Čtvrtek 21. leden 2021 01:47
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading ROOM
reklama
Bernstein bank webinar

Emoční inteligence: Co to je a proč je důležitá pro tradery

Napsal:   Sekce: Trading

Když mluvíme o psychologických kompetencích, důležitých pro obchodníka, v první řadě bychom vyzdvihli emoční inteligenci. Pod emoční inteligencí chápeme schopnost rozlišovat a pojmenovávat emocionální stavy svých i jiných lidí.Proč je emoční inteligence pro obchodníky důležitá?

Předpokládáme, že mnoho obchodníků by se chtělo „zbavit emocí“, aby se vyhnuli ztrátám, které emoce často způsobují. Takové zbavení se emocí by však způsobilo, že by člověk nebyl schopen rozhodovat.

Schopnost orientovat se ve složitých sociálních situacích, které jsou ovlivněny „psychologií davu“ (a finanční trh je přesně taková situace), předpokládá nejen schopnost vypíchnout vzorce (grafické, statistické) z množství dat, ale také správně cítit tržní sentiment. Z větší částí je tržní sentiment informace nedostupná pro algoritmy (i když existují pokusy o vytvoření algoritmů, které by odhadovaly tržní sentiment).

Zjednodušeně řečeno, můžeme říci, že cenový impuls, který vyráží z obchodního rozpětí (range) a je podporován profesionální poptávkou/nabídkou, vyvolá stereotypní reakci obchodníků, kteří se pokusí prodat za „nafouknuté“ ceny. Výsledkem bude, že trend bude pokračovat dále hlavně díky emocionální reakci krátkodobých obchodníků, kteří budou uzavírat své pozice. Vysoká úroveň emoční inteligence umožní obchodníkovi takové situace detekovat a podle toho reagovat.

Hlavní rolí emoční inteligence je jistě detekovat své vlastní emoce. Pokud osoba (obchodník) zažije nějaký emoční stav, který nedokáže rozpoznat, mohlo by to narušit vnímání trhu a vytlačit některé důležité informace.

Jednoduše řečeno, obchodník začne hledat důvody pro uskutečnění obchodu (a najde je). Na rozdíl od jednoduché reaktivní akce (když obchodník posouvá Stop Loss nebo se „chce trhu pomstít“), je zde proces mnohem komplikovanější a těžko detekovatelný. Obchodník se zkresleným vnímáním reality si bude jistý, že jeho analýza byla objektivní a zohlednila všechny nezbytné faktory. Bohužel, jejich pozornost bude zaměřena velmi selektivně.

Proto je emoční inteligence tak důležitá. Umožňuje včas si uvědomit své vlastní emoční stavy a vyhnout se zkreslení.


Hlavní narušení vnímání trhu

Zde jsou nejčastější narušení vnímání, kterým mohou obchodníci čelit:

1. Nutkání obchodovat na neaktivním trhu (obchodník se snaží vstoupit do obchodu, když by bylo rozumnější jen počkat).
2. Touha jít proti proražení (při proražení ceny z range se cena bude zdát neopodstatněně „vysoká“ nebo „nízká“. Takže obchodník se pokusí otevřít pozici, což odůvodní „analýzou“, nakreslením nových linií a „kanálů“).
3. Vyhýbání se obchodům a rizikům v době extrémně nízké volatility (obvykle před proražením).
4. Snížení aktivity po sérii ztrátových obchodů.
5. Zvyšování aktivity po sérii ziskových obchodů.

Záměrně jsme vynechali takové typy chování, jako je výrazné zvyšování losu, abychom získali zpět své ztráty nebo vydělali určitou částku zisku. Mluvíme jen o mentálních narušeních, ne o nedostatečné sebekontrole.

Když emoce překročí „práh bolesti“ a ovládnou lidské chování, přijde na scénu další mechanismus, kterého se dotkneme. Většina „špatných“ obchodů se objeví, když obchodník vtlačí své vnímání do úzkého rámce a je slepý k důležitým událostem a detailům.


Denní kontrolní seznam (checklist) tradera

Aby se těmto účinkům vyhnuli, můžou obchodníci zkusit následující cvičení. Udělejte to každý den před zahájením obchodování (a také v procesu obchodování a později).

Než otevřete obchodní terminál, vezměte si pero a list papíru a zapište si:

 • Co se s vámi právě teď děje?
 • Jaká je vaše současná nálada a co ji vyvolalo?
 • Co se stalo dnes nebo včera? Dokážete pojmenovat nějaké události, ve kterých jste se cítili nervózní nebo nespokojení?

Nejprve by se mohlo zdát obtížné definovat vaši aktuální náladu. Normálně nepociťujeme vážnou úzkost ani mrzutost. Tyto procesy jsou obvykle v podvědomí a přímo neovlivňují naše každodenní chování. Při obchodování se však nevyhnutelně projeví.

Snažte se být při vedení kontrolního seznamu maximálně upřímný.


Jak můžete checklist ještě vylepšit

K vyjádření svých pocitů se snažte používat diverzifikovanou slovní zásobu: adjektiva „špatný“, „dobrý“ nebo „normální“ nepopisují prakticky nic. Proto při jejich užívání bude účinek cvičení téměř nulový.

Někteří lidé by se nejprve soustředili na tělesné pocity: tělesné reakce zpravidla odrážejí emocionální stavy podvědomí a sledování těchto reakcí vás může vést k jejich zdroji.

Když ve cvičení uspějete, budete se cítit klidnější. Vaše touha, začít co nejdříve obchodovat ustoupí a rozšíří se váš pohled na obraz trhu. Rámec vnímání (svázaný vašimi podvědomými emocemi) se rozšíří, což znamená, že si všimnete mnohem více scénářů chování - jak vašeho, tak trhu.


Jeden výzkum na závěr

Na Kalifornské univerzitě byl proveden zajímavý experiment. Na burze obchodovali zkušení (ale nikoli experti) obchodníci a začátečníci.

Nejprve měli zkušení obchodníci lepší výsledky, ale začátečníci poté dokončili speciální program určený pro rozvoj emoční inteligence. Dohnali zkušené obchodníky a někteří začátečníci se dokonce stali vůdci.

Měření mozkové aktivity prokázalo, že logika se na procesu stěží podílela. Tento experiment ukazuje, že ve skutečnosti jsou naše emoční stavy zdrojem jak našich omezení (když se je pokoušíte potlačit a ignorovat), tak i našich zdrojů - pokud s nimi udržujeme dobré spojení.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.

2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Elliott Wave Teorie na FX a komoditní trhy
  Tradeři, vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie na FX trhy! Začíná konečně RISK OFF mód? Minulý týden vyvolal na FX trzích velmi pěkné pohyby, které nám krásně zapadají do predikcí. Pojďme na to!
 • Elliott Wave Teorie na FX & Crypto trhy
  Tradeři, vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie na FX & Crypto trhy! Dnes se podíváme na pěkné korelace mezi ZLATEM, EURUSD a BITCOINEM. Dále také na stav S&P 500 a 10Y US NOTES. Je RISK OFF mód za rohem? Čeká nás očekávaná korekce akciových trhů? To vše a více v dnešní analýze!
 • Elliott Wave Teorie: 10Y US NOTES, USD/JPY, EUR/USD, EURO INDEX, S&P 500, GBP/USD a TESLA
  Tradeři, vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie. Dnes se podíváme na 10Y US NOTES, USD/JPY, EUR/USD, EURO INDEX, S&P 500, GBP/USD a TESLA.
 • Emerging markets musejí bránit své měny
  V dnešním článku se podíváme na emerging markets (rozvíjející se trhy) a jejich měny...
 • Emerging markets se konce QE nebojí
  Uběhl již rok a půl od té doby, kdy tehdejší šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke ohlásil, že by Fed mohl ukončit svůj program kvantitativního uvolňování (QE).
 • Emerging markets se uklidnily – carry trade na obzoru
  S příchodem zimy přišly do USA kruté mrazy, které dočasně zchladily také americkou ekonomiku. Množí se proto spekulace, že to s utahováním měnové politiky Fedu nebude tak žhavé, což je dobrá zpráva pro měny emerging markets, a to především pro brazilský real (BRL), tureckou liru (TRY) a jihoafrický rand (ZAR).
 • E-mini NASDAQ 100/Micro E-mini Nasdaq-100 - Cipinek
  Zdravím všechny. Chci si tady s vaším laskavým dovolením zaznamenávat svoje zajímavé obchody.
 • Emoce - Skrytí zabijáci tradingových účtů
  Dnešní uspěchaný svět je plný emocí, se kterými se ne každý dokáže patřičně vypořádat a výjimkou bohužel není ani náš oblíbený svět tradingu. Proto dnešní téma, jak už i název napovídá, se zase pro jednou bude týkat psychologie, zvláště pak různých typů emocí, které pokud se obchodníci opravdu nenaučí ovládat, či s nimi správně pracovat, tak nakonec bývají při tradingu takovým rizikem, jež si pak často vybírá svou nelítostnou daň. Strach, chamtivost a několik dalších aspektů, tak to je to, čím se tu dnes budeme zabývat.
 • Emoce v tradingu: Odveta a euforie
  Všichni jsme již mnohokrát slyšeli o tom, jak emoce brání konzistentnímu vydělávání peněz na finančních trzích. Pokud si přečtete pár článků o tradingu na forexu, zcela jistě narazíte na článek pojednávající o dvou nejznámějších emocích přítomných na burze, jimiž jsou strach a chamtivost. Tyto dvě emoce jsou esenciální, existují však ještě další základní druhy emocí, na které si musí obezřetný obchodník dát pozor. Jsou jimi potřeba odvety a euforie z úspěchu. Právě o nich bude dnešní článek. Dozvíte se, čím se tyto emoce vyznačují a jak s nimi bojovat.
 • Emocionálně chytřejší
  Maturoval jsem na samé jedničky jako jediný z celého svého ročníku. Když jsem o pár let později odevzdal svoji diplomovou práci, ředitel školy si mě zavolal do své kanceláře a tam se mi přiznal, že to byla za celý jeho život jediná diplomka, kterou skutečně celou přečetl a hned mi nabídl práci.
 • Energetické akcie s nejvyššími výnosy
  Napětí na Středním východě, Trumpovy hry s uvalením sankcí na Írán a stále aktivní dohoda OPEC ohledně snížení produkce, to vše se podepsalo na růstu cen ropy a následném pozitivním dopadu na ropné společnosti. Podívejme se blíže na energetický sektor a společnosti s nejvyššími výnosy za posledních 6 měsíců.
 • Éra slabého JPY je u konce
  O zlepšujícím se fundamentálním výhledu japonské měny jsme Vás informovali již dříve, s příchodem tvrdých dat z ekonomiky se tento výhled naplňuje nad očekávání a formuje velice dobrou pozici pro posílení japonského jenu (JPY).
 • ESMA a zásadní změny
  Pohla nová direktiva s % ztrátových obchodníků?
 • ESMA a % ztratových obchodníků
  Víte jaké je skutečné množství ziskových traderu?
 • ETF investície: Update
  V tomto blogu poukážem na zaujímavé situácie, ktoré vznikajú na vybraných komoditách a americkom indexe S&P 500. Výhľad je strednedobý a očakávané držanie pozície je 6-18 mesiacov. Dávnejšie som takýto blog písal a teraz opíšem ako sa darí mojím investíciam a čo plánujem nakúpiť ďalej. Mám nakúpené ETF na kávu a cukor s tým, že plánujem nákup ETF na kakao a S&P 500.
 • Ethereum je pripravené na veľkú show
  Dnešný článok bude čisto o druhej najväčšej kryptomene s názvom Ethereum. Okrem technickej analýzy sa pozrieme aj na fundament, ktorý stojí za touto kryptomenou.
 • Ethereum se může dočkat růstu
  „Ethereum roste druhý den v řadě, ale stále se mu nepodařilo zcela zotavit z propadu, který prodělal dříve v tomto týdnu. Cena Ethereum je aktuálně (čtvrtek odpoledne) 762,11 $, což znamená růst o 1,4 %,“ tvrdí Dmitriy Gurkovskiy, vedoucí analytik společnosti RoboForex.
 • Ethereum: Týdenní bull run šílenství pokračuje!
  Ethereum se během posledního týdne výrazně pohnulo. Jak to vypadá na grafech? Podíváme se spolu na nejbližší kritické hodnoty podpory a odporu. Bull run šílenství pokračuje.
 • Ethereum 2.0 bude pokračovať bez meškania - spustenie už o týždeň!
  Druhá najväčšia kryptomena, Ethereum, má pred sebou veľmi zaujímavé obdobie, na ktoré sa pritom pripravuje už istý čas. Prechod na Ethereum 2.0, kde príde ku zmenu z Proof -of-Work konsenzus protokolu na Proof-of-Stake konsenzus protokol je jednou z najťažších technologických úloh, na ktorých sa aktuálne v kryptomenovom svete pracuje. Aj preto je tento proces pomerne ostro sledovaný, pretože v prípade neúspechu môže znamenať výrazné problémy pre celú kryptomenu. Na druhú stranu, v prípade úspechu, sa dá očakávať, že sa Ethereum výrazne posunie vpred. Prvý krok k tomu už bol spravený.
 • EUR a GBP - blíže, než se zdá
  Evropská centrální banka a Bank of England sice v dnešní době zaujímají rozdílné postavení, vzhledem k provázanosti ekonomik Británie a eurozóny však o nějaké divergenci kurzů eura a libry nemůže být řeč.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets CopyFX