ICT/SMC – TOP trading strategie roku 2024?
Ve světě burzovního obchodování, kde se trhy mění během okamžiku, je klíčové mít robustní strategii. Pro mnoho obchodníků je rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem v jejich porozumění základním mechanismům trhu. Právě zde přichází do hry koncept Smart Money – obchodní metodika, která zrcadlí techniky používané institucionálními investory a velkými finančními institucemi. Tato obchodní strategie zejména v posledních měsících získává mezi tradery na obrovské popularitě. Jak ale tuto strategii správně využít?
Pokud jste se někdy zamýšleli nad tím, jak velcí hráči na finančních trzích dosahují konzistentně vysokých výnosů, nebo jak navigují složitostmi trhu s takovou přesností, XTB pro vás ve spolupráci s Petrem Plecháčem a jeho kolegy Martinem Klassem a Emilem Bačovskym připravili videokurz Smart Money Concepts, který je navržen tak, aby vám právě tyto vhledy poskytl. Ať už jste na začátku své obchodní cesty nebo chcete zdokonalit své stávající dovednosti, tento kurz vás provede složitostmi institucionálních obchodních strategií a vybaví vás nástroji, které můžete použít ve svých vlastních obchodních aktivitách.
Co je strategie Smart Money?
V jádru strategie Smart Money Concepts (SMC) jde o pochopení toho, jak institucionální obchodníci (často nazýváni jako „chytré peníze“) operují na trzích. Na rozdíl od retailových obchodníků, kteří mohou reagovat na tržní pohyby až poté, co k nim dojde, „smart money” tyto pohyby předpovídají a ovlivňují. Vytvářejí a identifikují klíčové úrovně na trhu, jako jsou orderblocky a zóny likvidity, které mohou signalizovat potenciální obchodní příležitosti.
Strategie se zaměřuje na čtení trhu z perspektivy, která jde nad rámec tradičních indikátorů a oscilátorů. Místo toho klade důraz na tržní strukturu, likviditu a chování velkých finančních institucí, které jsou často hnacím motorem významných pohybů cen.
Je také možné, že jste tuto strategii zaznamenali ve spojení se zkratkou ICT, neboli Inner Circle Trader, což je přezdívka člověka, který tyto koncepty v poslední době nejvíce popularizoval na YouTube a dalších sítích. Jeho celé jméno je Michael Huddleston a se svým obsahem na YouTube se nesmazatelně zapsal do historie tradingu. Právě on totiž ucelil a zpopularizoval SMC i další tradingové postupy tak, jak se to nepodařilo asi nikomu před ním.
Pro koho je kurz Smart Money Concepts určen?
Kurz Smart Money je určen pro obchodníky, kteří se chtějí naučit či zdokonalit své strategie pomocí institucionálních technik. Pokud jste někdo, kdo se vážně zajímá o obchodování, a jste odhodláni zlepšit své dovednosti, tento kurz vám poskytne neocenitelné vhledy a praktické nástroje.
Co získáte?
Na konci tohoto kurzu získáte praktické znalosti, které můžete ihned implementovat ve svém obchodování, a také důvěru v analýzy i provádění obchodů s vysokou přesností. Navíc budete vybaveni disciplinovaným přístupem k obchodování, který klade důraz na konzistenci, řízení rizik a neustálé zlepšování.
Obsah kurzu
Kurz Smart Money Concepts je rozvržen tak, aby vás provedl od základních konceptů institucionálního obchodování až po pokročilé aplikace a živé obchodní příklady. Zde je přehled toho, co můžete v pěti epizodách videokurzu očekávat:
1. Úvod do strategie
Prozkoumáme hlavní strategii, její klíčové výhody a možné nevýhody. Získáte porozumění tomu, jak institucionální obchodníci myslí a operují, a zda tato strategie je pro vás vhodná či nikoliv.
2. Základní koncepty:
V této části pokryjeme základní koncepty, které jsou klíčové pro pochopení chování trhu:
● Orderblocky: Naučte se identifikovat tyto klíčové zóny nabídky a poptávky, které institucionální obchodníci používají k provádění velkých objednávek.
● Likvidita: Pochopte důležitost likvidity na trhu a jak ovlivňuje pohyby cen. Objevte, jak rozpoznat oblasti, kde je pravděpodobné, že likvidita bude cílem tzv. chytrých peněz.
● Tržní Struktura: Prozkoumejte, jak trh přechází mezi různými fázemi, a jak rozpoznat tyto změny pro informované obchodní rozhodování. Naučte se vyznačit break of structure (BoS).
3. Pokročilé koncepty a konfluence
S pevnými základy se ponoříme do pokročilejších konceptů, které dodají vaší obchodní strategii další potřebnou vrstvu:
● Inducement: Naučte se identifikovat pasti a falešné signály, zóny kde obchodníci mají stop lossy.
● Čas a Cena: Objevte význam načasování vašich obchodů na základě jak časových, tak cenových shod.
● Fibonacci Retracement: Ovládněte použití Fibonacciho úrovní k přesnému určení vstupních a výstupních bodů či jako další konfluenci pro daný setup.
● Řízení Peněz: Prozkoumejte efektivní techniky řízení rizika k ochraně vašeho kapitálu a maximalizaci vašeho zisku.
4. Kontrolní checklist a praktické ukázky
Jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného obchodování je konzistence. Tato část vám pomůže vytvořit komplexní čeklist který zahrnuje všechny klíčové prvky strategie. Naučíte se, jak aplikovat strategii v různých tržních podmínkách, přizpůsobit ji svému osobnímu obchodnímu stylu a zajistit, že budete dodržovat disciplinovaný přístup.
5. Backtesting a živé obchody
Teorie je důležitá, ale praxe je místem, kde se skutečně učíte. V závěrečné části kurzu je zdůrazněna právě důležitost backtestingu – ověřování vaší strategie na historických datech, abyste si byli jisti její účinností. Zde samozřejmě nechybí ani příklady z reálné tradingové praxe, kde uvidíte strategii v akci. Tyto příklady ukazují, jak jsou naučené koncepty aplikovány v reálných tržních podmínkách, což vám pomůže získat důvěru při jejich samostatném provádění.
Pokud se tedy o SMC a ICT chcete dozvědět více, celý videokurz je zdarma dostupný na odkazu: https://vzdelavani.xtb.com/kurz-smart-money-concepts.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 76 % účtů retailových investorů ztratí peníze při obchodování rozdílových smluv s tímto poskytovatelem. Zvažte, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz. Obchodování je rizikové, investujte zodpovědně.
Související články
Čtěte více
-
Break of Structure (BOS) / Prolomení struktury trhu (6. díl)
Po kapitole o rozdílech ICT a SMC konceptů jsme si řekli, že budeme pokračovat už v praktičtějších věcech, podle kterých můžeme reálně obchodovat. Následně jsme probrali strukturu trhu, jak klasickou externí, tak i pokročilou interní. A nyní pokračujeme a budeme se zabývat slíbenými breaky struktury. Konkrétně dvěma typy, a to breaku z externí struktury a interní struktury, jaké jsou jejich váhy, co pro nás vůbec znamenají v rámci tradingu a jak je zaznačit na grafu. První si ale pojďme rozebrat trochu teorie o tom, co to vlastně break struktury je. -
Fair Value Gap: Klíč k Odhalení Skrytých Příležitostí na Trzích
Fair Value Gap (FVG) je jedním ze stěžejních úkazů na grafu, který by měli znát všichni techničtí, ale i fundamentální obchodníci. Stojí na něm totiž mnoho obchodních strategií. Dnes si proto krátce FVG představíme a doporučíme vám bezplatný webinář od Purple Trading, na kterém si ukážeme také vhodné obchodní strategie, které s FVG pracují. -
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
ICT obchodování a Smart Money koncept patří momentálně k nejoblíbenějším a nejvíce sledovaným trading strategiím současnosti. Hlavně tedy v zahraničí. A proto jsme se rozhodli začít zcela nový a rozsáhlý seriál, ve kterém vám postupně představíme kompletně vše o tomto způsobu obchodování. Můžete se tedy těšit na opravdu detailní a propracované články, ve kterých vás vše naučíme. Připravte se tedy na vzrušující pohled do světa tradingu, který překročí hranice konvenčních strategií. Za zkratkou ICT se skrývá autor tohoto obchodního přístupu - Inner Circle Trader. ICT je metodologie založená výhradně na cenové akci, tedy Price Action. Pojďme na to! -
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali základní strukturu PA (Price Action) a to, jak ji správně chápat, jelikož spousta obchodníků s tím má problém. Pokud jste si minulou kapitolu o základní struktuře PA nepřečetli, tak si ji nejprve přečtěte, než začnete číst tuto, jelikož byste nemuseli pochopit určité pojmy a obě kapitoly budou na sebe navázány. -
Praktické ukázky SMC obchodů
Jak vypadá vybírání likvidity a trading pomocí Fair Value Gapů v praxi? Pojďte se podívat na několik ukázkových obchodů provedených podle strategie popsané v našem právě vydaném ebooku. Odkaz k jeho stažení najdete uvnitř článku. -
Price Action: WRB analýza
V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na přístup Price Action, se kterým přišel už v roce 1980 kanadský obchodník M.A. Perry, který na světových diskuzních fórech vystupuje rovněž pod přezdívkami NihabaAshi nebo wrbtrader. Tento obchodník je doslova král Price Action, obchodování na plný úvazek se věnuje přes 20 let. M.A. Perry se věnuje čisté Price Action na bázi intradenního, swingového či pozičního obchodování. V jeho obchodním přístupu nenajdete žádné indikátory, naopak se soustředí na analýzu volatility, tržní cykly, supporty, rezistence nebo psychologické aspekty obchodování. -
Smart Money a koncept výběru likvidity
Stalo se vám někdy, že vás trh vybral na stop-lossu? Tak právě v ten moment jste se stali potravou pro velké hráče. Pokud chcete být v tradingu opravdu úspěšní, musíte se naučit vnímat trh optikou likvidity a těmto situacím se vyhnout. Jak na to si ukážeme v dnešním článku. -
Smart Money Concepts (SMC): Asia High a Low (10. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali prince swingy, co jsou zač a jak se dají využít v tradingu. V dnešní kapitole se naopak podíváme na takzvané Asia high a Asia low. Jak se tyto highs a lows značí a jak se tyto informace dají využít v tradingu. První se ale podíváme na teoretické definice, abychom vše správně pochopili a následně na konci kapitoly se podíváme i na praktické příklady, abychom věděli, jak tuto konfluenci aplikovat do svého tradingu. -
Smart Money Concepts (SMC): Asia Mid-Line (11. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali Asia high a Asia low, kde jsme zmiňovali pojem Asia mid-line jen okrajově. Asia session se řadí sama o sobě do timingu a má v sobě zahrnuty 3 základní technické konfluence a to jsou výše zmíněné high a low a taky mid-line. V dnešní kapitole si tento poslední pojem rozebereme více do hloubky a ukážeme si, jak Asia mid-line využít v našem tradingu a jak z ní benefitovat. První si ale znova napíšeme teoretické rámce, bez kterých bychom nemohli pochopit praktické příklady na grafu. Co je to tedy Asi amid-line? -
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
V minulém dílu jsme si rozebrali úvod do ICT (Inner Circle Trader) konceptu a v dnešním díle si rozebereme trochu odlišný styl, tedy SMC (Smart Money Concepts). Oba koncepty jsou postaveny na vnímání likvidity na trhu, nicméně se trochu liší v různých otázkách a každý z nich má své výhody i nevýhody oproti druhému. Každopádně pokud se chystáte věnovat strategiím na bázi likvidity, je nutné znát ICT i SMC. -
Smart Money: EOTP – Efficiency Of The Pullback (14. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali POI a OB, bez kterých se v našem systému neobejdeme, jelikož podle nich zadáváme obchody a umísťujeme SL. Naopak v dnešním článku se podíváme na jednu věc, která má s POI a OB mnoho společného, a to je EOTP neboli Efficiency Of The Pullback. Jedná se o samotnou konfluenci a teorii, kterou někteří obchodníci používají v různých obchodních kombinacích. V tomto článku si znova rozepíšeme teoretický úvod, abychom vše správně pochopili a následně přejdeme k praktickým příkladům na grafu. -
Smart Money: Kalibrace order bloků a Smart Money Divergence
V tomto článku se podíváme na jednu z možností zpřesnění vstupů k order blokům a dále také na to, jak je možné využít Smart Money Divergence k potvrzení vstupu do obchodu.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |