Úterý 23. duben 2024 14:45
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex ETF

Rok po invazi prognózuje MMF Rusku zhruba stejný ekonomický růst jako Česku. Kdy se protiruské sankce projeví opravdu viditelně?

24.02.2023 08:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká ekonomika letos může dopadnout hůř než ta ruská. Ne, nejde o kremelskou propagandu. Je to závěr prognóz západních institucí a bank v čele s Mezinárodním měnovým fondem.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu překvapil, když výrazně zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky. Ano, růstu. Ruské hospodářství by mělo reálně přidat, byť mírně, konkrétně 0,3 procenta. Česko je na tom dle MMF jen o trochu lépe, ovšem takřka neznatelně, když jeho hospodářství má podle washingtonské instituce posílit o 0,5 procenta.

Pokud bychom však za bernou minci brali odhady letošního růstu v podání českého ministerstva financí nebo ČNB a srovnali tyto odhady s prognózou výkonu ruské ekonomiky z pera MMF, dopadne Rusko dokonce lépe než Česko. Zatímco totiž MMF Rusku prognózuje růst, ČNB i ministerstvo financí naopak prognózují Česku pokles ekonomiky, a to o 0,7, resp. 0,2 procenta.

MMF není sám, kdo Rusku letos prognózuje hospodářský růst. Například největší americká banka, JP Morgan, taktéž, a to o 0,2 procenta. Z toho všeho tedy plyne, že letos vskutku nelze vyloučit, že ruská ekonomika poroste rychleji než česká.

Na první pohled se může zdát, že západní sankce moc neúčinkují. Ani rok od doby, kdy byly spuštěny první z těch zaváděných v reakci na vpád Ruska na Ukrajinu. Podle MMF se Rusku daří přesměrovávat vývoz zejména energií ze zemí, které jej sankcionují, do těch, jež nikoliv. Navíc jeho ekonomiku pohání mocné válečné výdaje, financované zhusta právě z příjmů z vývozu energií. Ty Rusko zatím má hojné. Zatím…

Opravdu hmatatelně by Rusko podle MMF mělo sankce pocítit až střednědobě. Fond například v důsledku války a sankcí výrazně snížil svůj odhad výkonu ruské ekonomiky v roce 2027. Rusko má trpět kvůli sankčnímu znemožnění dovozu západních technologií. A i zmíněné přesměrovávání vývozu energií narazí na limity. Evropě se do značné míry daří se od nich odstřihávat, zatímco asijské trhy v čele s Čínou a Indií starý kontinent tak snadno v plné míře nezastoupí, rozhodně ne před rokem 2030. Už jen z hlediska přepravní infrastruktury, například plynovodní sítě, to prostě není možné.

Navíc svoji roli sehrává takzvaný efekt základny. To je ale do značné míry jen statistická záležitost. Ruská ekonomika loni poklesla, podle aktuálních údajů o 2,1 procenta, zatímco ta česká rostla, předběžně o 2,5 procenta. Z ponížené základny se prostě – v meziročním srovnání – roste snáze.
Ruská základna ekonomického výkonu je ovšem oproti té české ponížena dlouhodobě, neboť jde zkrátka o ekonomicky méně rozvinutou zemi. Méně rozvinuté země mohou ještě očesávat i celkem nízko rostoucí jablka, zatímco ty více rozvinuté, jako v tomto případě Česko, je už očesaly a za plody se musí vydávat výše do korun stromů. Takže růst v těchto výšinách je obecně přirozeně slabší, neboť žádný strom neroste do nebe.

Ekonomicky relativně málo rozvinutou zemi také bývá těžší dostat sankcemi "do kolen". Jednoduše proto, že její obyvatelstvo – například to na ruském venkově Dálného východu – je uvyklé tak nízkému životnímu standardu, že není snadno jej dále snížit tak, aby si toho vůbec všimlo. Tím méně, aby se začalo bouřit proti režimu.

Aby toho nebylo málo, Rusku se zatím daří dopad sankcí tlumit. Pomáhají mu v tom i některé západní společnosti. Jeden příklad za všechny: Rusko loni vytěžovalo svá ropná ložiska nejvíce za uplynulé minimálně více než jedno desetiletí. Celková hloubka ropných vrtů v Rusku stoupla na více než 28 tisíc kilometrů. Jedná se o nejvyšší údaj od roku 2009. Například v roce 2012 činila celková hloubka ropných vrtů v Rusku jen zhruba 20 tisíc kilometrů.

Rekordní těžební aktivita na ropných polích dokládá, že ruský ropný průmysl víceméně pokračuje jako před válkou a před zavedením souvisejících sankcí. Těžební produkce zatím není nahlodána ani odchodem některých západních společností.

Rusko už opustily největší světové ropné koncerny jako BP, Shell nebo Exxon Mobil. Ze země v důsledku loňské invaze na Ukrajinu odešli také klíčoví západní poskytovatelé těžebních služeb a technologií, jako jsou společnosti Halliburton nebo Baker Hughes.

Jiní ale zůstávají. V Rusku tak své ropné know-how nadále uplatňují, byť omezeně, firmy Schlumberger či Weatherford International.

Jejich pokračující přítomnost v zemi představuje jeden z klíčových důvodů, proč ruský ropný průmysl "jede dál".

Rusko je zatím také schopno nahrazovat západní technologie dovozem ze zemí, které označuje jako "přátelské", nebo od alternativních dodavatelů, jako jsou ti čínští.

Ruská produkce ropy klesla v období po loňské únorové invazi na své dno v dubnu 2022, kdy činila 10,05 milionu barelů denně.

Pak se však do konce loňska postupně navýšila na 10,9 milionu barelů, přičemž poblíž této úrovně zůstala i letos v lednu. To potvrzuje, že Rusku se daří svoji produkci obnovovat a zatím tak celkem zdárně sankcím čelit. I v ropném průmyslu platí, že jejich účinek by se měl dostavit v delším časovém období, pokud tedy Rusko definitivně dožene stále nedostatečný přístup k západním technologiím a ztráta západních trhů.

Loni v březnu, krátce po zavedení prvních sankcí vůči Rusku, prohlásil americký prezident Joe Biden, že ruská ekonomika už míří k propadu svého výkonu na polovinu. Neřekl však, za jak dlouho se tak stane. Po roce je zřejmé, že to nebude ani za týdny, ani za měsíce. Ani za jeden, dva či tři roky. Rozdrcení ruského hospodářství "ekonomickým blitzkriegem" se zkrátka nekonalo.

To však neznamená, že sankce neúčinkují. Jejich efekt ale je – či bude – mnohem spíše právě až střednědobý, takže se opravdu viditelně dostaví třeba za pět let. 

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rogers: Zlato má před sebou dlouhý růst, bublinou až na 2400 dolarech
    Zlato má před sebou ještě dlouhý růst, nakonec ale vzácné kovy na konci býčího t...
  • Rohlík.cz koupí podíl ve společnosti My Food
    Majitelem internetového obchodu s potravinami Rohlík.cz je společnost Velká pecka. Nyní kupuje část řetězce My Food v podobě společnosti My Food Wholesales.
  • Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat
    On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.
  • Rok a půl propadu maloobchodních tržeb
    I v říjnu se meziročně snížily maloobchodní tržby bez prodeje aut, tentokrát o 1,4 %. Tržby maloobchodníků tak klesají nepřetržitě již rok a půl. Nicméně je to lepší výsledek, než který očekávala naše i tržní prognóza a v meziměsíčním srovnání došlo dokonce k nárůstu o 0,6 %, což nás může naplňovat mírným optimismem do příštích měsíců.
  • Rok kovů
    Nadcházející rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a aluminium. Vyhlídky na nižší reálné dluhopisové výnosy a pokles nákladů na držbu neúročených pozic podle nás podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, kde byli investoři v posledních sedmi čtvrtletích čistými prodejci.
  • Rok na devizovém trhu: Vítězové a poražení
    Konec roku je čas rekapitulací, tak se pojďme společně ohlédnout za rokem 2015 na devizovém trhu. Měny si prošly docela zajímavým obdobím a koš námi nejvíce sledovaných lze rozdělit v zásadě do tří skupin. V té nejúspěšnější je dolar, japonský jen a švýcarský frank, druhou skupinu tvoří euro a britská libra a třetí pak komoditní dolary (AUD, NZD, CAD) a další komoditní měny.
  • Rok na FX: Americká měna zůstává dominantní, komoditní měny ožily
    Blíží se nám konec roku, takže můžeme začít trochu bilancovat. Níže nabízím jen tak pro zajímavost vývoj amerického dolaru na všech významných i méně významných měnových párech. Jak je z grafu na první pohled patrné, po dvou velmi úspěšných letech dolar letos již nebyl tak dominantní. Své pozice si ale na hlavních měnových párech dokázal podržet.
  • Rok od ukončení kurzového závazku a ztracená inflace
    V uplynulém týdnu se koruna po dlouhé době odhodlala k výraznějšímu pohybu. Pomyslným impulsem bylo zveřejnění revize růstu HDP v závěru minulého roku směrem nahoru. Koruna reagovala posílením a vůči euru se bezpečně dostala pod úroveň 25,40. Děje se tak přesně rok od ukončení kurzového závazku ČNB. Koruna od té doby posílila vůči euru přibližně o 6,6 %.
  • Rokovania o Eurovale budú dnes pokračovať
    Dnes sa v Brusseli stretne európske politická špička, aby začala znovu rokovať o Eurovale...
  • Rokovania UK a EU o Brexite sa zasekli, libra však zostáva silná
    Šéf Európskej únie pre vyjednávanie o Brexite Michel Barnier vo štvrtok vyhlásil, že to môže byť až niekoľko mesiacov, kým sa rokovania o Brexite posunú do fáze rozhovorov o obchodných dohodách. To tak výrazne narušilo optimistický plán Theresy May, ktorá dúfala, že to stihne ešte do konca roka.
  • Rok posilování koruny přinesl znatelný růst životní úrovně
    V dubnu letošního roku se zatím drží česká měna s průměrnou hodnotou 25,3188 korun za euro (k 19.4.18) na nejnižší měsíční úrovni od konce měnových intervencí ČNB z 6. 4. 2017.
  • Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum
    Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce pak došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému bodu, který ohrožuje její decentralizaci v nadcházejících letech a odkud není návratu.
  • Roky nepřiznaných ztrát, nafukované zisky. Řeknou si Španělé o příliš málo a na prahu dluhové spirály i Francie?
    Španělské banky po dlouhé roky podceňují a zakrývají skutečné ztráty a naopak nafukují zisková očekávání pro další kvartály recesí zužované ekonomiky. Ve výsledku mohou přivést samotné Španělsko do tísně a po příliš mělké ruce, natažené po finanční pomoci bankám, vyvolat potřebu záchrany jedné z největších ekonomik EU, naznačily mimo jiné zátěžové testy španělských bank.
  • Rok za námi a co na burze přinese rok 2018?
    Rok 2017 ve znamení mnoha rekordů je za námi, na co se těšit v roce příštím? Jelikož je období mezi svátky obvykle obdobím klidu s nízkými objemy obchodů, přinášíme Vám shrnutí celého minulého roku a několik bodů, na které bude upřena pozornost v roce 2018.
  • Rok 2012 rokem korporátních dluhopisů. Firmy získaly nejvíce za nejméně v historii
    Společnosti různých sídel i zaměření po celém světě si letos prodejem korporátních dluhopisů přišly na rekordních 3,89...
  • Rok 2015 byl pro českou ekonomiku výborný
    Česká ekonomika zažila výborný rok, a to zcela nečekaně. Růst za uplynulých dvanáct měsíců bude činit více než čtyři procenta...
  • Rok 2017: Hybatelem trhů bude ekonomika
    Rok 2016 patřil investičně mezi roky úspěšné, jak pro dluhopisové tak pro akciové investory. Hlavní akciové trhy s největší pravděpodobností skončí rok 2016 výše, než kde končily rok přechozí, a také vládní dluhopisové trhy navzdory výprodejům v posledních týdnech letošek zakončí v lehce černých číslech. Z pohledu na grafy a celkem nízkou letošní volatilitu to vypadá, jak kdyby letošek byl nejnudnějším rokem za posledních alespoň pět, a že se toho opravdu moc nestalo.
  • Rok 2017: jedna dobrá a dvě špatné zprávy pro světovou ekonomiku
    Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži „V životě existují dva druhy ...
  • Rok 2018 s korunou
    Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.
  • Rok 2018: Ve znamení dolaru
    Minulý týden zveřejněná inflace v Eurozóně měla být studenou sprchou pro všechny eurodolarové býky. Dle předběžných dat totiž v předvečer snížení tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků zůstala jádrová inflace na samém konci minulého roku (a potřetí v řadě) pod procentem, a inflace jádrová se znovu vrátila na úroveň října (1,4 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost