Trh fúzí a akvizic

Rekordní závěr roku 2025: Český trh fúzí a akvizic táhly zejména komerční nemovitosti
27.02.2026 V posledním kvartálu roku 2025 pocítil evropský trh fúzí a akvizic značnou dávku stabilizace, která přirozeně skýtá prostor pro postupné oživení aktivity. Podle nového vydání Deloitte M&A Indexu by první čtvrtletí letošního roku mělo přinést jen mírný sezónní pokles o 8 procent, a sice z 3 013 na 2 765 transakcí. Evropské firmy, včetně regionu CEE přitom dál posilují svůj akviziční apetit. Český trh uzavřel rok 2025 s výrazným nárůstem středních a velkých transakcí a rekordní aktivitou v sektoru komerčních nemovitostí, která se na přelomu listopadu a prosince během pouhých 18 dnů vyrovnala předchozím 18 měsícům.

Rok 2025 přináší příznivé podmínky pro trh fúzí a akvizic. Firmy se připravují na změny, investoři na příležitosti
03.06.2025 Globální trh fúzí a akvizic se od poklesu v roce 2022 znovu probouzí k životu. Firmy od letošního roku očekávají navýšení počtu uzavřených obchodů na M&A trhu, a investorům tento rok přinese výhodné příležitosti. Vyplývá to z průzkumů společností, jako je například Deloitte. Trend potvrzuje také poradenská společnost Talers a uvádí, že zájem o investice do firem a jejich restrukturalizace roste také mezi českými podnikateli, kteří v souladu s globálními trendy aktuálně čelí vysokým nákladům, tlaku na efektivitu a technologickým změnám.

Analýza TPA: Český trh fúzí a akvizic vykazuje silný růst v prvním čtvrtletí. Objem transakcí vzrostl na 737 milionů eur
22.04.2025 Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 16 transakcí za 737 milionů eur (18,5 miliardy Kč). Ve stejné období loni to bylo sedm transakcí za 15 milionů eur (cca 376 milionů Kč). Za poměrně výrazným nárůstem objemu je akvizice pětice hotelů situovaných po Evropě, včetně pražského hotelu Mama Shelter Prague. Pro investory jsou stále atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšená atraktivita zůstává v oblasti energetiky. Dlouhodobě trvá zájem o výrobu s unikátním produktem. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

Transakce společnosti Worldpay v hodnotě 24,3 miliardy dolarů oživuje ustrnulý trh fúzí a akvizic
17.04.2025 Série strategických transakcí, které ocenily společnost Worldpay na 24,3 miliardy dolarů, znovu oživila aktivitu na trhu fúzí, který byl ochromen nejistotou vyvolanou globální celní politikou prezidenta Donalda Trumpa.

Rally zlata, růst kryptoměn: Březen byl přelomovým měsícem na trhu
25.03.2025 Americké akcie v pondělí prudce vzrostly a index S&P 500 dosáhl dvoutýdenního maxima, a to díky silným pohybům technologických akcií a signálu o možném uvolnění cel ze strany bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Nerealistická očekávání o ceně maří prodeje firem, nezdarem končí 4 z 10 transakcí
19.03.2025 Každá druhá firma, která vstupuje do prodejního procesu, nakonec neuspěje. Hlavním důvodem je přehnané očekávání majitelů firem ohledně ceny. Podle aktuálního M&A průzkumu platformy Dealsuite končí 4 z 10 transakcí neúspěchem právě kvůli nerealistickému ocenění firem. Až 68 % M&A poradců uvádí, že podnikatelé své firmy výrazně nadhodnocují, čímž odrazují potenciální kupce a komplikují vyjednávání. Přitom právě realistické ocenění firmy je jedním z hlavních faktorů úspěšné transakce, jak potvrzuje poradenská skupina Talers, která majitelům středních a menších firem mimo jiné pomáhá nastavit férovou cenu a strategicky vyjednávat.

Deloitte: Evropské fúze a akvizice stouply ve 3Q o sedm procent
12.12.2024 Aktivita na evropském trhu fúzí a akvizic se ve třetím čtvrtletí dále zvyšovala. Jejich počet stoupl mezikvartálně o sedm procent o 3040. Souhrnná hodnota uskutečněných obchodů za posledních 12 měsíců vzrostla o desetinu na 638 miliard dolarů, tedy 15,3 miliardy Kč. ČTK o tom dnes informovala poradenská firma Deloitte.

Studie: Globální trh fúzí a akvizic pomalu ožívá
21.10.2024 Globální trh s fúzemi a akvizicemi letos pomalu ožívá. V prvních devíti měsících roku se uskutečnily celosvětově transakce za 1,6 bilionu dolarů, tedy 37,3 bilionu Kč, což je meziroční nárůst o deset procent. Oživení zažívá především Severní Amerika a část Evropy, v Asii hodnota transakcí klesla na desetileté minimum. Vyplývá to ze zprávy o trhu fúzí a akvizic, kterou ČTK poskytla poradenská firma Boston Consulting Group (BCG).

Trh fúzí a akvizic zůstal ve střední a východní Evropě navzdory globálním poklesům aktivní
20.02.2024 Mezinárodní auditorská, daňová a poradenská společnost Mazars vydala svoji každoroční publikaci “Investice ve střední a východní Evropě: Studie o uskutečněných fúzích a akvizicích”, ve které sleduje vývoj trhu M&A v letech 2023/2024. Jak vyplývá z analýzy, která vznikla ve spolupráci s Mergermarket, počet transakcí v regionu střední a východní Evropy zůstal v roce 2023, navzdory globálním poklesům, vysoký.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
07.08.2023 1) Polostátní energetická společnost ČEZ se bude ucházet o českou plynárenskou distribuční síť GasNet. Agentuře Reuters to řekl ředitel strategie a místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Podle něj je firma připravena podat nabídku na odkup. Cena může být v desítkách miliard korun. Na prodej může být i provozovatel českých plynovodů Net4Gas zajišťující tranzit plynu přes Českou republiku i jeho vnitrostátní přepravu. O společnost se podle serveru Seznam Zprávy uchází státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS.

PwC: Trh fúzí a akvizic v prvním pololetí letošního roku klesl v ČR i ve světě
07.08.2023 Trh fúzí a akvizic v prvním pololetí 2023 klesl v ČR i ve světě. V Česku se uskutečnilo 63 obchodů, před rokem to bylo 85 transakcí. Ve světě klesl objem transakcí meziročně o 38 procent na 1,208 bilionu dolarů (26,661 bilionu korun), vyplývá z analýzy poradenské společnosti PwC.

Český trh fúzí a akvizic po útlumu opět nabírá dech, investory po období krizí zajímá odolnost firem
27.07.2023 Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic se v průběhu tohoto roku opět začíná zvyšovat aktivita na poli fúzí a akvizic. Následkem pandemie a války na Ukrajině je však patrná větší rozvážnost investorů. Ti kladou zvýšený důraz na odolnost firem vůči otřesům, jako byla právě nemoc Covid-19 či ekonomické dopady agrese na Ukrajině.

Ve střední a východní Evropě bylo loni uzavřeno 846 transakcí v hodnotě 39 mld. eur, trhy navzdory otřesům zažily úspěšný rok
27.03.2023 Navzdory mimořádným regionálním a globálním otřesům zaznamenaly trhy v oblasti fúzí a akvizic ve střední a východní Evropě loni opět velmi úspěšný rok. Oproti rekordnímu roku 2021 sice aktivita investorů mírně poklesla, přesto region zůstává z pohledu nákupů a prodejů firem nadále odolným a atraktivním. Počet uzavřených transakcí dosáhl 846 v celkové hodnotě 39,2 miliardy eur. Vyplývá to ze studie “Investing in CEE: Inbound M&A Report”, kterou zveřejnila mezinárodní auditorská, daňová a poradenská společnost Mazars ve spolupráci se společností Mergermarket.
Související klíčová slova:
Coinbase | Mama Shelter | Náklady | Zkušenosti | Sektor komerčních nemovitostí | Payments | Mazars v Polsku | Problémy | Vysoké riziko | EUR | Společnost United | Trend | Ondřej Kolman | Pavel Cyrani | Strategický přístup | Regionální hotspoty | Pokles indexu | Stabilnější trhy | Diverzifikace | Velké korporace | MIFID | Mazars | Finanční prostředí | Aktiva | NetTV | Srbsko | Akciové trhy | Akcie vzrostly | Ruské invaze na Ukrajinu | Lockheed Martin | Meopta | Energetika | Studie | Nerealistická očekávání | Maďarsko | Reality | NIM | Geopolitické napětí | Bain | Volatilita | SBB | Boston Consulting Group (BCG) | Mergermarket | Spojení | Dění ve světě | O2 Czech Republic | OPAP | Směrnice | Rostoucí ceny | Cena transakce | Dna | Dun & Bradstreet | TMT | Velké finanční instituce | Investing | Události na trhu | Snížení úrokových sazeb | Růst cen | ČEZ Pavel Cyrani | Investování | Poradenská firma | Strach | Nezaměstnanost | Analýza TPA | Cena zlata | Investing in CEE | Group | Loterijní společnosti | Genesis Growth Equity Fund I | Uvolnění měnové politiky | Společnost United Group | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Trumpovo oznámení | Peníze | Oznámení | Politika | Vedení společnosti | Očekávání | Malé podniky | Expert | Palladium | TPA Valuation & Advisory | Maloobchod | Konflikty | Války na Ukrajině | PHLX | Invaze na Ukrajinu | Allwyn | Úzkost | Amerika | Optimistický sentiment | Politická nejistota | Růst | Expobank | Příležitosti | Cedar Capital Partners | Itálie | Emirates Telecommunications Group | MiFID II | Použití finanční páky | CBOE | Výhled | Akvizice | Sektor spotřebního zboží | Budoucnost | Poradenská společnost | Výzkumné společnosti | Managing Partner | Nové trhy | Spolupráce | Společnost Cedar | Zpomalení ekonomiky | Inflace | Tržní podmínky | 3М | Společnosti | Analýzy | Nabídka | Investujte zodpovědně | Trh | Digitální aktiva | United Group | Zisky indexu S&P 500 | Lukáš Hruboň | Rozdílové smlouvy | Index | Výkon | Globální ekonomiky | Prohlášení | Komise | Nejistoty | Kapitál | Průmysl | Index Stoxx 600 | Fiskální politiky | Optimismus investorů | PwC | Srbské společnosti | EP | S&P | Ekonomiky | Unie | Zpráva | Akciové indexy | Centrální banky | Válka | České banky | Důvěra investorů | Covid | Napětí mezi USA a Čínou | United Group BV | Michel Kiviatkowski | Pegasus | Obranný sektor | Deloitte | Hodnota transakcí | Provozovatel českých plynovodů | Solidní zisk | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Futures | HKD | Invaze | Asie | Roche | Pandemie | Správné načasování | Pozornost | Počet investorů | Ifo | Objem transakcí na trhu fúzí a akvizic | Zveřejněná data | Společnost Cedar Capital | PPF Telecom | Mezinárodní investice | BCG | Donald Trump | Poptávka | Research | Jiří Hlaváč | Volatility | Klesající trend | Stabilní růst | Růst kryptoměn | Nový fond | Válka na Ukrajině | Rumunsko | Valuation & Advisory | Platformy | Prezident Donald Trump | Kov | Trh fúzí a akvizic v České republice | Stříbro | Finanční instituce | Nákupní apetit | Úrokové sazby | Beograd | e& | Günther Mayrleitner | Další růst | Vice | Následky pandemie | Opatření | Ředitel společnosti | Global Research | Podnikatelé | Bain & Company | Seznam Zprávy | Potenciál dalšího růstu | Andrija Garofulić | Uzavírání obchodů | Analytici | Snižování úrokových sazeb | Equity | Marketingová komunikace | Společnost Cedar Capital Partners | CL | Index volatility | Vývoj | Bulharsko | Největší evropská ekonomika | Česká národní banka (ČNB) | Americké akcie | Správné strategie | Genesis Growth Equity Fund | Místopředseda představenstva | Riziko ztráty | Shelter | Prodávající strana | Rok 2025 | Wells Fargo & Co. | Konflikt na Ukrajině | Měnové politiky | Finanční služby | Dánové | Slovinsko | Firma | Poslanecká sněmovna | Investiční cíle | Podnikání | Nárůst Bitcoinu | Ekonomická situace | Boston Consulting | Růstový potenciál | Investiční strategie | Objem transakcí na trhu | Byznys | Miliardy dolarů | USA | Genesis Growth | Financial Advisory Leader | Spojené státy | TPA | Royal Mail | Podnikatelská aktivita v USA | Mama Shelter Prague | S&P 500 v roce 2025 | Akvizice společnosti | Zprávy o trhu | Úsilí | Investovat | Inbound M&A Report | Generální ředitel | Regulátor | Berlín | Cedar Capital | Firmy | Odvětví | Sazby | Budoucí vývoj | Podnikání na kapitálovém trhu | Reálné mzdy | NetTV Plus | Zájem investorů | Adria | Společnost NetTV Plus | Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic | Investiční doporučení | Provozní zisk | Úvěrové portfolio | Fed | Dopady prezidentských voleb | M2 | Dow Jones | Duální listing | Společnost United Group BV | Komise v přenesené pravomoci | Fidera Vecta | Technologický Nasdaq | Pokračující růst | Automobilový průmysl | Poradenské společnosti | Hry | Trhy | Trade | Energetická společnost ČEZ | Světové trhy | PPF | Rizika | Společnost NetTV | Fond | Restrukturalizace | Pacifik | Platina | Válka Ruska proti Ukrajině | Cedar | Nemoc covid-19 | Vlastní kapitál | Prodávající | Oblasti umělé inteligence | Listing v Hongkongu | Americké akciové indexy | CEE | Tesla | Genesis Growth Equity | Mzdy | Poradenství | Sentiment trhu | Smartwings | Společnost | Majitelé firem | Advanced Micro Devices | Evropské trhy | Raphael Bostic | Wells Fargo | Transaction Advisory | Expobank CZ | EBITDA | Obchod | Emirates Telecommunications | Riziko | Adaptace | Transakce | Volatilita trhů | Portfolio | Pesimismus | Závěr roku | Nadšení | CEPS | Capital | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Celosvětový růst | Války | Capital Partners | Fúze a akvizice | Boston Consulting Group | Predikce | Odborníci | Sentix | Instituce | Morgan Stanley | Ceny zlata | Velké společnosti | EV | Výnos | ESG | Růst cen energií | ČEZ | 256/2004 | Minulá výkonnost | Miliardy USD | Ceny energií | Barometr | Oživení trhu | Makroekonomický výhled | Zisk | Total | ČNB | Sektor technologií | Sberbank CZ | Rohlik Group | Obchodování | Prezident | Pokles hodnoty | EP Corporate Group | Albánie | Evropa | Nasdaq | Trump | Zprávy | Kupující | Finanční výsledky | Francie | Předpověď | Pojišťovny | Důvěra investorů v ekonomiku | Růst zlata | Převzetí společnosti | Sberbank | Akcie Advanced Micro Devices | Investiční společnost | Obchody | Drahý kov | Medián | ProCent | Portfólia | Marže | Spotová cena | Směřování | Český trh | Aktivum | Společnost XTB | Chorvatsko | GMT | Situace | Miliardy eur | Stagnace | Černá Hora | Podnikatelská aktivita | GasNet | Načasování | Východní Evropa | Nárůst bitcoinu | Optimismus | Investování je rizikové | Zdanění | Slovensko | Vývoj trhu | Private equity | ČTK | Ztráty | Česká národní banka | Akcie | Nordic Telecom Holding | Podniky | Dodavatelské řetězce | Reuters | Telekomunikační společnost | Technologie | ČSA | Prognózy | Energetická společnost | Výsledky | Míra inflace | Investice | Business | Pro investory | Fidelity | Potenciál | Zdravotnictví | Automatizace | Rally | Investujte | Konkurence | Komunikace | Americké futures | Index volatility CBOE | Genesis | Zisky | Fondy | Důvěra | Russell 2000 | Obchodní politika | Evropské firmy | Optimismus na trhu | Cash flow | Většinový podíl | Signál | České firmy | Global Payments | Emirates | Zhodnocení | Services | Česká spořitelna | Média | Valuace | Plány | COVID-19 | TIM | Energie | Objem | Umělé inteligence | Investiční | Rockaway Capital | Americké centrální banky | Česká společnost | Ekonomické dopady | Prodej | Bloomberg | Ceny stříbra | Rozvoj | Hlavní indexy | Silný růst | Mexiko | Vyhlídky | Evropská ekonomika | Udržitelnost | Míra | Obchodní strategie | Letní měsíce | Worldpay | Výkonnost | Aktivita investorů | Moore Czech Republic | Průzkumy | NET4GAS | Index S&P 500 | Německý výrobce | Aktivita na trhu | Carlyle | Krize | Akcie firem | Příliv kapitálu | S&P 500 | JDE | Podpora | Cena | MicroStrategy | Digitalizace | Family Office | Partners | Situace na trhu | Drahé kovy | FIS | Royal | Podnik | Akcie společnosti | Zlato | Ekonomika | Souhrnná hodnota | Odpovědnost | Finanční situace | Energetické krize | Evropské akciové trhy | Úspěch | Společnost Morgan Stanley | Cíle | Kryptoměny | Nordic Telecom | Holding | Banky | Hodnota transakce | Širší trh | Rychlost | Investiční společnosti | Investiční skupina | Britská společnost | Wall Street | Nemoc COVID-19 | Vysoké úrokové sazby | Analýza | Zlepšení | Sazby Fedu | ČR | XTB | Portfolia | Spotová cena zlata | Objem transakcí | Příprava | Creditas | Kovy | Výrobce čipů | Společnost ČEZ | Technologický sektor | Cenné papíry | Stoxx | LSEG | Telekomunikace | Fidelity National Information Services | Služby | Řetězce | Sentiment | Evropská banka | Experti | Investoři | Zlatá horečka | Výkonný ředitel | Polsko | PPF Telecom Group | EP Corporate | Akcie Nvidia | Průmyslové aktivity | BofA Global Research | Nařízení | Struktura | Výrobní sektor | IPO | Čínský výrobce | USD | Stříbro a platina | O2 | Nové příležitosti | Investing.com | Agrofert | Nízké úrokové sazby | EPH | Obavy z recese | Federální rezervní systém | CZ | Bankovnictví | Rakousko | Finanční ztráty | Nemovitosti | Evropský trh | Úrokové sazby Fedu | Zájem o investice | Nejistota | Čeští investoři | Nvidia | Investment | Zahraniční investice | Česká republika | Indexy | BofA | Lockheed | Telecom | Stoxx 600 | Doporučení | ROCE | Navýšení | EU | Miliardy | Zpracovatelský průmysl | Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny | Tržní ocenění | Globální trh | Prodeje | Logistické společnosti | Fúze | Ukazatele | Korporace | Strukturální změny | Banka | Vlastnictví | Výzvy | Ocenění
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | Výhled | USA | Index | Rezistence | Trh | Růst | Obchodování | Pokles | 3М | Banka | Trading | Reuters | Indikátor | Banky | ČTK | Cena | Pivot




