Úterý 25. června 2024 14:45
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster

Dividendy: Úvod do světa dividendového investování (1. díl)

13.05.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Akcie   Tisk


Dividendové investování je styl investování, při kterém se investor zaměřuje na nákup akcií společností, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, tedy podíly na zisku.

Dividendy jsou jeden z nejoblíbenějších zdrojů pasivního příjmu, dividendové akcie miluje i Warren Buffett a je to rozhodně zajímavý styl investování pro dlouhodobě orientované investory.

Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.


Co je dividenda?

Základním stavebním kamenem dividendového investování je dividenda a dividendové akcie.

Dividenda reprezentuje právo společníka na podíl na zisku dané společnosti. Je to jednoduché: pokud společnost vytvoří zisk, akcionáři na valné hromadě rozhodnou, jak s tímto ziskem naloží, zda zisk ponechají ve společnosti třeba na investice nebo zda zisk rozdělí mezi akcionáře právě ve formě dividendy.

Jako dividendové akcie se pak označují akcie, které vyplácejí dividendu, tedy podíl na zisku.

Jaký je hlavní princip dividendového investování

Hlavní princip dividendového investování se dá popsat velmi jednoduše:

1. uděláte si research, analýzu a koupíte akcie společnosti, která pravidelně vyplácí svým akcionářům dividendu;
2. jakmile společnost vyplatí dividendu, na účet vám přijdou peníze;
3. dividendu si můžete z účtu vybrat a použít na cokoli chcete. Řada investorů dividendu reinvestuje, tedy nakoupí za ni další akcie;
4. v ideálním případě to takto děláte dlouhé roky, někdy i desetiletí.

Výhody dividendového investování

Dividendové investování rozhodně není strategie pro krátkodobé obchody. Hlavní benefity pocítíte, pouze pokud budete investovat dlouhodobě, tedy v horizontu více let.

Pro dlouhodobé investory, jejichž cíle odpovídají principům dividendového investování, ale přináší tento styl investování mnoho výhod.

Výhoda #1: Pravidelný příjem

Základní kouzlo dividend je jejich pravidelná výplata v penězích na váš účet, buď obchodní nebo bankovní. Díky tomu mají dividendoví investoři pravidelný příjem, aniž by museli akcie prodávat, respektive přesněji, aniž by museli cokoli dělat.

Výhoda #2: Dostáváte peníze, i když ceny akcií padají

Velká část společností vyplácí dividendy bez ohledu na to, zda ceny jejich akcií rostou nebo padají. Jsou společnosti, které vyplácely bez přerušení dividendy i v dobách největších poklesů na akciových trzích v letech 2000 až 2002 či v letech finanční krize v letech 2008 a 2009.

Toto je zásadní výhoda pro ty investory, pro které dividendy představují zdroj příjmu, ze kterého žijí.

Příklad: Jako příklad nám mohou posloužit akcie společnosti Coca-Cola, která je velmi známá svojí dlouholetou a stabilní výplatou dividend.

Graf na obrázku zobrazuje akcie společnosti Coca-Cola za období od roku 1999 do roku 2015. Červená šipka ukazuje propad, ke kterému došlo v roce 2008 a 2009 v důsledku světové finanční krize. Přestože se v roce 2008 a 2009 akcie Coca-Coly propadly o téměř 40 %, Coca-Cola i v těchto letech dále vyplácela svým akcionářům pravidelně dividendu.Výhoda #3: Finanční svoboda

Dividendy se uvádějí jako jeden z hlavních zdrojů pasivního příjmu. Pokud se vám podaří dosáhnout toho, že váš příjem z dividend bude vyšší než vaše náklady, dosáhli jste finanční svobody.

Výhoda #4: Nižší riziko

Společnosti, které vyplácejí dividendy, jsou zpravidla velké, stabilní a finančně silné společnosti, které jsou na trhu často desítky let.

Akcie těchto společností jsou často zařazovány mezi „blue chips“, tedy ty nejlepší a nejkvalitnější akcie. Investice do akcií takových společností obecně představují menší riziko, ačkoli na akciovém trhu nemáte jisté nic, i blue chip akcie mohou jít ke dnu.

Výhoda #5: Je vhodné i pro méně zkušené nebo zaneprázdněné investory

Dividendové investování není úplně bez práce a než si poskládáte své dividendové portfolio, musíte investovat i nějakou část svého času.

Dobrá zpráva ale je, že s trochou úsilí si dobré dividendové portfolio dokáže poskládat i začínající investor. Doufáme, že náš seriál o dividendovém investování vám s tím pomůže.

Nevýhody a rizika dividendového investování

Dividendové investování, jako každý investiční styl, má své nevýhody a rizika, které je dobré znát, než se do dividendového investování pustíte.

Riziko #1: Skvělé akcie koupené ve špatný čas

Ačkoli ideální načasování v investování neexistuje, přesto vyděláte více, když si počkáte a skvělé akcie nakoupíte za dobrou cenu, a ne v době, kdy jsou předražené.

Skvěle to shrnul Warren Buffett, jehož výroky si v našem seriálu budeme půjčovat často: „Ať jde o hodinky nebo holínky, rád nakupuji značkové zboží, když je ve slevě. To se týká i akcií.“

Jak vytipovat dobrý čas nákupu dividendových akcií si ukážeme v našem seriálu.

Riziko #2: Připravte se na propady trhu

Základem dividendového investování je dlouhodobost. Akciové trhy v dlouhodobém horizontu rostou, ale pravidelně prochází obdobím propadů, které mohou trvat i několik let. V dobách propadů se s velkou pravděpodobností propadne i cena vašich dividendových akcií.

U dividendového investování vás ale propady na burze nemusí zas tolik trápit. Velká část dobrých společností vyplácí dividendu v dobách, kdy akcie rostou, ale i v dobách, kdy akcie klesají, jak jsme zmiňovali u případu akcií společnosti Coca-Cola.

I když tak cena vašich akcií bude po nějaký čas dole, máte šanci, že svoji dividendu budete i nadále pravidelně dostávat a že po čase cena vašich akcií opět vzroste.

Riziko #3: Vaše akcie se propadnou a už se nezotaví

Může se stát, že nakoupíte akcie společnosti, jejíž akcie se dramaticky propadnou.

Pokud taková společnost i přes propad ceny svých akcií i nadále vyplácí dividendu, dividenda vám může pokrýt část kapitálových ztrát, tedy ztrát způsobených poklesem hodnoty akcií.

Propad ceny akcií může být dočasný a v dlouhodobém horizontu mohou akcie zase vyrůst. Není to ale pravidlo.

Propad akcií může být i varovný signál. Zejména v situaci, kdy celý akciový trh roste, ale akcie vaší společnosti padají, je na místě věnovat zvýšenou pozornost, proč akcie padají. Pokud zachytíte, že vaše společnost je ve vážných problémech, je na čase zvážit prodej vašich akcií.

Riziko #4: Dividendu nemáte nikdy 100% jistou

Představa, že nakoupíte dobrou dividendovou akcii a do smrti budete kasírovat dividendu, aniž byste hnuli brvou, je bohužel dost naivní.

Ani dividendy nejsou doživotní jistota. Drtivá většina společností vyplácí dividendy pravidelně a dividendy pozvolna navyšují.

Mohou ale nastat výjimečné situace, kdy společnost dividendu nevyplatí nebo jí razantně sníží.

Snížení nebo zrušení dividendy je jedno z největších rizik v dividendovém investování a důvody snížení nebo zrušení dividendy mohou být různé. Tomuto tématu se proto budeme podrobněji zabývat v jednom z dalších dílů tohoto seriálu.

Příklad: K drastickému snížení dividendy o 95 % se v únoru 2024 odhodlala německá farmaceutická společnost Bayer AG. Před snížením dividendy se dividendový výnos pohyboval kolem 7 %, investoři, kteří drželi tyto akcie kvůli dividendovému výnosu tak ze snížení rozhodně radost neměli.

Bayer snížil dividendu z důvodu finančních potíží: společnost nahromadila dluh přes 38 miliard EUR a je proti ní vedeno tisíce soudních sporů kvůli náhradě škody za údajně karcinogenní účinky přípravku na hubení plevele RoundUp. Snížením dividendy se Bayer snaží ušetřit peníze, které bude potřebovat na výplatu odškodnění, pokud soudní spory prohraje.

Jak ukazuje graf, akcie společnosti Bayer se obchodují na hodnotách kolem 27 EUR, za které se obchodovaly naposledy kolem roku 2005. Je otázka, zda Bayer tuto situaci zvládne nebo ne, to ukáže až čas.Riziko #5: Dividendové akcie rostou často pomaleji než jiné akcie

Jak jsme již uváděli, společnosti, které jsou oblíbené dividendovými investory, jsou zpravidla velké, stabilní a finančně silné společnosti, které jsou na trhu často desítky let.

To logicky znamená, že tyto společnosti už mají za sebou fázi rychlého, dynamického růstu. Tím pádem i akcie těchto společností za sebou mají fázi rychlého, dynamického růstu.

Nečekejte tedy, že na akciích dividendových společností vyděláte stovky procent. Na druhou stranu je důležité zmínit, že dividendové akcie dobrých společností v dlouhodobém horizontu rostou, takže je velká šance, že vám zisk přinesou, byť skromnější.

Jeden z nejznámějších dividendových investorů je společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Berkshire Hathaway svým akcionářům dividendy nevyplácí, nicméně ve svém portfoliu drží hned několik dividendových akcií. Tyto dividendy pak Berkshire Hathaway znovu reinvestuje.

Očekává se, že za rok 2024 obdrží Berkshire Hathaway na dividendách částku přes 6 miliard dolarů.

Pokud vás zajímá, jaké je portfolio Warrena Buffetta, můžete se inspirovat zde.


Není dividendové investování přežitek?

V posledních letech se dividendové investování ocitlo mimo mainstream a řada investorů se soustředila spíše na dynamicky rostoucí akcie, které ale vyplácí buď malou nebo žádnou dividendu. Je to možná škoda.

Řada autorů a investorů totiž považuje dividendy za jeden z nejvíce spolehlivých ukazatelů síly a stability společnosti, která dividendu vyplácí. Proč?

Dividendy jsou reálné peníze, které společnost vyplácí akcionářům. Aby společnost mohla vyplatit dividendy, musí mít cash neboli hotové peníze. Aby společnost měla cash na výplatu dividend, buď si musí peníze půjčit, což však není dlouhodobě udržitelný model, nebo musí cash vydělat. Aby společnost stále, rok po roce, stabilně a dlouhodobě generovala cash flow na výplatu dividend, musí mít dobrý a silný byznys model.

Akcie společnosti, která má dobrý a silný byznys model a je schopná stabilně a dlouhodobě generovat cash flow, se obecně považují za dobré a relativně bezpečné investice.

Pozor - ne každá společnost, která vyplácí dividendu, je dobrá investice do vašeho portfolia!

Většina investorů, zejména těch, kteří s dividendovými akciemi začínají, se soustředí na jedinou věc: výši dividendového výnosu, což je sice lákavý, ne však příliš spolehlivý ukazatel.

Pokud chcete snížit riziko, rozhodně stojí za to soustředit se i na jiné ukazatele. Spíše, než výše dividendy je důležitější stabilita a udržitelnost dividendy, tedy zda je daná společnost schopná vyplácet dividendu dlouhodobě a stabilně.

Co se dozvíte v tomto seriálu o dividendovém investování

Cílem tohoto seriálu je představit vám různé praktické koncepty dividendového investování a vysvětlit vám různé ukazatele, které se používají při analýze dividendových akcií.

Věříme, že po přečtení tohoto seriálu si budete umět sami vyhodnotit, zda danou dividendovou akcii chcete zahrnout do svého portfolia nebo ne.

Závěrem a co nás čeká v příštím díle

Doufáme, že po přečtení dnešního úvodního dílu máte představu o tom, co je dividendové investování a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody.

V příštím díle se dozvíte, jaké jsou druhy dividend, které typy společností vyplácejí dividendu a proč.

Marika Čupa pro portál FXstreet.cz

Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o dividendovém investování, najdete na tomto odkazu:

 • https://www.nasdaq.com/news-and-insights/topic/companies/dividends
 • https://www.nasdaq.com/market-activity/stocks/ko/dividend-history
 • https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-02-19/bayer-plans-to-slash-dividend-by-95-in-bid-to-pay-down-debt?sref=1sFGx9hr
Klíčová slova: FXstreet | Peníze | Nasdaq | Apple | Dividendy | Daně | Rizika | Akciové trhy | Akcie | Akciový trh | Bid | Bloomberg | Blue chip | Cash flow | Dividenda | Dividendový výnos | Investice | Investor | Investování | Portfolio | Riziko | Ukazatel | Výnos | Warren Buffett | EUR | Finanční krize | Investoři | Blue chips | Byznys | Zisk | Berkshire Hathaway | Investovat | Ceny akcií | Cena | Dobrá investice | FXstreet.cz | Graf | Investice do akcií | Investiční | Market | Nákup akcií | Portfolia | Trh | Zpráva | Buffett | ROCE | Burze | Dividendové akcie | Bezpečné investice | Propad | Světové finanční krize | Akcionáři | Finanční svoboda | Propad akcií | Krize | Akcie společnosti Coca-Cola | Akcie společnosti | Akcie klesají | Výše dividendy | Blue chip akcie | Propad ceny akcií | Na burze | Farmaceutická společnost | Ukazatele | Trhy | Situace | Reálné peníze | Úsilí | Obchody | Portál FXstreet.cz | Společnost Berkshire Hathaway | Stabilita | Snížení dividendy | Škoda | Signál | Práce | Propad ceny | Akcie padají | JDE | Výplata | Zdroj příjmů | Šance | Ceny | Coca-Cola | Pravidelný příjem | Co je dividenda? | Akcie Coca-Coly | Bayer | Spotify | Cíle | Prodej | Podcast | KO | Načasování | Společnosti | Marika Čupa | Pozornost | Společnost | TIM | | Berkshire Hathaway Warrena Buffetta | Krátkodobé obchody | Rostoucí akcie | Udržitelnost | Dividendoví investoři | Dividendové investování | Dividends | CZ | Právo | Investiční styl | Akcionáři na valné hromadě | Dlouhodobost | Byznys model | Vice | Seriál o dividendovém investování | Apple Podcasts | News | Podíl na zisku | Společnost Bayer | ProCent | Rok 2024 | Dobrá zpráva | Portfólia | Roundup | Berkshire | Celý akciový trh | Hodinky | Snížit riziko | Příjem z dividend | Výhody | Výhody a nevýhody | Styl investování | Výhody a nevýhody | Nevýhody | Menší riziko | Právo společníka | Podíly na zisku | Princip dividendového investování | Výhody dividendového investování | Kouzlo dividend | Pravidelná výplata | Přerušení dividendy | Nižší riziko | Finančně silné společnosti | Silné společnosti | Nejkvalitnější akcie | Nejlepší a nejkvalitnější akcie | Dividendové portfolio | Začínající investor | Dobré dividendové portfolio | Nevýhody a rizika dividendového investování | Nevýhody a rizika | Rizika dividendového investování | Skvělé akcie | Načasování v investování | Ideální načasování | Čas nákupu | Varovný signál | Proč akcie padají | Doživotní jistota | Výjimečné situace | Zrušení dividendy | Bayer AG | Společnost Bayer AG | Německá farmaceutická společnost | Bayer snížil dividendu | Hubení plevele | Odškodnění | Soudní spory | Akcie společnosti Bayer | Portfolio Warrena Buffetta | Mainstream | Hotové peníze | Cash flow na výplatu dividend | Silný byznys model | Investice do vašeho portfolia | Spolehlivý ukazatel | Udržitelnost dividendy | Koncepty dividendového investování | Co je dividendové investování | Druhy dividend |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\akcie-21042024.png
  Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
  Lidé investují proto, že chtějí zhodnotit své peníze, ale řada investorů mívá často nepřiměřená očekávání o tom, kolik se na akciovém trhu dá vydělat. Nejlepší představu o průměrném výdělku na akciovém trhu nám poskytnou informace o výkonu akciových indexů. V dnešním posledním díle našeho seriálu se dozvíte, kolik je průměrný výkon amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 a zda se dá více vydělat investováním do indexu S&P 500 nebo do indexu Nasdaq 100.
  C:\fakepath\1707498656-forex-09022024.jpg
  Škola tradingu
  Vítejte v naší unikání sekci, kde můžete zcela zdarma projít školou tradingu (škola obchodování) a naučit se tak všechny potřebné základy z oblasti nejoblíbenějších finančních trhů: Forex, akcie, akciové indexy, komodity, ETF a kryptoměny. To jsou hlavní trhy, které budete jako trader obchodovat a o všech těchto trzích jsme připravili sérii článků, kde se vše naučíte od úplných základů až po pokročilé znalosti. Postupně také budou přibývat nové články.
  C:\fakepath\akcie-09102023-uvod.png
  Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
  Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.

Čtěte více

 • Akcie: Indexová magie - co jsou akciové indexy a které sledovat (díl 2.)
  Akciové indexy jsou pro akciové investory důležitý nástroj. Řada indexů slouží jako barometr akciového trhu a díky indexům tak snadno získáte přehled, jak si akcie v daném indexu vedou, zda klesají nebo rostou.
 • Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
  Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle.
 • Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
  Lidé investují proto, že chtějí zhodnotit své peníze, ale řada investorů mívá často nepřiměřená očekávání o tom, kolik se na akciovém trhu dá vydělat. Nejlepší představu o průměrném výdělku na akciovém trhu nám poskytnou informace o výkonu akciových indexů. V dnešním posledním díle našeho seriálu se dozvíte, kolik je průměrný výkon amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 a zda se dá více vydělat investováním do indexu S&P 500 nebo do indexu Nasdaq 100.
 • Akcie: Psychologie – klíčový faktor úspěchu v investování (díl 9.)
  Říká se, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným investorem je v jejich psychologii a myšlení, nikoliv v jejich investiční strategii. Největším nepřítelem investorů není trh, ale oni sami. Dnešní díl našeho seriálu proto budeme věnovat psychologii investování, která má velký vliv na to, zda budete v investování vítěz nebo looser.
 • Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
  Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
 • Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
  Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte.
 • Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
  Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company.
 • Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
  V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem.
 • Dividendy: Časové pojmy důležité pro dividendové investování (3. díl)
  Každý dividendový investor by měl znát určitá data a časové pojmy, které jsou pro dividendy specifické. Neznalost vás totiž může stát peníze. V dnešním díle vám proto vysvětlíme čtyři základní data a časové pojmy, které jsou důležité a běžně používané ve světě dividendového investování: Declaration Date, Ex-Dividend Date, Record Date a Pay Date a vše si ukážeme na příkladu akcií společnosti Coca-Cola.
 • Dividendy: Jaké druhy dividend společnosti vyplácí? (2. díl)
  V minulém díle jsme uváděli, že dividenda je podíl akcionáře na zisku společnosti, dividend ale existuje více druhů. V dnešním díle probereme jednotlivé druhy dividend a uvedeme vám, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Kromě toho se také dozvíte, které typy společností vyplácejí dividendy a proč.
 • Nastal konečně čas na nákup akcií?
  Letošní rok na akciových trzích rozhodně není nudný. Výpadky v dodavatelských řetězcích, vysoké ceny ropy a dalších komodit, desítky let nevídaná inflace, kterou se centrální banky zatím marně snaží dostat pod kontrolu, zvyšování úrokových sazeb v bezprecedentním tempu, a válka na Ukrajině. To vše je zcela ojedinělý mix velkých událostí, který akciové trhy rozhodně nenechal v klidu.
 • TOP 3 dividendoví králové, kteří výrazně obohatí vaše portfolio
  Dividendové akcie jsou mezi investory oblíbené především díky jejich schopnosti generovat pasivní příjem. Samozřejmě i u těchto akcií může vzniknout jak kapitálový výnos, tak i ztráta, které jsou způsobeny poklesem nebo růstem ceny akcií.
 • TOP 3 největší investoři světa – BlackRock, Vanguard a State Street
  Každý investor sní o tom, že jednoho dne bude vlastnit takové portfolio akcií, ve kterém bude téměř nemožné prodělat peníze. Pokud je toto i vaším snem, můžete se inspirovat těmito třemi giganty, kteří vlastní podíl téměř ve všech akciových společnostech, na které si vzpomenete.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new