Sobota 28. leden 2023 14:28
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty
reklama
Instaforex krypto
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty

Efektivní využití indikátoru Relative Strenght Index (RSI)

Napsal:   Sekce: Technická analýza

Indikátor Relative Strenght Index (dále jen RSI indikátor) je díky obchodní platformě Meta Trader, jehož je součástí, notoricky známý a mezi obchodníky oblíbený indikátor. Hlavním tématem tohoto blogu, ale nebude obchodování překoupených oblastí a stejně tak klasických divergencí i když je samozřejmě zmíním. Osobně vidím mnohem vyšší potenciál tohoto indikátoru v jiném a méně propagovaném způsobu použití. Tuto možnost dnes představím a navrhnu k ní jednoduchý způsob obchodování.

Za autora indikátoru RSI je považován obchodník J.W.Wilder, který tento indikátor vytvořil  primárně k měření posílení, nebo naopak oslabení trhu. Patří tedy do skupiny oscilátorů. Na základě informací, které indikátor RSI poskytuje by měl obchodník zvažovat vstup do krátké nebo dlouhé pozice.

Základní myšlenka

V okně indikátoru se nachází dvě pevné hodnoty a to 0% a 100%. Mezi těmito hodnotami se pohybuje křivka. Další pohyblivé hodnoty, které se používají jsou úrovně podle kterých obchodník určuje zda je trh překoupen nebo přeprodán. Obvykle jsou to hodnoty 30% a 70%. Je možné samozřejmě individuální nastavení. Jestliže křivka překročí hodnotu 70 ze zdola nahoru je trh považován za překoupený. Signálem k prodeji by mělo být překročení křivky zpět pod hodnotu 70. Stejným způsobem, ale analogově opačně se postupuje v případě přeprodání trhu, tedy když křivka indikátoru překoná hodnotu 30. Předpokládám, že zkušenější obchodníci používají ke vstupu do obchodu svíčkové patterny. 

Okno indikátoru dělí na polovinu úroveň 50%. Jestliže se křivka indikátoru nachází nad hodnotou 50 obchoduje se stranu long. Když se pohybuje pod hodnotou 50 prodává se.

Trader nemusí obchodovat pouze překoupení/přeprodání trhu nebo trend, který určuje úroveň 50, ale také klasické divergence mezi cenou a indikátorem.

Indikátor RSI je periodický indikátor. Pohybující se křivka je tedy vypočítána z určitého počtu svíček. V základním nastavení jich je 14.

Na obrázku dole je denní graf měnového páru AUD/USD. Na něm jsou znázorněny výše popsané možnosti použití indikátoru RSI. Vlevo nahoře vyznačuje šipka možnost zobchodování překoupené oblasti, následně vývoj ceny poskytne obchodníkovi příležitost v podobě klasické divergence. Barevně vyznačené oblasti ukazují trend podle RSI. No a obchodování do směru trendu podle RSI indikátoru má být hlavním tématem tohoto blogu.


Jak obchoduji do směru trendu pomocí indikátoru RSI

Středovou hodnotu 50 si rozšiřuji na S/R pásmo s rozpětím 49 a 51. Funguje jako plovoucí S/R úroveň. Toto pásmo rozděluje graf na stoupající a klesající trend podle toho, na které straně se křivka nachází. V příkladu dole je znázorněno několik přechodů přes toto S/R pásmo. Také odrazy od něj. Pro názornost jsem do cenového grafu převedl tuto S/R úroveň v podobě zelených čar. Také jsem vyznačil stranový pohyb. Ten se v indikátoru RSI vyznačuje jako neustálé přecházení křivky přes S/R pásmo.

Periodu 14 ponechávám a hodnoty 30 a 70 také. Při dosažení této úrovně je dobré uvažovat o uzavření obchodu.


Obchodování změny trendu

Vstup do dlouhé pozice je možný po silném býčím pohybu ceny během, kterého křivka indikátoru RSI překoná S/R pásmo. Následně je potřeba počkat na mělkou korekci. Většinou vznikne vlna nebo pattern 1-2-3. Překročí-li křivka S/R pásmo zpět je pattern neplatný. Dále je možné obchodovat korekci jako breakout vzniklého pásma nebo hledat vstup na nižších časových rámcích. Při obchodování změny trendu je důležitý charakter patternu. Pro vstup do krátké pozice jsou pravidla samozřejmě otočená.

Na obrázku dole jsou příklady takových změn trendu.


Obchodování korekce trendu

Řekl bych, že obchodování korekce trendu je ještě o něco lehčí. Trendy jsou jasné. Nad úrovní 51 je platný stoupající trend. Pod úrovní 49 jde o trend klesající. Na obrázcích jsou trendy barevně rozlišeny. Při hledání signálu pro sell obchod čekáme až se křivka indikátoru ze zdola přiblíží k vyznačené S/R úrovni. Následně je potřeba počkat na svíčkový pattern. Na obrázku dole s příklady můžeme najít třeba můj oblíbený medvědí obratový pattern na základě vztahu dvou reverzních svící, inside bar, engulfing, nebo třeba outside bar. Pro obchodování buy signálů platí pravidla obráceně.

Závěrem: Obchodování překoupených oblastí nebo klasických divergencí pomocí indikátoru RSI je populární. Nicméně jde o obchodování proti trendu. Protitrendové obchodování má svá úskalí a nechat určení překoupené oblasti na indikátoru mi přijde celkem rizikové. Osobně dávám přednost tomu pracovat s oscilátorem RSI, jako s indikátorem trendovým.

Vemte prosím na vědomí, že informace v tomto blogu slouží výhradně ke studijním účelům a v žádném případě, jako investiční doporučení.

Ať se daří!

Jan

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • ECB poslala euro zpět nad 1,32 EURUSD, japonská vláda naopak znovu potopila JPY
  Pozitivní sentiment na trzích i nadále dominuje.
 • ECB si neudělala domácí úkol
  Evropská (ECB) a britská centrální banka (BoE) udělaly tento týden několik zásadních chyb v komunikaci s investory, za co je trh náležitě potrestal. Špatná komunikace se okamžitě projevila v reakci trhu, když se euro i libra utrhly z řetězu. Avšak ECB silné euro nechce, protože zbrzďuje růst inflace. A právě kvůli dosažení inflačního cíle banka měsíčně pumpuje do ekonomiky 60 miliard eur. Obě banky (ECB, BoE) by se měly vrátit o pár let zpět a nastudovat si, jakým způsobem komunikovala americká centrální banka (Fed) ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE3) v roce 2013.
 • ECB s tiskem peněz nejspíš nepřestane
  Kvantitativní uvolňování v eurozóně skončilo s příchodem Nového roku. Neuběhl ani celý měsíc a centrální bankéři ve Frankfurtu už vymýšlejí, jakým způsobem dostat do finančního systému nová eura, pokud to bude třeba.
 • ECB už docházejí náboje
  Hned tři zasedání centrálních bank nás čekají dokonce tohoto týdne. O nastavení úrokových sazeb a kurzu měnové politiky se bude rozhodovat v Kanadě, na Novém Zélandu a v eurozóně.
 • ECB už nemá co kupovat
  Dnešní zasedání Evropské centrální banky odhalí více detailů ohledně postupného ukončení kvantitativního uvolňování (QE) v eurozóně. Můžeme očekávat snížení tempa z aktuálních 60 miliard euro měsíčně.
 • ECB ve stínu evropských voleb
  Euro proti americkému dolaru tahá za kratší konec. Nejenže si trhy přebraly vítězství Donalda Trumpa jako dolarově pozitivní událost a americká centrální banka již téměř s jistotou bude zvyšovat úrokové sazby na svém zasedání v příštím týdnu, společnou evropskou měnu stáhl níže i výsledek italského referenda.
 • ECB zase reaguje pozdě
  Příběhem minulého týdne nakonec nebylo zasedání americké centrální banky, nýbrž té evropské. ECB přišla s jestřábím výhledem a chystá se během tohoto cyklu poslat úrokové sazby až ke 4 % na jaře příštího roku. Přitom ještě v červnu při 8,6 % inflaci držela centrální banka ve Frankfurtu depozitní sazbu na -0,50 %, a to ve chvíli, kdy ostatní centrální banky v Americe i v Evropě prudce utahovaly měnovou politiku.
 • Edge (aneb skutečná podstata věci) - I.
  Kde leží klíče k úspěšným strategiím?
 • EDGE kalkulačka
  Článek od Olympuska na téma analýza OSů...
 • Efektivní trend Line system UPDATE
  Vhodné pro všechny kategorie traderů, určeno pro M5.
 • Ekonomické starosti Kanady - základ ziskového obchodu
  Ještě před pár lety byla Kanada jednou z těch ekonomik, které mohou prohlásit, že u nich se vše daří, jak má. Po bankovních reformách měly banky málo úvěrů a byly v dobrém stavu. Poptávka po komoditách, jež Kanada dodávala zejména svému jižnímu sousedovi, se držela vysoko a stejně tak vysoko byly i jejich ceny. Hospodářství Kanady vzkvétalo, platy rostly, obyvatelé byli spokojeni a zahraniční investoři se hrnuli s investicemi do všemožných odvětví, od komoditního sektoru až po nemovitosti.
 • Ekonomika provozu
  Pokud chcete být úspěšným traderem, musíte se v první řadě dopracovat k nějakému zisku. A zisk jsou příjmy mínus výdaje. Proto je dobré dopředu zvážit, jestli má vůbec smysl se pouštět do něčeho s celkem nemalými náklady - mám tím na mysli hlavně výši spreadu (respektive spreadu + komise) a jeho chování během celého obchodního dne, výši swapů při dlouhodobějším držení pozic a výši skluzů (zejména u stopek). Moje odpověď je – má, ale je třeba myslet ekonomicky. Nemusíte přece obchodovat úplně vše a úplně kdekoli.
 • Elektroauta mě baví
  Už jednou jsem tady psal o tom, že podle mého názoru, jsou elektrické automobily slepou uličkou, a pokud bych se měl rozhodnout o investování do firem zabývajících se touto technologií, tak bych se tomu vyhnul a investoval bych raději do vodíkových technologií.
 • Elektřina jako komodita a její specifické vlastnosti ve srovnání s největším trhem světa
  Teorie podobnosti říká, že pokud je několik různých systémů navzájem podobných, stačí umět popsat (není důležité, zdali teoreticky nebo experimentálně) jeden z nich, a k popisu ostatních stačí použít jednoduchých operací na základě vhodných definic. Na základě znalosti jednoho systému lze sestavit modely procesů, na základě kterých lze pak předpovídat chování reálného systému při různých změnách podmínek.
 • Elliott - jak že to vlastně obchoduji??
  Ukázka jednoho intraday obchodního dne...
 • Elliottova vlnová teorie pro akciový index S&P 500 a měnové páry GBP/USD a EUR/CAD
  V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro index S&P 500 a měnové páry GBP/USD a EUR/CAD. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář svého směřování.
 • Elliottova vlnová teorie pro akciový index S&P 500, kryptoměnu Bitcoin a měnový pár EUR/USD
  V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro index S&P 500, kryptoměnu Bitcoin a měnový pár EUR/USD. Index S&P 500 a kryptoměna Bitcoin se pohybují relativně společně, a proto je dobré je používat vzájemně pro kontrolu.
 • Elliottova vlnová teorie pro index Nasdaq a měnové páry NZD/CHF a GBP/CHF
  V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro index Nasdaq a měnové páry NZD/CHF a GBP/CHF. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář svého směřování.
 • Elliottova vlnová teorie pro index S&P 500 a měnové páry AUD/USD a EUR/CHF
  Jsme na konci týdne a bylo by dobré se podívat na měnové páry, které by mohly být zajímavé v příštím týdnu. V dnešním blogu se podíváme na Elliottovu vlnovou teorii pro index S&P 500 a měnové páry AUD/USD a EUR/CHF.
 • Elliottova vlnová teorie pro index S&P 500 a měnové páry CAD/JPY a USD/JPY
  V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro index S&P 500 a měnové páry CAD/JPY a USD/JPY. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
NORD FX
Alpari UK
CMS Forex
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty