Magyar: Maďarsko chce splnit podmínky pro přijetí eura kolem roku 2030

Maďarsko má za cíl splnit kritéria pro vstup do eurozóny kolem roku 2030, přijetí eura by zemi přineslo více výhod než nevýhod. Řekl to dnes maďarský premiér Péter Magyar. Evropská centrální banka (ECB) tento týden upozornila, že Maďarsko nesplňuje žádné z důležitých kritérií pro vstup do eurozóny a je od jejich splnění nejdále z pěti zemí, které ještě euro nepřijaly a mají zákonnou povinnost jej přijmout. Informuje o tom agentura Reuters.
Magyar dodal, že proces přijetí eura nebude snadný, ale průzkumy ukazují, že v otázce nutnosti vstoupit do měnové unie panuje společenská shoda. Podpora vstupu do eurozóny se v Maďarsku pohybuje mezi 70 až 75 procenty, což je nejvíce ze zemí mimo eurozónu, dodal Magyar. Nejtěžší překážkou podle něj bude snížení veřejného dluhu, dodal ale, že pokud by se prostředky z fondů EU využívaly efektivněji, nebyla by nutná žádná úsporná opatření.
V posledních letech si Maďaři uvědomili, že setrvání mimo eurozónu je synonymem nestability, nepředvídatelnosti, hospodářského úpadku, vysoké inflace, chudoby, úniku zahraničních investic a nízkých mezd, prohlásil Magyar. Dodal, že před 22 lety, kdy země vstoupila do EU, byla v mnoha ohledech blíže potenciálnímu vstupu do eurozóny než teď.
V odpovědi na dotazy novinářů premiér řekl, že splnění maastrichtských kritérií nutných pro vstup do eurozóny do roku 2030 je pro Maďarsko realistickým cílem. To však neznamená, že země do té doby vstoupí do eurozóny. Důležitá budou i politická rozhodnutí, kurz forintu a široké konzultace v této věci.
Kromě Maďarska patří mezi potenciální členy eurozóny také Česká republika, Polsko, Rumunsko a Švédsko. Maďarsko má podle ECB ze všech těchto zemí nejvyšší úroveň zadlužení a úrokových sazeb. Dalšími kritérii pro přijetí eura jsou rozpočtový deficit, míra inflace a míra volatility měny, které se všechny v Maďarsku nacházejí mimo referenční hodnoty.
Zákon o centrální bance navíc nesplňuje příslušné požadavky, země musí také zlepšit dodržování zásad právního státu a boj proti korupci, dodala ECB. Upozornila rovněž na to, že Maďarsko čelí strukturálním problémům souvisejícím se stárnutím populace a s tím, že dovednosti pracovníků stále méně odpovídají požadavkům zaměstnavatelů.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Maďarsko zůstalo v recesi, HDP mezičtvrtletně klesl již počtvrté za sebou
Hrubý domácí produkt (HDP) Maďarska se podle rychlého odhadu statistického úřadu ve druhém čtvrtletí snížil o 0,3 procenta proti prvnímu kvartálu. Maďarská ekonomika tak překvapivě zůstala v technické recesi. Zaznamenala již čtvrtý mezičtvrtletní pokles za sebou, což představuje nejdelší sérii takovýchto poklesů od roku 1995, kam sahají srovnatelné záznamy, napsala agentura Bloomberg. -
Maďarsko zvýšilo svou depozitní sazbu
Maďarská centrální banka dnes zahájila zpřísňování své měnové politiky. Zvýšila svou jednodenní depozitní sazbu o 0,1 procentního bodu na minus 0,05 procenta. Svou základní úrokovou sazbu nicméně ponechala beze změny na rekordním minimu 0,9 procenta. Dnešnímu zvýšení depozitní sazby předcházelo téměř sedmileté období uvolňování měnové politiky, píše agentura Reuters. -
Maďarský forint klesl na rekordní minimum
Maďarský forint dnes vůči euru sestoupil na rekordní minimum, od začátku letošního roku již ztrácí téměř šest procent. Podle analytiků stojí za slabým kurzem forintu skutečnost, že maďarská centrální banka pokračuje ve své politice nízkých úrokových sazeb, napsala agentura DPA. -
Maďarský forint klesl vůči euru na rekordní minimum
Maďarský forint se včera vůči euru propadl na rekordní minimum, euro včera odpoledne stálo až 331,85 forintu (měnový pár EUR/HUF posílil). K poklesu kurzu měny přispívají obavy z globální recese, obchodní války a odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. -
Maďarský HDP může letos podle centrální banky vzrůst o 5 procent
Maďarská ekonomika by letos mohla vzrůst o čtyři až pět procent, pokud se během několika týdnů do určité míry znormalizuje situace kolem šíření koronaviru. Uvedl to náměstek guvernéra maďarské centrální banky Mihály Patai. Loni se hrubý domácí produkt (HDP) Maďarska kvůli pandemii covidu-19 propadl o pět procent. -
Maďarský premiér bude jednat v Bruselu o uvolnění fondů EU
Nový maďarský premiér Péter Magyar bude dnes v Bruselu jednat s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou o uvolnění zmrazených evropských fondů. Magyar dorazil do Belgie již ve čtvrtek a setkal se mimo jiné s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. V prohlášení na facebooku uvedl, že dohoda s EU je velmi blízko. -
Maďaři kvůli inflaci masově vybírají peníze z bank a nakupují vládní dluhopisy
Maďaři nevěří, že se ekonomická situace v zemi zlepší a že spotřebitelské ceny půjdou dolů. Kvůli inflaci, která je teď nejvyšší v Evropské unii, masově vybírají úspory z bank. Nakupují za ně vládní dluhopisy, neboť předpokládají, že stát nezkrachuje. S odkazem na údaje maďarské centrální banky o tom píše agentura Bloomberg a další média. -
Madrid navrhne kvůli viru vznik fondu v objemu 1,5 bilionu eur
Španělská vláda navrhne svým unijním partnerům, aby byl vytvořen fond obnovy v objemu 1,5 bilionu eur (skoro 41 bilionů Kč) financovaný permanentním dluhem. Pomoct by měl zemím nejvíce zasaženým současnou koronavirovou krizí. Vyplývá to z návrhů, které má k dispozici agentura Reuters. -
Madrid poskytne na boj s dopady koronaviru 200 miliard eur
Španělsko vyčlení na boj s dopady nového koronaviru 200 miliard eur (5,4 bilionu Kč) formou půjček, státních záruk, úlev i přímé pomoci. Balíček opatření dnes v tamní televizi představil španělský premiér Pedro Sánchez. Suma odpovídá zhruba 20 procentům ročního hrubého domácího produktu (HDP) země. Počet nakažených novým koronavirem se ve Španělsku za posledních 24 hodin zvýšil o dva tisíce na 11.178 a počet úmrtí z řad infikovaných nemocí COVID-19, kterou nový koronavir způsobuje, vzrostl o 150 na 491. -
Maersk: Uzávěra Šanghaje se projeví v nákladní dopravě a zvýší její náklady
Protipandemická uzávěra Šanghaje se negativně projeví na nákladní dopravě a zvýší její náklady, varoval dnes dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk. Postup Číny proti pandemii covidu-19 dále otřásá globálními dodavatelskými řetězci, napsala agentura Reuters. Čínské pobřežní město je rušnou námořní a leteckou křižovatkou. -
Magyar se v pátek kvůli zmrazeným evropským fondům setká s von der Leyenovou
Nový maďarský premiér Péter Magyar dnes uvedl, že se v pátek v Bruselu setká s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, jednat budou o uvolnění zmrazených evropských fondů. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Podle dřívějších zpráv se Magyar v Bruselu pokusí uzavřít významnou politickou dohodu, která by pro Maďarsko odblokovala 10,4 miliardy eur (asi 252,5 miliardy Kč) z unijních fondů. -
Majetek amerických domácností stoupl
Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí vystoupila na nový rekord 84,9 bilionu... -
Majetek amerických miliardářů v době pandemie vzrostl
Majetek amerických miliardářů, včetně šéfa firmy Amazon.com Jeffa Bezose a Facebooku Marka Zuckerberga, stoupl od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 ve Spojených státech o více než 19 procent, tedy půl bilionu dolarů (11,7 bilionu Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu Institutu pro politická studia (IPS). -
Majetek domácností v USA rekordně vzrostl
Hodnota majetku amerických domácností po odečtení závazků vzrostla během třetího čtvrtletí o 1,9 bilionu... -
Majetek investora Warrena Buffetta dosáhl 100 miliard dolarů
Hodnota majetku investora a filantropa Warrena Buffetta dosáhla 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč). Investoři vyhnali cenu akcie společnosti Berkshire Hathaway až na rekordní výši více než 407.000 USD, uvedla agentura Reuters. Buffett ve společnosti vlastní zhruba šestinu. -
Majetek nejbohatších lidí se za pandemie rozrostl, víc lidí je ale v chudobě
Majetek nejbohatších lidí světa se za pandemie covidu-19 rozrostl, na druhou stranu se ale víc lidí ocitlo v chudobě. Ve své zprávě o nerovnosti to včera uvedla britská nevládní organizace Oxfam. Nízké příjmy těch nejchudších podle ní přispěly ke smrti 21.000 lidí denně. Majetek deseti nejbohatších lidí se od března 2020, tedy od začátku pandemie, více než zdvojnásobil. -
Majetek nejbohatších lidí světa letos vzrostl
Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se v letošním roce zvýšila o 237 miliard dolarů (6,2 bilionu Kč), což je proti loňsku o téměř šest procent. Dosáhla tak 4,4 bilionu dolarů (114,5 bilionu Kč). Informuje o tom dnes agentura Bloomberg, která vychází ze stavu po úterním závěru obchodování na newyorské burze. -
Majetek německých domácností je rekordní
Celková hodnota finančního majetku německých domácností se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila o 98 miliard eur, tedy o 1,8 procenta, na nové rekordní maximum 5,586 bilionu eur (zhruba 149 bilionů Kč). Vyplývá to z dnešních údajů německé centrální banky Deutsche Bundesbank. -
Majetek německých domácností loni stoupl
Hodnota finančního majetku německých domácností loni vzrostla o téměř 230 miliard na více než 5,7 bilionu eur (154 bilionů Kč), tedy asi o čtyři procenta. Vyplývá to ze studie společnosti DZ Bank. Údaje zahrnují například hotovost, bankovní vklady či peníze vložené do investičních fondů a akcií. -
Majetek německých domácností loni vzrostl
Hodnota finančního majetku německých domácností se v loňském roce zvýšila o zhruba 300 miliard eur na 6,1 bilionu eur (155 bilionů Kč). Přispěla k tomu přetrvávající spořivost Němců a růst na akciových trzích. Vyplývá to ze studie společnosti DZ Bank. Údaje zahrnují například hotovost, bankovní vklady či peníze vložené do investičních fondů a akcií.



