Pondělí 10. srpen 2020 04:05
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx

Ranní nadhoz - Vyhlížíme české a evropské HDP

31.07.2020 10:04  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


26,20

USD/CZK

22,05

EUR/USD

 

1,188

USD/PLN

3,712

Ropa Brent

USD/barel

43,29

Zlato

USD/unce

1970

Aktualizováno

8:32

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Německá míra nezaměstnanosti dosáhla v červenci hodnoty 6,4 % a zůstala tak oproti červnu nezměněna. Trh vyhlížel mírné zvýšení o desetinu procentního bodu, když se čekalo 41 tisíc nových nezaměstnaných. Těch namísto toho 18 tisíc ubylo.

Hrubý domácí produkt Spolkové republiky bohužel podobné pozitivní překvapení nepřinesl, když svým propadem odhady předčil. Po poklesu o 1,8 % (neočištěně) v prvním čtvrtletí přišlo ve druhém kvartále znatelně hrozivějších -11,7 %, tedy o jeden procentní bod víc, než činily odhady. V mezičtvrtletním vyjádření tento výsledek odpovídá snížení výkonu ekonomiky o 10,1 %.

Inflace u našeho západního souseda v evropském harmonizovaném vyjádření zpomalila z červnových 0,8 % meziročně až na nulu. Trh přitom očekával cenovou dynamiku o tři desetiny procentního bodu svižnější.

V eurozóně se nezaměstnanost zatím daří držet na uzdě, když v červnu dosáhla stále obstojných 7,8 %. V celé Evropské unii pak míra nezaměstnanosti dosáhla 7,1 %, přičemž premiantem zůstala Česká republika (2,6 %) a na opačném konci se drží Španělsko (15,6 %).

Průzkum ekonomické důvěry v eurozóně dopadl víceméně podle očekávání, když souhrnný indikátor meziměsíčně vzrostl o 6,5 bodu a dosáhl hodnoty 82,3. Přispěl k tomu hlavně zotavující se sektor služeb, který si polepšil o 9,4 bodu, ale pozitivně se vyvíjí i průmysl, který poskočil o 5,5 bodu.

Ani v americké ekonomice nedošlo k zázraku a pandemie si vyžádala poměrně brutální ekonomické zpomalení. Podle předběžných údajů tamní hospodářství ve druhém čtvrtletí letošního roku v annualizovaném vyjádření mezikvartálně pokleslo o 32,9 %, což nemá v poválečné historii obdoby. Tento výkon odpovídá propadu o 9,5 % z jednoho čtvrtletí na druhé.

Nepřekvapil ani americký trh práce, na kterém bylo v týdnu končícím 25. července zaznamenáno 1,434 milionu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nepodařilo se tak udržet předchozí klesající trend a úměrně ke zhoršování epidemiologické situace tak opět začínají růst i počty Američanů bez práce.

Dnes ráno příjemně překvapil údaj o německých maloobchodních tržbách za červen. Ty po květnovém meziměsíčním skoku o 12,7 % sice tentokrát poklesly o 1,6 %, nicméně trh sázel na -3,0 %.

Česká koruna se s mírnými výkyvy drží v koridoru EUR/CZK 26,20 až 26,30, kam posílila během minulého týdne.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes budeme s napětím vyhlížet údaj o českém HDP za druhé čtvrtletí letošního roku. Na rozdíl od toho prvního bude druhý kvartál již plně ovlivněn karanténními opatřením a stane se tak suverénně nejslabším v historii. Očekáváme strmý pokles investic, spotřeby i salda přeshraničního obchodu. Vyvažovat to částečně budou vládní výdaje. Podle našeho odhadu český HDP poklesne o 14,7 % meziročně a 12,5 % mezikvartálně. Trh je mírně optimističtější, když sází na -12,3, resp. -10,1 %.

Data o HDP za druhý kvartál dnes dorazí i z celé eurozóny. Po včerejším slabém výsledku z Německu se zdá být zřejmé, že ani odtud příjemné překvapení nepřijde. Trh počítá s -14,5 % meziročně a -12,1 % mezikvartálně, což je přibližně v souladu i s prognózou Raiffeisen RESEARCH.

Z eurozóny se dozvíme i data o tamní červencové cenové dynamice. Ta byla utlumená již před pandemií a uzavírky ekonomik jí těžko pomůžou. Trh čeká meziroční inflaci na úrovni 0,2 % a oproti předcházejícímu měsíci by pak ceny měly dokonce poklesnout o 0,5 %. Naši vídeňští kolegové pak vyhlíží meziměsíční pokles až o 0,8 %.

V odpoledních hodinách dorazí z USA informace o tamních osobních výdělcích a útratách. Podle odhadů Američané v červnu meziměsíčně vydělávali o 0,6 % méně, ovšem znovuotevřené obchody jim nedali a utráceli o 5,2 % více.

Dále se z Ameriky dozvíme data o PCE deflátoru, tedy měnověpolitické inflaci. Za červen se, podobně jako za květen, očekává u jeho jádrové složky nárůst o 0,2 % meziměsíčně a 1,0 % meziročně.

Do třetice z USA přijde červencová edice průzkumu mezi nákupními manžery. Ten se v předchozích měsících pomalu drápal nahoru a pozitivní vývoj lze předpokládat i tentokrát. Odhady si od něj slibují nárůst o téměř devět bodů na stále poněkud slabých 44,5 bodu.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Hrubý domácí produkt (2Q2020, r/r v %)

-14,7

-12,3

-2,0

 

 

 

 

11:00

EUR

Hrubý domácí produkt (2Q2020, r/r v %)

-14,4

-14,5

-3,1

 

 

 

 

11:00

EUR

Inflace (červenec, m/m v%)

-0,8

-0,5

0,3

 

 

 

 

14:30

USA

Osobní příjmy (červen, m/m v %)

-

-0,6

-4,2

 

 

 

 

14:30

USA

Osobní výdaje (červen, m/m v %)

-

5,2

8,2

 

 

 

 

14:30

USA

PCE deflátor, jádrová složka (červen, m/m v %)

-

0,2

0,1

 

 

 

 

14:30

USA

MNI Chicago PMI (červenec, v b.)

-

44,5

36,6

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Andritz, Erste Group, ING Group, Nokia, Exxon, Merck & Co.

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní nadhoz - Tyden ve znamení lednových předstihových ukazatelů
  Zástupci Evropské unie začínají projevovat obavy z postoje Spojeného království k odchodu. Británie odmítá prodloužení přechodného období, během kterého má být dojednána detailní obchodní dohoda. Britský ministr financí potvrzuje, že by se EU měla připravit na nejhorší. Na čemkoliv se zvládne s Londýnem domluvit, bude bonus, jelikož obchodní dohoda takového rozsahu se běžně dojednává roky, nikoliv měsíce.
 • Ranní nadhoz - Týden ve znamení předstihových ukazatelů
  Čínský vice premiér pro ekonomické záležitosti Liu He o víkendu telefonicky hovořil s americkým ministrem financi Stevenem Mnuchinem a obchodním zástupcem Robertem Lighthizerem. Měli konstruktivní diskuzi ohledně první fáze komplexní obchodní dohody. Navíc se shodli na tom, že i nadále zůstanou v úzkém kontaktu.
 • Ranní nadhoz - Týden završí data z Ameriky
  Dnes přijdou z USA informace o tamní soukromé spotřebě a příjmech. Útraty Američanů by podle odhadů měly meziměsíčně narůst o 9,2 %, po předchozím pandemickém propadu o 13,6 %. Jejich příjmy by naopak měly propadnout o 6 %.
 • Ranní nadhoz - USA a Čína podepsaly první část obchodní dohody
  Německý hrubý domácí produkt podle předběžného odhadu spolkového statistického úřadu vzrostl v minulém roce o 0,6 %, což je nejnižší nárůst od roku 2013. Za slabým výkonem ekonomiky v loňském roce stálo celkové zbrzdění globálního obchodu dané zejména obchodními konflikty mezi USA a Čínou. Nad vodou udržela německou ekonomiku spotřeba domácností a také vlády. Ani letos by výkon nejsilnější evropské ekonomiky neměl příliš akcelerovat.
 • Ranní nadhoz - USA zavedou cla na evropská letadla
  Světová obchodní organizace (WTO) povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z Evropské unie v hodnotě 7,5 mld. dolarů (zhruba 177 miliard korun). Stalo se tak kvůli nezákonnému subvencování evropského výrobce letadel Airbus. USA zavedou odvetná cla ve výši 10 procent na evropská letadla a cla ve výši 25 procent na další zboží (víno, whisky, sýry). Opatření vstoupí v platnost 18. října. Evropské akciové trhy kvůli obavám z obchodní války mezi USA a EU oslabily o téměř tři procenta.
 • Ranní nadhoz - V. Benda nevyloučil další pokles sazeb
  Spotřebitelské ceny klesly v březnu oproti únoru o 0,1 %, v meziročním srovnání to znamenalo zpomalení inflace z únorových 3,7 % na 3,4 %. Zpomalení inflace bylo dáno zejména nižšími cenami rekreačních a kulturních služeb, nižší ceny ropy pak přispěly k poklesu cen pohonných hmot. Na druhé straně pokračoval růst cen elektřiny, oproti únoru se zvedly i ceny potravin a také alkoholických nápojů. Vlivem dopadů pandemie koronaviru na ekonomickou aktivitu očekáváme, že spotřebitelská inflace bude v následujících měsících rychleji ztrácet dynamiku, na konci roku by se tak mohla dostat mírně pod dvouprocentní cíl ČNB.
 • Ranní nadhoz - V Číně se zlepšuje nálada ve výrobním sektoru
  Čínský oficiální index nákupních manažerů z výrobního sektoru mírně vzrostl o necelý jeden bod na hodnotu 50,2 bodů. Poprvé po půl roce se tak výrobní PMI v Číně ocitl nad úrovní padesáti bodů a navrátil se, alespoň prozatím, do pásma expanze. Naopak dnešní Caixin PMI zaznamenal víceméně stabilitu na úrovni 51,8 bodů. Je zřejmé, že do nálady čínských podnikatelů se v nemalé míře podepisuje prozatímní uklidnění americko-čínských vztahů. Jedná se ovšem o křehké příměří, svár mezi oběma supervelmocemi může začít kdykoliv nanovo.
 • Ranní nadhoz - viceguvernér Nidetzký čeká stabilitu sazeb
  Včerejší zasedání amerického Fedu podle očekávání nepřineslo žádnou změnu v nastavení měnové politiky. Podle vyjádření šéfa Fedu J. Powella se americká ekonomika vyvíjí v souladu s prognózou a tomu odpovídá i aktuální výše úrokových sazeb. Ekonomika mírně expanduje, přitom trh práce zůstává silný. Slabší však zůstávají podnikové investice i export. Vzhledem k nízké nezaměstnanosti by očekával ale rychlejší růst mezd. Inflace se nachází mírně pod cílem, nicméně Fed předpokládá, že se v následujícím období dostane do jeho blízkosti. Jedinou změnou, ke které došlo, bylo zvýšení sazby na přebytečné rezervy o 5 bazických bodů na 1,6 %. J. Powell rovněž zmínil, že Fed připravuje změnu rámce měnové politiky podobně jako ECB. V reakci na slova J. Powella dolar mírně oslabil, vzápětí se však vrátil zpět.
 • Ranní nadhoz - vláda zvyšuje deficit rozpočtu na 500 miliard
  Koronavirová epidemie způsobila meziroční propad průmyslové produkce v dubnu o 33,7 %, tedy suverénně největší v historii měření. V meziměsíčním srovnání po sezónním očištění došlo k poklesu o 23,4 %. Výsledek je tak ještě o poznání horší, než kolik činily tržní odhady. Evidenční počet zaměstnanců meziročně klesl o 3,2 % a jejich průměrná mzda dokonce o 5,6 %. Naději na brzký obrat hatí údaje o nových zakázkách, kterých v dubnu meziročně ubylo 42 %.
 • Ranní nadhoz - V USA pomalu nárůstá ekonomický optimismus
  Člen rady Evropské centrální banky Francois Villeroy de Galhau se vyjádřil k aktuálnímu i možnému budoucímu nastavení evropské měnové politiky. Probíhající program nákupů aktiv označil za „mistrovské dílo“ a zároveň naznačil, že by v budoucnu mohl být ještě „flexibilnější“ s ohledem na cílování konkrétních zemí eurozóny. Villeroy dále zdůraznil, že bez ohledu na výrok německého ústavního soudu je ECB odhodlána v nákupech dluhopisů pokračovat, jelikož to považuje za nezbytné pro naplnění jejího mandátu.
 • Ranní nadhoz - Vyhlížíme českou inflaci
  Podle zpřesněného odhad eurostatu poklesl HDP eurozóny v prvním letošním čtvrtletí o 3,1 % meziročně, tedy o něco méně, než se původně odhadovalo (-3,2 %). V mezičtvrtletním vyjádření to odpovídá poklesu o 3,6 %.
 • Ranní nadhoz - Vyjednávání o brexitu tento týden pokračují, pozornost se upírá k zasedání ČNB
  Britský premiér B. Johnson odcestoval do New Yorku na klimatický summit OSN. Doufá, že během týdne se mu podaří přesvědčit klíčové unijní zástupce k úpravě stávající dohody. Do USA odjížděl pln optimizmu a ochoty vyjednávat o postavení Severního Irska, což je ohnisko všech neshod.
 • Ranní nadhoz - výrazně negativní data z americké ekonomiky
  Americké maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně poklesly podstatně více, než odhadoval již tak pesimistický trh, a to o 8,7 %. Jednalo se o suverénně nejhlubší propad v historii měření dané časové řady, tedy od roku 1992. Vlivem efektu předzásobení si polepšil prodej potravin, zatímco ostatní segmenty výrazně ztrácely.
 • Ranní nadhoz - výroba v eurozóně dál slábne
  Šéf Fedu J. Powell včera vystoupil před americkými kongresmany. Epidemie koronaviru podle jeho názoru ohrožuje růst světové ekonomiky. Již nyní má virus významný vliv na čínskou ekonomiku a hrozí přelití i do zbytku světa. Nastavení měnové politiky však podle jeho názoru zůstává adekvátní, Fed odhaduje stabilní růst ekonomiky na úrovni dvou procent. Úrokové sazby by měly zůstat stabilní.
 • Ranní nadhoz - výrobní PMI naznačí pro květen mírné zlepšení
  Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu meziměsíčně klesly o 0,1%, což znamenalo další zvolnění meziroční inflace o 0,2 p.b. na 0,1%. Zveřejněné údaje byly v souladu s očekáváním analytiků. Pokles inflace až téměř k nulové hladině znamenal další vzdálení se od cíle Evropské centrální banky, který je nastaven na úroveň těsně pod 2 %. Jádrová složka cen po vyloučení potravin a energií dosáhla 1,1%, tedy stejné hodnoty jako v dubnu.
 • Ranní nadhoz - Zahýbe koronavirus s inflací?
  Únorový průzkum ekonomické důvěry v eurozóně dopadl mírně nad očekávání, když vykázal nárůst ve všech sledovaných složkách. Sentiment ve službách tak oproti lednu přihodil 0,2 bodu a zakotvil na hodnotě 11,2, nejvýše od května 2019. I v průmyslu se důvěra zlepšila, když z lednových -7,3 narostla na -6,1, přičemž trhy očekávaly jen kosmetické zlepšení na -7,2 bodu. Souhrnný index ekonomické důvěry pak poskočil o 0,7 bodu na současných 103,5. Průzkum ovšem probíhal v období před 20. únorem a nezachytil tak eskalující obavy o šíření koronaviru na starém kontinentu.
 • Ranní nadhoz - Z Ameriky dorazí indikace o tempu zotavení
  Český běžný účet platební bilance vykázal v květnu přebytek na úrovni 4,2 mld. Kč, k čemuž přispělo kladné saldo zboží a služeb ve výši 19,6 mld. Kč. Na finančním účtu došlo k odlivu kapitálu v objemu 16,9 mld. Kč. Přímých zahraničních investic přiteklo 5,1 mld. Kč, zatímco portfoliových odteklo 44,2 mld. Kč.
 • Ranní nadhoz - zářiový PMI index opět poklesne
  Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu klesla na 7,4 procenta, což je nejnižší hodnota od poloviny roku 2008. V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 %. Nejmenší mírou nezaměstnanosti se může i nadále chlubit Česko. Zatím se zdá, že trh práce zatím odolává snižující se globální poptávce i klesajícímu výkonu německého průmyslu.
 • Ranní nadhoz - zasedá ECB, sazby měnit nebude
  Na dnešním měnovém zasedání Evropské centrální banky bude Rada guvernérů diskutovat nový makroekonomický výhled. Ohledně nastavení měnových podmínek čí dalších nekonvenčních kroků však nečekáme žádnou změnu. Zásadní opatření už byla přijata v minulosti a nyní se čeká, zda přinesou kýžený efekt.
 • Ranní nadhoz - ZEW index potvrdí zlepšení sentimentu v Německu
  Spotřebitelské ceny se v říjnu meziměsíčně zvedly o 0,5 %, meziroční inflace se oproti září nezměnila a zůstala na 2,7 %. Rychleji rostly ceny potravin a nealkoholických nápojů, zdražily oděvy a obuv a pokračoval růst cen spojených s bydlením. Očekáváme, že inflace by měla na konci roku ještě přechodně zrychlit vlivem zdražení elektřiny od listopadu. V průměru za celý letošní rok odhadujeme cenový růst na úrovni 2,8 %. Říjnová inflace byla lehce nižší, než předpovídala ČNB. Podle jejich vyjádření zveřejněná data potvrzují vyznění aktuální prognózy. Inflace byla v souladu s tržním očekáváním, koruna nijak výrazně nereagovala, kurz se nadále pohybuje v blízkosti EUR/CZK 25,5.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx