Středa 19. června 2024 15:22
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Ztratili jste víru ve svůj trading? Možná děláte tyto chyby

08.07.2019  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk


Víra a vůle jsou dva psychologické faktory, které jdou spolu ruku v ruce a doplňují se navzájem v jakékoliv lidské činnosti, trading nevyjímaje. Bohužel skutečnost je taková, že mnoho traderů postrádá buď jedno, druhé nebo obojí. Na základech této zásadní chyby se z nich pak stávají neúspěšní tradeři bojující s větrnými mlýny. V dnešním článku ze série textů věnujících se psychologii se tak zaměříme na to, jak se podobné situaci vyvarovat.

„Věř a vůle tvá tě uzdraví“. Každý známe minimálně jedno podobné rčení, které se týká vůle nebo víry, ale pravděpodobně si většina z nás neuvědomuje, že jedno navazuje na druhé, tam kde jedno končí, druhé začíná a naopak. Proto i při obchodování na finančních trzích je nutné mít nejen vůli, ale také víru. Je nutné věřit v to, co děláme a poté mít vůli dodržet plán, který jsme si stanovili a dostat se až k cíli našeho snu.

Jak se ale taková víra vytváří? Kde ji vezmeme, jak se k ní dopracujeme a jak ji vlastně poznáme? Z mého pohledu víra na finančních trzích představuje důvěru v určitý obchodní systém, u kterého jsme byli schopni objektivně posoudit jeho očekávanou funkčnost a vlastnosti. Vůbec nezáleží na tom, jestli jsme obchodní strategii sami vytvořili nebo zakoupili, důležité je, že jsme si sami ověřili její funkčnost, a proto můžeme naši víru opřít o svoji vlastní osobní zkušenost. Jako zastánce testování na historických datech (backtesting) mi přijde nejrychlejším a nejjednodušším způsobem ověření funkčnosti obchodního systému backtest. Minimálně v první fázi to může být důležité vodítko pro to, jestli je dobré se vůbec daným obchodním systémem zabývat, protože pokud vám nebude fungovat už na historických datech, nemá cenu se jím dál zabývat, nelze očekávat, že demo trading nebo reálný účet něco změní, křivka výkonnosti je v takovém případě vždy klesající. Pokud se potvrdí očekávaná funkčnost na historických datech, mohu jít směle testovat dál na simulaci/demo a v případě dalšího pozitivního výsledku mohu přejít na reálný účet.

V tuto chvíli mám tedy dvakrát potvrzenou funkčnost konkrétního obchodního systému a na tomto poznatku mohu postavit svoji víru v daný systém. Pokud vím, že systém funguje, sám jsem si to ověřil, mám vlastní osobní zkušenost, není důvod o něm pochybovat, mohu tedy věřit, že strategie je funkční. Realita mnohých traderů je ale bohužel značně odlišná. V první řadě existuje pořád obrovské množství obchodníků, kteří nevěří v backtest, nebo jsou pravděpodobně moc líní na to ho dělat. Takže nemají ověření funkčnosti systému a doufají, že ho ověří přímo v praxi. Nelze říci, že tato metoda ověření je nefunkční, ale z mého pohledu je strašně zdlouhavá, protože musím strávit stovky hodin u reálných dat, než se doberu nějakého dobrého vzorku obchodů. Za druhé backtest nestačí jenom udělat, musí se udělat poctivě, objektivně, dle pravidel daného systému, nešidit ani sebe, ani ostatní, prostě chci zjistit, jestli daný systém právě mně funguje a případně proč nefunguje. Pokud to neudělám objektivně, veškerá data z backtestu jsou k ničemu a můžeme je rovnou spálit. Na takto provedeném backtestu nemůžu postavit žádnou víru ani reálný plán jak uspět na finančních trzích.

Na prvním místě je tak víra v daný obchodní systém a ruku v ruce s ní jde vůle tento obchodní systém aplikovat na reálných trzích. Jedno nemůže fungovat bez druhého, protože mohu mít sice vůli obchodovat určitý systém například na akciových indexech, ale pokud nevěřím, že funguje, jaký to má smysl? Pokud bych nevěřil, že je moje auto bezpečné a spolehlivé, proč bych do něho sedal a vydával se s ním na dlouhou cestu? Samozřejmě že existují i takoví lidé, sami jsme toho svědky v běžném světě kolem nás, ale tito lidé nesázejí na prověřenou cestu bezpečného a zajištěného cestování, ale na štěstí a shodu okolností, která možná dá, že tím téměř nepojízdným autem opravdu až do Chorvatska dojedou. Takový přístup ale na finančních trzích téměř vždy vede ke ztrátám, ze své podstaty je předurčen k neúspěchu.

Stejně jako vůle nemůže fungovat bez víry, ani víra samotná nestačí. Jestliže si ověřím funkčnost obchodního systému, ale nemám vůli na to jeho pravidla správně aplikovat v praxi, výsledek bude zase velmi špatný. Bez vůle a s ní související disciplíny na reálných trzích neaplikuji danou obchodní strategii, ale všelijaké nahodilé vstupy, které občas promíchám se vstupem podle pravidel a na základě toho si poté zoufám, že mi to nefunguje. Bodejť by taky jo. Abychom posílili vůli aplikovat správně určitý obchodní systém, je dobré si na začátku stanovit realistický obchodní plán, smířit se s tím, že budu mít ztráty, že je nemožné dosahovat každý den ziskových výsledků, že i konkrétní série ztrát je naprosto v pořádku se statistickou pravděpodobností mého obchodního systému a tak dále. Jedině tak pak budu připraven na reálné tržní prostředí a jeho vlastnosti a budu moci v klidu a trpělivě aplikovat mnou ověřený systém, ve který věřím, a to správně a s co nejmenším počtem chyb.

Z mého pohledu tedy tradeři porušují svá stanovená pravidla především proto, že jim chybí víra v jejich obchodní systém a zároveň se nesmířili s tím, jaké výsledky bude jejich konkrétní systém produkovat. Pokud tedy ve své hlavě již na začátku přijali nějakou bláhovou myšlenku o tom, že budou produkovat každý den konkrétní výši zisku, což je samozřejmě zcela v rozporu s jakýmkoliv obchodním systémem, i tím jejich, a daná situace se jim některý den nepodaří, zkoušejí to dohnat všelijakými vstupy mimo strategii, na všech možný supportech, rezistencích, trendech a kanálech. Protože tak ale dělají zase bez systému a víry, i takový přístup končí vždycky velmi špatně, i když dokáže v několika málo záblescích opravdu zajistit nějaký konkrétní zisk. Tyto tradery také určitě můžeme označit jako hledače svátého grálu, geniální obchodní strategie, která nám vždy vyprodukuje konkrétní zisk, nehledě na podmínky na trhu a celkovou obchodní situaci. Když se nad tím tak zamyslím, tak těmto traderům nejde upřít víra, bohužel je to bláhová víra v to, že takový grál najdou.

Na počátcích lidské civilizace hrála rozhodující roli v rozhodování lidí filozofie. Postupem času se filozofie jako taková ze společnosti postupně vytrácí a můžeme se přít o tom, jestli je to znakem úpadku společnosti nebo ne. Já osobně ale filozofii vnímám jako velmi přínosnou pro veškeré lidské jednání, a tedy i trading. Proto jsem v dnešním textu kladl důraz na pojem víry a vůle, protože bez těchto atributů není možné uspět. Pokud se stále přesvědčujete o tom, že vy nepotřebujete nic testovat, že děláte všechno dobře, a přesto to nefunguje, že jste už zkusili všechno, a proto jste došli k závěru, že obchodování na burze je podvod, nechcete se jenom podívat pravdě do očí. Trading je velmi náročná lidská disciplína, která vyžaduje velkou porci samostatnosti, objektivního myšlení a sebevědomí. A především vůle a víry v to, co dělám. Tento text tedy prosím berte jako takový malý návod na to, jak získat víru v obchodní systém a jak nezapomínat na svojí vůli ho správně aplikovat. Jakmile toto zapadne do sebe, máte vyhráno.

Lukáš Adámek pro portál FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\trader.png
  Jak vypadá den profesionálního tradera?
  Moc se mi líbí citát „Každý den je jenom jednou za život“. Nabádá nás k tomu, abychom žili život na plno a zabývali se přítomností, nezůstali zaseknutí v minulosti nebo příliš zahledění do budoucnosti. Každopádně ne vždy se nám podaří takový naplno prožitý den naladit, proto zažíváme i spoustu běžných, obyčejných dnů, kdy nám stačí, že se nám vyhýbají neštěstí a krásně svítí slunce. Jak tedy vypadá takový úplně běžný den v životě full-time tradera?
  C:\fakepath\psychologie-tradingu2.png
  Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
  Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
  C:\fakepath\trading2.png
  Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
  Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown.
  trader monitory hlava.jpg
  JÁ JSEM úspěšný trader!
  Bohužel se stalo běžným zvykem, že často lidé nepřemýšlejí o tom, co říkají. A už vůbec nekorigují své myšlenky. Proč taky, „vždyť to nikdo neví, na co myslím“. Jenže to je velký omyl – ten, kdo vaše myšlenky zaznamenává velmi hluboce, jste vy, lépe řečeno vaše podvědomí. Televize se zaměřuje na nejšťavnatější negativa, rádio a noviny taky, když se sejde parta lidí, není nic mimořádného, když se vrhnou na kritizování čehokoliv – počasím počínaje a krabicemi od bot konče? A tak potichu, pomalu, ale důkladně v naší mysli vzniká negativní obraz světa, ve kterém žijeme.
  fundamenty.jpg
  Testování obchodních strategií: Jak na backtesting I
  Hlavně ze strany začínajících traderů dostáváme dotazy na téma backtestování obchodních systémů. Postupně se zde tomuto tématu budeme věnovat více. Pojďme se tedy na tuto důležitou oblast tradingu podívat postupně.

Čtěte více

 • Trading za hranicí zóny komfortu
  Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven.
 • Trpělivost a zkušenosti, co disciplína?
  Trendy, supporty, rezistance, Fibonacciho úrovně, formace a tvary svíček. Indikátory a oscilátory atd. Zkrátka technická analýza. FED, BoE, ECB, spotřebitelská inflace, výrobní inflace, nezaměstnanost, maloobchodní tržby, zahraniční obchod, dluhy zemí PIGS atd. Zkrátka funadamenty. Cena ropy, situace v DJIA, S&P 500, DAX30, situace v DX - dolarovém indexu atd. Zkrátka korelace.
 • Trpíte sebedestruktivním chováním?
  Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.
 • Třesou se vám při otevření obchodu ruce?
  Tématem dnešního vzdělávacího článku bude nervozita před obchodem, respektive před samotným otevřením obchodu. Není výjimkou, že začínající trader se často dostane do stavu, kdy cítí nervozitu před zadáním obchodu a s „hrůzou“ klikne myší na pokyn v obchodní platformě. Jak předcházet takovéto situaci, kdy cítíme nervozitu?
 • Umění diverzifikace v tradingu
  Diverzifikace je v tradingu klíčovým slovem, o kterém se mluví často, ale ne vždy je plně pochopeno, co všechno může zahrnovat. Většinou si ho spojujeme se světem investic, nicméně je třeba pochopit, že nejde čistě jen o rozložení investic mezi různé finanční instrumenty, ale o mnohem širší koncept, který má za cíl snížit riziko a zvýšit potenciální výnosy.
 • V čem se liší úspěšný a neúspěšný trader?
  Co je to úspěch? Je rozdíl mezi úspěšným člověkem a úspěšným traderem? Jaké hodnoty nám slouží k porovnání úspěšnosti? A má vůbec cenu v dnešní materiální společnosti řešit tyto ryze materiální otázky filozofickou úvahou? Zkusme na chvíli odhlédnout od forex, ? Ł $ Ł Ą a pipů a grafů a podívejme se i na jiné hodnoty, které určují kvalitu našeho úspěchu.
 • Vysoké zhodnocení kapitálu z pohledu psychologie
  Ve svém minulém článku jsem se detailně zabýval matematicko-teoretickou rovinou možnosti dosahování 30% měsíčního zhodnocení obchodního kapitálu pomocí odpovídající intradenní strategie. Ani bouřlivá diskuze pod článkem mě neodradila, a proto přidávám druhou část věnující se čistě psychologické stránce tohoto tématu.
 • Výstup z trhu je stejně důležitý jako vstup
  Vzpomeňte si na své začátky (pokud už je máte za sebou) a uvědomte si: kolik úsilí jste věnovali nalezení vstupu do obchodu? A kolik jste věnovali naplánování výstupu? Pravděpodobně dojdete k závěru, že vstupu jste přikládali mnohem větší důležitost, že? Podívejme se dnes na toto téma trochu více.
 • Zbavte se iluze o kontrole nad trhem
  Dnešní téma se týká bez výjimky každého z nás. Tento článek vám objasní, jak funguje naše myšlení a co je třeba udělat pro to, aby nám přineslo úspěch v tradingu. Jak už je u Randeho zvykem, každé ponaučení nám ilustruje na příkladu z reálného života některého ze svých klientů. Dnes se tedy seznamte s příběhem tradera Johna.
 • Z čeho pramení úzkost v tradingu a jak to napravit
  Stejně jako většina náročných povolání může i trading (obchodování na finančních trzích) přinášet velký tlak a stres. Tento článek ukáže některé z běžných příčin úzkosti z obchodování a způsoby, jak je můžete řešit. Nemyslete si, že se vás to netýká. Dříve nebo později to potká většinu traderů, tak je lepší se na tu situaci řádně připravit.
 • 3 kroky ke správnému money-managementu
  V tomto vzdělávacím článku se podíváme na zoubek klíčovému aspektu v obchodování na finančních trzích. Vytvoření strategie pro řízení peněz (money-management) a kontroly rizika není obtížným úkolem. Naopak by to měla být v podstatě jednoduchá věc, kterou můžeme udělat pro ochranu našeho obchodního kapitálu. Lidé ovšem mají obecně nutkání dělat jednoduché věci složitými a tento případ není výjimkou.
 • 3 návyky pro efektivní řízení otevřených pozic
  Věřte tomu nebo ne, otevřené pozice jsou stejně tak důležité, jako jakýkoliv obchodní plán a je potřeba se jim věnovat. Není dobré se domnívat, že vstupem do pozice a nastavením výstupních úrovní vaše práce s obchodem končí.
 • 3 způsoby, jak kontrolovat riziko
  Jistě jste se někdy ocitli v situaci, že jste byli bezradní ohledně ukončení obchodu ve ztrátě. Kde přesně obchod ukončit? Cena jde stále proti vám a vy se jen modlíte, aby se trh otočil vaším směrem. Dnešní vzdělávací článek navrhuje několik základních rad, abyste se těmto situacím v budoucnu úspěšně vyhnuli.
 • 4 způsoby, jak se vyhnout ovlivnění nedávnými výsledky
  Termín "zkreslení z nedávné minulosti" se v obchodním prostředí často skloňuje, ale co to přesně je? V nejzákladnějším smyslu se zkreslení z nedávné minulosti týká tendence obchodníků sledovat pouze nejnovější soubor událostí, zatímco starší, ale stejně důležité (nebo někdy dokonce důležitější) informace ignorují.
 • 5 kroků k full-time tradingu
  Tradingem se dá velice slušně živit a mnoho úspěšných traderů je živoucím důkazem, že to skutečně lze. Není to ovšem životní styl, který je vhodný pro každého z nás. Jako každý jiný byznys má obchodování na forexu své pasti a nástrahy, kterým se mnozí nováčci nedokáží vyhnout, hlavně díky nedostatečné přípravě a slabým znalostem.
 • 5 lekcí z psychologie tradingu z roku 2018
  Loňský rok nám mohl poskytnout mnoho různých lekcí z psychologie tradingu a my si z nich můžeme do tohoto roku vzít ponaučení. Pojďme se podívat na ty základní, které nám mohou v tradingu pomoci.
 • 6 důvodů, proč vám utíkají ziskové obchody
  Pro některé obchodníky je jen jediná věc horší než ztrátový obchod. A tím je ziskový obchod, kterého jste si sice všimli, ale nevyužili ho! Určitě jste se v této situaci už ocitli.
 • 6 klíčových dovedností úspěšného tradera
  Brett Steenbarger a jeho 6 dovedností tradera. Brett se věnuje psychologii traderů a napsal již mnoho článků a knih na toto téma. Budeme se občas snažit přinášet jeho nejpřínosnější podněty. Následující texty jsou předem s autorem dohodnuty a odsouhlaseny k uveřejnění na našem FOREX serveru.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
InstaForex ETF