Smart Money Trading: Denní cyklus – klasický (19. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak si zvolit obchodní time-frame (TF) v souvislosti s inducementy, což je jedna z důležitých vlastností k ziskovosti těchto konceptů na bázi likvidity. V dnešní kapitole začneme probírat denní cykly, které jsou celkově 4 a dnes začneme prvním, a to je klasický. V této kapitole budeme dost využívat timing, protože si budeme vysvětlovat jednotlivé pohyby v daných sessions, takže pokud jste nečetli kapitolu o timingu (kapitola 8) a případně i kapitoly k Asia session (kapitola 10 a kapitola 11), doporučuji si je před touto kapitolou pročíst.
Úvod
Cykly najdeme v životě skoro úplně ve všem a existují i v tradingu. Mnoho z vás určitě zná například různé ekonomické cykly nebo různé životní cykly podniku, podobně to bude i v tradingu po technické stránce. Podle teorie nám denní cykly nastávají na každém jednom obchodním instrumentu bez ohledu na to, o jaký obchodní instrument jde. Denní cykly tedy platí u měnových párů, akcií, komodit a podobně. Jelikož my se převážně věnujeme obchodování měnových párů (Forexu), tak tyto cykly budou uzpůsobeny tomuto typu obchodování.
Z teorií na bázi likvidity víme, že technicky jako se stále na grafu opakuje likvidity cyklus (což pro nás znamená inducement a mitigace, případně přesouvání likvidity při výběru high nebo low na grafu), tak se stále opakují i scénáře. Tyto scénáře jsou myšleny tak, že se podíváte, jak se celý den chovala cena, tedy výstupem bude graf z 1minutového time-framu v daný den od začátku po konec. Tyto scénáře jsou nazývány denními cykly.
Výhoda naučení se a pochopení denních cyklů vám dá spoustu výhod, můžete díky nim správně učit bias trhu, jak pár dní dopředu, tak i v daný den na několik hodin dopředu. Jednoduše můžete predikovat, kam bude mít cena namířeno v rámci jednotlivé obchodní session. Dalšími bonusy jsou i ty, že denní cykly slouží jako pomůcka při hledání toho, jaký má trh záměr (rozebereme později), každopádně stále je potřeba myslet na to, že i tyto cykly mají výchylku, která jednoduše může nastat, proto nezapomeňte na to, že následující obrázek denního cyklu neslouží na 100 % jako šablona.
Klasický cyklus
Nyní už se přesuneme k naší ukázce prvního cyklu a to klasického. Tento cyklus dle dat můžete s menšími výchylkami vidět alespoň 3krát měsíčně.
Základní schéma klasického denního cyklu
Na obrázku výše můžete vidět schéma klasického denního cyklu. Čas po 15:00, tedy čas po trap timu, už neřešíme. Co se týká supply POI nebo OB, tak to zde určujete z HTF (vyššího time-framu) buď zvlášť jako jednotlivé POI/OB nebo lépe pomocí EOTP, které jsme rozebírali v kapitole číslo 14. SMT zde značí Smart Money Trap neboli POI/OB, které nepodrží cenu a bude proraženo, proto čekáme, až se prorazí.
Tento scénář nám umožňuje obchodovat inducement, který nastane na London open, což je v 9:00 a díky tomu chceme chytat majoritní pohyb daného dne, v tomto případě short, který budeme držet minimálně do NY open (14:00). K tomuto prvnímu obchodu chceme brát i druhý obchod v daný den, a to je primárně reversal na NY open (ve 14:00), tedy otevřít long. To znamená, že ti odvážnější mohou otevřít obchod v době trap timu a případně se hedgovat, což znamená mít otevřený první obchod short, který pojede v zisku a následně v 14:00 otevřít krátkodobý long takzvaně na reversal (zpětný pohyb do longu).
Důležité je zde upozornit na to, že vždy pouze reagujeme na to, co trh (graf) vytvořil/vykreslil, nikoli dělání různých predikcí a předpovědí. Tento koncept denních cyklů je založen především na tom, že graf něco vytvoří a my jen reagujeme.
Další důležitou poznámkou u tohoto denního cyklu je to, že obchody je zde lepší zadávat především na bázi tržní realizace neboli market execution, nikoli pomocí limitních nebo čekajících objednávek. Je to z toho důvodu, že pohyby v ten moment, kdy bychom měli vstoupit, jsou velmi rychlé a někdy neproběhne ani mitigace v tak dobré podobě, jako je nakreslena na našem schématu výše.
V konečném důsledku jsou primární obchody, které chceme brát, vyznačeny na obrázku níže.
Schéma denního cyklu s hlavními obchody
V tomto cyklu je ještě velmi důležité dávat pozor na SMT, což jsou POI/OB, které se tváří silně, že podrží cenu, což znamená, že cena na nich zareaguje, ale v konečném důsledku jsou proraženy, protože je nad nimi likvidita, která ještě nebyla vybrána. Na našem příkladu takové SMT nejsou vyznačeny a ani graf na nich není nakreslen tak, že by tyto SMT aktivoval, každopádně jak už jsme si říkali, existují zde výchylky ze schématu, a proto na následujícím obrázku si ukážeme některou z výchylek včetně SMT.
Schéma denního cyklu a jeho výchylek
Zde máme červeně zaznačeny výchylky, které mohou různě nastat, každopádně základní logika short a long směru v daných sessions platí. Z toho důvodu zde budeme vždy chtít hledat jen naše primární dva obchody, o kterých jsme se bavili na začátku. Samozřejmě mohou být miliony různých výchylek a kombinací oblastí SMT na grafu v daném dni, tento příklad slouží jako představa toho, co může znamenat výchylka a SMT.
Praktické příklady
Nyní přejdeme k ukázce praktických příkladů na grafu, abyste viděli podobné pohyby. Všechny ukázky budou z 5minutového TF na měnových párech.
Pokud si shrneme tento denní cyklus do slov, tak v 8:00 budeme čekat nastolení longů, následně v 9:00 budeme chtít vidět mitigaci do naší supply zóny, targetování SMT a příchod shortů. V 10:30 bychom měli být na vrcholu longové korekce a následně budeme očekávat znova shorty ale v menším podání, kdy v 12:30 přijde větší korekce na longy a z tohoto vrcholu budeme znova čekat shorty. V 14:00 se graf znova rozjede a my budeme čekat longy do 15:00. Od 15:00 čekáme finální shorty.
První se podíváme na situaci, která není úplně dokonalá, ale jednoznačně spadá do klasického denního cyklu.
Praktický příklad č. 1
Na našem prvním příkladu vidíme, že trh se v 8:00 rozjel na longy do naší supply zóny, což bylo zároveň naše extreme POI, před tímto POI bylo ještě jedno decision POI, na kterém byl významný likvidity level (inducement z 1hodinového TF), díky čemuž pro nás toto decision POI bylo SMT. Poté, co došlo k mitigaci extreme POI (supply POI z pohledu EOTP) jsme čekali na vstup do obchodu z 1minutového TF, kde jsme potřebovali už jen BOS/iBOS, které nastalo. Obchod zároveň splňoval timing i denní cyklus klasický. Následně podle cyklu čekáme v 9:00 shorty.
V textu před obrázkem jsme si psali, že v 10:30 bychom měli být na vrcholu korekce a následně budeme očekávat znova shorty ale v menším podání, které jak vidíme přišly, a ve 12:30 přijde větší korekce na longy a z tohoto vrcholu budeme znova čekat shorty, což se ale nestalo v takovém podání, v jakém bychom chtěli. Naopak graf šel spíše do strany a ve 14:00 podle cyklu čekáme longy, které nastaly až do 15:00, kdy naopak čekáme konec longového pohybu a očekáváme shorty, které přišly.
Na následujícím obrázku se můžete podívat na přesný vstup do daného obchodu.
Detailní ukázka obchodu č. 1
Nyní přejdeme k druhému příkladu tohoto denního cyklu.
Praktický příklad č. 2
Na našem druhém příkladu znova vidíme, že v 8:00 nastal longový scénář, k tomuto je ještě vhodné dodat, že tento scénář byl posilněn fundamentální zprávou, každopádně trh stále pokračoval v longu, kdy vzal naše SMT, nad kterým byla likvidita v podobě inducementu z vyššího TF (4H). Krátce po 9:00 nastalo otočení a trh začal shortovat. V 10:30 nastal mírný pohyb směrem nahoru a po něm stále trh pokračoval dolů. Na LBM2 v 12:30 nastal též pohyb směrem do longu, každopádně jen v rámci pár minut. Trh už se připravoval na longy před 14:00 a ty taky přišly a následně přesně v 15:00 došlo k otočení trhu a pokračování směrem dolů. Rozdíl v tomto scénáři oproti prvnímu je hlavně v tom, že zde nemáme supply POI, jelikož jsme se nacházeli v nejvyšším bodu v posledních měsících. Jediné supply POI, které by se dalo najít, by bylo z 4denního time-framu minulých let, a to už považujeme za neplatné.
Hlavní obchod na shorty by vypadal následovně.
Detailní ukázka obchodu č. 2
Po inducementu čekáme na čas okolo 9:00 a break struktury. Break struktury u prvního obchodu přišel, ale na sell stop bychom měli moc velký stop-loss a velmi malé RRR, proto by se nám to nevyplatilo a museli jsme využít sell limit. Tento první obchod na sell limit by skončil pro někoho ztrátou nebo na B/E (break/even). Další obchod bylo reentry (já osobně používám po SL nebo B/E jen jedno reentry, vždy to záleží na vašem trading plánu) pomocí sell stop, které bylo umístěno na breaku struktury se stop-lossem nad high. Tento obchod se aktivoval a splnil náš target, který byl na EPA zónu, z které vyšel celý pohyb inducementu a zároveň jsme targetovali vyplnění celé imbalance.
Druhý obchod na reversal do longu v tomto denním cyklu jsem nedával, protože zde nebyly splněny podmínky inducementu v mém trading plánu.
Závěr
Klasický denní cyklus se může vyskytnout až 3krát měsíčně a zisky z něj jsou výborné. I když dostanete několik SL za sebou, tak jeden obchod vás v celkovém součtu přesune do zisku. Tuto statistiku vždy bereme z dlouhodobého hlediska. Vždy je ale nutné kombinovat více konfluencí a nespoléhat se jen na předlohu, jelikož ta nemusí vždy do detailu vycházet a mohou v ní být odchylky, které jste na praktických příkladech sami viděli.
V příští kapitole se podíváme na další z denních cyklů, a to na rip-off, který je pro obchodníky, kteří neobchodují koncepty likvidity, naprostou smrtí.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Smart Money a koncept výběru likvidity
Stalo se vám někdy, že vás trh vybral na stop-lossu? Tak právě v ten moment jste se stali potravou pro velké hráče. Pokud chcete být v tradingu opravdu úspěšní, musíte se naučit vnímat trh optikou likvidity a těmto situacím se vyhnout. Jak na to si ukážeme v dnešním článku. -
Smart Money Concepts (SMC): Asia High a Low (10. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali prince swingy, co jsou zač a jak se dají využít v tradingu. V dnešní kapitole se naopak podíváme na takzvané Asia high a Asia low. Jak se tyto highs a lows značí a jak se tyto informace dají využít v tradingu. První se ale podíváme na teoretické definice, abychom vše správně pochopili a následně na konci kapitoly se podíváme i na praktické příklady, abychom věděli, jak tuto konfluenci aplikovat do svého tradingu. -
Smart Money Concepts (SMC): Asia Mid-Line (11. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali Asia high a Asia low, kde jsme zmiňovali pojem Asia mid-line jen okrajově. Asia session se řadí sama o sobě do timingu a má v sobě zahrnuty 3 základní technické konfluence a to jsou výše zmíněné high a low a taky mid-line. V dnešní kapitole si tento poslední pojem rozebereme více do hloubky a ukážeme si, jak Asia mid-line využít v našem tradingu a jak z ní benefitovat. První si ale znova napíšeme teoretické rámce, bez kterých bychom nemohli pochopit praktické příklady na grafu. Co je to tedy Asi amid-line? -
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
V minulém dílu jsme si rozebrali úvod do ICT (Inner Circle Trader) konceptu a v dnešním díle si rozebereme trochu odlišný styl, tedy SMC (Smart Money Concepts). Oba koncepty jsou postaveny na vnímání likvidity na trhu, nicméně se trochu liší v různých otázkách a každý z nich má své výhody i nevýhody oproti druhému. Každopádně pokud se chystáte věnovat strategiím na bázi likvidity, je nutné znát ICT i SMC. -
Smart Money: EOTP – Efficiency Of The Pullback (14. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali POI a OB, bez kterých se v našem systému neobejdeme, jelikož podle nich zadáváme obchody a umísťujeme SL. Naopak v dnešním článku se podíváme na jednu věc, která má s POI a OB mnoho společného, a to je EOTP neboli Efficiency Of The Pullback. Jedná se o samotnou konfluenci a teorii, kterou někteří obchodníci používají v různých obchodních kombinacích. V tomto článku si znova rozepíšeme teoretický úvod, abychom vše správně pochopili a následně přejdeme k praktickým příkladům na grafu. -
Smart Money: EPA a IPA - Efficiency a Inefficiency Price Action (15. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali EOTP neboli Efficiency Of The Pullback, což nám pomohlo k identifikaci POI/OB, které může či nemusí podržet cenu. V dnešní kapitole se podíváme na konfluenci, která se nazývá EPA a IPA neboli Efficiency a Inefficiency Price Action. -
Smart Money: Kalibrace order bloků a Smart Money Divergence
V tomto článku se podíváme na jednu z možností zpřesnění vstupů k order blokům a dále také na to, jak je možné využít Smart Money Divergence k potvrzení vstupu do obchodu. -
Smart money koncept a výběry likvidity
Pokud vaše obchody často skončí na stoplossu, patrně jste se stali likviditou pro někoho většího. Co to znamená a jak tomu zabránit se dozvíte v tomto článku či v ebooku, který si zdarma můžete stáhnout v závěru. -
Smart Money: POI, Order Block a Mitigace – kde nakupovat a prodávat (13. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali základní likviditu EQH a EQL, což budou základní stavební kameny naší strategie hned po inducementech, ale ještě než přejdeme k složitějším věcem, je nutné si představit poslední z těch „jednodušších“ pojmů, se kterými budeme pracovat, což je POI, OB a mitigace. Všechny tyto tři pojmy budeme dost využívat při obchodování, a proto si je v dnešní kapitole taky detailně představíme jak teoreticky, tak i na praktických příkladech. Věřím, že spousta z vás se s nimi už setkala, každopádně aby všichni porozuměly následujícím kapitolám, tak si je představíme. -
Smart Money Trading: Co je to inducement? (16. díl)
V minulé kapitole jsme probírali EPA a IPA neboli efficiency a inefficiency price action, díky čemuž jsme si mohli dát objektivní podmínku, zda vůbec vstoupíme do obchodu nebo ne. V dnešním článku se ale podíváme na jednu z nejdůležitějších konfluencí, jelikož inducement tvoří hlavní část technické analýzy v konceptech likvidity. Určitě spousta z vás už tento pojem slyšela, každopádně pokud nevíte, co přesně znamená, co se po inducementu očekává, kde ho přesně zaznačit a jak ho využít, tak tento článek je pro vás. Pojďme si ale prví říct, co je to inducement. -
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali první z denních cyklů, a to klasický denní cyklus, ve kterém hledáme primárně dva obchody a který nastává přibližně 3krát do měsíce. V dnešní kapitole budeme pokračovat v denních cyklech a rozebereme si cyklus rip-off, který je pro nás, jako obchodníky, kteří využívají strategii na bázi likvidity, ten nejvýnosnější. První se znova podíváme na teoretické základy a následně si rozebereme příklady na grafu. První otázka tedy je, co je to denní cyklus rip-off? -
Smart Money trading: Načasování v konceptech likvidity (8. díl)
V minulé kapitole jsme si řekli, co je to imbalance a jak ji správně chápat v kontextu ICT a SMC. Dnes se podíváme na další složku našeho konceptu, a to je timing neboli načasování. Pokud jste dlouhodobý investor či poziční trader, tak vás timing v daném dnu nemusí vůbec zajímat, každopádně pokud jste intradenní obchodník, tedy obchodník, který obchoduje na denní bázi, tak by vás timing měl dost zajímat, protože v průběhu dne se otevírají burzy po celém světě, a to v daný okamžik může vyvolat zajímavý pohyb, který se v dost případech dá predikovat v kombinaci s dalšími konfluencemi, proto je dobré timing znát a rozumět mu. -
Smart Money Trading: Obchodní time-frame a inducementy (18. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali speciální typy inducementů, se kterými budeme v budoucnu dost počítat a díky kterým můžeme výborně vyfiltrovat inducementy, které nebudeme brát v potaz. Pokud jste nečetli předchozí kapitolu, tak si ji doporučuji nastudovat, protože dnes z ní budeme využívat informace. Celkově obchodníci podle likvidity mají někdy problém v tom, z jakého time-framu (TF) si mají zvolit inducementy, jak si je podle time-framu vyfiltrovat a s tím i to, jaký inducement má pro ně větší váhu. Na to vše se podíváme v dnešní kapitole a řekneme si, co je ideální pro jednotlivé typy obchodníků. -
Smart Money trading - Rozdíl mezi ICT a SMC koncepty (3. díl)
V předchozích kapitolách jsme si popsali, co to je ICT (Inner Circle Trader) a SMC (Smart Money Concept). Tyto koncepty jsou oba postaveny na likviditě trhu, nicméně dokázali byste říct, jaké jsou mezi nimi rozdíly? I když jsou oba koncepty postaveny na stejné věci a logice, tak jsou tam malé rozdíly, proto se na to tedy pojďme podívat a více si rozebrat jednotlivé rozdíly mezi oběma koncepty. Rozdílů mezi oběma koncepty upřímně není mnoho, nicméně jsou dost důležité v kontextu celkové strategie a pohledu na trhy a trading. -
Smart Money Trading: Speciální typy inducementů (17. díl)
V minulé kapitole jsme si řekli, co je to inducement, jelikož je to ta nejdůležitější část strategie v obchodování podle likvidity konceptů. Začali jsme teorií a řekli jsme si, co je to inducement, jak funguje otáčení likvidity, také jsme se pobavili o vedlejším a primárním inducementu a i o tom, jak je obchodovat. V dnešním článku se budeme věnovat též inducementům, ale trochu jinak. Ukážeme si totiž další tři typy inducementů, které jsou důležité pro celkové pochopení pohybů na trhu a budou taky navazovat na mitigační cyklus, o kterém si povíme později v dalších kapitolách. První si znovu napíšeme teoretický úvod a následně přejdeme k příkladům z praxe. Nyní tedy, jaké máme 3 typy inducementů? -
Strategie Smart Money: Imbalance - Fair Value Gap (7. díl)
V minulém dílu jsme si probrali breaky struktury, konkrétně co je to BOS, iBOS a jak je využít v praxi. Dnešní díl bude oproti dosavadním dílům trochu jiný, jelikož zde nebudeme primárně využívat jakékoli highs a lows ve struktuře jako jsme to dělali v minulých kapitolách, ale podíváme se spíše na to, co je to imbalance v tradingu, jak ji správně chápat jako doplněk naší trading strategie v kontextu ICT a SMC konceptů a následně jak ji správně identifikovat na grafu v praxi. -
Strategie Smart Money: Price Swingy (9. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali timing v kontextu strategií podle likvidity včetně časů jako LBM 1 nebo LBM 2 a dnes se podíváme na to, co jsou to price swingy a jak je využívá ICT a SMC, tedy celkově využití price swingů ve strategiích, které se zaměřují při svém obchodování na likviditu trhu. Pro správné pochopení dnešní kapitoly je potřeba znát základní strukturu trhu či pokročilou strukturu trhu, tyto informace byly popsány v kapitolách 4 a 5. První se ale podíváme na trochu teorie a to, co jsou to vůbec price swingy. -
Vybírání likvidity: Základní likvidita EQH a EQL (12. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali technické prvky Asia session, tedy Asia high a low a následně Asia mid-line. V dnešní kapitole se podíváme na dlouho očekávané téma, a to EQH a EQL neboli equal high a equal low, jelikož dnešním tématem už budeme postupně vstupovat do témat, kde likvidita bude hrát důležitou roli a bude ve většině případů součástí dané konfluence. V této kapitole začneme tu nejjednodušší na pochopení a to „vodorovnou“ likviditou v podobě EQH a EQL. První si ale řekneme, co teoreticky tento pojem znamená a co vůbec znamená pojem likvidita v technické analýze. -
Základní struktura Price Action (4. díl)
V minulých kapitolách jsme si popsali, co je to ICT, SMC a rozdíly mezi nimi. Doposud všechny kapitoly byly teoretické, abychom pochopili souvislostí mezi teorií a praxí, na kterou se budeme zaměřovat dnes, jelikož dneškem začínají především praktické ukázky a popisy jednotlivých konfluencí, které se v ICT a SMC dost využívají. Zároveň je nutné poznamenat, že dost z těchto konfluencí je na internetu zdarma, každopádně ne všichni je chápou správně a proto se ve velké míře spousta lektorů dopouští chyb i v tak základní věci jako je struktura price action, kterou budeme dnes probírat. Kapitoly o struktuře si rozdělíme na dvě části, přičemž dnes si ukážeme základní strukturu a v další kapitole si tuto základní strukturu doplníme pokročilou interní strukturou, kterou většina lidí ani nepoužívá. První se ale jen trochu podíváme na pojem price action a koncept struktura trhu. -
3 obchodní strategie pro rok 2024
Letošní rok očekáváme mnoho obchodních příležitostí. Pokud je chcete zobchodovat co nejefektivněji, budete potřebovat zvolit vhodnou strategii. V tomto článku najdete hned tři takové, které lze navíc použít na jakýkoliv trh.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |