Středa 07. května 2025 17:59
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple e-book Reverzní cenové formace
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč

Záře diamantů upadá kvůli clům: V Indii situaci označili za nejhorší za více než dekádu

06.05.2025 14:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Amerika, jejíž trh s diamanty svou velikostí formuje další vývoj ve zbytku světa, nasadila upadajícímu průmyslu pomyslnou třešničku na dortu zavedením cel. Zatímco v Belgii objem obchodů výrazně klesl, indičtí obchodníci se snaží o záchranu. Výjimky by mohly nejprestižnějšímu odvětví přinést úlevu, v opačném případě se může stát, že titul věčných převezmou laboratorně vytvořené drahokamy.

Prudký pokles belgického obchodování

Šok z nových pravidel zanechal stopy i na jednom z nejrušnějších obchodních míst s těmito drahými kameny, v belgických Antverpách. Podle ředitelky Antverpského diamantového centra (AWDC), Karen Rentmeesters, se obchodování zastavilo, přičemž mělo klesnout na sedminu běžného objemu. AWDC uvádí, že zaznamenává pokles dovozu i vývozu už od pandemie covidu, přičemž částečnou úlevu přinesl rok 2022. Mezi hlavní faktory, které mají vliv na tuto situaci, patří geopolitické napětí, opatrnost čínských a amerických zákazníků a nárůst poptávky po laboratorně vytvořených diamantech. V prvním čtvrtletí 2025 dosáhl export broušených diamantů úrovně 1,58 miliardy USD, což je pro srovnání meziroční pokles o téměř 28 procent. Podobně na tom byly i úrovně importu. V případě nezpracovaných diamantů je pokles ještě vyšší – až 47 procent, v případě importu je to 40 procent. Další vrstvu složitosti v tomto případě přidává i fakt, že diamantový průmysl je velmi důležitou součástí belgické ekonomiky. Evropská unie si proto vyslechla prosby diamantového centra a rozhodla, že recipročně cla na dovoz diamantů z USA nezavede.

Vyřeší to výjimky?

Donald Trump se prostřednictvím cel sice snaží o navrácení produkce všech sektorů zpět do USA, ale v tomto případě to tak úplně nemusí mít správný efekt. Spojené státy totiž nemají žádné doly, takže jsou závislé na zahraniční nabídce diamantů. Jediný proces, který se provádí v USA, je certifikace, která probíhá v Americkém gemologickém institutu (GIA). Odpovědí institutu, který je cly rovněž ovlivněn, je diverzifikace pole působnosti do Hongkongu a Dubaje, přičemž se snaží o získání celní výjimky pro drahokamy, které vstupují na území USA jen za účelem certifikace. V tomto případě se tedy dostává do popředí myšlenka vhodnějšího nastavení obchodních pravidel podle odvětví, jaké zastává EU, případně úplné vyjmutí diamantů ze seznamu – jako je tomu například v případě zlata.

Indická katastrofa?

Ohrožen je také další významný článek dodavatelského řetězce, kterým je broušení diamantů. Globálním lídrem v tomto odvětví je Indie, konkrétně město Surat v indickém státě Gudžarát, ve kterém se brousí 80 procent surových diamantů. Na celou Indii platí základní 10procentní cla, která se po 90 dnech, pokud se obě strany nedohodnou jinak, zvýší na 27 procent, což je pro menší podniky devastující. Důsledky ponese i ekonomika, protože diamanty a šperky jsou zde třetím největším exportním zbožím. Někteří indičtí obchodníci s diamanty dokonce označili situaci za horší než světovou finanční krizi v roce 2008. Zpracovatelé se snažili prodat co nejvíce diamantů, než cla 9. dubna 2025 vstoupila v platnost, ale po tomto datu jsou další dodávky pozastaveny nebo zcela zrušeny. Obchodníci budou muset najít náhradní trhy, které by přijaly takové množství diamantů, jako se dováželo do USA, což bude vzhledem klesající poptávce ve světě náročný úkol. Pro ilustraci – ve fiskálním roce 2023/2024 směřovalo do Spojených států více než 30 procent ročního indického vývozu v hodnotě 32 miliard USD.

Propady na několikaletá minima

Přetrvávající pokles poptávky ve dvou největších ekonomikách světa, Ameriky a Číny, vedl v Indii v období 2024/2025 k meziročnímu propadu vývozu zpracovaných diamantů o téměř 17 procent, což negativně ovlivnilo celý vývozní segment drahých kovů a šperků. Jeho hodnota klesla o 12 procent, na minima z let 2020/2021, konkrétně 28,5 miliardy USD. Aby se zpracovatelé částečně ochránili, objednali si o 24 procent méně surových diamantů než v předchozím roce. Někteří exportéři podle agentury Reuters ani neočekávají zlepšení v tomto roce.

Potenciál laboratorních diamantů

Nezájem o pravé diamanty by kromě ekonomických dopadů na země dodavatelského řetězce způsobil ještě větší vzestup syntetických diamantů. Ty už kvůli své ceně a obrovské podobnosti s pravými kameny preferuje čím dál více spotřebitelů. Podle portálu Rough-Polished.com v současnosti tvoří zásnubní prsteny s umělým diamantem v USA až 52 procent prodejů. V roce 2019 to bylo „jen“ okolo 12 procent. Očekává se pokračující růst, přičemž produkce by měla do roku 2034 vzrůst na 97 miliard USD z 26 miliard v minulém roce. Kvůli své cenové dostupnosti by i přes uplatnění cel byly pro mnohé lepší volbou než pravé diamanty.

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Za rok došlo k výraznému růstu cen pohonných hmot
    „Vyšší ceny pohonných hmot povedou k růstu nákladů na přepravu, což se může odrazit v koncových cenách zboží a služeb. Jedná se o silný inflační tlak, který si do české ekonomiky dovážíme ze světových trhů s ropou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Za rok přišlo o práci 84 tisíc lidí
    „Skutečný stav na trhu práce se dozvíme, až budou ukončeny programy na podporu pracovního trhu. Při tom pravděpodobně bude docházet k růstu nezaměstnanosti, která bude vytvářet sociální napětí ve společnosti,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Za rok 2023 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši 5,50 miliardy korun
    Myslím, že výsledky loňského roku nejlépe vystihuje fakt, že se Raiffeisenbank stala první bankou, která obhájila dvojité prvenství v obou hlavních kategoriích soutěže Hospodářských novin Visa Nejlepší banka 2023. Podruhé v řadě tak byla Raiffeisenbank vyhlášena nejlepší a zároveň klientsky nejpřívětivější bankou roku. Obhajobu vítězství ve dvou hlavních kategoriích nejobjektivnější podobné soutěže v České republice vnímám nejen jako nestranné ocenění výsledků naší dlouhodobé práce, ale především jako motivaci přinášet našim klientům ještě více a ještě lepších služeb,“ říká Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank, a dodává: „V polovině listopadu jsme například hned v první vlně umožnili našim klientům využívat službu Platba na kontakt. Už po dvou měsících od spuštění si zaregistrovalo svůj účet pro přijímání plateb na kontakt přes 65 tisíc z nich. Ti také odeslali přes 25 tisíc plateb a přes 20 tisíc jich přijali. Zájem splnil naše očekávání a věříme, že si tento jednoduchý způsob rychlého placení bude získávat mezi lidmi stále větší oblibu. Pozici jednoho z lídrů v digitalizaci českého bankovnictví se chystáme upevňovat a rozvíjet i nadále.
  • Za rok 2024 poskytla Raiffeisen stavební spořitelna úvěry ve výši 13,2 miliardy korun
    Výnosy Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) vzrostly o 23 % ve srovnání s předchozím obdobím, což je důkazem úspěšné implementace strategie v rámci skupiny Raiffeisen v České republice. RSTS za růst výnosů vděčí zejména silnému růstu prodeje nových úvěrů o 67 % ve srovnání s minulým rokem, výrazně nad růstem trhu (45 %), a to u úvěrů hypotečního typu a zejména u nezajištěných úvěrů na bydlení. Podíl na trhu v oblasti úvěrování se zvýšil z 20,1 % v roce 2023 na 23,2 % v roce 2024.
  • Za rok 2024 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši 7,25 miliardy korun
    „Rostoucí zisk, organicky narůstající počet klientů, který na úrovni české skupiny Raiffeisen přesáhl 2 miliony, zaměstnanci, kteří mohou využívat modelu flexibilní práce, aby lépe vyvážili čas strávený v práci a svůj volný čas. Takto by se dal shrnout rok 2024 v Raiffeisenbank ve třech bodech,“ říká Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel. „Při ohlédnutí se za loňským rokem cítím spokojenost a vděk. Teď už se ale soustředíme spíše na rok 2025 a na inovace, které našim klientům a zaměstnancům nabídneme,“ dodává Igor Vida.
  • Za rozdielom medzi vývojom akcií v USA a eurozóne stojí silné euro
    V posledných dňoch sme svedkami slabšej výkonnosti nemeckých akcií v porovnaní s americkými. A nie je to v dátach, čísla z ekonomiky eurozóny sú v porovnaní s očakávaniami stále lepšie (a to podstatne) ako čísla z USA.
  • ZAR roste v reakci na rozhodnutí agentury Moody’s
    Jižní Afrika si dokázala udržet svůj investment-grade rating poté, co agentura Moody’s rozhodla o jeho ponechání beze změny. Agentura tak stále přiděluje jihoafrickým dluhopisům rating Baa3, i když rozhodla o snížení výhledu na "negativní", což naznačuje, že šance na změnu ratingu směrem dolů v horizontu 18 měsíců stále existuje. Agentura v doprovodném komentáři uvedla, že klíčovým faktorem pro její další rozhodování bude schopnost vlády doručit dostatečně věrohodný plán na udržení fiskální stability v rozpočtu na rok 2020. Připomeňme, že jihoafrická vláda snížila letošní výhled pro ekonomický růst na 0,5 %. Vládní dluh by se přitom měl zvýšit do roku 2023 na úrovně přesahující 70 % HDP. Obchodníci na FX rozhodnutí agentury uvítali a ZAR dnes přidává na páru s dolarem 1,6 %.
  • Záruka bankovních vkladů vede k oživení kryptoměn
    Trh s kryptoaktivy se včera pozdě večer zotavil po oznámeních velkých amerických institucí, které teoreticky ručí za velkou část bankovního systému.
  • ZAR získává díky zmírnění politické nejistoty
    Jihoafrický rand dnes dosahuje silných zisků vůči hlavním měnám, jako je USD, EUR nebo JPY. USDZAR v průběhu dne klesá přibližně o 1 % v návaznosti na příspěvek generálního tajemníka Afrického národního kongresu (ANC) Fikileho Mbaluly na platformě X. Mbalula uvedl, že dohoda o vládě národní jednoty (GNU) je blízko. ANC a Demokratická aliance (DA) se v posledních volbách staly dvěma největšími jihoafrickými stranami a od té doby se vedoucí představitelé těchto stran i prezident Ramaphosa pokoušejí vytvořit vládu národní jednoty, která bude zahrnovat členy všech 10 stran, které ve volbách získaly parlamentní křesla.
  • Zařazení Česka mezi „rozvíjející se země“ je dobrou zprávou pro vládní dluhopisy
    Hrubý národní příjem na osobu poklesl v České republice během let 2013 až 2015 pod hranici, kterou JPMorgan považuje za rozhodující mezi rozvíjejícími a rozvinutými zeměmi. České dluhopisy se tak podle rozhodnutí této banky přesouvají mezi rozvíjející se země jako je Polsko, Maďarsko, Turecko, Rusko, či např. Indonésie.
  • Září – firemnímu sektoru se opět dařilo
    Celková suma aktiv bankovního sektoru se během září snížila o 0,7 % meziměsíčně na konečných 8 550 mld. Kč. Hlavním zdrojem poklesu byly již opět vklady u centrálních bank (-158 mld. Kč meziměsíčně), s podporou pokračujícího poklesu hodnoty portfolia dluhových cenných papírů v držení bank (- 25 mld. Kč meziměsíčně). Přesto je bilanční suma aktuálně o 5,6 % vyšší než na konci září 2019.
  • Zářijová data z reálné ekonomiky nepotěšila
    Českému průmyslu se v září nedařilo. Jeho výstup byl ve srovnání s předchozím měsícem o 1,8 % nižší. Zhoršovala se výkonnost zpracovatelského průmyslu, vlivem teplého počasí poklesl i výstup energetického segmentu. Meziměsíčně se zhoršily i výsledky stavebnictví, které táhla směrem dolů výkonnost pozemního stavitelství. Jediný údaj, který překvapil pozitivně, byl zářijový zahraniční obchod. Jeho přebytek výrazně předčil očekávání díky vývoji cen komodit i jejich nižšímu dováženému množství. Výkon českého průmyslu i stavebnictví zůstane zřejmě vlivem slabé poptávky utlumený i ve zbytku letošního roku. Situaci v průmyslu by mohl zachraňovat automobilový segment, který těží z neuspokojené poptávky naakumulované v předchozích dvou letech.
  • Zářijová inflace zaskočila Českou národní banku i většinu ekonomů. Do Česka se vrací plošný růst cen potravin, kostka másla nezřídka vyjde na 70 Kč, už o čtvrtinu více než před létem
    Zářijová míra inflace představuje nepříjemné překvapení jak pro Českou národní banku, tak pro většinu ekonomů. V meziročním pohledu totiž dosáhla úrovně 2,6 procenta. ČNB přitom předpokládala, že to budou jen 2,3 procenta, zatímco experti soudili, že nejpravděpodobněji půjde o 2,4 procenta.
  • Zářijové fondy ČSOB umožňují investovat i do sportu
    Od září mohou klienti ČSOB investovat do několika nových produktů. Kromě fondu ČSOB Evropský jumper 5 banka nabízí dalších pět zajímavých fondů a investičních životních pojištění: ČSOB Šampioni sportu 3 (také jako podkladový fond investičního životního pojištění), ČSOB Úrokové strategie (také v eurech pod názvem IN.focus Strategic interest EUR) a životní pojištění Maximal Invest ČSOB bohatství 3.
  • Zářijové vydání Investičního magazínu vám přináší zajímavé investiční tipy
    Chtěli byste začít obchodovat na forexu , ale nejste si jistí, jak na to? Nebo se nechcete rozhodovat pod vlivem momentální (ne)nálady, únavy, euforie? To vše Vám umožní forex roboti – počítačový software, který je naprogramován tak, aby pracoval po celou dobu, kdy je forex otevřený. Blíže Vám tento stále populárnější nástroj přiblíží úspěšný trader, Ing. Jiří Kubíček, ze společnosti WSM LLC, která se vývojem těchto forex robotů zabývá (Finanční roboti WSM recenze) a je také organizátorem akce s názvem: Pravda o forexu, kde předává Forex tipy, rády a návody a své zkušenosti s forex brokery.
  • Zářijové zasedání ECB nepřineslo žádné překvapení
    Ve čtvrtek 13. září proběhlo zasedání Evropské centrální banky (ECB). Žádná překvapen, v souladu s očekáváním, nepřišla. ECB rozhodla o snížení měsíčního objemu nákupu aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE) na 15 miliard euro ze současných 30 miliard, a to od října. Všechny ostatní parametry měnové politiky ECB zůstaly beze změny: úrokové sazby na technické nule, očekávání ukončení programu kvantitativního uvolňování ke konci letošního roku i výhled na úrokové sazby, které by měly zůstat na aktuální úrovni minimálně do léta příštího roku.
  • Zářijový kolaps volatility zatím hlavním tahounem růstu akciových idnexů
    Jen takový rychlý postřeh k tomu, co se momentálně děje na akciových trzích. Po nyní už téměř každodenním prolamování historického maxima na S&P 500 a zářijovém zpevnění DAXu o téměř 5 % dostávám řadu otázek na téma proč nám akciové indexy začínají zase tak výrazně růst.
  • Zářijový výsledek PMI nepotěšil
    Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu po dvou měsících růstu v září opět poklesl, a to poměrně výrazně ze 42,9 na 41,7 bodů. Přestože v předchozích dvou měsících tento ukazatel vzrostl, potvrzuje se domněnka, že ani zdaleka český průmysl není z nejhoršího venku.
  • Září může zneklidnit měnový trh.
    Evropské akciové trhy ukázali pozitivní dynamiku, podle výsledku včerejší obchodní seance. Francouzský CAC index, kter...
  • Září začalo výprodejem, na trhy se vrací nervozita
    Začal nám nový měsíc s společně s ním se o slovo opět přihlásily výprodeje. Asie i Evropa se vrací do červených čísel,...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč