Michal Uma

Disciplína v praxi
27.09.2020 Často mluvím o základních a vlastně i jednoduchých vlastnostech, které by měl trader mít. Možná je to někdy i otrava, ale věřte mi, že trading vlastně otrava je. Takže toto opakování je pouze připomenutím jednoho podstatného atributu. Nic víc, nic méně.

Opakovatelnost – svatý grál tradingu?
24.09.2020 Každý hledáme něco, co nám vydělá peníze a co nás v tradingu udrží, pokud možno napořád. Hledáme něco, co splní naše sny a co dodá našemu egu lesk. Hledáme něco, čím ohromíme svět okolo sebe a naplníme naše ego pocitem jedinečnosti a úspěchu.

Praktická ukázka: Čekání na obrat
22.09.2020 V minulém týdnu jsem psal o tom, jak se těším na to, že trh ke mně opět začne být přívětivější. Nedílnou součástí tohoto těšení je i trpělivost, o které jsem už tolikrát psal, jako o nutném předpokladu úspěchu. A to se zatím potvrzuje i v tomto případě.

Kdy bude opět vypnuta ekonomika v ČR?
20.09.2020 Možná je to tím, že mám špatnou paměť, anebo je to tím, že jsem ještě příliš mladý a moc jsem toho nezažil. Ale nevím o tom, že by někdy nějaká nemoc měla rovinu nejen zdravotní, ale i politickou. Nebudu se v tomto článku věnovat spikleneckým teoriím, protože ty jsou holým nesmyslem, ale zkusím se na celou věc podívat z praktického pohledu.

Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (5. díl)
17.09.2020 Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Budeme tedy pokračovat v tom, jak si pro náš AOS připravit podklady, respektive co předat programátorovi.

Praktická ukázka: Možná přichází lepší časy
15.09.2020 Každá strategie s sebou přináší období, která jsou výjimečně dobrá, období, která jsou výjimečně špatná a období, která jsou tak nějak v klidu. Pro někoho to může být ztráta času, protože neměl zisk, pro někoho to může být pohoda, protože o nic nepřišel. Nicméně podle mého názoru je to signál svědčící o přechodu z jedné kapitoly knihy tradingu do druhé.

Proč vlastně obchodujeme? (4. díl)
13.09.2020 Opět se nebudu opakovat a říkat, že se na uvedenou otázku dá odpovědět mnoha různými způsoby, ale řeknu to tak, jak to cítím. Jde o peníze a o čas. Je to jednoduché jako facka a kdo v tom hledá něco složitějšího, možná by se měl vydat na nějakou duchovní cestu, místo trápení se u MT4.

Pod tlakem zodpovědnosti
10.09.2020 Poměrně často tady píšu o tom, jak drobnosti často rozhodují o tom, jestli náš trading bude úspěšný nebo ne. O tom, jak vědomí zodpovědnosti v našich myslích vytváří bloky, které se mnohdy velice často jen ztěžka překonávají. Nedávno jsem v televizi viděl pořad, který o podobných věcech také hovořil, ačkoliv byl ze zcela jiného oboru. Avšak vývod, který jsem si z něj pro sebe udělal je myslím velice dobře použitelný i pro obchodování.

Praktická ukázka: Stále v mínusu
08.09.2020 Posledních několik týdnů nebylo pro moji strategii příliš pozitivních. Nicméně i z historie vyplývá, že trading není jako start rakety, tedy výsledky neletí nejkratší cestou vzhůru, ale jsou to spíše schody, po kterých je potřeba pozvolna a s rozvahou stoupat. Vytrvale a odhodlaně.

Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (4. díl)
06.09.2020 Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Budeme tedy pokračovat v tom, jak si pro náš AOS připravit podklady, respektive co předat programátorovi.

O počasí v tradingu
02.09.2020 V jedné diskusi si jeden z účastníků „postěžoval“, že se tady ještě nikdo nevěnoval tématu počasí. Když jsem se nad tím zamyslel, tak aniž bych projížděl všechny články, tak jsem dospěl k závěru, že má asi pravdu. A tak jsem se rozhodl, že se této výzvy ujmu.

Praktická ukázka: Úvaha o velikosti pásma
31.08.2020 Jak jsem psal v roční bilanci, poměrně hodně částí strategie zůstalo po celou dobu nezměněno. V minulém týdnu se ale stala věc, která mě přiměla zamyslet se nad jednou z nich. A tou je velikost obchodovaného pásma, přesněji potom jeho maximální velikost.

Proč je dobré začít s malým účtem
28.08.2020 Jednou z otázek každého začínajícího obchodníka, kterou si klade je, s jak velkým účtem vlastně má začít obchodovat. Tím spíš, že o obchodování toho ví zatím málo a vlastně se teprve chystá vše učit a naučit. Jak velký účet by tedy měl mít, když jeho očekávání ohledně profitu jsou tak veliká a současně z diskusí ví, že svůj účet s velkou pravděpodobností hned v začátku smaže?

Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (3. díl)
27.08.2020 Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Opět tedy budu pokračovat v tom, jak si pro takový AOS nachystat podklady, respektive jak si připravit podklady pro programátora.

Praktická ukázka: Začátek nového roku
24.08.2020 Vzhledem k tomu, že jsem použil malé „n“ a také k tomu, že jsem minulý týden psal o ročním výročí obchodování, tak věřím, že všichni porozuměli tomu, že v nadpisu se hovoří nikoliv o prvních lednových dnech, ale o začátku další kapitoly mého obchodování.

Proč vlastně obchodujeme? (3. díl)
23.08.2020 Nebudu se opakovat a říkat, že se na uvedenou otázku dá odpovědět mnoha různými způsoby, ale řeknu to tak, jak to cítím. Jde o peníze a o čas. Je to jednoduché jako facka a kdo v tom hledá něco složitějšího, možná by se měl vydat na nějakou duchovní cestu, místo trápení se u MT4.

52 týdnů praktických ukázek: Bilance za rok
19.08.2020 Nebudu tady polemizovat nad relativitou uběhlého času a nebudu se pouštět do úvah typu „je to jako včera, co jsem začal prezentovat svoje obchody“. Prostě je to tak, že uběhlo 52 týdnů, tedy rok a to je z pohledu obchodníka už docela dobrý vzorek pro posouzení, jak na tom vlastně je nejen on, ale i jeho strategie.

Praktická ukázka: Nevydržel jsem to
18.08.2020 Říkám to pořád a opakovaně, že trading není vlastně nic jiného, než souboj trhu s našimi nervy. A kdo je má pevné, má šanci na tom vydělat peníze. Kdo je pevné nemá, má potom problémy. No a mně se občas stane, že si myslím, jak dobré nervy mám a nakonec se ukáže, že nemám. Jako v minulém týdnu.

Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (2. díl)
16.08.2020 Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. A tak budu pokračovat v tom, jak si pro takový AOS nachystat podklady, respektive jak si připravit podklady pro programátora.

Detaily někdy rozhodují
13.08.2020 Ve chvíli, kdy se člověk v tom, co dělá, dostane na určitou úroveň, tak zjistí, že mnohdy i drobnosti dokážou rozhodnout o tom, jestli výsledek jeho práce je jen dobrý, nebo vynikající.

Praktická ukázka: Experiment
10.08.2020 Už před víc než týdnem jsem se zamyslel nad svojí strategií a znovu jsem se pokusil poskládat si priority. Díval jsem se na výsledky z minulých období a v backtestu si ověřil četnost některých situací. A dospěl jsem k závěru, že zkusím něco nového.

Může být AOS dlouhodobě profitabilní?
09.08.2020 Jistě, může. Může AOS fungovat sám, bez podpory tradera? Ne, nemůže. Pořád se mi zdá, že mnoho obchodníků až tak úplně neporozumělo filozofii použití AOS a tak se to pokusím ještě jednou přiblížit na jenom příkladu.

Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (1. díl)
06.08.2020 Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Proto vám povím, jak na to a jak se celkem snadno dobrat kýženého výsledku.

Praktická ukázka: Nejlepší je nic nedělat
03.08.2020 Uplynulé dva týdny byly v mém obchodování plné nesmyslných nápadů, divných pocitů ze zbytných povinností a rozhodnutí, která bych si za působení zdravého rozumu určitě dokázal rozmluvit. To se ale nestalo a tak jsem v těchto dvou týdnech dopadal, jak se hezky Česky říká – „jak sedláci u Chlumce“.

Backtesty – peníze nebo bezpečí?
02.08.2020 Nezpochybnitelnou výhodou našeho obchodování je to, že si můžeme na minulých datech otestovat, jestli to, co jsme vymysleli má alespoň nějakou naději na úspěch. Jistě, nedá nám to jistotu, že se nezmění podmínky a to, co fungovalo doposud, bude fungovat i nadále, nicméně proč by k takovému zlomu mělo dojít právě v tu chvíli, kdy si provedeme onen backtest.

Proč vlastně obchodujeme? (2. díl)
29.07.2020 Jak jsem psal už minule, tak na otázku v nadpisu se dá odpovědět mnoha způsoby a nepochybuji o tom, že všechny budou k zamyšlení. Nicméně skutečně jen jedna odpověď bude vyjadřovat skutečnost. Obchodujeme kvůli tomu, abychom si vydělali peníze. Hodně peněz. A když už si to takhle hezky přiznáváme, pojďme se podívat, co dalšího se s těmi penězi dá udělat.

Praktická ukázka: Kolik stojí chyba v tradingu?
27.07.2020 Už dlouhou řadu let hraji tenis. Není to nic světoborného. Občas někoho porazím, občas někdo porazí mě. Je to pro mě spíš společenská, než sportovní událost. Nejsem typ, který musí vždy a za každou cenu vyhrát. Za tu dobu, kdy ten tenis hraji, jsem si všiml jedné věci. Nejčastěji pokazím úder v okamžiku, kdy na něj mám hodně času a kdy se snažím vymyslet něco, čím chci ohromit tenisový svět.

„Kdo to ví, odpoví“
23.07.2020 Kdo sleduje moji obchodní strategii a můj obchodní přístup tak ví, že se nezabývám nějakými předpověďmi, zakreslováním čehokoliv do grafu, ani sledováním toho, či onoho. Jednou jsem se tady snažil udělat predikci a všichni myslím víte, jak neslavně dopadla. A tak mě napadlo se zeptat vás. Ani ne snad proto, že bych nevěděl, co s otevřeným obchodem, ale abych se pokusil porozumět tomu, jak pracuje někdo jiný.

Zmačkat, hodit do koše a začít znovu
22.07.2020 Jsem velkým fanouškem Formule 1. Jsem ještě větším fanouškem týmu Ferrari. Po třech závodech, které máme v letošní sezóně za sebou, mi nezbývá než říct, že se nám trochu nedaří. Výsledky mizerné a nikde před námi nic, co by znamenalo, že jsou před námi nějaké pozitivní zítřky.

Praktická ukázka: Zase tady mám pěknou ztrátu
20.07.2020 Kdo sleduje pravidelně moje praktické ukázky, tak ví, že v několika posledních týdnech se mnohokrát stalo, že došlo k průrazu čekajícího pokynu, který se nakonec neukázal být jako falešný a trh z něj dokázal udělat celkem přijatelný obchod. Když ale obchodujete statisticky, pravidelně a poctivě, tak se dřív nebo později stane, že to, co vypadá jako falešný průraz, skutečně falešným průrazem je. A to se stalo v minulém týdnu.

Jak jsem „musel“ přeinstalovat AOS
15.07.2020 Už několik roků používám pro svoje obchodování AOS. Důvody, kvůli kterým jej používám, jsou pouze pragmatické. Jedním z nich je moje lenost, kdy se mi nechce neustále sedět u platformy a hlídat signály a podobné věci a druhým důvodem je to, že se jeho prostřednictvím perfektně backtestuje.

Praktická ukázka: Nejasný směr
14.07.2020 Nedávno jsem psal článek o tom, co očekávám od prázdnin pro svoje obchodování. Psal jsem o tom, že pro mě to bude hodně odrazů, částečných odprodejů, přitažení Stop-Lossů (SL) k Break/Evenu (B/E) a obchodů ukončených s nulou. No a uběhnul první prázdninový týden a máme to tady. Tedy alespoň pro mě.

Proč vlastně obchodujeme? (1. díl)
12.07.2020 Na otázku v nadpisu se dá odpovědět mnoha způsoby a nepochybuji o tom, že všechny budou k zamyšlení. Nicméně pouze jedna odpověď bude prostá a bude vyjadřovat skutečnost. Obchodujeme kvůli tomu, abychom si vydělali peníze. Hodně peněz. A když už si to takhle hezky přiznáme, pojďme se podívat, co se těmi penězi dá příjemného udělat.

Den, kdy jsem se stal traderem?
09.07.2020 Veškeré úsilí člověka, ve kterém se snaží něco naučit je vždy směřováno k jedinému dni. V něm ukáže své dovednosti nebo složí zkoušku, zkrátka předvede, že souhrn jeho znalostí a zkušeností dostačuje k tomu, aby to, co se učil, vykonával nebo vykonal na patřičné úrovni.

Praktická ukázka: Tak se nám to zase rozdělilo
07.07.2020 Před několika měsíci jsem rozdělil svoji strategii na dva díly, před několika týdny potom na díly čtyři. Detaily najdete ve starších článcích, nicméně dnes se podíváme na krásnou ukázku toho, jak dřívější přitažení Stop-Lossu (SL) k Break/Evenu(B/E) u jedné z částí, ovlivnilo celý týden.

Pokrytectví v tradningu
03.07.2020 Trading má takovou zvláštní schopnost. Vždy se mu v nás podaří objevit nejen to málo, co je dobré, ale především proti nám umí použít vše, co je v nás špatné. A přiznejme si, že je toho někdy skutečně hodně a trh to umí použít naprosto dokonale. Mohlo by se zdát, že pokrytectví s tím nesouvisí, ale chyba lávky.

Co čekám od prázdnin
02.07.2020 Prázdniny jsou příjemná část roku. Dovolená, cestování, zábava, voda, hory, adrenalinové aktivity, prostě příjemná část roku asi pro všechny. Ale stejně jako u jiných profesí, které jedou v tzv. prázdninovém režimu, tak i finanční trhy pokračují ve své jízdě, ačkoliv jejich tempo je prázdninami rovněž ovlivněno.

Praktická ukázka: Bez intuice a bez instinktu s profitem 11,57 %
29.06.2020 V posledních dnech se zde rozhořela docela zvláštní debata na téma instinktu a intuice v tradingu. Moje stanovisko je v tomto stále stejné a prozatím neměnné, takže k onomu samotnému tématu se vyjadřovat teď tady nebudu. A k osobním útokům zatím také ne. Nicméně se dnes podíváme, s těmi, které to bude zajímat, jak se bez instinktu a intuice dají vydělávat peníze.

Jak jsem zase nevěděl, co se stane
26.06.2020 Dnes vás opět budu jednou ukázkou otravovat svojí tezí, že nikdo nikdy neví, co a kdy se stane. Jistě, někdo má různá vnuknutí, intuice a instinkty, díky kterým si myslí, že dosáhne dobrých výsledků, ale skutečný svět tradingu funguje jinak. Jediné, co vás přivede k dobrým výsledkům, jsou zkušenosti podložené backtesty.

Intuitivní a instinktivní obchodování – nikdy!
24.06.2020 Nedávno jsem četl článek, ve kterém autor, mimo jiné, mluvil o intuitivním obchodování. Dokonce hovořil o tom, že zadávání obchodů na základě intuice a instinktu je znakem profesionality tradera. Už když jsem to četl, říkal jsem si, že to tak rozhodně není. Ale pár dnů jsem o tom ještě trochu uvažoval, no a dospěl jsem k závěru, že k tomu musím něco říct.

Praktická ukázka: Vypadá to jednoduše
23.06.2020 Všichni víme, jaký nervák umí být ten náš trading. Okousané nehty, propocené košile, vlasy vstávající hrůzou, probdělé noci. Tyto a mnoho jiných emocí a stavů provází naše obchodování a přiznejme si, velice často je to peklo. Nicméně, obchodování v minulém týdnu, alespoň pro moje obchody, bylo jako návštěva lázní. Prostě klid a pohoda.

Mýtus jménem AOS
21.06.2020 Tradiční lidskou vlastností je snaha o zjednodušení a usnadnění čehokoliv, do čeho se člověk kdekoliv a kdykoliv pouští. Každý z nás by rád našel ten nejsnazší způsob dosažení svého cíle. Někdy stačí vymyslet rychlovarnou konvici, někdy stačí převést psané údaje do čárového kódu a načítat je skenerem. Prostě vždy se jedná o úsporu času, úsilí a někdy i o ochranu vlastního nervového ústrojí.

Opakování - lekce číslo 1
18.06.2020 Obchodování na finančních trzích je tak trochu nudná a otravná věc. Abychom byli úspěšní, musíme neustále opakovat stejné postupy (nikoliv chyby), abychom dosáhli toho, čeho chceme, tedy pořádného zisku. A tak vlastně i psaní o tradingu je neustále se opakující kolotoč připomínání toho, na co je nutné nezapomenout.

Praktická ukázka: Break/Eveny v akci
16.06.2020 Tak konečně začínají mít praktické ukázky nějaký náboj. Tím nechci říct, že samotná prezentace provedených obchodů je k ničemu, ale podívat se na rozdílné obchody v rámci jedné strategie se mi zdá docela zakjímavé. Tím spíš, že o tom rozhoduje pár desítek bodů v oblasti přisouvání Stop-Lossu (SL) k Break/Evenu (B/E).

Jak mi telefonovali
14.06.2020 V úterý se mi stala taková zajímavá věc. No vlastně ona sama o sobě zase tak moc zajímavá nebyla, ale tím, že se ve středu opakovala, mě přiměla k pozastavení. Stalo se, že mi volali zástupci dvou obchodníků s komoditami, jestli si u nich nechci otevřít účet. Jména už si asi nepamatuji, ale povím vám o tom zážitku. Myslím, že na pointu se vyplatí vytrvat až do konce.

Co se občas stane?
11.06.2020 Mnohokrát jsem tady psal o trpělivosti a mnohokrát jsem psal o tom, že nikdo nikdy neví, co se může stát. Často jsem psal o tom, jakou chybou je zasahování do strategie a často jsem psal o tom, jak těžké je udržet nervy na uzdě. Dnes vám ukážu, co se mi včera stalo a o čem to vlastně pořád mluvím.

Praktická ukázka: Dva rozdílné obchody
09.06.2020 Když už se mi podařilo rozdělit strategii na tolik dílů, bylo jen otázkou velmi krátkého času, než se dočkáme více obchodovaných variant v jednom týdnu. V nadpisu píši, že byly dvě, ale ve skutečnosti byly tři. I když je pravda, že rozdíl mezi druhým a třetím obchodem byl tak nepatrný, že ho sice zmíním, ale další graf si nezaslouží.

Ach ty ztráty
07.06.2020 Budu se opakovat. Ztráta je nedílnou součástí tradingu a nám, obchodníkům nezbývá než se s tím vyrovnat. Kdo se s tím naučí žít, má nakročeno k tomu uklidnit svoje obchodování a tím se přiblížit skvělým výsledkům. Pamatujte, že ztráta je jedinou věcí, kterou máte v tradingu zcela ve svých rukách. A jak říkám, mějte pod kontrolou ztráty, zisky už potom vždy nějaké přijdou.

Mýtus jménem spread
04.06.2020 Obchodování na finančních trzích obsahuje desítky, možná stovky nejrůznějších více, či méně důležitých součástí. Některé jsou docela neškodné, některé mohou být docela nebezpečné (jako třeba gapy) a u některých zbytečně přeceňujeme jejich důležitost a vliv na naše výsledky. A dokonce se občas stává, že právě jen je viníme z toho, že se nám nedaří. Jednou z takových věcí je spread.

Praktická ukázka: Surfování na EUR/USD
02.06.2020 Po několika týdnech, kdy byly výsledky (při vší úctě) mizerné, se podařilo zachytit pěkný pohyb, který celý měsíc, tak říkajíc v závěrečné rovince, vylepšil. Dnes tedy opět nebudu dlouho zdržovat a mrkneme se na to.

Backtest č. 3854 a další změna
31.05.2020 Jistě jste všichni pochopili, že ta číslovka v nadpisu je nadsázkou. Ačkoliv, kdo ví. V každém případě jsem se pustil do backtestu o kterém jsem nedávno psal a vypadá to, že jsem na něco přišel. Vlastně jsem přišel na něco, co mi opět rozdělí strategii.

Zvyknout se dá na všechno
27.05.2020 Říká se, že zvyknout se dá na všechno. A z vlastní zkušenosti musím říct, že je to téměř ve všem pravda. Jistě, v životě má každý člověk hranice, za které by se nevydal, ale ve všeobecnosti tato teze platí beze zbytku.

Praktická ukázka: A zase ty backtesty
26.05.2020 Moje nejopakovanější slova, které při popisu tradingu používám jsou „trpělivost“ a „víra v backtesty“. Docela chápu, že pro někoho už to může být být nuda, současně ale věřím, že si snad, alespoň jeden obchodník uvědomí, jak důležité věci to jsou a jejich využitím výrazně vylepší svoje výsledky.

Uklidňující se EUR/USD
24.05.2020 Nedávno jsem psal o tom, jak je dobré mít flexibilní strategii, která umí reagovat na volatilitu trhu a díky tomu vytěžit z trhu maximum možného. Také jsem už psal o tom, že se příliš nezabývám tím, abych dělal nějaké analýzy. Až na jednu výjimku.

Bilance: 39 týdnů praktických ukázek
20.05.2020 Tak už je to 39 týdnů. Respektive tři čtvrtě roku, co každý týden prezentuji jednotlivé obchody. Je tedy čas udělat další bilanci. Takže se podíváme, jak to celé vypadá a hlavně dopadá.

Praktická ukázka: Týden plný částečných odprodejů a B/E
18.05.2020 V minulém týdnu se trh pohyboval v poměrně úzkém (tedy alespoň podle měřítek posledních měsíců) boxu o velikosti cca 1300 bodů. Navíc se jednalo o neustálé se navracení k otevírací ceně celého týdne, přičemž nakonec blízko této ceny trh celý týden i zakončil.

Něco o Ferrari
17.05.2020 V tomto týdnu jsem jakousi náhodou přepnul na nějaký program v televizi, ve kterém běžel pořad o tom, jak Ferrari vyrábí model Portofino. V tomto pořadu mluvili lidé, kteří jej navrhovali a celé to bylo protkáno ukázkami z výroby, ale i z historie značky.

Jak jsem si přenesl data
13.05.2020 Nedávno jsem psal o tom, jak poměrně nedůležité je mít supermoderní technické vybavení, které nám má vydělat peníze. Také jsem psal o svých zážitcích se svými „veteránskými“ notebooky. Samo o sobě to, že dojde ke kolapsu takového zařízení, problém není. Co ale problém je, jsou ztracená data z MT4 pro backtestování.

Praktická ukázka: Chvilka klidu na EUR/USD
11.05.2020 Předchozí dva týdny trochu ubraly z velikosti účtu, avšak nedokázaly sebrat moje odhodlání a přesvědčení o tom, že směr je správný. A tak jsem jen po drobných úpravách v oblasti částečných odprodejů čekal, co se stane. A stalo se. Mimochodem, strategie má stále dvě části.

Je smrtelné, když trader neví, co má udělat
10.05.2020 Tisíckrát bylo řečeno, že důležitým předpokladem úspěchu tradera jsou jasně daná pravidla a jejich dodržování. A tisíckrát se nám každému stalo, že jsme nedodrželi to, co jsme si jako pravidla sami stanovili. Proč je to vlastně tak důležité a proč bez toho nelze být úspěšný?

Naše vědomosti v běhu dějin
07.05.2020 Vzdělání je nedílnou součástí lidského bytí. V některých obdobích bylo vyžadováno více, v některých méně a v některých bylo dokonce potlačováno, aby si některé skupiny mohly udržet monopol na výklad nejrůznějších věcí a úkazů. Navíc, ovládat lidi je mnohem snazší, když nic neznají a jsou náchylní uvěřit téměř čemukoliv, co jim někdo, podle nich učený, sdělí. A tady jsme u toho, o čem jsem přemýšlel naposledy. O tom, kdo je to vlastně ten „učený“, který může rozdávat moudra, respektive který se s větší, či menší zasvěceností může vyjadřovat téměř ke všemu.

Praktická ukázka: Další pěkná ztráta
05.05.2020 V minulém týdnu si se mnou trh opět pěkně pohrál, když to až do čtvrtku vypadalo, že přes všechny potíže by přeci jen mohl naplnit moje očekávání a podívat se do kladných hodnot. To se nestalo a tak se mrkneme, co se tedy odehrálo.

První máj a náš alegorický vůz
01.05.2020 My starší si bezpochyby ještě velice živě pamatujeme oslavy 1. máje v období před více než třiceti lety. Bylo to takové… něco jako státem organizovaná pouť. Když se na to dívám dětskýma očima, nemůžu říct nic jiného, než že jsme se na to každý rok těšili. Mávátka, balónky, bezstarostnost a navíc, nemuseli jsme do školy.

Mýtus jménem superpočítač
29.04.2020 Abychom v jakékoliv činnosti lidského snažení mohli uspět, potřebujeme být dobře vybavení nejen intelektuálně, ale i technicky. Nejinak je tomu i v tradingu. Co je tedy pro úspěch v tom našem obchodování nutné, respektive dostatečné?

Praktická ukázka: Konečně rozdělené obchody
28.04.2020 Už několik týdnů mám rozdělenou strategii. Nejedná se o nic světoborného, jen je na základě oscilátoru ATR rozdílně vypočteno umístění Stop-Lossu (SL) pro každý obchod a část strategie, tím pádem jsou rozdílné i velikosti jednotlivých pozic. Ale o tom jsem už psal.

Co očekávám od brokera
26.04.2020 Je to vlastně úplně první reálná věc, kterou musíme udělat, když se chceme pustit do obchodování. Je to v době, kdy o tradingu nevíme vůbec, ale vůbec nic a máme udělat první velké rozhodnutí. A to tak velké, že může ovlivnit náš úspěch nebo neúspěch na FOREXu. Musíme si najít brokera.

Velikonoce - jak se projevila moje (ne)závislost na tradingu
22.04.2020 Před více, než týdnem jsem psal o tom, jak je dobré dát si od obchodování pokoj aspoň ve dnech, ve kterých je poměrně velká pravděpodobnost, že utrpíme spíše ztrátu než zisk. V dnešním článku vám ukážu, jak se projevilo neobchodování o Velikonočních svátcích v mé strategii a na výsledcích. Jen doplňuji, že jsem neobchodoval na Velký pátek a na Velikonoční pondělí.

Praktická ukázka: 3x na Break/Even
20.04.2020 Poměrně často mluvím o tom, jak je důležité řídit pozice tak, aby to bylo příjemné pro naši hlavu. Proto používám částečné odprodeje a přisouvání Stop-Lossu (SL) k Break/Evenu (B/E). Minulý týden byl ukázkový pro demonstraci tohoto přístupu.

FOREX není bankomat
19.04.2020 Můj první pohled na trading byl neskutečně omezený a jednoduchý. „Vsadím“ pár korun a vydělám balík. Tenkrát mě vůbec nenapadlo, že by bylo nutné něco jako studium. Povím vám, čím jsem prošel a povím vám, proč by někteří lidé s tradingem měli přestat.

Rád odpovím
16.04.2020 Pamatuji si, že když jsem se začínal učit trading, ze všeho nejvíc mně chyběla možnost konzultovat svoje kroky a vlastně ani ne tak konkrétní kroky, jako spíš svoje poznatky s někým, kdo by dlouhodobě obchodoval a měl výsledky, které by mohly dávat alespoň malou záruku toho, že dává smysl se dotyčného na něco zeptat.

Praktická ukázka: „Zatím dobrý“
14.04.2020 Minulý týden byl speciální hned ze dvou důvodů. Jedním z nich bylo to, že jsem rozdělil svoji strategii na dvě části a druhým bylo omezené obchodování kvůli Velikonočním svátkům.

Jak obchoduji přes Velikonoce
12.04.2020 Je to každý rok stejné. V kalendáři jsou dny, na které se těšíme, protože jsou spojené s příjemnými zážitky, avšak jsou to současně dny, které jsou nebezpečné pro naše obchody. Občas rád používám přirovnání ke sportovnímu prostředí a v této souvislosti mě napadá jedno, které sedí úplně parádně. V závodech automobilů se říká, že existují zatáčky, ve kterých se jejich správným projetím nedá vyhrát závod, zato jejich projetím špatným se dá celý závod ztratit. No a přesně takhle vidím já obchodování ve dnech podobných Velikonocům.

Další pokus o rozdělení strategie
08.04.2020 Už to tady jednou bylo. Už jednou jsem se pokusil rozdělit strategii ve víře, že celý systém tím vylepším. Jak to dopadlo, to už všichni dávno víte. Nebylo to nic moc. Přesto jsem se do toho pustil znovu a třeba, snad, možná to teď dopadne lépe.

Praktická ukázka: Klidný týden
06.04.2020 Ačkoliv minulý týden začal na vlas stejně, jako týdny předcházející, tedy první obchod byl plná ztráta, z mého pohledu ho lze považovat za docela klidný. V podstatě se nestalo nic překotného jak v můj prospěch, tak ani v můj neprospěch. Prostě pohoda.

Předpověď: Zlato, Ropa, VIX a S&P 500
05.04.2020 Ano, vím, že jsem slíbil, že už nikdy nebudu dělat žádné předpovědi. Tím spíš, že si pamatujeme, jak dopadla ta jediná, kterou jsem zatím udělal.

Není rozhodnutí jako rozhodnutí
01.04.2020 V minulém článku jsem se vrátil k tomu, jak je z mého pohledu pro naše obchodování vhodné používání AOS, respektive robotů. Dnes bych k tomu rád doplnil ještě jeden rozměr a tím je rozhodovací proces při zadávání jednotlivých pokynů.

Praktická ukázka: Kdo má silnější vůli?
30.03.2020 Už třetí týden po sobě se stalo, že první obchod skončil na Stop-Lossu (SL). Dokonce mi kolega, který obchoduje velmi podobnou strategii položil otázku, jestli by nebylo rozumné v pondělí ráno vůbec neobchodovat.

Stroje a nástroje
29.03.2020 Už dlouho jsem tady nezahlédl (možná jsem se špatně díval, nebo jsem byl nepozorný) diskuzi mezi „ručními“ obchodníky a obchodníky s automatickými obchodními systémy (AOS), respektive s roboty. A tak jsem si řekl, že toto nikdy nekončící téma, kterému se může vyrovnat snad jen debata mezi zastánci benzínových a dieselových motorů, opět uvedu v život a hned vám také povím proč.

O co v této krizi vlastně jde a kdy skončí
25.03.2020 Nebudu se tady pouštět do nějakých spikleneckých teorií, ani se nebudu zabývat politickou nebo geopolitickou stránkou celé věci. Prostě se na to podívám tak trochu pragmaticky, i když pro někoho možná hloupě. Nicméně zkuste moje informace níže zasazovat do kontextu a třeba to začne dávat smysl i vám.

Praktická ukázka: Jak mi něco uteklo
23.03.2020 Jednou z věcí, kterou by každy trader měl umět, je přiznání si svých pochybení. A nejen jejich přiznání, ale i přijmutí zodpovědnosti. V minulém týdnu se stala věc, o které jsem už několikrát mluvil a varoval jsem před ní. Vzhledem k tomu, že obchoduji prostřednictvím AOS, občas se stane, že mi něco takového unikne, protože prostě nesedím neustále u platformy a nemonitoruji kdejaký pohyb. Co je ale důležité, člověk podobnou věc musí přijmout a následně ji odstranit.

Strategie do každého počasí
20.03.2020 Když se člověk zpětně, po pár letech podívá na to, s jak rozličnými nápady se snažil vydělat peníze na FOREXu ve svých začátcích, je to mnohdy až k smíchu. Velké nevědomí o podstatných věcech, o důležitých funkcích a souvztažnostech, zato velká touha vytvořit cokoliv, co vydělá peníze ihned.

Na co nezapomenout v těžkém období
18.03.2020 To, co se v současné době děje na finančních, komoditních i akciových trzích, je tak překotné a nepředvídatelné, že to leckoho může pohltit a částečně nebo i zcela mu zatemnit mozek. Adrenalin a překotnost událostí může kohokoliv z nás vykolejit ze zaběhnutého rytmu a přimět ho ke ztrátě sebekontroly. Nicméně to je v tradingu zničující. A tak se pokusím připomenout, jak důležité je mít nadhled sám nad sebou a jak je důležité uvědomit si několik věcí.

Praktická ukázka: Jednou jsi dole, jednou nahoře
16.03.2020 Je to tak trochu klišé, ale současně je to i věc, se kterou se musíme naučit žít. Někdy je nám do zpěvu, někdy je nám ouvej. Když se to potom přenese do tradingu, je to reprezentováno červenými a černými číslovkami. Nedá se s tím nic dělat a kdo se to naučí přijímat s chladnou hlavou, ten dospěje ke svému cíli, respektive nečeká ho na jeho cestě tolik útrap.

Jak obchoduji v turbulentní době?
13.03.2020 V posledních několika málo dnech se stalo na trzích tolik věcí, že jeden člověk je nemůže pořádně snad ani vyjmenovat. Strach, panika, nejistota... to jsou asi správná slova, která vystihují současnou situaci a jejichž obsah de facto může za nevídané propady jak cen komodit, indexů, akcií a já ani nevím čeho všeho.

Panika – práce flákačů
11.03.2020 Můj oblíbený zdroj Wikipedia píše, že panika je sociálně psychologický jev, který se dá charakterizovat spontánním, nekorigovaným chováním lidí, u kterých došlo k porušení duševní rovnováhy. Také říká, že paniku vyvolává nedostatek informací, uvnitř určité sociální struktury, což ve spojení s extrémním napětím či očekáváním, může nabýt někdy i formy davové psychózy.

Praktická ukázka: Nové dva částečné odprodeje
09.03.2020 Po týdnu, kdy jsem obchodoval rozdělenou strategii, jsem se vrátil k původní verzi a ta mě opět odměnila za trpělivost. Nicméně co je asi významnější, vrátil jsem se k více částečným odprodejům.

Baví mě trading?
06.03.2020 Je to otázka, kterou si mnoho obchodníků ani nepoloží. Důvodem je možná to, že do obchodování se pustili z důvodu, aby snadno vydělali nějaké peníze a tak je ani nenapadne o této otázce uvažovat. Vše okolo tradingu považují za nezbytnost a pokud je něco nezbytné nebo nutné, tak se nepřemýšlí nad tím, jestli to někoho baví nebo ne.

Úprava strategie – jak jsem dostal přes prsty
04.03.2020 Vždy říkám, že každá změna musí být promyšlená, musí mít nějaké opodstatnění, musí být pečlivě otestovaná a nesmí být revoluční. Myslím si, že všechno toto se mi podařilo dodržet, když jsem v minulém týdnu rozdělil svoji strategii a použil mírně upravené nastavení. A to tak mírné, že se týkalo pouze jediné součásti obchodů - Take-Profitu (TP).

Praktická ukázka: Jak to dopadlo s úpravou strategie
02.03.2020 V minulém týdnu jsem psal o tom, jak jsem si prohlížel grafy, respektive obchody a jak mě napadlo upravit svoji strategii. Udělal jsem tedy to, že jsem strategii rozdělil. Jednu část jsem nechal v původním nastavení, v té druhé jsem změnil způsob určení Take-Profitu. Teď se tedy můžeme podívat, jak se to projevilo v obchodech v minulém týdnu.

Úprava strategie
28.02.2020 Také by se tento článek mohl jmenovat „jak jsem opět nepoužil demo účet“, ale nechci nikoho popichovat, takže jsem zvolil název pragmatičtější.

Trading není raketová věda
26.02.2020 Když vstupujeme na pole obchodování na finančních trzích, máme v hlavě celkem jednoduchou myšlenku. Prostě si chceme snadno vydělat peníze. Nic složitého. Nebudu tady teď polemizovat o tom, jak naivní to je nebo není, jestli je to směšné nebo cokoliv jiného. Prostě je to jednoduchá úvaha a ta nám pro náš start bez větších problémů stačí.

Praktická ukázka: Opakování je matka moudrosti
24.02.2020 Ne ne, dnes nebudu poučovat a říkat „já to říkal“. To opakování dnes bude spočívat v něčem úplně jiném. Je docela legrace, jak nás trhy dokáží pěkně pobavit a mělo by být přirozeností každého obchodníka podívat se na věc s odstupem a umět se tomu zasmát.

O příšerách a námořnících
23.02.2020 Jako malé dítě jsem měl rád, asi jako každý z nás, pohádky. Nemyslím si, že bych si z nich bral nějaké ponaučení, na to jsem nebyl až tak moc chytrý, ale líbilo se mi, že s nimi vždy bylo spojené nějaké dobrodružství. A vlastně takové pohádky jsem si i vybíral. Něco jako víla hledající ztracenou stuhu v lesní trávě mě moc nebavilo, zato Honza, který šel do světa, do neznámých krajů, to bylo moje. Jak tam byly turbany na hlavách, moře, lodě, neznámé hrady, loupežníci, byl jsem vždy připraven vydat se na cestu také.

26 týdnů praktických ukázek: Bilance
19.02.2020 Pár týdnů se sešlo s pár týdny a máme tady půl roku, po které prezentuji praktické ukázky. Dnes nebudu dlouze vykládat, jen povím o podstatných věcech, ke kterým došlo.

Praktická ukázka: Falešný průraz, no a co?
17.02.2020 Mnohokrát už to bylo řečeno. Nedá se s tím nic dělat a přesto to mnoho obchodníků překvapí, rozzlobí, znejistí, případně donutí začít zasahovat do toho, na čem tak dlouho pracovali. Ztráta! A víte co? Obvykle je to jen díky nějaké hlouposti jako je například malý falešný průraz. O to víc je to pro někoho deprimující. Jenže s tím se nedá nic dělat a nejlepší je říci si „no a co, tak byl falešný průraz a ztráta“.

Mýtus jménem demo účet
14.02.2020 Pročítám si různá fóra, různé články. Poslouchám, co kdo říká, čtu, co kdo píše a opakuje se to zas a znova. Znovu a znovu se dozvídám, že nejlepší způsob, jak se stát dobrým traderem je, zapnout si demo účet a na něm se všechno naučit. Je to prý nejlepší způsob, jak dosáhnout svého cíle.

Stírací los
12.02.2020 Včera se to zase stalo! Dívám se na televizi a vidím, jak běží jedna reklama za druhou. Řasenka, elektrická energie, aviváž, automobil nižší střední třídy a… stírací los. Sedím a koukám na to jako blázen a říkám si „jak je tohle vůbec možné“?

Praktická ukázka: Nenechat se vystrašit
10.02.2020 Opakovaně tady říkám, že vytrvalost v tradingu se vyplácí. Vyplácí se důvěra v to, co jsme kdysi dávno udělali v rámci namáhavé tvorby strategie, backtestování a dalších okolností se strategií souvisejících. A protože to máme i v hlavě uspořádáno tak, že ani větší ztráta nás nemůže svést z naší cesty, pouštíme se do dalších a dalších obchodů s přesvědčením, že se vlastně nic neděje, i když minulá ztráta nás nepotěšila.

Jaký je přínos skeptiků pro trading?
09.02.2020 Je to stará známá věc, stará jako lidstvo samo. Touha člověka podívat se za obzor, který je už pro něj dávno známý a zjistit, co je za tím lesem, mořem, pohořím. Nikdo neví, co tam najde, ale ví, co by tam najít chtěl. A přesně tato představa ho pohání k překonání nejistoty, nebezpečí, hloupých řeči skeptického okolí a vyrazí na cestu.

Jak to dopadlo s ATR
05.02.2020 Nedávno jsem tady psal o svém despektu k různým pomůckám, které se dají vložit do grafu. Také jsem ale psal o tom, že nejsem dogmatik, který vyznává jen a pouze svoji pravdu. A tak jsem se pustil do testování oscilátoru ATR, jakožto přínosného prvku pro moje obchodování. Důvod, kvůli kterému jsem se do toho pustil, jsem už popsal v minulém článku, a tak se tady s tím nebudeme zdržovat a rovnou vám povím, jak to dopadlo.
Související klíčová slova:
Úspěšný obchodník | Formule | Maximal Drawdown | Seriózní trading | Mezinárodní měnový fond | Poziční obchodníci | Poptávaná cena | Malé zisky | Programování | Retracement | Do čeho investovat | Naprogramování | Koruna zpevnila | Take Profit | Kč/EUR | Vlastnit akcie | EUR | Margin call | Zkušenosti | Obchodníci na forexu | Bankovky | Vstupy | Celosvětový dluh | Bláznovství | Držení obchodu | Obchodník | Mince | Celkový zisk | Dny v týdnu | Trend | Pip | Vodíkový pohon | Range (Rozpětí) | Long pozice | BTC | Statistiky | Zpracování kovů | Starter | Jackpot | Aktiva | Ferrari 812 | Korelace | Chování trhu | Dlouhodobý obchodník | Relative Drawdown | Obchodovatelné akcie | Otevřené pozice | Dovednosti | Závislost | Špatná nálada | Klouzavé průměry | Odpočinek | Obchodní systém | Line | Pravděpodobnost | Úsilí | Byznys | Ethereum | Zastropování cen energií | Výrazný pohyb | Reality | Poplatky | Výkyvy | Dobré výsledky v backtestu | Intradenní trader | Prezident Spojených států | Recenze | Testované období | Ukončení obchodu | Jednoduchost tradingu | Sebevědomí | Zlato a stříbro | Inspirace | Asijské trhy | Expanze | Bankovní rada ČNB | Burze | Obchodovat na forexu | Nejlepší obchod | Sledování grafu | Pojetí tradingu | ECN účet | Strach | Burza | Přitahování Stop-Lossu | Výstup z backtestů | Americký akciový index | WSM roboti | Dobrý obchodník | Litecoiny | Obchodování průrazů | Přeobchodování | Analýzy | Juventus | Trading Hours | Široký Stop-Loss | Skvělý obchod | Velikost ztráty | Usnadnit trading | Kontokorent | Porušení pravidel | Moje strategie | Graf EUR/USD | NIM | Auta se spalovacími motory | Americký prezident | Ferrari | Velká korekce | Dobrý návyk | Úspěšný týden | CZK | Nizozemsko | New York | MQL | Nastavení strategie | Jednoduchá strategie | Důchody | Brexit | London Breakout | Obchodovat na burze | Spoření na důchod | Pohyby trhu | Čekající příkazy | Ferrari 812 Superfast | Inflace | Být obchodníkem na burze | Dotcom | Svatý grál | Žádný obchod | Toto Wolff | Digitální měna | NZD/USD | Gap | Zvýšení úrokové sazby | Nový indikátor | Sell | B/E | Backtesty | Největší volatilita | Boháči | Spořivé obchodování | Exportní firmy | Snášení ztrát | Pověst | Výstup z pozice | Hodnota zlata | Příkaz | Bitcoin měna | Výhledy růstu | Moje obchodování | Velké volatility | Scalping | Indikátor volatility | Otevřený zisk | Druhy peněz | Zvyšování sazeb | Nedostatek disciplíny | Enzo Ferrari | Ztrátové obchody | Dobré výsledky | Macron | Vstup do obchodu | Podnikání | Princip strategie | Coca-Cola | Breakout | Stop Loss (SL) | Jak získat peníze | Výkon | Digitální ekosystémy | Dolary | Investování do firem | Ideální výstup | Revolvingový úvěr | Výnosy | Nové trendy | Používání AOS | Obchodní plán | Akciový index | Obchodní příležitost | Lepší výsledky | Full-time trading | Pokyn long | Mýtus | Úspěšné obchodování | Mirai | Ukončit obchod | Ekonomiky | Odhodlání | Donald Trump | Statističtí obchodníci | Bohatí | Volatilita | Poplatek | Intratýdenní | Great Crash | Členové bankovní rady | Začít vydělávat | Vstoupit do obchodu | Stop-Lossy obchodníků | Svatý grál tradingu | Mariáš | Plánování | Centrální banky | Peníze | Formule 1 | Vzdělávat se | Automatický obchodní systém | Správná volba | Trpělivost | Pravda a trading | Pacifik | Testování strategie | HUF | Velcí obchodníci | Politika | Držení ztrátového obchodu | Očekávání | Demo účty | Expert | Pravidla strategie | Světové finanční trhy | Marine Le Pen | Vyšší výnosy | Zvýšení sazeb | Fosilní paliva | Trendové čáry | Aston Martin | Timeframe | Průmysl | Obchodní účet | Deprese | Obchodní týden | Zavírání otevřených obchodů | Měnový fond | Obchodní příkaz | Chamtivost | Vydělávat peníze | Automobil | Návrat k normálu | Dobrý trading | Trading strategie | Zdražovat | Americké volby | Panika na trzích | Dilema backtestů | Falešné průrazy | Růst | Finanční deriváty | FIFA | Úroky na revolvingu | Historie | Falešný průraz | Příležitosti | Itálie | EUR/CZK | MetaTrader | Zrušení fyzických peněz | Ideální výstup z backtestů | Nováček na FOREXu | Zásoby zlata | Prognóza | Ziskové obchody | Způsob obchodování | Trh práce | Mercedes | Být bohatý | Graf | Profit Trades | Nové technologie | Časový úsek | Pochybnosti | Zpráva | Světová válka | LondonBreak | Bankomat | Superpočítač | Hyundai | Dobrý trader | Objem obchodů | Ztrátové období | Dobrý výsledek | Spike | Reálný účet | Lamborghini | Rolls-Royce | Civilizace | Volatility | Long | Chování | Radek Janáč | Váš trading | Singapore Airlines | Stop-Lossy (SL) | Koruna posílila | Zadání čekajících pokynů | AUD | McLaren | Virtuální měna | Trápení | Nominální hodnota | Změny ve strategii | Opatření | BIC | Cvičení | Covid | Intradenní obchodování | Trh | Instinktivní obchodování | Zkušenost | WSM | Falešné signály | Čekající pokyny | Open | Vydělávejte peníze | Vizionář | Index | Průměrný kurz koruny | Futures | Tunelové vidění | Profitabilnější | Elektřina | Eura | Penzijní fondy | Komise | Nejistoty | Manchester United | Kapitál | Posílení | Náhoda | Vliv na obchodování | Apollo | Mnoho peněz | S&P | Společnosti | Dobré návyky | Koruna | Rok 2025 | Unie | Vice | Obchodování na finančních trzích | Investiční portfolia | ATR | Predikce EUR/USD | Špatná rozhodnutí | Perpetuum mobile | Váhání | Momentum | Kam investovat | Obchodování AI | Shell | Ekonomický kalendář | Instrukce | Skutečný svět | Samou | Problémy | Disciplína | Budoucnost automobilového průmyslu | Anglie | Podnikatelé | Minimalizovat ztráty | Ztráty na burze | Znalost | EUR/MWh | Superměna | Hledání pravdy | Backtestovat | Měsíční mzda | Velké zisky | Elasticita | Budoucnost | Nová rada ČNB | Zlatý grál | Předsudky | Cukr | Virus | Kurz koruny | Správná rozhodnutí | Akcie Aston Martin | Globální měny | Dobrá strategie | Bernard Madoff | Americká centrální banka | Otevřené obchody | Konfirmační zkreslení | Obchodní přístup | Česká koruna | Psychika | Benzín | Zvládnutí emocí | Typ tradera | Začít obchodovat | Švýcarská centrální banka | Obchodování bez přerušení | Elektromobily | Použití AOS | Range | Bohatství | Dlouhodobě obchodovat | Profit-Target | Margin | Rozhodování v tradingu | Forex roboti | UMA | Bitcoiňáci | Domácnosti | Pravda v tradingu | Bitcoin | Hazard | Velikosti pozice | RRR | Poptávka | Ztráty v tradingu | Riskování celého účtu | Profitabilní obchodování | Ziskové pozice | Odpor | Kurz české koruny | Surfing | Pohyb trhu | Obchodovat | Propad kapitálu | Digitální zlato | Grónsko | Scuderia | Ztráta času | Dlouhodobě profitabilní | Indikátor | Equity | Částečný odprodej | Backtestování | Analytici | Oltcit | Vývoj v trhu | Finance | Množství peněz | Stříbro | Obchodníci | Volatilita je nízká | AOS strategie | Carlos Sainz | Nejvyšší zhodnocení | Obchodník úspěšný | Hodnocení backtestů | Vydělat peníze na FOREXu | Počasí | Certifikáty | Pohled na trading | Uzavření trhů | Webináře | Ropa | Strategie London Break | Standardní účet | Firma | Ziskový obchod | Dogmatik | Short pozice | Řešení inflace | UEFA | Bitcoiny | Litecoin | Davové psychózy | STP | Backtest | USA | Ekonomové | Spojené státy | Růst HDP | Úspěšnost ziskových obchodů | Kalendář událostí | 3М | Platforma | Sázka | Samsung | Flying Spur | Česká národní banka (ČNB) | Buy Stop | Volby | Zvyšování úrokových sazeb | Růst akcií | Pohonné hmoty | Psychika tradera | Index volatility | Směr trhu | Spekulace na finančních trzích | Nejlepší trader | Koruna česká | Jak obchodovat | Ponziho schéma | Trailing Stop | Vývoj | Porsche 911 | Názory na trading | Toky firemních peněz | Časový rámec | Fotbal | Vlastní prostředky | Akciový index DAX | Klidné obchodování | Časové pásmo | Obchodování AOS | Zadávání Stop-Lossu | Výše rizika | Facebook | Dosažení Take-Profitu (TP) | Obchodování na DAXu | Scuderia Ferrari | Gary Lineker | Pravidla ekonomie | Volatilní | Globální platidlo | Úrokové sazby | EUR/USD | Mercedes F1 | Varování | Uvědomění | Dodržování pravidel | Další vývoj | Plňte sny | Běžné spoření | Kopírování obchodů | Názor na Bitcoin | Porsche | Onemocnění | Aktuální situace | Šíření nákazy | Denní volatilita | Rozhodnutí o sazbách | Investiční doporučení | Velká ztráta | Vzpomínky | Můj trade | Ekonomická situace | Držení otevřeného zisku | Pěkný zisk | Trading | Dna | Podvědomí | SuperCash | Dosáhnout zisku | Obchodní jednání | Evropské velmoci | Tržní cena | Vítězství | Belgie | Koronavirus | AI | Británie | Bankomaty | Daimler | Reálný obchod | Umělá inteligence | Obchodní model | Historie Evropy | London Break | Práce s rizikem | Prezidentské volby | Obchodní myšlenky | Obchodník intratýdenní | Silná koruna | Světové měny | Break/Even | Trading na plný úvazek | Sazby | Katastrofa | Závislost na tradingu | Pozorování | Roboti | Otevření obchodu | České koruny | Plný zisk | Úrok | Investovat | Zhodnocení účtu | Použití ATR | Překážky | Zbrojní průmysl | Regulátor | Úspěšné obchody | Firmy | Gordon Gekko | Panika | Výsledky v backtestu | Zajištění | Malé ztráty | Prodělat peníze | Market Makeři | Zlatý standard | Money management | Postoj k tradingu | Automatické obchodování | Moje obchody | Investování | Distribuce | Peníze na FOREXu | Obchodování DAXu | Nápad | Fed | Čekající příkaz | Vyšetřování | Hazardování s penězi | Hry | Trhy | Trade | Úspěšně obchodovat | Nová rada | Oscilátor | Rizika | Petr Kouba | Instinkt | Skutečné peníze | Vánoce | Rada ČNB | Fond | Velký růst | Zvýšení volatility | Obchodujeme | Celkový výsledek | Úspory | Historie obchodů | Čas určený pro obchodování | Sláva | Seminář | První obchod | Vývoj kapitálu | Virtuální peníze | Energetické hlídky | Trendové strategie | Začínající obchodníci | Příkazy market | STP účet | Bilance | Tesla | ONE | Total Trades | Finanční poradci | Low | Stabilita | Miliardář | Motivace v tradingu | Štědrý den | Time frame | Profit faktor | Tvorby strategie | Bentley Flying Spur | Komodity | Plnit sny | Full-time trader | Úvěry v EUR | Milionář | CAD | Výhody Bitcoinu | Profitabilní trader | Ztráta cizích peněz | Na burze | Společnost | Zafixování úrokových sazeb | 100% zhodnocení účtu | Intuice v tradingu | Neznalost tradingu | Obchodování na trzích | Sázet | Hospodaření | Velikost rizika | Ztráta | FXstreet | Velké riziko | Velká cena | Porsche 911 turbo | Obchod | Pips | Výrobní náklady | Větší ztráta | Tradeři | Oscilátor ATR | Kurz koruny vůči euru | Úprava strategie | AUD/USD | Riziko | Analytik | MAM | Právo | FIAT | JPY | Citi | Evoluce | AOS | Semináře | Transakce | Šok | Volatilita trhů | Portfolio | Nástroj | GBP | Nadšení | NATO | Plyn | Čína | Risk | VPS | Inovace | Pocity | Platidlo | Ceny | Obchodování s bitcoinem | Financování | Zvýšení ceny | Recese | Pokles | Virtuální měny | Války | Impuls | Obchodní platformy | Pravdy v tradingu | Centrální banka | Předpovědi | Predikce | Praxe | Divergence | GameStop | MACD | Profitabilní strategie | EUR/JPY | Fyzické zlato | Intuice | Rolls-Royce Phantom | Webinář | Výsledek voleb | Manipulace s trhem | Instituce | Důchod | Anomálie | Strategie pro DAX | Milionáři | Stop-Lossy | Výnos | IHNED | Swingový obchodník | Optimalizace | CFD | Informace z trhu | Zdravý rozum | Internetová bublina | Rozhovor | Úrokové sazby ECB | Austrálie | Zastropování cen | Posílení koruny | Úspěšný trader | Money-Management | Cena akcií | GBP/USD | VIX | Mezibankovní | Káva | Zisk | Total | ČNB | EURUSD | Nová bankovní rada | Spekulovat | Praktická ukázka | Vklady | Progres | Obchodování | Investice do uranu | Vzdělání | Metalurgie | Úroky | Sell Stop | Prezident | Bentley | Státní rozpočet | Evropa | Měna | Management | Zprávy | Francie | Předpověď | Údaje | Spoření | Automobilky | Pojišťovny | Omezení pohybu | Eurodolar | Finanční krize | FXstreet.cz | Obchody | ex | ProCent | Finančnictví | Visa | Grafy | Velké peníze | Finanční svět | Situace | Stagnace | Tržby | Finanční systém | Pozitivní výsledek | Velký problém | FOREX | Signály | Psychologie | Guvernér | Trader | Expirace | Živé obchodování | Cizí měny | Sociální síť | Spready | HDP | Omyl | Restrikce | Rozhodování | Demo účet | Ztrátový týden | Euro | Klid | NEST | Výstup z obchodu | USD/CAD | Digiměny | Celý svět | Z cizího krev neteče | Měnové páry | Slovensko | Average True Range | Reálné obchodování | Letecký průmysl | Předsevzetí | Ztráty | Česká národní banka | Slabé stránky | Obchodní styl | Úvěr | Akcie | Mzda | Investiční nástroj | Velký zisk | Lepší zítřky | Výhody | ZIL | Štěstí | Nastavení Stop-Lossu | Učení tradingu | Dobrý obchod | Koš | Stoupající linie | Motivace | Index VIX | Technologie | Emmanuel Macron | Prognózy | Vydělávání peněz | Kurz | Daně | Výběry | Atlantik | Úspěchy | Sázkaři | Den obchodování | Jiné měny | Dosažení Take-Profitu | Ztrátový obchod | Výsledky | Přemýšlení | Bolest | Saúdové | Swingy | Bankovní rada | Investice | Business | Pro investory | Potenciál | Investujte | Londýn | Konkurence | Ideální obchod | Vyjádření analytiků | Komunikace | Bod | Vnímání | Myšlenka | Aktuální vývoj | Equity tradera | Zisky | Regulace | Deriváty | Tick | Fondy | USD za barel | Hospodářství | Důvěra | Backtesting | Potenciál trhu | Dlouhá pozice | Měny | Profitovat | Inaugurace | Série ztrát | Burzy | Způsob riskování | Spread | Cash flow | Iracionální | Signál | Úbytek | Zlatý grál tradingu | LondonBreak na DAXu | Obchodní filozofie | Emirates | Zhodnocení | Organizace | Nervozita | 1 milion | Pro tradery | Velikonoce | Jižní Korea | Forexové obchodování | Limitní příkazy | Velký profit | Plány | Toyota | COVID-19 | NFP | Hypotéky | Zbohatnutí | Asijská seance | Myšlení | TIM | Energie | Supporty a rezistence | Objem | Umělé inteligence | Investiční | Nálada | Prodej | Evropská unie | Dobré obchody | Equity křivka | Rozvoj | Rutina | Vyhlídky | Finanční trhy | Míra | Korekce | Špatné výsledky | Notino | Obchodní strategie | Úspěšný obchod | Asociace | Výkonnost | Placebo | Index S&P 500 | Instrument | Riskování | Vývoje kurzu | Přehled | Maybach | Obraty | Zelené investice | Short | Krize | High | Odvaha | CHF | Oslabení koruny | Zvýšení úrokových sazeb | Akcie firem | Zakladatel | Píle | Drawdown | S&P 500 | JDE | Podpora | Začínající obchodník | MWh | MT4 | Cena | Skluz | Německo | F1 | Apple | Rozpočet | Americký trh | Dobrá nálada | DOT | Close | BAT | Indikátor ATR | British Airways | Finanční prostředky | Etherea | Co bude | DAX | Forexu | Debata | Oscilátory | Zlato | Ekonomika | Pozitivní výsledky | SEC | Indikátory | Oslabení | Práce | Výnosnost | Úspěch | Likvidita | Cíle | Kryptoměny | Bezpečnost | Banky | Buy | Hodně peněz | Nebezpečí | Rychlost | Vyrovnat ztráty | Šance | Wall Street | Instrumenty | Velké ztráty | Umění | Elektroauta | Zlepšení | Sazby Fedu | ČR | Dot-com | Breakouty | Pozice | Portfolia | Potenciální zisk | OCI | Začínající tradeři | Příprava | LES | Dlouhé pozice | Vyšší volatilita | Market | Svíčkové formace | Otevřená pozice | Support | Brokeři | Scalper | Soud | Londýnské burzy | Volný čas | Velikosti pozic | Sledování kurzu koruny | Londýnská burza | Broker | Nízká volatilita | Investoři | Bohatý | Stop-Loss | Největší pokles | Výstupy | Vzdělávání | Rezistence | Auta | Zpravodajství | Klesající svíčky | W1 | Ichimoku | Volatility trhu | Velké banky | Obchodujte | Noviny | Ropy | Aston Martin DB11 | P.A. | Měnový pár EUR/USD | Koruna posiluje | Škoda | Investování do Bitcoinu | USD | MetaQuotes | Viry | Chřipka | Cestování | Emoce | Obchodování s měnami | Uran | Tesco | Obchodování s komoditami | BMW | Adrenalin | Obchodovat beze ztrát | Průraz | Maximální drawdown | Digitální měny | Propad | Konec roku | Elektrická auta | Rakousko | ANO | Britské libry | Vydělat peníze | Nemovitosti | USD/CHF | Úrokové sazby Fedu | Time-Frame | Kanada | Nejistota | Plný úvazek | Kryptoměna | Ekonomie | Gambling | Opce | Take-Profit | Sledování vývoje kurzu | MetaTrader 4 | Česká republika | Indexy | Break Even | Počet obchodů | Zamyšlení | Vytrvalost | ECB | Sazby ECB | Voda | Velikost pozice | Těžaři | Bankovky a mince | Růst ceny | Doporučení | ECN | Zvýšení inflace | ROCE | Spekulace | Lot | Být trpělivý | Precedens | EU | Miliardy | Těžba kryptoměn | MIC | Poradci | Obchodní hodiny | MasterCard | Kulaté číslo | Akciový trh | Uhlí | Intradenní obchodník | Investor | Stochastic | USD/JPY | Americké vlády | Bloky | NZD | Měnový pár | Obchodování na burze | Banka | Obchodování na forexu | Statistika | Koncern | Obchodnický život | Vydělávání na FOREXu | Index DAX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Růst | Reuters | Obchodování | Banka | Pokles | Banky | ČTK | Trading | Indikátor | Cena | 3М | Pivot