Sobota 18. května 2024 02:52
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ETF

ČNB

img

Raiffeisenbank: Ranní nadhoz 24.1.2017

24.01.2017 Nově nominovaný ministr financí USA Steven Mnuchin, řekl, že příliš silný dolar by mohl poškodit ekonomiku. Připomeňme, že před týdnem hovořil ve prospěch dlouhodobě silného dolaru. Srovnání horizontů sice znamená, že se tato tvrzení nemusí vylučovat, ale podobně jako u Donalda Trumpa není trhu jasné, co tím nastupující ministr myslí a soustředí se spíše na hodnocení současnosti a blízké budoucnosti. Výsledkem bylo mírné oslabení dolaru na EUR/USD 1,076.
img

První dny Trumpa v úřadu oslabily dolar

23.01.2017 Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,0. 12-ti měsíční EUR/CZK forward nyní ukazuje posílení koruny na ročním horizontu na cca 26,70. Před týdnem a půl indikovaly FWD úrovně až poblíž EUR/CZK 26,50. Opakujeme, že konec kurzového závazku ČNB již v dubnu je sice možný, ale zdaleka ne jistý. Klíčový nyní bude výsledek inflace za leden, který bude zveřejněn 10. února. Guvernér ČNB Rusnok v rozhovoru pro HN vyjádřil, že ČNB zde není proto, aby generovala zisk. To je pravda a těžko bychom mohli z úst ČNB slyšet něco jiného. Ale potenciální ztráta ČNB může přesto sehrát v rozhodování ČNB roli. ČNB bude zasedat příští týden a toto zasedání bude bedlivě sledováno, ale důležitější bude zřejmě až zveřejnění výsledku inflace za leden týden po zasedání ČNB.
img

JPMorgan ke koruně: Čeští vývozci si ve čtvrtletí zajistí miliardy exportu

23.01.2017 České firmy s blížícím se koncem kurzového závazku České národní banky na koruně vůči euru prudce zesílí své zajišťování. Podle odhadů banky JPMorgan si především tuzemští exportéři potřebují kurzově zajistit ještě zhruba osm miliard korun svého vývozu. JPMorgan sází na to, že zajištění prudce poroste zejména v průběhu prvního čtvrtletí, před koncem takzvaného tvrdého závazku ČNB.
img

Rozbřesk: Donald Trump nastupuje do úřadu, peso zůstává pod tlakem

20.01.2017  Donald Trump se dnes, tedy 20. ledna 2017, stane 45. prezidentem Spojených států amerických. Po slavnostním složení přísahy nás pravděpodobně nečeká nic mimořádného. Na druhou stranu již na začátku příštího týdne může padnout řada důležitých rozhodnutí. Trhy mají strach především z výraznějšího osekání severoamerické obchodní dohody (NAFTA) - Donald Trump slíbil, že jednání o ní otevře již v prvních dnech svého prezidentství.
img

Fundamentální analýza: Donald Trump dnes převezme prezidentský úřad

20.01.2017 Donald Trump dnes bude inaugurován jako 45. prezident Spojených států amerických. Začne tak jeho čtyřleté prezidentské období. Trhy budou vstřebávat včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky a její následnou tiskovou konferenci. Žádná důležitá data totiž nepřijdou a vývoj by tak měl zůstat relativně klidný.
img

Ozvěny trhu - Kam poteče české pivo?

20.01.2017 Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je prazdrojem nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou zároveň i pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn. U piva ekonomové řeší i to, jak předpovídat kurz měn či jejich trendový pohyb. BEER se dokonce nazývá jeden z přístupů založených na odhadu rovnovážného kurzu, který udává jeho dlouhodobou úroveň, protože bere v potaz strukturální podmínky jednotlivých ekonomik. Bude se kurz koruny vůči euru hýbat směrem, kam poteče české pivo? Půjde za odhadem rovnovážného BEERu a kam?
img

Hampl (ČNB): Korunu čeká po konci závazku divoké období. Kdy to bude?

19.01.2017 Investoři, kteří doufají v rychlé zhodnocení své spekulace na české koruně na očekávání rychlého ukončení kurzového závazku, budiž varování: cesta bude trnitá a představitelé centrální banky rozhodně nemusejí nikam spěchat. Takový vzkaz vyslal viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Goldman Sachs v novém výhledu očekává konec závazku už v úvodu druhého čtvrtletí roku.
img

Připravte se na obchod desetiletí!

19.01.2017 Česká národní banka letošní rok utratila již rekordních čtvrt bilionu korun za prvních deset dní v boji se spekulanty na obranu slabé měny. Dle ekonomů to naznačují úterní data banky o struktuře jejího majetku. Je to dokonce o čtvrtinu vyšší částka, než kterou odstartovala devizové intervence v listopadu roku 2013.
img

Fundamentální analýza: ECB dnes potvrdí stávající komunikační linii

19.01.2017 V centru pozornosti dnes bude zasedání rady guvernérů ECB. Nepředpokládáme ovšem, že by se na komunikaci, která zazněla v prosinci, mělo něco změnit. Změny nastavení měnové politiky vidíme až od poloviny roku s tím, jak se bude zvyšovat inflace a růst ekonomický výkon eurozóny. Polská čísla dnes potvrdí dobrý závěr roku pro jeho ekonomiku.
TOP5-18012017-LV-17.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

18.01.2017 Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru ke koši šesti předních světových měn, dnes posiluje a vzdaluje se tak od svého 1měsíčního minima. Dolar výrazně klesl poté, co nastupující americký prezident Donald Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal řekl, že dolar už je příliš silný.
TOP5-16012017-LV-19.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

16.01.2017 Britská libra dnes reagovala na spekulace médií, podle nichž britská premiérka Theresa Mayová v úterním projevu signalizuje takzvaný tvrdý brexit, tedy ústup Británie od jednotného evropského trhu. Libra sestoupila vůči dolaru až na hladinu 1,1983, nejníže od loňského října.
davos-7591.jpg

Světové ekonomické fórum v Davosu

16.01.2017 Nástup Donalda Trumpa do čela Spojených států a rostoucí nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace, která Trumpa do prezidentské funkce vynesla, budou patřit mezi hlavní témata diskusí nadcházejícího výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. Čtyřdenního setkání naplněného konferencemi, panelovými diskusemi a bilaterálními setkáními se zúčastní kolem 3000 představitelů světové politiky a ekonomiky, vesměs zástupců právě těch globálních elit, s nimiž velké části voličů dochází trpělivost.
EURUSDH1-tydenik1.png

Týdenní komentář FXstreet.cz (16.1.2017)

16.01.2017 V týdenním komentáři jsem v minulém týdnu uveřejnil mé obchodní nastavení, které opět vyšlo dobře, i když tentokrát ne zcela přesně. Jako první jsme se dočkali prolomení spodní S/R úrovně, což aktivovalo short obchod. Trh si velmi rychle došel k první nejbližší S/R zóně a vyplnil tak Profit-Target 1 (PT1). Ovšem PT2 jsme se nedočkali a trh se odrazil k vyšším úrovním.
img

Rozbřesk – ECB pod rostoucím politickým tlakem

16.01.2017 V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání ECB. Pouhých šest měsíců po prodloužení politiky QE (do konce roku 2017) nelze čekat v nastavení měnové politiky žádnou revoluci. Mario Draghi ale i tak bude pod tlakem nepříjemných dotazů - měnová politika ECB a euro totiž začíná být vedle migrace jedním z velkých témat nabitého evropského volebního roku.
img

Týdenní zpráva z finančního trhu: Theresa, Donald a Mario budou tento týden ve středu pozornosti

16.01.2017 I ve světle pátečního snížení italského ratingu agenturou DBRS z A (low) na BBB (high) nelze od čtvrtečního zasedání ECB očekávat zásadnější zmírnění holubičí rétoriky. Z politických událostí bude sledován páteční inaugurační projev prezidenta D. Trumpa a zítřejší řeč britské premiérky T. May k procesu Brexitu. Pokud jde o ekonomická data, dočkáme se zrychlení americké inflace na 2 %. Čínský HDP za Q4 16 pak potvrdí zrychlování ekonomické aktivity v závěru loňského roku.
img

Pražská burza mírně posílila, brzdily ji ale ztráty akcií ČEZ

13.01.2017 Pražská burza dnes mírně posílila. Index PX stoupl o 0,16 procenta na 930,42 bodu. Růst brzdily ztráty emisí s největšími objemy obchodů - energetické firmy ČEZ a Moneta Money Bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
TOP5-12012017-LV-17.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

12.01.2017 Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru ke koši šesti předních světových měn, dnes pokračuje v poklesu. Americký dolar začal klesat již včera po projevu nově zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, který investory zklamal tím, že se příliš nevěnoval svým plánům na podporu ekonomiky.
img

Investiční předsevzetí pro rok 2017

12.01.2017 V posilovnách se nedá pohnout, roste poptávka po zdravé výživě a u dietologů se tvoří fronty. I to je dopad každoročních předsevzetí, která si dáváme. Jaké by si měl ale dát předsevzetí investor, který chce i v tomto roce zhodnotit své prostředky? Rok 2016 byl podle ekonomů velmi zajímavým. Zcela poprvé se nějaká země rozhodla vystoupit z Evropské unie (Velká Británie) a zcela poprvé si Spojené státy zvolily do svého čela muže staršího 70 let (Donalda Trumpa). Není jediný důvod, aby rok 2017 byl na události chudší. Výnosy jsou na minimech, akcie na maximech (alespoň ty americké) a čeká nás nemálo volebních událostí po celé Evropě a oficiální nástup nového amerického prezidenta a jeho nepředvídatelného programu. Co tedy dělat s portfoliem, abychom v letošním roce zažili co nejméně negativních překvapení:
img

Rozbřesk: České dluhopisy jsou nejdražší na světě

12.01.2017 Na světě včera nebylo dražších dluhopisů než českých (tedy trochu přesněji v případě krátkých splatností). Výnos českého dvouletého dluhopisu propadl až pod -1,06 % a dostal se dokonce pod úroveň super-nízko úročených švýcarských dluhopisů. Silný apetit po českých dluhopisech potvrdila i včerejší aukce jednoletého státního dluhopisu, kde si ministerstvo financí půjčilo za rekordně nízký úrok (-1,72 %).
img

Spekulujte na pokles EURO/CZK

11.01.2017 Koruna může posílit už začátkem dubna 2017, podmínka pro uvolnění kurzu měny padla již v prosinci loňského roku. Během inflace koncem roku vzrostly ceny o dvě procenta, to je nejvíce za poslední 4 roky. Zdražily zejména potraviny a pohonné hmoty. Levnější by naopak měly být zahraniční dovolené.
img

Rozbřesk – Konec intervencí ČNB proti koruně může přijít již v druhém kvartále 2017

11.01.2017  Po včerejší vyšší inflaci jsme se rozhodli posunout náš odhad ukončení devizových intervencí ČNB proti koruně. V tuto chvíli dáváme o něco vyšší pravděpodobnost ukončení intervencí již v druhém kvartále tohoto roku (před původně preferovaným kvartálem třetím).
img

Fundamentální analýza: Donald Trump naznačí více o svých prezidentských plánech

11.01.2017 Pozornost finančních trhů se dnes bude upínat na tiskovou konferenci Donalda Trumpa, která je první od jeho zvolení. V Polsku končí dvoudenní zasedání centrální banky, jejíž rétorika může přejít ve více jestřábí. České maloobchodní tržby za listopad by měly vykázat solidní růst na úrovni 3,9 % y/y.
img

Inflace v eurozóně – měnově politickou otočku nečekejme

10.01.2017 Inflace v Eurozóně vyšplhala koncem minulého roku na nejvyšší hodnotu od září 2013. Po více než třech letech a několika iteracích programu neortodoxního měnově politického uvolňování (negativní sazby, odkupy různých druhů aktiv) se tak inflace vrátila nad 1 % (v prosinci 1,1 %). A to zrovna v měsíci, kdy ECB prodloužila program odkupu aktiv o rok! Pech? A máme tedy čekat rychlou měnově-politickou otočku?
TOP5-10012017-LV-18.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

10.01.2017 1) Prosincová data o inflaci podle analytiků potvrdily, že v letošním roce už nebude inflace překážkou pro ukončení režimu devizových intervencí České národní banky (ČNB). Inflace podle ekonomů kvůli regulovaným cenám v lednu ještě mírně klesne, ale po zbytek roku by se měla držet kolem 2 %.
ceska koruna 28072013.png

Zřejmě se blíží konec intervencí ČNB

10.01.2017 V prosinci spotřebitelské ceny v ČR zrychlily meziroční růst na rovná dvě procenta z listopadových 1,5 procenta, když zdražily potraviny, pohonné hmoty, restaurace a ubytování. Byl to podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012. Za růstem cen je podle ekonomů i České národní banky mimo jiné zdražení cen v restauracích kvůli zavedení elektronické evidence tržeb (EET).
cnb 08012014.png

Novými členy rady ČNB budou Dědek a Mora

10.01.2017 Prezident Miloš Zeman jmenuje 31. ledna novými členy bankovní rady České národní banky Oldřicha Dědka (63) a Marka Moru (45). Na dnešní tiskové konferenci to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. V bankovní radě v únoru nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala.
img

Novými členy bankovní rady ČNB budou Oldřich Dědek a Marek Mora

10.01.2017 Prezident Miloš Zeman jmenuje 31. ledna novými členy bankovní rady České národní banky Oldřicha Dědka a Marka Moru. V bankovní radě v únoru nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala, kterým končí jejich mandáty. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
img

Důležitý den pro korunu: Prosincový růst inflace a noví členové bankovní rady

10.01.2017 Zatímco ve světě budou zveřejněny spíše druhořadé indikátory, českou ekonomiku čekají mimořádně důležité události. Zrychlení prosincové inflace těsně pod 2% cíl ČNB by mělo potvrdit náš výhled, že centrální banka ukončí kurzový závazek už v Q2 17. Tato statistika může zároveň zrychlit příliv spekulativního kapitálu. Oznámení dvou nových členů bankovní rady ČNB by sice na brzkém konci kurzového závazku nemělo nic změnit, ovlivní však dlouhodobou politiku centrální banky.
img

Česká inflace po čtyřech letech znovu na cíli. Termín ukončení kurzového závazku se přibližuje

10.01.2017 Česko dnes zveřejnilo výsledky inflace a ta se po prudkém růstu z posledních dvou měsíců vrací poprvé od konce roku 20...
cnb.jpg

Inflace prý již nebrání konci intervencí ČNB

10.01.2017 Prosincová data o inflaci podle analytiků potvrdily, že v letošním roce už nebude inflace překážkou pro ukončení režimu forexových intervencí České národní banky. Mohly by tak podle nich skončit kolem druhého čtvrtletí. Inflace podle ekonomů kvůli regulovaným cenám v lednu ještě mírně klesne, ale po zbytek roku by se měla držet kolem dvou procent.
img

Rozbřesk - Český absurdistán: výnos dvouletého dluhopisu -1 %, inflace +2 %

10.01.2017 Včera se obchodoval dvouletý český vládní dluhopis s výnosem nižším než mínus 1 %. Český krátkodobý vládní dluh je tak prakticky nejníže úročeným dluhem na světě, když jediní, kdo nám aktuálně konkurují, jsou jenom Švýcaři.
img

VIDEO: Analytický výhled na rok 2017

09.01.2017 Nemáme křišťálovou kouli, ale dokážeme identifikovat příležitosti a jsme si vědomi rizik, které by mohly přinést následující měsíce na finančních trzích. Podívejte se na analytický výhled na rok 2017, který pro vás připravil Jaroslav Brychta.
img

Rozbřesk – Nezaměstnanost a inflace potvrdí blížící se exit, ČNB musí silně intervenovat

09.01.2017 Začíná týden, ve kterém ČNB dostane další důležité dílky do skládačky ukazující na ukončení intervenčního režimu v tomto roce. Dnes by to měl být další dobrý výsledek z trhu práce - míra nezaměstnanosti sice kosmeticky vzroste na 5,2 %, ale i tak půjde za prosinec o nejnižší hodnotu za posledních osm let a číslo velice blízké historickým minimům. Ještě důležitější ale bude výsledek prosincové inflace, která pravděpodobně kvůli vyšším cenám pohonných hmot a potravin vyskočí meziročně do těsné blízkosti cíle ČNB - na 1,9 % (úrovně, kde se naposledy pohybovala před čtyřmi lety). A současně tak výrazně překoná poslední prognózu ČNB, která počítala s návratem inflace k cíli až v polovině roku 2017.
img

Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 9.1.2017

09.01.2017 Tento týden přinese pokračování přílivu silných dat z obou stran Atlantického oceánu, a to v podobě amerických maloobchodních tržeb a evropských statistik z průmyslového sektoru. Během týdne budeme též sledovat vystoupení amerických centrálních bankéřů včetně Yellenové a Bullarda a zápis z prosincového jednání ECB, kde bylo oznámeno prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Monitorován bude též britský nejvyšší soud, který může rozhodnout, kdo má právo odstartovat proces vystoupení Británie z EU aktivací článku 50. Z domova bude zajímavý zítřek. Jednak bude publikována prosincová inflace, která se podle nás zastaví těsně pod dvouprocentním inflačním cílem, jednak budou oznámena nová jména jednoho či dvou členů bankovní rady ČNB.
penize-investice.jpg

Nejvyšší výnosy přinesly loni investorům americké akcie

08.01.2017 Nejvyšší zhodnocení přinesly loni investice do zahraničních akcií, zejména těch amerických. Dobrou investicí se ukázaly i zlato a stříbro. Výnosy z peněz uložených na termínovaných a spořících vkladech skončily opět jen lehce nad nulou. Pouze mírné výnosy vesměs zaznamenaly i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily. Vyplývá to z ankety mezi poradenskými firmami.
TOP5-06012017-LV-18.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

06.01.2017 1) Česká národní banka (ČNB) v listopadu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila zhruba 14 miliard korun za nákup eur. Je to ale výrazně menší objem než v říjnu. Tehdy centrální banka za intervence utratila zhruba 107 miliard korun, což byl druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí.
cnb 14122014-2.png

Devizové rezervy ČNB loni vzrostly

06.01.2017 Devizové rezervy České národní banky za loňský rok stouply o 21,7 miliardy eur. Výraznější růst zaznamenaly již v roce 2015, přičemž v dřívějších letech rostly nejvýše o jednotky miliard eur. Rezervy ČNB v eurech činily na konci roku 80,97 miliardy eur. Rezervy meziročně vzrostly i v dolarovém a korunovém vyjádření. Z údajů, které dnes centrální banka zveřejnila, rovněž vyplývá, že banka v listopadu opět intervenovala na forexovém trhu, ale výrazně méně než v říjnu.
cnb 25112013.png

ČNB v listopadu intervenovala za 14 mld. Kč

06.01.2017 Česká národní banka v listopadu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na forexovém trhu utratila zhruba 14 miliard korun za nákup eur. Vyplývá to z údajů o forexových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila. Je to ale výrazně menší objem než v říjnu. Tehdy centrální banka za intervence utratila zhruba 107 miliard korun, což byl druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí.
cnb.jpg

ČNB: Růst ekonomiky je robustní

06.01.2017 Růst české ekonomiky je robustní a snižuje závislost vývoje inflace na vnějších faktorech, tedy na vývoji v zahraničí. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ze čtvrtka 22. prosince, který dnes ČNB zveřejnila. Na jednání bylo zároveň řečeno, že zvýšení měnověpolitických sazeb v USA a prodloužení stávající měnové politiky ECB bylo očekávané, a nepředstavuje tedy nenadálý šok.
img

Rozbřesk – Globální inflace na vzestupu, co čekat dál?

06.01.2017 Globální inflace je na vzestupu. V Německu na konci roku zaznamenala historicky nejsilnější skok (na 1,7%), inflace v eurozóně vzrostla na 3,5-letá maxima stejně tak jako výrobní inflace v eurozóně (která je důležitým vstupem pro ČNB), inflace v USA je již druhý měsíc v řadě nad dvouletými maximy a i inflace v tradičně deflačním Japonsku se pod dvou letech vrátila do kladných hodnot, zatímco výrobní inflace v Číně zdolala nejvyšší hodnoty za posledních pět let.
cnb 1110.jpg

ČNB zveřejní listopadový objem intervencí proti koruně

06.01.2017 Česká národní banka dnes bude informovat o objemu forexových intervencí, které uskutečnila v listopadu. Režim intervencí ČNB zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce loňského října intervenovala v objemu zhruba 798 miliard korun.
img

Ropa silně promluví do inflace

05.01.2017 Cena ropy se stále udržuje v rostoucím trendu, když silnou podporou je jí překvapivě silná dohoda členů i nečlenů kartelu OPEC o omezení produkce. Další zisky brzdí stále zhodnocující se americký dolar. Ten dál prodražuje dovozy ropy pro ostatní země mimo USA a zvyšuje tak inflační tlaky.
img

Fundamentální analýza: Silný dolar může být pro některé členy FOMC problém

05.01.2017 Prosincový ADP report by měl podle nás ukázat na 175 tisíc nových pracovních míst. To je číslo, které není nijak vzdálené od konsensu zítřejší oficiální statistiky. Pouze výraznější pozitivní překvapení by mohlo vést k posílení dolaru a převálcovat včerejší zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. Některým centrálním bankéřům se totiž silný dolar nelíbí. Dnešní středoevropský kalendář je prázdný. Z našeho pohledu bude zajímavý až zítřek, kteří přinese finální čísla českého HDP za Q3 16 a listopadová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Zítra se též dočkáme statistiky listopadových intervenčních objemů ČNB.
bitcoin fxstreet2.png

Do bitcoinu investovaly v ČR desetitisíce lidí

04.01.2017 Do virtuální měny bitcoin v Česku dosud investovaly desetitisíce lidí. Počet firem přijímajících platby v této měně ale roste jen mírně. ČTK to dnes řekl zakladatel největšího tuzemského obchodníka s bitcoiny WBTCB Martin Stránský. Bitcoiny akceptuje asi stovka tuzemských firem.
img

Rozbřesk – Německá inflace zaznamenala nejprudší skok v novodobé historii

04.01.2017 Návrat inflace je tu, tedy alespoň u našich sousedů v Německu. Dynamika spotřebitelských cen v největší ekonomice eurozóny se ke konci roku více než zdvojnásobila a zaznamenala největší skok v novodobé historii. Inflace v prosinci vyskočila na 1,7 % (z 0,7 % / očekávání 1,3 %) - to jsou nejvyšší hodnoty od poloviny roku 2013. Otázkou je, zda v tomto světle čekat i dnes vyšší inflaci v eurozóně, zda se mění celkový inflační výhled pro eurozónu na rok 2017 a co to vše znamená pro trhy?
img

Rozbřesk – Německá inflace by měla v prosinci překonat tříletá maxima

03.01.2017  Rok 2017 nám začíná v poměrně optimistickém tónu, naznačují to první měkká data, která v podobě podnikatelských nálad z průmyslu přinesly indexy PMI. Z pohledu globální ekonomiky je pak nejzajímavější dnešní ranní číslo z Číny, kde nevládní statistiky ukázaly na to, že optimismus v průmyslu vyšplhal na čtyřletá maxima. Když si k těmto čínským číslům připočteme velmi pěkně vypadající indexy PMI z eurozóny a zřejmě velmi dobrý výsledek obdobného indexu ISM z USA, tak se opravdu nelze ubránit dojmu, že americké volby a výhra Donalda Trumpa spustily vlnu podnikatelského optimismu, která zcela dala zapomenout na deflační chmury, jež nad globální ekonomikou vysely po většinu předchozích tří let.
img

České státní dluhopisy drží rekordně zahraničních investorů

02.01.2017 Jednoznačně kurzový závazek České národní banky (ČNB) a intervence proti přílivu spekulativního kapitálu jsou důvodem, pro který drží zahraniční investoři dosud rekordní podíl českých státních dluhopisů. Vyplynulo to z čerstvých statistik ministerstva financí.
img

Rozbřesk – První týden ve znamení amerických čísel a evropské inflace

02.01.2017  Nový rok začne na globálních trzích pěkně rychle. Pozornost přitáhnou především zprávy z USA, kde stále zůstávají relativně vysoko sázky na růst sazeb. I když dvouletý americký výnos ke konci roku lehce poklesl, stále zůstává v blízkosti osmiletých maxim. Ve futures kontraktech současně investoři věří, že do konce roku 2017 vzrostou sazby v USA minimálně dvakrát a ze 40 % dokonce sází na trojitý růst sazeb. To vše díky víře v rychlejší růst největší světové ekonomiky živený rozpočtovým stimulem nového prezidenta Donalda Trumpa. Dá se říci, že sázky na rychlejší růst amerických sazeb a silný dolar přímo jsou přímým odrazem optimistických ekonomických očekávání ke konci roku. Investoři proto budou obezřetní před čímkoliv, co by jim jejich “růžová? očekávání mohlo zkazit.
img

Fundamentální analýza: Rok 2017 přinese konec kurzového závazku ČNB

02.01.2017 První týden nového roku přinese prudké zrychlení inflace v eurozóně, potvrzení příznivých trendů na trhu práce v USA, zlepšení dynamiky českého průmyslu a přebytek státního rozpočtu. Kurz koruny by měl zůstat na hranici kurzového závazku díky dobrým fundamentům české ekonomiky a rostoucím spekulacím na posílení domácí měny.
cnb-intervence-czk.jpg

Jak může ČNB překvapit v roce 2017?

01.01.2017 Díky zlepšujícím se domácím i zahraničním podmínkám a zrychlující inflaci počítáme v základním scénáři s uvolněním měnového kurzu ze strany České národní banky (ČNB) již během druhého čtvrtletí roku 2017. I pokud nepočítáme vnější prostředí a možné negativní efekty přicházející ze zahraničí, má ČNB stále hodně prostoru pro překvapení.
img

Český akciový index PX letos klesl o čtyři procenta

30.12.2016  České akcie letos klesly podle indexu PX o zhruba čtyři procenta, index končil rok na 918 bodech. Vyplývá to z výsledků burzy. Mezi nejziskovější patřily akcie Moneta Money Bank a Unipetrolu. Naopak akcie Kofoly přišly o čtvrtinu hodnoty, VIG o 17 procent. Loni ztratily akcie podle PX jedno procento, předloni téměř pět procent.
TOP5-30122016-LV-11.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

30.12.2016 1) Pravděpodobně chybně vygenerované objednávky na mezibankovním trhu v kombinaci s nízkou likviditou během dnešní asijské obchodní seance způsobily prudký pohyb měnového páru EUR/USD na dnešní maximum 1,0653.
img

Forex 2016: Vítězem rubl a brazilský real, propadákem libra

29.12.2016  Pár hodin do konce roku vybízí k bilancování. Jak se třeba dařilo jednotlivým měnám? Vítězem roku 2016 nebyl americký dolar, jak by mnohé z nás mohlo napadnout, ale komoditní měny ze světa emerging markets - brazilský real, ruský rubl a jihoafrický rand. Propadákem se naopak stala britská libra.
TOP5-28122016-LV-16.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

28.12.2016 1) Česká národní banka (ČNB) by mohla podle oslovených analytiků ukončit režim forexových intervencí ve druhém až třetím čtvrtletí příštího roku. Důvodem bude především fakt, že inflace se dostane na dvouprocentní cíl ČNB již na počátku roku 2017.
cnb 25112013.png

Koruna letos vůči dolaru a rublu oslabila

28.12.2016 Česká měna se vůči euru po celý rok kvůli intervencím České národní banky pohybovala v úzkém rozpětí těsně nad hranicí 27,00 Kč/EUR. Koruna však výrazně posílila k britské libře a polskému zlotému, naopak oslabila k americkému dolaru či ruskému rublu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.
ceska koruna 14112013-2.png

Konec intervencí by podle odhadů mohl nastat kolem poloviny 2017

28.12.2016 Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit režim forexových intervencí ve druhém až třetím čtvrtletí příštího roku. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených ČTK. Důvodem bude především fakt, že inflace se dostane na dvouprocentní cíl ČNB již na počátku roku 2017. Kurz koruny bude podle odhadů ihned po konci intervenčního režimu rozkolísaný, na konci roku 2017 by mohl být podle odhadů mezi 25,50 až 26,50 Kč za euro.
img

Rozbřesk – Jak moc jsou vlastně italské banky solventní?

28.12.2016  Nejstarší banka světa Monte dei Paschi bude pro italskou vládu tvrdším oříškem, než původně myslela. Namísto původně požadovaných 5 miliard euro bude muset sehnat kapitál ve skoro dvojnásobném objemu (8,8 miliard euro). Takto výrazná revize požadavků na kapitál jednak citelně prodraží záchranu samotné Monte dei Paschi a současně přinese značnou nejistotu ohledně toho, kolik budou italské banky jako celek ve finále potřebovat kapitálu. ECB totiž bohužel své rozhodnutí navýšit kapitálový požadavek nijak blíže nezdůvodnila. V oznámení se uvádí pouze, že bance výrazně poklesla likvidita (1 měsíční z 12,1 miliard dolaru na 7,7 miliard dolaru). Pokles likvidity ale těžko může být sám o sobě důvodem k navýšení kapitálových požadavků - i když pokles likvidity bance výrazně ztěžuje život, likvidita a kapitál jsou dvě různé věci.
Udalosti-27122016-LV-5.jpg

Očekávané události pro tento týden

27.12.2016 Během tohoto týdne je pravděpodobné, že objemy obchodů budou s blížícím se koncem roku na nízké úrovni. S nízkými objemy obchodů může být nižší také likvidita a naopak může stoupnout volatilita. Během týdne bude zveřejněno pár zajímavých dat ze Spojených států, ovšem nic by nemělo mít závažný dopad na finanční trhy. Jaké události by měli investoři v tomto týdnu brát na vědomí?
img

Rozbřesk – Co bude hýbat evropskou ekonomikou v příštím roce?

27.12.2016 Příští rok bude Evropa do velké míry žít opět politikou. Index hospodářsko-politické nejistoty v Evropě (http://www.policyuncertainty.com/europe_monthly.html) vystoupal v roce 2016 kvůli brexitu, pádu italské vlády a volbám v USA k historickým maximům. Dobrou zprávou je, že to zatím není nijak výrazně cítit v tržním napětí ani ve výkonu ekonomiky. Nikde ale není psáno, že se ekonomika tak lehce vyrovná s politickým napětím i v roce 2017.
trading-calendar2.jpg

Hlavní ekonomické události v roce 2017

26.12.2016 V minulých týdnech jsme si v předchozích článcích shrnuli nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2016. Nyní nadešel čas podívat se na to, jaké ekonomické události ve světě nás čekají v roce 2017. Budeme se věnovat těm nejdůležitějším, které jsou naplánovány již nyní. Plán se může samozřejmě měnit, proto na našem serveru vždy najdete informace o veškerém aktuálním dění.
img

Přes 700 snížení sazeb od pádu Lehman Brothers. Lze z toho vůbec ven?

24.12.2016 Jedno snížení sazeb každé tři obchodní dny. Nejméně tímto tempem míří dolů s úroky centrální banky ve světě od pádu Lehman Brothers v září roku 2008. A klíčovou otázkou je: jak z toho ven? Lze z toho vůbec ven?
img

Rozbřesk – Načasování exitu ČNB se nemění?

23.12.2016 Od letošního posledního zasedání bankovní rady se neočekávala žádná revoluce a toto očekávání se také naplnilo. Bankovní rada potvrdila nastavení kurzového režimu a ponechala úrokové sazby beze změny. Zároveň ČNB nezměnila svůj tvrdý ani měkký závazek, takže i nadále platí, že centrální banka nespustí exit dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku, a nadále považuje za nejpravděpodobnější termín polovinu roku. ČNB je rovněž připravena intervenovat s cílem zmírnění případných kurzových výkyvů při exitu.
cnb.jpg

Intervence ČNB budou asi do poloviny 2017

22.12.2016 Bankovní rada České národní banky dnes zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu forexových intervencí v polovině roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Na tiskové konferenci po dnešním jednání rady to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
img

Od ČNB jsme se vánočního překvapení nedočkali

22.12.2016 Kurzový závazek i úrokové míry zůstávají i po dnešním zasedání beze změny. Vánoční překvapení se tak ze strany ČNB nekoná. Česká národní banka dostala od svého listopadového měnově politického zasedání dva předčasné vánoční dárky. Po zvolení D. Trumpa americkým prezidentem došlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů a investoři zavírali i pozice v České republice. To zmírnilo tlak na kurzový závazek a ČNB tak nemusela v listopadu a v prosinci zatím výrazněji intervenovat. Navíc domácí inflace výrazně zrychlila a díky zdražování v restauracích po zavedení elektronické evidenci tržeb se dá očekávat, že ceny dále porostou. Od čtvrtečního předvánočního zasedání tedy nelze očekávat žádné překvapení. Rizika prognózy budou vcelku jistě hodnocena jako proinflační, když listopadová inflace překonala poslední prognózu centrální banky již o půl procentního bodu.
cnb 08012014.png

ČNB dnes rozhodla o pokračování intervencí

22.12.2016 Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude pokračovat v režimu forexových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň rada nechala úrokové sazby na minimech. Informoval o tom dnes mluvčí centrální banky Marek Zeman. Režim forexových intervencí centrální banky trvá přes tři roky, zahájila jej v listopadu 2013.
img

Sílící dolar a intervence ČNB

22.12.2016 Fenoménem listopadu a prosince je americký dolar, který od prezidentských voleb válcuje takřka všechny světové měny. Velkou podporou pro dolar jsou rostoucí úrokové sazby, a to nejenom ty krátkodobé stanovené americkou centrální bankou, ale především výnosy dlouhodobých dluhopisů, jejichž výnosy se rychle rostou nad 2,50 % p.a. a přitahují kapitál směrem do Spojených států.
img

Rozbřesk – Potvrdí ČNB plánovaný konec intervencí v příštím roce?

22.12.2016 Dnes bude naposledy v tomto roce zasedat Česká národní banka. Žádnou revoluci nečekáme a počítáme s tím, že Česká národní banka ponechá v platnosti jak (tvrdý) závazek intervenovat alespoň do konce prvního kvartálu 2017, tak (měkké) vodítko indikující pravděpodobný konec intervencí okolo poloviny roku 2017. Domácí faktory ovlivňující inflaci mohou ČNB podle našeho názoru dělat radost, a tak se pozornost zaměří především na hodnocení vnějších rizik a na to, jak načasováním intervenčního exitu zamíchá delší politika “tisku peněz? v eurozóně.
cnb 1110.jpg

ČNB dnes bude jednat o sazbách a režimu forexových intervencí

22.12.2016 Bankovní rada České národní banky dnes bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Podle odhadů analytiků nechá ČNB sazby na minimech a oznámí pokračování režimu forexových intervencí. Zajímavé bude podle analytiků sledovat, jak se bankovní rada postaví k sílící inflaci. Ta byla v listopadu výrazně nad odhady ČNB.
TOP5-21122016-LV-17.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

21.12.2016 1) Italský parlament dnes schválil požadavek vlády, aby si mohla vypůjčit až 20 miliard eur na podporu bankovního sektoru. Všeobecně se předpokládá, že vláda tento týden podnikne kroky k záchraně třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena.
img

Je fixace české koruny pozvánkou pro spekulanty?

20.12.2016 Včera jsme na tomto místě zveřejnili Jirkovo video k měnové politice ČNB a jejímu závazku bránit koruně v posilování pod 27 EURCZK. Dnes tady máme druhý díl, tentokrát se mnou a na téma zda čeká na korunu něco podobného, čím si začátkem minulého roku prošel švýcarský frank, který po zrušení švýcarského závazku zpevnil během dne až o 20 %.
img

Kdy skončí oslabování koruny Českou národní bankou?

19.12.2016 Kurzový závazek České národní banky (ČNB) je s námi už více než tři roky. Česká měna nesměla a stále nesmí posílit pod 27 korun za euro. Když se banka pro jeho zavedení rozhodla, česká ekonomika byla v úplně jiné situaci, než je dnes. HDP klesalo a hrozil také pokles spotřebitelských cen do deflace. Přestože oslabení koruny se setkalo s odporem veřejnosti a dodnes je krajně nepopulární, tak ve své době mohlo dávat smysl.
TOP5-19122016-LV-17.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

19.12.2016 1) Britská obchodní komora (BCC) spolu s odborovou organizací TUC vyzvaly premiérku Theresu Mayovou, aby občanům Evropské unie okamžitě garantovala právo moci v Británii zůstat i po takzvaném brexitu.
cnb 1110.jpg

Změna politiky ČNB se ve čtvrtek nečeká

19.12.2016 Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 22. prosince nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu forexových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Zajímavé bude podle analytiků, jak se bankovní rada postaví k sílící inflaci. Ta byla v listopadu výrazně nad odhady centrální banky.
img

Rozbřesk – Jak se svět vyrovná se silným dolarem?

19.12.2016 Americký dolar v uplynulém týdnu jenom zářil - po dalším zvýšení sazeb Fedu a jestřábím vzkazu Janet Yellenové se posunul až k úrovním okolo 1,0400 EUR/USD. Dosáhl tak na nejsilnější úrovně za posledních čtrnáct let. Politika silnějšího dolaru s sebou přináší řadu otázek. Jednou z nich je, jak se v příštím roce sžije se silným dolarem zbytek světa, a to především rozvíjející se trhy?
img

Fundamentální analýza: Konec roku zásadní údaje nepřinese

19.12.2016 Závěrečné dva týdny letošního roku nebudou z pohledu zveřejněných dat výrazně zajímavé. Statistiky by měly ukázat slabší čísla jak z amerického nemovitostního trhu, tak horší údaje o soukromé spotřebě a deflátoru spotřebitelských cen. V Evropě naopak bude růst důvěra spotřebitelů, zatímco německý Ifo index vykáže mírné zpomalení. Trhy nicméně ještě budou vstřebávat akce ECB a Fedu z minulých týdnů.
forex-2016.png

2016: Rok plný překvapení

19.12.2016 Vánoce už klepou na dveře. Je proto nejvyšší čas zhodnotit uplynulý rok z pohledu měnových a komoditních trhů. Rokem 2016 otřáslo několik nečekaných politických událostí. Ne všechny ale přinesly negativní reakci finančních trhů, aby mohly být nazvány černými labutěmi. Naopak, uplynulý rok je prozatím až překvapivě optimistický.
img

Rozbřesk – Proč Česko stále zůstává tak "levnou" zemí?

16.12.2016 České mzdy stále výrazně zaostávají za evropským průměrem. Vyplynulo to z hloubkového šetření Eurostatu, který včera zveřejnil Český statistický úřad. Hloubkové srovnání proběhlo na datech za rok 2014 a ukázalo, že česká roční mzda na 345 tisících korunách ročně tvoří pouze 37 % průměru EU. V evropském žebříčku tak zaujímáme až devatenáctou příčku. V posledních dvou letech tempo růstu mezd sice zrychlilo, s celkovým pořadím to ale pravděpodobně příliš nezahýbalo. Proč Česko stále zůstává tak “levnou? zemí?
img

Fundamentální analýza: Dolar vůči euru v euforii po středečním zasedání FOMC

16.12.2016 Ekonomický kalendář posledního pracovního dne tohoto týdne je nezajímavý. Francouzské indikátory důvěry podtrhnou zvýšení aktivity v průmyslovém sektoru v závěru roku. České PPI potvrdí postupný ústup z deflačního prostředí.
img

Fundamentální analýza: Fed zvýšil úrokové sazby

15.12.2016 Spíše než zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech dnes bude ještě předmětem reakcí posunutí výhledu Fedu na příští rok. Po včerejšku očekává trojí zvýšení sazeb v průběhu roku 2017. Summit EU v Bruselu má na agendě hlavně vysoká politická témata a ekonomická jsou spíše technicistního charakteru.
TOP5-14122016-LV-18.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

14.12.2016 1) Americká centrální banka (Fed) dnes podle všeobecného přesvědčení finančních trhů po roce znovu zvýší svou základní úrokovou sazbu. Pozornost trhu se nyní soustředí zejména na to, jaké vyšle centrální banka signály ohledně dalšího vývoje měnové politiky ve Spojených státech.
img

Fundamentální analýza: Fed dnes zvýší úrokové sazby

14.12.2016 Finanční trhy se dnes s největší pravděpodobností konečně dočkají zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Ještě předtím však bude zveřejněna řada zajímavých dat, včetně amerických listopadových maloobchodních tržeb, které však tempo svého růstu zřejmě zvolní. V eurozóně pak bude pozornost směřovat na říjnovou průmyslovou produkci, která však také zpomalí, jak naznačují již zveřejněné výsledky z Německa a Francie.
img

Pražská burza posílila počtvrté za sebou, dařilo se financím a O2

13.12.2016 Pražská burza dál roste, posílila počtvrté za sebou. Dnes si index PX připsal 0,63 procenta na 911,09 bodu. Nahoru ho táhly hlavně finanční emise v čele s Monetou a operátor O2. Nedařilo se naopak ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
img

Rozbřesk – Jak se nový italský premiér popere s problémovými bankami?

13.12.2016  Itálie má nového premiéra - bývalého ministra zahraničí Paola Gentiloniho, který chce pokračovat skoro se stejným týmem jako jeho předchůdce Mateo Renzi. Trhy to včera přijaly velice pozitivně a italské akcie na rozdíl od německých nebo francouzských mířily vzhůru. Brzy se ale může ukázat, že radost byla předčasná. Novou (pravděpodobně přechodnou) vládu čekají nelehké úkoly, s nepopulárními řešeními, při kterých může lehce sbírat body “anti-evropská? opozice. Vedle změny volebního zákona se v tuto chvíli jedná především o pomoc s pročištěním italských bank.
img

Růst cen potravin přibližuje konec intervencí

12.12.2016 Česká inflace poskočila v listopadu na nejvyšší úroveň (1,5 %) za tři čtvrtě roku, čímž o 0,5 p.b. překonala i očekávání ČNB. Vyrojily se proto spekulace na brzký konec intervencí.
TOP5-12122016-LV-16.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

12.12.2016 1) Ceny ropy dnes rostou o více než 3,5 % poté, co se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v sobotu ve Vídni dohodli s nečleny tohoto kartelu na omezení produkce ropy od ledna příštího roku o 558 tisíc barelů denně.
img

„Zpomal a prodluž“ z Frankfurtu.

12.12.2016 „Zpomal a prodluž“ je nový plán ECB. Ta se totiž ve čtvrtek rozhodla prodloužit program ECB za březen 2017, kdy dle původního plánu z minulého roku měl skončit, a to minimálně do prosince 2017. Samozřejmě s otevřenou možností, že ani to nebude ještě definitivní konec. Naproti tomu – trochu nečekaně - také snížila tempo odkupu dluhopisů o 20 mld. na 60 mld. EUR měsíčně, tj. na úroveň ze začátku března 2016.
img

Fed po roce zvýší úrokové sazby

12.12.2016 Nejdůležitější událostí nadcházejícího týdne je zasedání americké centrální banky. Konsenzus trhu předpokládá, že Fed po roce opět zvýší měnově-politické sazby, a to díky růstu inflace a dobrému stavu americké ekonomiky. Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat poloprázdný. Po pátečním zveřejnění překvapivě rychlého růstu cen v České republice se pozornost investorů zřejmě opět zaměří na ČNB a její další kroky.
2016-2.png

Nejdůležitější ekonomické události roku 2016

12.12.2016 Konec roku je za dveřmi, a tak je čas podívat se společně na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v roce 2016. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přináším zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.
TOP5-09122016-LV-19.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

09.12.2016 Německá obchodní bilance byla v říjnu v přebytku 20,5 miliardy EUR, čekalo se 211,5 miliardy EUR po zářijových 21,1 miliardy EUR (revidováno z 21,3 miliardy EUR).
cnb 1110.jpg

Listopadová inflace byla nad odhady ČNB

09.12.2016 Listopadová meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. V listopadu spotřebitelské ceny meziročně stouply o 1,5 procenta. Inflace se tak po téměř třech letech vrátila do dolní poloviny tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle ČNB.
cnb.jpg

Je konec intervencí ČNB na dohled?

09.12.2016 K překvapivému nárůstu listopadové inflace na 1,5 procenta podle analytiků oslovených ČTK přispěla částečně i příprava restaurací na elektronickou evidenci tržeb (EET), když zdražily své služby. Údaje navíc podle ekonomů naznačují, že inflace může dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB) dosáhnout již v prvních měsících roku 2017. Díky tomu by centrální banka nemusela prodlužovat režim forexových intervencí a mohla jej ukončit již v průběhu příštího roku.
img

Rozbřesk – Exit z intervencí - domácí inflace versus ECB?

09.12.2016 Dnešní inflační čísla pravděpodobně ukáží výrazný skok směrem vzhůru - počítáme s tím, že inflace vzroste po téměř třech letech nazpátek do tolerančního pásma ČNB (na 1,4 %). A již na začátku roku by nás měl čekat další růst inflace do těsné blízkosti cíle centrální banky, který bychom mohli překonat načas již během dubna 2017. A samotná inflace není jedinou zprávou z poslední doby, která svědčí o maturujícím hospodářském cyklu a postupně sílících inflačních tlacích v Česku. Pozitivně ČNB překvapuje i další pokles nezaměstnanosti a akcelerace mezd, které rostou nejrychleji od roku 2009. Zdá se tedy, že domácí faktory jednoznačně nahrávají plánovanému ukončení intervencí v příštím roce.
img

Fundamentální analýza: Ranní zpráva z finančního trhu 9.12.2016

09.12.2016 Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.
img

ECB omezí QE, ale celkově připravila pro trhy o něco více než jsme čekali

08.12.2016 Evropská centrální banka se rozhodla natáhnout svůj program přímého tisku peněz o dalších 9 měsíců, ale ve snížených objemech (60 miliard euro/měsíčně). My a (pravděpodobně) i většina trhu jsme čekali natažení “pouze? o 6 měsíců ale ve stávajícím objemech (80 miliard eur/měsíc). ECB se tak celkově zavázala natiskonout o něco více eur (540 mld. versus 480 mld.). Navíc je připravena dál eventuálně program natáhnout a ponechává si v ruce i možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Ve světle posledních slušných makročísel je takový výsledek lehce holubičím překvapením?
img

Donald Trump a jeho akcie

08.12.2016 Dnes v rámci fundamentální analýzy krátce zabrousíme také na akciové trhy. Zdá se totiž, že nadšení investorů ze změny v Bílém domě nebere konce. A to ještě před měsícem se mezi prezidentem Trumpem a kolapsem trhů dávalo rovnítko.
TOP5-07122016-LV-19.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

07.12.2016 1) Australská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,5 % a zaznamenala tak první pokles za pět let. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 0,6 %.
cnb 08012014.png

ČNB v říjnu provedla vysoké intervence

07.12.2016 Česká národní banka v říjnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na forexovém trhu utratila zhruba 107 miliard korun za nákup eur. Jde o druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí v listopadu 2013. Vyplývá to z údajů o forexových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila. Více utratila ČNB za intervence jen při zahájení intervencí v listopadu 2013, a to přes 200 miliard korun.
cnb 14122014.png

Devizové rezervy ČNB stouply o 1,8 miliardy

07.12.2016 Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB.
img

Rozbřesk – Rusko a spol. o víkendu stvrdí dohodu s OPECem

07.12.2016 Bouře ve sklenici vody točící se okolo italského referenda rychle odezněla, a tak je třeba se soustředit na jiné, podstatnější informační signály - třeba ty točící se okolo ropy. O víkendu totiž dojde na avizovanou schůzku zástupců OPECu s producenty mimo “kartel? a budou se dohadovat na příspěvku vnějších producentů ke stabilizaci trhu s ropou.
cnb.jpg

Pozor na společnost Global Associates

06.12.2016 Česká národní banka upozorňuje, že společnost Global Associate se sídlem Tokyo Kajio Building New Wing, Floor 8, 1-2-2 Marunouchi, Chiyoda-ku, Tokio, Japonsko, která poskytuje investiční služby prostřednictvím webových stránek http://www.global-associates.com/ a komunikuje prostřednictvím e-mailových adres j.goldberg@global-associates.com, d.morgan@global-associates.com a m.price@global-associates.com, nemá povolení České národní banky k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb v České republice. Peněžní prostředky svěřené společnosti Global Associates nejsou ze zákona pojištěny.
Související klíčová slova:
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Pozice | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | Indikátor | FOREX | Trading | Růst | Cena | Graf | EUR/USD

Předchozí klíčová slova

Členské země kartelu OPEC
Členské země SCO
Členské země WTO
Členství Polska v NATO
Členství v ERM
Členství v EU
Členství v NATO
ČMKBK
ČMZRB
ČNATA

Následující klíčová slova

ČNB Aleš Michl
ČNB a nemovitosti
ČNB ARAD
ČNB banka
ČNB Denisa Všetíčková
ČNB denní kurz
ČNB denní kurzy
ČNB devizové kurzy
ČNB devizové kurzy kurzovní lístek
ČNB devizový trh
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook Svíčkové a cenové formace
Potvrďte prosím... Zavřít