
Vítejte u dalšího dílu série zaměřené na prop trading, správu fundovaných účtů a plnění challenge. Dnes se zaměříme na přípravu obchodního levelu, který může nabídnout příležitost ve směru long i short. Podíváme se také na vývoj balance křivky a na závěr nebude chybět ani aktuální novinka ze světa prop tradingu.
CHF/JPY - H1
Kvůli zajímavým obchodním příležitostem sleduji měnový pár CHF/JPY. Tento pár se v době psaní článku obchoduje kousek od rezistence, kterou tvoří předchozí cenová maxima. V tomto případě budu sledovat jak možnost pro odraz trhu a jeho oslabení, tak i příležitost pro průraz. Určitě budu potřebovat od trhu jasnou price action. V případě oslabení by se mělo jednat o agresivní zamítnutí vyšších cen a tvorbu nižších maxim. Naopak při průrazu mě bude zajímat snížená volatilita svíček a tvorba vyšších minim. Pokud trh nebude jasně signalizovat jednu z těchto variant, obchodovat nebudu.
Kromě toho zde sleduji i případnou long příležitost na úrovni menšího supportu, který ještě nebyl trhem plně otestován. Vzhledem k drobné povaze tohoto supportu je nutné sledovat nejprve tržní aktivitu. Do longu půjdu pouze v případě agresivního zamítnutí nižších cen nebo tvorby vyšších minimálních hodnot. Jedná se sice o zajímavé obchodní příležitosti, ale zda se jich budu účastnit, bude záležet na kvalitě tržní signalizace, která však nemusí přijít.

Balance křivka
Za poslední týden jsem na tomto účtu nerealizoval žádný obchod. Balance křivka se proto nijak nezměnila. Jelikož se balance křivka nachází kousek od maximálního povoleného kapitálového poklesu, obchoduji se sníženou lotáží. Nejbližším cílem je vybudovat dostatečný kapitál pro navýšení objemu jednotlivých obchodů, abych nebyl ohrožen porušením pravidel challenge. Jde sice o náročný úkol, ale momentálně nevidím jinou možnost.

Zajímavosti z prop tradingu
Dne 1. prosince 2025 úspěšně dokončilo FTMO převzetí brokera OANDA. K dohodě došlo poté, co na začátku roku FTMO podepsalo kupní smlouvu s původním vlastníkem, investičním fondem CVC Asia Fund IV. Akvizice byla podmíněná regulačními schváleními ze strany pěti regulačních autorit. Poslední povolení FTMO získalo v listopadu 2025.
FTMO uvedlo, že má v plánu ponechat OANDA jako plně autonomní entitu uvnitř svého ekosystému. Zároveň deklarovalo, že cílem akvizice je vybudování globálního hráče pokrývajícího jak moderní prop trading, tak brokerské služby a další související služby pro tradery.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz




