Pátek 19. duben 2024 23:34
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Ranní nadhoz - ČNB dnes sazby nezmění

06.08.2020 09:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


26,09

USD/CZK

21,97

EUR/USD

 

1,188

USD/PLN

3,707

Ropa Brent

USD/barel

45,41

Zlato

USD/unce

2050

Aktualizováno

9:00


Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včerejší data o tuzemském maloobchodu zklamala, když bez započtení prodeje automobilů vykázala v červnu meziměsíční stagnaci. Po zohlednění kalendářních vlivů to pak odpovídá meziročnímu poklesu o 2 %. Lépe než loni se dařilo prakticky jen internetovým a zásilkovým prodejům (+22,7 %).

V eurozóně dorazila i červnová data o maloobchodních tržbách v eurozóně. Ty vykázaly meziměsíční nárůst o 5,7 %, čímž sice méně zaostaly za odhady, nicméně zároveň došlo k revizi květnového výsledku z původních +17,8 až na +20,3 %. Skutečná úroveň tržeb tak ve skutečnosti překvapila pozitivně.

Míra nezaměstnanosti v ČR se v červenci zvýšila o jednu desetinku na 3,8 % z červnových 3,7 %. Očekávali jsme vyšší nárůst vzhledem k riziku končících dvouměsíčních výpovědí z počátku pandemie COVID-19. Efekt pandemie COVID-19 se ještě plně neodrazil na pracovním trhu vzhledem na trvající vládní podpůrné programy.

Na americkém trhu práce přibylo v červenci pouhých 167 tisíc pracovních míst, což působí poněkud zoufale ve srovnání s tržním odhadem, který činil 1,2 milionu.

Dnes ráno v Německu přišla data o továrních objednávkách. Tam trh počítal s tím, že objem objednávek v červnu klesal nižším tempem oproti minulému měsíci: z -29,3 % na -18,5 %. Ve skutečnosti tovární objednávky meziročně ubraly na tempu o 11,3 % a pozitivně tak překvapily analytiky.

Česká koruna dnes pokračuje v expedici směrem k silnějším hodnotám. Od dnešního rána se pohybuje kolem 26,09 EUR/CZK.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zkraje dne očekáváme data o českém průmyslu. Ten se v květnu propadl meziročně o -29,4 %. Vzhledem k náznakům na postupné oživování českého průmyslu (jako například indikátor PMI ve výrobě) očekáváme mírnější pokles výstupů v červnu, a to -11,4 % meziročně. I zahraniční obchod by měl v červnu zaznamenat nárůst z předešlých 1,3 mld. Kč na 7,5 mld. Kč.

Dnes odpoledne se koná měnověpolitické zasedání ČNB. Změna měnové politiky není očekávána.

V USA dnes dorazí další informace o situaci na tamním pracovním trhu. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 1. srpnem by mohly klesnout, a to z původních 1434 tis. na 1400 tis. Nicméně z pohledu uplynulých dvou týdnů kdy žádosti vzrostly o 126 tisíc, se o trendu zlepšení situace na americkém pracovním trhu hovořit nedá.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Průmyslová výroba (červen, r/r v %)

-11,4

-11,4

-29,4

 

 

 

 

9:00

ČR

Zahraniční obchod (červen, v mld. Kč)

8,1

7,5

1,3

 

 

 

 

14:30

ČR

Měnověpolitické zasedání ČNB (repo, v %)

0,25

0,25

0,25

 

 

 

 

14:30

USA

Nové žádosti o podp. v nezam. (srpen, v tis.)

-

1400,0

1434

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Bristol-Myers Squibb, Adidas, Beiersdorf, Henkel, Lufthansa, Merck KGaA, Münchener Rück, Novo Nordisk, Siemens, Unicredit

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: ČR průmysl, ČR zahraniční obchod, ČR zasedání ČNB, USA žádosti o podporu
PÁ: SRN průmyslová výroba

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz - Čína s USA našly společnou řeč, cla se zvyšovat zatím nebudou
    Koncem minulého týdne a následně během víkendu intenzivně pokračovalo vyjednávání mezi Spojeným královstvím a EU. Avšak k žádnému průlomu prozatím nedošlo. Nová podoba smlouvy, kterou před nedávnem předložil britský premiér B. Johnson, není podle zástupců EU dostatečně konkrétní. Ve čtvrtek se bude konat evropský summit, kterého by se měl účast britský premiér a zástupci ostatních členských států. Pokud do té doby nebude ujednána nová dohoda, bude se zde jednat zejména o podmínkách a délce prodloužení, o které bude Johnson nucen EU požádat, jak mu přikazuje zákon schválený parlamentem na začátku září.
  • Ranní nadhoz - Čína ve třetím čtvrtletí rostla nejpomaleji za 30 let
    Na včerejším summitu zástupci členských zemí EU podpořili novou dohodu o odchodu Británie z EU. Podle ní by mělo zboží na území Severního Irska nadále podléhat pravidlům EU a nevznikne tak pevninská hranice mezi Irskem a Severním Irskem, což bylo klíčové. Zítra ovšem britského premiéra B. Johnsona čeká mnohem důležitější hlasování britského parlamentu, který prozatím jakékoliv ujednané dohodě mezi premiérem (či premiérkou) a EU nebyl nakloněn.
  • Ranní nadhoz - Čína zmírnila restrikce investic
    Česká inflace v srpnu dosáhla hodnoty 0,1 % meziměsíčně a 2,9 % meziročně. Růst byl poháněn hlavně cenami spojenými s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) a službami, v opačném směru působily ceny pohonných hmot či oděvů a obuvi. Inflace se tak i nadále pohybuje v blízkosti horní hranice tolerančního pásma ČNB, ovšem v nejbližší době očekáváme její zpomalení i bez zásahu centrální banky.
  • Ranní nadhoz - Čínský HDP v loňském roce zpomalil na 6,1 %
    Na Čínské ekonomice se v loňském roce značně podepsaly obchodní rozepře s USA. V souhrnu na uplynulý rok rostl čínský hrubý domácí produkt o 6,1 %, což je nejpomaleji za posledních téměř třicet let. Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla čínská ekonomika dle očekávání o 6 %. Čína se v roce 2019 potýkala zejména s vyšší nezaměstnaností, která měla za následek menší spotřebu domácností. Zároveň také soukromé investice zaznamenaly propad.
  • Ranní nadhoz - čínský HDP v Q1 spadl téměř o 7 %
    Čínský hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně odepsal 6,8 %, což bylo téměř v souladu s tržními odhady, které očekávaly pokles o 6,5 %. Po sezónním očištění to znamenalo mezičtvrtletní snížení produktu o 9,8 %. Kontrakce takového rozsahu je pro čínskou ekonomiku historicky nevídaná. Pozitivně překvapila čínská průmyslová výroba, která v březnu meziročně odepsala jen 1,1 %, když tržní odhady počítaly s poklesem o více než 7 %. Oproti prvním dvěma měsícům roku, kdy výroba spadla meziročně o 13,5 %, se tak březnová průmyslová produkce téměř navrátila na loňskou úroveň.
  • Ranní nadhoz - čínský koronavirus ovlivňuje i finanční trhy
    Lednové indexy vydávané německým institutem IFO příliš nepotěšily. Ukazatel očekávání odepsal téměř celý bod a dosáhl pouze 92,9, což bylo téměř dva body pod tržními odhady. Pokles indexu byl zaviněn slabšími vyhlídkami ve stavebnictví a ve službách, naproti tomu sentiment v průmyslu se dále zlepšoval, což je pro německou výrobně a exportně orientovanou ekonomiku dobrá zpráva. V reakci na horší data společná evropská měna oslabila, když se vůči dolaru dostala na EUR/USD 1,102, tedy nejslabší úroveň za poslední téměř dva měsíce.
  • Ranní nadhoz - čínský PMI si v březnu výrazně polepšil
    Index ekonomického sentimentu eurozóny v březnu odepsal téměř devět bodů a dosáhl 94,5. Protože v řadě zemí probíhal sběr dat ještě před zavedením restriktivních opatření proti šíření koronaviru, lze očekávat, že v dubnu dojde k dalšímu zhoršení ukazatelů. K poklesu ekonomického sentimentu došlo zejména ve službách a maloobchodě, průmysl odepsal „jen“ 4,6 bodu a stavebnictví 2,7 bodu. Bídné vyhlídky se pak projevily i ve zhoršení ukazatele zaměstnanosti.
  • Ranní nadhoz - Čínský PMI ve výrobě nejvyšší za posledních 5 měsíců
    Maloobchodní tržby v Německu v srpnu rostly meziměsíčně 0,5 %, což je v meziročním vyjádření nárůst o 3,2 %. V porovnání s minulým měsícem se dařilo nejen potravinám a oděvům, ale také informačním technologiím, které po dvou měsících zaznamenaly meziměsíční nárůst, a to o 9,5 %.
  • Ranní nadhoz - ČNB dnes dál uvolní měnové podmínky
    Podnikatelská nálada v Německu se v březnu propadla na nejnižší úroveň od července 2009. Podle finálních údajů klesl březnový Ifo index na 86,1 bodu z únorových 96 bodů a zaznamenal tak nejprudší sešup od sjednocení Německa. Předběžné odhady z minulého týdne byly tedy přehodnoceny ještě dolů o 1,6 bodu. Propad byl zaznamenán zejména u očekávání podniků, zhoršilo se však i vnímání současné situace. Ifo index tak navázal na úterní PMI indikátory, které rovněž zaznamenaly výrazné poklesy. Ifo institut zároveň předpovídá, že by nejsilnější evropská ekonomika mohla letos snížit výkon až o šest procent.
  • Ranní nadhoz - ČNB dnes sazby měnit nebude
    Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v prosinci meziročně vzrostly o 4,8 %, tržby včetně motoristického segmentu se pak zvýšily o 4,6 %. Spotřebitelé v předvánočním čase utráceli více zejména za počítačové a komunikační vybavení, výrobky pro domácnost a oděvy i obuv. Za celý rok 2019 vzrostly celkové maloobchodní tržby o velmi slušných 3,5 %. Očekáváme, že vlivem zpomalující ekonomiky i slábnoucího sentimentu by měl letošní růst tržeb v maloobchodě zpomalit pod tři procenta. Spotřeba domácností by nicméně měla zůstat hlavním přispěvatelem k růstu HDP.
  • Ranní nadhoz - ČNB dnes sazby nezmění, německý průmysl pokračuje v poklesu
    Česká průmyslová výroba si v září meziročně připsala 4,9 %, tedy ještě o trochu více, než čekal trh. Výsledek byl ovšem do značné míry ovlivněn vyšším počtem pracovních dní v letošním září. Na celkovém přírůstku se nejvýrazněji podílela výroba elektrických zařízení a výroba motorových vozidel. Naopak výroba strojů a zařízení vlivem nízké investiční aktivity firem meziročně odepsala téměř 10 %. Zaměstnanost v průmyslu opět poklesla, růst mezd se udržel vysoký, když dosáhl 7 %.
  • Ranní nadhoz - ČNB nastavení úrokových sazeb nezněnila
    Bankovní rada ČNB včera na svém měnovém zasedání ponechala základní úrokové sazby na 2 %. O tomto výsledku rozhodlo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro zvýšení o 25 bazických bodů. Bankovní rada zhodnotila rizika stávající prognózy jako výrazná oběma směry, v souhrnu je hodnotí jako mírně proinflační. To je dáno úrovní kurzu koruny, která je ve třetím čtvrtletí o třicet haléřů slabší, než předpokládá prognóza ČNB. Rovněž inflace byla v červenci i srpnu vyšší oproti předpokladům. Mezi hlavní nejistoty BR zařadila dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodě či výraznější zpomalení eurozóny. Postupné zpomalení ekonomiky a pokles inflačních tlaků a zahraniční vývoj by podle našeho názoru měly přimět ČNB v příštím roce postupně přikročit ke snížení úrokových sazeb.
  • Ranní nadhoz - ČNB sazby nezměnila, Ifo index potvrdil zlepšení sentimentu
    Bankovní rada ČNB na včerejším měnovém zasedání rozhodla v souladu s očekáváními o ponechání základní úrokové sazby na 2 %. O tomto výsledku rozhodlo pět členů bankovní rady, kteří hlasovali ve prospěch zachování sazeb na současné úrovni, dva členové hlasovali pro zvýšení o 25 bazických bodů. Zastánci stability sazeb poukazovali zejména na ochlazení v zahraničí, které se již začalo projevovat i v tuzemském průmyslu. Zastánci vyšších sazeb pak argumentovali inflací výrazně nad cílem a potřebou měnového zpřísnění. V souhrnu bankovní rada zhodnotila rizika stávající prognózy jako vychýlená ve směru nižších úrokových sazeb. Nicméně guvernér Rusnok během tiskové konference nevyloučil ani možnost zvýšení sazeb.
  • Ranní nadhoz - ČSÚ potvrdí zpomalení HDP v závěru loňského roku
    Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru vzrostl o 1,3 bodu na 46,5, tedy nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním. I přes dílčí zlepšení ukazatele v posledních měsících však hodnoty indexu nadále zůstávají hluboko v pásmu kontrakce. Navíc přetrvávají značné nejistoty ohledně budoucího vývoje. Zotavení německé ani evropské ekonomiky se nedostavuje, údaje v následujících měsících pak mohou být významně ovlivněny dopady koronaviru.
  • Ranní nadhoz - další indikátory potvrdí výrazný pokles sentimentu
    Americký prezident D. Trump prodloužil trvání mimořádných omezení kvůli šířícímu se koronaviru do konce dubna. Amerika s více než 140 tis. nakaženými nedávno předskočila i Čínu a je zde tedy v absolutní hodnotě nejvíce nakažených. Přitom nákaza v USA ještě nedosáhla svého vrcholu. Lze proto očekávat, že toto číslo ještě značně naroste.
  • Ranní nadhoz - Další informace o náladě v ekonomice
    Včerejší zveřejnění indexu Sentix dopadlo v eurozóně lépe, než se čekalo. V srpnu index přidal 4,8 bodů a polepšil si tak na -13,4 z minulé hodnoty -18,2. U investorů se stabilizovala očekávání na příští měsíce a dostavilo se také pozitivnějšího hodnocení aktuální situace.
  • Ranní nadhoz - další poklesy PMI indexů
    Poslanecká sněmovna včera schválila schodek státního rozpočtu na úrovni 300 mld. Kč. Novela proti předchozí verzi počítá s dalším poklesem příjmů o 60,1 miliardy korun. Ministerstvo financí zároveň navýšilo výdaje o 39,9 miliardy korun kvůli zvýšení plateb za státní pojištěnce, posílení vládní rozpočtové rezervy i výdajů na obsluhu státního dluhu.
  • Ranní nadhoz - další změna sazeb v USA není na pořadu dne
    V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v říjnu snížily o 0,3 %, jejich meziroční dynamika dále klesla na 0,9 %. Nadále rychle rostou ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry (o 7,5 %), zvyšovaly se i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 3,3 %), naopak značně klesaly ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků a chemických látek. Zejména vlivem vyšší inflace v první polovině roku by měl průměrný růst cen výrobců letos dosáhnout hodnoty mírně pod 3 %.
  • Ranní nadhoz - Data z amerického trhu práce na pořadu dnešního dne
    ČNB se navzdory očekáváním rozhodla v poměru hlasů 4:3 pro zpřísnění měnové politiky. Základní úroková sazba se tak zvýšila o 25 bazických bodů na 2,25 %. Důvodem je zejména vyšší míra inflace. Ta by podle centrálních bankéřů měla v blízké době setrvat citelně nad horní hranicí tolerančního pásma inflačního cíle. Zdůvodnění nám ovšem nepřišlo přesvědčivé, jelikož na horizontu měnové politiky by se inflace měla pomalu blížit k dvouprocentnímu cíli.
  • Ranní nadhoz - deflace cen výrobců postupně odeznívá
    Rada guvernérů ECB podle očekávání ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Zachovány tak zůstaly stávající sazby i podpůrné programy PEPP, APP a TLTRO III. Identické jako po posledním zasedání bylo i znění oficiálního oznámení rozhodnutí. Šéfka ECB Lagardeová nepřekvapila ani na následné tiskové konferenci, kde prohlásila, že zotavení evropské ekonomiky prozatím probíhá zhruba v souladu s plány, ale je zatíženo významnými riziky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster