Neděle 14. července 2024 07:36
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei Payout

Celkový obrázek: Jaká bude alokace aktiv ve 3. čtvrtletí 2022 podle Invesca?

08.07.2022 14:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní centrální banky agresivně zpřísňují měnovou politiku, výnosy dluhopisů prudce rostou a ceny většiny aktiv klesají. Vzhledem k tomu, že výnosy amerických státních dluhopisů jsou na úrovních, které nebyly zaznamenány už víc než 10 let, a v Invescu jsou analytici přesvědčeni, že riziko globální recese roste, rozhodli se v rámci alokace modelových aktiv převážit státní dluhopisy (poprvé od roku 2016). Vyvažují to tím, že převážili také nemovitosti. Těchto změn dosáhli snížením váhy akcií (na Underweight), úvěrů investičního stupně (stále Overweight), úvěrů s vysokým výnosem (na nulu) a hotovosti (Overweight). V rámci regionů Invesco upřednostňuje aktiva ve Spojeném království a na rozvíjejících se trzích (EM).

V rámci regionů upřednostňuje Invesco aktiva ve Spojeném království a na rozvíjejících se trzích (EM). Hlavní centrální banky, které byly příliš dlouho příliš expanzivní, začaly agresivně zpřísňovat, se zřejmými výjimkami v Číně a Japonsku. Prudké zvýšení úrokových sazeb a přechod od kvantitativního uvolňování (QE) ke kvantitativnímu zpřísňování (QT) vyhnaly výnosy dluhopisů mnohem výše. Ačkoli recese není podle Invesca tím hlavním scénářem, tato rychlá změna podmínek zvyšuje její pravděpodobnost, zejména vzhledem k již probíhajícímu zpomalení. Není divu, že s růstem výnosů na úroveň, jaká již delší dobu nebyla vidět, a s rostoucím rizikem recese je pro nás těžké odolat třídě aktiv státních dluhopisů, které jsme se dříve vyhýbali.

Graf: Předpokládané jednoleté výnosy pro globální aktiva a neutrální portfolio:Na základě anualizovaných výnosů. Výnosy jsou projektované, ale standardní odchylka výnosů vychází z pětiletých historických údajů. Velikost bublin je úměrná průměrné párové korelaci s ostatními aktivy. Hotovost je rovnoměrně vážený mix USD, EUR, GBP a JPY. Váhy neutrálního portfolia jsou uvedeny  ke dni 13. června 2022. Neexistuje žádná záruka, že se tyto názory naplní. Definice, metodika a prohlášení o vyloučení odpovědnosti jsou uvedeny v přílohách. Zdroj: BAML, MSCI, GSCI, FTSE, Refinitiv Datastream a Invesco.

Prognózy Invesca na příštích 12 měsíců jsou založeny na následujících předpokladech:

- Globální růst HDP klesne na 2 %, přičemž některé ekonomiky se ocitnou v recesi

- Globální inflace klesne, ale zůstane nad cíli mnoha centrálních bank

- Fed zvýší sazby více než ostatní centrální banky (PBOC uvolní)

- Výnosy dlouhodobých státních dluhopisů dosáhnou vrcholu a výnosové křivky se zploští

-  Úvěrové spready se rozšíří a dojde k nárůstu nesplácených úvěrů

- Americký dolar mírně oslabí v důsledku poklesu geopolitických rizikových prémií; juan oslabuje

- Růst dividend z akcií se zmírňuje a výnosy z akcií mírně rostou

- Růst dividend z nemovitostí (REIT) se zmírňuje a výnosy se nemění/mírně rostou

- Komodity se potýkají se zpomalením globální ekonomiky

„Museli jsme se smířit s tím, že americký Federální rezervní systém (Fed) bude v nadcházejících měsících pokračovat ve velmi agresivní politice, ale věříme, že zpomalující ekonomika a klesající inflace ke konci roku sníží tempo zpřísňování,“ vysvětluje Paul Jackson, globální vedoucí výzkumu alokace aktiv ve společnosti Invesco. U ostatních centrálních bank se očekává menší agresivita, zejména u ECB a Bank of England (BOE), ale v Evropě je pravděpodobnější recese než v USA. Důležité je, že ačkoli se Invesco domnívá, že výnosy dluhopisů mohou v dlouhodobém horizontu potřebovat růst, je předpoklad, že dlouhodobé výnosy budou pro tento cyklus v krátké době vrcholit, a očekává se zploštění (a možná i inverzi) výnosových křivek. Zřejmou výjimkou jsou nemovitosti (REIT), kde přiměřené výnosy nabízejí určitý příjem a kde se očekává mírný růst nájmů a dividend. „Očekáváme také, že výnosy nemovitostí i akcií budou stabilní až mírně vyšší, přičemž tlak na růst způsobený rizikem recese bude vyvážen tím, že výnosy státních dluhopisů mohou klesat. V našem optimalizačním procesu upřednostňujeme státní dluhopisy a dluhopisy investičního stupně (IG) na úkor akcií a komodit včetně zlata,“ dodává Paul Jackson. „Při určování naší modelové alokace aktiv se řídíme výsledky optimalizace, po nedávných prudkých poklesech se obáváme příliš negativního postoje k akciím a vidíme, že výnosy dluhopisů mohou ještě vzrůst. Největší změnou je, že poprvé od září 2016 převažujeme pozici u státních dluhopisů. Alokaci zvyšujeme na 30 % oproti neutrálním 25 % a oproti předchozím 10 % (minimum, které povolujeme). V rámci vládních dluhopisů stále upřednostňujeme region EM (nikoliv Čínu) a nyní také převažujeme eurozónu, Velkou Británii a USA.Zdroj: Invesco


Paul Jackson vysvětluje postup Invesca: „Růst výnosů státních dluhopisů v mnoha regionech zvětšil rozdíl mezi výnosy a dividendovými výnosy akcií (v USA je tento rozdíl největší od dubna 2010). Toto a naše obavy z rizika recese nás tlačí k tomu, abychom částečně zvýšili váhy státních dluhopisů snížením alokací do akcií (z dřívějších 50 % na mírně podváženou úroveň 40 %). Po březnovém převážení je to rychlý obrat, ale okolnosti se od té doby hodně změnily. Snižujeme alokaci do akcií v Evropě (včetně Velké Británie) a Japonsku a současně zvyšujeme alokaci akcií v Číně. Zde považujeme ocenění za atraktivní a očekáváme zrychlení ekonomiky ve druhé polovině roku. Nyní máme podváženo nejen amerických akcií, ale také u akcií v Evropě bez Velké Británie, zatímco jinde (zejména v EM) máme nadváženo.“

Toto snížení rizikovosti v modelové alokaci aktiv je prohloubeno vyřazením úvěru s vysokým výnosem (HY), který byl dříve na 2 % podváženého podílu. Ačkoli výnosy a spready vůči vládním výnosům vzrostly, je obava z dalšího růstu spreadů a většího počtu selhání v důsledku zpomalení ekonomik. Určité snížení rizikovosti kompenzuje snížení alokací do nástrojů s investičním stupněm a hotovosti spolu s nárůstem nemovitostí. Předpokládané výnosy naznačují, že nemovitosti budou v příštích 12 měsících nejvýnosnějším aktivem, a proto Invesco navdvažuje na 10 % (z neutrálních 8 %).

Paul Jackson uzavírá: „Obzvláště se nám líbí nemovitosti rozvojových trhů díky výnosu 5,9 %. Zvyšujeme také alokace ve Velké Británii a USA a snižujeme v Evropě, mimo Velkou Británii. Hotovost si zachovává mnoho svých diverzifikačních vlastností (nízká volatilita a nízká korelace s ostatními aktivy) a úrokové sazby rostou. Naše projekce však naznačují lepší výnosy státních dluhopisů, které podle našeho názoru nyní nabízejí kompenzaci za vyšší volatilitu. Proto jsme snížili alokaci hotovosti na 5 %, což je stále nad úrovní neutrální (2,5 %), je to ale méně než předchozích 10 %. Na druhou stranu si myslíme, že zlato je drahé. Naše projekce naznačují, že výnosy z cenných papírů s investičním stupněm budou jen o něco nižší než ze státních dluhopisů, ale s větší volatilitou. Alokaci cenných papírů s investičním stupněm jsme snížili z maximálních 20 % na stále převážených 15 %, přičemž jsme snížili pozice v USA, Japonsku a Číně. Komodity jsme vyřadili příliš brzy a propásli jsme letošní rally. Pochybujeme však, že ceny mohou jít výrazně výše, a držíme se nulové alokace. Z regionální perspektivy nadále preferujeme aktiva Velké Británie a rozvojových trhů. Aktiva obou oblastí jsou podle nás relativně levná a zároveň těží z vysokých cen komodit. A na závěr předpokládáme, že válka na Ukrajině bude pokračovat v současné intenzitě, ale uvažujeme také dva alternativní scénáře: rychlé řešení a energetickou krizi.“

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku je nejnižší od března 2021
  Celkový index důvěry v českou ekonomiku klesl v září na nejnižší hodnotu od března 2021. Pokles nastal v obou jeho hlavních složkách. Druhý měsíc v řadě klesla spotřebitelská důvěra, podnikatelská dosáhla nejnižší úrovně od již zmíněného března 2021, když klesající trend je patrný již od poloviny loňského roku. Hlavním viníkem pádu podnikatelského sentimentu byl propad v průmyslu. Pokles v obchodě i ve službách byl výrazně menší, ve stavebnictví se dokonce důvěra oproti předchozímu měsíci zvýšila.
 • Celková hodnota uzamčená v ekosystému Cardano DeFi od začátku roku vzrostla o více než 250 % !
  Celková uzamčená hodnota v decentralizovaném finančním ekosystému (DeFi) sítě Cardano od ledna vzrostla o více než 250 % ze 48 milionů dolarů na více než 170 milionů dolarů.
 • Celková hodnota uzamčených prostředků Cardano DeFi se v letošním roce více než zdvojnásobila
  Celková uzamčená hodnota (TVL) v decentralizovaném finančním prostoru Cardano (DeFi) se letos zatím více než zdvojnásobila, a to až do té míry, že na protokolech Defi v síti je nyní uzamčeno ADA v hodnotě více než 100 milionů dolarů.
 • Celková inflace klesá. Jak to ovlivňuje trh?
  Úterní zpráva Indexu spotřebitelských cen (CPI) ukázala, že inflace je stále znepokojivá a v některých sektorech je vyšší, s určitým poklesem z 0,5 % v lednu na 0,4 % v únoru. Celková inflace stále pokračuje v poklesu z 6,4 % meziročně v lednu na 6 % v únoru. Jádrová inflace také zůstává zvýšená na 5,5 % meziročně z 5,6 % v lednu. Bydlení, které zahrnuje hypotéky a nájem, se na růstu CPI v únoru podílelo více než 70 %.
 • Celková inflace opět zpomalila, ta jádrová však oproti našemu očekávání méně
  Česká inflace v červenci klesla z 9,7 % y/y na 8,8 %. To bylo plně v souladu s naší prognózou a tržním konsensem. ČNB čekala inflaci ve výši 8,9 % y/y. V meziročním vyjádření nadále působila vyšší srovnávací základna loňského roku. Hlavním zdrojem meziročního růstu spotřebitelských cen zůstávají vyšší náklady na bydlení včetně energií (příspěvek +3,7 pb) a potraviny (+1,7 pb). S výjimkou pohonných hmot však k meziročnímu růstu spotřebitelských cen přispěly téměř všechny složky.
 • Celková nálada na akciových trzích byla tento týden spíše pozitivní
  Čínská data (PMI) ukazují, že je země na cestě k silnému oživení. Vyšší inflace v eurozóně, kde zrychlila zejména její jádrová složka, potvrdila to, co již naznačovala data z Francie, Španělska a Německa. Inflační tlaky jsou ale nadále patrné i v USA. O tom vypovídají vyšší jednotkové mzdové náklady. Napjatý trh práce znamená pro Fed inflační tlak. Americký ISM index ze služeb vzrostl nad očekávání, zejména nové objednávky jsou velmi silné.
 • Celková výše dluhu USA zhruba 573krát převyšuje roční výkon české ekonomiky, varuje dlouholetý investiční stratég George Sorose. Bankovní krize v USA přitom prý teprve začíná
  Celková výše dluhu USA je zhruba 200 bilionů dolarů, v přepočtu přibližně 4300 bilionů korun, varuje Stanley Druckenmiller, dlouholetý investiční stratég miliardáře George Sorose. Cituje jej agentura Bloomberg. Pro srovnání, letošní celoroční HDP Česka bude zhruba 7,5 bilionu korun. Dluh USA tedy tuto hodnotu převyšuje přibližně 573krát.
 • Celkový index ISM v průmyslu stagnoval
  Index nákupních manažerů v průmyslu ISM v listopadu zůstal na úrovni 46,7 b. jako v říjnu. Trhy očekávaly růst na 47,8 b. Naopak subindex placených cen ISM vzrostl na 49,9 b. oproti 45,1 b., přičemž trhy očekávaly růst 45,9 b.
 • Celkový majetek státu loni stoupl na 5,85 bilionu Kč
  Celkový majetek České republiky ke konci loňského roku činil 5,85 bilionu korun, meziročně tak stoupl o 4,2 procenta. Jde zejména o stavby, pozemky, movité věci nebo peníze na účtech. Vyplývá to z nejnovější konsolidované účetní závěrky České republiky, o které informovalo ČTK ministerstvo financí. Česko jako účetní celek zároveň předloni vykázalo především kvůli dopadům pandemie ztrátu 199 miliard korun, o rok dříve bylo v zisku zhruba 151 miliard korun.
 • Celkový objem dohody
  Podľa Berlusconiho je celkový objem dnešnej dohody &eu...
 • Celkový počet kryptoměn se blíží 20 000
  Navzdory masivní korekci krypto trhu se zdá, že vývojáře neodradilo v představení nových digitálních aktiv na trhu.
 • Celkový počet transakcí SOL se blíží 100 milionům dolarů
  Celkový počet transakcí provedených v síti Solana se blíží hranici 100 milionů, v době, kdy institucionální investoři stále sázejí na produkty, které jim nabízejí expozici vůči kryptoměně, a to i přes pokračující medvědí trh.
 • Celkový stav americké ekonomiky je „solidně pozitivní“
  „Béžová kniha byla zveřejněna jen pár hodin poté, co institut ADP přinesl čísla z amerického trhu práce za květen. Americká ekonomika podle nich vytvořila pouze 27 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru. To je oproti očekávání ve výši 185 tisíc výrazně méně,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
 • Celosvětová hra s ropou: další partie v kontextu událostí v USA a Číně
  Tento trend se odrazil v růstu ceny březnového kontraktu na Brent o 0,3 % na 80,24 USD za barel. Podobnou dynamiku jsme pozorovali u ropy West Texas Intermediate, která posílila o 0,3 % na 75,31 USD za barel.
 • Celosvětový boom čínských investic zmírňuje
  Čínské zahraniční investice v uplynulých letech vykázaly impresivní vzmach, korunovaný vznikem Iniciativy jednoho pásma a jedné cesty. V nadcházejících letech však nelze očekávat podobně dravý růst. Zejména kvůli nárůstu ochranářství a stárnutí čínské populace.
 • Celý svět očekává Optimismus od rozhodnutí FRS.
  Americká obchodní seance uzavřela se dosažením nového historického maxima. S & P 500 aktualizuoval rekord třetí relaci...
 • 🎙️CELÝ ZÁZNAM: Co zaznělo na Analytickém fóru 2023?
  Tuto středu a čtvrtek proběhl další ročník Analitického fóra XTB. Vzhledem k současné situaci na finančních trzích bylo mnoho důležitých témat k diskuzi. Přinášíme krátký souhrn toho nejdůležitějšího, co na události zaznělo. Akce nicméně celkově trvala pět hodin, a bohužel není možné v rámci toho textu popsat vše. Pro zájemce je k dispozici kompletní záznam, který je volně dostupný na Youtube kanálu XTB.
 • Cementárny jsou trnem v oku ekologů
  „Ekologové se dívají na cementárny podobně jako na fosilní elektrárny, ropné rafinerie, koksovny či ocelárny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena akcie AMC od ledna vzrostla o více než 2554 %. Jak si vedou další meme akcie?
  V posledních týdnech o sobě meme akcie dávají opět vědět. Velký nárůst zažívá zejména AMC akcie. Někteří analytici se shodují, že zvýšen zájem o meme akcie byl zapříčiněn poklesem kryptoměn.
 • Cena akcie Apple klesá navzdory silným hospodářským výsledkům
  Apple ve čtvrtek oznámil dobré finanční výsledky za Q1 2022. Společnost prokázala, že si za léta své existence vybudovala silnou značku, po které zůstává poptávka vysoká i průběhu horšího ekonomického vývoje. Přesto se akcie společnosti po pátečním otevření Wall Street začala obchodovat v negativním teritoriu. Svůj vliv může mít negativní sentiment okolo technologického sektoru. Náladu obchodníků nezlepšila ani včerejší klesající data amerického HDP.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FBS
GKFX
BidAskBit
reklama
FTMO férovost