Úterý 19. březen 2024 06:29
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Výběr nejdůležitějších ekonomických událostí roku 2020 v ČR

14.12.2020 12:50  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Výběr nejdůležitějších ekonomických událostí roku 2020 v ČR:

LEDEN

2. - Oznámeno, že novým majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. V říjnu společnosti uvedly, že Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy převezme Počerady už 31. prosince 2020. Původní dohodnutá cena ve výši dvě miliardy korun za převod v roce 2024 byla navýšena na 2,5 miliardy korun.

3. - Česká televize (ČT) uvedla, že Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou v konkurzu a od ledna 2018 nevyrábějí, propustí 500 zaměstnanců.

- Jaderná elektrárna Temelín připojila první blok k přenosové soustavě. Blok byl odstaven od 24. prosince kvůli opravě části chlazení generátoru v nejaderné části elektrárny.

- Společnost Traťové strojní společnosti (TSS) získala výrobní areál firmy Heavy Machinery Services (HMS) v Lounech; HMS je v konkurzu.

6. - Česká měna se poprvé od dubna 2018 dostala pod hranici 25,30 Kč/EUR, když k euru posílila na 25,25 Kč/EUR.

- Generálním ředitelem firmy Home Credit N.V., patřící do holdingu Home Credit vlastněného skupinou PPF se stal Jean-Pascal Duvieusart.

9. - Oznámeno, že firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní více než 42.500 bytů, převážně po OKD, kupuje švédská společnost Heimstaden Bostad.

13. - Pražští radní rozhodli, že cena za kilometr jízdy v taxi se v Praze od dubna zvýší z 28 na 36 korun. Zvýšení cen v minulosti řidiči taxi prosazovali při několika protestech.

- Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) oznámilo, že upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13.500 úředníků, po úpravě to bude asi 7000.

- Vláda schválila energeticko-klimatický plán. Ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že ministerstvo navýšilo cíle podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie do roku 2030 z původně plánovaných 20,8 procenta na 22 procent.

14. - Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) oznámila, že bude ve svém kolínském závodě vyrábět model Toyota Yaris. Vyrábět se bude souběžně s modely Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 108, které zde vznikají nyní. Od 1. ledna 2021 převezme společný kolínský závod Toyota, i poté se zde budou vyrábět auta všech tří značek.

- Liberecký kraj vyměřil společnosti Arriva za problémy v železniční dopravě pokutu 815.000 korun. Důvodem je nedodržení smlouvy, zejména nedodržování jízdních řádů.

- Finanční skupina Partners oznámila, že připravuje založení penzijní společnosti a zvažuje i vlastní banku. V listopadu skupina získala od ČNB licenci na provozování penzijní společnosti, kterou chce začít provozovat od ledna 2021.

15. - Koruna zpevnila k euru na nejsilnější úroveň za sedm let, obchodovala na 25,118 Kč/EUR.

22. - Prezident Miloš Zeman na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Řízením ministerstva pověřil místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). Změnu ve vládě navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky.

- Index PX Pražské burzy se dostal na nejvyšší závěrečnou hodnotu od srpna 2011, vzrostl na 1140,48 bodu.

23. - Vicepremiér Havlíček oznámil, že sporná zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkám bude zrušena. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) se původně na dodávce a provozu systému za 401 milionů korun dohodl s firmou Asseco Central Europe. Zakázka byla kvůli vysoké ceně terčem kritiky z řad odborníků, opozice i premiéra. Později byl ukončen i tendr na distribuci vinět s odhadovanou cenou přes 477 milionů korun. Havlíček zrušil i zakázku na supervizora mýtného systému, kterou původně získala společnost CGI.

24. - Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors oznámil, že bude spolupracovat s indickou firmou VST Tillers Tractors na vývoji nového traktoru určeného primárně pro indický trh.

- Index PX pražské burzy byl letos na své nejvyšší úrovni 1142,95 bodu.

25. - V JE Dukovany začala odstávka třetího výrobního bloku. V elektrárně tak byly v provozu pouze dva bloky, čtvrtý blok byl odstaven již 24. prosince. Odstávka čtvrtého bloku skončila 11. února, třetí blok byl spuštěn 1. května.

27. - Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák rezignoval. Důvodem je snaha ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Nahradila ho členka rady ČTÚ Hana Továrková.

30. - Agentura Reuters uvedla, že antivirová společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. Avast čelil kritice, že divizi Jumpshot předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je následně prodává svým klientům.

- Škoda Transportation ve Varšavě podepsala kupní smlouvu na dodávku až 45 šestivozových souprav metra pro polskou metropoli. Celková hodnota kontraktu může činit až osm miliard korun.

ÚNOR

4. - Ministerstvo financí (MF) nechalo v nové makroekonomické prognóze odhad růstu ekonomiky v roce 2020 na dvou procentech.

5. - Česká národní banka poprvé odňala licenci směnárnám za porušení nových povinností stanovených zákonem o směnárenské činnosti. Jde o společnosti PEMEX change, Exclusive Change, a CHIVAS INVEST, které poskytovaly služby v centru Prahy.

- Ministr Havlíček oznámil, že energetická společnost ČEZ zvažuje v příštích několika letech v severních Čechách postavit továrnu na lithiové baterie pro auta. Má jít o jednu z největších investic ve střední Evropě. Na výrobu baterií chce firma spolu s investory využívat lithium z oblasti Cínovce.

6. - Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta.

- Koruna po překvapivém zvýšení sazeb posílila pod 25,00 Kč/EUR. Po čtvrthodině od oznámení rozhodnutí se obchodovala dokonce za 24,92 Kč/EUR.

- ČNB v nové prognóze mírně zhoršila odhad růstu české ekonomiky na 2,3 procenta z listopadových 2,4 procenta.

- Zlínský kraj vyměřil společnosti Arriva vlaky za potíže v železniční dopravě pokutu 690.000 korun.

7. - Finanční skupina AXA oznámila, že odprodá své aktivity v ČR, Polsku a na Slovensku za miliardu eur (25 miliard Kč) společnosti UNIQA Insurance Group AG.

10. - Česká energetická skupina Energo-Pro zahájila napouštění přehrady Karakurt v Turecku, kterou postavila.

14. - Česká asociace pojišťoven uvedla, že vichřice Sabine k 13. únoru napáchala celkovou pojištěnou škodu za více než 590 milionů Kč.

16. - V Česku bylo odhaleno druhé ohnisko ptačí chřipky, a to v komerčním chovu ve Slepoticích na Pardubicku; bylo zlikvidováno 7000 krocanů a 130.000 brojlerů. První ohnisko se objevilo 18. ledna v malém chovu na Žďársku.

17. - Soud rozhodl o úpadku vydavatelství Mladá fronta. Vydavatelství před tím na sebe podalo insolvenční návrh.

- Česká měna byla letos podle ČNB nejsilnější k euru - 24,8 Kč/EUR.

21. - Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského oznámila, že se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau, převezme ji od října 2021. Dosud měla v elektrárně podíl asi 42 procent.

24. - Vláda schválila přesun státních agentur na jedno místo. Agentury CzechTrade a CzechTourism se přestěhují do státní budovy v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. Projekt do budoucna počítá i se sloučením agentur CzechTrade a CzechInvest.

27. - Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) schválili nabídku na převzetí CME firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích Evropy včetně české skupiny Nova.

- Škoda Transportation oznámila, že během dvou let investuje do své ostravské dceřiné firmy Škoda Vagonka miliardu korun. V projektu Nová Vagonka postaví lakovnu, obráběcí centrum a nové výrobní linky za 200 milionů korun, přijme až 450 zaměstnanců.

BŘEZEN

2. - Ministerstvo dopravy oznámilo, že informační systém k elektronickým dálničním známkám bude stát 128 milionů korun a zajistí ho státní podnik Cendis. Stát původně zakázku zadal za 401 milionů korun. Cendis navíc převezme i roli supervizora mýta za 27 milionů korun, což je o 188 milionů méně, než za kolik stát původně zakázku vysoutěžil.

3. - Vydavatelství Mladá fronta oznámilo, že se dohodlo na úvěrovém financování se skupinou CPI Property Group Radovana Vítka. Realitní skupina chce Mladou frontu v rámci insolvenčního řízení převzít.

6. - Sázková společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka uzavřela dohodu o spolupráci s rakouským státním holdingem ÖBAG. Díky ní se stane většinovým majitelem loterijní společnosti Casinos Austria, nad kterou tak bude mít kontrolu.

11. - V ostravské strojírenské společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM), která zaměstnává přibližně 800 lidí, se zastavila výroba. Firma později výrobu začala obnovovat, nicméně v červenci skončila v konkurzu. Majetek firmy, která je od 19. března v úpadku, bude rozprodán.

12. - Vláda vyhlásila kvůli epidemii koronaviru nouzový stav. Nejprve do 30. dubna a podruhé do 17. května, kdy přestal po 66 dnech platit. Přijatá opatření výrazně zasáhla i ekonomiku. Jako první se 13. března omezila provozní doba restaurací, začal platit zákaz větších akcí. Už o den později vláda uzavřela obchody a služby s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších. Později zastavila či omezila provoz i řada velkých firem, mimo jiné automobilky. Omezeno bylo cestování, různé výjimky platili pro dopravce a pendlery, téměř se zastavila letecká doprava. Vláda doporučovala práci z domova. Vláda následně přijala řadu opatření na pomoc podnikatelům; podpora byla často kritizována jako nedostatečná.

- Zemřel většinový vlastník Sokolovské uhelné a.s. František Štěpánek.

- Korejská automobilka Hyundai zahájila ve svém závodě v Nošovicích sériovou výrobu elektromobilu Kona Electric, prvního velkosériově vyráběného elektromobilu v ČR. Do přípravy výroby firma investovala 1,8 miliardy korun.

13. - Energetici v jaderné elektrárně Temelín odstavili první blok. Při plánované odstávce, která trvala do 11. května, vyměnili čtvrtinu paliva.

15. - Karlovarský hotel Thermal, který patří státu a který prochází rozsáhlou modernizací, otevřel prvních 60 opravených pokojů.

16. - Pražská burza se propadla nejníže od doby celosvětové hospodářské krize v roce 2009. Index PX oslabil o 6,79 procenta na 769,09 bodu. Na nižší úrovni byl naposledy v dubnu roku 2009.

17. - Soukromý železniční dopravce RegioJet oznámil, že investuje do stavby depa pro údržbu svých i konkurenčních vozidel v Praze-Dolních Měcholupech zhruba čtvrt miliardy korun.

18. - Koruna výrazně ztrácela, poprvé od června 2015 se dostala k euru nad 27,50 Kč/EUR. Vůči dolaru pak česká měna poprvé od ukončení devizových intervencí ČNB v dubnu 2017 překonala hranici 25 korun za dolar.

- Index PX pražské burzy byl letos na své nejnižší úrovni 690,37 bodu.

- Automobilka Škoda Auto zastavila výrobu. Obnovila ji 27. dubna.

- Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) přerušila výrobu ve své kolínské továrně. Obnovila ji 25. května.

- Společnost Eurovia CS zastavila všechny své stavební práce i kancelářské činnosti. Činnost obnovila 1. dubna.

20. - Důvěra v českou ekonomiku v březnu meziměsíčně klesla o 3,2 bodu na 94,4 bodu, nejvíce od listopadu 2011.

23. - Vláda schválila pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Později byl odklad EET prodloužen až do konce roku 2022.

23. - Automobilka Hyundai v Nošovicích zastavila výrobu. Obnovila ji 14. dubna.

- Česká měna byla letos podle ČNB nejslabší k euru (27,64 Kč/EUR) i k dolaru (25,63 Kč/USD).

24. - Holding MTX Group Petra Otavy získal plnou kontrolu nad kamenickým Strojmetalem, který vyrábí podvozkové díly pro automobilový průmysl. Skupina miliardáře Otavy se dohodla s dlouholetým ředitelem Strojmetalu Miroslavem Jelínkem na odkoupení jeho podílu. Hodnotu transakce se strany rozhodly nezveřejnit.

25. - MF prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy, což je několikanásobně více než původně plánovalo.

26. - Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento.

- ČNB oznámila, že kvůli dopadům pandemie koronaviru očekává silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek roku.

27. - Energetická společnost ČEZ oznámila, že bude s australskou společností European Metals Holdings (EMH) pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska.

30. - Výrobce autobusů Iveco CZ z Vysokého Mýta zastavil výrobu. Obnovil ji 4. května.

- Vláda schválila možnost půjčit si od Evropské investiční banky až osm miliard korun na vodní stavby. Peníze by se využily do roku 2025.

DUBEN

1. - Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, klesl v březnu na 41,3 z únorových 46,5 bodu, informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

- MF prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun.

- Společnost Generali Real Estate oznámila, že koupila od PSN obchodní dům Kotva v centru Prahy. Cenu neuvedla.

2. - Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové náklady se plánují zhruba na 9,6 miliardy korun. Je to největší petrochemické investice v historii České republiky.

6. - MF v prognóze očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Příští rok by ale měla podle úřadu česká ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta.

- Ministerstvo práce spustilo kurzarbeitový program Antivirus, z kterého stát poskytuje dva druhy příspěvků na náhrady mezd.

7. - Podle žebříčku Forbes se mezi světové dolarové miliardáře opět zařadilo osm Čechů. Prvenství si drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 14,9 miliardy dolarů. Následují realitní magnát Radovan Vítek, většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský a premiér Andrej Babiš.

8. - Sněmovna rozhodla, že ČNB bude mít širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančních trzích a nakupovat více například státní dluhopisy. Vládní návrh zákona poté schválil i Senát.

9. - Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Má 15 členů z akademické i podnikové sféry.

15. - Poslední slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET). MF se rozhodlo loterii ukončit v souvislosti s úsporami kvůli omezení dopadů koronaviru.

16. - Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle. O den později Letiště Praha oznámilo, že v posledních dnech zaznamenalo několik kybernetických útoků na svou IT infrastrukturu a další systémy, které používá.

18. - Server Hlídací pes uvedl, že čínská finanční skupina CITIC získala majoritní podíl 57 procent v jedné z největších tuzemských mediálních agentur Médea. Původní vlastník 30 procent akcií využil svou opci, a v agentuře tak má prostřednictvím své společnosti Rainbow Wisdom Investment více procent než její druhý majitel Jaromír Soukup.

21. - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že celková opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí 1,19 bilionu korun. Z toho přímá podpora je 216 miliard korun a záruky na úvěry 951,5 miliardy korun.

24. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil tendr Pardubického kraje na zajištění autobusové dopravy na deset let za 6,8 miliardy korun. Kraj proto v květnu vybral dopravce na zajištění autobusové dopravy na přechodné období od 1. července.

- Ve věku 56 let zemřel podnikatel Martin Ulčák, mj. majitel strojírenské skupiny Witkowitz a společnosti E-Invest.

27. - Svaz dovozců automobilů oznámil, že počet aut na českých silnicích v prvním čtvrtletí překonal šestimilionovou hranici. Jejich průměrné stáří poprvé přesáhlo 15 let.

- Vláda schválila snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí.

- Vláda přijala návrhy dvou smluv mezi vládou a skupinou ČEZ o stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech pro jednání o notifikaci s Evropskou komisí.

30. - Vláda schválila výdajové rámce státního rozpočtu a státních fondů pro příští rok 1,792 bilionu korun. V roce 2022 by to mělo být 1,811 bilionu korun a o rok později 1,825 bilionu Kč. MF tak zvýšilo rámce proti jejich aktualizaci ve střednědobém výhledu státního rozpočtu pro rok 2021 o 86 miliard korun a pro rok 2022 o 32 miliard korun.

KVĚTEN

3. - Začala vysílat nová celoplošná zpravodajská televize CNN Prima News.

4. - Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru výrazně zhoršily. Index PMI klesl na 35,1 bodu z březnových 41,3 bodu, tedy na nejnižší hodnotu od března 2009.

- ÚOHS uložil Dopravní společnosti Ústeckého kraje pokutu 18 milionů korun za chyby při nákupu autobusů. Rozhodnutí není pravomocné.

- Koncern Agrofert oznámil, že uzavře ke konci září pekárnu Delta v Brně ze společnosti United Bakeries. Hromadné propouštění se dotkne až 160 lidí. Areál nabídne k prodeji.

7. - Podle ČSÚ průmyslová výroba v ČR očištěná o vliv počtu pracovních dnů zrychlila v březnu meziroční pokles na 10,8 procenta z únorových 0,9 procenta. Víc se propadla naposledy v červenci 2009 za hospodářské krize.

- Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta.

- ČNB v nové prognóze očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta.

12. - MF uspělo ve dvou arbitrážích za zhruba deset miliard korun, které vedl proti ČR podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer.

13. - Plzeňská Škoda Electric oznámila, že dodá do bulharské Sofie 30 trolejbusů za zhruba 500 milionů Kč.

14. - PPF Telecom Group, která sdružuje aktivity skupiny PPF v telekomunikacích, vydala dluhopisy v objemu půl miliardy eur, tedy asi 13,8 miliardy Kč.

15. - Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s pomalejším opadnutím první vlny pandemie koronaviru a zároveň s nástupem další vlny na konci letošního roku, by mohla česká ekonomika podle ČNB letos klesnout až o 13,5 procenta a příští rok o 1,5 procenta.

18. - Vláda schválila úvěrový program pro živnostníky a firmy zasažené koronavirem COVID III. Kabinet na záruky vyčlenil 150 miliard korun. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) tak bude moci ručit za půjčky až 500 miliard korun. Podporu by tak mohlo získat až 150.000 podnikatelů.

- Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka prodala největšího provozovatele zákaznických telefonních center v Česku, společnost Conectart, fondům skupiny Genesis Capital. Firmy cenu neuvedly.

19. - Sdružení automobilového průmyslu oznámila, že výroba osobních aut v Česku do konce dubna meziročně klesla o 31,1 procenta na 337.497 vozů. V dubnu způsobily odstávky vyvolané pandemií koronaviru propad produkce o 88,5 procenta na 14.589 vozů.

- ÚOHS definitivně zrušil zadávací řízení na II. etapu výstavby velkého městského okruhu v Brně. Rozhodnutí je pravomocné. Druhá etapa se měla začít stavět ještě letos.

20. - Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že finanční správa nelegálně překračovala délku daňových kontrol, která by za běžných okolností u jednoho ztrátového roku neměla přesáhnout tři roky. V praxi nebylo výjimkou, že správce daně prověřoval i deset a více let staré daňové povinnosti podnikatelů, sdělila ČTK poradenská společnost BDO, která soud iniciovala. Podle odborníků je rozsudek přelomový.

22. - Investiční skupina PPF oznámila, že získá poloviční podíl v tureckém výrobci autobusů Temsa. Transakce byla dokončena v listopadu.

25. - Vláda schválila daňový balíček, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru. Snižuje DPH u ubytovacích služeb nebo u vstupenek na kulturní a sportovní akce z 15 na deset procent. Podnikatelům snížil silniční daň na nákladní vozidla a budou si moci zpětně uplatnit daňovou ztrátu. Na návrh Senátu se součástí balíčku stal i jednorázový příspěvek obcím 1200 korun na obyvatele ze státního rozpočtu. V červnu balíček schválil parlament.

- Škoda Transtech, součást skupiny Škoda Transportation, předala první obousměrnou a nízkopodlažní tramvaj ForCity Smart Artic finskému městu Tampere. Postupně tam zamíří 19 vozidel za více než 100 milionů eur (přes 2,7 miliardy Kč). Škoda dodá v příštích letech ještě 29 vozů pro novou linku Helsinky - Espoo.

- Důl Darkov těžební společnosti OKD v Karviné byl kvůli hromadné nákaze covidem-19 odstaven z důlní těžby. Následně byla přerušena těžba i na ostatních lokalitách. V polovině srpna firma těžbu obnovila.

27. - Sněmovna zvolila do Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého. V březnovém prvním kole volby poslanci vybrali do 15členné televizní rady někdejšího šéfa televizního zpravodajství Romana Bradáče, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra.

28. - Premiér Babiš řekl, že stát poskytne společnosti ČEZ půjčku na financování stavby nového bloku dukovanské elektrárny.

29. - Společnost Meopta-optika oznámila, že kvůli poklesu objednávek od svých dodavatelů, dá výpovědi dalším dvěma stovkám zaměstnanců. Společně s nedávnou první vlnou propouštění přijde ve firmě o práci 400 lidí, tedy zhruba pětina celkového počtu pracovníků.

ČERVEN

1. - Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Letošní květnový výsledek je nejhorší od vzniku ČR.

- Začala naplno fungovat dceřiná firma ČEZ pro stavbu jaderného bloku Elektrárna Dukovany II. Přešla do ní většina lidí, kteří mají přípravu na starost.

- Po tříleté rekonstrukci byl otevřen zrekonstruovaný Negrelliho viadukt v Praze.

3. - Česká antivirová společnost Avast byla zařazena do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100, a to jako první česká firma i první firma se sídlem v jednom z bývalých evropských sovětských satelitů.

4. - Poradní panel expertů Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) doporučil, aby hlubinné úložiště jaderného odpadu v Česku vzniklo na jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku. V červnu zúžení počtu lokalit schválila rada SÚRAO.

8. - Průmyslová výroba v Česku po očištění o kalendářní vlivy zrychlila meziroční pokles na 33,7 procenta z 12,5 procenta v březnu. Propad byl ve všech odvětvích, nejvyšší byl u výroby aut. Propad je největší od roku 2001, odkdy ČSÚ vede srovnatelnou řadu.

10. - Ředitel JE Dukovany Roman Havlín, který řízení elektrárny převzal 1. června od Miloše Štěpanovského, řekl, že firma ČEZ předpokládá investice za 55 miliard korun, aby udržela dukovanské čtyři bloky v provozu ještě 25 až 27 let.

11. - Penta Investments prodala výrobce letadel a dílů Aero Vodochody Aerospace maďarskému podnikateli Andrási Tomborovi a skupině Omnipol. Tombor má v kupci Aera, firmě AERO Investments Partners, 51 procent a skupina Omnipol ovládá 49 procent. Firmy uvedly, že cenu nebudou zveřejňovat.

12. - Energetici v jaderné elektrárně Temelín odpojili druhý blok. Při plánované odstávce, která skončila 10. srpna, vyměnili čtvrtinu paliva a dva separátory a prověřili bezpečnostní systémy.

16. - Novým prezidentem Agrární komory byl zvolen dosavadní tajemník komory Jan Doležal. Vystřídal Zdeňka Jandejska, který funkci neobhajoval.

18. - Bankovní sektor si udržel vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům a do krize způsobené šířením koronaviru vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze ČNB, by podle zátěžových testů neměla problémy většina bank.

19. - Sněmovna schválila novelu takzvaného liniového zákona, která by podle vlády měla přinést rychlejší přípravu infrastrukturních staveb. Novela má umožnit státu stavět dálnice a železnice okamžitě poté, co získá přístup k potřebným pozemkům v rámci stavebního povolení.

- Z monitorovací zprávy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) vyplynulo, že veřejné telefonní budky by měly v příštím roce skončit. Rada ČTÚ rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1150 budek.

22. - Vláda schválila daňový balíček pro rok 2021, podle kterého by spotřební daň u tabáku a cigaret měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně. Zároveň by měl být od příštího roku zaveden jako alternativa ke stravenkám tzv. stravenkový paušál.

- Energetická společnost ČEZ prodala nadnárodní firmě Microsoft minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX, která je dodavatelem komplexních řešení v průmyslové kybernetické bezpečnosti. ČEZ část firmy vlastnil 15 měsíců prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital. Cenu ČEZ neuvedla.

23. - Správa železnic zahájila rekonstrukci železnice ze Mstětic do Prahy-Vysočan. Na trati do roku 2024 vznikne tříkolejný úsek a nová zastávka Praha-Rajská zahrada. Stanici ve Vysočanech pak čeká zásadní proměna. Celková náklady na stavbu jsou více než 5,4 miliardy korun.

24. - Podle aktualizovaného přehledu MF celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru k 10. červnu činí zhruba 1,15 bilionu korun, tedy 20,8 procenta HDP. Ministerstvo v novém přehledu zvýšilo objem schválené přímé podpory na 271,1 miliardy korun z 255,2 miliardy korun 7. května. Odklady daní a odvodů MF zvýšilo na 26,7 miliardy a záruky ponechalo na 851,5 miliardy korun.

- České veřejné finance jsou při nynějším nastavení daňové a výdajové politiky dlouhodobě neudržitelné, uvedla ve Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí Národní rozpočtová rada. K prolomení takzvané dluhové brzdy může podle rady dojít již v roce 2043, tedy o čtyři roky dříve, než bylo uvedeno v projekci z roku 2019.

- Firmu PEK Group, pod kterou spadá šest českých pekáren, koupila od holdingu Afrofert společnost Investment PG 2020 Tomáše Vaňka. Agrofert musel PEK Group kvůli rozhodnutí ÚOHS ohledně fúze největších pekařských společností Penam a United Bakeries (UB) prodat. PEK Group by měla být podle dřívějších informací trojkou na českém pekařském trhu.

26. - MF oznámilo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 730,6 miliardy korun. To je o 459,5 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020.

29. - Letecká skupina Smartwings, do níž patří i ČSA, oznámila, že propustí až 600 zaměstnanců. Bude se to týkat pilotů, stewardů i provozních a administrativních pracovníků. Důvodem jsou finanční problémy po koronavirové krizi.

30. - Ukončila činnost hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. Postavená byla před 53 lety. Jejích 150 zaměstnanců přešlo do Elektrárny Prunéřov II. Výkon elektrárny byl 440 MW.

ČERVENEC

1. - Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 195,2 miliardy korun z květnových 157,4 miliardy korun. Letošní červnový výsledek je nejhorší od vzniku ČR.

- Novým majitelem zkrachovalých plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel a společnosti Pilsen Estates se stala společnost s ručením omezeným Max Aicher Pilsen z německého holdingu Max Aicher. Prodej firmy bez dražby přímým prodejem v únoru povolil Krajský soud v Plzni.

- Společnost O2 spustila jako první v ČR síť 5G pro komerční využití, a to v Praze a Kolíně.

2. - Největší česká mlékárna Madeta oznámila, že začne od prosince vyrábět v nové sýrárně, kterou staví v Plané nad Lužnicí. Náklady jsou 750 milionů korun.

7. - Podle Úřadu práce červnový počet uchazečů o zaměstnání 269.637 je nejvyšší od února 2018, kdy bylo bez práce 280.899 lidí.

8. - Sněmovna hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na rekordních 500 miliard korun. Jde již o třetí navýšení letošního schodku kvůli dopadům epidemie koronaviru.

9. - Škoda Auto oznámila, že předseda představenstva automobilky Bernhard Maier končí po necelých pěti letech v čele společnosti. Jeho nástupcem zvolilo představenstvo společnosti v srpnu Thomase Schäfera.

- V Praze byla zkolaudována budova na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, která vyrostla na místě zbouraného domu z roku 1880 a budovy někdejší Pražské akciové tiskárny. Proti zbourání domu se postavila část veřejnosti i odborníků.

11. - Oznámeno, že novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny.

14. - V Plzni začala dostavba 3,5 kilometru dlouhého západního okruhu města. Stavba je za 1,79 miliardy korun bez DPH.

17. - MF informovalo, že státní dluh ČR stoupl v pololetí o 516,7 miliardy korun na 2,16 bilionu korun. Jde o nejvyšší úroveň státního dluhu od roku 1993.

20. - Podle materiálu o navýšení základního kapitálu státní společnosti Prisko, který projednala vláda, by těžba na všech dolech OKD měla být ukončena na konci roku 2021 nebo 2022. Základní kapitál Prisko stoupne kvůli pomoci OKD o 1,273 miliardy korun.

- Vláda schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech. Stát by se měl na stavbě podílet ze 70 procent. Zbytek by měla zaplatit společnost ČEZ, která bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu řekl, že stavbu bloku v současných cenách bude podle něj stát šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun).

29. - Společnost Sokolovská uhelná oznámila, že v srpnu ukončí provoz tlakové plynárny ve Vřesové. Firma nenašla společné řešení s vládou, které by umožnilo plynárnu dál provozovat.

30. - Delegáti Hospodářské komory ČR zvolili za svého prezidenta na další tříleté období Vladimíra Dlouhého.

- Pražský primátor Zdeněk Hřib oznámil, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11.

31. - Výrobce nápojových plechovek CANPACK zahájil výrobu v novém závodu ve Stříbře za 2,6 miliardy korun. Ročně vyrobí miliardu plechovek pro Plzeňský Prazdroj.

SRPEN

3. - Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 205,1 miliardy korun z červnových 195,2 miliardy korun. Letošní červencový výsledek je nejhorší od vzniku ČR.

4. - Elektronické dálniční známky bude fyzicky distribuovat konsorcium státních podniků České pošty a Čepra. V tendru uspěly s cenově nejnižší nabídkou. Dostávat budou 2,3 procenta z ceny prodaných vinět.

6. - Přebytek zahraničního obchod ČR v červnu dle ČSÚ meziročně stoupl o 17,6 miliardy korun na 34,1 miliardy Kč. Ve sledovaném měsíci tak byl historicky nejvyšší.

7. - Podle Národní rozpočtové rady (NRR) nadstandardní zvýšení důchodů a plánované zrušení superhrubé mzdy, ohrožují bez úpravy ostatních parametrů střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí.

17. - Správa železnic oznámila, že zmodernizuje železniční uzel Pardubice za 5,59 miliardy korun. První výluky začnou 6. září, práce skončí v říjnu 2024.

27. - Městský soud v Praze vyhověl žádosti Českých aerolinií a Smartwings a vyhlásil mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Během moratoria nelze vyhlásit na firmy úpadek.

28. - Podnikatel Michal Strnad prodal jihočeskou strojírenskou firmu Kovosvit MAS ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund. Cena transakce byla ve stovkách milionů korun.

31. - Česká měna byla letos podle ČNB nejsilnější k dolaru - 21,95 Kč/USD.

ZÁŘÍ

1. - Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatné ČR.

- Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 230,3 miliardy korun z červencových 205,1 miliardy korun. Letošní srpnový výsledek je nejhorší od vzniku ČR.

- Škoda Auto představila nový čistě elektrický model Škoda Enyaq. Do úprav výrobní linky v Mladé Boleslavi Škoda investovala v posledním roce asi 840 milionů korun.

2. - Vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu, bylo vydraženo za 50,1 milionu korun. Vrchní soud v Praze následně zrušil prohlášení konkurzu na vydavatelství, a tedy i následný prodej v aukci. Důvodem je možná podjatost soudce Zdeňka Strnada. V listopadu Krajský soud v Českých Budějovicích vyhlásil na vydavatelství znovu konkurz.

7. - Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského oznámil, že prodává Pražskou teplárenskou francouzské skupině Veolia. Cena nebyla zveřejněna.

8. - Krajský soud v Brně zrušil dvě rozhodnutí ÚOHS, kterými úřad zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraj (DSÚK) nákup 161 nových autobusů Scania a Zliner za více než miliardu korun. Úřad musí rámcové smlouvy na nákup autobusů posoudit znovu.

9. - Městský soud v Praze prohlásil konkurz na majetek skupiny EMTC - Czech podnikatele Tomáše Bárty. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 854 věřitelů, jejich pohledávky činí téměř 1,8 miliardy korun.

10. - Všichni tři tuzemští mobilní operátoři už oficiálně napadli podmínky aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Podle operátorů jsou podmínky soutěže diskriminační, a to zejména v oblasti národního roamingu, vadí jim také malý maximální příděl frekvencí v pásmu 3,4 až 3,6 GHz. ČTÚ podmínky aukce třikrát předělával, námitky firem ale většinou nezohlednil. Na začátku srpna pak aukci vypsal, cílem je podle něj přivést čtvrtého operátora, který by rozhýbal trh a pomohl snížit ceny dat.

11. - Pražský dopravní podnik (DPP) uvedl, že stavba metra D začne pravděpodobně až na jaře 2021, tedy asi o půl roku později. Kvůli pandemii koronaviru se DPP prodloužilo například stavební řízení nebo lhůty pro výběrová řízení.

15. - MF v nové makroekonomické prognóze počítá letos s poklesem ekonomiky o 6,6 procenta a příští rok s růstem o 3,9 procenta. Veřejné finance dle odhadu MF letos skončí ve schodku 6,4 procenta HDP.

- Sněmovna stvrdila zrušení daně z nabytí nemovitostí.

16. - Skupina ČEZ oznámila, že začala hledat zájemce o svých pět polských firem. Jsou mezi nimi i černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów, které jsou zároveň teplárnami.

- Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2021 až 2025 je firma Uniles z koncernu Agrofert. Firma Uniles v tendru 2021+ podala nejlepší cenovou nabídku na dvanácti z 29 soutěžených jednotek a má tak šanci získat 12 kontraktů.

- Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila s ČR arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není uvedená.

- Sněmovna schválila zákaz klecových chovů slepic od roku 2027. V listopadu zákon schválil i Senát.

20. - Do řeky Bečvy unikl kyanid. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Rybáři odvezli do kafilerie přes 40 tun ryb. Znečištění se v řece poté objevilo ještě několikrát.

21. - Vláda schválila utlumení těžby v dolech společnosti OKD. Náklady by měly do roku 2035 dosáhnout zhruba 15,6 miliardy korun.

22. - Česká zbrojovka Group SE, jejíž akcie byly od 1. června zapsány na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha, zahájila veřejnou nabídku akcií.

23. - České dráhy nemusejí vracet státu víc než sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod majetku na tehdejší Správu železniční dopravy cesty (SŽDC). Vrácení peněz u soudů žádaly společnosti RegioJet a Student Agency, šlo podle nich o nedovolenou státní podporu. Jejich žalobu pravomocně zamítl Vrchní soud v Praze.

29. - Sněmovna stvrdila svoji verzi vládní novely takzvaného liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury.

ŘÍJEN

1. - České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 procent. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se analytici oslovení ČTK. Nejziskovější byly na pražské burze akcie výrobce antivirových programů Avast. Největší propad zaznamenaly akcie Erste Group.

- Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Jedná se o nejhorší zářijový výsledek.

- Bohumír Dufek byl znovu zvolen do čela Asociace samostatných odborů (ASO).

2. - Česká ekonomika podle ČSÚ ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 procenta a mezičtvrtletně o 8,7 procenta.

5. - Vláda kvůli pandemii podruhé vyhlásila nouzový stav, nejprve na 30 dnů, později byl prodloužen až do 12. prosince. V prosinci premiér Babiš řekl, že vláda požádá o prodloužení o dalších 30 dní. Řada přijatých opatření zasáhla i do ekonomiky, především maloobchod, služby, turistiku či pořadatele kulturních akcí. Začal platit zákaz hromadných akcí, omezení pohybu a kontaktu s lidmi, uzavření restaurací, většiny maloobchodních prodejen a služeb nebo zákaz nočního vycházení. Firmy hojně přecházeli na práci z domova.

- Vládní dluh v Česku podle ČSÚ stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 446,9 miliardy korun na 2,2635 bilionu, což je nejvíce za posledních 20 let. Míra zadlužení vzrostla oproti loňsku z 32,60 procenta HDP na 39,92 procenta.

9. - Krajský soud zrušil rozhodnutí o udělení výjimky nutné k obnovení těžby čediče na Tlustci na Českolipsku. V červnu se v Brništi na úpatí kopce konalo místní referendum, které dalo těžbě zelenou.

13. - Česká ekonomika příští rok vykáže růst hrubého domácího produktu (HDP) o 5,1 procenta, předpokládá ve svém podzimním výhledu světové ekonomiky Mezinárodní měnový fond (MMF). Zhoršil tak výhled z dubna, kdy ČR předpovídal růst o 7,5 procenta.

- Skupina PPF prostřednictvím dceřiných firem dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises (CME). PPF nyní plně majetkově kontroluje aktivity CME v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Slovinsku a Bulharsku.

14. - Podle žebříčku časopisu Forbes nejbohatším Čechem zůstává majitel skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 293 miliard korun. Druhý je realitní magnát Radovan Vítek, třetí majitel EPH Daniel Křetínský a čtvrtý premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

20. - Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Zveřejnil to ÚOHS, který transakci posuzuje.

21. - Sněmovna schválila možnost paušální daně pro živnostníky a odklad elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku 2022.

- Ministerstvo dopravy (MD) vydalo stavební povolení k vybudování dálnice D4 mezi Milínem na Příbramsku a Lety v jižních Čechách. Úsek dlouhý 11,4 kilometru chce stát postavit formou PPP, tedy za pomoci soukromých peněz.

23. - Skupina ČEZ oznámila, že prodala většinu svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Cenu firmy neuvedly.

29.- Bulharský antimonopolní úřad povolil pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy ČEZ za 335 milionů eur, tedy za zhruba 9,2 miliardy Kč.

30. - Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle ČSÚ zmírnila propad. HDP meziročně klesl o 5,8 procenta.

- Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů.

LISTOPAD

1. - Česká energetická skupina Energo-Pro zprovoznila na východě Turecka dvě vodní díla Karakurt a Alpaslan 2, které tam postavila. Jde o největší české investice v oblasti vodní energetiky od listopadu 1989, celková souhrnná cena přesahuje 800 milionů dolarů (asi 19 miliard korun).

2. - Schodek státního rozpočtu ke konci října stoupl na 274 miliard korun; nejhorší říjnový výsledek.

5. - Evropská komise (EK) zmírnila odhad letošního propadu české ekonomiky. České hospodářství čeká podle EK letos kvůli omezením spojeným s šířením nového koronaviru propad o 6,9 procenta, což je ale zlepšení proti dřívějším odhadům. EK ale ve své prognóze zhoršila vyhlídky oživení české ekonomiky na příští rok, kdy by se HDP měl zvýšit o 3,1 procenta. To je o 1,4 procentního bodu méně, než komise předpovídala v létě.

- ČNB v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky v letošním roce zlepšila, naopak pro příští rok zhoršila. Nově tak letos počítá s poklesem ekonomiky o 7,2 procenta a příští rok s růstem o 1,7 procenta.

- Sněmovna se začala zabývat návrhem nového stavebního zákona, spornou normu posunula do dalšího projednávání. Vláda si od ní slibuje především zrychlení a zjednodušení stavebního řízení. Sněmovna se kvůli novele sešla na mimořádné schůzi.

6. - Společnost Viadrus z Bohumína na Karvinsku, která je největším českým výrobcem topenářské techniky, oznámila, že uzavře slévárnu a související provozy výroby kotlů a radiátorů. Kvůli tomu v první polovině příštího roku propustí přibližně 250 zaměstnanců.

10. - Globální investiční fondy Apollo vloží 500 milionů eur (zhruba 13,3 miliardy Kč) do nově založené společnosti Sazka Entertainment, která by měla investovat do loterijního byznysu v Evropě i USA. Sazka Entertainment se jako dceřiná společnost skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka stane po dokončení transakce stoprocentním vlastníkem sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG.

- Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oznámilo, že celková rekonstruce dálnice D1 skončí v říjnu příštího roku.

- Ministerstvo dopravy povolilo stavbu části D3 Třebonín - Kaplice nádraží. Úsek dlouhý 8,5 km se má začít stavět v roce 2021.

11. - Sněmovna schválila na příští rok schodek rozpočtu 320 miliard korun.

13. - Výroba nové generace modelu Superb automobilky Škoda se přesune do Bratislavy, kde se bude montovat společně s vozy Volkswagen Passat. Rozhodnutí koncernu Volkswagen potvrdila dozorčí rada automobilky. Výroba SUV Škoda Kodiaq, u které se spekulovalo o možném přesunu do Německa, zůstane v Česku, vyrábět se bude nadále v Kvasinách. Nadále se bude vyrábět i Fabia ve verzi combi.

- Čtvrtý velký mobilní operátor v Česku zatím nebude, vyplývá z výsledků aukce kmitočtů, kterou provedl ČTÚ. Kmitočty pro mobilní sítě 5G v pásmu 700 MHz si rozdělí O2, T-Mobile a Vodafone. Tyto firmy si také se společnostmi CentroNet a Nordic Telecom rozdělily bloky v pásmu 3400 až 3600 MHz.

- Oznámeno, že konsorcium Škoda Transportation a Škoda Vagonka dodá Českým drahám (ČD) až 60 elektrických jednotek RegioPanter. Celková hodnota kontraktu může činit až 9,6 miliardy Kč. Podle podepsané rámcové smlouvy budou uzavírány dílčí kupní smlouvy.

16. - Národní rozvojový fond získal licenci od ČNB. Bude sloužit k financování investičních projektů na rozvoj země. Banky do něj vloží sedm miliard korun.

- Vláda rozhodla, že se minimální mzda od ledna zvýší o 600 korun na 15.200 korun měsíčně.

- Vláda schválila úpravy mýtných sazeb. Kamionoví dopravci si v příštím roce za mýto připlatí, platby za užití dálnic navýší poplatky za hluk a znečištění. Výběry z mýta by se tím měly ve srovnání s loňskem zvýšit o 1,6 miliardy korun.

18. - Největší tuzemský vlastník telekomunikační infrastruktury CETIN ze skupiny PPF uzavřel kontrakt o výstavbě sítě 5G a modernizaci svých stávajících mobilních sítí s firmou Ericsson. Celková hodnota zakázky a částka, kterou CETIN bude do modernizace své mobilní přístupové sítě a do výstavby 5G investovat, dosahuje řádu miliard korun.

- Předseda Rady České televize René Kühn se rozhodl k 20. listopadu odstoupit z funkce. Důvodem je minulé jednání rady, kdy odvolala dozorčí komisi. Na odvolání měl jiný názor než většina radních.

20. - Sněmovna schválila daňový balíček premiéra Babiše. Zdaňování takzvané superhrubé mzdy v tuzemsku tak po 13 letech zřejmě skončí. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou zhruba nad 140.000 korun měsíčně sazbou 23 procent. Zákon ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Sněmovna současně schválila i další část Babišova návrhu, která rozvolňuje pravidla rozpočtové odpovědnosti. Babiš uvádí dopad na státní rozpočet v objemu asi 52 miliard korun. Sněmovna v daňovém balíčku schválila také zavedení stravenkového paušálu. Schválila i snížení sazby spotřební daně z motorové nafty o korunu na litr.

- Podle Národní rozpočtové rady představuje schválení daňového balíčku největší zásah do daňových příjmů v historii samostatné ČR. Čistý výpadek příjmů veřejných rozpočtů podle rady přesáhne 100 miliard korun, tedy zhruba dvě procenta HDP. Důsledkem bude mimo jiné dosažení tzv. dluhové brzdy 55 procent HDP již v roce 2025.

23. - Česká pošta plánuje k 1. březnu příštího roku zrušit 2371 pracovních míst. Propustí tak zhruba 1500 lidí, protože část pozic je neobsazených.

24. - Počet podnikatelů v ČR, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, za tři čtvrtletí 2020 stoupl o 29.000 na 1,06 milionu. Vyplývá to z aktuální evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 20.000.

- Podle Správy železnic chce stát v příštích deseti letech investovat do zlepšení kvality železničních mostů téměř deset miliard korun. V současnosti vyžaduje stavební zásah 319 mostů, což je 4,7 procenta z celkového počtu.

- Server iROZHLAS.cz informoval, že Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko již dalo na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam, který patří do holdingu Agrofert. Podle Bruselu nebyl projekt inovativní. MInistr Havlíček poté řekl, že pokud se definitivně ukáže, že dotace byla neoprávněná, vláda bude požadovat její vrácení do státního rozpočtu.

26. - Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy Danielu Benešovi mandát na další čtyřleté období. Současné mu končí na konci příštího roku.

30. - Zprovozněny dva nové úseky dálnice D6 u Řevničova na Rakovnicku.

PROSINEC

1. - Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 341,5 miliardy korun z říjnových 274 miliard korun. Letošní listopadový výsledek je nejhorší od vzniku ČR.

2. - Podle čtvrtletní zprávy Národní rozpočtové rady byla kvalita přípravy státního rozpočtu letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá.

- Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun.

- Globální investiční společnost Summit Partners oznámila, že koupí za 290 milionů dolarů (zhruba 6,3 miliardy Kč) menšinový podíl v poskytovateli technologických řešení pro e-shopy ShipMonk českého podnikatele Jana Bednáře. Firmu ShipMonk působící v USA má investice mimo jiné podpořit při expanzi v Evropě.

3. - Novým předsedou představenstva Českých drah se stal Ivan Bednárik, který dosud vedl dceřiné ČD Cargo. Ve funkci nahradil Václava Nebeského, jenž se přesune na pozici místopředsedy představenstva.

4. - Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje půjde v příštích letech téměř 100 miliard korun, které jim pomůžou vypořádat se s koncem využívání uhlí.

- ÚOHS oznámil, že potrestal pět IT firem pokutami v souhrnné výši přes 118 milionů korun za kartelovou dohodu o zakázce Přerova z roku 2013. Pokuty už zaplatily.

Zdroj: Reuters, ČTK

Klíčová slova: Finance | Peníze | USA | Koruna | HDP | Pražská burza | Česká měna | Investiční fondy | Daně | Průmyslová výroba | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Transakce | Bankovní rada | Burza | CME | Ekonomika | Evropská komise (EK) | Fúze | Index PX | Investice | Investiční společnost | MMF | Měna | Stavební povolení | Schodek rozpočtu | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | EUR | USD | Dluhopisy | ČEZ | Obchodování | FTSE | Úroková sazba | Fond | Aukce | Sázka | Partners | Obchodovat | Financování | Investiční banky | Investovat | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Delta | Index | Podpora | Akcie Erste | Banka | Bankovní rada ČNB | Cena | Česká ekonomika | Česká spořitelna | České akcie | Dolar | Fondy | Index PMI | Investiční | Minimální mzda | Nemovitosti | Penzijní společnosti | Reuters | Státní dluh | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | Trh | Volkswagen | Zpravodajství | Zprávy | Andrej Babiš | Daniel Beneš | Ministerstvo financí | Petr Kellner | ROCE | Zaměstnanost | Světové ekonomiky | Komise | Kontrakt | Volby | Genesis | Poradenská společnost | Burze | Investment | Markit | CNN | Microsoft | Bankovní sektor | Home Credit | Macquarie | Magnát | Realitní magnát | Podnikatel | Automobilový průmysl | Energie | Rada ČNB | Podnikatelé | Kč/EUR | Kč/USD | Agentura Reuters | Referendum | Forbes | Firmy | České firmy | IHS | Miliardy dolarů | Propad | CzechInvest | Erste | Unipetrol | Akcionáři | Zajištění | FTSE 100 | Výhled | Poplatky | BDO | Mzdy | Průzkum | Krize | Opatření na podporu ekonomiky | ČTK | Pokles ekonomiky | IHS Markit | Skupina PPF | Lithium | Investiční skupiny | Obchodování na trzích | Finanční skupina | EK | Evropská komise | Základní úroková sazba | Česká firma | Majetek | Inven Capital | Zvýšení sazeb | Státní fond | Odhad růstu ekonomiky | PPF | Loterie | CzechTrade | Hospodářské krize | Automobilky | Rozpočet | Akcie Erste Group | Central European Media Enterprises (CME) | Převzetí CME | Mediální společnosti | Investiční skupina | Objem | Obchod | Skupina ČEZ | ČSÚ | Předseda představenstva | Firma | European Metals Holdings | European Metals Holdings (EMH) | EMH | Erste Group | Avast | Generální ředitel | Důvěra v českou ekonomiku | Miliardy | Vyhlídky | Sdružení automobilového průmyslu | Vicepremiér | 5G | České hospodářství | EET | E-shopy | Průmysl | Společnost ČEZ | Propouštění | Rozvoj | Problémy | Koruna zpevnila | Prohlášení | Události roku | Eurovia CS | Sev.en Energy | Pilsen Steel | KKCG | Škoda Auto | Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) | ÚOHS | Macquarie Infrastructure and Real Assets | Míra | Investiční skupina PPF | Premiér Babiš | RegioJet | Madeta | Energetický a průmyslový holding | EP Power Europe | Médea | Tendr | Martin Ulčák | Witkowitz | Daniel Křetínský | Jaderná elektrárna | Jaderná elektrárna Temelín | Temelín | Bankovní rada České národní banky | Smartwings | Předseda | Skupina AXA | AXA | Nejziskovější | Česká zbrojovka | NERV | Miliardy korun | Růst hrubého domácího produktu | Schodek státního rozpočtu | O2 | Miliardy eur | Ministerstvo práce | Podnik | Bloky | Míra zadlužení | Veřejné finance | Prezident | Pražské burzy | Šíření koronaviru | Pokles | Operátor O2 | Mobilní operátor | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Jumpshot | Zlepšení | Obchody | Správce daně | Student Agency | Ministerstvo dopravy | Státní dluh ČR | Automobilka Toyota | Toyota | Mzda | Společnost IHS Markit | Nouzový stav | Kabinet | Energetické společnosti | Generální ředitel ČEZ | Největší propad | ČMZRB | TPCA | Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) | Toyota Peugeot Citroën Automobile | Burzy cenných papírů | Hyundai | Automobilka | Automobilka Hyundai | Úvěrový program | Národní rozvojový fond | MF | Náhrady mezd | Daňové povinnosti | Škoda | Návrh zákona | Asociace | Výrobce letadel | Alena Schillerová | Ministryně financí | Růst | Poslanci | Ministryně financí Alena Schillerová | Křetínský | Ekonomiky | Schodek | Práce | Rozvojová banka | Údaje | DPH | Obchodovat s cennými papíry | Radovan Vítek | Možnosti obchodování | NÚKIB | Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost | Majitel | EP | Premiér Andrej Babiš | Omezení pohybu | Automobilka Škoda Auto | Automobilka Škoda | Zrušení daně z nabytí | Cestování | Energetická společnost | Sazka Group | Casinos Austria | Maloobchod | Dopravci | Soud | Zadlužení | Bezpečnost | Oživení české ekonomiky | Společnost Avast | T-Mobile | PPF Telecom Group | Auta | CNN Prima News | Scénáře vývoje české ekonomiky | Konsorcium | Svaz dovozců automobilů | Zrušení daně z nabytí nemovitosti | Kupci | Fischer | OKD | JDE | ČR | Stravenkový paušál | Andrej Babiš (ANO) | Česká zbrojovka Group SE | Česká zbrojovka Group | Zbrojovka | Genesis Capital | Londýnské burzy | Antivirus | Letecká skupina Smartwings | Letecká skupina | Národní rozpočtová rada | EPH | Energetický a průmyslový holding (EPH) | EPPE | Agrofert | Covid | Představenstvo | Firma ČEZ | Skupina Smartwings | E.ON | Peugeot | Citroën | Ceny | Praha | Evropské investiční banky | Spotřební daně | COVID III | Důvěra | Odhad vývoje ekonomiky | VHM | Zrušení superhrubé mzdy | Výpadek příjmů | Program Antivirus | Klimatický plán | Průmyslová výroba v ČR | Antimonopolní úřad | Měnový fond | Koncern | Apollo | Sazka Entertainment | Fondy Apollo | Letecká doprava | Česká televize | Daňový balíček |
Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • VW částečně obnoví výrobu v Německu od 20. dubna
    Německá automobilka Volkswagen obnoví výrobu v továrně v německém Zwickau (Cvikov) přerušenou kvůli koronaviru už 20. dubna. Firma, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, to uvedla ve svém včerejším sdělení. Další německé továrny a továrny v Portugalsku, Španělsku, Rusku a ve Spojených státech se společnost chystá znovu otevřít od 27. dubna.
  • VW může být větší hrozbou pro ekonomiku Německa než řecká krize
    Skandál s manipulací s emisemi u naftových vozů Volkswagenu šokoval podnikatelské a politické...
  • Výběr firem, které pozastavují nebo ukončují své aktivity v Rusku
    Výběr firem, které pozastavují nebo ukončují své aktivity v Rusku (největší evropské logistické firmy DHL a Kühne+Nagel pozastavily kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu expedici zásilek do Ruska; řazeno abecedně podle odvětví):
  • Výběr firem, které pozastavují nebo ukončují své aktivity v Rusku
    Výběr firem, které pozastavují nebo ukončují své aktivity v Rusku (americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl pozastavit prodej svých produktů a služeb v Rusku; řazeno abecedně podle odvětví):
  • Výběr hlavních bodů Bidenova sociálního a klimatického balíku
    Americký Senát v neděli schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea Bidena přinese zásadní pokles emisí skleníkových plynů, sníží ceny léků pro seniory a přiměje korporace a bohaté jedince platit více na daních. Zákon, který nese název "zákon o snížení inflace", by měl v případě schválení zajistit vládě v příštích deseti letech více než 700 miliard dolarů (16,9 bilionu Kč) v příjmech. Nyní soubor opatření míří do Sněmovny reprezentantů, kde má Bidenova strana většinu.
  • Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2021
    1. - Automobilku Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v Kolíně plánovaně převzala Toyota. Kolínský závod byl přejmenován na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Jde o osmý závod Toyoty v Evropské unii.
  • Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2022
    3. - Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství. Za Nekulu dosud resort dočasně vedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nekula nemohl být v prosinci spolu s celou novou vládou jmenován kvůli pozitivnímu testu na koronavirus.
  • Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2023
    Výběr nejdůležitějších ekonomických událostí roku 2023 v ČR:
  • Výběr hlavních událostí v USA v letošním roce
    Výběr hlavních politických a ekonomických událostí ve Spojených státech v letošním roce:
  • Výběr informací o zásahu ČNB proti koruně
    Výběr informací o zásahu České národní banky (ČNB) proti silné koruně a následných reakcích na oslabení...
  • Výběr případných nových sankcí, které mohou zasáhnout ruskou ekonomiku
    Výběr případných nových sankcí, které by mohly zasáhnout ruskou ekonomiku (Rusko jednostranně uznalo dva separatistické regiony na východě Ukrajiny):
  • Výběr výroků evropských politiků a dalších činitelů k brexitu
    Výběr citací evropských politiků a zástupců hospodářské sféry k brexitu poté, co britská vláda ve středu podpořila připravený text dohody o odchodu Británie z evropského bloku.
  • Výbor EP podpořil zapojení klientů do záchrany bank
    Hospodářský výbor Evropského parlamentu (EP) včera večer schválil návrh zákona, podle kterého by se na...
  • Výbor podpořil širší podmínky obchodování ČNB na trzích
    Česká národní banka by mohla získat širší možnosti obchodování na volném trhu. Mohla by nově obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančních trzích. Mohla by se rozšířit její možnost nakupovat státní dluhopisy. Počítá s tím vládní novela zákona o ČNB, kterou včera poslancům doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Sněmovna by ji měla schvalovat ve stavu legislativní nouze na mimořádné schůzi, která začne v úterý.
  • Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
    Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje, aby v případě nutnosti byla prodloužena platnost dohody o snížení dodávek suroviny na trh. Po zasedání výboru v Petrohradě to dnes řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.
  • Vybrané ekonomické údaje Ruska a Ukrajiny
    Ruská ekonomika závisí zejména na využívání bohatých přírodních zdrojů a rozsáhlém zbrojním průmyslu. Země má největší rezervy zemního plynu na světě, druhé největší zásoby uhlí a osmé největší zásoby ropy. Rusko je předním světovým vývozcem zemního plynu, druhým největším vývozcem ropy a druhým největším exportérem zbraní. Hodnota přírodních zdrojů tvoří podle odhadu z roku 2019 zhruba 60 procent ruského HDP. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu podle ruského ministerstva financí tvořily v loňském roce 36 procent příjmů státního rozpočtu.
  • Vyčkávání trhu na důležité zprávy
    Dnešní obchodování bude silně ovlivněno třemi velmi důležitými zprávami.
  • Výdaje amerických spotřebitelů rostly
    Výdaje amerických spotřebitelů se v září ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o jedno procento, což je nejvíce od srpna 2009. Po povodních v Texasu a na Floridě lidé nakupovali hlavně nová auta a další zboží dlouhodobé spotřeby. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Výdaje spotřebitelů tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity USA.
  • Výdaje britských spotřebitelů porostou nejpomaleji za šest let
    Výdaje britských spotřebitelů v letošním roce porostou nejpomaleji za šest let, což zřejmě dál zvýší tlak na maloobchodní firmy. Podle prognózy zveřejněné analytickou společnosti EY ITEM Club se mají výdaje letos zvýšit o 1,6 procenta.
  • Výdaje japonských domácností v květnu kvůli viru rekordně klesly
    Výdaje japonských domácností v květnu klesly meziročně o rekordních 16,2 procenta. Spotřebitelé uposlechli výzvy úřadů, aby zůstali doma, a zabránili tak dalšímu šíření nemoci covid-19. Propad výdajů však stahuje třetí největší ekonomiku světa hlouběji do poklesu, uvedla agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI