Neděle 25. červenec 2021 13:55
reklama
Capital.com euro
reklama
XTB - investicni akcie
reklama
Dukascopy

Dokud v hlavě nezmáčknete tlačítko "Profesionální trading", nemůžete dosáhnout kýženého úspěchu

Napsal:   Sekce: Trading

Minulý rok jsem narazil na skvělou publikaci od Gary Daytona s názvem "Trade mindfully - achieve your optimum trading performance with mindfulness and cutting edge psychology". Tato kniha se zabývá tím, co je pro úspěch tradera to nejdůležitější - psychikou, konkrétně zásadním vlivem podvědomí (někdy označováno jako nevědomí) na samotný trading. Kniha bohužel doposud nevyšla v češtině, její obsah ale naprosto přesně koresponduje s mojí vlatní zkušeností a s tím, co se snažím všem začínajícím traderům předat jako to nejpodstatnější.

Internetové stránky, fóra a tištěné publikace pořád dokola omílají to samé - mějte správný money-management, otestujte svoje strategie, buďte disciplinovaní a dodržujte stanovená pravidla. Dobře si vzpomínám sám na sebe, když jsem si na začátku všechny tyto poučky četl a přišlo mi to tak jasné, že jsem absolutně vůbec nepochyboval o tom, že bych zrovna já toto neměl zvládnout. Po několika měsících mi však šlo hlavou něco úplně jiného, a to otázka (omlouvám se za volbu slov) "Jak je do pr*ele možné, že jsem znova vstoupil úplně mimo plán, že jsem znovu posunul SL na nižší úroveň, než kterou jsem stanovil, že jsem znovu překročil denní limit pro ztrátu atd." Druhý den jsem se budil s nechápavým výrazem "jak se to mohlo stát znovu?". Znovu jsem si vše prošel, sám sebe přesvědčil, že ode dneška už to bude tak, jak má být a když jsem přišel domů z práce, tak jsem zapnul platformu a na konci session ji vypínal a znovu v hlavě přemýšlel o dalším selhání.

Podle mého názoru většinu traderů na začátku zaujme především představa o rychlém zbohatnutí. Založíte si demo účet, chvíli tam něco na slepici pinkáte a ono jako na potvoru se vám daří, takže po 2 týdnech na demu jste ztrojnásobili původní kapitál a hurá na reálný účet. Konec pravděpodobně všichni známe = vynulovaný účet, beznaděj, zklamání a ztráta sebevědomí. Dobře, pochopíte, že bez strategie, disciplíny a money managementu to nepůjde. Takže poctivě pilujete strategii na historických datech, vycházejí vám pěkná čísla, stanovíte si money management, pravidla pro vstupy do pozic, znovu naplníte další reálný účet a po nějaké době znovu končíte s vynulovaným účtem, případně s nulovým ziskem a nějakou ztrátou.

V tomto okamžiku máte dvě možnosti, buď pořád dál zaslepeně doufáte, že jste jenom měli smůlu, že už to příště zvládnete, že přece víte, kde jste udělali ty chyby a pokračujete tak dlouho, dokud vám nedojdou peníze. A pokud dojdou, tak si půjčíte další a znovu jedete dál a dál než se dostanete do bodu, kdy pochopíte, že jste jenom hráli ruletu a přitom si mysleli, že jste tradeři.

Nebo se zamyslíte hlouběji a uvědomíte si, že se děje ještě něco dalšího, něco, co zatím nemáte pod kontrolou, ale tušíte, že je to ta naprosto klíčová věc pro váš úspěch. Že trading není rychlá cesta ke zbohatnutí. Ano, trading nabízí svobodu, finanční a časovou, o tom nikdo z nás nepochybuje, ale není to zadarmo. Nic, co ve světe za něco stojí, není zadarmo a je jenom na vás, kolik za každé ponaučení zaplatíte.

Pokud je někdo zrovna v tomto bodě svého života, rád bych mu ušetřil čas a zkusil to něco osvětlit.

Jak zmiňuje Gary Dayton, největší překážkou lidského úspěchu je jeho vědomí. Respektive jeho nevědomí. To není žádná objevná myšlenka. Představte si situaci, ve které vědomě přemýšlíte o řešení nějakého problému. Pokud k sobě budete upřímní a neztratíte pozornost, neexistuje žádný důvod, proč byste k nějakému řešení neměli dojít. Pokud ale tomu probému nebudete věnovat dostatečnou pozornost, budete myšlenkami mimo, jaká je šance, že uspějete?

Každý den každý z nás prochází desítkami situací, u kterých je používání vědomého přemýšlení na obtíž. Pokud jdu na nákup do potravin, těžko budu stát u oddělení s pečivem a pomocí vzorečku počítat, jaký přesný počet rohlíků ten konkrétní den celá rodina spotřebuje. Prostě vezmete 20 rohlíků a pokud některé zbydou, buď si z nich uděláte strouhanku nebo je jednoduše vyhodíte. Takto to uděláte téměř s celým seznamem, používáte takzvané intuitivní myšlení, prostě odhadnete počet a tak nějak víte, že to je plus mínus dostačující.

Takových situací jsou během dne desítky. Pokud máte zaměstnání s repetitivní stereotypní náplní, používáte intiutivní myšlení celý den. Jednoduše nepotřebujete věnovat tolik energie a koncentrace do vědomé činnosti. Jenže toto naučené chování si každý z nás přenáší i do tradingu. Věřím, že spousta z vás zná ten pocit, kdy na konci session skončíte a říkáte si "Co se to proboha celou dobu dělo? Co jsem si myslel, když jsem vstupoval do 6. ztrátového obchodu v řadě, úplně mimo strategii, a se zoufalým přáním, abych předchozí ztráty vymazal?"

Pokud riskuji své vlastní peníze, měl bych v každém případě mít naprosto vědomou kontrolu nad tím, co dělám, proč to dělám, jakou mám šanci na úspěch. Musím vědět, jak budu reagovat, když obchod skončí ztrátou a když skončí ziskem, prostě se z vás musí stát EXPERT.

Rozhlédněte se kolem sebe - celé ty řady úspěšných a bohatých lidí, přijde vám, že by někdo z nich dělal něco nevědomě? Že by nevěnoval celou svou pozornost cestě za svým cílem? Že by rozhazoval kolem sebe peníze jenom proto, že zrovna pocitově chce něco udělat? Myslím, že takové lidi kolem sebe nevidíte, vidíte opak.

Proto pokud chcete být úspěšní v tradingu, musíte nejdřív na začátku přijmout to, že to je sakra těžké zaměstnání. Trh vám nikdy nic nedá zadarmo a vždy vás tvrdě za vaši chybu potrestá. S každou chybou, každou ztrátou, roste tlak na vaší psychiku a vy si musíte být jistí, že ten tlak zvládnete, že víte co děláte, že ztráta patří k tradingu tak jako góly k fotbalu, že jste prostě profesionálové.

Dále musíte přijmout fakt, že představa, že je trading "rychlá cesta k bohatství" je jenom mýtus. Ano, dobře, budou mezi námi jedinci, kteří při prvním zapnutí platformy mají vše pod kontrolou, tak jako se rodí od boha obdaření Neymarové, Ronaldové, Crosbyové a další, ale uvědomte si, že 90% těch ostatních to mají všechno vydřené, a toto prosím platí i pro trading. Toto je příčinou toho, že pouze cca 10 - 15% traderů dokáže pravidelně generovat zisk. Nemůže za to trh, nemůže za to strategie, může za to jenom jejich vlastní psychika a vědomí.

Předpokládám, že toto čtete a všechno se vám zdá jasné, tak jako se vše zdálo jasné na začátku mně. Jenže to nestačí. Ve skutečnosti je tento pocit asi 5% z toho, co vede k úspěchu. Dokud tohle všechno nepotvrdíte svými činy, nepochopili jste nic.

Ale nezoufejte, toho správného stavu můžete dosáhnout během jedné jediné vteřiny, a to v okamžiku, kdy se rozhodnete, že vy se stanete profesionálním traderem a od teď vše, co v rámci tradingu uděláte, budete dělat vědomě, profesionálně, budete mít vše pod kontrolou.

Nechci z tohoto článku dělat sáhodlouhý román, který nikdo nedočte až do konce, proto ho v tuto chvíli ukončím. Nastínil jsem, co jsem nastínit chtěl. V dalším článku bych rád uvedl rady, tipy a návody k tomu, jak kýženého stavu vědomí dosáhnout. Do té doby hodně ziskových obchodů a hlavně - neztrácejte koncentraci a udržujte vědomou mysl.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dočkáme se posílení koruny?
  Největším překvapením čtvrtečního ukončení intervencí byla takřka minimální volatilita měnového páru EUR/CZK bezprostředně po odchodu České národní banky (ČNB) z trhu. Posílení koruny o 1,5 % bez prudkých pohybů na jakoukoliv stranu je v naprostém kontrastu s panickým švýcarským výprodejem EUR/CHF ze stejné situace, kdy kurz franku létal o desítky procent během několika minut.
 • Dogecoin vs. Shiba Inu, zásadní detaily, které je třeba znát
  „Meme“ krypta se v posledních pár měsících dostaly do světla reflektorů díky Elonu Muskovi. Ten se stal hlasitým zastáncem Dogecoinu, což vedlo k obrovskému nárůstu jeho ceny. Výrazně z toho těžily i další coiny a mezi nimi je jednou z nejpopulárnějších Shiba Inu. Stylizuje se jako „Dogeův zabiják“ a prošla zásadním vzrůstem ceny i spoustou volatility.
 • Dohoda o brexitu je na spadnutí
  Británie a Evropská unie odsouhlasily návrh politické deklarace o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z unijního bloku. Donald Tusk dnes novinku oznámil na twitteru s tím, že od něj členské státy unie dostaly zmíněný návrh. Vyjednávací týmy Británie a unie návrh textu odsouhlasily, podle Tuska panuje shoda i na politické úrovni a na mimořádném summitu v Bruselu zbývá text odsouhlasit lídrům zbylých 27 zemí. Na zprávy pochopitelně reaguje britská libra spolu s dalšími měnami a také britský akciový trh.
 • Dojde o obratu na měnovém páru GBP/USD?
  Britská libra atakuje úrovně, na kterých byla naposledy v dubnu 2018. Z čistě technického náhledu zde aktuálně není žádný signál reverze býčího trendu. Pokud se na vývoj měnového páru GBPUSD podíváme z dynamického hlediska, jsou zde náznaky možného obratu. Na níže uvedeném grafu RRG weekly (JdK RS-Momentum vs. JdK RS-Ratio podle StockCharts.com) libra ztrácí dynamiku a začíná otáčet z Leading do Weakening sektoru, podobně jako další měnové páry, kotované s dolarem.
 • Dokáže Bitcoin prekonať 20 000 USD do konca roka?
  Dnes sa opäť zameriame len na Bitcoin a jeho graf.
 • Dokáže japonský jen udržet dosavadní tempo?
  Japonský jen se po několikanásobném testování, podíval na páru USDJPY pod dolní hranu dlouhodobé konsolidace a zatím se tam i nadále drží. Spekulace o případné falešném breakoutu vyvrací i fakt, že i přes silnější americký dolar minulý týden, dokázal japonský jen na páru USDJPY zkorigovat téměř většinu ztrát. Posilování japonského jenu však není nijak podloženo fundamentem a proto se může zdát jeho vývoj nejistý. Silný japonský jen není ani nic co by uvítala japonská centrální banka, kterou trápí nižší inflace a silnější jen nijak nepomáhá k jejímu růstu.
 • Dokáže Trumpova inaugurace znovu posílit dolar?
  Dolarový index (DXY) posílil od prezidentských voleb v USA do konce roku o 3,8 %. Dolar podával během tohoto období nejlepší výkon. Byl to výsledek ocenění trhů s vírou, že Trumpova potenciální politika zvýší inflaci a povede k dalším navýšením sazeb. Dolarový index se po 4. lednu po vydání oficiální zprávy FOMC vrátil zpět ze svého 14letého maxima 103,81.
 • Do kdy může klesat cena ropy?
  Někteří obhájci růstu ceny ropy tvrdili, že nižší cena této komodity oživí poptávku po černém zlatě, které je vstupní surovinou v mnoha výrobních procesech. Zlevní se přeprava zboží a motoristé se v létě vydají na dlouhé výlety. Nicméně škrt přes rozpočet přinesla Čína, největší světový odběratel komodit. Výpadek poptávky čínské ekonomiky, způsoben slabším ekonomickým růstem nejsou schopny nahradit vyspělé ekonomiky, ani takzvané rozvíjející se ekonomiky. Komoditní index proto za poslední rok oslabil přes 36 procent. Navíc aktuální akciový výprodej podkopává důvěryhodnost čínské ekonomiky, což se může brzy projevit v indikátorech spotřebitelské a podnikatelské důvěry a následně pak v číslech maloobchodních prodejů a průmyslové výroby.
 • Do kterých společností v dnešní době investovat?
  Pokud se zajímáte o technologické velikány dnešní doby, kteří se věnují dopravnímu sektoru, určitě jste zaslechli už o firmách, jako jsou Tesla, Nikola, či Virgin Galactic. Každá z těchto firem se věnuje trochu něčemu jinému. Jedno však mají společné. Všechno jsou to firmy, které se snaží o revoluci v přepravě a do tohoto odvětví přinést něco nového.
 • Doktorát na FOREXU
  Mám rád setkávání s tradery – začátečníky. Je to skupina lidí, která ještě nemá přesnou představu o tom, co je trading a co to obnáší, když se rozhodnete jít touto cestou. Na mém semináři, kde jsme se zaměřili na základy obchodování z perspektivy – to skutečně důležité – jsem měl opět prostor s vámi hovořit a vidět všechny vaše představy o tom, jak to bude od zítřka s vámi a vašim tradingem.
 • Dolar jako za starých časů
  Tak nám demokratického prezidenta ve Spojených státech vystřídal kandidát republikánské strany. Ekonomika je v dobré kondici, nezaměstnanost se drží pod 5 %, akciové trhy trhají rekordy a na vlně optimismu se veze i americký dolar, který se drží oproti ostatním měnám nadprůměrně vysoko. Rok 2016? Ano, uvedené však platí i pro rok 2000.
 • Dolar je pro USA příliš silný
  Optimismus po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je stále pouze v myšlenkách manažerů velkých průmyslových korporací. Obrovský vzestup v indikátorech důvěry z konce loňského roku se znovu nedokázal přetavit do reálných čísel.
 • Dolar ještě neřekl poslední slovo
  Americký dolar zažil během ledna výprodej, kdy ztrácel proti všem hlavním měnám. Na vině je především nízká inflace v USA, která zřejmě způsobí delší pauzu ve zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). Včerejší zasedání tyto spekulace trhu jen potvrdily.
 • Dolar koriguje část z dřívějších ztrát, zlato pod 1 700 USD
  Dnes klíčovým fundamentem zasedání Bank of England a Evropské centrální banky.
 • Dolar má silnou podporu v datech
  Měnový pár EUR/USD se v posledních týdnech pohybuje ve velice úzkém rozmezí okolo 1,1200 s nízkou volatilitou. Toto stabilní období je pro exportéry a importéry zlatým předvídatelným obdobím, pro tradery na forexu jde spíše o nezáživnou okurkovou sezónu.
 • Dolar má v měnových válkách navrch
  Vzhledem k tomu, že inflace se od začátku roku drží ve vyspělých zemích velice nízko v porovnání s minulými roky (viz graf), nebojí se centrální banky oslabení vlastního měnového kurzu, které by inflaci mírně zvýšilo.
 • Dolar mírně zpevňuje, akcie pokračují v bočním trendu
  Včerejšek přinesl opět nízké objemy, které byly na některých evropských burzách dokonce poloviční v porovnání s průměrem za předchozích 30 dnů.
 • Dolar může růst i navzdory stabilním úrokovým sazbám
  Americkému dolaru se minulý týden příliš nevydařil a vymazal téměř všechny zisky, které od začátku letošního roku získal. I přesto na americkém dolaru převládá optimismus a málokdo z předních investorů by si letos vsadil na jeho pokles. FED přitom letos nechystá ani jedno zvýšení úrokových sazeb oproti minulému roku, kdy zvýšil sazby čtyřikrát. Ve prospěch amerického dolaru vyznívá nejen úrokový diferenciál, který má USA s ostatními zeměmi, ale také ekonomika země, ta je v mnohem lepší kondici, než v ostatních zemích.
 • Dolar – nákup nebo prodej?
  Americký dolar se s uklidněním sentimentu na trzích dostal na slabší pozice, a to jak vůči zavedeným rezervním měnám, tak vůči měnám emerging markets a komoditních velmocí. Když se ale na vývoj jeho kurzu podíváme s odstupem několika let, zjistíme, že jeho pozice je stále velice silná. Jaké argumenty teď na konci března 2016 hovoří pro pokračování dlouhodobého býčího trendu či naopak krátkodobé slábnoucí tendence?
 • Dolar na silných rezistencích: Které měny jeho posilování zdržují?
  O fundamentu vytrvalého posilování amerického dolaru nemůže být pochyb. Dobrá kondice amerického průmyslu a zejména zlepšující se trh práce rozšiřuje optimismus mezi investory, kteří zároveň čekají zvýšení úrokových sazeb v režii amerického Fedu.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading Ebook 5 strategii