Středa 31. květen 2023 06:29
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Proč změny tak bolí?

Napsal:   Sekce: Psychologie tradingu

Proces změn je nedílnou součástí života, jenže lidé zapomněli, že je potřeba absolvovat celý proces, ne jenom jeho část

Trader dá do své obchodní strategie srdce, věnuje jejímu vymýšlení mnoho čas, když si jen tak v hlavě převaluje myšlenky ohledně zajímavých vstupů a výstupů z /do obchodní pozice. Rovněž spoustu času věnuje jejímu backtestování, vymýšlení lepších způsobů řízení peněz, přidává a odebírá podmínky řízení vstupů a výstupů a co se na konci stane? Strategie nevydělává….

V dnešním článku si zkusíme přiblížit, proč změny v tradingu a v lidském životě tolik bolí a proč sebou přinášejí mnohdy trápení, úzkost a nervozitu, když se vlastně jedná o vznik něčeho nového, co nás má posunout dál jako obchodníky nebo jako lidi.

Změny v životě

Každý člověk projde ve své životní cestě mnoha změnami. Může se jednat například o povrchní změny jako je hubnutí nebo tloustnutí, rovněž se nevyhneme fyzickým změnám, které jdou ruku v ruce se stárnutím. Ale také se může jednat o změny hlubší, například ve způsobu myšlení, v přijímání zásad a nových paradigmat. Rovněž se mění náš způsob uvažování a nazírání na svět kolem nás, to co nám přišlo dříve nesmyslné, najednou smysl dává. Aby mohlo k těmto změnám docházet, je důležité absolvovat jednu podstatnou věc, zbavit se tohoto starého.

Zkusme se inspirovat například přírodou. Na jaře by těžko mohli stromy kvést, kdyby na podzim neshodili listí. Těžko by vznikly nové plody, kdyby ty staré ze stromu nespadly. Příroda je plná změn a člověk je součástí přírody, proto je bláhové si myslit, že jej žádné změny nikdy nepotkají.

Co je ale na celém procesu frustrující a co v člověku vyvolává onu nechuť zažívat změny? Jak jsme si popsali výše, celý proces se skládá z tvorby něčeho nového na úkor ztráty něčeho starého. A přesně v tom je celé jádro problému. Člověk, který se obává změn, vnímá celou skutečnost jen na půl. Čin udělat změnu, zaměřuje lidskou pozornost především do budoucnosti, člověk si klade otázku: „k čemu mi ta změna bude?“, nebo „co tou změnou získám?“. Jeho mysl v podstatě řeší něco, co se ještě ani nestalo a zabývá se otázkami, které nejspíše ani řešet nikdy nebude muset. A to je první chyba, člověk řeší hypotetické věci, které se ještě ani nestaly (a nejspíš se ani nestanou).

Druhá chyba spočívá v přeskočení jedné celé části procesu změny. Strom se nejdříve zbaví starého listí a až poté vznikne listí nové. Stejně tak se člověk musí zbavit toho starého, aby mohl do svého života přijmout něco nového.

Kde tedy vznikají ony nepříjemné pocity? Přesně v okamžiku přeskočení fáze loučení s „něčím“ starým. Lidé ve svém shonu zapomínají rozloučit se svými starými zvyky, proto je přenášejí do nové životní etapy, což v nich vyvolává stesk po něčem, co již neexistuje a zároveň jim to brání zcela přijmout „něco“ nového.

Změny v tradingu

Článek jsme uvedli příkladem na obchodní strategii a na ní i článek skončíme. Ať už trader vyvinul sebelepší strategii, je potřeba si uvědomit, že vše má svůj začátek a konec, a že „každá dojná kráva jednou přestane dávat mlíko“. Všechen čas, který jí obchodník věnoval, byl již využit, strategie splnila své poslání a nyní je čas vyměnit jí za jinou, novou, lepší, zahrnující nové způsoby přemýšlení tradera. Přece jen, i obchodník se mění, tak proč by měl mít po ruce stařičkou strategii? Obchodní příkazy se také již na burzu neposílají telegrafem…

A jak zvládnout změny v případě, že strategie nikdy zisková nebyla? Jak víte, co bylo jejím cílem? Když trader vymyslí deset strategií a ani jedna není zisková, nejspíš ho mělo deset strategií naučit to, že špatně přemýšlí o finančních trzích. Proto bude potřeba podstoupit změnu v uvažování a další strategii vytvořit na základě zcela jiného pohledu na trh. Pokud další strategie bude obsahovat prvky těch původních nefunkčních (trader se své myšleny nevzdá), nemůže nikdy vzniknout zisková obchodní strategie (stejně jako strom se starým listím, nikdy nebude plodit listy nové).

Shrnutí

Proces změn je nedílnou součástí života, jenže lidé zapomněli, že je potřeba absolvovat celý proces, ne jenom jeho část. Negativní pocity, ve spojení se změnami, vznikají v okamžiku, kdy se člověk definitivně nerozloučí s tím starým. V životě i tradingu je zkrátka potřeba jít čelem vpřed, ne jít pozpátku.

Martin Klass

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Proč vlastně obchodujeme? (5. díl)
  Tak jako tradičně, i dnes by určitě každý dokázal odpovědět na tuto otázku jinak. Drtivá většina by ale nějakým způsobem skončila u peněz a to je myslím správně. A pokud by měl na mysli něco jiného, tak také tradičně, bych mu řekl, že by se měl zamyslet nad tím, jestli když je u platformy, tak jestli je skutečně na tom správném místě.
 • Proč vlastně obchodujeme? (6. díl)
  Ať je to jak je to, do tradingu, se myslím každý vrhá z jednoho jediného a prostého důvodu. Kvůli penězům. A pokud by měl někdo na mysli něco jiného, tak bych mu doporučil, aby se zamyslel nad tím, jestli je přítomnost u platformy, pro něj, tím správným místem pro trávení času.
 • Proč vlastně obchodujeme? (7. díl)
  Protože motivace v tradingu není nikdy dost, tím spíš, když se například moc nedaří, řekl jsem si, že se pustím do dalšího dílu seriálu o pozlátku. Tentokrát je to ještě vzdáleně ovlivněno absolvovanými svátky, ve kterých byl dostatečný prostor k rozjímání a ke konzumaci dobrého alkoholu. A pro takovou příležitost neznám nic lepšího, než je sklenka dobrého koňaku.
 • Proč vlastně obchodujeme? (8. díl)
  Celý tento seriál se tak trochu věnuje motivaci nás, obchodníků, abychom neztráceli ze zřetele naše cíle a trochu více si uvědomovali, že v podstatě jde jen o peníze. A upřímně, tento seriál se tomu nevěnuje jen trochu, ale řekl bych, že je přímo prosycen pozlátky a vysokými částkami za ně. Avšak dnes to bude trochu jiné.
 • Proč vlastně obchoduji prostřednictvím AOS?
  Protože jsem líný. Tak přesně tato jedna krátká věta by poměrně jednoduše dokázala vystihnout hlavní a skoro i jediný důvod, proč jsem prostřednictvím AOS začal obchodovat. Ale aby to nebylo tak snadné, tak se k té lenosti, s postupem času připojilo i několik dalších věcí, o kterých vám povím. Mimochodem, pokud bych nebyl líný, tak bych se o těch dalších věcech nikdy nedozvěděl.
 • Proč vstupuješ do NEuzavřených svíček?
  Impulsivní chování je na finančních trzích známkou neziskových Traderů. Tento fenomén je maskován strachem a jedním z technických prohřešků je to, že si Trader nedopřeje dostatek času na vyhodnocení tržní situace.
 • Proč vůbec vlastnit eura?
  Pravidelní čtenáři okénka fundamentální analýzy si zřejmě všimli, že často píšu o pokračování dlouhodobého klesajícího trendu na eurodolaru, pro který hovoří spousta indikátorů v čele s americkou břidlicovou revolucí a rekordní nezaměstnaností v eurozóně. Je však čas si zahrát na ďáblova advokáta a tuto tezi se snažit vyvrátit. Jedna z hlavních makroekonomických veličin totiž do obrázku silnějšího dolaru nezapadá a tím je dynamika bilance běžného účtu na obou stranách Atlantiku.
 • Proč zaznamenávat všechny obchody do deníku?
  Ačkoliv v rámci vašeho obchodního účtu zcela jistě i váš broker vede vaši bilanci ziskových a ztrátových obchodů a vy ji můžete prostřednictvím různých výpisů ve vteřině získat, vedení a zapisování do obchodního deníku má svou nezastupitelnou roli u všech profesionálních traderů. V tomto příspěvku se zaměříme na hlavní důvody a výhody zapisování jak ziskových, tak ztrátových obchodů do vašeho obchodního deníku.
 • Proč zlato padá?
  Zatímco akciové indexy i většina průmyslových a zemědělských komodit si v letošním roce prochází silným býčím trhem, zlato toto nadšení nekopíruje a ztrácí letos 7 %, od svého maxima v srpnu 2020 je to dokonce už 15 % a když připočteme oslabení amerického dolaru vůči koruně za toto období, jsou čeští investoři do zlatých cihliček ve ztrátě dokonce 18 %.
 • Proč změna parametrů systému nevede ke změně samotného systému?
  Nový prezident České republiky se v nedávném rozhovoru zmínil o změně parametrů důchodového systému. Podle mě se dotkl zajímavého konceptu a sice, že změna parametrů systému nemusí nutně vést ke změně systému samotného. Tento koncept má důležité důsledky nejen v oblasti důchodových systémů, ale i v algoritmickém obchodování.
 • Proč ztrácíme své drahocené PIPSY
  Zasílám vám jednu úvahu
 • Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
  Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
 • Pro euro se otevírá cesta k ziskům
  Ze Spojených států přicházejí data hovořící o zpomalování ekonomického růstu i inflace, na která reaguje americká centrální banka (Fed) mírnějším výhledem zvyšování úrokových sazeb. Naopak v eurozóně se diskuze k zastavení zvyšování úroků ještě nestočila. Jádrová inflace v Německu i Francii zůstává vysoko a neklesá, na rozdíl od USA.
 • Profesionální klient u Purple Trading – možnost, jak obchodovat s vyšší finanční pákou
  Regulace finančních trhů podle nařízení ESMA je tady. Již mnohokrát bylo řečeno, jaký dopad budou mít tyto regulace na finanční trhy a obchodníky.
 • Profesionální obchodník: Práce na plný úvazek
  Na počátku byly 2 roky tvrdé dřiny. Učil se od nejlepších a vytrvale se zdokonaloval. Teď je traderem na hlavní pracovní úvazek. Vlastně, více než hlavní. Před obrazovkou stráví 10-15 hodin denně. A výsledek? Konzistentní performance, zisky, radost z práce a chuť se dále vzdělávat. O životě profesionálního obchodníka, jeho začátcích, silné motivaci i radách pro jiné tradery jsem se bavil s Lukášem L.
 • Profitabilní trading jinak
  Clovek po x letech na forexu asi dojde k tomu ze pokud skalpuje, tak si jeho broker prijde na mnohem vice penez nez on sam .
 • Profitabilný trading
  Čo vás prvé napadne ak počujete tieto 2 krásne slová? Disciplína? Money management (MM)? System? Trpezlivosť? Vytrvalosť?
 • Profitabilný trading? Len tak mimochodom...
  Väčšina začínajúcich, ako aj pokročilých traderov sa snaží prehupnúť do módu ziskovosti veľmi úporne. Bojujú proti trhu, proti sebe samým, proti vlastným emóciám a náladám. Tento boj nebýva veľmi príjemný a často ten, ktorý ho zvádza, trpí. Trpí vo svojom vnútri. Emocionálne. Prílišná snaha dostať sa k tomu minimálnemu percentu dlhodobo ziskových traderov je takpovediac na škodu. Možno ste ostali prekvapení a v nemom úžase. Ako by bolo možné to, že čím viac sa snažím, tým mám menšiu šancu uspieť? V tomto článku si vysvetlíme prečo prílišná snaha uspieť v tradingu neprináša požadovaný efekt a dokonca je hnacím motorom na ceste k neúspechu.
 • Profit-Target na NZD/USD, Stop-Loss na AUD/NZD a plánovaný nákup zlata
  Obchody z minulého týdne skončily padesát na padesát. NZD/USD v zisku a AUD/NZD ve ztrátě. Nyní vyhlížím nákup zlata.
 • Programováním k tradingu?
  Ano další pomocník v psychologickém boji se jmenuje MQL4.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
The Trading Pit