odpovídá zvýšení o 0,6 % oproti květnu. Výsledek tak předčil všechny odhady, když trh počítal s inflací na úrovni 2,9 %. Meziměsíčně se na tuzemské inflaci nejsilněji projevil růst cen tabákových výrobků a vína. Navzdory aktuálnímu zvýšení předpokládáme, že bude česká inflace ve zbytku letošního roku zpomalovat. Česká národní banka podle našeho názoru ponechá nastavení měnové politiky beze změny. K zásahu by jí mohla přimět až případná další vlna epidemie.
Ranní nadhoz - Američané znovu řeší cla proti Francii
10.07.2020 Německý statistický úřad včera zveřejnil data o květnovém zahraničním obchodu. Podle údajů klesl vývoz z Německa meziročně o 29,7 %, oproti předchozímu měsíci však došlo ke zlepšení o 9 %. Toto číslo však přesto zaostalo za poměrně optimistickým očekáváním analytiků, kteří předpokládali meziměsíční růst na úrovni 14 %. Květnový růst ani zdaleka nedokázal kompenzovat hluboké ztráty z dubna a března. Objem vyváženého zboží se tak stále nachází o 26,8 % pod předkrizovou hodnotou z letošního února.
Ranní nadhoz - sněmovna schválila rekordní schodek státního rozpočtu
09.07.2020 České maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v květnu meziročně poklesly o 0,7 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 12,2 %. Meziroční srovnání však bylo ovlivněno skutečností, že letošní květen měl oproti stejnému měsíci před rokem o dva pracovní dny méně. Po očištění o sezónní faktory byly tržby v maloobchodě reálně meziměsíčně vyšší o 11,6 %. V mnoha segmentech květnová úroveň tržeb vymazala ztrátu z předchozích dvou měsíců, přehnaný optimismus směrem do budoucna ovšem není na místě.
Ranní nadhoz - Český maloobchod se začne probouzet
08.07.2020 Podle předběžných údajů skončila v květnu bilance českého zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách mírným přebytkem 1,3 mld. Kč. Výsledek předčil tržní očekávání, která počítala se schodkem o více než 8 mld. Kč. Vývoz pokračoval v poklesu, který se však v květnu snížil na 29,8 % meziročně, zatímco na straně importů pokles dosáhl 24,9 %.
Ranní nadhoz - německý průmysl v květnu příliš nepotěšil
07.07.2020 Objem zakázek v německém průmyslu se v květnu zvýšil meziměsíčně o 10,4 % po celkovém propadu o 37 % v předchozích dvou měsících. Nárůst byl však slabší oproti tržním očekáváním. Objem domácích průmyslových zakázek v květnu vzrostl o 12,3 %, ze zahraničí pak přišlo o 8,8 % více. Údaje o objednávkách signalizují, že recese výrobního sektoru sice překonala své dno, nicméně jejich nízká úroveň poukazuje na déletrvající proces obnovy.
Ranní nadhoz - PMI potvrdí pozvolný nárůst sentimentu
03.07.2020 Ceny výrobců v eurozóně v květnu meziměsíčně poklesly o 0,6 %, což odpovídá -5,0 % meziročně. Trh se zápornou cenovou dynamikou počítal, ačkoliv sázel na o něco menší propad. I nadále se jedná do značné míry o důsledek nízkých cen energií, které jsou poháněny levnou ropou.
Ranní nadhoz - americký trh práce se dál zlepšuje
02.07.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červnu polepšil o dalších 5,3 bodu na hodnotu 44,9 a naznačil postupující zlepšování podmínek v průmyslu. Z průzkumu nicméně vyplývá, že obchodní podmínky zůstávají i nadále náročné. Výrobní objemy pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. K tomu přispěla skutečnost, že řada firem rozjela výrobu a začala zpracovávat nedodělky. Nových zakázek se však stále nedostává.
Ranní nadhoz - Český PMI naznačí tempo zotavení
01.07.2020 Třetí odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj, podle kterého český hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. K mírné opravě došlo u mezičtvrtletní dynamiky, když byl předchozí pokles o desetinu procentního bodu zvýšen a dosáhl tedy 3,4 %. Nižší hospodářský výkon je dán především klesající investiční aktivitou a zahraniční poptávkou, naopak rostoucí výdaje vládních institucí přispívaly pozitivně a bránily ještě hlubšímu poklesu.
Ranní nadhoz - inflace v eurozóně se mírně zvedne
30.06.2020 Ekonomický sentiment v Evropské unii se v červnu zvedl z 67,5 na 75,7 bodu, což však bylo výrazně méně oproti tržním odhadům. Předpokládalo se, že daleko rychleji se bude zlepšovat sentiment v sektoru služeb, ten si však polepšil jen o 8 bodů namísto očekávaných téměř dvaceti. Sentiment ve výrobě si pak připsal necelých šest bodů. Nutno podotknout, že ke zlepšování ekonomické situace podstatnou měrou přispívají rozsáhlé měnové i fiskální stimuly.
Ranní nadhoz - ekonomický sentiment v EA se postupně zvedá
29.06.2020 Americká centrální banka Fed po provedení zátěžových testů konstatovala, že ačkoliv je tamní finanční sektor prozatím odolný, případné další zhoršení ekonomické situace by pro jeho část mohlo představovat riziko. Americkým bankám tak Fed omezil možnost výplat dividend a odkupu vlastních akcií, čímž by rád zatlačil na jejich větší kapitálovou připravenost.
Ranní nadhoz - Týden završí data z Ameriky
26.06.2020 Dnes přijdou z USA informace o tamní soukromé spotřebě a příjmech. Útraty Američanů by podle odhadů měly meziměsíčně narůst o 9,2 %, po předchozím pandemickém propadu o 13,6 %. Jejich příjmy by naopak měly propadnout o 6 %.
Ranní nadhoz - Dnešek naznačí tempo amerického restartu
25.06.2020 Česká národní banka prostřednictvím bankovní rady po dnešním zasedání ponechala základní sazbu na 0,25 %. Na tuto úroveň se dvoutýdenní repo sazba dostala předchozím rychlým snížením o celkem dva procentní body v reakci na koronavirovou pandemii. ČNB tak momentálně evidentně považuje měnové podmínky za dostatečně uvolněné a rozhodla se vyčkávat dalšího vývoje situace. Ani v blízké době neočekáváme, že by ČNB sáhla ke změně sazeb. Jejich zvýšení v současné situaci prakticky nepřichází v úvahu a další snižování se nezdá být nutné.
Ranní nadhoz - Dnes zasedá ČNB, drama nečekáme
24.06.2020 Německý index nákupních manažerů vykázal v červnu meziměsíční nárůst o více než 13 bodů a zakotvil na hodnotě 45,8. Překonal tak tržní očekávání, která činila 44,4. Za zlepšením stojí primárně sektor služeb, který poskočil z 32,6 až na 45,8 bodu, ovšem znatelně si polepšili i zpracovatelé, kteří zaznamenali nárůst o 6 bodů na 44,6. Podobně jako v Německu si index vedl i v celé eurozóně, kde v souhrnu oproti květnu vzrostl z 31,9 až na 47,5 bodů, a taktéž citelně překonal tržní odhady. Ani americký index nákupních manažerů si nevedl špatně, když za červen v souhrnném vyjádření vzrostl o téměř 10 bodů na úroveň 46,8. Stejně jako v Evropě se i v USA vzpamatovává sektor služeb o něco rychleji, jelikož byl virem i více zasažen. Aktuálně tak americký PMI v obou hlavních sektorech ekonomiky pomalu šplhá směrem k hranici 50 bodů, nad kterou již bude možné mluvit o návratu k růstu.
Ranní nadhoz - Indexy PMI naznačí zotavení
23.06.2020 Včera zveřejněný indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně v souladu s očekáváními vzrostl z květnových -18,8 na -14,7 bodu. Tento vývoj pochopitelně odráží postupný návrat ke standardnímu ekonomickému životu. Sluší se ovšem připomenout, že ačkoliv se index již zvedl z nejhorších karanténních hlubin, nadále se nachází bezpečně pod historickým průměrem. Evropští spotřebitelé tak sice evidentně kvitují možnost návratu do pracovního a nákupního života, nicméně jsou si zřejmě dobře vědomi rizika, že rána, kterou virus zasadil evropské ekonomice, se jich stále může citelně dotknout.
Ranní nadhoz - PMI indexy ukáží červnu další zlepšení
22.06.2020 Ceny v produkčním sektoru u našich západních sousedů prohloubily v květnu svůj pokles na -2,2 %, y-o-y. Kromě cen energií, které meziročně odepsaly téměř 8 %, se na tom podílely i ceny základního zboží. V posledních měsících pak výrazně zvolňuje inflace u zboží na krátkodobou spotřebu.
Ranní nadhoz - americký trh práce naznačí další zlepšení
18.06.2020 Evropský datový kalendář je dnes prázdný, a tak se pozornost trhů bude upínat za oceán, kde bude zveřejněn pravidelný týdenní report o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten by měl navázat na klesající trend posledních týdnů a dál se snížit. Počet pokračujících žádostí by se tak mohl dostat pod 20 milionů. S postupným rozběhem tamní ekonomiky se zvedají i ukazatele podnikatelské nálady, což by měl dnes potvrdit i červnový Philadelphia Fed Index.
Ranní nadhoz - inflace v eurozóně téměř na nule
17.06.2020 Dnes budou zveřejněna finální čísla o květnovém růstu spotřebitelských cen v eurozóně. Podle předběžného odhadu se inflace dostala těsně nad nulu a dál se tak vzdálila od inflačního cíle ECB. Celková inflace je tlačena dolů zejména klesajícími cenami energií. Jádrová složka cen nejspíš zůstane na úrovni 0,9 %.
Ranní nadhoz - americký průmysl i maloobchod se v květnu zvednou
16.06.2020 Trhy budou dnes sledovat data o americké průmyslové výrobě a maloobchodních prodejích v měsíci květnu. Očekává se, že maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostou o 7 %. Průmyslová produkce v dubnu meziměsíčně poklesla o 11 % a byla o 16 % pod předkrizovou úrovní. Propad výroby byl patrný zejména v automobilovém a dopravním sektoru. Ve srovnání s maloobchodním prodejem se očekává, že průmyslová produkce vzroste v květnu jen mírně, o 2,4 %, m-o-m.
Ranní nadhoz - platební bilance skončí v červených číslech
15.06.2020 Průmyslová výroba v 19 zemích evropské měnové unie v dubnu meziměsíčně spadla o 17,1 %, což znamenalo meziroční sešup o 28,0 %. Obě tyto hodnoty představují nejhlubší poklesy od zahájení sběru dat v roce 1991. Výsledky byly jen mírně lepší, než kolik činila tržní očekávání. Pokud vezmeme v úvahu, že koronavirová epidemie zasáhla ještě mnohem výrazněji sektor služeb, nevypadají vyhlídky evropského hospodářství pro druhé čtvrtletí příliš růžově.
Ranní nadhoz - evropský průmysl propadl v dubnu o pětinu
12.06.2020 Americký index cen výrobců vykázal v květnu meziměsíční nárůst o 0,4 %, čímž překonal tržní odhad o 0,3 procentního bodu. Dynamika cen výrobců tak pomalu nabírá dech po dubnovém poklesu o 1,3 %. Po vyloučení cen potravin a energií došlo k meziměsíčnímu poklesu o 0,1 %.
Ranní nadhoz - Měnová politika Fedu zůstává beze změny
11.06.2020 Růst českých spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent.
Ranní nadhoz - Vyhlížíme českou inflaci
10.06.2020 Podle zpřesněného odhad eurostatu poklesl HDP eurozóny v prvním letošním čtvrtletí o 3,1 % meziročně, tedy o něco méně, než se původně odhadovalo (-3,2 %). V mezičtvrtletním vyjádření to odpovídá poklesu o 3,6 %.
Ranní nadhoz - vláda zvyšuje deficit rozpočtu na 500 miliard
09.06.2020 Koronavirová epidemie způsobila meziroční propad průmyslové produkce v dubnu o 33,7 %, tedy suverénně největší v historii měření. V meziměsíčním srovnání po sezónním očištění došlo k poklesu o 23,4 %. Výsledek je tak ještě o poznání horší, než kolik činily tržní odhady. Evidenční počet zaměstnanců meziročně klesl o 3,2 % a jejich průměrná mzda dokonce o 5,6 %. Naději na brzký obrat hatí údaje o nových zakázkách, kterých v dubnu meziročně ubylo 42 %.
Ranní nadhoz - německý průmysl se dál propadá
08.06.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v dubnu meziročně poklesly o 10,6 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 21,2 %. V dubnu by poklesy tržeb měly dosáhnout příslovečného dna. Květnové postupné uvolňování karanténních opatření a otvírání obchodů by mělo začít zvedat i maloobchodní útraty, nicméně návrat na předkrizové úrovně bude spíše dlouhodobý.
Ranní nadhoz - dubnové maloobchodní tržby výrazně propadnou
05.06.2020 Průměrná tuzemská mzda vykázala za první letošní čtvrtletí nárůst o 5 %, ve srovnání se stejným obdobím roku loňského, a dosáhla 34 077 Kč. Po očištění o inflaci to odpovídá reálnému růstu mezd o 1,4 %. Oproti poslednímu kvartálu roku 2019 pak došlo po sezónním očištění ke zvýšení průměrné mzdy o 1,1 %. V dalších čtvrtletích však očekáváme na trhu práce podstatně horší situaci. O výdělky začnou přicházet nejprve pracovníci ve službách, následovat ovšem budou i další sektory postižené klesající poptávkou.
Ranní nadhoz - zasedá ECB, sazby měnit nebude
04.06.2020 Na dnešním měnovém zasedání Evropské centrální banky bude Rada guvernérů diskutovat nový makroekonomický výhled. Ohledně nastavení měnových podmínek čí dalších nekonvenčních kroků však nečekáme žádnou změnu. Zásadní opatření už byla přijata v minulosti a nyní se čeká, zda přinesou kýžený efekt.
Ranní nadhoz - Evropa dnes bude sčítat nezaměstnané
03.06.2020 Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky.
Ranní nadhoz - výrobní PMI naznačí pro květen mírné zlepšení
01.06.2020 Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu meziměsíčně klesly o 0,1%, což znamenalo další zvolnění meziroční inflace o 0,2 p.b. na 0,1%. Zveřejněné údaje byly v souladu s očekáváním analytiků. Pokles inflace až téměř k nulové hladině znamenal další vzdálení se od cíle Evropské centrální banky, který je nastaven na úroveň těsně pod 2 %. Jádrová složka cen po vyloučení potravin a energií dosáhla 1,1%, tedy stejné hodnoty jako v dubnu.
Ranní nadhoz - inflace v eurozóně téměř na nule
29.05.2020 Podle předběžného odhadu zpomalila německá inflace v květnu v evropském harmonizovaném vyjádření z dubnových 0,4 % na 0,0 % meziměsíčně. V meziročním srovnání tak ceny vzrostly o pouhých 0,5 %. Výsledek byl téměř přesně v souladu s očekáváními.
Ranní nadhoz - ekonomický sentiment se zvedá, inflace zpomaluje
28.05.2020 Evropská komise představila svůj plán pro ekonomickou obnovu kontinentu zasaženého pandemií koronaviru, který je součástí rozpočtového výhledu pro období 2021-2027. Počítá v něm s nalitím dodatečných 750 mld. euro, z nichž dvě třetiny budou ve formě grantů, jedna třetina pak ve formě půjček. Prezentovaný návrh vychází vstříc tandemu Francie a Německa, které prosazovaly právě zvolený systém grantů, spíše než výpůjček. Celkový objem peněz, se kterými Unie počítá v rozpočtu pro roky 2021-27 se tak navýšil na 1,85 bilionu eur.
Ranní nadhoz - V USA pomalu nárůstá ekonomický optimismus
27.05.2020 Člen rady Evropské centrální banky Francois Villeroy de Galhau se vyjádřil k aktuálnímu i možnému budoucímu nastavení evropské měnové politiky. Probíhající program nákupů aktiv označil za „mistrovské dílo“ a zároveň naznačil, že by v budoucnu mohl být ještě „flexibilnější“ s ohledem na cílování konkrétních zemí eurozóny. Villeroy dále zdůraznil, že bez ohledu na výrok německého ústavního soudu je ECB odhodlána v nákupech dluhopisů pokračovat, jelikož to považuje za nezbytné pro naplnění jejího mandátu.
Ranní nadhoz - sentiment amerických spotřebitelů se nelepší
26.05.2020 Český statistický úřad včera publikoval výsledky konjunkturálního šetření za květen. Souhrnný indikátor ekonomické důvěry si oproti dubnu polepšil o 0,3 bodu na hodnotu 75,1. Úroveň ukazatele se však stále nalézá poblíž historicky minimálních hodnot. Co se týká dílčích složek, tak u podnikatelů klesl ukazatel o dalších 2,2 bodu na 71,6, naopak sentiment spotřebitelů poskočil o 11,8 bodu a dosáhl 91,9. Největší skepse mezi podnikateli nadále panuje v sektoru služeb, naopak lehce se zvedl sentiment v průmyslu a obchodě.
Ranní nadhoz - konjunkturální průzkum naznačí v květnu zlepšení
25.05.2020 Postupné vyprchávání optimismu na trzích v závěru minulého týdne se podepsalo i na kurzu koruny. Ta v pátek oslabila o cca 20 haléřů a kurz se vrátil do blízkosti EUR/CZK 27,30. Blízko této úrovně se kurz pohybuje i dnes po ránu.
Ranní nadhoz - PMI naznačily odražení ode dna
22.05.2020 Německý kompozitní index nákupních manažerů se v květnu zvedl na 31,4 bodu z historického minima, kterého dosáhl v dubnu (17,4 bodu). Podobně si vedl indikátor PMI za celou eurozónu, když celkově poskočil z dubnových 13,6 až na 30,5 bodu. Na posunu obou ukazatelů se podílel zejména sektor služeb, zatímco zlepšení výrobního PMI bylo jen v řádu několika bodů.
Ranní nadhoz - americký PMI by měl vykázat mírné zlepšení
21.05.2020 Ceny průmyslových výrobců se v dubnu znovu snížily o 0,5 %, m-o-m, což znamenalo propad cen v meziročním srovnání do deflace na -0,8 %. Na meziročním poklesu cen se největší měrou podílelo odvětví rafinovaných ropných produktů a výroby chemických látek, kde se nejvíce projevily nízké ceny ropy na světových trzích. Nižší byly i ceny v oblasti zpracování kovů a v těžbě a dobývání. Na druhé straně ceny u elektřiny, plynu a páry pokračují v rychlém růstu. I v následujících měsících lze očekávat, že ceny ve výrobní sféře budou meziročně klesat.
Ranní nadhoz - České ceny výrobců zamíří dolů
20.05.2020 Květnový ZEW index přinesl v Německu záblesk naděje, když se jeho složka očekávání vyšvihla z předchozích 28,2 bodu až na 51,0, čímž suverénně překonala odhady trhu, jež činily jen 30,0. Takto vysoko byl index naposledy před pěti lety. Druhá složka ZEW indexu, tedy hodnocení současné situace, již tak růžově nevyzněla. Namísto vyhlíženého zlepšení z dubnových -91,5 bodu na -86,6, došlo k dalšímu poklesu a index se zastavil až na -93,5 bodech. I v eurozóně dopadl průzkum očekávání do budoucnosti pozitivně, když si vysloužila 46,0 bodu, což znamená meziměsíční nárůst o více než 20 bodů.
Ranní nadhoz - květnový ZEW index by měl naznačit zlepšení
19.05.2020 Člen Bankovní rady České národní banky A. Michl věří, že česká ekonomika vykáže v letošním třetím čtvrtletí již dobré výsledky. ČNB snížením úrokových sazeb už výrazně zlevnila peníze a tím podpořila ekonomiku, rozhodně je ale proti poklesu úrokových sazeb až do záporných hodnot. Vyslovil se také proti jakýmkoli experimentům, které by hýbaly s kurzem. Vítá slabší úroveň kurzu během krize, což pomáhá tuzemským exportérům.
Ranní nadhoz - indikátory by mohly v květnu naznačit zlepšení
18.05.2020 Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících.
Ranní nadhoz - koronavirus poslal růst HDP do záporu
15.05.2020 Český běžný účet platební bilance vykázal za březen schodek na úrovni 0,5 mld. Kč, což je o 30 mld. Kč horší výsledek, nežli před měsícem. Kladně přispěla bilance zboží a služeb s přebytkem 18,6 mld. Kč. Na finančním účtu došlo k odlivu 46,4 mld. Kč, přímých zahraničních investic odteklo v souhrnu 12,1 mld. Kč, naopak u portfoliových investic byl zaznamenán příliv v objemu 200,5 mld. Kč.
Ranní nadhoz - Evropský průmysl vykáže propad
13.05.2020 V USA byly včera zveřejněny dubnové výsledky průzkumu ekonomického optimismu mezi tamními menšími podniky. Index přinesl souhrnný výsledek na úrovni 90,9, což je sice nejnižší hodnota od roku 2013, ovšem jde o lepší skóre, než trh očekával (83,0). Oproti předchozímu měsíci se pak jednalo pokles o 5,5 bodu. Podle ankety se citelně zhoršila očekávání podniků v oblasti najímání dodatečných zaměstnanců, prodejních cen, tržeb, či výplat.
Ranní nadhoz - nízké ceny surovin a materiálů zpomalují inflaci
12.05.2020 Tržby ve službách se v prvním čtvrtletí reálně snížily o 4,3 % (po očištění o kalendářní vlivy). Data potvrdila, že terciární sektor byl karanténními opatřeními proti šíření Covid-19 znatelně zasažen. Nejvýraznější propad zaznamenala letecká doprava, cestovní kanceláře, ubytování (o více než čtvrtinu) a pohostinství (o více než desetinu). Jen mírné poklesy zaznamenaly činnosti v oblasti nemovitostí nebo vědecké a technické služby. Zveřejněná data zhruba potvrzují náš odhad poklesu HDP v prvním čtvrtletí (-2,7 % mezikvartálně).
Ranní nadhoz - dnešní údaje ze služeb naznačí rozsah škod
11.05.2020 Česká národní banka ve čtvrtek snížila svou hlavní úrokovou sazbu o nečekaných 75 bazických bodů, a potřetí v řadě tak razantně uvolnila měnovou politiku. Banka se tak snaží mírnit dopady epidemie koronaviru na domácí ekonomiku. ČNB zároveň uvedla, že připravuje nová opatření na dodávání likvidity nebankovním subjektům, aktuálně však nevidí potřebu okamžitého zásahu. V nové prognóze počítá ČNB s letošním propadem ekonomiky o 8%, po němž by v roce 2021 mělo následovat zotavení o 4%.
Ranní nadhoz - Německé průmyslové objednávky propadly
06.05.2020 Podle včerejšího verdiktu německého Ústavního soudu se tamní centrální banka (Bundesbank) nesmí a nikdy neměla účastnit programu Evropské centrální banky, v rámci kterého docházelo k nákupům dluhopisů členských zemí, pokud ECB neprokáže nezbytnost takového postupu. Tento rozsudek se týká celého období fungování programu PSPP, pomocí kterého ECB od roku 2015 stimuluje evropskou ekonomiku. Podle soudu by Bundesbanka zároveň měla přistoupit k prodeji dluhopisů, které v současnosti drží, přičemž ovšem tento postup může koordinovat se zbytkem eurozóny.
Ranní nadhoz - nezaměstnanost se v dubnu zvedla na 3,4%
05.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala jen s hodnotou 33,2 bodu. Pokles výroby i nových zakázek byl z velké části dán rozšířením epidemie koronaviru 2019 a zavedením karanténních opatření. Výrazně se snižuje i zaměstnanost. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné.
Ranní nadhoz - dubnový PMI z výroby dále poklesne
04.05.2020 Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že hospodaření státu za první 4 měsíce skončilo víc než devadesátimiliardovým deficitem. Jen za duben, kdy se již v hospodaření státu naplno projevila koronavirová krize, skončil rozpočet deficitem 46 miliard. Aktuální rozpočtový schodek 90,7 miliardy je tak o 60 miliard vyšší než ve stejném období loňska, oproti krizovému roku 2009 je hlubší o 35 miliard. Kompletní zprávu zveřejní MF dnes odpoledne.
Ranní nadhoz - americký HDP zaznamená pokles
29.04.2020 Člen bankovní rady O. Dědek se v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil k možnému dalšímu snížení základní úrokové sazby. Centrální banka by podle něj měla využít své možnosti a stlačit úroky až na nulu. Podle Dědka by tím podpořila probíhající fiskální úsilí. V podobném duchu se nedávno vyslovil i další člen rady Aleš Michl, který ohlásil svůj úmysl navrhnout snížení základní sazby na 0,5 %. S tímto poklesem počítá i náš odhad.
Ranní nadhoz - spotřebitelský sentiment v USA na minimech
28.04.2020 Ceny ropy na světových trzích zahájily nový týden dalším poklesem, za kterým je přetrvávající nadprodukce a nedostatečné skladovací kapacity. Americká lehká ropa WTI s dodáním v červnu spadla o zhruba 26 % a prodávala se za 12,5 USD za barel, cena ropy Brent včera ztratila 8,5 % a pohybovala se znovu mírně pod 20 USD za barel.
Ranní nadhoz - Restriktivní opatření se budou zvedat rychleji
24.04.2020 Německý index nákupních manažerů ze sektoru služeb v dubnu poklesl o více než patnáct bodů na 15,9, z výrobního sektoru pak pokles přibližně o 10 bodů na 34,4. Z eurozóny dubnové indexy zaznamenaly extrémně nízké hodnoty a to 11,7 bodů (služby) a 33,6 bodů (výroba). Ve všech případech se jedná o nejnižší zaznamenané hodnoty buďto v historii měření, nebo alespoň od krize z let 2008-09. Zároveň jde o nejstrmější naměřené meziměsíční propady, které ve většině případů překonaly i ty nejpesimističtější tržní odhady.
Ranní nadhoz - další poklesy PMI indexů
23.04.2020 Poslanecká sněmovna včera schválila schodek státního rozpočtu na úrovni 300 mld. Kč. Novela proti předchozí verzi počítá s dalším poklesem příjmů o 60,1 miliardy korun. Ministerstvo financí zároveň navýšilo výdaje o 39,9 miliardy korun kvůli zvýšení plateb za státní pojištěnce, posílení vládní rozpočtové rezervy i výdajů na obsluhu státního dluhu.
Ranní nadhoz - německé automobilky chtějí znovuzavedení šrotovného
22.04.2020 Ceny průmyslových výrobců se v březnu meziročně zvýšily jen o 0,4 %. Oproti předešlému měsíci poklesly ceny ve výrobní sféře o 0,5 %. Na meziročním růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, kde se ceny zvedly o 8,3 %, naopak výrazně klesaly ceny navázané na ropu. V následujících měsících bude inflace cen průmyslových výrobců ještě více slábnout a pravděpodobně se dostane až do pásma deflace.
Ranní nadhoz - Česká vláda posoudí návrh na hlubší schodek
20.04.2020 S tím jak se kvůli šířícímu se koronaviru zastavila ekonomická aktivita, významně se snížila poptávka po ropě. Cena americké WTI ropy tak dnes ráno zaznamenala propad na asijských burzách až na úroveň 14,47 dolarů za barel (propad o 21 %), cena ropy Brent se propadla o 1,1 % na 27,78 dolarů za barel.
Ranní nadhoz - čínský HDP v Q1 spadl téměř o 7 %
17.04.2020 Čínský hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně odepsal 6,8 %, což bylo téměř v souladu s tržními odhady, které očekávaly pokles o 6,5 %. Po sezónním očištění to znamenalo mezičtvrtletní snížení produktu o 9,8 %. Kontrakce takového rozsahu je pro čínskou ekonomiku historicky nevídaná. Pozitivně překvapila čínská průmyslová výroba, která v březnu meziročně odepsala jen 1,1 %, když tržní odhady počítaly s poklesem o více než 7 %. Oproti prvním dvěma měsícům roku, kdy výroba spadla meziročně o 13,5 %, se tak březnová průmyslová produkce téměř navrátila na loňskou úroveň.
Ranní nadhoz - výrazně negativní data z americké ekonomiky
16.04.2020 Americké maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně poklesly podstatně více, než odhadoval již tak pesimistický trh, a to o 8,7 %. Jednalo se o suverénně nejhlubší propad v historii měření dané časové řady, tedy od roku 1992. Vlivem efektu předzásobení si polepšil prodej potravin, zatímco ostatní segmenty výrazně ztrácely.
Ranní nadhoz - V. Benda nevyloučil další pokles sazeb
15.04.2020 Spotřebitelské ceny klesly v březnu oproti únoru o 0,1 %, v meziročním srovnání to znamenalo zpomalení inflace z únorových 3,7 % na 3,4 %. Zpomalení inflace bylo dáno zejména nižšími cenami rekreačních a kulturních služeb, nižší ceny ropy pak přispěly k poklesu cen pohonných hmot. Na druhé straně pokračoval růst cen elektřiny, oproti únoru se zvedly i ceny potravin a také alkoholických nápojů. Vlivem dopadů pandemie koronaviru na ekonomickou aktivitu očekáváme, že spotřebitelská inflace bude v následujících měsících rychleji ztrácet dynamiku, na konci roku by se tak mohla dostat mírně pod dvouprocentní cíl ČNB.
Ranní nadhoz - Shoda nad omezením těžby ropy nalezena
14.04.2020 Jedna z významných českých automobilek se závodem v Nošovicích dnešním dnem po třech týdnech obnoví provoz. Výroba zde bude probíhat ve stále omezeném dvousměnném provozu. Škoda Auto, hlavní tuzemský výrobce aut, naopak odstávku v minulých dnech prodloužila z bezpečnostních důvodů do konce dubna. Nošovická výrobna je tak první vlaštovkou návratu k normálu.
Ranní nadhoz - novela zákona o ČNB prošla sněmovnou
09.04.2020 Česká míra nezaměstnanosti v březnu setrvala na hodnotě 3,0 %, což je výsledek nacházející se hluboko pod naším i tržními odhady (3,6 %). Již v březnu vešly v platnost vládní restriktivní opatření a očekávalo se, že firmy v existenčních problémech, se začnou zbavovat svých zaměstnanců. Propouštění ovšem nenastalo v takové míře, jak se obecně očekávalo. Lze tak předpokládat, že míra nezaměstnanosti v následujících měsících půjde nahoru.
Ranní nadhoz - nezaměstnanost za březen může překvapit
08.04.2020 České maloobchodní tržby bez prodejů automobilů v únoru meziročně vzrostly o 7,4 %. Celkové tržby včetně aut se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 3,6 %. Po očištění o sezónní faktory tržby v maloobchodě reálně meziměsíčně stagnovaly. Již některé předstihové indikátory ovšem ukazují, že dopady epidemie koronaviru na aktivitu ve službách a maloobchodě jsou přímo katastrofální. To však uvidíme až na datech z následujících měsíců. Celkový pokles maloobchodních prodejů v letošním roce pak bude záviset především na tom, jak dlouho budou platit mimořádná restriktivní omezení.
Ranní nadhoz - MF očekává letošní pokles HDP o 5,6 %
07.04.2020 Tuzemskému průmyslu se v únoru, tedy před zavedením přísných ekonomických restrikcí, ještě dařilo odolávat výraznějšímu propadu. Oproti předchozímu roku výroba po očištění o počet pracovních dní poklesla o 0,9 %, oproti lednu se pak výroba reálně snížila o 0,3 %. Dařilo se výrobě motorových vozidel i produkci elektrických zařízení, naopak pokles byl zaznamenán v produkci elektřiny a strojů. S ohledem na aktuální vývoj jsou únorová data již příslovečnými včerejšími novinami, které nemají velkou vypovídací hodnotu pro budoucnost.
Ranní nadhoz - restriktivní opatření by se mohla začít pomalu uvolňova
06.04.2020 Páteční indexy nákupních manažerů ze služeb potvrdily významný propad tohoto sektoru a to jak v eurozóně, tak v Německu. Později zveřejněný ISM index mimo výrobní sektor na rozdíl od jeho evropských protějšků byl schopen se udržet nad hranicí 50 bodů, tedy stále v pásmu expanze.
Ranní nadhoz - sentiment prudce padá, počty nezaměstnaných rostou
03.04.2020 Ceny výrobců v eurozóně v únoru oproti stejnému období minulého roku poklesly o 1,3 %, v meziměsíčním srovnání se pak jednalo o snížení o 0,6 %. Největší měrou se na tomto vývoji podílel sektor energií, kde se ceny meziměsíčně snížily o 2,3 % a meziročně pak dokonce o 6,5 %, což si lze vysvětlit nebývale levnou ropou.
Ranní nadhoz finančních trhů 2.4.2020
02.04.2020 Český průmyslový PMI v březnu klesl o 5,2 bodu na hodnotu 41,3. Snížily se víceméně všechny sledované subindexy. Zaměstnanost klesla nejrychleji od září 2009, nižší byl objem výroby, nových zakázek i zásob. Vyhlídky podnikatelů na následujících 12 měsíců se rovněž propadly. Respondenti přitom hodnotili období od poloviny února do poloviny března, takže průzkum plně nezohledňuje dopad restriktivních opatření. Očekáváme proto, že ukazatel za duben spadne ještě hlouběji.
Ranní nadhoz - PMI naznačí dopad epidemie na ekonomiku
01.04.2020 ČSÚ zpřesnil odhad HDP za čtvrté čtvrtletí. Podle něho český produkt meziročně přidal 2,0 %, což představuje zpomalení o 0,5 p.b. oproti Q3. Mezikvartální dynamika byla revizí zlepšena na 0,5 %. Vlivem upravených dat z Q4 tak dosáhl růst HDP v celém loňském roce 2,5 % (oproti 2,4 % z předchozího vydání). Dynamika HDP bude v letošním roce výrazně ovlivněna dopady epidemie koronaviru. V našem základním scénáři, kdy předpokládáme trvání restriktivních opatření do poloviny dubna, by pokles HDP mohl dosáhnout 5-6 %.
Ranní nadhoz - čínský PMI si v březnu výrazně polepšil
31.03.2020 Index ekonomického sentimentu eurozóny v březnu odepsal téměř devět bodů a dosáhl 94,5. Protože v řadě zemí probíhal sběr dat ještě před zavedením restriktivních opatření proti šíření koronaviru, lze očekávat, že v dubnu dojde k dalšímu zhoršení ukazatelů. K poklesu ekonomického sentimentu došlo zejména ve službách a maloobchodě, průmysl odepsal „jen“ 4,6 bodu a stavebnictví 2,7 bodu. Bídné vyhlídky se pak projevily i ve zhoršení ukazatele zaměstnanosti.
Ranní nadhoz - další indikátory potvrdí výrazný pokles sentimentu
30.03.2020 Americký prezident D. Trump prodloužil trvání mimořádných omezení kvůli šířícímu se koronaviru do konce dubna. Amerika s více než 140 tis. nakaženými nedávno předskočila i Čínu a je zde tedy v absolutní hodnotě nejvíce nakažených. Přitom nákaza v USA ještě nedosáhla svého vrcholu. Lze proto očekávat, že toto číslo ještě značně naroste.
Ranní nadhoz - ČNB dnes dál uvolní měnové podmínky
26.03.2020 Podnikatelská nálada v Německu se v březnu propadla na nejnižší úroveň od července 2009. Podle finálních údajů klesl březnový Ifo index na 86,1 bodu z únorových 96 bodů a zaznamenal tak nejprudší sešup od sjednocení Německa. Předběžné odhady z minulého týdne byly tedy přehodnoceny ještě dolů o 1,6 bodu. Propad byl zaznamenán zejména u očekávání podniků, zhoršilo se však i vnímání současné situace. Ifo index tak navázal na úterní PMI indikátory, které rovněž zaznamenaly výrazné poklesy. Ifo institut zároveň předpovídá, že by nejsilnější evropská ekonomika mohla letos snížit výkon až o šest procent.
Ranní nadhoz finančních trhů 25.3.2020
25.03.2020 Kompozitní index nákupních manažerů za březen zaznamenal významný propad a to jak v Německu, tak také v eurozóně či USA. Výrazně předčil již tak negativní odhady trhu. Propadl se přitom zejména index ve službách, který v Německu odepsal 18 bodů na 34,5 bodů, ve výrobě si pak pohoršil jen o 2,3 bodu na 45,7. V celé eurozóně a v USA je pak příběh obdobný. Všechny indexy ze sektoru služeb si sáhly na historické dno, v eurozóně a USA pak zaznamenal i kompozitní index nejnižší naměřenou hodnotu. Lze přitom očekávat, že do budoucna indexy zaznamenají další pokles, jelikož průzkumy probíhaly v době, kdy mnohá vládní omezení ještě vůbec nebyla v platnosti.
Ranní nadhoz - PMI napoví, jak si stojí průmysl
24.03.2020 Americká centrální banka včera oznámila další opatření na podporu ekonomiky. V případě potřeby nakoupí neomezené množství státních dluhopisů a hypotečních cenných papírů. Fed se tedy rozhodl vrhnout na trh tolik prostředků, aby bylo zajištěno jeho hladké fungování. Nové opatření by mělo doplnit předchozí kroky americké centrální banky a zajistit dostatek likvidity na úvěrovém a mezibankovním trhu. Akcie na tuto zprávu reagovaly chvilkovým růstem, záhy však začaly opět klesat.
Ranní nadhoz - Ministerstvo financí ohlásilo další podpůrná opatření
23.03.2020 Ministerstvo financí o víkendu vydalo prohlášení o rozšíření úlev v daňové oblasti. Nově navrhuje prominout červnové zálohy na daň z příjmu PO i FO. Dále by se pak mohl posunout termín podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí na konec srpna. Podnikatelé si navíc budou moci odečíst ztráty z letošního roku zpětně ze základu daně z let 2019 a 2018 (díky institutu zpětného působení daňové ztráty). V neposlední řadě ministerstvo pozastavuje Elektronickou evidenci tržeb po dobu nouze a následující tři měsíce.
Ranní nadhoz - konjunkturální průzkum mimořádně již dnes
20.03.2020 Několik evropských zemí v čele s Itálií a Francií volají po neodkladném zásahu EU v boji se šířící se nákazou. Italský premiér G. Conte vybízí EU k použití Evropského stabilizačního mechanismu, kde od roku 2012 je k dispozici 500 mld. EUR. Ke Contemu se přidávý francouzský ministr financí B. Le Maire, který vybízí eutozónu ke společné akci. ECB ve středu ohlásila navýšení kvantitativního uvolňování až do výše 750 mld. EUR, někteří funkcionáři se ovšem obávají, že tento krok zmírňuje nátlak na vlády eurozóny spustit koordinovaný rozpočtový plán.
Související klíčová slova:
Byznys | Čína a USA | Produkce německého průmyslu | Zveřejněné údaje | Zpomalení čínské ekonomiky | Růst v eurozóně | Repsol | Euro dolar | Protiinflační tlaky | Výnosy dluhopisů | Vývoj nezaměstnanosti | Österreichische Post | Války | Vývoj | Data z trhu práce | Pokračování klesajícího trendu | Růst ekonomické důvěry | Allianz | Trh nemovitostí | Nákupu státních dluhopisů | Kurz dolaru k euru | Evropský datový kalendář | Zdražovat | DPH | EUR | Spotřebitelské výdaje | Bundesbank | Snížit úrokové sazby | Nezaměstnanost v eurozóně | Kalifornie | Salesforce | Automobilový sektor | Itálie | Euro proti dolaru | Stoxx | Stavební produkce | PEPP | Regulace finančního sektoru | Texas | Finanční aktiva | Německé průmyslové objednávky | Očekávání | Brexitová dohoda | Souhrnný indikátor | Pro investory | Cla na čínské zboží | Evropské centrální banky | Volatilní | Poslanci | T-Mobile | Cena severomořské ropy | Swiss Life | EUR/JPY | Zasedání ČNB | Czech Credit Bureau | Veřejné finance | Nálada amerických spotřebitelů | PMI z Německa | Novartis | Odhady PMI indexu | Danske Bank | Odvetná cla | Trh práce | Evropská komise | Swiss | Investice | Saldo běžného účtu | Potenciál | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Německý průmysl | Deficit hospodaření státu | Švédské koruny | Lednová inflace | Index aktivity | Škoda Auto | ADP report | Americký ministr financí | Ifo | Prognózy | Britská libra | Šéf Fedu Powell | Intervence | Britové | E.ON | Slabá koruna | Američtí centrální bankéři | Raiffeisenbank | 3M | Obchodní dohoda USA-Čína | Člen bankovní rady ČNB | Návrh zákona | IHS | Uvolňování měnové politiky | Asijské trhy | Negativní data | Český statistický úřad | EUR/USD | General Electric | Spotřebitelé | Morgan Stanley | Producenti ropy | Švédská koruna | Český průmysl | TLTRO III | Zpomalení globální ekonomiky | Důvěra v ekonomiku | CSI 300 | Aktuální vývoj | Data z Ameriky | Lagardeová | Průměrné mzdy | Měnové zasedání | Cenné papíry | Výnos | Prognózy ČNB | Nezaměstnanosti v Německu | Evropská centrální banka kurz | Daimler | Čistý příjem | RBS | Výhled ekonomiky | Německý ukazatel | Goldman Sachs | Delta | Colorado | Vzdělávání | Šéf Fedu | Soukromá spotřeba | Ferrari | Slabá poptávka | Reakce trhu | Měny | Baidu | Stimul | Import | EMS | Nálada výrobců | ČEZ | Rozhovor | Státní dluh | Brent | ZEW indexy | Jeden dolar | Bezpečný přístav | Propad cen | Kurzy koruny | Strach | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | JPY | Růst hrubého domácího produktu | Výkonnost | Odhad HDP | Dovoz | Casino | Ekonomický sentiment | Bydlení | Prezidenti a premiéři | Podnikové objednávky | Kontrakce | Peníze | Pandemie COVID-19 | Kurz renminbi | Ukazatel | Bankovní rady ČNB | Měnová opatření | Vývoj ceny ropy | Nestlé | Americká lehká ropa WTI | Středoevropské měny | Prognóza | FTSE 100 | Expedia | Měnová politika Fedu | Běžný účet platební bilance | Barel ropy | Amgen | Americký Fed | Ropa WTI | Partneři | Výsledek hospodaření | Lockheed Martin | Bezpečné přístavy | Bankovní rada ČNB | Brexit | ZEW index | Restrikce | Burzy | Ceny elektřiny | Škoda | Graf | Průzkum | Posílení koruny | Export | Měna | Ekonomické zotavení | Inflační cíl | Prodej automobilů | Americké ekonomiky | Tržní volatilita | Dobré výsledky | MiFID II | Vládní opatření | Riziková averze | Měnové války | Evropská inflace | Italský premiér | Kapitál | Rekordní schodek státního rozpočtu | Ekonomická aktivita | Regulace | Cena Brentu | Enel | USD | Posílení | Pracovní místa | Protistrana | Konzervativci | Tovární objednávky | P.A. | Kapitálový trh | Zvýšení sazeb | AMS | Viceguvernér ČNB | Zisk | CZK | Nervozita | Total | Šíření nemoci | Reálné ekonomiky | Caterpillar | VIX index | Maďarsko | Nomura | Dopady koronaviru | Jednání o státním rozpočtu | 1 milion | Posilování koruny | Výrobní ceny | Nike | Marek Mora | Světový obchod | Odražení ode dna | EUR/CZK | Béžová kniha | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Euforie | Makrodata | Investoři | Wienerberger | Kabinet | Sodexo | Nejistoty | Světová banka | Výsledky průzkumu | Negativní sentiment | Evropská měna | Pandemie koronaviru | Vít Hradil | Prezident ECB | Úroková sazba | Jádrový index | Garance | Bundesbanka | Unie | Analytička | Nikkei | Trpělivost | Bank of England | VIG | Výrazně negativní data | Data z ekonomiky | AT&T | Komoditní | Odložení brexitu | CISCO | Mimořádná opatření | BP | Cíl ČNB | České hospodářství | Asijské burzy | HDP v EU | Der Spiegel | Data o HDP | Důvěra v ekonomiku eurozóny | Analýzy | Spotřebitelský sentiment v USA | Propad investic | Ekonomiky | ExxonMobil | Zasedání Evropské centrální banky | William Hill | Ekonomický kalendář | Německá centrální banka | Zlepšení sentimentu | Hlavní události | Pozitivní zprávy | Ekonomika USA | Data z amerického trhu práce | Evropské ekonomiky | Prezident | Steven Mnuchin | Vládní výdaje | Spotřebitelský sentiment | Dovoz ropy | Bohatý | Raytheon | Akciové indexy | Průmyslové objednávky | Vývoj kolem brexitu | Britský premiér | Rozpočet | Zisk čínských průmyslových firem | Německá spotřebitelská důvěra | Vzdělání | Zpráva | Obchodování | Demokraté | S&P | Investice ve stavebnictví | Slábnutí amerického průmyslu | Nákupy dluhopisů | Pesimismus | Oslabování dolaru | Thyssenkrupp | Cena ropy na světových trzích | Investovat | Růst spotřebitelských cen | ZEW | Výrazné ztráty | Nárůst nově nakažených | Christine Lagardeová | Eurostat | Euro Stoxx 50 | Americké centrální banky | Globální ekonomiky | Podnikatelé | Deflace | Tovární objednávky v USA | Ekonomické dopady | Česká měna | Evropská dluhová krize | Tencent | Turecká lira | CAC 40 | Německé firmy | Index výroby | Fiskální rok | EUR/PLN | Cestovní kanceláře | Růst amerických tržeb | Berkshire Hathaway | Hazardní hry | Ekonomický vývoj | Kapitálové rezervy | Hlavní úroková sazba | Dnešní data | Americký dolar | Odhad inflace | Onemocnění COVID-19 | Čínské zboží | Index cen domů | François Villeroy de Galhau | Představitelé Fedu | Nástroj | Výsledky | Optimismus | Firmy | HUF | Investiční aktivita | Dění na finančních trzích | Zápis ze zasedání Fedu | GBP | Zasedání Fedu | RWE | S&P Global | Rekordní hodnoty | Inflační tlaky | Waste Management | Bank of America | Posilování eura | Centrální banky | HDP Německa | Zpomalení ekonomického růstu | Rizika | OPEC+ | Bloomberg | Objem | Makroekonomický výhled | Nabídka | Růst cen v eurozóně | Alena Schillerová | Inflace v květnu | Ceny ropy | Nasdaq | Evropské akcie | Náhrady mezd | Zprávy | CTS | Podnikatelská nálada | Zájem investorů | Kapitálová rezerva | Vyhlídky | Dolary | Listopadová inflace | Averze k riziku | Státní rozpočet | NATO | Americký maloobchod | Britský ministr financí | Britský statistický úřad | Demokraté a Republikáni | Průmyslová výroba | Program nákupu aktiv | Pfizer | Hospodaření státu | Studie | Slabší koruna | Covid | Airbus | Deficit | České koruny | Euro vůči dolaru | Polsko | FRA | Royal Dutch Shell | Cenová hladina | Pokles investic | Snižování cen | Francie | Míra | Hypotéky | Pohyb kurzu | Hospodaření státního rozpočtu | Pozornost trhu | Aktuální hodnoty měny | Depozitní sazby | Ministryně práce a sociálních věcí | Evropa | Předpověď | Očekávání investorů | Kurz EUR/USD | Jackson Hole | Tvrdý brexit | Kurz dolaru | USD/PLN | OPEC | Výroba v eurozóně | Jednání FOMC | Tiffany | Celková inflace | DJIA | Index výrobních cen | Johnson & Johnson | Ceny zemědělských výrobců | Sazby ČNB | Deficit rozpočtu | Zpřesněný odhad | Dnešní makroekonomické ukazatele | Cenný papír | Maloobchod | Údaje | Výrazný pokles | PEPSICO | Automobilky | Trump | Hospodářský propad | Měny rozvíjejících se ekonomik | Obchodní války | Kurzarbeit | Dolar | Prohloubení schodku | Britský FTSE 100 | Summit G7 | Euro dnes | Onemocnění | Index cen průmyslových výrobců | Videokonference | Harmonizovaný index spotřebitelských cen | Zpomalování ekonomiky | Britské libry | Rakousko | HDP eurozóny | Turecko | Restriktivní opatření | Bank of Japan | Americké objednávky | Intervence ČNB | Podnikatelská důvěra | Tisková konference ČNB | Dopady epidemie koronaviru | Průzkumy | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Americké akcie | Hrubý domácí produkt | Obchodní rozhovory | Ekonomické události | ČNB Tomáš Holub | Oslabení koruny | Evropská ekonomika | Zveřejněná data | Nakupovat státní dluhopisy | Evropské sdružení výrobců automobilů | Equinor | Trh | Hospodářské oživení | Americká centrální banka | Index volatility | Komise | Crown | Ropa Brent | Vládní podpory | Přehled | Odchod z EU | Pokles ceny | Korekce | Lídři EU | Spotřebitelská důvěra v USA | Ekonomická situace | Výnosové křivky | Kurz forintu | Pražské burzy | Fed | OECD | Česká bankovní asociace | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | Konkurenceschopnost | Obchody | Uvolňování karanténních opatření | Institut Ifo | Novela zákona o ČNB | Finanční krize | Posílení dolaru | Americké zásoby ropy | Prezident Trump | Konsensus | Znovuzavedení šrotovného | Běžný účet | Indikace | Rating | Dezinflace | Turecká centrální banka | Agentura S&P | Ekonom | Česká koruna | Microsoft | Měnová politika | Vývoj inflace | Německý PMI | Vládní dluhopisy | Data z USA | 7 dní s korunou | Wells Fargo | Spotřebitelská inflace | Ekonomická důvěra | Nálada v USA | Pokles sentimentu | Kurz dolarů | Pozornost | Exporty | Důvěra | JDE | Pravděpodobnost | Markets | Index CPI | Podpora | Rizikovější aktiva | Boris Johnson | Ministryně práce | Pokles úrokových sazeb | S&P 500 | Zahraniční obchod | Výpadky | FIAT | Podpůrná opatření | Těžba ropy | Výdaje | Centrální banka | Natixis | Šíření nemoci COVID-19 | Andrew Bailey | Deutsche Börse | Klesající trend | QE | Monetární politika | Odhad vývoje HDP | Čínský vicepremiér Liou Che | Donald Trump | Kurz euro dolar | Jádrová inflace | Estee Lauder | Nejistota | CME | Zpomalení ekonomiky | Indikátory sentimentu | Ministři financí | Zpracovatelský sektor | Apreciace | Opatření proti šíření koronaviru | Telekom Austria | Zasedání americké centrální banky | Reuters | Den nezávislosti | Unilever | Philadelphia Fed index | Chevron | Kompozitní index | AXA | Averze vůči riziku | Depozitní sazba | Výstupy | Souhrnný index | Vybírání zisků | Aukce | Devizové intervence | Kurzový vývoj | Utahování měnové politiky | Další růst | Fed dnes | Prosincová bilance zahraničního obchodu | Riksbank | Snížení sazeb | Dobré zprávy | Vývoj úrokových sazeb | Boeing | Příkaz | Portugalsko | ILO | Důvěra v průmyslu | Evropské banky | Ekonomický optimismus | Libra | Koronavirová krize | Kurzový závazek | Analytici | Evropská centrální banka | Polský zlotý | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Evropská unie | Japonsko | Financovat | Vývoj peněžního agregátu | Hospodaření | Příprava | Čínské měny | Řecko | Kurz EUR/CZK | Pokles švédské koruny | Konjunkturální průzkum | Rostoucí náklady | Maďarský forint | Hlavní ekonomka | Říjnová inflace | ČNB Vojtěch Benda | Německá vláda | Tržní sentiment | Německý Ifo index | Ekonomické zpomalení | Úroky | Twitter | Americký průmysl | Bloomberg TV | Investiční banky | FTSE | Předstihové ukazatele | Indikátory ekonomického sentimentu | Rozhodnutí ČNB | Silný trh | Air | Růst ekonomiky eurozóny | Economic | Globální rizika | Ztráta | Ceny akcií | Financování vlády | Kurz CZK | Cena ropy dnes | Český hrubý domácí produkt | Index nákupních manažerů ve výrobě | Royal Bank of Scotland | EBay | Čínská ekonomika | ING | Výroba automobilů | JD.com | Ceny | Erste Group | Finální odhad | ČNB | VW | Cena | Jiří Rusnok | Agentura Bloomberg | USD/CZK | Pokles | Spojené státy | Kartel OPEC | Šíření viru | Ztráty zaměstnání | Air France | ISM | Standard Chartered | Dnešní údaje | Biogen | Polská ekonomika | Obchodní spory | Finančnictví | Charles Schwab | Setkání centrálních bankéřů | Nové zakázky | Royal Caribbean | EUR/HUF | Index nákupních manažerů | Domácnosti | Index ISM | Tržní očekávání | Americká ekonomika | Koronavirová epidemie | Vývoj kurzu koruny | JPMorgan | Kurz koruny | Situace | Ekonomická aktivita v USA | Důvěra v eurozóně | Mario Draghi | Kurz eura k americkému dolaru | COVID-19 | Indexy PMI | Tempo poklesu | Index cen | Počet žádostí o podporu | Čínská vláda | Luboš Růžička | Daně | Lídři | Makro | Google | PMI ve výrobě | Prohlášení | Stagnace | Daně z příjmů | Růst mezd | ISM indexy | Horší data | Zisky | FCA | BNP Paribas | Historické rekordy | Globální ekonomika | Švédsko | Inflace v USA | Fitch | Summit G20 | USD/TRY | Eurozóna | Česká ekonomika | Zasedání Bank of England | Hang Seng | Vývoj HDP | Sázkové kanceláře | Abbott Laboratories | Fond | Starbucks | Očekávání do budoucna | Cena zlata | Světové obchodní organizace | ERM II | HSBC | Nižší ceny ropy | Ekonomické restrikce | Důvěra v tuzemskou ekonomiku | Maloobchodní tržby | AMEX | ECB | Odpor | Růst cen | Výše úrokových sazeb | Euro STOXX | Oslabení kurzu | Kurz české koruny | Zboží dlouhodobé spotřeby | Bankovní rada České národní banky | Zastavení výroby | Dluhopisový trh | Poklesy PMI indexů | IFO index | Financování | KLM | ČSÚ | Historická minima | RBI | Vývoz z Německa | Americká lehká ropa | Indikátor | Měnověpolitické zasedání | Pokles ekonomiky | Prodej aut | Forward | Newmont | Republikáni | Tovární objednávky v Německu | CPI index | Finance | Obchodníci | Turecké liry | Americká WTI ropa | Konsenzus | Nastavení měnové politiky | Maďarská centrální banka | Nálada spotřebitelů | Očekávání trhu | ROCE | Jedno euro | TLTRO | Doporučení | Růst HDP | Průměrná mzda | Dnešní čísla | Růst čínské ekonomiky | Guvernér | Inflační očekávání | Poptávka | PMI ve službách | Hospodářský růst | Rozpočtový schodek | Prezident Fedu | Posílení eura | Odhodlání | Konec kurzového závazku | WTI | Obchodovat | Odhad růstu ekonomiky | Bod | Miliardy korun | Silnější koruna | NetEase | Výsledek zahraničního obchodu | HDP | PRIBOR | Pokladniční poukázky | Data PMI | Spekulace | Průmyslová výroba v USA | EMU | Saúdská Arábie | Sázet | Co bude | Zahraniční firmy | Cena ropy | Podnikání | Poslanecká sněmovna | Inflace | Utáhnout měnovou politiku | Cena severomořské ropy Brent | Investiční výdaje | Měnové kurzy | Dluhová krize | Pokles průmyslové produkce | Marže | GfK | JPMorgan Chase | Ropa | Využití kapacit | Účet platební bilance | Německá ekonomika | Koruna zpevnila | Investiční očekávání | Měny regionu | Stabilita | Statistický úřad | Bankéři | Alphabet | Čínské akciové trhy | Zkušenosti | Barclays | Index DAX | Payrolls | Signály | Lot | USA a Čína | Lira | Evropská spotřebitelská důvěra | IHS Markit | Statistiky | Problémy | DAX | Stoxx 600 | Světová ekonomika | SAP | Záchranné balíčky | Propad HDP | Micron Technology | Pracovní síly | Fiskální politika | Deutsche Bank | Index PMI | Američané | Kurz | Erste | Americký PMI | EU-Čína | Ekonomická rizika | Raiffeisenbank a.s. | Unicredit | Dubnový PMI | Referendum | Facebook | Oracle | Předkrizové úrovně | Rozhodování | Ekonomka | Costco | Merck | Fiskální stimuly | Prezident USA | Cena barelu ropy | Debata | Klid | Hodnoty měny | Euro | Datový kalendář | Yield | Obchodní válka | Česká průmyslová výroba | Stimuly | Německá průmyslová výroba | USA | Dodávky ropy | Predikce | Německý vývoz | FED sazby | Světová obchodní organizace (WTO) | Rada ČNB | Citigroup | Softbank | Šéf amerického Fedu | Christine Lagarde | Ekonomové | Hospodářství | Japonský Nikkei | Neomezené množství | Indikátor důvěry | Šíření nákazy | Ministr financí | JP Morgan | Zpomalení růstu | Obchod | Sentiment amerických spotřebitelů | Obchodní aktivita | Růst ekonomiky | Růst akcií | Redukce | Pandemická situace | Nárůst nezaměstnanosti | Čínská měna | Ekonomický poradce | Přístup k inflaci | EU | Zasedání ECB | Credit Suisse | Portfolia | Převis | Maloobchodní tržby v Německu | Odhady PMI | Koronavirové krize | Koronavirové epidemie | Dopady koronavirové pandemie | Vývoz | Slabé euro | Theresa May | Recese | Index strachu | Inflace v Německu | Tuzemská nezaměstnanost | Mzdový růst | ASML | Švýcarský frank | Německý ZEW index | Měnová politika ČNB | Indikátor ekonomického sentimentu | CZK/EUR | Růst globální ekonomiky | Napětí na Blízkém východě | Britská ekonomika | Sněmovna reprezentantů | Indikátory | Burzovní indexy | Největší propad | Stavební povolení | Počet nových žádostí o podporu | Miliardy | Hodnota indexu | EUR/TRY | Společná evropská měna | Frank | EUR/SEK | ERM | RBroker | Balance | Prodeje existujících domů | Mondelez | Kurz eura | Objem investic | Zlepšení nálady | Dnešní zpráva | Vystoupení z EU | Kurz eurodolaru | Ceny energií | WTI ropa | Americké indexy | Snížení produkce | Ceny potravin | Politická nejistota | Rychlý růst mezd | Meziroční míra inflace | Index důvěry | Měnový kurz | Japonský premiér | Prezident Donald Trump | Zvyšování úrokových sazeb | OSN | Projev šéfa Fedu | Euro posiluje | Agentura Fitch | Předpovědi | Bondy | Investiční stratég | Zásoby ropy | Světové ekonomiky | Trend | Cenová válka | Pokles sazeb | Adidas | Americké ceny výrobců | CEE | Dow Jones Industrial | Empire State Index | Růst eurozóny | Míra inflace | Čínský HDP v Q1 | Manufacturing | Spotřebitelská důvěra | MMF | Průmyslová výroba v eurozóně | CNN | Ekonomický výhled | Objem objednávek | Oslabení | Americká cla | Schodek | Americký Senát | Bankovní sektor | Fed index | Intervence centrální banky | Indexy | Zvyšování sazeb | Hospodářské krize | Obchodní bilance | M2 | Německý index IFO | Zpřísnění měnové politiky | Výrobní PMI | Mezinárodní měnový fond | Gold | Tomáš Holub | Guvernér centrální banky | Průmysl | Philip Lane | Lehká ropa WTI | Úsilí | Holubice | Tempo růstu | Nadprodukce | Ministerstvo financí | Aktivita firem | Bankovnictví | Meziroční inflace | Asijské obchodování | Zpracovatelský průmysl | Nový šéf Fedu | Akciové trhy | Práce | Měnový výbor Fedu | Omezení těžby | Finanční situace | Šéfka Fedu | UnitedHealth | Vánoční svátky | Schwab | Eskalace konfliktu | Kurz amerického dolaru | Ekonomika Spojených států | Ekonomické výhledy | Bankovní rada | Pandemie | Zasedání České národní banky | Úspěch | Spokojenost | Intesa Sanpaolo | Mezinárodní dohody | Osobní příjmy | Aktiva | Ekonomické krize | HDP za Q2 | AbbVie | Zasedání centrální banky | Výprodej | Tuzemský průmysl | Business | Oživování v průmyslu | Ceny výrobců v eurozóně | Arizona | Pokles cen | TikTok | Čínská centrální banka | Veřejný dluh | Tempo růstu ekonomiky | SP500 | YouGov | Peněžní trh | Průmyslová výroba v tuzemsku | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Helena Horská | Program kvantitativního uvolňování | Hospodářské noviny | ČNB Tomáš Nidetzký | Vývoj kurzu | Western Union | Aktivita zpracovatelského průmyslu | Ministryně financí | Diskontní sazba | Brazílie | Sentix | Německý statistický úřad | Pochybnosti | Schodek zahraničního obchodu | Známky oživení | Prodeje automobilů | Podnikatelská nálada v Německu | Ekonomika eurozóny | Renminbi | Sentiment | Dnešní statistiky | Žádosti o podporu | Investiční fondy | Růst úrokových sazeb | Politika | Nálada na trhu | Čínský jüan | PLN | Dynamika HDP | Míra nezaměstnanosti | Komunikace | Volby | Ceny průmyslových výrobců | Zasedání bankovní rady | ECOFIN | Deutsche Telekom | Indikátory důvěry | Forint | CZK/USD | GDP | Velká Británie | Makroekonomická data | Výnosy amerických dluhopisů | Další vývoj | Dnes zveřejněná data | Členové bankovní rady | Objemy obchodů | Cíle | Aktuální situace | Geopolitická rizika | Letectví | Indie | Měnové páry | Měnové politiky | Snížení základní úrokové sazby | Vnímání | Index volatility VIX | Čínský vicepremiér | Sentiment v USA | Ekonomika | Německé automobilky | Historická maxima | Ekonomická data | Elektřina | WTO | Sazby | Situace v průmyslu | Dohoda o brexitu | Investiční aktivity | Commerzbank | Zhodnocení | Ekonomické prognózy | Výhled | Členové OPEC | Mezinárodní obchod | Spojené státy a Čína | Americký trh práce | Obchodní dohody | Člen bankovní rady | Nejvyšší deficit | Japonská ekonomika | Bilance Fedu | Digitální daň | Akciový index DAX | Indexy nákupních manažerů | Propouštění | Sentix index | Zaměstnanci | PayPal | Americký ministr obchodu | Politika Fedu | Evropský trh | Finanční trhy | Nízké ceny ropy | Summit EU | Expanze | General Motors | Fondy | Walt Disney | Negativní data z americké ekonomiky | Komoditní trhy | Austrálie | HDP Číny | PMI za leden | USD za barel | Nikkei 225 | Poptávky po ropě | Spread | Crédit Agricole | Theresa Mayová | Český státní rozpočet | New York | Saldo zahraničního obchodu | Fresenius | Růst cen výrobců | BHP Group | ČNB dnes | Německé tovární objednávky | Zotavení ekonomiky | Úrokové sazby | Dostatek likvidity | Applied Materials | Situace na trzích | G20 | Kurz euro | Index strachu VIX | Volkswagen | Člen rady guvernérů | Prezidentské volby | Dopad epidemie na ekonomiku | Počet Američanů bez práce | Dollar | Výnosy německých dluhopisů | Základní úrokové sazby | Kvantitativní uvolňování | Nezaměstnanost | Trhy | Schodek rozpočtu | Horší data z Německa | Akciové trhy v USA | Lufthansa | PPI index | Odhad letošního růstu | Index ekonomické aktivity | Měny emerging markets | Banky | Americká inflace | Rozvoj | Obchodní jednání | Snížení úrokových sazeb | Růst cen potravin | MasterCard | LVMH | Zlotý | Daň z příjmu | Zaměstnanost | Glencore | Irsko | Rozjednané prodeje domů | Daňové změny | Reinvestice | Březnová data | Ztráty | Značný pokles | Inflace v prosinci | Pokles ekonomické aktivity | Údaje o HDP | Finanční sektor | Daňové příjmy | Dow Jones | Ekonomické zotavování | Akciový trh | Listopadová bilance zahraničního obchodu | Fundamenty | Teroristický útok | Uvolnění měnové politiky | Karanténní opatření | Guvernér ČNB | Thomson Reuters | Guvernér Rusnok | Únorová bilance zahraničního obchodu | Obchodní podmínky | Opatření na podporu ekonomiky | Epidemie koronaviru | Prezident Evropské centrální banky | Data z Německa | Regionální měny | Eni | USD/CNY | Průmyslníci | Americký ISM | FOMC | Odhady HDP | Mojmír Hampl | ABN Amro | EIA | Česká inflace | Rusko | Ceny výrobců | Vicepremiér | Osobní výdaje | Zkušenost | Zdražování | Předstihové indikátory | Britská vláda | Průlom | ADP | Repo sazba | Přijetí eura | Centrální bankéři | Úbytek | Ropy | Nové žádosti o podporu | Americké akciové indexy | Devizové rezervy | Záchranný balíček | Produktivita práce | Guvernér české národní banky | Koruna posílila | LTV | ZEW index ekonomického sentimentu | Důchody | Sázky | Dynamika mezd | Implikovaná volatilita | Allergan | Bilance | Sazby Fedu | BMW | Mark Carney | Non-Farm Payrolls | Dopad koronaviru | Devizové rezervy ČNB | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Pracovní trh | United Technologies | Nálada | Americká spotřebitelská důvěra | Burze | Buy | Eura | Americká vláda | Světové akciové trhy | Šéfka ECB | Nízká nezaměstnanost | Organizace | Ryanair | Saudi Aramco | Gap | Ceny pohonných hmot | Dnešní události | VIX | Růst | Objem zakázek | Polská centrální banka | Ceny výrobců v USA | Příjmy | Růst průměrné mzdy | Volvo | Podnikové investice | Aukce státních dluhopisů | Zajištění | Ministryně financí Alena Schillerová | Administrativa | CNY | Propad cen ropy | Růst průmyslové výroby | Index | Infineon | Wirecard | Bohatství | Průmyslová produkce | Meziroční růst | Výsledková sezóna | Ceny nemovitostí | Vyjednávání o brexitu | ISM index | Pokles světové ekonomiky | Americké příjmy | Instrumenty | Růst cen průmyslových výrobců | Cla na americké zboží | Rekordní pokles | Stoupající sentiment | Sentix indikátor | Očekávání do budoucnosti | Mayr-Melnhof | Výkyvy | Schodek státního rozpočtu | Výsledek britských voleb | První odhady HDP | Dnešní datový kalendář | Míra nezaměstnanosti v ČR | Halliburton | Bilance zahraničního obchodu | Asijské akcie | Evropský průmysl | Opouští EU | FedEx | Indikátor investičního sentimentu | Ekonomické aktivity | Americké tovární objednávky | Očekávaný růst | Odhady analytiků | Index nákupních manažerů (PMI) | Oslabení dolaru | MF | Levná ropa | Netflix | Silnější kurz | Americká administrativa | Británie | Prodeje nových aut | Ekonomický indikátor | Podpůrné programy | Britské parlamentní volby | Rozpočtový rámec | Snižování cen výrobců | Rates | První část obchodní dohody | Spotřebitelský indikátor | Šéf britské centrální banky | Evropské HDP | Prodeje aut | Podniky | Důvěra v českou ekonomiku | Americký index | Sektor služeb | Země eurozóny | Úbytek pracovních míst | Banka | Osobní příjem | Odliv dividend | Devalvace | Inflace v eurozóně | Rozhodnutí americké centrální banky | Ministr obchodu | Mzdový nárůst | Nesoulad | Hluboké ztráty | PMI ze sektoru služeb | Dluhopis | Zasedání FOMC | Markit | Americký prezident | Stav americké ekonomiky | Zemědělství | Zpřísňování měnové politiky | ProCent | Vyšší ceny ropy | TRY | Energie | České ceny výrobců | Prémie | Obchodní dohoda | PMI z výroby | VIX index nervozity trhu | Obchodní napětí | Procter & Gamble | Španělsko | Automobilový průmysl | HDP v ČR | City | Brexit bez dohody | Americké akciové trhy | Cena ropy brent | Management | Situace na americkém trhu práce | Odhady trhu | Ekonomický růst | Fiat Chrysler | Riziko recese | UBS | Alibaba | Světové ceny ropy | Očekávání analytiků | Cla na dovoz hliníku | Kurz EUR | Český běžný účet | Exxon Mobil | Aramco | Statistika | Splatnost | Index S&P 500 | Důvěra investorů | Propad | ČR | Pokles HDP | Konec roku | Astrazeneca | Shell | Stavebnictví | Futures | Český index nákupních manažerů | Offshore | Američtí zákonodárci | Index spotřebitelské důvěry | Rakuten | Podíl nezaměstnaných | Tržby v maloobchodě | Kurz koruny k euru | Nemovitosti | Míra nezaměstnanosti v březnu | Novela zákona | Eurodolar | Snižování sazeb | Čínský HDP | Akciový index | Rubl | Ministerstvo financí České republiky | Světová obchodní organizace | Inflace v ČR | Země EU | Zvýšení úrokových sazeb | Počet zaměstnaných | Inflace v únoru | Kanada | Koruna posiluje | Nonfarm Payrolls | Medtronic | Německá míra nezaměstnanosti | Aleš Michl | Maloobchodní prodeje | Zastavení ekonomické aktivity | HDP v eurozóně | Pokles cen ropy | Americké trhy | Prognóza ČNB | Exxon | EK | Virus | Koruna dnes | Německo | Zprávy z ekonomiky | Walmart | Snížení úroků | Samou | Visa | Japonská centrální banka | Riziko | Emerging markets | Platební bilance | Hlubší schodek | Státní dluhopisy | Sazby beze změny | Pandemická situace v USA | EUR/GBP | Maloobchod v květnu | Světové centrální banky | Kurzy | Oslabování koruny | Mitsubishi | České ceny | Maloobchodní tržby v eurozóně | Koronavirus | Pozice | Americký index S&P 500 | Objem zakázek v německém průmyslu | Dluhopisy | Dluhové krize | Tuzemská inflace | Americké firmy | Inflace zpomaluje | Makroekonomický kalendář | Turecká ekonomika | Čína | Výnosy italských dluhopisů | Koruna | Barrick Gold | NEST | MIFID | Česká vláda | TOPIX | Statut | Český HDP | 3М | Novo Nordisk | Sentiment v Německu | Snížení úrokové sazby | Vojtěch Benda | Domácí poptávka | Dividendy | Amazon | Největší pokles | Miliardy dolarů | Americký HDP | Poptávka po ropě | Další pokles | Měnové podmínky | Vývoj mezd | Wall Street | Dánsko | Analytik | Hospodářské výsledky | Růst průmyslové výroby v eurozóně | Burza | Tesla | Úvěr | Liou Che | Měnový výbor | Knorr-Bremse | Emise | Nárůst počtu nově nakažených | Tovární objednávky z Německa | Mzdová dynamika | Intervenovat | Plány | ex | P/E | Geopolitické napětí | Mexické peso | Philip Morris | Čínské úřady | Index Nikkei | Světové hospodářské krize | Volatility | Investiční | Ekonomická důvěra v eurozóně | Budoucnost | Napětí ve světovém obchodě | Philadelphia Fed | Krize | Nastavení úrokových sazeb | Disney | Zavedení digitální daně | Data z americké ekonomiky | Příjmy a výdaje | BlackRock | Evropská ekonomická důvěra | Janet Yellen | Šíření nákazy COVID-19 | Ceny ve výrobní sféře | Účetní ztráty | Evropské akciové trhy | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Stabilita sazeb | Makroekonomické ukazatele | Zlepšení nálady v Německu | Apple | Zasedání amerického Fedu | Daně z příjmů právnických osob | Parlamentní volby | Irská pojistka | Růst světové ekonomiky | Cenové války | G7 | Zlato | Výkyvy na finančních trzích | Čínský koronavirus | Opatření proti šíření epidemie | Tržby | Středoevropské měny dnes | Obchodní komora | Asijské akciové trhy | Prognóza ECB | Rolls-Royce | Evropská rada | Activision Blizzard | CRIF | Horší časy | Ukazatele | Akcie | Campbell Soup | American Express | Zpracování kovů | Caixin | Objednávky | Zprávy z Fedu | Sentiment trhu | Výnosy | Jestřáb | Kurz koruny vůči euru | Celní válka | Zlepšení | Komodity | Jerome Powell | Belgie | Měny střední a východní Evropy | Americká centrální banka FED | Česká národní banka | Základní úroková sazba | Hlavní ekonom | Uvalení cel | Šíření koronaviru | Francouzský ministr financí | Produkce ropy | Société Générale | Mzdy | Čínské firmy | Tomáš Nidetzký | Index spotřebitelských cen | Merck KGaA | Mzda | Zápis z Fedu | Vývoj ceny | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Indikátor | Růst | Trading | FOREX | Pokles | Cena | Pivot