Sobota 24. únor 2024 09:27
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)
reklama
Fintokei ProTrader

Dovoz ruského plynu do Česka prudce stoupl, říká UniCredit Bank. Z „ruského směru“ do Česka míří nejvíce plynu za čtyři roky, může ale aspoň zčásti jít o dovoz ne-ruského plynu ze zásobníků na Ukrajině

07.02.2024 19:33  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podíl ruského plynu na importu do České republiky v poslední době prudce vzrostl; letos v lednu činil asi 62 procent, uvádí UniCredit Bank na základě dat Českého statistického úřadu. V listopadu 2023 to podle téže banky bylo 26 procent, v prosinci pak 2023 pak 58 procent.

K obnovení dodávek ruského plynu do ČR došlo už loni v říjnu, jak na to autor tohoto textu upozorňoval na základě dat Bloombergu v listopadu 2023. Pikantní je, že ruský plyn do Česka proudil – podle pozdějších dat samotného ministerstva průmyslu – už v době, kdy ministerstvo průmyslu ještě tvrdilo, že do Česka neproudí „ani kubík ruského plynu“.

Průtok plynu předávací stanicí Lanžhot, ze Slovenska do Česka, dosáhl začátkem prosince 2023 denní hodnoty až 176,2 milionu kilowatthodin, vyplývá z dat společnost NET4GAS. Jedná se o nejvyšší denní průtok touto hraniční stanicí od roku 2019.

Jde tak samozřejmě i o nejvyšší průtok od předloňského září, kdy několik explozí na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 definitivně znemožnilo přepravu plynu z Ruska přes Německo nakonec až také právě do Česka. Tento ruský plyn ovšem neproudil do Česka přes Lanžhot, nýbrž přes Krušné hory.

Poměrně vysoké hodnoty průtoku plynu stanicí Lanžhot jsou patrné i z dat za letošní leden. Pohybují se v pásmu od 85 do zhruba 112 milionů kilowatthodin denně. Lanžhot nyní představuje prakticky jedinou předávací stanici, kterou může do Česka proudit ruský plyn. Loni v prosinci stanicí Lanžhot ze Slovenska do Česka protekl vůbec nejvyšší měsíční objem za celé období od prosince 2019.

Obchodníci s plynem totiž od loňského října až do současnosti umenšují svůj dovoz ze západní části Evropy, zatímco umocňují svůj dovoz ruského plynu hlavně z přebytků na středoevropském trhu

Nelze ovšem vyloučit, že stanicí Lanžhot může protékat i výraznější objem ne-ruského plynu, který si předtím obchodníci uskladnili v zásobnících na Ukrajině. Ukrajina disponuje značnou kapacitou zásobníků, takže po naplnění zásobníků v zemích EU se unijní obchodníci jali využít k uskladnění také právě kapacity na Ukrajině. Vláda v Kyjevě přišla s pobídkami v podobě levné ceny uskladnění plynu či tříletého zrušení cla právě na plyn, které výrazně usnadňuje jeho reexport zpět do zemí EU.

Vzhledem k tomu, že zásobníky v zemích EU byly ještě loni v listopadu naplněny z takřka sta procent, v několika členských zemích Unie i na více než sto procent, představovala Ukrajina – konkrétně hlavně její západní část, kde se neválčí – vítanou dodatečnou kapacitu k uskladnění ne-ruského plynu. Nadále relativně – na tuto část roku – velký objem uskladněného plynu, v EU i na Ukrajině, pomáhá v současnosti držet referenční burzovní cenu plynu platnou pro EU meziročně o zhruba 50 procent níže. Z tohoto zlevnění profitují také české domácnosti, jimž tak letos klesá – a zřejmě dále klesne – neregulovaná složka ceny plynu.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dôvera v americkú ekonomiku po voľbách prudko rastie. Kvôli očakávaniu nižších daní
  Pred chvíľou bol zverejnený novembrový index dôvery v sektore služieb pre americkú ekonomiku, ktorý vyskočil z úrovne 54,8b. na trinásťmesačné maximum 57,2b. (čakal sa len mierny rast na 55,3b.). Zoznam indikátorov dôvery subjektov súkromnej sféry pre november je tak skompletizovaný. A keďže značná časť respondentov odpovedala po prezidentských voľbách, tak nám to poskytuje pohľad na to, že ako americká súkromná sféra vníma očakávané Trumpove politiky.
 • Dôvera v ekonomiku eurozóny zažíva boom, rast EURUSD zastavila rezistencia 1,20
  Dnes prekvapili indexy dôvery podnikateľov v európsku ekonomiku. Indexy dôvery vo výrobe aj v službách pre Francúzsko, Nemecko a aj celú eurozónu boli výrazne lepšie než sa čakalo. Nižšie je screen z dnešného kalendára, v ktorom sa to zelená.
 • Dôvera v schopnosť FEDu zvyšovať sadzby klesá. A s ňou aj dolár.
  Aktuálna negatívna nálada na trhoch sa prejavuje aj na výnosoch z amerických dlhopisov. Pri desaťročných splatnostiach klesli výnosy za posledných šesť obchodných dní z viac ako 3,2% pod 3,1%, na najnižšiu úroveň od začiatku októbra.
 • Dôvera v US sektore služieb je už nižšia ako pred voľbami. Ceny však pozitívne prekvapili
  Dnešný index dôvery v americkom sektore služieb silno sklamal. Klesol z úrovne 57,4b. na 53,9b., čakal sa pritom len jemný pokles na 56,9b. to predstavuje najnižšiu úroveň za posledných 10 mesiacov. Je to ďalší náznak zhoršovania sa mäkkých ukazovateľov z USA (t.j. dotazníkových prieskumov medzi výrobcami, spotrebiteľmi?). Náš index odchýlky mäkkých ukazovateľov od dlhodobého priemeru, ktorý po zvolení Trumpa prudko poskočil, klesol na najnižšiu úroveň v tomto roku a jeho extrémna prirážka k tvrdým dátam z ekonomiky (priemyselná výroba, maloobchodné tržby?) sa znížila na najnižšiu úroveň od zvolenie Trumpa. Stále je však vysoká.
 • Dôvody pre silný EURUSD pominuli
  Senát aj Snemovňa reprezentantov schválili svoje verzie nižších daní, už ich je len potrebné zosúladiť. Obavy panovali predovšetkým ohľadom schopnosti republikánov pretlačiť nižšie dane cez Senát, v ktorom majú len tesnú väčšinu. Pravdepodobnosť, že do konca bude reforma schválená, je podľa predikčného portálu PredicIt aktuálne okolo 70%, pričom značná časť z tých zvyšných 30% nie je o skepse, že by reforma neprešla, ale len o tom, že sa nestihne do konca roka.
 • Dôvody zníženia ratingu Portugalska
  Agentúra Moodys v noci znížila rating Portugalska na A3 z ...
 • Dovolená v USA je pro Čechy o 17 % dražší než před pandemií
  Průměrná cena dovolené v USA bude letos o 8 procent nižší než loni. Pro ty, kteří tam plánují dovolenou je to jen malá útěcha, protože ceny jsou stále téměř o 17 procent vyšší než před pandemií. Rodina, která před deseti lety utratila za cestu do USA 50 tisíc korun, by dnes musela vynaložit více než 70 tisíc, aby si cestu zopakovala.
 • Dovoz jaderného materiálu z Ruska do EU je letos opět vyšší než v roce 2021
  Dovoz jaderného materiálu a souvisejících služeb z Ruska do Evropské unie je letos opět vyšší ve srovnání s rokem 2021, tedy proti období před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. S odkazem na Zásobovací agenturu Euratomu (ESA), tedy Evropského společenství pro atomovou energii, to dnes uvedla agentura Reuters. Unie dováží jaderné palivo pro jaderné reaktory navržené v Rusku.
 • Dovozní ceny i ceny průmyslových výrobců dále klesly
  Kurz koruny vůči euru včera během dne oslabil o haléř, když z otvíracích hodnot kolem 27,035 CZK/EUR vystoupal na hodnotu 27,045. Včera byly oznámeny...
 • Dovoz plynu „z ruského směru“ do Česka byl včera nejvyšší od roku 2019. Úřady veřejnosti dluží jasnou odpověď, jaký objem ruského plynu tedy Česko dováží, mohou to být až stovky milionů kubíků
  Průtok plynu předávací stanicí Lanžhot, tedy ze Slovenska do Česka, dosáhl včera hodnoty 176,2 milionu kilowatthodin, vyplývá z dat společnost NET4GAS (viz tabulka níže a také graf Bloombergu pod ní). Jedná se o nejvyšší denní průtok touto hraniční stanicí od 29. prosince 2019. Jde tak samozřejmě i o nejvyšší průtok od loňského září, kdy několik explozí na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 definitivně znemožnilo přepravu plynu z Ruska přes Německo nakonec až také právě do Česka. Tento ruský plyn ovšem neproudil do Česka přes Lanžhot, nýbrž přes Krušné hory.
 • Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit
  Bilance zahraničního obchodu tentokráte trhy v podstatě nepřekvapila, vykázaný květnový schodek ve výši 23,3 mld. Kč byl v souladu s tržním očekáváním. Oproti loňskému květnu je výsledek horší o 26,4 mld. Kč.
 • Dovozy ruské nafty do Evropy v červenci vzrostly
  Jak se dnes a denně přesvědčujeme, zbavit se závislosti na ruských komoditách není úkol z nejsnadnějších a rozhodně pak nelze podobnou změnu realizovat během pár měsíců. V případě zemního plynu je to - vzhledem k tomu, že se jedná právě o plyn - obzvlášť těžké. Ani v případě komodit, které se v čase a prostoru přesouvají o poznání snadněji, to není lehké.
 • Dovoz zlata do Číny klesl
  Čínská lidová banka kontroluje množství zlata vstupujícího do země prostřednictvím kvót stanovených pro komerční banky v zemi. Pokračující ekonomická nestabilita pravděpodobně zabrání spotřebitelům ve značném (diskrečním) utrácení, což může potenciálně tlumit poptávku po zlatě.
 • Dow Jones a S&P 500 po Powellově komentáři obrátily do plusu
  Indexy Dow Jones a S&P 500 vymazaly ztráty z počátku seance a nyní se obchodují v zisku. Důvodem obratu trendu je ujištění guvernéra Fedu Powella, že Fed bude nadále podporovat ekonomiku. Nákupy dluhopisů budou pokračovat stejným tempem, dokud data neukážou udržitelný růst inflace a trh práce na cestě k plné zaměstnanosti. Powell řekl, že trh práce musí překonat spoustu překážek, než se na cestu k plné zaměstnanosti dostane.
 • Dow Jones a S&P 500 vrátili se na úrovni 16000 a 1800.
  Minulý pátek, hlavní indexy akciového trhu znovu ukázali mírný růst a vyrostli v ceně. Většina z nich reagovala na zveřejněné makroekonomické statistické údaje o průmyslových datech v USA a spotřebitelských cenách v Evropě. Průmyslová výroba v zemích v říjnu se snížila o 0,1%, v té době, když se očekával nárůst v 0,2%. Určité zlepšení bylo prokázáno pouze v segmentu zpracovatelského průmyslu, jehož objem produkce v říjnu vzrostl o 0,3%, místo předpovídaných 0,2%.
 • Dow Jones atakuje historické maximá
  Spotový index Dow Jones Industrial Average nedávno dosiahol historické maximum. V minulosti boli tieto úrovne zaznamenané už dvakrát. Úroveň 30 000 bodov však nebola prelomená ani raz. Bude to tak aj teraz? Táto úroveň sa zhruba zhoduje s 138,2% Fibo úrovňou.
 • Dow Jones index – 5 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa
  Dow Jones Industrial Average index (DJIA) známý jako Dow Jonesův index je nejčastěji zmiňovaným akciovým indexem na světě. Pokud...
 • Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa
  Dow Jones Industrial Average index (DJIA) známý jako Dow Jones index je nejčastěji zmiňovaným akciovým indexem na světě. Pokud sledujete světové burzy, je téměř nemožné se s ním pravidelně nesetkávat ve finančních médiích jako je Bloomberg, CNBC atd.
 • Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa
  Dow Jones Industrial Average index (DJIA) známý jako Dow Jonesův index je nejčastěji zmiňovaným akciovým indexem na světě. Pokud sledujete světové burzy, je téměř nemožné se s ním pravidelně nesetkávat ve finančních médiích jako je Bloomberg, CNBC atd.
 • Dow Jones Industrial Average odevzdal 1,1 %
  Průmyslový Dow Jones Industrial Average včera odevzdal 367 b. neboli 1,08 %. Index byl tažen jižním směrem hlavně díky velmi špatnému výkonu firem z finančního či energetického sektoru, který odepsal více jak 4 % (Chevron -4,31 %, Exxon Mobil -4,00 %). Mizernou seanci prožila společnost BP, kdy její akcie oslabily o 8,10 %. Po reportu výsledků za první kvartál letošního roku posílily akcie Uber o 11,64 %. Jednotlivé indexy uzavřely následovně: Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 1,1 % (33.684 b.), S&P 500 oslabil o 1,2 % (4.119 b.) a technologický Nasdaq Composite o 1,1 % (12.080 b.).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank