Pátek 19. duben 2024 14:00
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

FXstreet.cz přináší rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky Janem Vejmělkem

12.12.2022  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Rozhovory   Tisk


Tradingový portál FXstreet.cz přináší velmi rozsáhlý rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky. Jan Vejmělek pro náš portál každoročně připravuje predikce finančních trhů, takže společně spolupracujeme již mnoho let a s jeho názory na trhy se velmi často ztotožňujeme a považujeme ho za jednoho z nejlepších analytiků na českém trhu. A vzhledem k tomu, co se děje na finančních trzích, jsme se rozhodli realizovat společně tento velmi zajímavý, důležitý a rozsáhlý rozhovor. Probrali jsme všechna témata aktuálních finančních trhů opravdu velmi podrobně.

Celý rozhovor vás provede celou škálou aktuálních témat, která jsou důležitá pro tradery i investory. Můžete se těšit na vyhodnocení současných trhů, pohled na akciové trhy, světové akciové indexy, pražskou burzu (včetně pohledu na akcie ČEZ i bankovních titulů), měnovou politiku centrálních bank (FED, ECB i ČNB), hodnocení inflační krize, dokonce i kryptoměny, daně z mimořádných zisků a hlavně predikci důležitých a hlavních finančních trhů. Jedním z hlavních témat je také samozřejmě česká koruna (EUR/CZK), která je horkým tématem mnoha traderů a investorů. Kromě toho jsme si povídali také o tom, jak to funguje v Komerční bance. Pojďte se začíst do rozhovoru.

Na úvod pár osobních dotazů

FXstreet.cz: Dobrý den Honzo, děkujeme, že jste si udělal čas na rozhovor pro portál FXstreet.cz. Sledujeme Vás v Komerční bance velmi dlouho a Vaše analýzy a pohledy na trh jsme si velmi oblíbili, takže si myslíme, že je na čase společně realizovat takovýto rozsáhlejší rozhovor, protože máte obrovské znalosti a zkušenosti s finančními trhy a takových odborníků je v České republice opravdu málo. 

Mohl byste popsat čtenářům Vaši profesní cestu po dokončení studií až k pozici hlavního ekonoma v Komerční bance?

Má kariéra je bytostně spjata s Komerční bankou, kde za pár měsíců završím čtvrt století v této instituci 😊. Po absolvování oboru Finance na Fakultě financí a účetnictví VŠE v Praze jsem nastoupil do týmu Ekonomického a strategického výzkumu Investičního bankovnictví Komerční banky, kde jsem dodnes. Tenkrát jsem začínal jako analytik akciových trhů, měl jsem na starosti akciové tituly z chemického odvětví a investiční fondy. Po pár letech jsem se přesunul na pozici analytika devizového trhu. K tomu jsem postupně dodělal doktorát (Ph.D.) v oboru hospodářská politika a správa a úspěšně zakončil studium na CFA Institute. Od roku 2010 pak jsem hlavním ekonomem Komerční banky.

FXstreet.cz: Můžete našim čtenářům popsat, co Vaše práce v bance obnáší?

Je to kombinace manažerské a odborné analytické práce. Analytický tým, který vedu, primárně vytváří makroekonomické analýzy a prognózy českého hospodářství a slovenské ekonomiky; do skupiny Komerční banky patří i naše zahraniční pobočka v Bratislavě. Zároveň pokrýváme korunové instrumenty obchodované na finančních trzích – od měnového kurzu, přes instrumenty peněžního trhu, úrokové swapy a stání dluhopisy, po akcie obchodované na pražské burze. Makroekonomická analýza je prvním krokem. Na ní pak vytváříme prognózu a na té stavíme očekávaný vývoj finančních instrumentů. Mým úkolem jako vedoucího týmu je nejenom tento proces koordinovat, zastřešovat, ale spolu s mými kolegy výsledky této práce prezentovat. Primárně klientům, ale i například novinářům. Součástí mé práce jsou i akademické aktivity, odborné přednášky a podobně.

FXstreet.cz: Mohl byste vysvětlit fungování Vašeho týmu analytiků jednotlivých trhů, které vedete jako hlavní ekonom? Co jejich práce obnáší, co mají v bance na starosti a pro jaké typy klientů?

Kromě mě je v týmu Ekonomického a strategického výzkumu pět analytiků. Máme tři makroekonomy, kteří mají na starosti zmíněnou přípravu prognózy české a slovenské ekonomiky; v případě Česka pak je součástí výstupu i očekávaná reakce centrální banky. Právě ČNB je totiž ta instituce, která nastavuje tuzemské úrokové prostředí a nepřímo (v některých obdobích i přímo) kurz koruny. Dva makroekonomičtí kolegové se zaměřují i na rozvoj modelového aparátu, za pomoci kterého makroekonomickou prognózu připravujeme. Součástí jejich práce je i příprava stresových makroekonomických scénářů pro potřeby banky či příprava ad hoc reportů na relevantní témata. Aktuálně jsme pracovali na dopadu vládních energetických opatření do inflace. Čtvrtý kolega je na pozici stratéga a má tak na starosti finanční trhy. Na základě makroekonomické prognózy vytváří výhledy a následně i doporučení na měnový pár EUR/CZK. Dále se věnuje modelování výnosové křivky, instrumentů peněžního trhu a úrokových swapů. A v neposlední řadě má na starosti trh státních dluhopisů, s čímž souvisí i oblast fiskální politiky. A celý tým doplňuje akciový analytik. Ten vytváří obecná doporučení na nejvýznamnější tituly, které se obchodují na pražské burze. Celý tým pak úzce spolupracuje s kolegy v Société Générale, kteří vytváří analýzy a prognózy světové ekonomiky a globálních finančních trhů, což jsou pro nás klíčové vstupy.

FXstreet.cz: Můžete nám přiblížit, jaké druhy analýzy používáte Vy a jaké netradiční analýzy používají členové Vašeho týmu? Raději technickou či fundamentální analýzu? Jsou některé analýzy, fundamenty či ukazatele, které se používaly na začátku Vaší kariéry, ale v současnosti je již nepoužíváte, neboť se zjistilo, že nejsou tak efektivní? Změnilo se za těch mnoho let něco v této oblasti?

Za naším výstupem musí být vidět poctivé řemeslo, poctivá analytická práce. Základem je modelový aparát, a platí to jak pro makroprognózy, tak samozřejmě pro finanční trhy. Modelový výstup je ale samozřejmě nutné vždy expertně upravit o aktuální specifika. Technickou analýzu využíváme opravdu pouze zřídka a doplňkově a já osobně ji chápu pouze jako nástroj vhodného načasování obchodu. My ale investiční poradenství týkající se konkrétní investice v mém týmu neposkytujeme.

Pokud jde o přípravu makroekonomických prognóz, náš modelový aparát kontinuálně vyvíjíme, reagujeme na strukturální změny, ke kterým v ekonomice dochází. Je naprosto zřejmé, že tak jak se změnila situace po globální finanční krizi, respektive evropské dluhové krizi, tak bude ekonomický život jiný i po pandemii covidu a energetické krizi. Na principu oceňování akciových instrumentů se ale v zásadě nic nezměnilo, základem je model diskontovaných očekávaných peněžních toků. Ale samozřejmě se mění to, jak se tyto očekávané toky odhadují. A pokud jde o konkrétně pražskou burzu, v případě realitních titulů se třeba používal přístup oceňující aktiva. Po stažení těchto akcií z trhu skončilo i oceňování pomocí tohoto přístupu.

FXstreet.cz: Jestli to není v rozporu s pravidly v Komerční bance, obchodujete na finančních trzích i soukromě, případně jen dlouhodobě investujete? Pokud ano, tak na jaké trhy a instrumenty se zaměřujete v soukromém portfoliu?

Samozřejmě, že osobní obchody zaměstnanců jsou v Komerční bance ošetřeny ve vnitřních předpisech a skutečně platí, že můj tým je v toto smyslu výrazně omezován, zejména pokud jde o investice do akciových titulů, které náš akciový analytik pokrývá.

Jinak já jsem obecně poměrně konzervativní člověk, a to i v oblasti investování. Investuji dlouhodobě a pravidelně. Vzhledem k dlouhému horizontu tedy investuji zejména do akciových instrumentů, s ohledem na diverzifikaci do indexových instrumentů a akciových podílových fondů. Dívám se i na tematicky zaměřené investiční instrumenty, primárně prostřednictvím řešení, které nabízejí naši kolegové z Amundi. Do dlouhodobého portfolia pak patří i investice do reálných aktiv. Ať přímo či nepřímo například prostřednictvím crowdfundingové platformy Upvest patřící do skupiny Komerční banky.

Nyní přejděme na otázky k současným finančním trhům

FXstreet.cz: Pohybujete se na finančních trzích velmi dlouho a máte obrovský přehled. A za poslední tři roky na trzích nuda rozhodně není. Viděli jsme Covid paniku, pak prudký růst trhů, následně inflační krize, zvyšování sazeb centrálními bankami po celém světě, jaké jsme dlouho neviděli, válka na Ukrajině a nyní inflační a energetická krize. Jak hodnotíte a jak vidíte současnou situaci na finančních trzích ze svého pohledu?

Ekonomiky se vyvíjejí v cyklech a zrovna tak finanční trhy. Výjimkou bylo období téměř dvou dekád před globální finanční krizí roku 2008, které se vyznačovalo prakticky nepřetržitým ekonomickým růstem. Na jakoukoliv hrozbu přerušení tohoto trendu hospodářské politiky vlády a centrální banky rychle reagovaly s cílem sestupnou fázi cyklu nedopustit. Globální finanční krize a následná celosvětová recese roku 2009 ale jasně ukázaly, že předchozí období stability bylo do značné míry chimérou. Hospodářský pokles je naprosto přirozenou a očišťující fází ekonomického cyklu, uvolní se neefektivně alokované zdroje, kapitálové i lidské, pro efektivnější využití. Ruku v ruce s tím samozřejmě vidíme i odraz na finančních trzích.

Ano, v posledních třech letech dostaly ekonomiky, a tedy i finanční trhy šoky z primárně neekonomické sféry, jako byla pandemie covidu či válka na Ukrajině. Je zřejmé, že každá z těchto událostí bude mít na ekonomické straně poražené, ale i vítěze. A vzhledem k téměř bezprecedentní masivní podpoře ze strany vlád i centrálních bank během pandemie nebyly propady finančních trhů nijak závratné. Dnes tak čelíme opačnému problému. Tak masivní podpora přispěla v kombinaci s nákladovými faktory, primárně energiemi a potravinami, k rychlému vzestupu inflace. A to je něco, s čím se aktuálně budou muset finanční trhy vypořádat. Obecně nejsem pro nejbližší měsíce či kvartály optimista, střednědobě a dlouhodobě je dle mého čas postupně budovat růstová portfolia.

FXstreet.cz: Očekáváte obecně v blízkém horizontu nějaké vzpamatování na finančních a hlavně na akciových trzích? Jaké máte očekávání na období do konce tohoto roku a roku 2023? Co se dá ještě na trzích očekávat a jak tuto situaci obchodovat? Je čas nakupovat a vidíme už „dno“ nebo skutečné „peklo“ teprve přijde? Někteří totiž mluví o tom, že nás mohou ještě čekat turbulence podobné kolem roku 2008.

Poslední dva, tři roky se stále potýkáme s nějakými šoky – pandemie, válka, energetická krize, ruku v ruce s tím vidíme turbulence na finančních trzích, měnami počínaje, přes státní či korporátní dluhopisy až po akcie. Nevím, jestli bude rok 2023 znamenat nějaké zásadnější zklidnění, výnosově by ale mohl být zajímavější. Utaženější měnové politiky kvůli vysoké inflaci postupně budou stále více srážet mnohé ekonomiky blíže recesnímu pásmu, spolu s tím pak mohou trhy začít přehodnocovat dosavadní nárůst tržních úrokových sazeb. Po letošním téměř katastrofálním roce pro dluhopisy tak může být tato třída aktiv v příštím roce zajímavá, zejména ve Spojených státech a možná i v Británii. Neodepisoval bych ale ani akcie, například cyklické asijské, opatrný bych byl u technologických akcií.

FXstreet.cz: Žijeme v době, kdy jsme svědky zpřísňování měnových politik napříč všemi hlavními centrálními bankami (zvyšování úrokových sazeb USA, Británii, Kanadě, eurozóně atd.), které tak bojují proti vysoké inflaci po celém světě. Jaký další vývoj úrokových sazeb očekáváte? Jsme již těsně před vrcholem nebo se teprve dostáváme do „druhého poločasu“ a další růst sazeb je pravděpodobný? Souhlasíte s tím, že kroky centrálních bank v posledních měsících jsou správné a byly nevyhnutelné?

Ve středoevropském regionu jsme již více méně na vrcholu. Zvýšení úrokových sazeb už očekáváme pouze od polské centrální banky, kde by se klíčová sazba měla v prvním čtvrtletí příštího roku posunout na 7,5 %. V Maďarsku ani Česku zpřísnění měnových podmínek už nečekáme. Za polovinou současného cyklu jsme zřejmě již v USA, přičemž v eurozóně jsme zhruba v půlce. Vzhledem k inflaci na historických maximech byly současné kroky centrálních bank nevyhnutelné a správné. Nabízí se spíše otázka, zda neměly být ještě časnější a razantnější.

FXstreet.cz: Mohl byste říct, které dvě z hlavních světových centrální bank čeká vzájemně největší diference vůči své měnové politice? Tedy u které země čekáte ještě další růst sazeb a kde naopak další zvyšování čekat nemůžeme.

Z centrálních bank, které jsou k nám nejblíže, už neočekáváme další zvýšení sazeb od té domácí. S klíčovou tříměsíční sazbou už zřejmě nebude hýbat ani maďarská centrální banka, ačkoli vzhledem k inflaci nad dvaceti procenty toto vyloučit nelze. Razantní kroky ještě očekáváme od ECB, Fedu, Bank of England, či australské centrální banky.

FXstreet.cz: Pro tradery a investory je nejvíce sledována monetární politika Evropské centrální banky (ECB) a americké centrální banky (FED). Můžete krátce popsat, jaké další scénáře lze čekat od těchto institucí a co bude důležité?

Podle našeho odhadu Evropská centrální banka zvýší na svém prosincovém zasedání úrokové sazby o dalších 50 bb. V příštím roce počítáme se zpřísněním měnové politiky o 100 bb. Klíčová depozitní sazba by se tak měla dostat na 3 %. Rizika se ovšem koncentrují ve směru ještě vyšších úrokových sazeb. Zaležet bude i na tom, jak se centrální banka postaví k redukci své bilanční sumy. Ta zřejmě začne v březnu příštího roku. Ukončení programu TLTRO, prostřednictvím kterého ECB nabízí levné financování komerčním bankám, očekáváme v roce 2024.

Se zpřísňováním měnové politiky bude pokračovat i americká centrální banka. Klíčová sazba by svého vrcholu měla podle naší prognózy dosáhnout v květnu příštího roku, a to na úrovni 5,0-5,25 %.

V nadcházejícím období bude podstatné, zda se centrálním bankám bude dařit inflaci a inflační očekávání krotit a kam až bude třeba úrokové sazby zvyšovat. Zároveň je ale zřejmé, že zpřísňování měnové politiky si vyžádá svou daň, a to v podobě recese. Ta by například v USA, stejně jako v Německu či Česku měla být krátká a mělká. Pozornost bude stále poutat i válka na Ukrajině, energetická krize a také vývoj globální poptávky. Ta začíná vykazovat známky slábnutí. Naopak problémy s dodavatelskými řetězci tématem být přestávají.

FXstreet.cz: Jaké důležité události (politika, geopolitika, makroekonomika) by nyní měli investoři a obchodníci sledovat a co bude pro další vývoj trhů důležité?

Samozřejmě, všechny Vámi zmíněné faktory jsou důležité. Geopolitika a další vývoj války na Ukrajině má silné implikace pro energetické trhy a v důsledku toho ziskové charakteristiky hospodaření firem. Politiky, fiskálními i měnové, pak budou určovat situaci na dluhopisových či devizových trzích. A vše bude zarámováno makroekonomickým prostředím. U něj bude klíčové, zda se současnou situaci podaří zvládnout bez globální recese, což je dle mého hlavní scénář. Na globální úrovni je podle mě recese relativně málo pravděpodobná. Nicméně po všech různých typech nabídkových šoků jsou ekonomiky zranitelné, na straně fiskálních politik je mnoho zemí v situaci vysokého zadlužení, které manévrovací prostor pro podporu ze strany veřejného sektoru výrazně limituje.

Pojďme přejít ke konkrétním trhům

FXstreet.cz: Index amerického dolaru před několika týdny atakoval svá 20letá maxima. Mohl byste našim čtenářům prozradit Vaše očekávání vývoje amerického dolaru pro další období, hlavně tedy očekávání příštího roku? Našel dolar už svůj vrchol a můžeme čekat obrat trendu či jen jeho korekci?

Již Vaše konstatování o 20letém maximu indikuje, že dolar je silný, z historické perspektivy nadhodnocený. Má to však své důvody. Ono se tradičně zeleným bankovkám daří v dobách, kdy trhy zmítá averze k riziku a investoři tedy preferují bezpečná aktiva, kam dolar bezesporu patří. Není tedy náhodou, že dolarovému indexu se dařilo v roce 1997, kdy svět čelil asijské krizi, či v roce 2008, tedy v roce globální finanční krize. A vývoj v roce 2022 jde v jejich šlépějích. Je ale poměrně málo pravděpodobné, že by dolar takovýto úspěch zaznamenával několik let po sobě, navíc v situaci, kdy se opravdu jeví jako nadhodnocený. Čekal bych, že za rok bude dolarový index níže. Nevím, jestli to mohu nazvat obratem trendu či korekcí, každopádně nepředpokládáme, že by byly zkorigovány veškeré letošní dolarové zisky.

FXstreet.cz: Vůči jaké měně je podle Vás dolar nejvíce překoupen a vůči které naopak může ještě jeho trend nejvýrazněji pokračovat? Jde nám primárně o hlavní světové měny.

Pokud se podívám na dosavadní letošní výkonnost americké měny vůči měnám zemí G10 (poznámka: konec listopadu), obrázek je jasný – dolar letos vítězí na všech frontách, neztratil proti žádné z hlavních měn. Nejvýrazněji posílil vůči švédské koruně, a to o téměř 16,5 %, dále vůči japonskému jenu a norské koruně, relativně nejméně vůči kanadskému dolaru. I tady jeho letošní dosavadní zisky překonaly vysokých šest procent. Rok 2023 pak vidíme opačně prakticky pro všechny měny, dolar bude letošní zisky alespoň částečně odevzdávat. Čekáme, že oslabí proti japonskému jenu či euru, v ročním horizontu by mohl i proti libře. Tady je otázka, kolik ještě libra spadne během řekněme nadcházejících dvou kvartálů.

FXstreet.cz: Britská libra během tohoto roku dramaticky oslabovala a dostala se na nejnižší hodnotu za 37 let. Jaký vývoj očekáváte na měnovém páru GBP/USD? Našel trh již své dno a dočkáme se postupného návratu libry na silnější hodnoty?

Už ze závěru mé předchozí odpovědi je zřejmé, že se obávám, že dna ještě dosaženo nebylo. Je celkem jedno, jestli je letošní librová mizérie důsledkem brexitu, války na Ukrajině či nevhodné vládní politiky a komunikace politické reprezentace. Každopádně se obávám, že dopady vše výše uvedeného i samotné librové krize z před pár týdny tamní ekonomika ještě pocítí. Ve výsledku se obáváme, že hospodářství Velké Británie vykáže za celý příští rok v reálném vyjádření pokles, recese je v podstatě nevyhnutelná. V našich prognózách počítáme s poklesem kurzu libry vůči dolaru až k 1,14 v jarních měsících, kdy by mohla hledat své dno.

FXstreet.cz: Nemůžeme se nezeptat na Váš názor na hlavní měnový pár EUR/USD, který po 20 letech narazil na hladinu parity 1,0000. Jaké je Vaše očekávání jeho dalšího vývoje pro střednědobý a dlouhodobý horizont? Na jakých hodnotách by se tento trh mohl nacházet v příštím roce?

Proti euru dolar na dvacetileté maximum, a tedy pod paritu s eurem, dostala kombinace několika faktorů. Kromě zmíněného postavení dolaru jako měny bezpečného přístavu v dobách geopolitických turbulencí to byly fundamenty. Dopady války na Ukrajině a energetické krize jsou mnohem bolestnější pro evropskou ekonomiku ve srovnání s americkou. Ve prospěch zelených bankovek pak hrál zejména v závěru loňského roku a pro první polovinu letošního roku zvyšující se úrokový diferenciál. Fed začal se zvyšováním úrokových sazeb dříve než ECB. V posledních měsících pak do popředí vystupuje bilance zahraničního obchodu eurozóny, jejíž vývoj tlačí na oslabení eura. Eurozóna byla v poslední dekádě čistým vývozcem. Letošek je již ve znamení deficitu, i když to není ani tak vývozem, ale hlavně dovozem drahých komodit.

Předpokládáme, že rok 2023 bude ve znamení opačného trendu. I euro by tedy mělo proti dolaru posilovat. Dokonce musím připustit, že předpověď naší skupiny Société Générale je pro tento měnový pár jedna z nejagresivnějších. Na konci příštího roku kurz vidíme nad 1,1200 EUR/USD. Samozřejmě to je podmíněno další neeskalací vojenského konfliktu a zklidněním na komoditních trzích.

FXstreet.cz: Akciové trhy v USA zažily od posledního maxima výprodej kolem 25 až 30 procent ztrát. Myslíte, že jsou ty nejhorší poklesy za námi a dojde k postupnému navrácení na vyšší hodnoty?

Ano, je pravda, že akcie měřené indexem S&P 500 oslabily z maxima, které bylo na začátku tohoto roku asi o 25 %. To bylo kolem poloviny října. Od té doby akcie z maxim ztrácejí asi 17 %. Nicméně je třeba zopakovat, že obchodování bylo velmi volatilní na obě strany. Obecně téměř vždy u akciových investic platí, pokud mám dostatečně dlouhý časový horizont, tak každá korekce na akciových indexech je příležitost k nákupu. A řekl bych, že o to více to platí pro americké akciové indexy v podstatě nejkvalitnějších firem na světě.

FXstreet.cz: I když akcie obecně tento rok silně oslabují, hlavně tedy technologické, tak i přesto jsme mohli vidět růst některých akcií jako třeba v sektoru ropném (fosilní paliva), energetickém či zbrojním průmyslu. Jaký sektor má podle Vás největší potenciál pro růst v příštím roce? Lze čekat vzchopení a růst technologického sektoru a má smysl ho nyní nakoupit „ve slevě“?

Zaměřil bych se na cyklické a/nebo hodnotové akcie, respektive společnosti, před kterými byl silný výhled, a které v krizových dobách hodně oslabily. Jakmile se vše vrátí řekněme do standardní situace, měl by se projevit jejich silný fundament a růstové vyhlídky, které byly torpédovány krizí. V dlouhém horizontu bych tak očekával jejich růst. Samozřejmě se zřetelem k aktuálnímu kontextu. Vezměme například aktuální energetickou krizi. V té se mohou investoři zajistit, zahedgovat, nákupem akcií energetických firem, které tak mohou být v kurzu, pokud je ovšem nesrazí vlády třeba uvalením daní z nadměrných zisků 😉. Naopak asi příliš atraktivní nebudou firmy s energeticky náročnými provozy.

FXstreet.cz: S technologickým sektorem do jisté míry souvisí i svět kryptoměn, které tento rok zažívají opravdu silné údery a obrovské ztráty. Jaký pohled a názor na svět kryptoměn máte jako profesionální analytik?

Jedná se o aktivum, které může být pro spekulanty mající vysoký apetit k riziku, zajímavé. Ano, v tomto případě volím termín spekulant, nikoliv investor. Z pohledu investičního rozhodování mě totiž primárně zajímá fundament, který ve světě kryptoměn stále neumím uchopit. Z hlediska konstrukce portfolia si dokážu představit z diverzifikačního pohledu malou část, maximálně nižší jednotky procent, alokovanou do kryptoměn jako je bitcoin, případně ethereum. U těchto měn je alespoň pro mě zřejmá tvorba nabídky, veškeré cenové pohyby jsou tak v podstatě pouze otázkou poptávky a jejího formování.

FXstreet.cz: Mají podle Vás kryptoměny reálnou životaschopnost do budoucna a mohly by se dostat do hledáčku analytiků předních bank nebo skončí jako tulipánová bublina z Holandska? Sledujete Vy osobně Bitcoin a máte nějaké očekávání jeho dalšího možného cenového vývoje pro střednědobý horizont?

Kryptoměnový svět nijak detailně nesleduji, neinvestuji na něm, protože mu zatím příliš nerozumím. Tady bych se opravdu řídil specialisty, kteří rozumí technologii různých kryptoměn; každá je totiž trochu jiná. Ale můžeme již dnes říci, že pozorujeme, že se do hledáčku investorů tato aktiva dostávají, objevují se ETF na kryptoměny, institucionální investoři v podobě hedgeových fondů zaměřující se na tyto investice.

FXstreet.cz: Zajímáte se v Komerční bance také o kryptoměny?

Z pohledu investování v zásadě ne. V tomto je politika Komerční banky, respektive celé Société Générale Group, naprosto striktní. Žádné obchody s kryptoměnovými aktivy či jejich deriváty Komerční banka neumožňuje. Ani my jako analytici kryptoměny neanalyzujeme a pro investory nekomunikujeme.

Pojďme přejít k našemu regionu

FXstreet.cz: Nejskloňovanější termín poslední doby je daň z nadměrných zisků. Je jasné, že situace je složitá a vláda chce nějak pokrýt nadměrné výdaje. Jaký na to máte názor? Jaký vliv to bude mít na český (akciový) trh? Jak se k tomu stavíte v Komerční bance?

Speciální daň typu daně z mimořádných zisků by se na pražském parketu měla týkat zejména výrobců elektřiny a bank. Jmenovitě tedy ČEZu, KB, Erste a Monety. Podle našich kalkulací by vládou očekávaný výběr této daně měl dopadnout zejména na ČEZ. Bude zdaleka rozhodujícím přispěvatelem. Banky také jistě přispějí, nicméně v našich kalkulacích počítáme s podstatně nižší částkou než dosud vláda, respektive Ministerstvo financí, prezentovaly ve svých očekáváních. O speciálních daních se již mluví nějakou dobu a máme za to, že by to již mělo být v současné ceně akcií aspoň nějakým způsobem zohledněno.

Daní z mimořádných zisků to ale nekončí. Mimo to na výrobce elektřiny bude platit strop pro výnosy. Na vše nad určený rámec bude aplikována srážka ve výši 90 %. A nesmíme zapomenout na standardní daň. Mimořádné zisky sice budou zdaněny 60 %, ale také korporátní daní se sazbou 19 %, takže v součtu to je 79 % pro mimořádný zisk nad 120 % průměru za roky 2018-2021. 

Máme za to, že investoři daleko snáze pochopí například mimořádné dividendy než mimořádné daně. Tady vláda opravdu hazarduje se svou reputací v očích mezinárodních investorů. Jít přes rozdělení zisku je navíc podle nás mnohem elegantnější řešení – mimořádná dividenda je rychlá a jednoduchá, svolá se valná hromada a stát si ji odhlasuje, a jak už jsem naznačil pro zahraniční investory by se jednalo o naprosto transparentní řešení.

FXstreet.cz: České akcie zažily podobně jako ty americké výraznou korekci svých zisků z maxim z dob pandemie Covid-19. Nicméně u českých akcií (například bankovní tituly), díky tomuto poklesu, vidíme poměrně zajímavé dividendové výnosy mnohdy kolem 7 – 10 % a to je poměrně zajímavé. Jaký vývoj očekávat u českého akciového trhu a hlavně u bankovních titulů? Jaká jsou rizika a co může jejich kurzy ještě srazit níže?

Ceny akcií bankovních domů byly někdy na přelomu jara a léta na stejných hodnotách jako před pandemií covidu. Následně, s největší pravděpodobností po oznámení zavádění speciálních daní, došlo ke korekci. Ano, je to z pohledu investorů negativní informace, ale z toho našeho to nebude mít tak negativní dopad do hospodaření, jak zacenil trh. Souhlasím tady, že při uváděných dividendových výnosech jsou české tituly poměrně zajímavé. Rizikem je samozřejmě vzhledem ke skladbě tuzemského akciového trhu jakákoli další regulace.

FXstreet.cz: Českého investora samozřejmě velmi zajímají akcie ČEZ, které silně rostly a výrazně překonaly hladinu nad 1000 Kč za akcii, nicméně v poslední době i díky dani z nadměrných zisků jsme svědky poměrně prudké korekce. Je tato akcie vhodná na nákup či očekáváte další propady?

V červnu byla cena akcií ČEZu 1200 CZK. Na konci srpna 1000 CZK. Dnes stojí 750 CZK. Je tak naprosto zřejmé, že kurzový vývoj je extrémně volatilní. U ČEZu se totiž mnoho z výše diskutovaných rizik multiplikuje – roli hraje geopolitika, makroekonomika, měnové kurzy, politika centrální banky i vládní politika. Nicméně jako zásadní kurzotvorný faktor musíme zmínit komunikaci vládních opatření na řešení energetické krize, zejména tedy informace o speciálních daních. Je jasné, že každá kurzotvorná informace bude jednou zaceněna. Ale dlouhá doba diskusí, kdy se vlastně nevědělo, co bude nebo nebude, včetně protichůdných prohlášení členů vládní koalice znamenala a znamená nejistotu. A nejistotu samozřejmě nemá nikdo rád, investoři zejména.

FXstreet.cz: Česká národní banka (ČNB) byla jedna z prvních centrálních bank, která začala výrazněji zvyšovat své úrokové sazby již v minulém roce a jako první začala bojovat s přicházející vysokou inflací a to hlavně díky zásluhám minulé rady ČNB za Jiřího Rusnoka. Současná rada ČNB za Aleše Michla však výrazně otočila svůj pohled na vývoj měnové politiky a sazby zvyšovat přestala. Jak hodnotíte kroky současné rady ČNB a myslíte, že je správné, že se úrokové sazby přestala zvyšovat nebo je to chyba? Zvlášť v době, když ostatní centrální banky ve zvyšování sazeb pokračují? 

Na mě není hodnotit, zda to bylo nebo nebylo špatně. To ve finále v tuto chvíli nikdo neví, uvidíme po bitvě. Když se vrátím k úvodní části tohoto rozhovoru, úkolem mého týmu v Komerční bance je především prognózovat, co centrální banka udělá, nikoliv radit, co by udělat měla. I když samozřejmě ani tomu se vyhnout nemůžeme 😉.

Každopádně kvituji, že centrální banka začala včas a poměrně razantně sazby zvyšovat, a opravdu předchozí bankovní rada v tomto směru udělala ten největší kus práce. Nová bankovní rada nastoupila do komfortnější situace, kdy otázkou byl už jenom jakýsi fine-tuning, zda ještě udělat ten finální krok a sazby ještě jednou razantněji zvýšit.

Jedná se o dilema, zda být jako měnová autorita aktivní, reagovat, a to oběma směry. Můžeme spekulovat, že pokud by ČNB sazby ještě zvedala, že už zkraje příštího roku by mohla sazby zase začít snižovat. Nebo je tu druhá varianta, sazby držet stabilní, ale na dnešní zvýšené úrovni po delší dobu. A tuto cestu preferuje stávající bankovní rada.

FXstreet.cz: Udrží se úrokové sazby ČNB na stávající úrovni nebo nakonec bude i současná rada ČNB donucena sazby ještě zvýšit?

Veřejné proklamace i reálné hlasování a zápisy z jednání bankovní rady v novém složení jednoznačně ukazují, že úrokové sazby se již zvyšovat nebudou. Že je preferována cesta držet je stabilní, což ovšem bude znamenat jejich vyšší úroveň po delší dobu.

Scénář zvýšení úrokových sazeb ale vyloučit nemohu, za mě nejpravděpodobnější rizikový scénář, kdy by k tomu mohlo dojít, je v souvislosti s případným tlakem na oslabení koruny. Dalšími riziky jsou přetrvávající vysoká inflace i v dalších kvartálech a dále narůstající inflační očekávání. Pak je to samozřejmě otázka nadále uvolněné fiskální politiky a je třeba zmínit i riziko růstu mezd nad produktivitu. Tady ale upřímně to riziko nevidím až tak velké.

FXstreet.cz: Česká koruna patří k měnám, která mezi tradery nikdy nebyla příliš vyhledávanou měnou, to se ale velmi zásadně změnilo za poslední tři roky, kdy se česká koruna stala poměrně volatilní a trendovou měnou včetně atraktivní úrokové sazby, kterou využívají také carry trading obchodníci. Koruna velmi citelně posílila, ale poslední měsíce její sílu uměle podporuje ČNB díky intervencím.

Takže naše čtenáře bude určitě nejvíce zajímat Váš názor na další vývoj české koruny (hlavně tedy měnového páru EUR/CZK). Co na tomto trhu čekáte dále? Jakých hodnot se můžeme dočkat v příštím roce? Očekáváte, že ČNB bude EUR/CZK dále držet na současných úrovních nebo její udržení se nepodaří a máme se připravit na změnu trendu na EUR/CZK a skokové posílení EUR/CZK (takže oslabení koruny)? Jaká jsou pro korunu rizika a na co se připravit?

Současná bankovní rada preferuje nejenom stabilitu úrokových sazeb, ale je aktivní na devizovém trhu s cílem eliminovat nadměrnou volatilitu kurzu koruny, pod čímž spatřujeme intervence ve prospěch naší měny. Výsledkem je i de facto kurzová stabilita. Proklamovaným dlouhodobým cílem guvernéra A. Michla je silná koruna. Aktuálně však prostor pro její udržitelnou apreciaci nevidím. Konvergenční proces se, doufejme pouze dočasně, zastavil. K tomu se dramaticky zhoršila vnější pozice ekonomiky – poprvé od vstupu do EU v roce 2004 letos vykážeme schodek zahraničního obchodu. Tím dojde jenom k dalšímu prohloubení pasiva na běžném účtu platební bilance. Ekonomika je navíc v situaci dvojí deficitu, když vykazuje již diskutovaný schodek veřejných financí. A v neposlední řadě se zhoršuje úrokový diferenciál. Sice zůstává kladný, absolutně se ale snižuje s tím, jak ČNB již sazby nezvyšuje, ECB naopak. Na druhou stranu zvýrazněnějšímu oslabení koruny bude ČNB i nadále bránit devizovými intervencemi, má jich dostatek. Když to shrnu, očekávám kurzovou stabilitu. Ta však může být vratká s rizikem vychýleným ve směru oslabení naší měny.

FXstreet.cz: Můžete na závěr rozhovoru uvést jaké akciové tituly, měny, komodity, popřípadě jiné trhy jsou podle Vás v současnosti nejzajímavější a očekáváte tam obchodní příležitosti a pravděpodobnost pro větší pohyb?

Neposkytujeme investiční poradenství, obecné investiční výhledy jsme probrali ze všech úhlů pohledu. Pokud to shrnu, na rozdíl od letoška mohou být zajímavé státní i korporátní dluhopisy, ne již ty inflační. U akcií bych byl opatrnější, ale v mnoha případech jsou valuace středně a dlouhodobě zajímavé pro nákup, teritoriálně hlavně asijské. Z měnového pohledu by se mělo dařit mimodolarovým měnám, zejména těm z rozvíjejících se trhů.

FXstreet.cz: Honzo velmi Vám děkujeme za velmi rozsáhlý rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v profesním i soukromém životě.

Jan Vejmělek
Hlavní ekonom
vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Investiční bankovnictví
Komerční banka, a. s.

Jan Vejmělek je absolventem Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze (hlavní specializace Finance, vedlejší specializace Ekonomika průmyslového podniku). V roce 2003 dokončil na téže fakultě doktorské postgraduální studium v oboru Hospodářská politika a správa, specializaci Finance. V letech 2004 až 2006 absolvoval distanční postgraduální studium na CFA Institute (USA).

Jan Vejmělek je od prosince 2010 hlavním ekonomem Komerční banky. Od roku 2002 zastává pozici vedoucího odboru Ekonomický a strategický výzkum Investičního bankovnictví Komerční banky, kde má na starosti tým ekonomických analytiků zaměřujících se na makroekonomickou analýzu českého hospodářství a analýzu jednotlivých segmentů finančního trhu (devizový trh, peněžní trh, trh úrokových sazeb a dluhopisů, akciový trh). Problematikou makroekonomické analýzy a finančními trhy se v Komerční bance zabývá od svého nástupu v roce 1998.

Jan Vejmělek působí od roku 2013 jako odborný asistent na Katedře měnové teorie a politiky Fakulty Financí a účetnictví VŠE v Praze se zaměřením na makroekonomickou analýzu a devizové trhy. V roce 2018 vládou ČR byl jmenován členem Výboru pro rozpočtové prognózy na první funkční období a v roce 2021 na druhé. Jan Vejmělek je členem výkonné rady vědeckého časopisu Prague Economic Papers, vědeckého grémia České bankovní asociace či Czech CFA Society.

Klíčová slova: FXstreet | Bitcoin | Intervence | Finance | Akciové indexy | Inflace | EUR/USD | GBP/USD | USA | Británie | Britská libra | Koruna | Monetární politika | Analytik | Česká koruna | ETF | Investiční fondy | Dividendy | Recese | Daně | Rizika | Politika | Akciové trhy | EUR/CZK | Hospodářství | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Analýza | Bank of England | Bankovní rada | Valná hromada | Centrální banka | Centrální banky | Devizový trh | Dividenda | Dolarový index | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Fed | Finanční trhy | G10 | Investice | Investor | Investování | Komodity | Korekce | Kurz | Měnový pár | Měny | Nástroj | Pasiva | Peněžní trh | Platební bilance | Pozice | Riziko | S&P 500 | Trading | Trend | Výkonnost | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Deriváty | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | GBP | ČEZ | Obchodování | Finanční krize | Komerční banka | Indexy | Investoři | Fundamenty | EU | Ekonom | Pravděpodobnost | Zisk | Investiční instrumenty | Spekulant | Kurz koruny | Zkušenosti | Výsledky | Obchodní příležitosti | Obchodovat | Akcie ČEZ | Investiční bankovnictví | Akciový analytik | Analytický tým | Regulace | Financování | Ceny akcií | Obchodníci | Aktivum | Carry trading | Index | Podpora | Volatilní | Americká centrální banka | Analytika | Analýzy | Banka | Cena | Cena akcií | CZK | České akcie | České koruny | Devizové trhy | Dolar | Eura | Fondy | FXstreet.cz | Instrumenty | Investiční | Investiční poradenství | Korporátní dluhopisy | Kurzy | Libra | Měnové kurzy | Oslabení koruny | Portfolia | Pro investory | Société Générale | Světové měny | Trh | Úrokové swapy | Výprodej | Předpověď | Zisky | Ministerstvo financí | ROCE | Světové ekonomiky | Rozhovor | Burze | TLTRO | Oslabení eura | Zvyšování sazeb | Úspěch | Averze k riziku | Zvyšování úrokových sazeb | Rada ČNB | Pro tradery | Ekonomický a strategický výzkum | Příprava | Přehled | Index amerického dolaru | Bankovnictví | Swapy | Firmy | Economic | Měnová autorita | Globální finanční krize | Turbulence na finančních trzích | Americké akciové indexy | Zpřísňováním měnové politiky | Kryptoměny | S&P | Makroekonomické analýzy | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Erste | Ethereum | Výhled | Depozitní sazba | Predikce | Krize | Makroekonomika | Výnosy | Měnový pár EUR/USD | Akciové trhy v USA | Institucionální investoři | Vývoj úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Očekávání | Kurzotvorná informace | Kurzový vývoj | VŠE v Praze | Geopolitika | Trhy v USA | Vývoj české koruny | Zpřísňování měnové politiky | Úrokové sazby ČNB | Sazby ČNB | Zvýšení sazeb | Inflační očekávání | Výnosové křivky | KB | Globální recese | Bilance zahraničního obchodu | Světové akciové indexy | Obrat trendu | Maďarská centrální banka | Bilance | Co bude | Vývoj trhu | Vyhlídky | Rozdělení zisku | Bankovní tituly | Jan Vejmělek | Rozvoj | Problémy | Prognózy | Prohlášení | Měnové politiky | Americké centrální banky | Vývoj měnové politiky | Hospodaření | CFA | Schodek zahraničního obchodu | Poradenství | Analytička | Ukazatele | Měnový pár EUR/CZK | Očekávaný vývoj | Komunikace | Trhy | Negativní dopad | Pokles | Situace | Pandemie | Vysoká inflace | Vstupy | Obchody | Výdaje | Rozhodování | Růst sazeb | Valuace | COVID-19 | Tradingový portál | Portál FXstreet.cz | Stabilita | Vývoj | Hospodářská politika | Příležitost k nákupu | Obrovské ztráty | Další vývoj | Fiskální politiky | Třída aktiv | Pandemie COVID-19 | Kroky centrálních bank | Komerční banky | Asociace | Fundament | Dividendové výnosy | Další růst | Růst | Potenciál | Bankovní asociace | Ekonomiky | Potenciál pro růst | Války | Schodek | Práce | Řemeslo | Cenové pohyby | Posílení | Amundi | Zadlužení | Politika centrální banky | Silný fundament | Spekulovat | JDE | ČR | Covid | MAM | Ceny | Pár EUR/USD | Časový horizont | Vládní koalice | Americké měny | Svět kryptoměn | Evropské centrální banky | Makroekonomická analýza | Predikce finančních trhů | Daň z nadměrných zisků | Fosilní paliva | Investoři a obchodníci | Hodnotové akcie | Silný výhled | Hospodaření firem | Pandemie COVID | Oslabení | Příležitosti | Vyšší úroveň | Odvětví | Načasování | Kryptoměnový svět | Funkční období | Společnosti | Opatření | Dna | Růst trhu | ANO | Reakce centrální banky | Vyšší hodnoty | Energetická krize | Energetické krize | Pozornost | Česká národní banka (ČNB) | Další růst sazeb | TIM | Bezpečná aktiva | | Válka na Ukrajině | Instituce | Trh státních dluhopisů | Dopady války na Ukrajině | Postavení dolaru | Správa | Velmi volatilní | Nová bankovní rada | Skokové posílení | Speciální daň | Načasování obchodů | Mimořádný zisk | Řešení energetické krize | Tradingový portál FXstreet.cz | Implikace | Války na Ukrajině | Co se děje na finančních trzích | CZ | Inflační krize | Specializace Finance | CFA Institute | Korunové instrumenty | Instrumenty obchodované na finančních trzích | Akcie obchodované na pražské burze | Očekávaný vývoj finančních instrumentů | Vývoj finančních instrumentů | Akademické aktivity | Odborné přednášky | Modelování výnosové křivky | Oblast fiskální politiky | Analytická práce | Makroprognózy | Načasování obchodu | Modelový aparát | Strukturální změny | Investice do akciových titulů | Investice do reálných aktiv | Upvest | Crowdfundingové platformy | Hospodářský pokles | Odraz na finančních trzích | Růstová portfolia | Utaženější měnové politiky | Vývoj globální poptávky | Problémy s dodavatelskými řetězci | Dolarové zisky | Hospodářství Velké Británie | Bilance zahraničního obchodu eurozóny | Korekce na akciových indexech | Růstové vyhlídky | Apetit k riziku | Konstrukce portfolia | ETF na kryptoměny | Société Générale Group | Obchody s kryptoměnovými aktivy | Daně z mimořádných zisků | Strop pro výnosy | Standardní daň | Mimořádné dividendy | Mimořádné daně | Transparentní řešení | Další regulace | Vládní politika | Kurzotvorný faktor | Přetrvávající vysoká inflace | Uvolněné fiskální politiky | Konvergenční proces | Pozice ekonomiky | Schodek veřejných financí | Prague Economic Papers | Prognózy českého hospodářství | Očekávaná reakce | Očekávaná reakce centrální banky | Úrokové prostředí | Celosvětová recese | Vývoj války na Ukrajině | Vývoj války | Energetické trhy | Ceny akcií bankovních domů | Pohled na akciové trhy | Silná koruna | Akciové tituly | Válka | Vice | Transparentní |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\Miroslav-Plojhar-24102022.png
    FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem finančních trhů České spořitelny
    Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor s investičním stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem. Povídali jsme si o tom, jak to funguje v investičním oddělení této největší banky v Česku, nicméně hlavním tématem je aktuální situace na finančních trzích. V rozhovoru se tak dozvíte, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a další trhy v nejbližším období a co na trzích očekávat. Velký prostor v rozhovoru má samozřejmě také česká koruna, která je bedlivě sledovaným trhem v poslední době.
    C:\fakepath\ondrej-hartman-fxstreet-2.jpeg
    Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem (2. díl)
    Ředitele a zakladatele portálu FXstreet.cz, Ondřeje Hartmana, asi není třeba příliš zdlouhavě představovat. Proto pouze dodáme, že patří k jedněm z prvních obchodníků v ČR a průkopníkům online tradingu u nás jako takového. Kromě mnohaletých zkušeností s obchodováním se však také úzce specializuje na jedno další téma. Tím je psychologie tradingu.
    C:\fakepath\ondrej-hartman-fxstreet.jpeg
    Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem
    Ředitel a zakladatel portálu FXstreet.cz, který má mnohaleté zkušenosti s obchodováním akcií a akciovým indexů, nyní se však permanentně věnuje swingovému obchodování Forexu.
    C:\fakepath\fxstreet-ing-krpata-1.JPG
    FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem londýnské ING Petrem Krpatou
    Tradingový portál FXstreet.cz přináší další zajímavý rozhovor. Tentokrát nám na naše dotazy odpovídal zkušený investiční bankéř Petr Krpata, který pracuje jako ředitel strategie pro měny a úrokové sazby v londýnské ING Bank. Zeptali jsme se ho například, jaké bylo nastoupit do světa tohoto byznysu přesně v období, kdy vypukla globální finanční krize. Nechybí samozřejmě také predikce některých měnových párů pro letošní rok.
    ondrej jonas2.jpg
    Rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem
    Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře rozhovor se známým investičním bankéřem Ondřejem Jonášem. Naše dotazy se mimo jiné týkaly neustále diskutovaných devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB), americké centrální banky (Fed), ale i profesního života jednoho z nejúspěšnějších českých investičních bankéřů.
    Zdenek-Prochazka-CSOB2.png
    Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
    Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře další rozhovor s bankovním traderem. Na dotazy tentokrát odpovídal ředitel útvaru Operací na devizových a úrokových trzích banky ČSOB Zdeněk Procházka. Námi položené dotazy směřovaly mimo jiné k tématu nedávného britského referenda o setrvání země v Evropské unii, ale i k pozorně sledovanému tématu měnových intervencí České národní banky. Samozřejmě nechybí ani některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
    Mojmir-Hampl-CNB4-1.png
    Rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem
    Největší portál o forexovém obchodování v České republice a na Slovensku FXstreet.cz vám přináší rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) Mojmírem Hamplem. Povídali jsme si například o tom, jak se ČNB staví k často kritizovaným intervencím nebo kde by se mohla česká koruna po ukončení intervenčního režimu pohybovat. Mojmír Hampl v rozhovoru také odhalí, jak samotné devizové intervence Českou národní bankou probíhají.
    MILANFISCHER02-2.jpg
    Rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank
    Portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank Milanem Fischerem, se kterým jsme si povídali o probíhajících devizových intervencích Českou národní bankou (ČNB) a o případné reakci české koruny na ukončení intervencí. Milan Fischer v tomto rozhovoru také poodkryl některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
    Patrik-Urban-FXstreet-16112015.png
    Příběh českého tradera na Wall Street
    Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku.
    jaroslav-tupy-12102015-1-2.png
    Jaroslav Tupý: Více než 20 let tradingu
    Redakce nejnavštěvovanějšího forexového portálu v České republice a na Slovensku FXstreet.cz přináší exkluzivní rozhovor s Jaroslavem Tupým, profesionálním obchodníkem na finančních trzích, který disponuje rozsáhlými zkušenostmi z více než 20letého reálného obchodování na finančních trzích. Jak Jaroslav začínal, jak nyní po 20 letech zkušeností vypadá jeho obchodní den, jaké ponaučení by si měli z jeho zkušeností vzít ostatní obchodníci a jak se vlastně seznámil s možností obchodovat na největších finančních trzích světa, to se dozvíte v tomto rozhovoru. Jaroslav Tupý mimo jiné v současné době působí také jako ředitel pražské pobočky brokerské kanceláře Axiory Europe.
    bank-trader-13072015-2.png
    Jak obchodují bankovní tradeři
    Z mých vlastních dlouholetých zkušeností obchodování forexu se tradeři na vzdělávacích seminářích, v osobních konzultacích nebo na internetových diskusích neustále ptají a neustále přemýšlí nad tím, jak je možné, že většina běžných obchodníků dlouhodobě prodělává a naopak většina bankovních (institucionálních, chcete-li) traderů dlouhodobě vydělává. Ve vzduchu tak stále visí stejná otázka, kde dělají běžní obchodníci chybu?
    kathy lien rozhovor forex 2.png
    Ženy a trading – rozhovor s Kathy Lien
    "Skutečně věřím, že čím více vnímáte existenci skleněného stropu, tím víc mu budete přičítat nedostatečný pokrok a tím víc se bude stávat skutečností", říká Kathy Lien, když se jí ptáme na to, jaká omezení může způsobit ženské pohlaví.

Čtěte více

  • ČNB: Česká národní banka - rozhovor Mojmír Hampl
    Přinášíme vám rozhovor s viceguvernérem České národní banky Mojmírem Hamplem na téma forex trading a regulace forexových makléřů v ČR. Otázky panu Hamplovi pokládal v rozhovoru redakční tým FXstreet.cz.
  • Exkluzivní rozhovor s Raghee Horner - žena na forexu
    Raghee Horner (38 let) je obchodnice s více než patnácti lety zkušeností na finančních trzích (e-mini futures, komodity) a z toho 11 let na měnovém trhu FOREX. Své zkušenosti předává studentům z celého světa. Je autorkou více než 100 článků o investování, aktivním obchodování a psychologii na trzích. Její přesné FX analýzy grafů a komentáře ke konkrétním obchodům se objevují na světových finančních portálech a v prestižních investičních TV pořadech v USA. Raghee aktuálně patří k TOP světovým forex traderům a její výsledky ukazují, že tento byznys není určen jen pro muže.
  • FXstreet.cz přináší rozhovor s členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem
    Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s končícím členem bankovní rady ČNB. V rozhovoru jsme si povídali o tom, co pomáhá držet silnou českou korunu i bez intervencí ČNB, jaká jsou inflační očekávání v tuzemské ekonomice nebo jak moc jsou v Česku předražené nemovitosti. Řeč přišla také na to, co centrální banka sleduje především a za jakých okolností by bylo potřeba ještě zvýšit úrokové sazby nebo zda bychom s eurem měli nižší nebo vyšší inflaci. Profesor Dědek také prozradil, čemu se hodlá věnovat po skončení svého mandátu v bankovní radě.
  • FXstreet.cz přináší rozhovor s ekonomem Dominikem Stroukalem
    Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s ekonomem, členem NERVu Dominikem Stroukalem, který se dlouhodobě věnuje Bitcoinu a dalším kryptoměnám. Již v roce 2015 vydal první českou knihu o Bitcoinu. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jakou budoucnost čeká právě u kryptoměn, zda byly NFT čistou spekulací, co očekává od inflace a České národní banky či proč je lepší nechat si českou korunu. Dominik také přidal pár tipů na netradiční investice.
  • FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem finančních trhů České spořitelny
    Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor s investičním stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem. Povídali jsme si o tom, jak to funguje v investičním oddělení této největší banky v Česku, nicméně hlavním tématem je aktuální situace na finančních trzích. V rozhovoru se tak dozvíte, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a další trhy v nejbližším období a co na trzích očekávat. Velký prostor v rozhovoru má samozřejmě také česká koruna, která je bedlivě sledovaným trhem v poslední době.
  • FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem londýnské ING Petrem Krpatou
    Tradingový portál FXstreet.cz přináší další zajímavý rozhovor. Tentokrát nám na naše dotazy odpovídal zkušený investiční bankéř Petr Krpata, který pracuje jako ředitel strategie pro měny a úrokové sazby v londýnské ING Bank. Zeptali jsme se ho například, jaké bylo nastoupit do světa tohoto byznysu přesně v období, kdy vypukla globální finanční krize. Nechybí samozřejmě také predikce některých měnových párů pro letošní rok.
  • FXstreet.cz přináší rozhovor s ředitelem brokerské společnosti ActivTrades, která vstupuje na český a slovenský trh
    Brokerská společnost ActivTrades patří mezi celosvětově uznávané brokery a řadí se mezi průkopníky ve světě online obchodování. Ricardo Evangelista je hlavní analytik a výkonný ředitel společnosti ActivTrades Europe SA, která poprvé vstupuje na česko-slovenský trh. Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozhovor s Ricardem, ve kterém jsme se ho ptali na současné tržní podmínky, budoucnost tradingu a co tato společnost může nabídnout česko-slovenským traderům. To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto zajímavém rozhovoru.
  • FXstreet.cz přináší rozhovor s traderem z WOOD & Company Vladimírem Vávrou
    Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s velmi zkušeným traderem Vladimírem Vávrou ze společnosti WOOD & Company. Vladimír Vávra je senior trader odpovědný ve WOOD & Company za obchodování na akciových trzích a má dvacetiletou zkušenost. Na starosti má institucionální a velké privátní klienty. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak začínal, co obnáší jeho práce, jak obchoduje a také co ke svému tradingu používá za analýzy. Hlavním tématem rozhovoru je však aktuální situace na finančních trzích. Dozvíte se, jak se budou vyvíjet trhy v dalším období, co čekat od akcií a zároveň Vladimír prozradil své tipy na konkrétní akciové tituly.
  • Investiční inspirace pro rok 2023 - Jak to bude s korunou podle O. Hartmana?
    V Purple Trading právě vychází unikátní ebook s názvem 4 investiční inspirace pro rok 2023. V něm najdete rozhovory s experty na komodity, akcie, indexy, Forex a ropu. Jména jako Jaroslav Tupý, Ondřej Hartman a další vám v příjemném formátu rozhovorů poskytnou ucelený vhled do aktuální situace na trzích a načrtnou, co od trhů očekávat v roce 2023. Dnes pro vás máme drobnou ochutnávku v podobě ukázky rozhovoru s Ondřejem Hartmanem. Celý ebook si můžete zdarma stáhnout kliknutím na odkaz na konci rozhovoru.
  • Jaroslav Tupý: Více než 20 let tradingu
    Redakce nejnavštěvovanějšího forexového portálu v České republice a na Slovensku FXstreet.cz přináší exkluzivní rozhovor s Jaroslavem Tupým, profesionálním obchodníkem na finančních trzích, který disponuje rozsáhlými zkušenostmi z více než 20letého reálného obchodování na finančních trzích. Jak Jaroslav začínal, jak nyní po 20 letech zkušeností vypadá jeho obchodní den, jaké ponaučení by si měli z jeho zkušeností vzít ostatní obchodníci a jak se vlastně seznámil s možností obchodovat na největších finančních trzích světa, to se dozvíte v tomto rozhovoru. Jaroslav Tupý mimo jiné v současné době působí také jako ředitel pražské pobočky brokerské kanceláře Axiory Europe.
  • Juraj Krúpa: Groupon shortujeme již od ledna. Líbí se nám gaming i big tech
    Minulý týden se médii prohnala kauza amerického Grouponu – otce všech „slevomatů“. Firmu kotovanou na newyorské burze se na nohy snaží postavit česká skupina Pale Fire Capital, proti nim sází slovenská investiční skupina AJ Investments vedená Jurajem Krúpou.
  • Nejoblíbenější investiční soutěž už zná svého vítěze, rozhovor s vítězem
    Nejoblíbenější investiční soutěže se zúčastnilo více než padesát tisíc soutěžících, kteří se zúčastnili již třetího ročníku této československé soutěže X-Trade Brokers Cup. FXstreet.cz je vzdělávacím partnerem této soutěže. Nejobchodovanějšími instrumenty byly opět měny - FOREX. Přestože podíl zaregistrovaných Čechů pomalu rostl, Slováci udrželi vedení a vyhráli tak tuto pomyslnou soutěžní kategorii.
  • Ohlédnutí za investiční soutěží a rozhovor s vítězem
    V pátek večer 23. listopadu v souladu se zakončením týdenní obchodní seance byla ukončena první investiční soutěž na reálných účtech v ČR. Soutěž společnosti Bossa probíhala ve dvou kolech. To první se konalo na demo účtech. V něm si soutěžící mohli otestovat různé obchodní strategie a investiční techniky. Druhé kolo probíhalo už na účtech reálných. Proto se do něj mohl zapojit kdokoliv, kdo si chtěl vyzkoušet, jak funguje zhodnocování reálných peněz na kapitálových trzích. Z tohoto důvodu se do něj zapojili nejen postupující obchodníci z prvního soutěžního kola, kterým bylo na obchodní účet automaticky připsáno 10 000 Kč ale i zkušení tradeři z České republiky.
  • Ondřej Hartman z FXstreet.cz na CNN Prima NEWS
    Zakladatel portálu FXstreet.cz Ondřej Hartman byl hostem televizního pořadu Byznys na CNN Prima NEWS, kde v rozhovoru vysvětloval obchodování na forexu.
  • Příběh českého tradera na Wall Street
    Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku.
  • Robert Kiyosaki v Praze: Nové finanční zákonitosti
    Legendární investor a autor knižních bestsellerů řady Bohatý táta se v červnu poprvé představil na veřejném semináři v České republice. Portál FXstreet.cz, hlavní partner celé akce, vám přináší shrnutí toho, co se Robert snažil předat českým zájemcům o globální investování. Exkluzivně pro FXStreet také Robert se svojí ženou Kim odpověděli na několik otázek při osobním rozhovoru.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI