Středa 06. prosinec 2023 05:03
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V4)
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Instaforex ebook
reklama
Dukascopy new

Palivo 45. Týden: Ropa a pohonné hmoty prudce klesají

16.11.2023 17:50  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Náhlý pokles cen benzinu a nafty na Slovensku vyvolává mezi řidiči pozdvižení. K tomuto jevu došlo ve 45. týdnu (6.-13. listopadu), kdy ceny pohonných hmot dramaticky klesly. Nejvýraznějším poklesem se mohl pochlubit benzin, jehož cena se snížila o 3,7 %, tj. o 6,1 centu za litr na 1,587 eura za litr. Nafta také zaznamenala klesající trend, i když méně dramaticky, a to o 1,2 %, tedy přibližně o 0,02 eura za litr, na 1,627 eura za litr.

Tento pokles je způsoben poklesem cen ropy v posledních dvou týdnech. Tento vývoj přičítám především negativnějším makroekonomickým údajům o exportu přicházejícím z Číny... Ve 45. týdnu se tak cena ropy propadla o 4,07 %. Tento týden však tento trend pokračuje dalším poklesem o 4,06 %. V tuto chvíli za tímto poklesem nestojí žádná významnější data, a tak je tento pokles spojen především s negativním sentimentem na trhu s ropou. Aktuální cena ropy Brent činí 78,13 USD, ale její další vývoj spolu s vysokou volatilitou na trhu zůstává nejistý.

Zdroj: Weekly Oil Bulletin EU, Yahoo Finance.

Dramatický vývoj na trhu s ropou se projevil i v České republice, avšak s jinými důsledky. Navzdory poklesu cen ropy na světovém trhu jsme v České republice nezaznamenali stejné tempo poklesu paliv. Důvod? Výkyvy české koruny. Česká koruna totiž v tomto období klesla o téměř 1,45 %, což mělo přímý dopad na ceny pohonných hmot. Místo očekávaného poklesu jsme se dočkali překvapivého obratu - v případě nafty došlo dokonce k nárůstu cen. Motorová nafta se obchodovala o 0,24 % dráž a její cena dosáhla 39,49 Kč/l. Benzin naopak zaznamenal mírný pokles o 0,3 %, čímž se jeho cena posunula na 38,71 Kč/l.

Zdroj: Weekly Oil Bulletin EU, Yahoo Finance.

Rotterdam, známý světový obchodní uzel s ropou, zatím nestihl na aktuální změny zareagovat, neboť k nim dochází ve stejné době, kdy vzniká tento článek. Očekávám však, že se k tomuto klesajícímu trendu přidá. Výsledkem by mělo být mírné snížení cen na pumpách během několika příštích dnů.

Jednou z hlavních organizací, které mohou potenciálně ovlivnit ceny ropy, je OPEC. Tato organizace zasedá příští neděli a vzhledem k vysoké volatilitě cen je těžké předvídat, co se stane. Nízké ceny ropy se jí však určitě líbit nebudou, a tak bude moci oznámit další prodloužení omezení těžby do nového roku. 

Srovnáme-li se s našimi sousedy, ceny benzinu na Slovensku jsou v EU na 13. místě, zatímco Česká republika je na 10. místě a Polsko na 4. místě. U nafty je Slovensko na 11. místě, zatímco Česká republika na 8. a Polsko na 5. místě.

Zdroj: Weekly Oil Bulletin EU

Zdroj: Weekly Oil Bulletin EU

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Palantir po výsledcích za 1Q23 vyskočily o 20 %
  Akcie společnosti Palantir Technologies (PLTR.US) dnes rostou poté, co společnost včera zveřejnila výsledky za 1. čtvrtletí a poskytla optimistický výhled. Společnost nejenže vykázala nečekaný zisk za období leden až březen 2023, ale také se jí podařilo překonat očekávání v oblasti tržeb a provozního zisku. Společnost Palantir uvedla, že poptávka po nástrojích a softwaru umělé inteligence je nebývalá a že očekává, že se její nynější nástroj AI, který má pomoci vládám lépe analyzovat databáze s citlivými informacemi, bude těšit velmi velkému zájmu. Společnost Palantir uvedla, že již uskutečnila stovky rozhovorů s potenciálními partnery a že pracuje na detailech cen nového produktu. První verze nového produktu bude vybraným zákazníkům nabídnuta již tento měsíc.
 • Palantir si zajistil lukrativní kontrakt s americkou armádou
  Akcie Palantir Technologies (PLTR.US) začaly dnešní seanci prudkým růstem. Softwarová společnost oznámila, že vyhrála kontrakt pro americkou armádu v hodnotě $823 mil. Společnost poskytne armádě svoji platformu Gotham, která by měla pomoci optimalizovat rozhodování v americké obraně. Jedná se o důležitou zprávu pro společnost, která za celých 17 let své existence nevykázala meziroční zisk. Příjmy společnosti jsou velmi závislé na kontraktech od vládních složek. Přes špatné finanční výsledky už akcie od svého loňského IPO vzrostly o 163 %.
 • Palantir získal 88% za méně než dva měsíce: příležitost nebo bublina?
  Akcie společnosti Palantir Technologies, velké analytické společnosti, vzrostly od svého debutu na Wall Street 30. září téměř o 88% a nezdá se, že by ztratily páru navzdory demokratickému vítězství v amerických prezidentských volbách. Zakladatel Peter Thiel je známý svými sympatiemi k Republikánské straně a zejména k Donaldu Trumpovi.
 • Palivo Týden 41: Výrazný pokles pohonných hmot, je tomuto poklesu konec ?
  Ceny pohonných hmot na Slovensku ve 41. týdnu (09.10 - 16.10) opět výrazněji klesaly. Ceny 95oktanového benzinu se snížily o 1,65 %, tj. o 2,7 centů za litr na úroveň 1,614 €/l. Ceny motorové nafty reagovaly opět o něco méně výrazně a v uplynulém týdnu klesly o 1,37 %, tj. o 2,3 centů za litr na úroveň 1,661 €/l. Ceny ropy však ve sledovaném týdnu již na geopolitickou situaci reagovaly výrazněji a posílily o 7,46 % a dostaly se zpět nad úroveň 90 USD za ropu Brent. Na této úrovni je vidíme i nyní, neboť tento týden byl na trhu s ropou méně volatilní.
 • Palivové dříví v Česku je rekordně drahé, kubík vyjde i na více než 1500 korun. Výraznější zlevnění přijde spíše až příští rok, kvalitnější dřevo zlevňuje už teď
  Cena palivového dříví z jehličnanů listnáčů vystoupala loni na svoji nejvyšší úroveň za celou dobu minimálně od roku 2009, vyplývá z nově aktualizovaných dat ČSÚ. Průměrná cena palivového dřeva z jehličnanů činila loni 1032 korun za metr krychlový a vůbec poprvé tak přesáhla psychologickou hranici 1000 korun. Průměrná cena palivového dřeva z listnáčů zase loni odpovídala 1523 korun za metr krychlový a vůbec poprvé tak přesáhla hranici 1500 korun.
 • Palivové příplatky: proč je stále leteckým společnostem platíme?
  Analýza xPartners ukázala, že palivové příplatky nejsou krátkodobě svázány s cenou ropy, ani jednoznačně nesouvisí s délkou letu.
 • Palivové trhy na vzestupu, Čína nakupuje „za každou cenu“
  Komoditní sektor má za sebou další týden extrémních pohybů cen, kdy se globální ekonomikou i komoditními trhy otřásaly dopady čínské a evropské energetické krize. Kromě toho se musel trh vypořádat s posilujícím dolarem, rostoucími cenami paliv a náklady na financování stoupajícími kvůli zvyšování výnosů z amerických vládních dluhopisů. To vše se může negativně podepsat na růstu a ohodnocení akciového trhu. Některé ekonomiky tak musí čelit riziku stagflace, což je období inflace spojené se zpomalením růstu.
 • Palivo 42. týden: Ceny nafty na Slovensku opět rostou
  Ceny pohonných hmot se ve 42. týdnu (16.10. - 23.10.) pohybovaly na úrovni 1,606 €/l u 95oktanového benzinu a 1,677 €/l u motorové nafty. Trend poklesu cen benzinu pokračuje, když jsme v uplynulém týdnu zaznamenali pokles o 0,008 €/l, což je v mezitýdenním srovnání pokles o 0,5 %. Naopak ceny nafty začaly opět růst, přičemž v mezitýdenním srovnání se zvýšily o 0,016 €/l, tedy o 0,96 %.
 • Palivo 43. týden: Ceny ropy na 85 dolarech
  Ceny pohonných hmot na Slovensku se ve 43. týdnu (23.10. - 30.10.) začaly postupně sbližovat. Ceny 95oktanového benzinu rástli oproti předchozímu týdnu o 2,68 %, tj. o 0,043 EUR/litr na 1,649 EUR/litr. Naopak ceny motorové nafty klesly o 0,47 %, tj. o 0,008 €/l na cenu 1,669 €/l. Ceny ropy na konci 43. týdne uzavřely na úrovni 90,48 USD za barel ropy Brent, což představuje mezitýdenní pokles o 1,82 %. V době psaní tohoto článku jsou ceny ropy o 5,3 % nižší a dosahují 85,68 USD/barel.
 • Palivo 44. Týden: Ropa zažívá propad, nafta na Slovensku už je levnější než benzin
  Ceny pohonných hmot ve 44. týdnu (30.10 - 06.11) zaznamenaly opět zvrat, když ceny nafty na Slovensku podle statistik opět klesly pod cenovou úroveň benzínu. Ceny 95oktanového benzinu opět mírně klesly, ale pouze o 1 euro na 1 000 litrů a dosáhly úrovně 1,648 eura za litr. Ceny motorové nafty však klesly o něco více, a to o 1,3 % oproti předchozímu týdnu, tj. o 22 eur za 1 000 litrů, čímž se dostaly mírně pod úroveň cen benzinu na 1,647 eura za litr. Jinak tomu však bylo u cen ropy, jejíž cena klesla o 5,59 USD za barel, tedy o 6,1 %, na 84,90 USD za barel ropy Brent. V současné době tento trend také pokračuje, takže cena ropy je nejlevnější za poslední téměř 4 měsíce. Naposledy jsme cenu 80,47 USD viděli 23. července.
 • Palivo 46. Týden: Ceny nafty se dotahují , Ropa opět volatilní
  Ceny pohonných hmot na Slovensku ve 46. týdnu (13.11 - 23.11) opět klesly. Po minulém týdnu, kdy klesly ceny benzinu, to tentokrát byly i ceny nafty. Ceny benzinu klesly o 0,3 centu za litr, tj. o 0,19 %, na 1,584 €/l. Ceny nafty však korigovaly až o 1,84 %, tj. o 3 centy za litr, na 1,597 €/l. Důvodem těchto poklesů byl pokles cen ropy, které výrazněji reagovaly na příchozí makroekonomické údaje z Číny.
 • Palivo 47. Týden: Snížení produkce OPECu a levnější paliva
  Ceny pohonných hmot na Slovensku ve 47. týdnu (20.11. - 27.11.) opět mírně klesly. V minulém týdnu vedly pokles ceny benzinu, které korigovaly o 0,016 €/l, tj. přibližně o 1 % na cenu 1,568 €/l. Ceny nafty klesly o něco méně, pouze o 0,004 €/l, tj. o 0,25 %, na průměrnou cenu 1,593 €/l. Benzín tak již nyní vidíme nejlevnější od července 2023, zatímco ceny nafty jsou na srpnové úrovni.
 • Palladium atakovalo v květnu hodnotu 3000 dolarů za trojskou unci
  Palladium je dlouhodobě nejdražší komoditou mezi investičními kovy. V roce 2019 předstihla jeho hodnota nejoblíbenější investiční kov – zlato a setrvala nad jeho hladinou po celou dobu. Cena palladia se za poslední rok pohybovala v průměru okolo 2300 USD za trojskou unci, ke konci března vyskočila nad 2500 dolarů a 4. května dokonce dosáhla rekordní hodnoty 3000 dolarů za unci, což se žádnému investičnímu kovu doposud nepodařilo.
 • Palladium kleslo o téměř 6 %
  Futures na palladium prudce klesly ze čtyřtýdenního maxima na 2 100 USD za unci, protože dolar znovu po neuspokojivé zprávě CPI v USA posílil. Zpráva o inflaci poukázala na to, že centrální banka bude muset nadále zvyšovat úrokové sazby a udržovat je na vysoké úrovni, což není dobré znamení pro průmyslové kovy. Také poptávka po palladiu, které je široce používáno jako součást automobilových katalyzátorů, se ještě nevrátila na předpandemickou úroveň, nicméně trh zůstává částečně v deficitu kvůli sankcím uvaleným na Rusko.
 • Palladium kleslo o více než 3 %
  Pondělní seance zaznamenala posílení dolaru, stejně jako zvýšení výnosů amerických dluhopisů, což se promítlo do poklesu na trhu drahých kovů. Nejhůře si dnes vede palladium, které ztrácí více než 3 %. Platina se na druhé straně obchoduje o více než 1 % níže, zatímco zlato a stříbro jsou mimo 0,3 a 0,15 %.
 • Palládium nejziskovějším kovem
  Přestože dlouhá léta drželo zlato vedoucí pozici mezi drahými kovy, prvenství mu už koncem roku 2018 po dlouhých 16 letech vyfouklo palladium. Přestože jeho cena následně opět klesla, bílý kov si své místo na výsluní vybojoval opět a pevně se ho drží. Svědčí o tom i fakt, že cena palladia se během uplynulé středy vyšplhala nad hodnotu 1500 USD za unci, což je historicky nejvyšší hodnota této komodity. Od začátku roku 2019 to představuje nárůst kolem 19 procent, což je nejvíce z drahých kovů.
 • Palladium pokořilo na konci května hranici 2 000 dolarů za trojskou unci
  Na konci května se palladium přehouplo přes hranici 2 000 dolarů za trojskou unci a dnes se jeho cena stále drží nad 1 950 dolarů. Hlavní důvodem je optimismus spojený s opětovným otevřením čínské ekonomiky a plánovaným rozjezdem automobilek, které byly nuceny uzavřít své provozy v důsledku koronavirové krize.
 • Palladium: Výzvy v roce 2023
  Obchodování s palladiem nemusí být tak populární jako obchodování se zlatem nebo stříbrem. Přesto palladium zůstává důležitým kovem, který pomáhá vyrábět mnoho výrobků, jež používáme v každodenním životě. Velké množství aplikací a omezená nabídka palladia přitahují pozornost investorů.
 • Palo Alto Networks roste o 11 % díky optimistickému finančnímu výhledu
  Akcie společnosti Palo Alto Networks (PANW.US) ve středu vyskočily o více než 11 % poté, co společnost zabývající se kybernetickou bezpečností zveřejnila optimistické finanční výsledky za druhé čtvrtletí a zvýšila svůj finanční výhled.
 • Palo Alto predstavuje novú platformu a pozitívne štvrťročné výsledky
  Palo Alto Networks je spoločnosť zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou. Spoločnosť predložila veľmi úspešnú správu za štvrtý štvrťrok 2021, ktorá prekonala prognózy analytikov. V predobchodnej fáze cena akcií vzrástla takmer o 7 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank