Neděle 14. července 2024 21:30
reklama
Fintokei Payout
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král

Teorie aukce – princip pohybu trhu

Napsal:   Sekce: Teorie aukce

V prvním díle o teorii aukce jsme si řekli základní princip, na kterém tento koncept funguje. Jen pro zopakování, teorie aukce nám poskytuje logiku za pohybem ceny. Porovnává aktivitu kupců a prodejců a vysvětluje jednotlivé tržní pohyby. V dnešním díle se zaměříme na základní princip pohybu trhu a cenového vývoje.


Pohyb trhu

Jak jsme si řekli v minulém díle, změna ceny je neustálý souboj kupců a prodejců. Pokud jsou agresivnější kupci, cena roste. Pokud jsou naopak agresivnější prodejci, cena klesá. Pohyb trhu můžeme rozdělit na dvě základní fáze, kterými trh neustále prochází.

1. Fáze – Rovnováha

První fází cenového vývoje je takzvaný vyvážený trh. V této fázi jsou kupci i prodejci ochotni obchodovat za aktuální ceny. Tyto ceny považují za férové, představují pro ně vnitřní hodnotu obchodovaného aktiva. Vyvážený trh doprovází snížená volatilita. Cena se tedy nijak znatelně nemění a trh se pohybuje spíše do strany. Takové situaci říkáme horizontální vývoj. Pomocí profilu dokážeme horizontální vývoj a tedy vyvážený trh jednoznačně rozpoznat. Křivka profilu je rovnoměrně zaoblená a připomíná nám Gaussovu zvonovou křivku normálního rozdělení. Pokud by tato fáze trvala věčně, obchodovaný produkt by osciloval stále kolem stejné ceny, pohyboval by se stále do strany, což víme, že není reálné. V případě, že se na trhu objeví nové významné informace, může se povědomí o férové ceně změnit. V takovém případě se dostáváme do druhé fáze.

2. Fáze – Nerovnováha

Fáze nerovnováhy je de facto přesný opak první fáze. Na trhu panuje nesoulad v představách nakupujících a prodávajících o aktuální férové ceně a vnitřní hodnotě aktiva. Jedna strana je silně agresivnější a pod tíhou jejích objednávek se trh pohybuje v silných trendových pohybech. Těmto pohybům říkáme vertikální vývoj, protože se trh nehýbe do strany, ale naopak nahoru či dolů, podle toho, jestli jsou v trhu přítomni agresivní kupci nebo prodejci. Co způsobuje tyto silné pohyby mimo oblast aktuální rovnováhy? Nové informace a přesvědčení obchodníků o odlišné vnitřní hodnotě obchodovaného instrumentu.

Dle teorie aukce je hlavním úkolem trhu vypořádání maximálního počtu obchodů. Tento svůj cíl splňuje, pokud je ve fázi rovnováhy. V cenovém rozpětí, které můžeme považovat za rovnovážné, se trh nachází v 80 % času. Ve 20 % času trh tuto rovnováhu hledá a nachází se ve fázi nerovnováhy. Jakmile trh rovnováhu najde, přichází na řadu první fáze a můžeme očekávat klidnější tržní vývoj. Pokud však takovou rovnováhu opustíme, čeká nás fáze druhá a můžeme tak očekávat silné trendové pohyby. Obecně tržní vývoj neustále prochází těmito fázemi, které se po sobě střídají. Pokud se nacházíme ve fázi nerovnováhy, pomocí silných pohybů se dříve nebo později dostaneme do oblasti rovnováhy.

Celou situaci si pojďme uvést na následujícím příkladu:


Na grafu vidíme tržní vývoj Daxu mezi dny 15. 7. až 31. 7. 2015. Na první pohled si můžeme všimnout třech fází rovnováhy, které jsou znázorněny zelenými elipsami. Trh se nejprve pohyboval do strany a vytvořil tak rovnováhu na vyšších cenách. Následně Dax tuto rovnováhu opustil a vydal se hledat rovnováhu novou. Prodejci byli agresivnější než nakupující, a tak vznikl prodejní trend. Na ceně 11530 trh začal zpomalovat, trendový pohyb byl ukončen. Opět se Dax začal pohybovat spíše do strany. Účastníci trhu ustanovili novou aktuální rovnováhu trhu, kdy jsou přesvědčeni o aktuální vnitřní hodnotě Daxu. Tato fáze však opět netrvá věčně a 24. 7. ji opouštíme dalším prodejním trendem. Stejným způsobem vznikla třetí rovnováha, ve které jsme strávili nejvíce času.

Všimněme si profilu trhu, který je zobrazen zeleným histogramem na pravé straně grafu. Pomocí tohoto zobrazení dokážeme jednoznačně určit hranice našich oblastí rovnováhy a nerovnováhy. Rovnováhy nám představují zelené zaoblené čáry a nerovnováhy prázdný prostor bez zelených úseček.

Jak tedy znalost pohybu trhu využít?

Pokud trh prochází horizontálním vývojem, je vhodnější obchodovat směrem do středu rovnováhy. V případě, že trh prochází vertikálním vývojem, je vhodné obchodovat ve směru, ve kterém trh prorazil předchozí oblast rovnováhy.

Ať se podíváme na graf jakéhokoliv instrumentu, vždy nalezneme fáze rovnováhy či její hledání.

V příštím díle se zaměříme konkrétně na profil trhu a popíšeme si základní pojmy teorie aukce.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Tento kov posílil za 5 let o 4000 %
  Vzácnější než zlato nebo platina, jeho roční těžba na celém světě představuje jen 30 tun a pohodlně by se vešla do menší dodávky. Kvůli zpřísňujícím se emisním limitům u nových automobilů však poptávka po rhodiu stále roste a s tím i jeho cena.
 • Tentokrát rychle a zběsile
  Název není zavádějící, celé dva týdny se takto odehrávaly a to bohužel nefunguje.
 • Tentokrát to bude všechno jinak?
  Valorizace technologických firem nemá prakticky strop. Vývoj akcií Nvidia, Palantir nebo Arm Holdings v posledních dnech ukazuje, že není překvapením, když tyto firmy silně rostou – klidně o dvouciferně za den. Od začátku roku tyto firmy posílily o desítky procent. To je za šest týdnů v těžkém makroekonomickém prostředí vysokých sazeb více než podezřelé. Jsme před vznikem nové investiční bubliny?
 • Tento tahoun eura už mele z posledního
  Ekonomický růst eurozóny v roce 2018 zřejmě nenaplní optimistická očekávání ze začátku roku, kdy se obecně na globální ekonomický vývoj dívalo přes růžové brýle. Vyšší ceny ropy, silnější euro a především pak nejistota ohledně zavádění obchodních bariér budou působit jako protivítr rychlému oživení v evropském měnovém bloku.
 • Tento týden a 45 hodin nejistoty
  Máme před sebou náročný obchodní týden, který bude v režii mnoha důležitých fundamentálních událostí. Na některé z nich dokonce trpělivě čekáme celý tento rok.
 • Teorie aukce
  Ještě předtím, než začnu s výkladem teorie aukce, mi dovolte se krátce představit. Jmenuji se Otakar Šuffner a obchodováním na burze se zabývám již téměř šest let. Přes různé kombinace indikátorů jsem se nakonec dostal k obchodování podle konceptu tzv. Teorie aukce neboli Auction Market Theory. Teorie aukce nenabízí jednoznačný mechanický systém, ale poskytuje logiku za pohybem ceny. Díky tomu může analýza kontextu dle teorie aukce vylepšit každý již existující systém. Kromě toho jde i teorii aukce obchodovat jako samostatný systém.
 • Teorie aukce – high a low
  Mnoho různých obchodních strategií je založeno na čisté analýze price action. Price action obchodníci se soustředí zejména na swingy obchodovaného instrumentu a jejich extrémy – high a low. V dnešním článku se podíváme na to, jak se na high a low můžeme dívat pomocí teorie aukce.
 • Teorie aukce – Market Profile a objemové profily
  V minulém díle teorie aukce jsme se zaměřili na tvorbu pohybu ceny. Řekli jsme si, že trh neustále střídá oblasti rovnováhy, kde se obchoduje za ceny, které přijímají jak kupci, tak prodejci jako férové. Oblasti nerovnováhy nastávají, když se změní z určitého důvodu podvědomí o férových cenách. Abychom mohli rozlišit rovnovážné oblasti a oblasti nerovnováhy, využijeme profil trhu.
 • Teorie aukce – Order Flow
  V minulých článcích o teorii aukce jsem se zmínil o hlavních tržních veličinách, za které se obecně považuje čas, cena a objem objednávek. Právě objem objednávek je pro teorii aukce naprosto stěžejní. Objem můžeme analyzovat například v objemových profilech, jako indikátor nebo v mikro pohledu pomocí analýzy toků příkazů neboli Order Flow. Právě tomuto tématu je věnován dnešní článek.
 • Teorie aukce - otevírací typy
  Minulý týden jsme se zabývali reakční a iniciativní aktivitou, která vysvětluje pohyby zejména po otevření obchodní seance. Reakční aktivitu jsme definovali jako návrat do předchozí rovnovážné oblasti a iniciativní aktivitu naopak jako pohyby směrem od rovnovážné oblasti. Ale jak můžeme zjistit, kterou aktivitu máme očekávat? Jestli máme očekávat spíše reakční či iniciativní aktivitu nám napoví otevírací typy seancí, které si probereme v dnešním článku.
 • Teorie aukce – reakční, iniciativní aktivita
  Základní pojmy profilu trhu jako jsou LVN, HVN, POC nebo rovnovážnou oblast již známe z minulého dílu našeho seriálu o teorii aukce. O rovnovážné oblasti se budeme bavit i v tomto díle, a to z důvodu reakční a iniciativní aktivity.
 • Teorie aukce - základní pojmy profilů
  V minulém díle seriálu o teorii aukce jsme se zaměřili na zobrazení informací teorie aukce pomocí tzv. profilů trhu. Profily jsme představili objemové, založené na počtu zobchodovaných kontraktů a Market Profile, které jsou založené na 30min úsecích TPO. Dnes se podíváme na jednotlivé cenové hladiny, na které nás teorie aukce a profily upozorňují.
 • Teorie preference likvidity
  V Ekonomické teorii pana Johna Maynarda Keynese můžeme hledat odpověď na otázku: "proč velké instituce působí na finančních trzích?" a "s jakým cílem tam působí?"
 • Teraz sme oficiálne vstúpili do NFT bubliny
  NFT je non-fungible token, niečo sko súbor dát uložený na blockchaine. Môže to byť vo forme obrázku, gifu či textu. Aktuálne sa veľká väčšina NFTčok “mintuje” na Ethereum sieti, čo je jeden z dôvodov prečo cena ETH tak exponenciálne narástla od svojho dna v marci 2020. Dokedy bude toto šialenstvo pokračovať?
 • TESLA a její obavy z Číny
  Po zveřejnění dvou po sobě jdoucích a protichůdných zpráv o společnosti Tesla (nyse:tsla), sílí krátkodobý medvědí pohyb. Skutečnou červenou vlajkou, která znepokojuje investory, je závislost americké automobilky na čínském trhu, kde se konkurence stupňuje. Dodávek v dubnu bylo -27%, v květnu se očekává až -50 %; Hlavní konkurenti společnosti Tesla zaznamenávají až dvouciferný růst; Na Čínu připadá 37,5 % dodávek společnosti Tesla v 1. čtvrtletí 2021. Krátkodobé riziko poklesu akcií by mohlo dosáhnout až o -8 %.
 • Tesla čelí výzvám na několika frontách, Musk se snaží odvést pozornost
  Podle očekávání kolotoč okolo Tesly a Elona Muska nabírá na otáčkách. Neobvyklý tweet z poloviny ledna nebyl jen plácnutím do vzduchu, ale velmi promyšlenou komunikační strategií Elona Muska. Musk si nenechal ukrást iniciativu a znovu se snaží být o krok před svými nepřáteli.
 • Tesla i stříbro silně korigují
  Raketové růsty bez výrazné změny fundamentu dříve nebo později narazí na strop důvěry trhu a velkou část svých zisků odevzdají zpět. To samé platí i při panických výprodejích bez vážného důvodu, které následně nabízejí zajímavé nákupní příležitosti.
 • Tesla mezi velikány
  V pondělí odpoledne vyšla zpráva o Tesle a jejím začlenění do nejprestižnějšího akciového indexu dnešní doby - S&P 500. Oficiálně bude Tesla zařazena do indexu 21. prosince a její podíl v něm bude přibližně 1 %. Nebylo žádným překvapením, že akcie Tesly v reakci na toto oznámení stouply o úctyhodných 12 %. Nebo ano?
 • Tesla padá! Je to normální automobilka
  Akcie Tesly od zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí odepsaly 16 %. Automobilce se nepodařilo zastavit postupný pokles provozní marže a zisky meziročně padají, což je pro „růstovou“ společnost zvlášť bolavé.
 • Tesla pokořila nový vrchol
  Je to týden, co bylo oficiálně oznámeno zalistování společnosti Tesla do prestižního akciového indexu S&P 500. Po oznámení cena vyletěla o více než 10 %. Už dlouho se spekuluje o Tesle, jako o nadhodnocené společnosti. I přesto však Tesla stihla během týden získat dalších 10 % a v jednu chvíli dokonce akcie pokořily nové ATH a cena vystřelila až na 508 dolarů.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank