Pátek 21. června 2024 12:08
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept

FXstreet.cz přináší rozhovor s traderem z WOOD & Company Vladimírem Vávrou

19.12.2022  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Rozhovory   Tisk


Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s velmi zkušeným traderem Vladimírem Vávrou ze společnosti WOOD & Company. Vladimír Vávra je senior trader odpovědný ve WOOD & Company za obchodování na akciových trzích a má dvacetiletou zkušenost. Na starosti má institucionální a velké privátní klienty.

V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak začínal, co obnáší jeho práce, jak obchoduje a také co ke svému tradingu používá za analýzy. Hlavním tématem rozhovoru je však aktuální situace na finančních trzích. Dozvíte se, jak se budou vyvíjet trhy v dalším období, co čekat od akcií a zároveň Vladimír prozradil své tipy na konkrétní akciové tituly.


Začátky obchodní kariéry a zkušenosti

FXstreet.cz: Dobrý den Vladimíre, děkujeme, že jste si udělal čas na rozhovor pro náš portál. Na úvod pár osobních dotazů. Jaká byla Vaše první zkušenost s finančními trhy a investicemi a o co konkrétně šlo?

Jako student na VŠ jsem na částečný úvazek pracoval v malé makléřské firmě. Zabývali jsme se arbitrážním obchodováním mezi aukčním a kontinuálním segmentem pražské burzy a RM-Systémem. Monitoroval jsem také v tisku hlášení změny majetkových podílů akcionářů obchodovatelných společností a snažil se identifikovat investiční příležitosti v podobě růstu tržní ceny související s případným zveřejněním povinného odkupu akcií. Investovali jsme též do investičních fondů, které procházely procesem transformace na otevřené podílové fondy. Jejich akcie se na burze obchodovaly s diskontem kolem 30 % vůči vlastnímu jmění. Po završení přeměny fondů se pak akcie, respektive podílové listy, daly odprodat za hodnotu vlastního jmění.

FXstreet.cz: S jakými investičními instrumenty jste se během své kariéry setkal a které Vás nejvíce oslovily?

Po většinu svého profesního života se zabývám obchodováním na akciových trzích, pár let jsem ale také pracoval v portfolio managementu se zaměřením na správu dluhopisových portfolií. Zkušenosti mám i z money marketu a devizového (forex) trhu.

FXstreet.cz: Mohl byste čtenářům přiblížit Vaši profesní cestu finančními trhy až k současné pozici a popsat nám, co obnáší práce ve WOOD & Company? A co to znamená, že máte na starosti institucionální a velké privátní klienty a jaký servis jim poskytujete?

Po úvodní zkušenosti s akciemi jsem si na zhruba 3 roky odskočil k dluhopisům v rámci svého působení ve společnosti Conseq. Zde jsem se jako junior portfolio manažer nejprve podílel na správě portfolií municipalit, pojišťoven či státních podniků. Tehdy sice ještě dluhopisový trh nebyl tolik pokřivený expanzivní politikou centrálních bank, i tak jsem ale postupně znovu začínal tíhnout více k akciím, které mi prostě připadaly o něco akčnější. Následně (pozn. několik málo dní před 11. září 2001) jsem se přesunul na pozici equity sales a stal se znovu akciovým makléřem. V této pozici jsem působil i během svého pětiletého angažmá u společnosti Patria Direct a setrval v ní i během své bezmála patnáctileté kariéry ve Wood & Co. Do Woodu jsem nastoupil na jaře roku 2008 na pozici execution sales tradera. Mými klienty byly velké londýnské banky a cílem mého snažení bylo získat jejich obchodní pokyny pro středoevropský region a zajistit jejich co nejlepší realizaci na trhu. Zpětně si uvědomuji, že jsem v té době měl poněkud zkreslené vnímání reality. Bylo to v době, kdy se na pražské burze díky systému tvůrců trhu SPAD denně zobchodovalo několik miliard korun (pozn. cca 10x více oproti současnosti) a my jsme se s kolegy snažili ukousnout co největší část z tohoto koláče. Vzhledem k tomu, že v rámci tohoto typu businessu jsme nevstupovali do otevřených pozic, popř. jen do pozic s horizontem ne delším než jedna obchodní seance, to že se schyluje k jedné z největších krizí v dějinách světových kapitálových trhů jsem tenkrát vnímal jen okrajově. Tvrdé setkání s realitou přišlo až během mé první obchodní cesty za londýnskými klienty v polovině září 2008, konkrétně den po pádu americké banky Lehman Brothers. Poměrně jasně si vybavuji ponurou atmosféru během meetingů s klienty ve finanční čtvrti City, nebo na zástupy právě propuštěných bankéřů z Lehmanu před londýnskou pobočkou banky na Canary Wharf, kteří s krabicemi stáli fronty na registrace u narychlo postavených mobilních stánků personálních agentur. Několik následujících týdnů, než došlo ke schválení plánu na záchranu vybraných amerických bank a pojišťoven, bylo vskutku strašidelných.

V současnosti stále pracuji na pozici equity sales, jen obsluhuji jiné skupiny klientů. Se zrušením pražského obchodního segmentu SPAD a přechodem na platformu Xetra došlo k dramatickému rozvoji tzv. DMA obchodovaní (Direct market access), kdy valná většina obchodních příkazů od zahraničních brokerů, které dostáváme, je na trhu realizovaná prostřednictvím elektronického přístupu, který prostřednictvím našeho členství na burze nabízíme. Zároveň velká část těchto pokynů je v trhu exekuována prostřednictvím algoritmického obchodování. Logicky jsme se pak začali více zaměřovat na poskytování služeb s vyšší přidanou hodnotou, tj. krom poněkud komoditizovaného zprostředkování obchodování nabízíme analytické služby pro institucionální investory, tj. zahraniční a domácí investiční společnosti, resp. jejich fondy. Mezi středoevropskými brokery máme pravděpodobně nejobsáhlejší analytický team, který pokrývá více než 150 společností na CEE / SEE trzích. Krom pravidelného komentování dění kolem těchto společností a vytváření analytických zpráv též zprostředkováváme komunikaci investorů s těmito společnostmi formou roadshows či investorských konferencí.

Krom institucionálních klientů obsluhujeme také skupinu movitých privátních klientů. Investiční služby však nabízíme jen tzv. profesionálním klientům, kteří se svou odborností blíží institucionálním investorům. Rozsah služeb nabízených těmto klientům je hodně individuální, přizpůsobený konkrétním požadavkům klienta. Ve většině případů však klienti nejvíce oceňují obchodní infrastrukturu, kterou nabízíme, ať už se jedná o nadstandardní kvalitu exekuce pokynů, tak i např. zajištění co nejvýhodnějšího financovaní při obchodování na páku, dostupnost půjčování cenných papírů při spekulaci na pokles, či měnové zajištění.

FXstreet.cz: Má i běžný soukromý trader možnost pracovat jako trader ve společnosti jako je WOOD & Company a co je předpokladem pro tuto práci?

Jsme vždy otevřeni možnostem poznat nové talenty se zájmem o kapitálové trhy. Ve WOOD & Co. se však primárně zaměřujeme na tzv. agency business, tj. obchodování pro klienty. Prop trading, tj. obchodování na vlastní účet v počtu transakcí, které na trzích realizujeme, tvoří relativně malou část a souvisí především s funkcí tvůrce trhu. Případný uchazeč o práci v naší divizi equities by tak měl být komunikativní a klientsky orientovaný člověk, s vystudovanou vysokou školou ekonomického zaměření, s vynikající znalostí angličtiny, pozitivně laděný, se smyslem pro přesnost a zodpovědnost, se schopností multitaskingu a v neposlední řadě s notnou dávkou psychické odolnosti pro práci v hektickém a poměrně stresově náročném prostředí.

FXstreet.cz: Můžete čtenářům přiblížit, jaké metody analýzy (technická, fundamentální nebo analýza sentimentu apod.) akciových trhů, popřípadě jednotlivých akcií používáte? Jaká kritéria, ukazatele a indikátory jsou ve Vašem hledáčku, než do něčeho zvažujete investovat?

Ač mám neskonalý obdiv k hodnotovým investorům typu Warren Buffett a Charlie Munger, sám sebe spíše považuji za krátkodobého swing tradera. Většina mých investičních nápadů vychází z krátkodobé event-driven strategie. Jsem povahou kontrarián, utvářím si vlastní náhled na dění na trzích, nicméně v rámci krátkodobé strategie je zároveň nutno umět potlačit své ego a spíše do pozic vstupovat na základě úvah o tom, co si myslí trh, než co si myslím já. Samozřejmě nepředpokládám, že se trh vždy chová racionálně, obzvláště z krátkodobého hlediska. Trh je ale vždy silnější než názor jednotlivce a pokud svou strategii zakládám na krátkodobém tržním momentu, je důležitější spíše lépe odhadnout, kam se bude hýbat „masa“, než kam já osobně si myslím, že by se trh měl pohybovat.

FXstreet.cz: Je Vám umožněno ve WOOD & Company obchodovat i soukromě? Na co se případně zaměřujete a jaký styl vyznáváte v soukromém tradingu? Na jaká aktiva se soukromě zaměřujete?

Z důvodu zamezení konfliktu zájmů vůči klientům, či možného zneužití neveřejných informací máme poměrně omezené možnosti obchodovat akcie na vlastní účet. Každý zamýšlený nákup či prodej akcie individuální společnosti nehledě na region podléhá víceúrovňovému procesu schvalování. Zároveň minimální doba držení takové investice je 1 měsíc. Osobně se z důvodu zachování neutrality vůči klientům snažím vyhýbat se investovaní do akcií v rámci středoevropského regionu, či do akcií, které klienti aktivně obchodují. Je to nejlepší způsob, jak si zachovat zdravý odstup a nenechat se ovlivnit vlastními pozicemi při konverzacích s klienty. Pokud tedy obchoduji individuální akcie na vlastní účet, jedná se většinou o pozice s investičním horizontem několika měsíců, většinou v USA nebo na západoevropských trzích. Naopak bez významnějších omezení můžeme investovat do ETF, či nástrojů kolektivního investování. V největší míře tak obchoduji s indexovými, komoditními či sektorovými ETF. Nejsem zcela vyhraněným zastáncem top-down či bottom-up stylů, svou strategii spíše přizpůsobuji konkrétní situaci na trzích. V letošním roce jsem kupř. realizoval většinu mých privátních obchodů přes nákup long / short indexových a komoditních ETF, kdy jsem reagoval na zveřejňovaná makroekonomická data, kroky centrálních bank, či vývoj geopolitické situace.

Nyní pojďme přejít na otázky k současným finančním trhům

FXstreet.cz: Začněme trochu obecně. Co očekáváte na akciových trzích do konce tohoto roku a jaký máte výhled pro příští rok? Je už to nejhorší za námi a je čas na obrat (tedy jsme blízko dna) nebo nás ten skutečný výplach ještě teprve čeká a můžeme očekávat další „slevy“ na akciích?

Akciové trhy koncem října otočily svůj sestupný trend pod vlivem nadějí, že inflace již dosahuje svého vrcholu a americká centrální banka zvolní tempo zvyšování úrokových sazeb. Index S&P 500 již od svého minima zpevnil o více než 10 %, situaci přitom přispívá i fakt, že výsledky amerických společností bývají ve 4. kvartále sezónně silnější. Myslím, že zbytek roku by se mohl nést ve smírném duchu a hlavní akciové indexy by mohly umazat ještě několik procentních bodů ze svých letošních ztrát. Definitivní obrat trendu však ale prozatím nečekám. Teprve v příštím roce se naplno promítnou dopady vysokých úrokových sazeb a zvýšených cen vstupů do hospodaření společností. Z valuačního hlediska lze říci, že ocenění akcií letos výrazně zreálnělo, avšak v obecné rovině nějaký závratný růstový potenciál pro globální akciové trhy prozatím nevidím. V ročním výhledu od akcií očekávám spíše průměrnou, či podprůměrnou výkonnost, zároveň ale zastávám názor, že díky rozkolísanosti trhů, bude mnoho příležitostí pro aktivní obchodování a v případných dalších poklesech se mohou naskytnout příležitosti budovat dlouhodobé pozice na atraktivních úrovních valuace.

FXstreet.cz: Jelikož se ve WOOD & Company zaměřujete hlavně na akciové trhy. Které konkrétní akcie jsou v poslední době největším „hitem“? Jaké tituly se nejvíce obchodují?

Ve Wood & Co jsme historicky nejsilnější na středoevropských trzích a v zemích jihovýchodní Evropy jako např. Turecko, Řecko, Rumunsko, či další balkánské země. Na tyto trhy máme vynikající analytické pokrytí, troufnu si říct, že mezi nebankovními obchodníky možná nejlepší a kvalitou dosahující úrovně produktů velkých zahraničních investičních bank. Co se atraktivity týče, letošnímu roku bezkonkurenčně dominovala burza v Istanbulu, jejíž index BIST 100 v dolarovém vyjádření posílil o více než 80 %. Nutno podotknout, že růst byl tažen především domácími privátními investory, kteří ve snaže uchránit svůj majetek před astronomickou inflací ve velkém skupovali domácí akcie. Naopak středoevropské burzy letos ztrácely více, než kolik v průměru odepsaly západoevropské trhy. Nejhůře si vedla varšavská burza, jejíž index WIG20 od začátku roku odepisuje v dolarovém vyjádření více než 30 %, český PX index ztrácí 20 %, když v obou případech lze podprůměrnou výkonnost přičíst na vrub vládnímu populismu. Maďarský index BUX letos odepisuje 28 %, tažen především akciemi OTP banky, která má relativně velkou expozici vůči Rusku a Ukrajině.

FXstreet.cz: Co podle vás představuje v současné době největší rizika pro globální akciové trhy? A jaké události budou pro další vývoj klíčové?

Klíčovými tématy i nadále zůstane především vývoj válečného konfliktu na Ukrajině, energetická situace v Evropě, globální inflace a s ní související růst úrokových sazeb a kvantitativní utěsňování centrálních bank. V neposlední řadě bude důležité sledovat vývoj situace v Číně, jejíž ekonomika je negativně ovlivněna vládními restrikcemi v souvislosti s nulovou tolerancí vůči koronavirové pandemii. Kam se bude ubírat válka na Ukrajině, si nedovolím odhadnout. Konflikt se dostal do patové situace, možných scénářů je mnoho, ale svědky brzkého rozuzlení zřejmě nebudeme. V Číně jsme v posledních týdnech svědky optimismu, kdy pod vlivem občanských nepokojů vláda započala proces zmírňování opatření pro omezení pohybu obyvatelstva. Vzhledem k nízké promořenosti populace, nízké míře proočkovanosti rizikové části obyvatelstva nad 60 let a také kvůli relativně nízké kapacitě zdravotnických zařízení se však obávám, že jakékoliv rychlejší rozvolňování může mít za následek poměrně razantní nárůst nově nakažených a hospitalizací.

Co se týče globální inflace, souhlasím s názorem, že se blížíme, nebo jsme možná již dosáhli inflexního bodu. Další růst úrokových sazeb by tak nemusel být již tak závratný. Na druhou stranu inflace se pravděpodobně bude z vysokých úrovní snižovat jen velmi pozvolně, a tudíž i úrokové sazby zřejmě setrvají vysoko déle, než si trh v tuto chvíli připouští. Teoreticky můžeme být i svědky razantnějšího slábnutí inflačních tlaků, to ale přijde jen za cenu citelného zpomalení ekonomiky a poklesu ziskovosti společnosti. Klíčové pro vývoj akciových trhů bude tedy v jaké míře a s jakým zpožděním výše uvedené faktory promítnou do reálných ekonomických veličin, zda dojde jen ke zpomalení ekonomického růstu, či zda budeme svědky globální recese.

FXstreet.cz: Všichni vidíme, že tento rok se dostaly silně pod tlak technologické akcie a naopak se tento rok logicky velmi daří energetickému či zbrojnímu průmyslu. Jaké odvětví a sektory budou podle Vás i nadále silné a kterým se naopak vyhnout? Akcie energetických, ropných či třeba solárních firem jsou už na vrcholu anebo čekáte jejich další růst?

Co se sektorové alokace týče, minimálně v úvodu roku bych doporučil vyhnout se cyklickým odvětvím a setrval bych u defenzivních sektorů jako např. farmaceutický sektor, zdravotní péče, či zboží každodenní spotřeby. Vzhledem ke stále relativně nízké valuaci by stabilním vývojem mohly procházet také akcie ropných firem, avšak zářnou výkonnost z letošního roku již pravděpodobně nezopakují. Bezpečným přístavem by i nadále mohly být akcie v obranném sektoru, a to nehledě na vývoj geopolitické situace. Technologický sektor se pravděpodobně začne odrážet ode dna až v případě potvrzení kulminace inflačních tlaků a výhledu stability, či spíše poklesu úrokových sazeb. Příležitosti bych hledal v evropském telekomunikačním sektoru. Ten sice v letošním roce příliš nedostál svému defenzivnímu statutu, ale domnívám se, že poté, co sektor prošel dekádou náročných investic do infrastruktury a sílících regulatorních tlaků, investoři by mohli začít doceňovat nadprůměrné cash flow, které by měly jednotlivé společnosti v příštích letech generovat.

Pojďme přejít do našeho regionu

FXstreet.cz: Jak obecně hodnotíte a do budoucna vidíte situaci na českém akciovém trhu v porovnání se světovým trhem? Zlepšují se podmínky na Pražské burze pro investory nebo to i nadále zůstává jen jakýmsi doplňkovým „písečkem“ pro investory?

Jak se ve finančním sektoru říká, důvěru budujete mnoho let, avšak můžete o ní přijít přes noc. Domnívám se, že český kapitálový trh letos prošel krizí důvěry v souvislostí se zavedením daní z mimořádných zisků a zastropováním cen energií. Rozumím tomu, že těžká doba si žádá těžká rozhodnutí, ale v porovnání s ostatními zeměmi EU je výše zdanění a struktura zastropování cen energií vůči společnostem obchodovaným na pražské burze značně diskriminační. Za velmi nešťastný považuji také způsob komunikace představitelů vládní koalice během procesu schvalování tohoto schématu. Za pomyslný hřebíček do rakve českému kapitálovému trhu bych pak považoval případné zestátnění nebo částečné zestátnění společnosti ČEZ. Za současné situace pro tento krok nevidím jediné racionální opodstatnění a v určitých scénářích si dokáži představit, že by i pražské burze z důvodu nedostatečného počtu obchodovatelných titulů mohla hrozit i reklasifikace ze statutu rozvíjejícího se (emerging) trhu na tzv. frontier trh. To by následně mohlo mít vliv na další odliv prostředků z trhu a významný pokles likvidity. Nezbývá než doufat, že vláda odolá těmto populistickým tlakům a začne se chovat více probyznysově.

FXstreet.cz: Jste odborník na Pražskou burzu, tak se Vás nemůžeme nezeptat na nejoblíbenější české akcie - ČEZ. Viděli jsme velmi silný rostoucí trend na těchto akciích, který se za poslední měsíc však prudce otočil. Jaký je Váš další výhled pro akcie ČEZu? Vyplatí se za současné ceny nakoupit?

Akcie ČEZ, ačkoliv na konci prvního pololetí pod vlivem růstu cen elektřiny připisovaly bezmála 50procentní zisk, v tuto chvíli oproti své hodnotě ze začátku roku ztrácí 10 %. Lze tedy konstatovat, že se tak staly největší obětí výše zmiňovaných vládních opatření. Ani během příštího roku od nich neočekáváme nějakou závratnou výkonnost, avšak domnívám se, že na stávajících úrovních se investorům vyplatí akcie držet. Valuačně se obchodují s dvojciferným diskontem jak vůči svému historickému ocenění, tak i relativně vůči ostatním zástupcům v evropském energetickém sektoru. Z letošního zisku by navíc společnost mohla v příštím roce vyplatit dividendu kolem 14 % a v letech 2023-2025 by se dividenda mohla v průměru pohybovat kolem 6 %.

FXstreet.cz: Nemůžeme vynechat již zmíněnou a bedlivě diskutovanou daň z nadměrných zisků (takzvaná windfall daň) pro energetický a bankovní sektor v ČR. Je jasné, že tato situace je pro naši vládu velmi složitá. Jak se k tomu ale stavíte jako investor? Je to v současných cenách už započítáno nebo ten negativní vliv teprve přijde a případně jaký?

Samozřejmě jsem si vědom toho, že energetická krize související s ruskou agresí na Ukrajině je bezprecedentní situací, kterou šlo jen stěží předpovídat. Chápu též, že v zájmu zachování sociálního smíru musela vláda konat rychle a v rámci principu solidarity částečně ustoupit ze svých pravicových tezí. Domnívám se však, že prostředky na kompenzace vysokých cen energií vláda mohla vybrat elegantněji, např. jednorázovou dividendou od ČEZu v kombinaci s plošnějším zvýšením daní. Obávám se, že diskriminační nastavení zdanění mimořádných zisků v kombinaci se zastropováním cen energií může být právně napadnutelné, a tudíž existuje i určité riziko, že vláda nakonec touto formou požadovanou částku nevybere. Lze ale konstatovat, že negativní vliv WFT zdanění a cenových stropů energií je již v cenách akcií ČEZ a bankovních titulů plně zohledněn.

FXstreet.cz: I ostatní akcie pražské burzy hlavně tedy bankovní se zdají být po medvědím trendu tento rok na poměrně zajímavých úrovních a k tomu nabízejí velmi slušnou dividendu (Erste, Komerční banka a Moneta). Jak se k těmto akciím stavíte a jaký máte svůj výhled?

České banky jsou mezi investory velmi oblíbené díky svému konzervativnímu profilu, vysoké kapitálové vybavenosti, nadprůměrné ziskovosti a štědré dividendové politice. Samozřejmě je ale nutné brát na zřetel, že bankovnictví je velice cyklické odvětví a lze tudíž očekávat, že v příštím roce, až se naplno promítnou dopady energetické krize, inflace a vysokých úrokových měr do reálné ekonomiky, můžeme být svědky určitého zhoršení kvality úvěrových portfolií bank a s ním související růst nákladů v podobě tvorby rezerv. Zároveň nelze očekávat, že akcie českých bank budou zcela imunní vůči výkyvům sentimentu na globálních trzích, které minimálně v první polovině příštího roku nelze vyloučit. Pro dlouhodobé investory dává smysl akcie českých bank i nadále držet, když převážná část možných rizik je po jejich letošním poklesu v kurzu již zohledněna. Z krátkodobého hlediska, v horizontu týdnů či měsíců bych však nevyloučil, že může přijít příležitost akcie českých bank koupit ještě o něco levněji.

FXstreet.cz: Můžete uvézt nějaké zajímavé akciové tituly, které jsou podle vás na zajímavých úrovních a je tam zajímavý potenciál kapitálového výnosu? Jaké akcie máte nyní ve svém hledáčku?

Na pražské burze je mým favoritem zástupce v obranném sektoru akcie Colt CZ. Ačkoliv jsme svědky slábnutí segmentu zbraní pro komerční účely na trhu v USA, domnívám se, že společnost bude schopna tento negativní trend vykompenzovat zakázkami pro ozbrojené složky, a to v globálním měřítku. Tržní konsensus ohledně výhledů hospodaření firmy v příštím roce považuji za příliš konzervativní a domnívám se, že po několikaměsíční konsolidaci na úrovních kolem 550 Kč za akcii mají akcie Colt CZ prostor pro dvojciferné zhodnocení.

Co se zahraničních trhů týče, výhled recesních scénářů sice není zrovna příznivý pro sektor produkce základních surovin, nicméně jsem poměrně pozitivní na akcie producentů mědi. S rozvojem elektromobility, obnovitelných zdrojů a potřebě investic do modernizace přenosových sítí budeme svědky mohutného nárůstu poptávky po této komoditě. Díky nedostatku investic do obnovy vytěžitelných zásob z minulých let se však očekává, že světová produkce mědi bude spíše stagnovat. Současná cena mědi přitom není dostatečně vysoká na to, aby motivovala těžaře ke zvyšování produkce. V horizontu 5 -10 let tak můžeme být svědky poměrně významného strukturálního deficitu na trhu s mědí. Za poslední dekádu jednotliví producenti mědi jako např. Rio Tinto, nebo Freeport-McMoRan přitom prošli procesem poměrně výrazného snížení zadlužení a aktuální valuace sektoru se mi jeví jako atraktivní.

FXstreet.cz: Jaká je podle vás další zajímavá alternativa, kde investovat vedle akciových trhů?

Krom investování na akciových trzích s kolegy pro naše klienty také vyhledáváme atraktivní příležitosti v oblastech private equity či venture investic. Investoři tak mohou nepřímo vlastnit zajímavé startup společnosti formou nákupu investičního certifikátů, které emitujeme. V letošním roce jsme také např. založili první SPAC v ČR a doufáme, že v průběhu příštího roku investorům představíme nějakou zajímavou cílovou společnost. Tyto investice mohou přinést nadprůměrný zisk, ale zároveň jsou výrazně rizikovější. Proto se domnívám, že v rámci diverzifikace bohatství by tato složka měla tvořit optimálně jen několikaprocentní podíl na celkovém portfoliu. Zároveň tyto produkty jsou vhodné jen pro zdatnější investory, kteří mají dostatečné zkušenosti, které jim umožní vyhodnotit atraktivitu, ale zároveň i rizikovost investice.

FXstreet.cz: Zajímáte se také o kryptoměny? Jaký je Váš názor na ně? Vnímáte je jako zajímavou oblast pro investování?

Kryptoměny prochází poměrně složitým obdobím, kdy navzdory proklamacím svých podporovatelů o tom, že se jedná o necyklické aktivum, bohužel tuto funkci neplní. Dnes už je myslím zřejmé, že dramatický rozmach kryptoměn v období 2020/2021 byl možná jednou z největší spekulativních bublin v historii kapitálových trhů podpořenou bezprecedentně uvolněnou měnovou politikou centrálních bank. Na začátku byl jistě dobrý úmysl, avšak k němu se postupem času nabalilo mnoho podvodných schémat a nedávné krachy velkých krypto burz jen potvrzují nutnost větší regulace. Ačkoliv zastávám názor, že se svět kryptoměn ještě nějakou dobu bude potýkat s krizí důvěry, nechci jeho budoucnost zcela zatracovat. Věřím, že v dlouhodobém horizontu si kryptoměny najdou své místo pod sluncem jakožto decentralizované aktivum a zajímavé příležitosti může přinést rozvoj blockchainové infrastruktury.

FXstreet.cz: Jakou radu byste dal začínajícím soukromým traderům a investorům?

Investování je celoživotní proces učení. Neočekávejte rychlé zisky, závratné zbohatnutí. Úspěch v investování si musí člověk odpracovat a většinou přichází až po sérii neúspěchů. Mějte herní plán, stanovte si cíl, kam se svým investováním chcete vypracovat. Každou zvažovanou investici posuzujte z pohledu očekávaného výnosu, rizika a likvidity. Diverzifikujte. U krátkodobého obchodování do pozic vstupujte samozřejmě s očekáváním zisků, ale ztráty neberte jako prohry. Je třeba se poučit a považovat je za nezbytný stavební kamenem budoucího úspěchu. Obzvlášť u začínajících investorů je důležitá disciplína. Vždy si nastavte maximální práh bolestivosti, neboli stop-loss. Umožnuje to člověku udržet si zdravý odstup, neutvrzovat se ve svém názoru, když trh prokazatelně ukazuje, že nebyl správný. Není nic horšího než, když se ze zamýšlené krátkodobé spekulace stane dlouhodobě ztrátová investice, která Vám v portfoliu zabírá místo pro jiné perspektivnější investice. Základem úspěchu je dobré psychické rozpoložení, nikdy neobchodujte pod vlivem negativních emocí. Je dobré obchodovat na pozitivní vlně, radovat se z úspěchů, avšak ku prospěchu nebývá ani příliš vysoká sebedůvěra, která může vést ke zrádnému euforickému tradingu.

FXstreet.cz: Jsou nějaké nejběžnější chyby, kterých se začínající tradeři dopouštějí?

Začínající investoři často podléhají módním trendům, namísto toho, aby si na akcii utvořili názor na základě vlastní zevrubné analýzy. Sociální sítě považuji za cenný zdroj informací, ale nikdy bych nekupoval akcie, o kterých nic nevím, jen na základě doporučení nějakého influencera, které se mu, často bez poskytnutí relevantních argumentů, prostě jen „líbí“. Pokud máte omezený přístup k informacím, vždy je dobré navštívit webové stránky společnosti a v sekci pro investory projít dostupné finanční výkazy a investorské prezentace a utvořit si ucelenější obraz o výhledech zvažované investice.

FXstreet.cz: Velmi děkujeme za rozhovor a přejeme Vám mnoho úspěchů.


Vladimír Vávra,
CEE Equities, Senior Trader ve Wood & Company

Vladimír Vávra je senior trader odpovědný ve WOOD & Company za obchodování na akciových trzích. Má dvacetiletou zkušenost. Na starosti má institucionální a velké privátní klienty. Primárně se zaměřuje na CEE region.

Vystudoval Univerzitu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, University of Leicester a VŠE v Praze. Na kapitálových trzích se pohybuje od roku 2000. Pracoval ve společnostech Conseq a Patria Direct. Od roku 2008 působí ve WOOD & Company. Zaměřuje se na obchodování s akciemi na středoevropských trzích.

Klíčová slova: FOREX | FXstreet | Řecko | Disciplína | Akciové indexy | Equity | Inflace | USA | Turecko | Spekulace | ETF | Podílové fondy | Private equity | Dluhopisový trh | Recese | Lehman Brothers | Rizika | Akciové trhy | Sazby | Akcie | Aktiva | Alokace | Analýza | Zhodnocení | Burza | Cash flow | Centrální banka | Diverzifikace | Dividenda | Ekonomika | Exekuce | Indikátory | Investice | Investor | Investování | Kapitálový trh | Long | Portfolio | Pozice | Riziko | S&P 500 | Short | Stop-Loss | Swing | Trader | Trading | Trend | Tvůrce trhu | Výkonnost | Warren Buffett | Úrokové sazby | Banky | Doporučení | ČEZ | Obchodování | Investiční příležitosti | Komerční banka | Patria | Indexy | Investoři | EU | Business | Makroekonomická data | Zisk | Zkušenosti | Výsledky | Obchodování na páku | Bohatství | Obchodovat | Akcie ČEZ | Obchodování s akciemi | Regulace | Portfolio manažer | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Obchodní seance | Conseq | Burzy | Aktivum | Index | Akcie ČEZu | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Cena | České akcie | Direct market | Fondy | FXstreet.cz | Index S&P 500 | Instrumenty | Investiční | Investiční služby | Investování do akcií | Kapitálové trhy | Market | Ocenění akcií | Otevřené podílové fondy | Pro investory | Trh | Patria Direct | Zkušenost | Zisky | Tradeři | Buffett | DMA | CEE | PX index | ROCE | SPAD | Rozhovor | Burze | Bankovní sektor | Úspěch | Zvyšování úrokových sazeb | Globální akciové trhy | Bankovnictví | City | Firmy | Xetra | Kryptoměny | S&P | Cena mědi | Ztráty | Erste | Zajištění | Výhled | Rychlé zisky | Západoevropské trhy | Konsensus | Krize | Obchodování na akciových trzích | Zpomalení ekonomiky | Akcie českých bank | Měnové zajištění | NEST | Wood & Company | VŠE v Praze | Krypto | Technologické akcie | Analytické služby | Růst úrokových sazeb | Zpomalení ekonomického růstu | Majetek | Výsledky amerických společností | Senior trader | Obchodní pokyny | Dění na trzích | Globální recese | Startup | Začínající tradeři | Obrat trendu | Reálné ekonomiky | PROP Trading | Technologický sektor | Na burze | Rozvoj | Sociální sítě | Hlavní akciové indexy | WIG20 | Hospodaření | Vladimír Vávra | Dlouhodobé pozice | Budoucnost | Ukazatele | Komunikace | Trhy | Pražské burzy | Pokles | Situace | Psychické rozpoložení | Varšavská burza | Americké banky | Valuace | Tradingový portál | Portál FXstreet.cz | České banky | Sestupný trend | Vývoj | Současná cena | Charlie Munger | Další vývoj | Aktuální situace | Situace v Číně | Kroky centrálních bank | Další růst | Růst | Potenciál | Ekonomiky | Práce | Kde investovat | Omezení pohybu | Aktivní obchodování | Zadlužení | ČR | Rostoucí trend | Nárůst nově nakažených | MAM | Zbohatnutí | Ocenění | Hospodaření firmy | Ceny | Výplach | Herní plán | Vládní koalice | SPAC | Zdanění | Moneta | Částečný úvazek | Svět kryptoměn | Zdravotní péče | Rio Tinto | Tržní ceny | Daň z nadměrných zisků | Colt | Freeport-McMoRan | Konkrétní akcie | Příležitosti | Prodej | Největší rizika | Odvětví | Současné ceny | Vnímání | BUX | Společnosti | Opatření | Dna | Kompenzace | Energetická krize | Globální inflace | OTP | Energetické krize | Situace na finančních trzích | Rumunsko | Společnost | | Reality | Válka na Ukrajině | Ozbrojené složky | Krátkodobé strategie | Colt CZ | Výhled pro akcie | Rizikovost | Index BUX | Energetická situace | Investovat do ETF | Zestátnění | Zastropování cen | Půjčování cenných papírů | Zastropování cen energií | Zajímavé příležitosti | Tradingový portál FXstreet.cz | CZ | Tempo zvyšování úrokových sazeb | CEE Equities | Canary Wharf | Direct market access | DMA obchodovaní | Služby pro institucionální investory | Domácí investiční společnosti | Agency business | Obchodování pro klienty | Prodej akcie | Individuální akcie | Vývoj geopolitické situace | Definitivní obrat trendu | Dopady vysokých úrokových sazeb | Zvýšených cen vstupů | Růstový potenciál | Balkánské země | Analytické pokrytí | BIST 100 | Burza v Istanbulu | Index BIST 100 | Domácí akcie | Středoevropské burzy | Index WIG20 | Český PX index | Maďarský index BUX | Maďarský index | Vývoj válečného konfliktu | Vývoj válečného konfliktu na Ukrajině | Energetická situace v Evropě | Kvantitativní utěsňování | Kvantitativní utěsňování centrálních bank | Utěsňování centrálních bank | Vývoj situace v Číně | Zmírňování opatření | Omezení pohybu obyvatelstva | Promořenosti populace | Další růst úrokových sazeb | Ziskovosti společnosti | Sektorové alokace | Farmaceutický sektor | Zboží každodenní spotřeby | Akcie ropných firem | Akcie v obranném sektoru | Nadprůměrné cash flow | Zestátnění společnosti | Zestátnění společnosti ČEZ | Částečné zestátnění | Reklasifikace | Frontier trh | Odliv prostředků z trhu | Odliv prostředků | Pokles likvidity | Zdanění mimořádných zisků | WFT zdanění | Cyklické odvětví | Dopady energetické krize | Tvorby rezerv | Akcie Colt CZ | Akcie Colt | Dvojciferné zhodnocení | Výhled recesních scénářů | Produkce základních surovin | Akcie producentů mědi | Modernizace přenosových sítí | Produkce mědi | Světová produkce mědi | Současná cena mědi | Snížení zadlužení | Aktuální valuace | Valuace sektoru | Atraktivní příležitosti | Venture investic | Startup společnosti | SPAC v ČR | Nadprůměrný zisk | Diverzifikace bohatství | Dostatečné zkušenosti | Rizikovost investice | Oblast pro investování | Necyklické aktivum | Rozmach kryptoměn | Krachy velkých krypto burz | Větší regulace | Rozvoj blockchainové infrastruktury | Blockchainové infrastruktury | Proces učení | Závratné zbohatnutí | Úspěch v investování | Ztrátová investice | Finanční výkazy | Investorské prezentace | Zvažované investice | Příležitost akcie | CEE region | Začínající investoři | Podílové listy | Londýnské banky | Velké londýnské banky | Středoevropský region | Zprostředkování obchodování | Akcie na vlastní účet | Zachování neutrality | Slábnutí inflačních tlaků | Kulminace inflačních tlaků | Český kapitálový trh | Výše zdanění | Struktura zastropování cen | Výhled pro akcie ČEZu | Bankovní sektor v ČR | Akcie pražské burzy | University of Leicester | Začátky obchodní kariéry | Akciové tituly | Válka | Přesnost | Warren Buffett a Charlie Munger | Vice |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\Jan-Vejmelek-12122022.jpg
  FXstreet.cz přináší rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky Janem Vejmělkem
  Tradingový portál FXstreet.cz přináší velmi rozsáhlý rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky. Jan Vejmělek pro náš portál každoročně připravuje predikce finančních trhů, takže společně spolupracujeme již mnoho let a s jeho názory na trhy se velmi často ztotožňujeme a považujeme ho za jednoho z nejlepších analytiků na českém trhu. A vzhledem k tomu, co se děje na finančních trzích, jsme se rozhodli realizovat společně tento velmi zajímavý, důležitý a rozsáhlý rozhovor. Probrali jsme všechna témata aktuálních finančních trhů opravdu velmi podrobně.
  C:\fakepath\Miroslav-Plojhar-24102022.png
  FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem finančních trhů České spořitelny
  Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor s investičním stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem. Povídali jsme si o tom, jak to funguje v investičním oddělení této největší banky v Česku, nicméně hlavním tématem je aktuální situace na finančních trzích. V rozhovoru se tak dozvíte, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a další trhy v nejbližším období a co na trzích očekávat. Velký prostor v rozhovoru má samozřejmě také česká koruna, která je bedlivě sledovaným trhem v poslední době.
  C:\fakepath\ondrej-hartman-fxstreet-2.jpeg
  Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem (2. díl)
  Ředitele a zakladatele portálu FXstreet.cz, Ondřeje Hartmana, asi není třeba příliš zdlouhavě představovat. Proto pouze dodáme, že patří k jedněm z prvních obchodníků v ČR a průkopníkům online tradingu u nás jako takového. Kromě mnohaletých zkušeností s obchodováním se však také úzce specializuje na jedno další téma. Tím je psychologie tradingu.
  C:\fakepath\ondrej-hartman-fxstreet.jpeg
  Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem
  Ředitel a zakladatel portálu FXstreet.cz, který má mnohaleté zkušenosti s obchodováním akcií a akciovým indexů, nyní se však permanentně věnuje swingovému obchodování Forexu.
  C:\fakepath\fxstreet-ing-krpata-1.JPG
  FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem londýnské ING Petrem Krpatou
  Tradingový portál FXstreet.cz přináší další zajímavý rozhovor. Tentokrát nám na naše dotazy odpovídal zkušený investiční bankéř Petr Krpata, který pracuje jako ředitel strategie pro měny a úrokové sazby v londýnské ING Bank. Zeptali jsme se ho například, jaké bylo nastoupit do světa tohoto byznysu přesně v období, kdy vypukla globální finanční krize. Nechybí samozřejmě také predikce některých měnových párů pro letošní rok.
  ondrej jonas2.jpg
  Rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem
  Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře rozhovor se známým investičním bankéřem Ondřejem Jonášem. Naše dotazy se mimo jiné týkaly neustále diskutovaných devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB), americké centrální banky (Fed), ale i profesního života jednoho z nejúspěšnějších českých investičních bankéřů.
  Zdenek-Prochazka-CSOB2.png
  Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
  Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře další rozhovor s bankovním traderem. Na dotazy tentokrát odpovídal ředitel útvaru Operací na devizových a úrokových trzích banky ČSOB Zdeněk Procházka. Námi položené dotazy směřovaly mimo jiné k tématu nedávného britského referenda o setrvání země v Evropské unii, ale i k pozorně sledovanému tématu měnových intervencí České národní banky. Samozřejmě nechybí ani některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
  Mojmir-Hampl-CNB4-1.png
  Rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem
  Největší portál o forexovém obchodování v České republice a na Slovensku FXstreet.cz vám přináší rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) Mojmírem Hamplem. Povídali jsme si například o tom, jak se ČNB staví k často kritizovaným intervencím nebo kde by se mohla česká koruna po ukončení intervenčního režimu pohybovat. Mojmír Hampl v rozhovoru také odhalí, jak samotné devizové intervence Českou národní bankou probíhají.
  MILANFISCHER02-2.jpg
  Rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank
  Portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank Milanem Fischerem, se kterým jsme si povídali o probíhajících devizových intervencích Českou národní bankou (ČNB) a o případné reakci české koruny na ukončení intervencí. Milan Fischer v tomto rozhovoru také poodkryl některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
  Patrik-Urban-FXstreet-16112015.png
  Příběh českého tradera na Wall Street
  Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku.
  jaroslav-tupy-12102015-1-2.png
  Jaroslav Tupý: Více než 20 let tradingu
  Redakce nejnavštěvovanějšího forexového portálu v České republice a na Slovensku FXstreet.cz přináší exkluzivní rozhovor s Jaroslavem Tupým, profesionálním obchodníkem na finančních trzích, který disponuje rozsáhlými zkušenostmi z více než 20letého reálného obchodování na finančních trzích. Jak Jaroslav začínal, jak nyní po 20 letech zkušeností vypadá jeho obchodní den, jaké ponaučení by si měli z jeho zkušeností vzít ostatní obchodníci a jak se vlastně seznámil s možností obchodovat na největších finančních trzích světa, to se dozvíte v tomto rozhovoru. Jaroslav Tupý mimo jiné v současné době působí také jako ředitel pražské pobočky brokerské kanceláře Axiory Europe.
  bank-trader-13072015-2.png
  Jak obchodují bankovní tradeři
  Z mých vlastních dlouholetých zkušeností obchodování forexu se tradeři na vzdělávacích seminářích, v osobních konzultacích nebo na internetových diskusích neustále ptají a neustále přemýšlí nad tím, jak je možné, že většina běžných obchodníků dlouhodobě prodělává a naopak většina bankovních (institucionálních, chcete-li) traderů dlouhodobě vydělává. Ve vzduchu tak stále visí stejná otázka, kde dělají běžní obchodníci chybu?
  kathy lien rozhovor forex 2.png
  Ženy a trading – rozhovor s Kathy Lien
  "Skutečně věřím, že čím více vnímáte existenci skleněného stropu, tím víc mu budete přičítat nedostatečný pokrok a tím víc se bude stávat skutečností", říká Kathy Lien, když se jí ptáme na to, jaká omezení může způsobit ženské pohlaví.

Čtěte více

 • ČNB: Česká národní banka - rozhovor Mojmír Hampl
  Přinášíme vám rozhovor s viceguvernérem České národní banky Mojmírem Hamplem na téma forex trading a regulace forexových makléřů v ČR. Otázky panu Hamplovi pokládal v rozhovoru redakční tým FXstreet.cz.
 • Exkluzivní rozhovor s Raghee Horner - žena na forexu
  Raghee Horner (38 let) je obchodnice s více než patnácti lety zkušeností na finančních trzích (e-mini futures, komodity) a z toho 11 let na měnovém trhu FOREX. Své zkušenosti předává studentům z celého světa. Je autorkou více než 100 článků o investování, aktivním obchodování a psychologii na trzích. Její přesné FX analýzy grafů a komentáře ke konkrétním obchodům se objevují na světových finančních portálech a v prestižních investičních TV pořadech v USA. Raghee aktuálně patří k TOP světovým forex traderům a její výsledky ukazují, že tento byznys není určen jen pro muže.
 • FTMO: Prop Tradingem od nuly k miliardám
  Zakladatelé české prop tradingové společnosti FTMO Marek Vašíček a Otakar Šuffner v rozhovoru pro FXstreet.cz popisují své začátky, proč jim trvalo několik let, než měli první klienty? V rozhovoru také prozradí, proč jsou jedni z nejdražších ve svém odvětví, proč odešli ze Spojených států, jaký byl historicky největší payout, či z jakých zemí se rekrutují nejlepší obchodníci. Bavili jsme se také o tom, co může placená challenge traderům nabídnout nebo zda do podnikání šli s vidinou miliardových valuací.
 • FXstreet.cz přináší rozhovor s členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem
  Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s končícím členem bankovní rady ČNB. V rozhovoru jsme si povídali o tom, co pomáhá držet silnou českou korunu i bez intervencí ČNB, jaká jsou inflační očekávání v tuzemské ekonomice nebo jak moc jsou v Česku předražené nemovitosti. Řeč přišla také na to, co centrální banka sleduje především a za jakých okolností by bylo potřeba ještě zvýšit úrokové sazby nebo zda bychom s eurem měli nižší nebo vyšší inflaci. Profesor Dědek také prozradil, čemu se hodlá věnovat po skončení svého mandátu v bankovní radě.
 • FXstreet.cz přináší rozhovor s ekonomem Dominikem Stroukalem
  Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s ekonomem, členem NERVu Dominikem Stroukalem, který se dlouhodobě věnuje Bitcoinu a dalším kryptoměnám. Již v roce 2015 vydal první českou knihu o Bitcoinu. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jakou budoucnost čeká právě u kryptoměn, zda byly NFT čistou spekulací, co očekává od inflace a České národní banky či proč je lepší nechat si českou korunu. Dominik také přidal pár tipů na netradiční investice.
 • FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem finančních trhů České spořitelny
  Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor s investičním stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem. Povídali jsme si o tom, jak to funguje v investičním oddělení této největší banky v Česku, nicméně hlavním tématem je aktuální situace na finančních trzích. V rozhovoru se tak dozvíte, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a další trhy v nejbližším období a co na trzích očekávat. Velký prostor v rozhovoru má samozřejmě také česká koruna, která je bedlivě sledovaným trhem v poslední době.
 • FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem londýnské ING Petrem Krpatou
  Tradingový portál FXstreet.cz přináší další zajímavý rozhovor. Tentokrát nám na naše dotazy odpovídal zkušený investiční bankéř Petr Krpata, který pracuje jako ředitel strategie pro měny a úrokové sazby v londýnské ING Bank. Zeptali jsme se ho například, jaké bylo nastoupit do světa tohoto byznysu přesně v období, kdy vypukla globální finanční krize. Nechybí samozřejmě také predikce některých měnových párů pro letošní rok.
 • FXstreet.cz přináší rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky Janem Vejmělkem
  Tradingový portál FXstreet.cz přináší velmi rozsáhlý rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky. Jan Vejmělek pro náš portál každoročně připravuje predikce finančních trhů, takže společně spolupracujeme již mnoho let a s jeho názory na trhy se velmi často ztotožňujeme a považujeme ho za jednoho z nejlepších analytiků na českém trhu. A vzhledem k tomu, co se děje na finančních trzích, jsme se rozhodli realizovat společně tento velmi zajímavý, důležitý a rozsáhlý rozhovor. Probrali jsme všechna témata aktuálních finančních trhů opravdu velmi podrobně.
 • FXstreet.cz přináší rozhovor s ředitelem brokerské společnosti ActivTrades, která vstupuje na český a slovenský trh
  Brokerská společnost ActivTrades patří mezi celosvětově uznávané brokery a řadí se mezi průkopníky ve světě online obchodování. Ricardo Evangelista je hlavní analytik a výkonný ředitel společnosti ActivTrades Europe SA, která poprvé vstupuje na česko-slovenský trh. Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozhovor s Ricardem, ve kterém jsme se ho ptali na současné tržní podmínky, budoucnost tradingu a co tato společnost může nabídnout česko-slovenským traderům. To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto zajímavém rozhovoru.
 • Investiční inspirace pro rok 2023 - Jak to bude s korunou podle O. Hartmana?
  V Purple Trading právě vychází unikátní ebook s názvem 4 investiční inspirace pro rok 2023. V něm najdete rozhovory s experty na komodity, akcie, indexy, Forex a ropu. Jména jako Jaroslav Tupý, Ondřej Hartman a další vám v příjemném formátu rozhovorů poskytnou ucelený vhled do aktuální situace na trzích a načrtnou, co od trhů očekávat v roce 2023. Dnes pro vás máme drobnou ochutnávku v podobě ukázky rozhovoru s Ondřejem Hartmanem. Celý ebook si můžete zdarma stáhnout kliknutím na odkaz na konci rozhovoru.
 • Jaroslav Tupý: Více než 20 let tradingu
  Redakce nejnavštěvovanějšího forexového portálu v České republice a na Slovensku FXstreet.cz přináší exkluzivní rozhovor s Jaroslavem Tupým, profesionálním obchodníkem na finančních trzích, který disponuje rozsáhlými zkušenostmi z více než 20letého reálného obchodování na finančních trzích. Jak Jaroslav začínal, jak nyní po 20 letech zkušeností vypadá jeho obchodní den, jaké ponaučení by si měli z jeho zkušeností vzít ostatní obchodníci a jak se vlastně seznámil s možností obchodovat na největších finančních trzích světa, to se dozvíte v tomto rozhovoru. Jaroslav Tupý mimo jiné v současné době působí také jako ředitel pražské pobočky brokerské kanceláře Axiory Europe.
 • Juraj Krúpa: Groupon shortujeme již od ledna. Líbí se nám gaming i big tech
  Minulý týden se médii prohnala kauza amerického Grouponu – otce všech „slevomatů“. Firmu kotovanou na newyorské burze se na nohy snaží postavit česká skupina Pale Fire Capital, proti nim sází slovenská investiční skupina AJ Investments vedená Jurajem Krúpou.
 • Nejoblíbenější investiční soutěž už zná svého vítěze, rozhovor s vítězem
  Nejoblíbenější investiční soutěže se zúčastnilo více než padesát tisíc soutěžících, kteří se zúčastnili již třetího ročníku této československé soutěže X-Trade Brokers Cup. FXstreet.cz je vzdělávacím partnerem této soutěže. Nejobchodovanějšími instrumenty byly opět měny - FOREX. Přestože podíl zaregistrovaných Čechů pomalu rostl, Slováci udrželi vedení a vyhráli tak tuto pomyslnou soutěžní kategorii.
 • Ohlédnutí za investiční soutěží a rozhovor s vítězem
  V pátek večer 23. listopadu v souladu se zakončením týdenní obchodní seance byla ukončena první investiční soutěž na reálných účtech v ČR. Soutěž společnosti Bossa probíhala ve dvou kolech. To první se konalo na demo účtech. V něm si soutěžící mohli otestovat různé obchodní strategie a investiční techniky. Druhé kolo probíhalo už na účtech reálných. Proto se do něj mohl zapojit kdokoliv, kdo si chtěl vyzkoušet, jak funguje zhodnocování reálných peněz na kapitálových trzích. Z tohoto důvodu se do něj zapojili nejen postupující obchodníci z prvního soutěžního kola, kterým bylo na obchodní účet automaticky připsáno 10 000 Kč ale i zkušení tradeři z České republiky.
 • Ondřej Hartman z FXstreet.cz na CNN Prima NEWS
  Zakladatel portálu FXstreet.cz Ondřej Hartman byl hostem televizního pořadu Byznys na CNN Prima NEWS, kde v rozhovoru vysvětloval obchodování na forexu.
 • Příběh českého tradera na Wall Street
  Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku.
 • Robert Kiyosaki v Praze: Nové finanční zákonitosti
  Legendární investor a autor knižních bestsellerů řady Bohatý táta se v červnu poprvé představil na veřejném semináři v České republice. Portál FXstreet.cz, hlavní partner celé akce, vám přináší shrnutí toho, co se Robert snažil předat českým zájemcům o globální investování. Exkluzivně pro FXStreet také Robert se svojí ženou Kim odpověděli na několik otázek při osobním rozhovoru.
 • Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem
  Ředitel a zakladatel portálu FXstreet.cz, který má mnohaleté zkušenosti s obchodováním akcií a akciovým indexů, nyní se však permanentně věnuje swingovému obchodování Forexu.
 • Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem (2. díl)
  Ředitele a zakladatele portálu FXstreet.cz, Ondřeje Hartmana, asi není třeba příliš zdlouhavě představovat. Proto pouze dodáme, že patří k jedněm z prvních obchodníků v ČR a průkopníkům online tradingu u nás jako takového. Kromě mnohaletých zkušeností s obchodováním se však také úzce specializuje na jedno další téma. Tím je psychologie tradingu.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new