Úterý 25. června 2024 14:46
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
FTMO férovost
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ETF

Psychologie v Prop Tradingu a jak moc se liší od klasického obchodování?

24.05.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Prop Trading   Tisk


V minulém článku jsme si rozebrali risk-management v prop tradingu včetně pravděpodobnosti neúspěchu v evaluační výzvě. V dnešním článku se podíváme na jeden ze základních aspektů tradingu a to na psychologii, konkrétně se zaměřením na prop trading, i když v dost případech je psychologie prop obchodování stejná jako při obchodování na vlastním účtu, tak jsou zde odlišnosti, které je potřeba brát v potaz, jelikož každý, kdo si zkusil obchodovat jak na vlastním účtu, tak i na účtu prop firmy ví, že hlava vám funguje malinko jinak a v dost případech ještě malinko hůře než při klasickém tradingu. Dnešní téma si rozdělíme na body a každý si popíšeme. První si ale řekneme, co to vůbec psychologie v tradingu je.

Co je to psychologie v tradingu?

Psychologie v tradingu je jeden ze základních kamenů pro úspěšné obchodování jak z krátkodobého hlediska, tak především z dlouhodobého. Spousta úspěšných obchodníků uvádí, že psychologie tvoří až 90 % samotného tradingu, jelikož pokud neovládnete své emoce a chování, nemůžete dodržovat pravidla své strategie, tedy trading plán a díky tomu nemůžete být v zisku. Psychologie tradingu tedy popisuje, jak obchodník zvládá vytváření zisků a přijímání ztrát, aniž by se odchýlil od svého obchodního plánu. Nutné je též poznamenat, že emoce jsou základní vlastností každého člověka, tedy emoce nejdou úplně eliminovat, každopádně to není ani cílem, cílem je totiž pochopit, jak fungujete pod tlakem, stresem, v krizových situacích a to, jak vás mohou určité předsudky nebo emoce ovlivnit při obchodování a tyto informace využít ve svůj prospěch. Tedy cílem není emoce úplně odbourat, ale pochopit, jak fungujete. Každý obchodník je jiný a neexistuje žádný jednoduchý soubor pravidel, kterým by se měl každý řídit, každopádně je dobré mít pár věcí v hlavě a díky tomu zkusit poznat sám sebe a své fungování v těžkých situacích na trhu.Obrázek znázorňující podíl jednotlivých složek na ziskovém tradingu

Nyní můžeme přejít k jednotlivým bodům, kterým je vhodné věnovat pozornost v psychologii a alespoň částečně si je definovat u sebe samotného.

Definujte si druhy emocí/vlastností v tradingu

První důležitou skupinou jsou vaše vlastnosti, v tradingu jich máme celou řadu každopádně ty nejdůležitější jsou chamtivost, vzrušení, strach, trpělivost a frustrace. Těchto pět lidských emocí či vlastností má největší dopad na trading. Nyní si je jednotlivě rozebereme. Důležité je taky poznamenat, že na všechny tyto body je i jedno řešení a to disciplína.

1.     Chamtivost – chamtivost byla součástí tradingu vždy, nicméně s příchodem prop firem se několikanásobně zvyšuje, jelikož naráz jsou vám nabízeny extrémní velikosti účtu a s tím i velmi lukrativní rozdělení zisku, které v mnoha případech atakuje až 90 %, proto vzniká větší chuť vydělat čím dál tím větší peníze, což má za následek vliv na rozhodování a výkon obchodníka, který nemusí být vždy pozitivní. Mnoho obchodníků díky chamtivosti zvyšuje své riziko a odklání se od své strategie.

2.    Vzrušení – vzrušení je další významnou emocí, kterou obchodníci v prop tradingu často zažívají především při ziskovém obchodu nebo sérii těchto ziskových obchodů. Toto vzrušení se stupňuje s velikostí prop účtu, jelikož obchodníci, kteří nikdy nespravovali tak velký účet, jaký mají nyní u prop firmy, vidí při uzavření obchodu velké zisky, na které předtím nebyli zvyklí, což extrémně zvyšuje vzrušení či euforii daného obchodníka. Vzrušení může být dvojsečné, na jedné straně může motivovat a zvyšovat koncentraci, ale na druhé straně může vést k impulzivním rozhodnutím a zvýšenému riziku stejně jako chamtivost, jelikož obchodník má v ten moment pocit, že je neporazitelný.

3.     Strach – strach v obchodování měl někdy každý z nás, přičemž tato emoce postupně klesá s příchodem zažitých krizových zkušeností na trhu, jelikož tělo i mozek si postupně zvyká, každopádně u obchodníků prop firmy může vzniknout při dovršení určité úrovně drawdownu, například jste -8 % z celkově povoleného drawdownu 10 %, což má následek toho, že se zvyšuje váš strach či nervozita z otevřené pozice, i když vám obchod splňuje všechny kritéria pro vstup. Na vašem vlastním účtu byste měli rezervu pro ztrátu ještě ve výši 92 %, každopádně u prop firmy jsou to už jen 2 %, z toho důvodu je podlehnutí této emoci na prop účtech daleko jednodušší a dříve k němu dojde, což má v konečném důsledku znova vliv na rozhodování obchodníka. Strach může být taky z obavy ze ztrát, z nejistoty nebo z nedostatku sebedůvěry.

4.     Trpělivost – trpělivost v podobě čekání na kvalitní obchod by měla být samozřejmost jak u prop obchodníků, tak u klasických obchodníků. Trpělivost můžeme brát v podobě čekání na kvalitní obchod podle vlastní obchodní strategie, čekání na splnění předem stanoveného zisku (Take-Profitu) a neoddalování ztráty (neposunování Stop-Lossu), tyto tři akce pokrývá pojem trpělivost v tradingu. S chamtivostí jde ruku v ruce i trpělivost, jelikož pokud jste chamtivý, tak nejste trpělivý, proto jste schopni porušit svá pravidla pro potencionální zvýšení vašeho výdělku, což má ve většině případů negativní dopad na vaše obchodování a tím pádem nejste schopni ani docílit výplaty na prop účtech. Trpělivost je tedy velmi důležitá, jelikož od zakoupení obchodní výzvy po dosažení výplaty u prop firem je velmi dlouhá cesta a trpělivost bude nutná.

5.     Frustrace – frustrace je běžná emoce, kterou obchodníci často zažívají, zejména v případě, že věci nejdou podle plánu. Frustrace je nejvyšší v případě, kdy jste zaseklý po dlouhou dobu na jednom místě, to může být například při evaluačním procesu, kdy jste za týden dosáhly velkého zisku nicméně vám stále chybí kousek na splnění evaluace, jenže v ten moment se může stát cokoli a naráz se stále točíte okolo této procentuální úrovně ale nejste schopni docílit požadovaného procenta a uzavřít proces evaluace, v ten moment je frustrace nejvyšší a může negativně ovlivnit psychický stav obchodníka a vést k impulzivním rozhodnutím, které mohou zvýšit riziko ztrát nebo dokonce vést k nesplnění evaluace.

Věřte datům a vaší strategii

V obchodní psychologii je velmi důležité, abyste měli na své straně pravděpodobnost a data, toho docílíte tak, že budete mít zpětně otestovanou vaši obchodní strategii a tím pádem budete vědět, co děláte. Tedy první důležitý psychologický efekt je ten, že věříte reálným analytickým datům a empirickým důkazům namísto emocionálním nebo intuitivním rozhodnutím, díky tomu máte obchod podložen objektivními daty, které poskytují základ pro správné rozhodování a pomáhají eliminovat chyby. Z psychologického pohledu vám tato skutečnost poskytuje větší jistotu a zmenšuje strach, protože vy sami víte, co máte otestováno a jaké jste při testu vaší strategie měli výsledky. Samozřejmě výsledky otestované v minulosti neříkají, že takové výsledky budete mít i v budoucnosti, ale dávají určitou pravděpodobnost toho, že tyto výsledky nastanou znova, každopádně zde jde především o důvěru ve vás a váš obchodní systém. 

Socializace

Socializace je v tradingu velmi důležitá, i když jste introvert nebo extrovert, tak byste měl být obklopen nějakými lidmi v jakékoli komunitě, kde se budete cítit dobře, nemusí to být nutně trading komunita. Pokud už byste se i tak rozhodli být v nějaké trading komunitě, tak prop obchodníci to mají jednodušší, jelikož sami prop firmy mají vlastní komunity, kde se obchodníci můžou kontaktovat navzájem a díky tomu se potkat i v reálném životě, jelikož v takovém prostředí, kde se často obchoduje individuálně a na dálku, může být snadné ztratit kontakt a tím zůstat izolován. Socializace však přináší mnoho výhod, které mohou podpořit mentální zdraví a obchodní výkonnost. Pozitiva jsou především v podpoře a sdílení zkušeností, emoční stabilitě a prevenci vyhoření.

Stanovení si reálných cílů dle reálných dat prop firem

Každý jednotlivý obchodník si vždy na začátku své cesty vizualizoval a představoval, že bude mít drahé auto, dům, spoustu peněz a času na dovolené, a to vše ideálně do roku od začátku své trading kariéry, každopádně následně narazil na realitu a přinejlepším u tradingu zůstal, v ostatních případech spousta obchodníků pocítí nechuť k obchodování, je naštvaná a jejich sny se jim rozptýlí, protože nedosáhli toho, čeho chtěli a měli moc velké očekávání. Je rozhodně dobré si nastavit nějaké cíle, ale ty by neměly být extrémně vzdáleny od vašeho aktuálního stavu, jednoduše v rámci vámi nastaveného času by měly být reálné, abyste pak nebyli příliš zklamáni. Je vhodné si nastavit i dílčí cíle, tedy například pár hlavních cílů a k tomu i dílčí cíle v jednotlivých měsících nebo čtvrtletích, abyste stále měli reálný pocit, že něčeho dosahujete a mohli si takzvaně odškrtnout úspěšně splněný cíl. Berte taky v potaz, že obchodovat u prop firem je daleko těžší než na vlastním účtu, jelikož jste omezeni spoustou podmínek, proto je v tomto kontextu dobré mít i krátkodobé cíle než jen dlouhodobé.

Nesledujte příliš vaši „konkurenci“ a příliš se nesrovnávejte

Každý někdy viděl spoustu úspěšných obchodníků, tedy alespoň těch, co se tak prezentují veřejně, a s příchodem prop firem se tento fenomén stal ještě viditelnější a u každé prop firmy můžeme vidět obrázky a tabulky obchodníků s jejich výplatami například za daný měsíc. Důležité je, že pokud začínáte, nemůžete se srovnávat a chtít tyto výsledky hned v prvních měsících obchodování. Spíš je lepší to brát jako motivaci, že i takových čísel lze dosáhnout, ale rozhodně není dobré to brát jako něco, čeho musíte docílit a pokud se tak nestane co nejdříve, tak nejste dobrý obchodník či nemáte dobře našlápnuto se jim stát. Vše chce čas, odříkání a spoustu nervů strávených za grafem, kterými si tito lidé taky museli projít, proto takové obrázky jako uvidíte níže, berte jako informaci, že i takových a větších výplat lze dosáhnout, jen buďte upřímní k sami sobě, protože vše nepřijde hned ani za měsíc.


Obrázek výplat publikovaný prop firmami


Trading by nemělo být vaše jediné hobby

Spousta lidí z tradingu se liší v názoru, zda by obchodování mělo být vůbec hobby, jelikož tuto hru je potřeba brát jako byznys, každopádně pokud vás něco nebaví a nezajímá, tak v tom těžko uspějete na rozdíl od člověka, kterého to baví a hledá stále nové informace. Z toho vyplývá, že ti nejlepší se tradingu věnují i 12 hodin denně, zde ale může nastat syndrom vyhoření, což je stav fyzického a emocionálního vyčerpání, který může být důsledkem dlouhodobého stresu a nadměrného pracovního zatížení. Tento syndrom se často projevuje u jedinců v profesích s vysokými nároky na výkon a odpovědnost, včetně obchodníků, lékařů nebo manažerů, proto je důležité se věnovat i jiné aktivitě, než jen tradingu. Samozřejmě, že vaše výdělečná činnost by vám měla zabrat větší část z vašeho dne, ale je dobré si buď před obchodními hodinami nebo po obchodním dnu vyčistit hlavu jinou činností, která nemá nic společného s tradingem a která vás hlavně bude bavit, spousta obchodníků například sportuje, díky tomu si vyčistí hlavu a zlepší kondici.

Závěr

Psychologie v prop tradingu je zásadní pro dlouhodobý úspěch. Správné zvládání emocí jako jsou chamtivost, vzrušení, strach, trpělivost a frustrace je klíčem k udržení si obchodního účtu u dané prop firmy a pravidelného dosahování výplat. Důležitá je též vaše víra k zpětně testovaným datům a celkově strategii, kterou aktivně obchodujete, jelikož vám to poskytuje jistotu, zvyšuje sebedůvěru a eliminuje chyby vyplývající z emocionálních rozhodnutí. Socializace s ostatními obchodníky podporuje mentální zdraví a výkon, zatímco stanovení reálných cílů na základě reálných dat prop firem udržuje motivaci a zabraňuje zklamání. Důležité je také mít různorodé zájmy mimo trading, aby se předešlo syndromu vyhoření. Toto bylo shrnutí důležitých bodů, které je vhodné si uvědomit na začátku prop tradingu, celkově trading chápejte spíše jako maraton, nikoli sprint.

Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz

Klíčová slova: FXstreet | Psychologie | Obchodní strategie | Peníze | Disciplína | Daně | Risk | Obchodní systém | Obchodník | Pozice | Riziko | Trading | Výkonnost | Obchodování | Psychologie tradingu | Byznys | Pravděpodobnost | Zkušenosti | Výsledky | Chamtivost | Strach | Emoce | Trpělivost | Obchodovat | Obchodníci | Komunita | FXstreet.cz | Management | Zisky | Frustrace | Úspěch | Firmy | Nervozita | Ztráty | Úspěšné obchodování | Velké zisky | Očekávání | Dobrý obchodník | Tým FXstreet.cz | Obchod | PROP Trading | Rozdělení zisku | Sdílení zkušeností | Nejistoty | Předsudky | Negativní dopad | Rozhodování | Vyhoření | Mozek | Vzrušení | JDE | Soubor pravidel | Druhy emocí | SNY | Psychologický efekt | Velký účet | Cíle | Psychický stav | Otevřené pozice | Zkušenosti na trhu | Chování | Syndrom vyhoření | Risk-Management | Riziko ztrát | Pozornost | TIM | Psychologie v tradingu | | Dlouhodobý úspěch | Fenomén | CZ | Rozhodování obchodníka | Strach v obchodování | Dopad na trading | Prop firmy | Evaluace | Uzavření obchodu | Dodržovat pravidla | Rozdělení zisků | Výkon | Drahé auto | Radek Zalubil | Vytváření zisku | Fungování | Hobby | Odpovědnost | Proces evaluace | Splnění evaluace | Psychologie v Prop Tradingu | Prop obchodování | Psychologie prop obchodování | Psychologie prop | Obchodování na vlastním účtu | Co je to psychologie v tradingu? | Emoce a chování | Trading plán | Vytváření zisků | Přijímání ztrát | Velikosti účtu | Extrémní velikosti účtu | Chuť vydělat | Větší peníze | Výkon obchodníka | Velikosti prop účtů | Nervozita z otevřené pozice | Vliv na rozhodování obchodníka | Vliv na rozhodování | Obavy ze ztrát | Čekání na kvalitní obchod | Kvalitní obchod | Neposunování Stop-Lossu | Trpělivost v tradingu | Výplaty na prop účtech | Zakoupení obchodní výzvy | Dosažení výplaty u Prop firem | Dosažení výplaty | Výplaty u Prop firem | Psychický stav obchodníka | Stav obchodníka | Nesplnění evaluace | Eliminovat chyby | Výsledky otestované v minulosti | Socializace | Trading komunita | Prop obchodníci | Mentální zdraví | Obchodní výkonnost | Pozitiva | Stanovení si reálných cílů | Spoustu peněz | Trading kariéry | Nechuť k obchodování | Velké očekávání | Dílčí cíle | Obchodovat u Prop firem | Obrázek výplat publikovaný prop firmami | Obrázek výplat | Syndrom | Nároky na výkon | Výdělečná činnost | Správné zvládání emocí | Zvládání emocí | Udržení si obchodního účtu | Dosahování výplat | Zdraví | Zájmy mimo trading |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\prop-trading-10052024-1.png
  Risk-Management v Prop Tradingu
  V minulé kapitole jsme se podívali na základní strategie Prop Tradingu, konkrétně jsme si v ní popisovali to, jak jednoduše a rychle splnit obchodní výzvu (challenge - evaluace), což je právě to, co vás dělí od toho obchodovat na účtu, ze kterého už můžete mít reálně nárok na výplatu, nicméně na to, abyste této výplaty dosáhli, je i po splnění výzvy ještě dost dlouhá a obtížná cesta, což nám potvrzují i data. Každopádně hlavním kamenem, který vám může pomoci a taky pomůže v tom, abyste získali peníze právě z Prop Tradingu, je skvěle zvládnutý risk management či money management. V dnešní kapitole se proto podíváme na to, jak co nejlépe řídit risk, jaké faktory brát v potaz a jak se chovat v případě plnění výzvy nebo ve fázi získaného účtu.
  C:\fakepath\prop-trading-26042024-1.png
  Základní strategie Prop Tradingu – jak získat velký účet
  V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak se stát prop obchodníkem a s tím i jaké návyky dodržovat a na co při prop tradingu myslet. Pokud toto splňujete a máte správně nastavenou mysl, můžete se přesunout k dalšímu bodu, a to je nějaká základní strategie či postupy v prop tradingu. Celý článek pojmeme v bodech, kdy každý jednotlivý bod bude popisovat určitou část strategie či to, na co se strategicky zaměřit u prop tradingu v evaluačním procesu (plnění výzvy - challenge). Z těchto bodů si pak můžete vybrat hned několik a zkombinovat je do vaší obchodní strategie právě z důvodu pravidel prop firmy.
  C:\fakepath\prop-trading-10042024-1.jpg
  Jak se stát prop obchodníkem?
  V minulé kapitole jsme si sepsali výhody a nevýhody prop tradingu, což jsou velmi důležité faktory ve volbě toho, zda se vůbec prop tradingem zabývat, což jak jsme si řekli, tak tato volba je pro každého tradera individuální a záleží na mnoha okolnostech. Pokud jste si zvolili ano, tak tato kapitola bude přímo pro vás, dnes si totiž řekneme, jak se stát prop obchodníkem a ideálně i tím ziskovým, co vše je potřeba dodržovat a jaká je hlavní cesta k úspěchu. Celou kapitolu pojmeme ve stylu jednotlivých bodů, které je dobré si uvědomit a následně po celou dobu dodržovat a aplikovat, jelikož i na těchto bodech je postaven budoucí úspěch vás jako prop obchodníka.
  C:\fakepath\1712682845-prop-trading-09042024-2.png
  Srovnání a hodnocení Prop Trading firem
  Prop firem jsou na trhu stovky, ale ne všechny jsou seriózní a vyplácí peníze. Tyto firmy přibývají velkou rychlostí a není jednoduché se v nich zorientovat, proto vám přinášíme srovnávací tabulku prop firem, která není nikde veřejně v tak detailní podobě připravena, jako na našem portálu. Tabulka prop firem bude zahrnovat domácí i zahraniční firmy, které nabízí různé podmínky a služby retail obchodníkům. V tabulce najdete detailně popsané podmínky každé firmy, abyste se nedostali do problémů a bezpečně získali obchodní kapitál. Pokud s prop obchodováním začínáte, najdete zde názory prop traderů, kteří mají praktické zkušenosti s různými prop firmami. Pokud už patříte ke zkušenějším, můžete pomoci těm, kteří chtějí být jednou jako vy. Vysvětlení pojmů v hlavičce tabulky najdete pod tabulkou a pokud kliknete na konkrétní název prop firmy, tak se vám ukážou další detailní informace. Pokud se nemůžete rozhodnout nebo si s výběrem prop firmy nevíte rady, tak nám napište dotaz na náš email info@fxstreet.cz a my vám rádi poradíme.
  C:\fakepath\prop-trading-29032024-uvod.jpg
  Výhody a nevýhody Prop Tradingu
  V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak prop firmy fungují, konkrétně jejich business model. V dnešním světě je prop trading velké téma a snad každý obchodník si četl minimálně jednu nabídku od jakékoli prop firmy, proto se v dnešní kapitole podíváme na to, jaké jsou vůbec výhody, a hlavně nevýhody obchodování pro prop firmy. Je to lepší než obchodovat takzvaně sám na sebe na svém účtu u brokera nebo jaká strana pomyslné váhy výhod a nevýhod převažuje nad druhou? Na tyto prvky se podíváme v dnešním článku a na závěr si je všechny zhodnotíme.
  C:\fakepath\prop-trading-22042024-1.png
  Jak fungují prop firmy?
  V minulé kapitole jsme se zaměřili na to, abychom pochopili, co je to prop trading a jak se rozděluje. Nyní pojďme naši pozornost více posunout k moderním prop firmám, a to konkrétně jak vůbec fungují, je vůbec legální poskytovat investiční kapitál lidem, bez ekonomického vzdělání a na čem vůbec vydělávají? Na to všechno se podíváme v dnešním článku včetně statistik úspěšnosti u daných prop firem, které své statistiky zveřejnily, lehce se budeme věnovat matematice, a nakonec si odhalíme business model těchto prop firem.
  C:\fakepath\prop-trading-08032024-1.png
  Co je to proprietární obchodování (prop trading)?
  Prop trading aktuálně zažívá nebývalý rozmach a vyvíjí se neskutečně rychlým tempem. Mezi tradery se stal prop trading doslova fenoménem. FXstreet.cz proto dnes zahajuje nový a rozsáhlý seriál, kde se budeme velmi detailně věnovat právě prop tradingu. Můžete se tedy těšit na opravdu detailní a propracované články, ve kterých se budeme velmi detailně věnovat tomuto novému tradingovému odvětví. Připravte se tedy na vzrušující pohled do světa prop tradingu.

Čtěte více

 • Milionový kapitál bez rizika. Je prop trading revoluce v obchodování?
  Odvětví tzv. prop tradingu zažívá aktuálně nebývalý boom a vyvíjí se neskutečným tempem. Úplnou novinkou v tomto odvětví je navíc tzv. instant funding, o kterém si také povíme v dnešním článku.
 • Na co si dát pozor při výběru Prop Trading firmy
  Prop trading zažívá v posledních letech obrovský boom, a to jak v České republice a na Slovensku, tak po celém světě. Hlavním důvodem je výhoda, že po zaplacení vstupního poplatku a projití tradingové challenge, můžete začít obchodovat s kapitálem například až 4 000 000 Kč, ponechat si až 90 % zisků, a to vše bez riskování jediné koruny vašeho vlastního obchodního kapitálu.
 • O kolik je pro vás lepší Prop Trading účet než klasický účet u brokera?
  V minulé kapitole jsme řešili psychologii v prop tradingu, která je nedílnou součástí tradingu ať už u prop firmy, tak i na vlastním účtu. Každopádně dnes se podíváme na jednu zajímavou věc, kterou mnoho lidí, kteří se pouští do prop tradingu ani neřeší, a to je to, zda se vám vůbec vyplatí obchodovat s prop firmou a pokud ano, tak o kolik? Existuje totiž pár vzorců, které vám mohou pomoci spočítat užitečné hodnoty, například to, kolik za každý dolar rizika můžete vydělat navíc, pojednává o tom vzorec poměrového násobitele čerpání, zkráceně PNČ, kromě toho si dnes představíme další vzorce, které se budou vkládat do našeho PNČ vzorce, tedy to dnes bude trochu o matematice, což se každému bude určitě líbit.
 • Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od FTMO!
  FTMO, špičková globální prop trading společnost, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní časově omezenou nabídku. Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA! Tato mimořádná příležitost platí pro všechny nové i stávající klienty FTMO, kteří si v červnu zakoupí novou FTMO challenge.
 • Práce v FTMO? A proč ne?
  V prvním díle našeho miniseriálu o společnosti FTMO jsme si řekli něco o historii společnosti a o tom, jak důležití jsou pro zdravý vývoj Prop Trading firmy nejenom dobří tradeři, kteří pro ni obchodují, ale také kvalitní a loajální zaměstnanci. V dnešní druhé části se podíváme na dění ve společnosti FTMO očima jednoho z jejich nových kolegů.
 • Prop Trading nebo obchodování na vlastní účet u brokera?
  Moderní prop trading dnes mění svět obchodování na finančních trzích. Ještě před několika málo lety musel potenciální trader disponovat poměrně velkým objemem finančních prostředků, aby jeho obchodování dávalo alespoň nějaký smysl. Dnes je situace diametrálně odlišná, protože na trhu působí moderní prop tradingové firmy. Ty nabízí prakticky všem obchodníkům možnosti, o jakých se jim před pár lety ani nesnilo. To, co bylo dříve doménou investorů a obchodníků, kteří disponovali velkým objemem investičních prostředků, je dnes díky prop tradingu dostupné prakticky všem.
 • Prop Trading: Pouhý Trend, nebo Budoucnost Tradingu?
  Prop trading je všudypřítomný a v dnešní době asi už nemá smysl jej představovat. Obchodování na velkých účtech a pobírání odpovídajících zisků je opravdu lákavé, jenže jaká je vlastně realita? O tom si povíme na webináři s Ondřejem Hartmanem, který můžete sledovat přímo z tohoto článku.
 • Prop trading společnosti (FTMO, Fintokei, atd.) - Jak získat milionový kapitál pro obchodování?
  V tomto vzdělávacím videu se budeme věnovat prop tradingu (neboli proprietary tradingu), který hlavně v posledních měsících zažívá obrovský boom. Představíme si prop trading se všemi jeho výhodami, ale i nevýhodami.
 • Prop Trading: Srovnání a recenze firem – novinka od FXstreet.cz
  S potěšením vám oznamujeme spuštění nové sekce na našem portálu FXstreet.cz, která se věnuje srovnání a hodnocení prop trading firem. Tato inovativní sekce je navržena tak, aby vám poskytla komplexní přehled o prop trading firmách, které nabízejí své služby obchodníkům.
 • Přichází éra Psychologie Prop tradingu?
  Obchodování na finančních trzích si vybírá stále více lidí v touze po finanční nezávislosti nebo prostě kvůli vzrušení z obchodu. A zatímco mnozí začínají s vlastními úsporami na osobních účtech, prop trading představuje zcela odlišnou cestu.
 • Recenze FTMO – průkopník ve světě Prop Tradingu
  FTMO je jedním z průkopníků proprietárního tradingu nejen na našem území, ale i ve světě. Tato česká technologická společnost působí na trhu již od roku 2014, dříve ještě pod názvem „Získejúčet“. Cílem společnosti je především vyhledávat šikovné obchodníky na finančních trzích a nabídnout jim kapitál, na jehož zhodnocení se následně obě strany podělí.
 • Regulace Prop Tradingu? Možná již brzy
  Minulý týden svět obletěla mimořádná zpráva, která se týkala právě prop tradingu a pro Českou republiku byla výjimečná tím, že ji vyvolala naše Česká národní banka (ČNB). ČNB pro portál Finance Magnates uvedla, že na prop firmy se může vztahovat směrnice MiFID.
 • Risk-Management v Prop Tradingu
  V minulé kapitole jsme se podívali na základní strategie Prop Tradingu, konkrétně jsme si v ní popisovali to, jak jednoduše a rychle splnit obchodní výzvu (challenge - evaluace), což je právě to, co vás dělí od toho obchodovat na účtu, ze kterého už můžete mít reálně nárok na výplatu, nicméně na to, abyste této výplaty dosáhli, je i po splnění výzvy ještě dost dlouhá a obtížná cesta, což nám potvrzují i data. Každopádně hlavním kamenem, který vám může pomoci a taky pomůže v tom, abyste získali peníze právě z Prop Tradingu, je skvěle zvládnutý risk management či money management. V dnešní kapitole se proto podíváme na to, jak co nejlépe řídit risk, jaké faktory brát v potaz a jak se chovat v případě plnění výzvy nebo ve fázi získaného účtu.
 • Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA od FTMO!
  Vážení obchodníci, FTMO, celosvětově úspěšná prop trading firma, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní a časově omezenou příležitost získat přístup do prémiové VIP zóny FXstreet.cz zcela ZDARMA, a to pro všechny nové i stávající klienty FTMO, kteří si zakoupí novou FTMO challenge v průběhu měsíce června!
 • Výhody a nevýhody Prop Tradingu
  V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak prop firmy fungují, konkrétně jejich business model. V dnešním světě je prop trading velké téma a snad každý obchodník si četl minimálně jednu nabídku od jakékoli prop firmy, proto se v dnešní kapitole podíváme na to, jaké jsou vůbec výhody, a hlavně nevýhody obchodování pro prop firmy. Je to lepší než obchodovat takzvaně sám na sebe na svém účtu u brokera nebo jaká strana pomyslné váhy výhod a nevýhod převažuje nad druhou? Na tyto prvky se podíváme v dnešním článku a na závěr si je všechny zhodnotíme.
 • Základní strategie Prop Tradingu – jak získat velký účet
  V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak se stát prop obchodníkem a s tím i jaké návyky dodržovat a na co při prop tradingu myslet. Pokud toto splňujete a máte správně nastavenou mysl, můžete se přesunout k dalšímu bodu, a to je nějaká základní strategie či postupy v prop tradingu. Celý článek pojmeme v bodech, kdy každý jednotlivý bod bude popisovat určitou část strategie či to, na co se strategicky zaměřit u prop tradingu v evaluačním procesu (plnění výzvy - challenge). Z těchto bodů si pak můžete vybrat hned několik a zkombinovat je do vaší obchodní strategie právě z důvodu pravidel prop firmy.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král