Pátek 29. březen 2024 13:43
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani

Je správný čas na prodej eurodolaru?

21.03.2016 17:34  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Máme za sebou velmi důležité události. Překvapivé výsledky zasedání Evropské centrální banky (ECB) i amerického Fedu. Obě centrální banky představily uvolněnější měnovou politiku, než s jakou se počítalo. Ovšem zatímco v případě ECB výsledek jen lehce přestřelil očekávání, tak v případě Fedu se jednalo o nečekanou bombu. Pár EUR/USD prudce posílil, ovšem na jak dlouho?

Eurodolar se na sklonku minulého týdne dostal lehce nad 1,13 EUR/USD, kde se naposledy pohyboval v průběhu října. Během necelých 3 týdnů vystoupal vzhůru o více než 500 pips. Ještě před zasedáním ECB se spíše spekulovalo o paritě, než o růstu směrem k hladině 1,15 EUR/USD, v jejíž blízkosti se nachází dlouhodobá a silná rezistence páru.

Fed příliš nepomohl ECB

Nabízí se, že ECB čekala na vytrhnutí trnu z paty americkým Fedem. Přece jen opatření představená na zasedání 10. března nebyla tou pravou bazukou. I když se guvernér Mario Draghi snažil trhy přesvědčit, že ECB má stále „přehršel“ nástrojů k zásahu, ty mu neuvěřily. Důraz na utahování měnové politiky Fedu mělo přinést pomoc evropským exportérům a potažmo tak celé ekonomice eurozóny.

Důraz na rychlejší růst sazeb na základě zlepšujících se makrodat a rostoucích inflačních očekáváních se zdál být jasným vodítkem také pro trhy. Dávalo to smysl, ovšem opačného názoru byl Fed. Ten jen lehce pozměnil lednový „krizový“ zápis ze zasedání  a celý pokrok posledních týdnů v podstatě nevzal v potaz.

Lepší makrodata i rostoucí inflační očekávání

Zlepšující se situace v USA je dobře zřetelná na následujících 2 grafech. Na prvním grafu Index překvapení ukazuje, že počet negativních překvapení amerických markodat byl téměř eliminován, vystoupal nejvýše od listopadu a zároveň se tak dostal na jednu z nejvyšších hodnot za poslední rok. Index není zcela přesným ukazatelem vývoje americké ekonomiky, ovšem tempo zlepšení si jistě žádá pozornost.

eocusd

Druhým grafem je vývoj inflačních očekávání, který je měřen na základě 5Y5Y USD swapu. Výše indexu by měla naznačovat očekávanou průměrnou inflaci v období za 5 až 10 let tak, jak se na ni dívají banky. Zdá se, že tento indikátor narazil v polovině února na své dno a rychle se dostává na nejvyšší hodnoty od počátku ledna. Obrat inflačních očekávání patří mezi primární ukazatele, které sleduje Fed.

slk

Samozřejmě se můžeme bavit také o akcelerujícím indexu spotřebitelských cen. Ve svém jádrovém ukazateli vzrostl v březnu index meziročně na 2,3 % a spotřebitelská inflace je tak nejvyšší od roku 2008.

Další zprávy z Fedu mohou být spíše jestřábího charakteru

Fed pravděpodobně nechtěl jednat ukvapeně na zlepšující se data, zároveň ale může v blízkých měsících sklouznout ke zpožděné reakci. Už dnes, tedy pouhé tři seance po zasedání, naznačil člen šéf sanfranciského Fedu John Williams, že dubnové a červnové zasedání mají potenciál k růstu sazeb (interview v Market News International Monday).

Samozřejmě nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet. Ovšem silnější dolar podporují makrodata i inflace. I pokud se podíváme do světa, tak volatilita na trzích dále klesá (i když pravda, částečně zásluhou holubičího Fedu). Index volatility VIX klesl dokonce na nejnižší hodnoty od srpna. Ani ekonomika Číny se nezdá být před kolapsem, jak to vypadalo ještě na počátku roku. Naopak hlavní šanghajský index ztratil v březnu pouhé 2 seance!

Podobně, jako může v současnosti couvat část Fedu a napravovat holubičí bombu, tak člen měnové rady ECB Praet dnes negoval vyjádření guvernéra Draghiho z tiskové konference o tom, že sazby již nemohou jít níže. Situace nemusí být tak jednoznačná ve prospěch EUR/USD, jak se mohlo po zasedáních zdát.

Aktuální vývoj

Pokud se podíváme na následující dny, tak z pohledu amerických markodat nás v tomto týdnu nečeká nic zásadního. Naopak v Evropě můžeme očekávat více vzrušení. Indexy nákupních manažerů či německé Ifo a Zew Indexy jsou kvůli svým negativním posledním výsledkům pro euro spíše hrozbou.

Dolar nemusí mít nakročeno k nějaké silné rally, která by ho měla na eurodolaru dostat k paritě. Ovšem trh mohl v současnosti podcenit možnosti Fedu v utahování měnové politiky a zároveň také ECB v jejím dalším uvolňování. U hladiny eurodolaru 1,15 v minulosti silně narůstala vlna odporu proti silné měně ze strany ECB a snaha dostat euro níže byla vysoká. Naopak nižší hladina eurodolaru by až tak vadit nikomu nemusela. Potenciál short pozice stojí za úvahu.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jerome Powell má tolerantní přístup ke kryptoměnám
    Předseda americké centrální banky Jerome Powell na tiskové konferenci řekl, že kryptoměny nepředstavují žádnou hrozbu pro finanční stabilitu americké ekonomiky. Letos na podzim Jerome Powell vyjádřil svůj tolerantní názor na bitcoin a další kryptoměny. Doufá také, že v roce 2022 bude krypto trh zcela transparentní a regulovaný. To přiláká další nové investory, kteří se nemusí bát, že o své peníze přijdou.
  • Jerome Powell přednesl svůj projev na 40. výroční měnové konferenci Cato Institute
    Jestřábí komentáře o měnové politice USA předsedy Fedu Jerome Powella vyvíjejí tlak na trh. Ve svém projevu na 40. výroční měnové konferenci Cato Institute Jerome Powell řekl, že Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování referenční sazby, dokud neomezí inflaci.
  • Jerome Powell přes zvýšená rizika posílá akcie na nové rekordy
    Americké akcie odstartovaly středeční seanci novými rekordy. Index S&P 500 a průmyslový Dow Jones se dostaly na nová historická maxima. Aktuálně rostou o 0,7 %, respektive 0,6 %. Technologický Nasdaq přidává dokonce 0,9 %. Důvod je jednoznačný, a to vystoupení Jeroma Powella, který vyjádřil obavy o stav americké i světové ekonomiky, což trhy utvrzuje v tom, že sazby by na konci července mohly jít v USA dolů. Akciové trhy tak na zvyšující se globální nejistoty reagují paradoxně růstem. Evropský index Stoxx 600 si rovněž v závěrečných desítkách minut obchodování připisuje zisky (+0,3 %). Vzhledem k okolnostem se vcelku logicky daří především cyklickým akciím.
  • Jerome Powell trhy uklidnil a poslal akcie výše
    Technologický Nasdaq včera uzavřel o 0,6 % výše, čímž opětovně vylepšil svoje historické maximum. Dařilo se i dalším indexům. Průmyslový Dow Jones přidal 0,2 % a S&P 500 si připsal 0,4 %. V rámci něho se nejvíce dařilo těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie vystoupaly o 1,3 % výše. Naopak na chvostu se nacházeli realitní developeři se ztrátou 0,6 %. V červeném uzavřely i akcie energetických společností (-0,4 %) v reakci na překvapivě vysoké zásoby ropy, které poslaly ceny černého zlata dolů.
  • Jerome Powell vystoupil na sympoziu v Jackson Hole!
    Jerome Powell vystoupil na sympoziu v Jackson Hole v 16:05 SEČ. Klíčové postřehy předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella:
  • Je ropa stále zajímavou investicí?
    „Ropa si nyní prochází většími cenovými propady. Podílí se na tom nejen výsledek zasedání skupiny OPEC, který však byl v určité míře očekáván, ale především šíření covidové varianty Delta. Poklesy můžeme vidět na ropných termínovaných kontraktech,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Evropská ropa Brent se v pondělí usadila na 68,62 USD za barel, což znamená jednodenní propad o 6,8 %. Americké ropné kontrakty na srpnové dodávky ropy dosedly na hodnotu 66,42 USD, což je pokles o 7,5 %. Zářijový americký ropný kontrakt se snížil na 66,35 USD.
  • Je růst indexu S&P 500 neudržitelný?
    Minulý pátek uzavřel jeden z hlavních akciových indexů, S&P 500, na 2258,07, tedy jen o 0,6 % pod svým dosavadním maximem. To naznačuje, že americké akcie opět vstupují do dalšího teritoria.
  • Je short squeeze u konce?
    Zdá se, že short squeezy už nejsou to, co bývaly. Euro k dolaru posíli...
  • Je silný trh práce plus, nebo minus? Na akciích převládá růst, dolar ztrácí
    Už včerejší závěrečná část obchodování na Wall Street byla pozitivní a také evropské trhy se v úvodu vydaly nahoru, aby následně jejich postup ustal. Nejlépe je na tom DAX s růstem o 0,8 pct, zatímco ostatní indexy předvádějí skromnější výkony a americké futures naznačují prakticky nulovou změnu. Zatímco eurodolar se posunul ještě výš na 1,2080, výnosy na hlavních dluhopisových trzích zůstávají v klidu.
  • Je současná fúze Etherea hnacím motorem tohoto cenového růstu? Kam půjde příště?
    Navrhované datum přechodu od mechanismu proof-of-work k proof-of-stake signalizuje návrat optimismu na kryptotrhy.
  • Jestli Asie přestane panikařit, větší potravinové krizi se lze vyhnout
    Problém s potravinami ve světě je už teď vážný, jelikož ceny prudce rostou a protekcionismus vzplanul, ale existuje velká šance, že tomu, aby situace nebyla ještě horší zabrání vlády, pokud se poučí z krize z roku 2008: nepanikařte.
  • Jestřáb Bullard a výbuchy v Kábulu tlačí akcie do červeného
    Nová data ze zámoří dnes nebyla tak dobrá, jak se čekalo. Žádostí o dávky v nezaměstnanosti zůstalo víc a HDP byl revidován vzhůru jen drobně, přičemž růst spotřeby domácností se revizí skoro nezměnil. Pokles akciových trhů však nesouvisí ani tak s novými čísly jako spíše s nervozitou z Fedu a nového vyhrocení v Afghánistánu.
  • Jestřábi bankovní rady vymřeli
    Česká národní banka podle očekávání ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny. Nová prognóza byla revidována směrem nahoru ve všech ohledech. Tuzemské ekonomice se daří, s čímž souvisí i rychlejší inflace. Zahraniční rizika však přetrvávají a prognóza počítá se snížením sazeb v příštím roce. S tím však nesouhlasí guvernér Rusnok a preferuje spíše stabilitu sazeb v delším horizontu. My očekáváme, že sazby zůstanou beze změny ještě déle.
  • Jestřábí BoE posílá libru nad 1,35 dolarů
    Bank of England překvapila trhy svým jestřábím postojem. Během zasedání dosáhla libra úrovně 1,35 dolaru, jakou nezažila od hlasování o brexitu. BoE nyní věří, že ekonomika je dostatečně silná, aby unesla zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Trhy s kryptoměnami se tento týden propadly, když ztratily kolem 35% svého celkové hodnoty na trhu, který nyní dosahuje zhruba 100 miliard dolarů. Otázky regulace začínají digitální měny zatěžovat. Zasedání BoJ příští týden pravděpodobně nepřinese nic zásadního ani přes výročí kontroly výnosové křivky a její smíšený úspěch v japonské měnové politice.
  • Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara
    Dozvuky nečekaně jestřábího Fedu rezonují trhy i v závěru obchodního týdne. Americký dolar pokračuje v růstu třetím dnem za sebou a ke koši měn se obchoduje nejvýše za poslední dva měsíce. Euro k němu naposledy ztrácelo na 1,185 EURUSD. Akcie klesají už čtvrtým dnem a pro hlavní americký akciový index Dow Jones může být tento týden nejhorším od ledna.
  • Jestřábí ECB a riziko policy chyby
    Dnes je tomu přesně rok, co Evropská centrální banka odstartovala cyklus zpřísňování své měnové politiky. Opuštění záporných úrokových sazeb, které ECB držela dlouhých osm let, bylo od té chvíle následováno nad očekávání razantním cyklem zvyšování sazeb, a to o celých 400 bazických bodů. Centrální banka navíc sama signalizuje, že ještě nemá – vzhledem k neuspokojivému inflačnímu vývoji – hotovo a hodlá jít s úrokovými sazbami směrem vzhůru.
  • Jestřábí ECB obnovuje rizikový apetit (očekávejte pokračující růst v GBP/USD a XAU/USD)
    Trhy ve čtvrtek uzavřely růstem díky výsledku zasedání ECB a projevům Christine Lagardeové a Jeroma Powella. Převládal optimismus, takže akcie a komodity rostly, zatímco dolar klesal.
  • Jestřábí ECB pomáhá EUR/USD jít do protiútoku
    Investování na forexu je jako sázení. Když investoři věřili, že agresivní zpřísnění měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému dotlačí americkou ekonomiku do recese, dolar se propadl. Očekávalo se, že Fed sníží výpůjční náklady do konce roku 2023. A jakmile trh začal počítat s možností zvýšení sazeb v červnu, americká měna rostla. Pokles šancí na měnovou restrikci z 60 % na 25 % umožnil EUR/USD zahájit protiútok.
  • Jestřábí ECB, rozkývaná ropa a americká data
    V kontextu toho, co jsme psali v minulých dnech, můžeme doplnit další informace k politice ECB. Ozval se jeden z největších jestřábů v jejím vedení, Robert Holzmann, podle něhož vysoká inflace znamená potřebu zvýšení sazeb rovnou o 50 bodů. Je třeba rozhodné akce, aby nemusely později přijít tvrdší kroky, říká rakouský zástupce v ECB. Ačkoli je to stále "jen" hlas jestřábího křídla, takto naplno ještě podpora pro razantnější přístup nezazněla a dostáváme tedy další důkaz, že se názory posouvají. Euro z toho však dopoledne netěží nové zisky a v klidu zůstávají také dluhopisové výnosy.
  • Jestřábí ECB zvýšila sazby o 50bps
    Evropská centrální banka dnes dle očekávání zvýšila depozitní sazbu o 50 bazických bodů na 2,0 %. Zpomalením tempa růstu úrokových sazeb z říjnových 75bps na 50bps se tak cyklus utahování měnové politiky v eurozóně dostal do další fáze. Tu by měl v příštím roce doplnit i program kvantitativního utahování, jehož základní principy dnes centrální banka oznámila. Interpretovat dnešní zpomalení tempa zvyšování sazeb jakožto holubičí obrat by však bylo chybou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader