Dividendy: Evropské dividendové akcie (6. díl)
Dobré dividendové akcie nejsou jenom ve Spojených státech amerických, i v Evropě je celé množství zajímavých dividendových akcií, včetně České republiky.
Evropské vs. americké dividendové akcie
Evropské dividendové akcie mají od těch amerických určité odlišnosti, které je dobré znát. V dnešním díle se o evropských dividendových akciích dozvíte podrobněji, dozvíte se, jaké mají výhody a nevýhody, čím se evropské dividendové akcie liší od těch amerických a jako vždy vám uvedu i několik konkrétních příkladů.
Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE, na YouTube ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.
Výhody evropských dividendových akcií
Pro nás, investory z Evropy, mohou mít evropské dividendové akcie hned několik výhod.
Výhoda #1: Hodně společností budete znát a s jejich produkty či službami budete mít osobní zkušenost
Řada investorů preferuje kupovat akcie společností, které znají. V seznamu evropských dividendových akcií najdete řadu u nás známých značek, jako jsou třeba Allianz, Nestlé, Unilever či farmaceutické společnosti Sanofi a Novartis.
Výhoda #2 – Diverzifikace portfolia
I když máte v portfoliu americké akcie, tak evropské akcie mohou sloužit jako zajímavá geografická diverzifikace vašeho portfolia.
Výhoda #3 – Měnové výhody
Pokud žijete v České republice a budete mít české dividendové akcie, dividendu dostanete v českých korunách. Vyhnete se tak měnovým rizikům, která vás budou provázet, pokud byste dostávali dividendu například v amerických dolarech.
Stejně tak pokud dostanete dividendu například v eurech, můžete eura využít na úhradu nákladů při vaší dovolené v Evropě.
Výhoda #4 - Vyšší dividendový výnos
Evropské dividendové akcie obecně nabízejí vyšší dividendový výnos než jejich americké protějšky.
Průměrný dividendový výnos akcií zahrnutých v evropském indexu STOXX Europe 600 se pohybuje kolem 3 %, zatímco průměrný dividendový výnos akcií zahrnutých v americkém indexu S&P 500 se pohybuje kolem 1,37 %.
Vyšší dividendové výnosy ale nejsou všechno, je dobré znát i rizika a nevýhody.
Nevýhody a specifika evropských dividendových akcií
Nic ve světě investic nemá jenom výhody, a i evropské dividendové akcie mají své nevýhody a specifika.
Nevýhoda #1 – Daně z dividend
Americké dividendy se aktuálně daní sazbou 15 %, což znamená, že z 1 dolaru dividendy dostanete po zdanění 0,85 dolarů.
V Evropě není systém zdanění dividend jednotný. Každá evropská země má své vlastní sazby daně z dividend a některé země, jako například Francie, Německo či Švýcarsko, mají daň z dividend dost vysokou. Jednou z výjimek je Česká republika, kde máme stále velmi příznivou daň z dividend ve výši 15 %.
Vysoká daň vám logicky ukousne část dividendového výnosu, což je vidět na následujícím obrázku. Na tom je pro porovnání uvedená stejná výše dividendy s různými sazbami daně, konkrétně daně z dividend v USA, Francii, Německu, Švýcarsku a v České republice.
Z tisícovky vám tak zbyde nejvíce peněz u amerických a českých akcií, zatímco ve Francii či Švýcarsku vám zbyde o dost méně.
Rada: Než koupíte dividendové akcie z nějaké evropské země, rozhodně se ujistěte, jaká je aktuální výše daně z dividend a porovnejte si, zda pro vás není výhodnější koupit si dividendové akcie ze země, která má daň z dividend nižší.
Nevýhoda #2 – Nižší frekvence výplaty dividend
Zatímco americké akcie vyplácí dividendy kvartálně, některé dokonce i měsíčně, v Evropě je standardem výplata dividend jednou ročně, zpravidla v prvním pololetí.
Roční výplata dividend nemusí být nutně nevýhoda. Na druhou stranu rok je velmi dlouhá doba, kdy se může stát řada nečekaných věcí, které mohou dividendu ohrozit.
Jako příklad nám může posloužit francouzská společnost AXA, která byla v roce 2020 nucena snížit dividendu o 50 %. AXA dividendu nesnížila z důvodu špatných finančních výsledků, ale v důsledku probíhající pandemie koronaviru. AXA jakožto nadnárodní pojišťovna podléhá přísným pravidlům a dohledu, regulátor na jaře 2020 nařídil všem francouzským pojišťovnám, že musí snížit dividendy a ušetřené peníze přesunout do rezerv na pokrytí případných škod způsobených koronavirem.
Akcionáři, kteří tak na jaře 2020 čekali na svou roční dividendu ve výši 1,43 EUR na akcii, tak dostali pouze 0,73 EUR na akcii.
Zdroj: https://www.reuters.com/article/business/healthcare-pharmaceuticals/insurer-axa-to-cut-proposed-dividend-payout-idUSFWN2DF0S7/
Nevýhoda #3 – Pokles ceny akcie po Ex-Dividend Date
Ve 3. díle našeho seriálu jsme probírali časové pojmy důležité pro dividendové investování.
Jednou z nejdůležitějších událostí je tzv. Ex-Dividend Date, nazývaný také „Ex-DIV date“ date, což je den, kdy se daná akcie obchoduje na burze bez nároku na nejbližší dividendu.
Americké akcie obecně na Ex-Dividend Date reagují spíše menším nebo žádným poklesem, to ovšem neplatí pro evropské akcie. Ty na Ex-Dividend Date obvykle reagují velkým poklesem, ten bývá zhruba v takové výši, jako je výše dividendy.
Hodnota vašeho portfolia se tak skokově sníží a budete muset čekat několik týdnů, často i měsíců, než cena akcií opět vyroste na hodnoty před Ex-Dividend Date.
Pokles ceny akcie v Ex-Dividend hezky ilustruje graf akcií Komerční banky, jejíž akcie se na pražské burze obchodují pod tickerem KOMB.PR.
Kde najít evropské dividendové akcie
Pokud zadáte do vyhledávače „European dividend stocks“, vyjede vám řada seznamů.
Já osobně mám ráda akcie, které jsou zahrnuté ve významných indexech, protože „domácí cvičení“ s výběrem akcie podle přísných kritérií a fundamentální analýzou udělá poskytovatel indexu, který akcii do daného indexu zahrne.
Pro dnešní článek uvedu dva indexy, které sledují evropské dividendové akcie.
MSCI Europe High Dividend Yield Index
Tento index obsahuje „large“ a „mid-cap“ akcie (tedy akcie s tržní kapitalizací nad 2 miliardy EUR) z 15 evropských zemí, které mají vysoký, ale zároveň stabilní dividendový výnos.
Top 10 akcií zahrnutých v tomto indexu je uvedeno v následující tabulce:
Zdroj dat a obrázku: https://www.msci.com/documents/10199/1fb4e00e-a3e3-4739-ac45-b4a4ab63796c
Morningstar Eurozone Dividend Yield Focus Index
Tento index od společnosti Morningstar obsahuje akcie kvalitních, finančně silných společností, které vyplácí zajímavý dividendový výnos.
Top 10 akcií zahrnutých v tomto indexu je uvedeno v následující tabulce:
Zdroj: https://indexes.morningstar.com/indexes/details/morningstar-eurozone-dividend-yield-focus-FS0000DK0I?currency=EUR&variant=TR&tab=holdings
Jak jsme na tom v České republice?
Na Burze cenných papírů Praha se bohužel moc českých akcií neobchoduje. Z hlediska dividendového výnosu se dá ale říci, že kvalita převažuje nad kvantitou.
V tabulce níže uvádím pět akcií obchodovaných na tzv. Prime Market a aktuální výši dividendového výnosu podle dat ze serveru Yahoo Finance:
Dividendové výnosy českých akcií rozhodně nejsou špatné a pokud navíc zohledníme 15% daň z dividend, nemáme zde v Praze vůbec špatné dividendové příležitosti.
Jak vybírat evropské dividendové akcie
Při výběru jakýchkoli dividendových akcií je důležité zohlednit mnoho faktorů: finanční zdraví společnosti, stabilitu výplat dividend a potenciál růstu dividend.
Bez analýzy se proto neobejdete. Dobrá zpráva je, že pro analýzu evropských akcií můžete použít stejné parametry a finanční ukazatele, o kterých jsem psala ve 4. díle tohoto seriálu.
Závěrem a co nás čeká v příštím díle
Pokud chcete mít ve svém portfoliu dividendové akcie, rozhodně není nutné omezovat se jenom na americké akcie, i evropské a české akcie nabízí řadu zajímavých příležitostí.
Každý kontinent a země má svá specifika, a ta je nutná při výběru akcií brát v potaz. Doufám, že dnešní díl vám zase o něco rozšířil obzory v dividendovém investování a poodhalil, na co si dát při výběru evropských akcií pozor.
Dosud jsem psala pouze o jednotlivých dividendových akciích. Pokud ale nemáte čas nebo chuť vybírat jednotlivé dividendové akcie, máte k dispozici alternativu: dividendové ETF neboli Exchange Traded Funds, kterým bude věnován příští díl.
Marika Čupa pro portál FXstreet.cz
Upozornění: Toto není investiční doporučení
Záměrem tohoto článku je vzdělávání. Tento článek není investiční doporučení, abyste koupili nebo prodali nějaké instrumenty. Vždy se rozhodujte na základě vašeho vlastního úsudku a vašeho investičního stylu.
Zdroje použité pro dnešní díl:
- https://indexes.morningstar.com/indexes/details/morningstar-eurozone-dividend-yield-focus-FS0000DK0I?currency=EUR&variant=TR&tab=overview
- https://www.morningstar.co.uk/uk/news/249634/europes-highest-yielding-dividend-stocks.aspx
- https://www.morningstar.co.uk/uk/news/246931/best-performing-eurozone-dividend-stocks-for-the-month.aspx
- https://taxsummaries.pwc.com/germany/individual/income-determination
- https://www.msci.com/documents/10199/1fb4e00e-a3e3-4739-ac45-b4a4ab63796c
- https://www.stoxx.com/document/Bookmarks/CurrentFactsheets/SXQD50GR.pdf
- https://www.axa.com/en/investor/dividends
- https://www.spglobal.com/spdji/en/indices/dividends-factors/sp-euro-high-yield-dividend-aristocrats/#overview
- https://www.ssga.com/dk/en_gb/institutional/etfs/funds/spdr-sp-euro-dividend-aristocrats-ucits-etf-dist-spyw-gy
- https://www.pse.cz/udaje-o-trhu/akcie/prime-market
Související články
Čtěte více
-
Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle. -
Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
Lidé investují proto, že chtějí zhodnotit své peníze, ale řada investorů mívá často nepřiměřená očekávání o tom, kolik se na akciovém trhu dá vydělat. Nejlepší představu o průměrném výdělku na akciovém trhu nám poskytnou informace o výkonu akciových indexů. V dnešním posledním díle našeho seriálu se dozvíte, kolik je průměrný výkon amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 a zda se dá více vydělat investováním do indexu S&P 500 nebo do indexu Nasdaq 100. -
Akcie: Psychologie – klíčový faktor úspěchu v investování (díl 9.)
Říká se, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným investorem je v jejich psychologii a myšlení, nikoliv v jejich investiční strategii. Největším nepřítelem investorů není trh, ale oni sami. Dnešní díl našeho seriálu proto budeme věnovat psychologii investování, která má velký vliv na to, zda budete v investování vítěz nebo looser. -
Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky. -
Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte. -
Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company. -
Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem. -
Dividendy: Časové pojmy důležité pro dividendové investování (3. díl)
Každý dividendový investor by měl znát určitá data a časové pojmy, které jsou pro dividendy specifické. Neznalost vás totiž může stát peníze. V dnešním díle vám proto vysvětlíme čtyři základní data a časové pojmy, které jsou důležité a běžně používané ve světě dividendového investování: Declaration Date, Ex-Dividend Date, Record Date a Pay Date a vše si ukážeme na příkladu akcií společnosti Coca-Cola. -
Dividendy: Dividendové ETF (7. díl)
Pro investory, kteří chtějí investovat do dividendových akcií, ale nemají čas nebo chuť vybírat jednotlivé dividendové akcie, existuje zajímavá alternativa, a to dividendové ETF neboli Exchange Traded Fund. V dnešním díle se dozvíte, jaké existují druhy dividendových ETF, jaké mají výhody a nevýhody a jak funguje u dividendových ETF výplata dividend investorům. -
Dividendy: Dividendoví aristokrati (5. díl)
Řada společností si zakládá na tom, že jsou dlouhodobě atraktivní pro dividendové investory. Mezi těmito společnostmi existuje elitní skupina dividendových akcií, které se nazývají dividendoví aristokrati. -
Dividendy: Jaké druhy dividend společnosti vyplácí? (2. díl)
V minulém díle jsme uváděli, že dividenda je podíl akcionáře na zisku společnosti, dividend ale existuje více druhů. V dnešním díle probereme jednotlivé druhy dividend a uvedeme vám, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Kromě toho se také dozvíte, které typy společností vyplácejí dividendy a proč. -
Dividendy: Které důležité finanční ukazatele sledovat (4. díl)
Při nákupu jakékoli akcie, nejen dividendové, se řada investorů zaměřuje na různé finanční ukazatele. Kromě ukazatelů, které jsme si vysvětlili v seriálu o investování do akcií, se dividendoví investoři zaměřují na další typy ukazatelů. -
Dividendy: Úvod do světa dividendového investování (1. díl)
Dividendové investování je styl investování, při kterém se investor zaměřuje na nákup akcií společností, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, tedy podíly na zisku. -
Nastal konečně čas na nákup akcií?
Letošní rok na akciových trzích rozhodně není nudný. Výpadky v dodavatelských řetězcích, vysoké ceny ropy a dalších komodit, desítky let nevídaná inflace, kterou se centrální banky zatím marně snaží dostat pod kontrolu, zvyšování úrokových sazeb v bezprecedentním tempu, a válka na Ukrajině. To vše je zcela ojedinělý mix velkých událostí, který akciové trhy rozhodně nenechal v klidu. -
Top 3 akcie populárních platforem vhodné nejen pro mladé investory
Postupný přesun do virtuálního světa vytváří pro investory zajímavou příležitost svézt se na popularitě jednotlivých platforem. V tomto článku se proto podíváme na akcie společností, které budou určitě znát především mladší generace. Tyto společnosti totiž očekávají v nadcházejících dvou letech skokový růst tržeb, což díky rostoucí popularitě může opravdu nastat. Vysoká očekávání investorů podepisují také analytici z Wall Street, kteří predikují cenový růst právě u těchto tří akcií. -
TOP 3 dividendoví králové, kteří výrazně obohatí vaše portfolio
Dividendové akcie jsou mezi investory oblíbené především díky jejich schopnosti generovat pasivní příjem. Samozřejmě i u těchto akcií může vzniknout jak kapitálový výnos, tak i ztráta, které jsou způsobeny poklesem nebo růstem ceny akcií. -
TOP 3 největší investoři světa – BlackRock, Vanguard a State Street
Každý investor sní o tom, že jednoho dne bude vlastnit takové portfolio akcií, ve kterém bude téměř nemožné prodělat peníze. Pokud je toto i vaším snem, můžete se inspirovat těmito třemi giganty, kteří vlastní podíl téměř ve všech akciových společnostech, na které si vzpomenete. -
TOP 3 technologické akcie v korekci. Jedná se o nejlepší ceny v tomto roce?
Bez technických korekcí a občasných cenových propadů by nebylo možné, aby akciové trhy rostly. Jedná se o jejich přirozené chování, které investoři využívají k dokupování akcií za lepší cenu. Takzvaná strategie buy the dip právě počítá s nákupy cenových propadů, což může být v současné době jedna z hojně využívaných strategií mnoha investorů. Známé akcie technologických společností, na které se v tomto článku podíváme, se nacházejí v cenové korekci, ale disponují vysokými očekáváními od analytiků z Wall Street. Pojďme se tedy z blízka podívat na jejich technickou a fundamentální analýzu.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |