Středa 29. května 2024 17:37
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Dukascopy new

Index S&P 500: Kompletní průvodce pro investování a trading

11.04.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Akciové indexy   Tisk


Index S&P 500 je jedním z nejznámějších a nejsledovanějších akciových indexů na světě. Zahrnuje akcie 500 největších amerických společností obchodovaných na burzách NYSE a NASDAQ. Index je považován za barometr výkonnosti amerického akciového trhu a často slouží jako ukazatel celkového zdraví ekonomiky Spojených států. Investice do indexu S&P 500 jsou populární volbou pro začátečníky i pokročilé investory. Pro investici do tohoto indexu můžete využít různé finanční nástroje, jako jsou CFD, ETF (Exchange Traded Funds), futures kontrakty nebo opce.

Index S&P 500 je považován jako primární měřítko vývoje americké ekonomiky a tržní nálady. Index pečlivě sledují analytici z celého světa, pojďte se na něj podívat s námi i vy!

Index Standard and Poor's 500 je uznáván jako jedno z hlavních měřítek síly americké ekonomiky. Index dosahuje průměrného ročního výnosu téměř 10 %, což povzbuzuje mnoho investorů. Investice do indexu S&P 500 je považována za vyjádření víry v americkou ekonomiku a úspěch.

Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):


Jedním z nejpopulárnějších investorů, kteří zbohatli na indexu S&P 500, je Warren Buffett, který začal investovat do amerických podniků již v 60. letech 20. století nákupem tehdy nově vytvořeného fondu, který sledoval chování akcií 500 velkých amerických společností. Buffett své rozhodnutí zdůvodnil vírou v "sílu" a "růst" americké ekonomiky jako té, která disponuje největším kapitálem a tzv. chytrými penězi. Akciový trh však provázejí emoce a index může zažívat i výkyvy. Proto se v průběhu let staly populárními finanční deriváty, jako jsou futures založené na ceně indexu S&P 500.

V tomto článku si popíšeme, co je vlastně index S&P 500, jak je konstruován a jak do indexu S&P 500 začít investovat.

Co je index S&P 500?

S&P 500 je index, který sleduje tržní kapitalizaci 500 předních amerických společností měřením hodnoty jejich akcií přijatých k veřejnému obchodování (free float). Index, jak jej známe dnes, byl vytvořen v roce 1957, ačkoli práce na tvorbě takového indexu pokračovaly i později.

Tržní kapitalizace každé společnosti se vypočítá vynásobením počtu akcií aktuální cenou akcií. Pokud má společnost v současnosti 5 milionů akcií v držení akcionářů a aktuální cena akcií je 400 USD, pak tržní kapitalizace (nebo hodnota) společnosti je 2 miliardy USD. Jednoduše řečeno, hodnota společnosti je 2 miliardy dolarů. Pokud tedy sečteme tržní kapitalizaci všech společností uvedených v tomto indexu, dostaneme jeho celkovou hodnotu.

Je však třeba vzít v potaz, že každá společnost v SP500 má svou specifickou váhu, získanou vydělením individuální tržní kapitalizace společnosti celkovou tržní kapitalizací S&P 500. Proto jsou to největší společnosti, které mají tzv. největší vliv na hodnotu a kotaci (cenu akcie) indexu.

Index S&P 500 a rozdělení sektorů společností:

 • Informační technologie: cca. 28 %
 • Zdravotní péče: cca. 13 %
 • Spotřební sektor: cca. 13 %
 • Finance: cca. 11,0 %
 • Komunikační služby: cca. 11 %
 • Průmysl: cca. 8 %
 • Běžné spotřební zboží: cca. 5,5 %
 • Energie: cca. 3 %
 • Nemovitosti: cca. 2,5 %
 • Materiály: cca. 2,5 %
 • Služby: cca. 2,5 %


Historie S&P 500

Historie indexu začala u Henryho Varnuma Poora, který v roce 1860 založil Poor's Publishing a vydal investorského průvodce železničním průmyslem, což byla v té době inovace (známý případ spekulativní bubliny na železniční společnosti). V roce 1923 začala Standard Statistics Company hodnotit hypoteční zástavní listy a vytvořila index, který zahrnoval 233 amerických společností a byl vypočítán každý týden. Společnost o 3 roky později vytvořila index 90 společností a začala zavádět denní kotace. V roce 1941 došlo k sjednocení Poor's Publishing se Standard Statistics - vzniklo tedy Standard & Poor's, dnes známé pod zkratkou S&P.

V pondělí 4. března 1957 byl index rozšířen o sledování výkonnosti 500 velkých amerických společností. Název byl změněn na S&P 500 Stock Composite Index. Společnosti jako AT&T, General Motors, Exxon Mobil, U.S Steel, General Electric a Ford Motor odpovídaly za sílu indexu v té době.

Jak S&P 500 funguje?

Stejně jako ostatní indexy spravované Standard and Poor’s jsou složky S&P 500 vybírány zvláštní komisí podle stanovených pravidel.

K posouzení hodnoty společnosti používá komise 8 základních kritérií: tržní kapitalizace, likvidita, sídlo, veřejné obchodování, Globální standardní průmyslové klasifikace (GICS) a zastoupení odvětví v ekonomice USA, ziskovost, doba veřejně obchodovatelná na burze, a představenstvo společnosti musí být veřejné.

Specifické požadavky jsou:

 • Tržní kapitalizace vyšší nebo rovna 13,1 miliard amerických dolarů.
 • Roční dolarová hodnota obchodovaná na tržní kapitalizaci upravená o počet duplikovaných akcií větší než 1,0.
 • Minimální měsíční objem obchodů 250 000 akcií v každém ze šesti měsíců předcházejících datu rozhodnutí výboru.
 • Veřejně uvedená na newyorské burze NYSE nebo NASDAQ a společnost by měla být původem z USA.

Pro index nejsou způsobilé:

 • Komanditní společnosti, hlavní komanditní společnosti, investiční fondy, chybějící OTC Bulletin Board, Uzavřené fondy, ETF, ETN, licenční fondy, sledovací akcie, preferované akcie, podílové fondy, akciové listy, konvertibilní dluhopisy, americké depozitní certifikáty a americké depozitní akcie.

Od roku 2017 se do indexu nepřidávají společnosti se dvěma nebo více třídami akcií (aktuálně kótované společnosti se dvěma třídami zahrnují Berkshire Hathaway a Alphabet). Index je čtvrtletně rekonstruován, aby zůstal spolehlivým ukazatelem růstu americké ekonomiky.

Long pozice na US500

Dlouhá pozice "BUY" je oblíbená zejména tehdy, když je na trhu dobrá nálada a investoři se cítí bezpečně, nebo když se objeví vnější okolnosti, které mohou na trh vrátit pozitivní náladu. Tehdy může být oživení obzvláště dynamické.

Pokud v takové situaci předpokládáme, že v americké ekonomice může dojít ke zlepšení nálady investorů po nějaké ekonomické nebo politické události, můžeme zaujmout dlouhou pozici na US500. Obvykle se investoři milující riziko velmi rychle vracejí ke svým investicím, jakmile se na trhu objeví pozitivní nálada. Americký akciový trh již mnohokrát prokázal, že se dokáže vzpamatovat i z těch největších výkyvů. Proto se na něm tak rychle objevují kupci.

Short pozice na US500

Krátká pozice "SELL" je obzvláště oblíbená, když na trhu panuje strach a nejistota nebo když existují vnější okolnosti, které by mohly způsobit návrat negativní nálady.

Pokud v takové situaci předpokládáte, že v ekonomice může dojít k prudkému zhoršení nálady investorů po nějakém ekonomickém nebo politickém oznámení, můžete zaujmout krátkou pozici na US500. Krátkou pozici můžete také zaujmout, pokud se domníváte, že se stav americké ekonomiky v nejbližší době zhorší. Tímto způsobem můžete rozehrát obchodní strategie pro konkrétní světové události, které mohou zvýšit volatilitu cen akcií, a nakonec i indexů.

Nejlepší čas na investování do S&P 500


Cena indexu S&P 500 má ve srovnání s NASDAQ tendenci nedělat příliš velké změny. Jedná se většinou o dobře známé velké společnosti jako Apple nebo Microsoft, takže volatilita není příliš vysoká, ale v obdobích paniky nebo nestabilních situací ve světě se investoři obvykle na nějakou dobu rozhodnou opustit riziková aktiva a obracejí se ke stabilnějším investicím, jako je zlato nebo hotovost. Takže i bezpečné indexy, jako je S&P500, mohou mít velké výprodeje o 10 a více procent. Růsty jsou klidnější než výprodeje. Když index roste a ekonomika je dobrá, ceny postupně rostou. To lze přičíst makroekonomickým faktorům, které způsobují návrat investorů k investicím.

V indexu Standard & Poor's jsou uvedeny největší a transparentní společnosti, které poskytují důležité produkty a řešení pro země po celém světě, jako jsou některé z největších bank (např. JP Morgan, Bank of America, Citi Group, BB&T, Bank of New York Mellon nebo Goldman Sachs), výrobců (např. Coca-Cola Company, Pfizer, Johnson & Johnson, Procter & Gamble) nebo dokonce technologických společností (např. Microsoft, Apple, AT&T, Visa, Nvidia).


Upozorňujeme, že předložené údaje se týkají údajů o výkonnosti v minulosti a nejsou proto spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Zdroj: XTB

Index SP500 má tendenci stoupat, když úrokové sazby zůstávají nízké. Velká část investorů pak hledá vysoké výnosy na rizikovém akciovém trhu. Akciový trh obvykle reaguje nervózně na zprávy o zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu. Navzdory vyšší volatilitě a riziku poskytuje NASDAQ obvykle vyšší výnosy než index S&P 500. Lze tedy říci, že někteří obchodníci na NASDAQ akceptují vyšší volatilitu na úkor potenciálně vyšších výnosů.

Zajímavý čas pro zahájení obchodování s indexem S&P 500 je, když největší společnosti v indexu zveřejňují své čtvrtletní nebo celoroční finanční výsledky a také světové události, které mohou způsobit vysokou volatilitu, jako jsou zasedání Fedu, velká politická setkání nebo různé vojenské krize.

Jak začít obchodovat S&P 500 (US500)?


Obchodování s indexem S&P 500 je k dispozici na obchodní platformě brokerů a můžete začít obchodovat s některými z největších amerických společností uzavřením transakcí CFD (contract for differences) na instrumentu US500 a využít plný potenciál pákového efektu. 

Obchodováním US500 můžete využít volatility trhu a otevírat pozice během velmi rychlých cenových pohybů. Pákový efekt je velmi rizikový a může znásobit vaše ztráty, ale zároveň může znásobit i zisky denního obchodníka. Obchodování s US500 je určeno aktivním obchodníkům, kteří nemají problém s volatilitou trhu.

Díky pákovému efektu 1:20 potřebujete k otevření pozice pouze 5 % marži. Investicí 1000 USD můžete otevřít pozici, která má hodnotu 20 000 USD. Vzhledem k pákovým nástrojům CFD s vysokou mírou rizika může být potenciální výnos z pozice také vysoký, ale v důsledku toho je možná vyšší i potenciální ztráta. Obchodování s US500 CFD dává obchodníkům možnost otevřít krátké a dlouhé pozice. Krátké pozice dávají obchodníkům příležitost dosáhnout zisku, když ceny emisí klesají.

Pokud si chcete vědět více o CFD a finanční páce, přečtěte si náš článek o finanční páce.

Jediné poplatky, které vám za takové obchodování vzniknou, jsou spready (rozdíl mezi nákupní cenou “ASK” a prodejní cenou “BID”) a swapové body. Spread je velmi malý a stojí pár centů v závislosti na velikosti vaší pozice. Swapové body jsou náklady, které broker vynakládá na financování pozic s pákovým efektem; swapy jsou účtovány denně do otevřené pozice na instrumentu US500.

Investice do S&P 500

Obchodování s pákovým efektem na indexy s sebou samozřejmě nese vysoké riziko, ale dobře zaujaté pozice mohou přinést velmi vysoké výnosy z takové investice. Společnosti, které debutují na indexu S&P 500, často zaznamenávají nárůsty, protože podílové fondy, které tento index sledují, musí kupovat jejich akcie.

Pro investory, kteří nejsou příliš aktivní a preferují pouze pasivní investice do 500 největších amerických společností, tak jsou vhodnou volbou ETF s expozicí indexu S&P 500, jako jsou:

 • Accumulating ETF iShares Core S&P 500 CSPX.UK
 • Distributing ETF iShares IDUS.UK 
 • SPDR S&P 500 ETF SPY5.UK
 • Beta ETF S&P 500 ETF BSPXPL.PL

Můžete také investovat do ETF v konkrétních odvětvích S&P 500, jako jsou:

 • Komunikační sektor ETF S&P 500 iShares IUCM.UK
 • Spotřebitelský diskreční ETF S&P 500 iShares IUCD.UK
 • Energetický sektor S&P 500 ETF iShares IUES.UK
 • Finanční sektor S&P 500 ETF iShares 
 • Sektor informačních technologií S&P 500 ETF iShares QDVE.DE
 • Utilities ETF S&P 500 iShares IUUS.UK ETF

Více o investování do ETF se dozvíte na našem seriálu zde.

Brokerské společnosti nabízejí také akcie společností kotovaných na indexu S&P 500 včetně Apple (AAPL.US), Microsoft (MSFT.US), Amazon (AMZN.US) nebo Berkshire Hathaway (BRKA.US) a mnoha dalších technologických společností.

Index S&P 500 - Obchodní hodiny

Jak je to s dostupnými hodinami obchodování S&P 500 (US500)? Tyto informace jsou důležité zejména pro denní obchodníky.


Obchodování s US500 není dostupné během víkendů. Cena US500 je v době, kdy je trh zavřený, statická. Ve všech ostatních časech ceny neustále kolísají.

Samozřejmě, že nejlepší doba pro zahájení aktivního obchodování s indexem S&P 500 je v období velmi vysoké volatility, kdy investoři pociťují extrémní emoce a na trh přichází vysoký počet obchodů. Když je na trhu strach nebo chamtivost, objem indexu se zvyšuje. Tato situace je velkou příležitostí pro aktivní obchodníky se sklonem k riziku, kteří využívají finanční páku k vybírání zisků z dlouhých, ale i krátkých pozic.

Článek vznikl ve spolupráci se společností XTB

Zdroj: Reuters, ČTK, XTB, MT4, xStation, Bloomberg

Klíčová slova: Obchodní strategie | Finance | Nasdaq | USA | Apple | New York | ETF | Investiční fondy | Podílové fondy | Rizika | Spready | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Ask | Beta | Bid | Bloomberg | Broker | CFD | Stock | Certifikáty | Dlouhá pozice | Ekonomika | Finanční deriváty | Futures | Investice | Investování | Kotace | Krátká pozice | Likvidita | Long | Long pozice | MT4 | NYSE | OTC | Opce | Pozice | Pákový efekt | Riziko | S&P 500 | Short | Short pozice | Spread | Standard and Poor's | Trading | Tržní kapitalizace | Ukazatel | Volatilita | Výnos | Warren Buffett | Zlato | Úrokové sazby | Analytici | Riziková aktiva | Deriváty | USD | Dluhopisy | Obchodování | Goldman Sachs | Objem obchodů | Bank of America | XTB | Indexy | Investoři | Exchange Traded Funds | Exxon Mobil | Finanční sektor | Zasedání Fedu | Berkshire Hathaway | Výsledky | Chamtivost | Strach | Emoce | Obchodovat | Financování | Investovat | Obchodníci | Index | Brokerské společnosti | Cena | Cena akcií | Exchange | Finanční nástroje | Fondy | Graf | Index S&P 500 | Investiční | JP Morgan | Nemovitosti | Pro investory | Reuters | SP500 | Světové události | Trh | Volatility | Zprávy | Zisky | Buffett | Buy | Free float | ROCE | Sell | Vybírání zisků | Komise | Contract | Burze | Bank of New York Mellon | Microsoft | Úspěch | Vývoj akciového indexu | Dlouhé pozice | Energie | Futures kontrakty | Swapy | Standard & Poor's | Vývoj akciového indexu S&P 500 | Miliardy dolarů | Citi | S&P | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Nejistota | Kapitalizace | Poplatky | Exxon | General Electric | Krize | Výnosy | Alphabet | xStation | ČTK | Aktuální cena | Tržní kapitalizace společnosti | Americký akciový trh | Začít investovat | Investování do ETF | Akcie společnosti | Stav americké ekonomiky | Začít obchodovat | ETF S&P 500 | Aktuální cena akcií | AMZN | US500 | iShares | Objem | MSFT | Pfizer | Vysoké riziko | Počet obchodů | Amazon | Miliardy | Průmysl | Na burze | Visa | General Motors | Dobrá nálada | Nálada | Kontrakty | Ford Motor | Zahájení obchodování | Investice do S&P 500 | AAPL | AT&T | Ztráta | Ziskovost | Inovace | Hodnota společnosti | Zlepšení nálady | Situace | Zlepšení | Americké ekonomiky | Vývoj | Výkyvy | Historie | Hotovost | Zdraví ekonomiky | Růst | Vyšší výnosy | Potenciál | Viry | Ekonomiky | Práce | Swapové body | Údaje | Procter & Gamble | S&P500 | Pasivní investice | ETN | Dosáhnout zisku | Volatility trhu | AMZN.US | Kupci | Citi Group | Představenstvo | Johnson & Johnson | Ceny | Politické události | Obchodní hodiny | Coca-Cola | Nvidia | Energetický sektor | AAPL.US | Zdravotní péče | Finanční výsledky | MSFT.US | Microsoft (MSFT.US) | Apple (AAPL.US) | Odvětví v ekonomice | Příležitosti | Technologie | Coca-Cola Company | Odvětví | Otevřené pozice | Chování | Společnosti | Gamble | Zhoršení nálady | Amazon (AMZN.US) | Společnost | | Miliardy USD | S&P 500 ETF | Spotřební zboží | Představenstvo společnosti | Investovat do ETF | GICS | Pozitivní nálada | iShares Core S&P 500 | Výprodeje | SPDR S&P 500 ETF | ETF (Exchange Traded Funds) | Hypoteční zástavní listy | Zástavní listy | Vice | Transparentní | SPY5 | SPY5.UK | Core S&P 500 | CSPX.UK | CSPX | Cena indexu | Cena indexu S&P 500 | ProCent | Velké změny | Barometr | W1 | Berkshire | S&P 500 (US500) | Kompletní průvodce | Obchodování s indexem | Obchodování s pákovým efektem | Výkonnosti amerického akciového trhu | Statistics | Vysoké výnosy | Oznámení | Index Standard and Poor's 500 | Standard and Poor's 500 | Co je index S&P 500? | Index S&P 500 a rozdělení sektorů | Historie S&P 500 | S&P 500 Stock Composite Index | S&P 500 Stock | Stock Composite Index | U.S Steel | Jak S&P 500 funguje? | Globální standardní průmyslové klasifikace | Odvětví v ekonomice USA | Zastoupení odvětví | Komanditní společnosti | Hlavní komanditní společnosti | OTC Bulletin Board | Uzavřené fondy | Licenční fondy | Sledovací akcie | Preferované akcie | Konvertibilní dluhopisy | Americké depozitní certifikáty | Depozitní certifikáty | Americké depozitní akcie | Depozitní akcie | Long pozice na US500 | Pozice na US500 | Short pozice na US500 | Investování do S&P 500 | Nejlepší čas na investování do S&P 500 | Nejlepší čas na investování | Čas na investování | Cena indexu S&P | Bezpečné indexy | Ekonomika je dobrá | BB&T | Obchodování s indexem S&P 500 | Největší společnosti | Největší společnosti v indexu | Společnosti v indexu | Jak začít obchodovat S&P 500 (US500)? | Jak začít obchodovat S&P 500 | Obchodovat S&P 500 (US500) | Obchodovat S&P 500 | Obchodování s indexem S&P | Velmi vysoké výnosy | Accumulating ETF iShares Core S&P 500 CSPX.UK | S&P 500 CSPX.UK | Distributing ETF iShares IDUS.UK | IDUS.UK | IDUS | ETF iShares IDUS.UK | ETF iShares Core S&P 500 CSPX.UK | SPDR S&P 500 ETF SPY5.UK | ETF SPY5.UK | Beta ETF S&P 500 ETF BSPXPL.PL | BSPXPL.PL | BSPXPL | ETF BSPXPL.PL | Komunikační sektor ETF | ETF S&P 500 iShares IUCM.UK | ETF S&P 500 iShares IUCM | IUCM.UK | IUCM | Energetický sektor S&P 500 | Finanční sektor S&P 500 | Sektor informačních technologií S&P 500 | Sektor informačních technologií | Utilities ETF S&P 500 | Utilities ETF | IUUS.UK | IUUS.UK ETF | QDVE.DE | QDVE | IUES.UK | IUES | IUCD.UK | IUCD | iShares IUCD.UK | iShares IUCM.UK | iShares IUES.UK | S&P 500 ETF iShares | iShares QDVE.DE | iShares IUUS.UK ETF | iShares IUUS.UK | BRKA.US | BRKA | Berkshire Hathaway (BRKA.US) | Index S&P 500 - Obchodní hodiny | Obchodování s US500 | Zahájení aktivního obchodování | Průvodce pro investování | Investice do indexu S&P 500 | Investice do indexu S&P | Spotřební sektor | Komunikační služby | Běžné spotřební zboží | Materiály | Služby | Barometr výkonnosti | Transparentní společnosti | Nálady investorů | US500 CFD | Poor's Publishing | Standard Statistics | Vojenské krize | IUUS | Cena US500 |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\akciove-indexy-25032024-uvod.png
  Charakteristika a vlastnosti akciových indexů
  Pojďme se ponořit do fascinujícího světa akciových indexů, které jsou ztělesněním ekonomické dynamiky a obchodního ducha. Nejedná se jen o suchá čísla na obrazovkách obchodníků, nýbrž o živé organismy představující pulzující srdce finančních trhů. Čím jsou tedy akciové indexy tak zvláštní?
  C:\fakepath\indexy-06032024.jpg
  Mistrovství v obchodování akciových indexů: Klíčové strategie a přístupy
  Při pohledu na mozaiku finančních trhů by mohly akciové indexy zaujmout zvláštní místo. Nejen že odrážejí zdraví ekonomiky a sílu podnikatelského ducha, ale také nabízejí unikátní příležitosti pro tradery. V dnešní době, kdy se trhy neustále vyvíjejí a přizpůsobují novým výzvám, se obchodování akciových indexů jeví jako klíčová dovednost pro každého tradera, nehledě na jeho obchodní styl.
  C:\fakepath\indexy-05032024-2.jpg
  Obchodujeme akciové indexy - průvodce pro začátečníky
  Akciové trhy slouží globálním finančním trhům k mnoha účelům. Obecně pomáhají investorům posoudit stav trhů a porovnat návratnost konkrétních investic. Brokerské firmy a burzy rovněž nabízejí finanční nástroje, které odrážejí cenové pohyby určitých referenčních hodnot vlastního kapitálu. Díky tomu jsou indexy rozhodující nejen kvůli jejich informační roli, ale také díky jejich investičním účelům. V tomto článku si vysvětlíme, co jsou akciové indexy a jak je můžete využít při investování na akciovém trhu.
  C:\fakepath\indexy-21022024-uvod.jpg
  Akciové indexy: Obchodování burzovních indexů
  Akciový index (burzovní index) měří celkovou cenovou výkonnost skupiny akcií, obvykle za konkrétní zemi. Například DE30 (německý index DAX) je akciový index obsahující 30 společností zalistovaných na německé burze. Akciové indexy reprezentují celý akciový trh a zaznamenávají tržní změny v čase.
  C:\fakepath\0f943eaf-forex.jpg
  Forex slovník pojmů
  Forex slovník pojmů na portálu FXstreet.cz patří k těm nejrozsáhlejším slovníkům v oblasti tradingu v českém a slovenském jazyce. Obsahuje 3000 pojmů.

Čtěte více

 • Akciové indexy: Obchodování burzovních indexů
  Akciový index (burzovní index) měří celkovou cenovou výkonnost skupiny akcií, obvykle za konkrétní zemi. Například DE30 (německý index DAX) je akciový index obsahující 30 společností zalistovaných na německé burze. Akciové indexy reprezentují celý akciový trh a zaznamenávají tržní změny v čase.
 • Charakteristika a vlastnosti akciových indexů
  Pojďme se ponořit do fascinujícího světa akciových indexů, které jsou ztělesněním ekonomické dynamiky a obchodního ducha. Nejedná se jen o suchá čísla na obrazovkách obchodníků, nýbrž o živé organismy představující pulzující srdce finančních trhů. Čím jsou tedy akciové indexy tak zvláštní?
 • Index VIX: Jak vydělávat na burzovním strachu
  Index volatility CBOE - známější jako VIX - je index, který v reálném čase sleduje očekávání trhu ohledně změn indexu S&P 500 (SPX). Je důležitým měřítkem tržního rizika, napětí a sentimentu, proto se často označuje jako "index strachu". Měří rozkolísanost na finančních trzích.
 • Mistrovství v obchodování akciových indexů: Klíčové strategie a přístupy
  Při pohledu na mozaiku finančních trhů by mohly akciové indexy zaujmout zvláštní místo. Nejen že odrážejí zdraví ekonomiky a sílu podnikatelského ducha, ale také nabízejí unikátní příležitosti pro tradery. V dnešní době, kdy se trhy neustále vyvíjejí a přizpůsobují novým výzvám, se obchodování akciových indexů jeví jako klíčová dovednost pro každého tradera, nehledě na jeho obchodní styl.
 • Obchodujeme akciové indexy - průvodce pro začátečníky
  Akciové trhy slouží globálním finančním trhům k mnoha účelům. Obecně pomáhají investorům posoudit stav trhů a porovnat návratnost konkrétních investic. Brokerské firmy a burzy rovněž nabízejí finanční nástroje, které odrážejí cenové pohyby určitých referenčních hodnot vlastního kapitálu. Díky tomu jsou indexy rozhodující nejen kvůli jejich informační roli, ale také díky jejich investičním účelům. V tomto článku si vysvětlíme, co jsou akciové indexy a jak je můžete využít při investování na akciovém trhu.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank