Jaké jsou druhy Prop Tradingu a jeho účtů?
V minulé kapitole jsme rozebrali téma prop tradingu a finanční krize. Ačkoli moderní prop firmy a jejich business model ještě nikdy nečelil finanční krizi podobné například jako té v roce 2008, tak i přesto jsme si nastínili, co by se mohlo stát, jelikož není nic horšího, když během finanční krize prop firmy pozastaví svou činnost a vy byste byli náhle bez obchodních účtů. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na dva druhy prop tradingu podle typu obchodování a následně jaké účty si můžete koupit s těmito dvěma tipy a k tomu si řekneme výhody a nevýhody jednotlivých účtů. První si ale řekneme, jaké dva typy trhů (typy účtů) můžete u prop firem obchodovat a celé to pojmeme v jednodušší formě.
Futures a jiné
Aktuálně se moderní prop firmy dělí na prop firmy nabízející „klasický“ trading neboli obchodování CFD (Contract For Difference) pomocí objemu vyjádřeného v lotech a prop firmy nabízející futures trading, s kterými používáte kontrakty. Dále by pak někdo mohl namítnout, že u prop firem můžete obchodovat i akcie, indexy a podobně, každopádně tyto obchodní instrumenty se obchodují u prop firem jedním z těchto způsobů, buď jako futures, kde počítáte objem v kontraktech anebo v lotech u prop firem, které se neklasifikují jako futures prop firmy, ale CFD.
Typickým znakem obou typů prop firem jsou platformy, které nabízí pro obchodování. Jestliže prop firma používá takové platformy jako Tradovate, NinjaTrader, Quantower, R-Trader pro nebo ATAS, tak se jedná o futures prop firmu. Jestliže prop firma používá platformy typu MetaTrader 4 (MT4) nebo MetaTrader 5 (MT5), DXTrader, cTrader, MatchTrader nebo TradeLocker, tak se jedná o prop firmu, u které můžeme typ shrnout do pojmu obchodování s CFD.
Dalším rozdílem je terminologie obou druhů prop firem. Obecně pod pojmem „Forex“ si většina lidí představí obchodní platformu MetaTrader, kde zadáváte obchody v lotech a pohyby cen jsou měřeny v pipech. Každopádně je zde i druhá skupina lidí, co obchoduje futures, která je sice v ČR menší, ale je fér si srovnat terminologii, proto je zde několik klíčových termínů v obchodování, které se liší u futures s CFD a které vám pomohou začít.
1. Pip je u futures prop firem tick nebo bod.
2. Obchodní instrument (například měnový pár) je u futures prop firem nazýván produktem.
3. Vstup do obchodu u futures prop firem nepočítáte v lotech, ale v kontraktech.
4. Místo slov buy/sell se zde používá spíše bid/ask.
Pokud někdo uvažuje, že by zkusil některou z futures prop firem, tak tyto termíny vám mohou pomoci v lepší komunikaci s prop firmou nebo i pochopení určitých pravidel.
Další rozdělení
Pod předchozím hlavním rozdělením je další rozdělení, a to podle typu evaluace. U futures prop firem platí nepsané pravidlo, že všechny jejich účty jsou jednofázové. Naopak u klasických prop firem (CFD) jsou varianty různé. Na výběr zde máte varianty od okamžitého fundingu až po třífázové obchodní výzvy.
Celkově si to graficky můžeme vyobrazit takto:
Grafické zobrazení rozdělení typů prop firem
Rozdíly
Nyní si řekneme pár informací o největších rozdílech mezi účty u futures prop firem a klasickými účty u CFD prop firem.
1. Pohyb cen
Prvním největším rozdílem je pohyb cen, u CFD prop firem vidíte na obchodní platformě (například na MetaTraderu 4) měnový pár EUR/USD a spolu s ním na pravé liště hodnotu například 1,11673. Tuto hodnotu vidíte v platformě s přesností na stotisíciny.
Vysvětlení desetinných míst u pipů
Takže pokud nastane pohyb o 0,005, tak se měnový pár pohnul o 50 pipů. SL, TP a entry díky tomu zadáváte s velkou přesností a docílíte požadovaného RRR jako máte nakresleno například na TradingView. Naopak u futures prop firem máte všechny ceny obchodních instrumentů nastaveny po určitém odstupu. Například aktuální číslo u CFD prop firmy, a i na TradingView je 1.11917, jenže u futures prop firmy uvidíte 1,11920. Je to tím, že zde jeden pohyb znázorňuje přesnou hodnotu a tento pohyb je přesně vymezen. Ukázat si to můžeme na následujícím obrázku.
Ukázka obchodní platformy pro futures
Abychom si to tedy zhodnotili, tak zde cena dělá „skoky“ a tyto skoky mají určitou hodnotu. Například u futures prop firmy Apex na platformě Tradovate uvidíte, že index US30 (produktový název YMU3) má za 1dolarovou výchylku (skok) zisk nebo ztrátu ve výši 5$. V případě že otevřete více než jeden kontrakt se tento zisk nebo ztráta násobí počtem kontraktů.
U indexu NAS100 (produktový název NQU3) má naopak 20$ zisk/ztrátu na 1dolarovou výchylku v ceně a u futures FX párů máte za jednu výchylku 6,25$ zisku nebo ztráty.
Tyto informace si vždy zjistěte dopředu, než začnete obchodovat u futures prop firem. Měla by vám zajímat především tick size (skok) a point value (váš zisk nebo ztráta).
2. Spready
U klasických CFD prop firem máte spread buď v klasické formě nebo raw spread, který je menší. U futures prop firem obvykle žádný spread nemáte, každopádně je zde jiná věc, která může působit jako spread a tu samy futures prop firmy nazývají komisí. Jakmile zde totiž otevřete obchod, tak nakupujete nebo prodáváte vždy na horší ceně, a to vždy (respektive většinou) o jeden tick (skok).
V praxi to vypadá tak, že jakmile máte SL na FX páru ve výši například 4 ticků, tak musíte počítat ztrátu s 5 ticky, jelikož by jinak vaše ztráta byla větší o 25 %, což je dost velká hodnota.
Ukázka vlivu komise u futures prop firmy
3. Zadávání příkazů
U CFD prop firem máte k dispozici limitní (buy limit, sell limit), čekající (stop sell, stop buy) a market objednávky (buy market, sell market). Následně máte k dispozici ještě zadávání take profitu a stop lossu. Naopak u futures prop firem máte v platformě k dispozici ty samé příkazy kromě stop lossu a take profitu.
Díky tomu si budete muset poradit se zadáváním stop lossu a take profitu jinak. Uděláte to tak, že pokud zadáváte například buy market, tak stop loss bude zadán jako sell stop a take profit jako sell limit. Sell limit a sell stop můžou být nahrazeny příkazem sell market.
Ukázka zadávání obchodu u futures
Další rozdíly jsou především v obchodních hodinách, což znamená, že u CFD prop firem můžete mít otevřený obchod v podstatě, jak dlouho chcete (pokud vám prop firma umožňuje víkendové držení) a trh zde jede 24/5. U futures prop firem jsou dost často pravidla, že obchod musíte mít uzavřený v ten daný den, jelikož každý den mají nastaveny určité obchodní hodiny.
Dalším rozdílem jsou obchodní fáze a platby (ceny účtů). U CFD prop firem máte na výběr od okamžitého fundingu až po 3fázové obchodní účty, kdežto u futures prop firem máte na výběr ve většině případů pouze jednofázové obchodní účty.
Ohledně ceny, tak u CFD prop firem platíte v 99 % případů pouze počáteční poplatek za obchodní účet a dále už nic. Kdežto u futures prop firem zaplatíte tento počáteční poplatek, který se někdy platí i měsíčně a následně po dokončení evaluační fáze musíte zaplatit aktivační poplatek, který taky v dost případech platíte měsíčně. U aktivačního poplatku spousta firem nabízí i life-time variantu, což znamená, že tento poplatek neplatíte měsíčně, ale zaplatíte ho jen jednou na začátku a poté už nic neplatíte. Tato varianta je výhodná jen pro toho, který je konzistentně ziskový obchodník a účet dokáže vlastnit alespoň 3 měsíce.
Závěr
CFD prop firmy a futures prop firmy mají mnoho rozdílů. Ve většině případů u futures prop firem máte levnější počáteční náklady na obchodní výzvu v porovnáním s CFD obchodními účty, jelikož u futures prop firem jste schopni sehnat obchodní účet o velikosti 300 000$ i za 100$, každopádně máte v mnoha případech horší podmínky. Celkově má každý obchodník jiné ambice a obchodní styl, někomu mohou vyhovovat futures trhy, kde najdete spoustu zajímavých produktů na obchodování, které byste u normálních CFD prop firem nenašli.
V příští kapitole se podíváme na prop trading vs. trading u brokera.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Budoucnost Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali etiku v prop tradingu včetně toho, jak v rámci etiky řešit problémovou situaci s prop firmou, například tu, když vám prop firma z nepochopitelného důvodu odmítne vyplatit peníze, přičemž jste neporušili žádnou jejich podmínku. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na to, jaká by mohla být budoucnost prop tradingu a co bychom mohli čekat od prop firem, jaké podmínky by mohly postupně vznikat a kam se bude celé odvětví vyvíjet. -
Co a kdo je za úspěchem FTMO
Určitě jste slyšeli o tom, že Americká firma NortonLifeLock nedávno převzala českou antivirovou firmu Avast za 8,6 miliardy dolarů (přes 186 miliard korun). Je jasné, že i v Čechách mohou vznikat kvalitní technologické firmy, které se stanou lídry na svém trhu, i když jich není mnoho. Za jednoho z lídrů ve svém oboru, a to na mezinárodní úrovni, dnes může být považována také Prop Trading firma FTMO, která poskytuje své obchodní účty obchodníkům po celém světě. -
Co je to proprietární obchodování (prop trading)?
Prop trading aktuálně zažívá nebývalý rozmach a vyvíjí se neskutečně rychlým tempem. Mezi tradery se stal prop trading doslova fenoménem. FXstreet.cz proto dnes zahajuje nový a rozsáhlý seriál, kde se budeme velmi detailně věnovat právě prop tradingu. Můžete se tedy těšit na opravdu detailní a propracované články, ve kterých se budeme velmi detailně věnovat tomuto novému tradingovému odvětví. Připravte se tedy na vzrušující pohled do světa prop tradingu. -
Daří se v propu českým a slovenským obchodníkům?
Na jaké částky dosahují čeští a slovenští obchodníci a jak si stojí v konkurenci například s Japonci? Pojďte se podívat na porovnání payoutů a ukázky obchodů a nechte se také pozvat na náš chystaný online stream. Na tom se spolu o novinkách v prop tradingu pobaví náš CEO David Varga společně s Ondrou Hartmanem. -
Dočkáme se regulace Prop Tradingu?
Prop trading, neboli Proprietární obchodování, je v poslední době stále častěji diskutovaným tématem mezi regulátory finančních trhů. V tomto článku se zaměříme na významnou roli, kterou sehrála Česká národní banka (ČNB), jako první regulátor v Evropské unii, který se otevřeně vyjádřil k této problematice. -
Fintokei – recenze, zkušenosti a hodnocení
Fintokei je proprietární společnost s českými kořeny, která nabízí úspěšným obchodníkům kapitál. Ten je možné získat díky splnění challenge nebo rovnou zakoupením fundovaného účtu bez nutnosti verifikace. U Fintokei je možné si pořídit nejlevnější challenge za 1 999 Kč, ve které se obchodník uchází o kapitál 200 000 Kč. Největší účet je u Fintokei možné otevřít v hodnotě 10 000 000 Kč za poplatek 49 999 Kč. Pro získání kapitálu je potřeba splnit dvě fáze verifikace s cílovými profity 8 % v první fázi a 5 % ve druhé fázi. -
FTMO - PŘIPOJTE SE K REVOLUCI V TRADINGU
Od dob, kdy byl finanční trh exkluzivní doménou velkých bank a investorů, jsme ušli dlouhou cestu. Není tomu tak dlouho, kdy díky inovacím a technologickému pokroku, se svět tradingu otevřel i pro drobné retailové investory a tradery. Další podobně významnou novou éru finanční trhy zažily s příchodem společnosti FTMO, která přinesla revoluci jménem prop trading. -
Jaké strategie jsou vhodné pro moderní Prop Tradingové výzvy?
Prop trading se stává mezi obchodníky stále lákavějším tématem, ale jaké strategie skutečně obstojí v jeho dynamickém světě? Představujeme vám exkluzivní webinář, kde spolu s Jakubem Hodanem prozkoumáme klíčové strategie pro zvládnutí moderních výzev v prop tradingu. -
Jak funguje Prop Trading?
V posledních letech se prop trading stává stále výraznějším pojmem ve světě online obchodování. Tento fenomén nabírá na popularitě a přitahuje pozornost obchodníků po celém světě, kteří hledají nové cesty, jak více benefitovat ze svých obchodních dovedností a využít možnosti, které jim jejich klasické obchodní účty nemohou nabídnout. Prop trading tak přichází jako příležitost pro všechny obchodníky, kteří chtějí vstoupit do světa finančních trhů s takovým kapitálem, který překračuje běžné možnosti retailových obchodníků. -
Jak fungují prop firmy?
V minulé kapitole jsme se zaměřili na to, abychom pochopili, co je to prop trading a jak se rozděluje. Nyní pojďme naši pozornost více posunout k moderním prop firmám, a to konkrétně jak vůbec fungují, je vůbec legální poskytovat investiční kapitál lidem, bez ekonomického vzdělání a na čem vůbec vydělávají? Na to všechno se podíváme v dnešním článku včetně statistik úspěšnosti u daných prop firem, které své statistiky zveřejnily, lehce se budeme věnovat matematice, a nakonec si odhalíme business model těchto prop firem. -
Jak se stát prop obchodníkem?
V minulé kapitole jsme si sepsali výhody a nevýhody prop tradingu, což jsou velmi důležité faktory ve volbě toho, zda se vůbec prop tradingem zabývat, což jak jsme si řekli, tak tato volba je pro každého tradera individuální a záleží na mnoha okolnostech. Pokud jste si zvolili ano, tak tato kapitola bude přímo pro vás, dnes si totiž řekneme, jak se stát prop obchodníkem a ideálně i tím ziskovým, co vše je potřeba dodržovat a jaká je hlavní cesta k úspěchu. Celou kapitolu pojmeme ve stylu jednotlivých bodů, které je dobré si uvědomit a následně po celou dobu dodržovat a aplikovat, jelikož i na těchto bodech je postaven budoucí úspěch vás jako prop obchodníka. -
Jak se vyvíjí trh s Prop Tradingem?
V minulé kapitole jsme si rozebraly technologie v prop tradingu, co nám daly a vzaly. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na to, jak se celý koncept prop tradingu vyvíjí, protože prop trading už není jen o jedné nebo dvou firmách, je to celý velký sektor, který se postupně zvětšuje a nabaluje na sebe další firmy třetích stran, které například prop firmám vytváří technické zázemí. Bude budoucí vývoj přinášet nové vstupy do odvětví a bude toto odvětví přitahovat stále větší pozornost zavedených finančních institucí a celkově přijetí prop tradingu do širokého finančního ekosystému? Pojďme se podívat na vývoj prop tradingu. -
Jak si vybrat nejlepší Prop Trading firmu?
Každý trader, který hledá cesty k většímu kapitálu, než jaký má momentálně k dispozici, by měl zvážit prop trading. Tato moderní forma obchodování nabízí unikátní příležitosti pro každého, kdo chce své obchodní schopnosti zužitkovat naplno. -
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
V dnešním videu se podíváme na money-management v prop tradingu a ukážeme si, jak přistupuji k riziku profesionální tradeři. -
Milionový kapitál bez rizika. Je prop trading revoluce v obchodování?
Odvětví tzv. prop tradingu zažívá aktuálně nebývalý boom a vyvíjí se neskutečným tempem. Úplnou novinkou v tomto odvětví je navíc tzv. instant funding, o kterém si také povíme v dnešním článku. -
Na co si dát pozor při výběru Prop Trading firmy
Prop trading zažívá v posledních letech obrovský boom, a to jak v České republice a na Slovensku, tak po celém světě. Hlavním důvodem je výhoda, že po zaplacení vstupního poplatku a projití tradingové challenge, můžete začít obchodovat s kapitálem například až 4 000 000 Kč, ponechat si až 90 % zisků, a to vše bez riskování jediné koruny vašeho vlastního obchodního kapitálu. -
O kolik je pro vás lepší Prop Trading účet než klasický účet u brokera?
V minulé kapitole jsme řešili psychologii v prop tradingu, která je nedílnou součástí tradingu ať už u prop firmy, tak i na vlastním účtu. Každopádně dnes se podíváme na jednu zajímavou věc, kterou mnoho lidí, kteří se pouští do prop tradingu ani neřeší, a to je to, zda se vám vůbec vyplatí obchodovat s prop firmou a pokud ano, tak o kolik? Existuje totiž pár vzorců, které vám mohou pomoci spočítat užitečné hodnoty, například to, kolik za každý dolar rizika můžete vydělat navíc, pojednává o tom vzorec poměrového násobitele čerpání, zkráceně PNČ, kromě toho si dnes představíme další vzorce, které se budou vkládat do našeho PNČ vzorce, tedy to dnes bude trochu o matematice, což se každému bude určitě líbit.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |