Neděle 03. prosinec 2023 01:51
reklama
Purple Jak na hedging v praxi
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Instaforex ebook

Co se můžeme naučit z historie výkonnosti indexu S&P 500

Napsal:   Sekce: Akcie

Investoři rádi hledí do budoucna a snaží se odhadnout, kam se trhy vydají a která akcie bude příští Nvidia, která jenom za letošní rok 2023 nadělila investorům výnos skoro 340 %. Někdy ale není od věci podívat se do historie a podívat se třeba na to, jak si vedl americký akciový index S&P 500. Historická data nám prozradí velmi zajímavé věci, které mohou zejména méně zkušeným investorům pomoci v jejich vlastním investování.Index S&P 500

Akciový index S&P 500, neboli Standard & Poor's 500, je jedním z nejsledovanějších akciových indexů na celém světě. Tento akciový index měří výkonnost akcií 500 největších amerických společností a jeho důležitá role je v tom, že je obecně vnímaný jako barometr amerického akciového trhu.


Je historie v investování důležitá?

Nejen v investování platí, že z historie se můžeme často poučit. Jak řekl známý americký ekonom John Kenneth Galbraith: „Problém moderní ekonomie není selhání znalosti ekonomie, je to selhání znalosti historie.“

Pokud se podíváme blíže na historickou výkonnost akciového indexu S&P 500, můžeme zjistit zajímavé věci, které zejména méně zkušeným investorům mohou pomoci v jejich vlastním investování. A zkušeným investorům mohou dát data zase o něco větší kontext, který je pro investování tak důležitý.


Jak může historická výkonnost indexu S&P 500 pomoci investorům

Pokud si kladete otázku, jak může historická výkonnost indexu S&P 500 pomoci investorům, tak mě napadá hned několik příkladů.


#1 - Získáte lepší představu o výnosech a propadech

Analýzou historie získáte dobrou představu, jaké jsou průměrné výnosy amerického akciového trhu, ale i průměrné propady trhu směrem dolů.

Díky tomu si můžete lépe představit riziko, které je s investováním do akcií a akciového trhu nedílně spjato a vykalibrovat si, kolik se dá na akciovém trhu průměrně vydělat.


#2 - V dlouhodobém horizontu jsou akciové trhy rostoucí

Historická výkonnost S&P 500 ukazuje, že i přes krátkodobé výkyvy a někdy i přes velké propady je akciový trh v dlouhodobém horizontu rostoucí, což je dobrá zpráva pro dlouhodobě orientované investory.


#3 - Trh se pohybuje v cyklech

Stačí jeden pohled na tabulku s ročními výsledky indexu, kterou uvádím níže, a každému je jasné, že akciový trh se pohybuje v cyklech: dobré roky střídají špatné roky a naopak.

I toto jsou dobré zprávy pro dlouhodobě orientované investory, neboť i na akciovém trhu platí, že každá bouře se dříve či později přežene a po špatném roce dříve či později přijdou zase dobré roky.


#4 - Reakce na různé události

Pokud se podíváte, jak akciový trh v minulosti reagoval na různé negativní či katastrofické události, jako jsou hospodářské krize, teroristické útoky, politické události či změny v měnové politice amerického FEDu, může vám to pomoci lépe se připravit na to, že trh může trh reagovat podobně na jiné, nové nečekané a negativní události, které se stanou v budoucnu.


Jak si vedl akciový index S&P 500 za posledních skoro 100 let?

Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, jak si index vedl za období od roku 1928 do roku 2022. Zeleně označené roky jsou roky, které daný rok akciový index uzavřel se ziskem, červeně označené roky jsou roky, které daný rok akciový index uzavřel se ztrátou.


Popis obrázku: Průměrná roční výkonnost indexu S&P 500 za období od roku 1928 do roku 2022.

Další obrázek nám zobrazuje graf indexu S&P 500 za období od roku 1929 do současnosti (zdroj: Yahoo Finance).Jedná se celkový roční výkon

Zásadní je zmínit, že čísla uvedená v tabulce představují celkový roční výkon indexu, tj. výkon trhu ke konci daného kalendářního roku.

Trh nikdy není konstantní po celý rok a pohyby akcií bývají v průběhu roku docela divoké. Takže se vám snadno může stát, že za první pololetní trh udělal krásné zisky, které v druhém pololetí během pár týdnů vymaže. Nebo naopak, první část roku trh klesá a vše vypadá černě, pak trh vyrazí směrem nahoru, ztráty vymaže a rok uzavře se ziskem.

Také je důležité mít na paměti, že historická výkonnost není zárukou budoucího vývoje trhu, na akciovém trhu není nic jisté. Pokud investujete aktivně do jednotlivých akcií, a ne do akciového indexu, vaše výsledky mohou být, a pravděpodobně budou, zcela jiné – mohou být zásadně lepší, ale i horší podle toho, jak dobře akcie do svého portfolia vyberete.

Co z tabulky a výkonnosti indexu S&P 500 vyplývá?

Pokud se blíže podíváme na čísla v tabulce, můžeme zjistit hned několik zajímavých informací.

#1 – Průměrná výkonnost akciového trhu

Průměrná výkonnost za posledních 10 let, tedy od roku 2013 do 2022 byla 11,56 %.

Průměrná výkonnost za posledních 20 let, tedy od roku 2003 do 2022 byla 9,11 %. Zde je důležité si uvědomit, že do tohoto období spadl rok 2008, kdy si index připsal roční ztrátu -38,49%, která byla za dlouhá desetiletí rekordní, podobně velkou ztrátu si index připsal naposledy v roce 1937 (-38,59 %).

Průměrná výkonnost za posledních 30 let, tedy od roku 1993 do 2022 byla 9,09 %. Do této periody spadl nejen velmi špatný rok 2008, ale i tzv. dot-com krize v letech 2000 až 2002, kdy si trh připsal ztráty hned tři roky po sobě, což rozhodně není běžná událost.

Historická výkonnost za celé období od roku 1929 do roku 2022 je 7,69 %.

#2 – Počet dobrých let a špatných let

Na první pohled je z tabulky zřejmé, že zelených, tedy ziskových let, je o dost více, než červených záporných let.

Z celkového počtu 95 let bylo 62 let ziskových a 33 let ztrátových. Pokud tedy trh zaznamenal ztrátový rok a vy si děláte starosti, je poměrně velká šance, že v dalších letech trh zase poroste.

#3 – Více ztrátových let po sobě je spíše výjimka

I zde je na první pohled do tabulky zřejmé, že málokdy následuje více červených ztrátových let po sobě. Oproti tomu zisková období mají tendenci trvat déle, minimálně dva roky, často však i více let.

Investoři se často obávají ztrát, pojďme se proto podívat na období, kdy následovalo více ztrátových let po sobě. Nejhorší období v historii byly 4 ztrátové roky po sobě, a to v době velké deprese od roku 1929 do roku 1932.

Od té doby ale byla pouze tři období, kdy si akciový index připsal tři ztrátové roky po sobě:

-         V letech 1939, 1940 a 1941, tedy v období II. světové války

-         V letech 1946, 1947 a 1948, tedy v období po II. světové válce.

-         V letech 2000, 2001 a 2002, což bylo období po dot-com krachu.

Z tohoto bychom vyvodili závěr stejný jako u předchozí bodu: pokud trh zaznamenal ztrátový rok a vy si děláte starosti, možná jsou vaše starosti zbytečné. Je poměrně velká šance, že následující rok či více let bude akciový trh opět růst.

#4 – Extrémní propady a extrémní růsty

Je také zajímavé podívat se, kolik jsou extrémní propady, kterých se řada investorů tak obává, ale i jaké jsou extrémně dobré roky. Pomůže nám to lépe získat představu, kam až trh může zajít, ať už ve směru nahoru nebo ve směru dolů.

Tabulky níže ukazují extrémní hodnoty, kdy se trh propadl nebo rostl o cca 20% za posledních 30 let, tedy za období od roku 1993 do roku 2022.

Negativní roky


Za posledních 30 let se trh propadl o cca 20 % pouze ve třech letech: v roce 2002 v rámci dot-com krize po prasknutí bubliny na internetových akciích, v roce 2008 po prasknutí nemovitostní bubliny a v loňském roce v reakci na rekordní inflaci a rekordní zvyšování úrokových sazeb v USA.

A co pozitivní roky?


Za posledních 30 let trh rostl o cca 20 % hned v 11 letech.


Jak by si vedl konzervativní investor za posledních 30 let

Konzervativní investor, který by v roce 1993 investoval do akciového indexu S&P 500 a následujících 30 let by nedělal vůbec nic, by za 30 let měl průměrný roční výnos 9,09 %.

Pokud chcete, můžete k tomuto výnosu přičíst dividendový výnos z akcií obsažených v indexu S&P 500, který byl za posledních 30 let v průměru 2,3 % ročně.

Dostaneme se tak na celkový roční výnos kolem 11,4 %, který byl konzervativní a dlouhodobý investor za posledních 30 let získal.

Pokud by tento investor získané dividendy reinvestoval, tak jeho celkový výnos bude ještě o něco vyšší.


Jaké z toho všeho vyvodit závěry?

Historie výkonu amerického akciového indexu S&P 500 nám napovídá, že:

- pokud se vám jeden rok akcie propadnou, tak nezoufejte, je to normální reakce trhu, ke které dochází od dob, kdy akciové trhy existují,

- po špatných letech následují dříve či později dobré roky, kterých je statisticky více,

- nemůžete očekávat, že vaše akcie budou jenom vydělávat (možná byste se divili, kolik lidí má toto zcela mylné očekávání). Ztrátové roky jsou běžnou součástí života akciového investora a je dobré se na to předem psychicky připravit. Pokud ale ztrátové roky psychicky ustojíte, statistika a pravděpodobnost jsou na vaší straně.

- i kdybyste neudělali nic jiného, než se dali na pasivní investování a vložili své peníze do akciového indexu, v dlouhodobém horizontu byste své peníze zhodnotili.

Ne každý investor umí vyhmátnout další Nvidii těsně před jejím raketovým růstem. Pro řadu investorů je pasivní investování do indexu možná ta „NEJ“ varianta, která je poměrně bezpracná a po většinu času investorům zajistí klidný spánek.

Přeji vám všem pevné nervy a dobré obchody.

Marika Čupa


Zajímá vás, jak se dá investovat do indexu S&P 500?

Investování do akciových indexů není zas tak složité, jak se může zdát. Jeden z poměrně bezpečných a jednoduchých způsobů jsou Exchange Traded Funds neboli ony známé ETF. Ty můžete snadno nakoupit na burze podobně jako akcie.

Investování do ETF je v poslední době velmi populární a snadno přístupné i pro drobné investory. Pokud se chcete naučit, jak do ETF investovat, můžete si přečíst náš samostatný seriál o investování do ETF nebo si pusťte videa na téma investování do ETF.

Použité zdroje:

https://www.macrotrends.net/2526/sp-500-historical-annual-returns
https://www.investopedia.com/articles/markets/071616/history-sp-500-dividend-yield.asp

Hodnocení článku:
Klíčová slova: Finance | Peníze | Akciový index | USA | ETF | Dividendy | Akciové trhy | Akcie | Akciový trh | Dividendový výnos | Investor | Investování | Riziko | S&P 500 | Standard & Poor's 500 | Výkonnost | Výnos | Yield | Investoři | Exchange Traded Funds | Ekonomie | Ekonom | Pravděpodobnost | Deprese | Výsledky | Investovat | Index | Exchange | Graf | Index S&P 500 | Markets | Portfolia | Trh | Zpráva | Zprávy | Zisky | ROCE | Konzervativní investor | Burze | Zvyšování úrokových sazeb | Yahoo Finance | Standard & Poor's | Americký akciový index | S&P | Ztráty | Historická data | Krize | Výnosy | Očekávání | Investopedia | Výkonnost indexů | Investování do ETF | Graf indexu | Reakce trhu | Roční výnos | Výkonnost akcií | Graf indexu S&P 500 | Hospodářské krize | Statistika | Na burze | Yahoo | Dot-com | Dobré zprávy | Trhy | Obchody | Výkyvy | Historie | Růst | Výkonnost indexu S&P 500 | Výkonnost indexu | Akciový index S&P 500 | Války | Roční výkonnost | Šance | Politické události | Nvidia | Americký ekonom | Pasivní investování | DOT | Macrotrends | Macrotrends.net | Historická výkonnost | Dlouhodobý investor | Průměrný roční výnos | Společnosti | Marika Čupa | | Pohyby akcií | Zvyšování úrokových sazeb v USA | Dobré obchody | Pevné nervy | Americký akciový index S&P 500 | Vice | Prasknutí bubliny | John Kenneth Galbraith | Historie v investování | Historická výkonnost indexu S&P 500 | Jak si vedl akciový index | Celkový roční výkon | Roční výkon | Negativní roky | Pozitivní roky | Investovat do indexu S&P 500 |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Co říká britská libra na brexit?
  Jednání mezi Evropskou Unií a Velkou Británii ohledně pravidel svého rozchodu nabírají na obrátkách a kurz libry na závěry z těchto rokování pravidelně reaguje velmi prudce. Základním scénářem se aktuálně zdá být konsensuální „soft“ brexit a absence negativních zpráv díky tomu táhne libru nahoru.
 • Co říkají měny na akciová maxima?
  Uvolněná měnová politika největších centrálních bank, kterou si aktuálně mohou dovolit realizovat díky klesající inflaci, se odráží také na akciových trzích. Ty ve vyspělých zemí trhají rekordy a otázkou je, jaký dopad má tato situace na měnové trhy.
 • Co říkají nová data o vývoji amerického dolaru?
  Americká centrální banka (Fed) nejspíš v letošním roce nenaplní přání finančních trhů, které očekávají další snížení úrokových sazeb o 0,50 %. Poslední data přicházející z největší světové ekonomiky totiž dávají za pravdu jestřábům, kteří by s uvolňováním měnové politiky raději ještě počkali.
 • Co říká OPEC na ceny ropy?
  Ropa WTI se už několik měsíců obchoduje blízko 40 USD za barel bez výrazného střednědobého trendu. Kartelu OPEC se tak povedlo trh stabilizovat, byť za cenu obrovských škrtů v produkci a ztráty tržního podílu. Je ropa levná nebo naopak ve světle druhé vlny nákazy znovu klesne? Na tuto otázku nepřímo odpovídá měsíční report OPEC.
 • Co s americkými akciemi?
  Akcie na Wall Street se obchodují již několik měsíců bez jasného trendu. Americká centrální banka (Fed) svým výhledem růstu úrokových sazeb i nejistá situace na Ukrajině postavily býčímu trhu stopku. Investoři pak mohou být rádi za zelenou nulu, zvlášť pokud mají prostředky vložené v technologických akciích, kterým se poslední dobou příliš nedaří.
 • Co se děje na euru?
  Evropská měna se na páru s americkým dolarem dostala do výraznějšího býčího trendu a to i navzdory poměrně negativnímu fundamentu v Evropě a velmi pozitivnímu fundamentu na straně druhé v USA. Vezmeme-li v úvahu, jak se euro dostalo na aktuální úrovně a to především díky jednorázovému faktoru, kterým nebyl nikdo jiný, než Donald Trump. Ten opět začal kritizovat americkou centrální banku za zvyšování úrokových sazeb a připomněl, že bude v kritice pokračovat, dokud bude banka zvyšovat sazby, netřeba připomínat jeho nedávné politické trable. Zároveň obvinil ostatní z devalvace měn proti americkému dolaru, to vše dostalo americký dolar pod tlak.
 • Co se děje na trzích? Čeká nás finanční krize?
  Rizika ve světové ekonomice se zvyšují, akcie se obchodují příliš vysoko, čínský růstový dluhově-investiční model už přestává fungovat a nad Evropou se zase stahují mračna. Tyto titulky se v ekonomickém zpravodajství objevují už několik let. Recese ale pořád nepřichází. Je tedy teď něco jinak, co by mohlo zastavit růst globální ekonomiky a způsobit finanční krizi?
 • Co se děje s tureckou lirou?
  Volatilita na turecké liře (TRY) nezná mezí. Prezident Erdogan a jeho družina předvádí extrémní měnový hazard. Po propadu hodnoty o více než 55 % nyní lira prudce posílila a alespoň před Vánoci se její kurz relativně stabilizoval. Jak dlouho to ale vydrží?
 • Co se dělo na zasedání Fedu a co jsme se naučili od Ondřeje Hartmana?
  Včera proběhlo živé vysílání na YouTube kanálu XTB ve spolupráci s jedním z nejúspěšnějších traderů v Česku a na Slovensku, Ondřejem Hartmanem. Hlavním tématem vysílání byly zóny Supportů a Rezistencí. Na toto vysílání navazoval živý komentář s analytiky XTB a hostem Janem Berkou – zde jsme se zaměřili na rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách.
 • Co se ještě nevrátilo na hodnotu před COVIDem?
  Jak si mnozí z nás všimli, extrémně uvolněná měnová i rozpočtová politika v reakci na pandemii pomohla smazat ztráty akciovým indexům během několika měsíců. Stejně tak komodity si za podpory výjimečné poptávky a zpoždění v dodavatelských řetězcích užily nečekanou rally, ať už šlo o průmyslové nebo zemědělské suroviny. Ropa, uhlí, kukuřice, sójové boby – všechny tyto komodity se obchodují výrazně výše v porovnání se začátkem roku 2020.
 • Co se občas stane?
  Mnohokrát jsem tady psal o trpělivosti a mnohokrát jsem psal o tom, že nikdo nikdy neví, co se může stát. Často jsem psal o tom, jakou chybou je zasahování do strategie a často jsem psal o tom, jak těžké je udržet nervy na uzdě. Dnes vám ukážu, co se mi včera stalo a o čem to vlastně pořád mluvím.
 • Co se propadne spolu s Čínou?
  Z Číny přichází studená sprcha. O vývoji druhé největší ekonomiky se dlouho hovořilo jako o neudržitelném investičním modelu financovaném dluhovou pyramidou. Podle posledních tvrdých dat se zdá, že v Číně se tento model zadrhává a vzhledem k provázanosti a velikosti místní ekonomiky, která je v mnoha měřítkách srovnatelná s tou americkou, se mají trhy čeho obávat. Otázkou je, jaký by měl případný tvrdší pád dopad na aktiva na finančních trzích.
 • Co se vaří ve Fedu?
  Vzhledem k tomu, že mezi březnovým a dubnovým měnovým zasedání americké centrální banky (Fed) vychází pouze jeden NFP report z amerického trhu práce, na který se centrální bankéři spoléhají ve svých rozhodnutích, hodí se aktualizovat pozici amerického dolaru po pátečním zveřejnění těchto čísel.
 • Co si můžete koupit za příjmy z FOREXu ?
  Mám pro Vás skvělý tip! Poslední mohykán klasických amerických vozů/obrů - Hummer H2.
 • Co s indexy? | Swingový TimeFrame výhled na týden 20.2. - 26.2. 2023
  Každý týden sleduji instrumenty jako měnové páry a indexy, a určuji u nich aktuální sílu trendu. Ty pak obchoduji podle své obchodní strategie. Co přinesl tento týden?
 • Co si trhy myslí?
  Dnes bych se chtěl trošku rozepsat nad teorií mého měření fundamentu.
 • Co sledovat příští týden na finančním trhu?
  Příští týden bude první v březnu a bude plný měsíčních dat. Několik z nich by mělo být zdůrazněno a pečlivě sledováno, protože by mohli trhy překvapit.
 • Co sledovat příští týden na trhu?
  Během týdne budou zveřejněny pozoruhodné údaje, které začnou v úterý.
 • Co s těmi akciemi?
  Akciový trh působí skálopevně poblíž rekordních maxim a riziko koronaviru a výraznějšího zpomalení globálního růstu ho v podstatě nechává ledově klidným. Valuace jsou však na extrémních úrovních a některé investiční společnosti již začínají přehodnocovat svůj náhled kvůli jistým imbalancím, které můžeme sledovat a hlavně kvůli očekávání poklesu zisků společností kvůli nižší poptávce a narušení dodavatelských řetězů způsobených koronavirem. Důvěra v pokračování býčího trhu a optimismus již překonává úrovně z roku 2007, a ačkoliv časovat trh není vždy nejlepší rozhodnutí, je potřeba být připraven na vše, co by mohlo přijít.
 • Co stojí za poklesem eura?
  Při prudkém zpomalení růstu eurozóny v druhé polovině minulého roku se vysvětlení hemžilo Čínou, přípravami na brexit, novou homologací aut i třeba nízkým průtokem Rýna. Německo jako hlavní exportér automobilů bylo bito nejvíce a jeho ekonomika od nástupu loňského léta v podstatě stagnuje. Nad dopady na měnovou politiku Evropské centrální banky a kurz eura není třeba dlouze přemýšlet – zvýšení úrokových sazeb se odložilo na neurčito (cca rok 2021 nejdříve), bezpečné eurové dluhopisy už se vesele prodávají se záporným výnosem a euro se znovu obchoduje za pouhých 1,11 amerického dolaru.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FinFX broker
FXPRIMUS
AETOS
reklama
Dukascopy new