Pátek 19. duben 2024 18:47
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster

Seriál o klasifikaci akcií – díl 2: První porce masa s názvem GICS

Napsal:   Sekce: Akcie

V minulém díle jsme krátce prošli, k čemu je dobré vědět něco o klasifikaci akcií, v dnešním díle se už podíváme na „informační maso“ - první z dvou systémů klasifikace, a to Global Industry Classification Standard neboli zkráceně GICS. Ten v roce 1999 společně vyvinuli Morgan Stanley Capital International (MSCI) a S&P Dow Jones Indices.

Než se dostaneme k tomu, jak společnost dostane svoji „skupinu“ a v čem je to důležité, pojďme si nejprve shrnout, jaká je vlastně struktura a hierarchie GICS.

Struktura Global Industry Classification Standard

GICS má přesně nadefinovanou strukturu a hierarchii a rozpadá se na:

  • 11 sektorů (Sectors)
  • ty se dále dělí na 24 průmyslových skupin (Industry Groups)
  • ty se dále dělí na 69 odvětví (Industries)
  • a ty se dále dělí na 158 pod-odvětví (Sub-Industries)

Hierarchii hezky znázorňuje obrázek níže:

Zdroj obrázku: https://www.msci.com/our-solutions/indexes/gics

V dalším textu budu pro zjednodušení uvádět povětšinou anglické názvy, protože právě s těmi se běžně setkáte, pokud danou akcii analyzujete a chcete s ní obchodovat.

Jaké jsou aktuální Sectors, Industry Groups a Industries

Níže uvádím aktuální seznam sektorů (Sectors), průmyslových skupin (Industry Groups) a odvětví (Industries):

Zdroj: https://www.msci.com/our-solutions/indexes/gics

Pokud vás zajímá i všech 158 Sub-Industries, na odkazu zde https://www.msci.com/documents/1296102/11185224/GICS+Methodology+2022.pdf/f9910041-6127-17d2-1246-4052926adaf7?t=1645738126436 je možné stáhnout celou metodiku GICS, kde máte kompletní přehled.

Číselné kódy

Je ještě důležité zmínit, že každý Sector, Industry Group, Industry a Sub-Industry má svůj jedinečný kód. Takto vypadá např. struktura kódů v sektoru Industrials:

Každá společnost zařazená do Sub-Industry má GICS kód, který odpovídá této Sub-Industry.

Jak společnost dostane svoji klasifikaci

Každá společnost má pouze jednu klasifikaci, a to na úrovni Sub-Industry, to pak celkem logicky směrem nahoru určuje zařazení dané společnosti do Industry, Industry Group a Sector.

Cílem GICS je zařadit každou společnost do Sub-Industry, která nejlépe odpovídá hlavní činnosti dané společnosti. Některé společnosti mají poměrně jasně danou hlavní činnost, velká řada společností ale vykonává souběžně hned několik činností a je tedy otázka, která činnost je ta hlavní.

Jak určit, která činnost je ta hlavní?

GICS používá následující kritéria:

1. Prvním klíčovým kritériem je výše obratu: činnost, která generuje společnosti více než 60 % obratu, se pro účely GICS považuje za hlavní činnost a určuje tak, do které Sub-Industry skupiny společnost spadá. Metodika řeší i to, kam společnost zařadit, když nemá žádnou dominantní činnost, která by generovala více než 60 % obratu, ale tím nechci zbytečně hutnit dnešní už tak výživný článek.

2. Ačkoli má obrat klíčovou váhu, při zařazení do Sub-Industry jsou dále zohledňovány i zisky a tržní výhled ze všech činností společnosti.

Stejně jako byznys, i GICS se v průběhu času vyvíjí

Je poměrně jasné, že jak se vyvíjí byznys a společnosti, mění se i klasifikace GICS, a to může dost zamíchat kartami. GICS čas od času přidává či aktualizuje Sectors/Industry Groups/Industries i Sub-Industry, nebo aktualizuje popisy, které činnosti spadají pod jaký Sub-Industry.

Je dobré o tomto vědět, pokud tak narazíte na odvětví či pod-odvětví, o kterých jste do té doby neslyšeli, může se jednat právě o takovouto aktualizaci.

Stejně tak pravidelně probíhá revize, zda hlavní činnost dané společnosti stále odpovídá příslušné skupině. Toto hodnocení probíhá:

  • jednou ročně, poté, co společnost vydá výroční zprávu a zveřejní účetní výkazy, nebo
  • ad hoc při zásadní restrukturalizaci či změně struktury společnosti (to můžou být různé fúze a akvizice),
  • společnost také může požádat ad hoc o revizi a změnu její klasifikace.

Při tomto pravidelném hodnocení se berou v úvahu stejná kritéria, tedy obrat, zisk a tržní výhled za danou činnost, plus samozřejmě i mimořádné události jako je právě restrukturalizace či fúze nebo akvizice.

Škatulata hýbejte se

Že revize GICS a změna skupiny, do které jsou společnosti zařazené není jenom teorie, hezky dokresluje následující případ z roku 2018, kdy došlo k zatím dosud největší změně v GICS.

Sektor Telecommunications Services byl přejmenován a rozšířen na Communication Services. Do sektoru Communication Services podle nových pravidel najednou spadly takové společnosti jako Alphabet, Facebook (nyní Meta), Twitter, Walt Disney, Netflix či Comcast, které byly dříve zařazené buď v sektoru Technology nebo sektoru Consumer Discretionary. (zdroj: https://www.nasdaq.com/articles/gics-sector-changes-likely-to-impact-etf-holdings).

Proč na tom záleží?

Představte si, že jste ETF (Exchange Traded Fund) a pasivně sledujete určitý sektor, nebo jste penzijní či investiční fond, který má přesně daná pravidla, do kterého sektoru může investovat kolik procent kapitálu.

Pokud vám z jednoho sektoru zmizí společnosti takové velikosti jako je Alphabet, Facebook, Twitter či Netflix a objeví se v sektoru jiném, musíte změnit strukturu svého portfolia tak, aby odpovídalo schválené investiční strategii. V praxi to může znamenat, že se na trhu začnou přelévat miliardy dolarů, jak se ETF a další instituce snaží upravit své portfolio podle nové metodologie GICS.

Mimochodem další změna v klasifikaci GICS je naplánovaná na březen 2023 a bude představovat reklasifikaci firem v rámci hned pěti sektorů.

Kde zjistím, jakou má společnost klasifikaci?

Divte se nebo ne, ale snadno zjistit, která společnost má jakou klasifikaci podle GICS, je v zásadě nemožné. Morgan Stanley Capital International má databázi více než 44 000 společností z celého světa, ale přístup je pouze pro klienty, kteří si ho zaplatí.

Pozor - klasifikace na Nasdaq není podle GICS!

Možná si říkáte, že přeci na www.nasdaq.com nebo na www.finance.yahoo.com je u každé společnosti Sector a Industry uvedený. Je dobré vědět, že klasifikace společností na těchto stránkách není založená na GICS, ale na klasifikaci druhé: Industry Classification Benchmark (ICB), které bude věnovaný příští díl. Ale nezoufejte a čtěte dál. :-)

Můžeme alespoň zjistit, jak si vede sektor

Naštěstí na stránkách S&P Dow Jones Indices je možné najít všechny Sectors a Industries a na grafu se podívat na jejich výkonnost.

https://www.spglobal.com/spdji/en/index-family/equity/us-equity/sp-sectors/#indices

Grafy sektorů na stránkách S&P Dow Jones Indices mají dokonce možnost přidat si více grafů do sebe, lze tak krásně zjistit korelace (tedy vzájemný vztah) jednotlivých sektorů. Osobně mám korelace moc ráda a zjistit si takto snadno sektorové korelace za různé období mi přijde geniální.

Obrázek níže ukazuje graf Information Technology sektoru a sektoru Energyza posledních 5 let, graf bílou barvou patří sektoru Information Technology a graf modrou barvou patří sektoru Energy.

Pod grafy je vidět i průměrný roční výnos za daný sektor a daný období:

  • technologický sektor dodal za posledních 5 let průměrný roční výnos 14,67 %,
  • zatímco energetický sektor dodal za posledních 5 let průměrný roční výnos pouze 4,06 %.

Je vidět, že až na letošní rok si technologické akcie vedly znatelně lépe a dodaly o něco lepší výnos, než akcie z energetického sektoru.

Pro zajímavost uvádím i grafy stejných sektorů za letošní turbulentní rok, tj. období od ledna 2022 do 11. října 2022.

Graf bílou barvou stále patří sektoru Information Technology a graf modrou barvou patří sektoru Energy. Situace se zcela obrátila, grafy jenom potvrzují to, co už dávno víme, že technologické akcie si letos vedou zle a energetické nadprůměrně dobře. Nicméně průměrný výnos za letošní rok (YTD neboli Year-To-Date) je neuvěřitelný:

  • technologický sektor za letošní rok ztratil 31,69 %,
  • zatímco energetický sektor za letošní rok přinesl 44,42 % výnos.

Obchodníci, kteří nakoupili koš akcií ze sektoru Energy tak letos mají žně, zatímco velká část trhu krvácí.

Zdroj grafů a dat: https://www.spglobal.com/spdji/en/indices/equity/technology-select-sector-index/#overview


Další možnost, jak sledovat výkonnost sektorů, jsou ETF

Další z možností, jak sledovat výkonnost sektorů, je sledovat výkonnost sektorových ETF (Exchange Traded Fund).

Dají se najít ETF, která mají koš svých aktiv právě podle metodologie GICS, například řada ETF od společnosti Fidelity. Níže uvádím pár příkladů, které jsem našla na www.etf.com:

  • sektor Consumer Discretionary sleduje Fidelity MSCI Consumer Discretionary Index ETF od společnosti Fidelity obchodovaný pod tickerem FDIS
  • sektor Communication Services sleduje Fidelity MSCI Communication Services Index ETF obchodovaný pod tickerem FCOM
  • sektor Financials sleduje Fidelity MSCI Financials Index ETF obchodovaný pod tickerem FNCL

Výhoda ETF je, že pokud chcete vsadit na růst daného sektoru, můžete ETF snadno nakoupit. Než tak uděláte, doporučuji podívat se podrobně na investiční strategii daného ETF, abyste měli jistotu, že opravdu odpovídá tomu, jaký máte záměr vy.

Závěrem

Můj dnešní závěr je ten, že GICS je určitě super propracovaná metodologie, ale její nevýhoda je v tom, že pokud nemáte placený přístup, nezjistíte, která společnost má jakou klasifikaci, což vnímám jako zásadní nevýhodu pro nás, retailové tradery.

V příštím díle se podíváme podrobněji na Industry Classification Benchmark (ICB), kterou využívá Nasdaq, a tam nás, doufám, čeká už optimističtější příběh. :-)

Marika Čupa

Zdroje:

  • https://www.msci.com/our-solutions/indexes/gics
  • https://www.investopedia.com/terms/g/gics.asp
  • https://www.spglobal.com/spdji/en/indices/equity/technology-select-sector-index/#overview
  • www.etf.com
  • https://www.nasdaq.com/articles/gics-sector-changes-likely-to-impact-etf-holdings
Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Screen time – podceňovaný napovídač
    Když se rozhodneme, že budeme obchodovat na FOREXu, sedneme k počítači, otevřeme nějakou platformu a zjistíme, že na nás blikají stovky nejrůznějších symbolů – instrumentů. Chvilku v nich „listujeme“ a potom vybereme ten, který je našemu srdci v tu chvíli nejbližší. Vlastně, mnohdy to bývá nějaký exotický název a otevřeme ho jen proto, že nás ohromil tím, pro nás nesrozumitelným označením. Otevřeme ho a díváme se, co se to tam vlastně děje. Chvilku pozorujeme a říkáme si, teď to udělalo dlouhou svíčku LONG, takže všichni jdou tímto směrem. Jdu také, protože oni přeci vědí, co dělají. Koupíme, čekáme a zanedlouho zjistíme, že jsme se mýlili (tedy my ne, to oni) a už jsme ve ztrátě. Přepadne nás strach o peníze, panika a otevřenou pozici zavíráme. Už jsme v mínusu. Ztráta stejná jako na sázence, kde jsme tipovali výhru našich proti Kanadě v hokeji, ale tady to šlo mnohem, mnohem rychleji. Řekneme si, na adresu onoho instrumentu, upravenými slovy klasika „asi nějaký špatný oddíl“ a tak zavřeme graf, nám stále neznámého symbolu a už jsme opět v rejstříku, kde hledáme něco ziskovějšího. Tady už sázíme trochu na jistotu, a protože o zlatě nebo EUR/USD nám někdo kdysi povídal, že by to mohlo být dobré, tak jdeme na jeden z nich. Prostě profíci.
  • S čím přišel orchestr centrálních bank?
    Všechny důležité centrální banky si naplánovaly své první letošní zasedání na 18 hodin vměstnaných mezi středu 20:00 a čtvrtek 14:00 středoevropského času. Takto kondenzovaná směsice vyjádření měnových autorit nepřinesla nějakou zásadní odchylku od očekávání, tradičně ale finančními trhy vyjádření jednotlivých guvernérů zamávalo.
  • Sebareflexia – ukážka aj keď to nejde!
    Častejšie píšem o úspešných obchodných seansách, ako o neúspešných. Pravdou je, že úspešných je podstatne viac. Nakoľko ale včerajší obchodný deň bol jednoznačne neúspešný, nastal čas, aby som tento popísal a sebakriticky uviedol chyby. Chyby, ktoré som urobil a urobiť nemusel. Bude to ešte viac osobné, ako veľakrát uvádzam v záveroch svojich článkoch.
  • Sebenaplňující proroctví a síla sociálních sítí? Jak ovlivnil Reddit GameStop?
    Bloomberg. Forbes. Investing. Každý web o tom píše. Novým hitem internetu se po Bernie Sandersovi stal nevídaný úkaz na trzích s akciemi. Velká skupina gamblerů ze sociální sítě Reddit údajně ovlivnila cenu akcie GameStop do takové míry, že téměř zlikvidovala hedgeový fond. Co se vlastně stalo?
  • Sedm důvodů, proč by měl „Fed hike“ přijít už v září, podle Deutsche Bank
    Ve světle událostí, kterých jsou globální akciové trhy svědky v posledních měsících, se začínají ozývat hlasy, které volají po značném pozdržení prvního zvýšení sazeb americkou centrální bankou. V Deutsche Bank to vidí jinak:
  • Sentiment akciového trhu: Co nám může přinést 4Q 2022
    Pravidelně si dělám odhad vývoje akciového trhu, jako takové malé osobní cvičení "nacítění trhu". Odhad je založený primárně na tom, jak já osobně vnímám sentiment, tedy náladu na akciovém trhu. Je zcela přirozené, že různí lidé vnímají věci různým způsobem, a to platí zejména pro něco tak subjektivního, jako je sentiment trhu. Pokud to tedy vidíte třeba zcela jinak, je to naprosto v pořádku a klidně mi nasdílejte svůj úhel pohledu v komentářích.
  • Sentiment amerického akciového trhu pro 2. kvartál 2023 – dočkáme se konečně klidu?
    Letošní 1. kvartál už skoro mechanicky opakoval staré známé vzorce chování akciového trhu: akcie chvilku spokojeně rostou a začíná panovat opatrná veselá nálada, pak se najednou objeví špatné zprávy a na trhu zavládne skoro hysterie. Březen se nesl ve znamení bankovní krize a chvílemi se zdálo, že trhy zachvátí panika. To se ale nestalo a zdá se, že investoři si nenechali zkazit náladu. Pokud vás zajímá, jak vnímám aktuální náladu na americkém akciovém trhu, čtěte dál.
  • Sentiment investorů v Evropě se nelepší
    I přes uklidnění na akciových trzích během posledních dní se sentiment v Evropě výrazně nemění a panují zde mnohem větší obavy, než na druhé straně Atlantiku. Nic na tom nemění ani výsledková sezona, která dopadla poměrně pozitivně a potvrzuje zdraví v regionu. Křehká nálada investorů může být varovným signálem nejen pro růst cen akcií, ale také ekonomický růst v eurozóně. Evropský benchmark akciový index STOXX 600 v říjnu ztratil více jak 6% navzdory nárůstu o 1,7% ke konci měsíce, německý akciový index DAX pak realizoval ztrátu přes 9%.
  • Sentiment kvalifikovaných investorů
    Nálada účastníků trhu a jejich chuť nakupovat nebo prodávat jednotlivá aktiva, je jedním z nejužitečnějších nástrojů na finančních trzích. Poskytuje informace o aktuálním rozložení býčích a medvědích sil na trhu, které je vhodné zohlednit v obchodním rozhodování.
  • Seriál o klasifikaci akcií – díl 1: K čemu je to dobré?
    Kdo obchoduje s akciemi nebo se zajímá o akciový trh, zcela jistě se již setkal s pojmy sektory či odvětví. Společnosti, jejichž akcie se obchodují na burze, jsou zařazené do konkrétní skupiny sektoru a odvětví, hlavním cílem toho je, aby bylo možné jednotlivé společnosti ve stejné skupině analyzovat a porovnávat, jak si vedou. Když jsem začala toto téma více zpracovávat (kvůli sektorovým ETF), zjistila jsem, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo, protože paralelně existují dva klasifikační systémy.
  • Série investičních a tradingových streamů je v plném proudu. Zjistěte, jaký je výhled pro akcie, komodity a mnoho dalších aktiv!
    Začátek roku přinesl svěží vítr na finanční trhy. Můžeme ale opravdu očekávat výrazné změny, nebo se jedná jen o další rally medvědího trhu a po chvíli euforie budeme pokračovat do těžké recese? Pro zodpovězení těchto otázek připravilo XTB celou sérii živých vysílání, kdy každý jednotlivý stream je zaměřen na specifický instrument.
  • Série rekordů dotlačila americký akciový index S&P 500 nad 2 500 bodů
    Americké akciové indexy uzavřely uplynulý týden na nových historických maximech. Index S&P 500 se posadil na klíčovou rezistenci. Co čekat v příštích dnech?
  • Série rekordů se natahuje, americké akcie září
    Růstová party na americkém trhu pokračuje, index S&P 500 po řadě nových maxim zakončil týden silnější o 1,65 %.
  • Série živějších obchodních seancí vedla nakonec jen k mírnému poklesu indexu S&P 500
    Po měsíci na americké burze přišel živější obchodní týden, během kterého americký akciový index S&P 500 celkově přišel o 0,59 %.
  • Se Stop-Lossem nebo bez něj?
    V traderské komunitě se každodenně setkávám se spoustou různých názorů na různá témata. Jedním z horkých témat bývají vždy Stop-Lossy. Zatímco jedni tvrdí, že bez nich neudělají jediný obchod, druzí zase, že jsou zbytečné, neboť když je nastavíte, téměř vždy si je trh najde. Jak to tedy je? Je lepší obchodovat se Stop-Lossem nebo bez něj?
  • Severní Korea a bezpečné přístavy
    Kam s penězi, pokud vypukne válka? Tuto otázku zřejmě na základě „diplomatické“ rozepře Spojených států v čele s prezidentem Donaldem Trumpem a Severní Koreou začal řešit nejeden investor. Ve vzpomínkách na katastrofu minulého desetiletí, tentokrát ekonomickou, se vracejí do hry tzv. bezpečné přístavy - japonský jen, švýcarský frank a americký dolar.
  • Seznam úkolů obchodníka
    Zásadní otázkou, kterou si obchodník pravidelně klade každý den je, zdali obchodovat či neobchodovat. V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou základní charakteristiky úspěšných obchodníků a co je odlišuje od těch neúspěšných. Zjistíte, jak by se rozhodovali konzistentně ziskoví tradeři a především získáte určitý seznam činností, které pravidelně provádí úspěšní obchodníci.
  • Seznam zásadních podcastů o tradingu
    V předchozím článku ze sekce Zdroje k obchodování jsme se podívali na knihy, které z vás udělají lepšího tradera.
  • Sezónnost finančních trhů: Jaké jsou příležitosti letních měsíců?
    Fakt, že finanční instrumenty často rostou a klesají v cyklech, asi nikoho nepřekvapí. Sezónnost je s finančními trhy spojená od nepaměti. Například rčení „Sell in May and go away” (Prodej v květnu a jdi pryč) za svou kariéru už pravděpodobně slyšel snad každý investor nebo trader. Samozřejmě pokud by takové říkanky fungovali, dělal by to tak každý. V reálněm životě je to trochu složitější, trendy sezónnosti ale opravdu můžeme najít na mnoha instrumentech. Při správném použití tak mohou být v naší investiční a traderské kariéře velmi nápomocné.
  • Sezónnost finančních trhů: Opomíjená strategie s vysokou úspěšností
    Sezónnost hraje na finančních trzíchvýznamnou roli, stejně jako v mnoha dalších odvětvích. Nicméně většina investorů a traderů na tento aspekt buď úplně zapomíná, nebo plně nevyužívá jeho potenciálu. Přitom se jedná o velmi jednoduchou strategii s vysokou mírou úspěšnosti. XTB o tomto tématu připravilo sérii videí a tento týden vyšel její první díl. Proč se tedy vyplatí na sezónnost zaměřit a jak ji můžeme využít?
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace